Snhiinpr Courant U Anna Paulowna. Tweede Blad. Fa. Gebr. ROTGANS, Gedipt. Opticien, Molenstr. C 13, Schagen. iP,e&" U slaagt nooit beter dan bij een Opticien-Vakman. Geen afwerking zóó solide als bij een Gediplomeerd Opticien Donderdag 10 Februari 1927 70ste Jaargang. No. 7997. wrgaderfng van den Raad op Woensdag 0 Febru ari -1927, des middags 2 uur. iAfwezig de heer Kuiken; één vacature, iVoorzitter de heer C». J. Lovink, burgemeester, se- jjlaris de heer C. Keijzer. Een droevig begin. Nadat de heeren van hun zetels zijn opgestaan, de Voorzitter het volgende: jLH., Het is met een gevoel van weemoed, dat ik welkom heet in deze eerste vergadering in 1927, iers. toen nu een- jaar geleden in de eerste var- dering van 1926 het toen nieuwbenoemde lid Kui- jn deze raadzaal werd binnen geleid door 3 uwer jedeleden, waaronder de heer Kossen, had niemand inzer kunnen vermoeden of vreezen, dat de agenda roor deze eerste vergadering in dit jaar als eerste punt van behandeling zou noemen: de installatie van Kossens opvolger. De Raad heeft door den dood van Ariën Nicolaas Kossen een zeer gevoelig verlies dat ik reeds met een enkel woord schetste aan de groeve, waarheen het stoffelijk overschot door u. zijne medeleden, werd heengedragen. Eerlijk en on partijdig als slechts weinigen, wist hij in den betrek kelijk korten tijd, dat hij deel van dezen Raad uit maakte, zich vele vrienden te maken. Geen moeite was hem te groot, geen werk te zwaar, wanneer het de belangen der gemeente gold. Met Kossen ging heen een braaf en werkzaam burger, een goed raads lid Zijne nagedachtenis zal dan ook zoowel in de ge meente als in dezen Raad in dankbare herinnering blijven voortleven. De nieuwjaarsrede. Over het algemeen gaf het afgeloopen jaar wat deze gemeente betreft, redenen tot tevredenheid, al hoewel de prijzen van de zuivel, vooral in den voor zomer en in den zomer, te laag waren, de bloem bollen veel minder golden en de veeprijzen, inzonder heid die der schapen, erg terugliepen. Gelukkig was echter de opbrengst van land- en tuinbouw nogal goed en de orij zen daarvan redelijk. De samenstelling van den Raad onderging geen wijziging en liet de verhouding tusschen de leden on derling evenmin als de samenwerking iets te wen- echen over. De gezondheidstoestand was zeer bevredigend. Belangrijke werken werden niet uitgevoerd, even wel kan de openstelling van de pontonbrug aan De Kooij, waardoor de communicatie met Helder bedui dend werd verbeterd en Breezand gebaat, met vol doening worden gememoreerd. Wederom kon door de zoo zeer gewaardeerde me dewerking van het Polderbestuur de werkloosheid ge deeltelijk worden bestreden, terwijl dat actief Bestuur daardoor tevens heilzame verbeteringen aan som mige verkeerswegen aanbracht Zoowel het gemeentelijk electriciteitsbedrijf als het 'provinciaal waterleidingbedrijf werkte tot tevreden heid der ingezetenen. Bliiven wij voor groote werkloosheid en andere rampen gespaard, en houden wij gepaste zuinigheid als ons parool, dan kunnen wij de toekomst met ge rustheid tegemoet zien. I Met een woord van dank aan dé pers voor haar ijver, activiteit en nauwkeurige verslagen, en met den wensch, dat gij in het komende jaar veel voor de belangen def 0gemeente zult kunnen tot stand brengen, en het u en de uwen geluk en voorspoed zal brengen, verklaar ik deze vergadering geopend. De geloofsbrieven van het nieuw benoemden raadslid, den heer H. Jonker, zijn nagezien door de heeren Van den Berg, Van der Ham en Rezelman nagezien en bij monde van den heer Rezelman wordt tot toelating geadviseerd, met welk advies de Raad zich vereenigt. Installatie van een nieuw lid. De heer Jonker legt nu in handen van den Voor zitter de bij de wet vereischte beloften af, waarna Voorzitter hem geluk wenscht met het vertrouwen dat zijn medekiezers in den heer Jonker hebben ge steld. Spr. uit den wensch dat de heer Jonker in het belang der gemeente en tot eigen voldoening hier werkzaam zal mogen zijn. Felicitatie volgt. De notulen worden gelezen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. De heer Kuiken kwam inmiddels ter vergadering. Mededeelingen. Aan Dijkgraaf en Heemraden van den Anna Pau- lownapolder is bericht gezonden, dat in de kosten van de werkverschaffing tot een bedrag van f2450 voor de helft zal worden bijgedragen. Voorzitter deelt mede, dat thans bericht van het Polderbestuur is ingekomen, dat het uitgetrokken bedrag is verwerkt, doch de voorgenomen werken nog niet geheel tot uitvoering gebracht zijn. Wijl er nog werkloosheid bestaat, wordt verwacht dat er geen bezwaar zal bestaan voor de nog niet uitge voerde werken, waarvan de kosten f300 zullen be dragen, een bijdrage te yerleenen. Voorzitter zegt, dat we integendeel het polderbe stuur dankbaar moeten zijn, dat het nog meer werk isura en u^voeren- Spr. wijst er op, dat wat voor de IZ450 wordt gedaan, b.v. de verbetering van den Moomweg, in het belang van de heele gemeente is. Als het nu winter wordt, zullen wij het op prijs stel- wn als nog meer werk, dan was voorgenomen, ver richt zou worden. De heer Stammes zegt, dat als het winter wordt, Jmi kan het voorgenomen werk niet verricht wor den en daarom wordt goedgevonden aan het polder bestuur te verzoeken werk te doen uitvoeren als de werkloosheid blijft* Het grasgewas van den toegangsweg naar het spoorwegstation is in het openbaar verpacht aan W. Kossen voor f 24 per jaar. Ingekomen is het verslag van de Malariacommis- 8le over 1926. vraag van den heer Komen deelt Voorzit- ®r bb-ede, dat de Commissie de werkzaamheden EZn?:.ma^r,steed® ?16er' het toelegt dat de oewoners zelf de malariabestrijding ter hand nemen, tfij weigeren kan proces-verbaal volgen. Persoonlijk werk verrlohten. II 6011 Kon* ï,0®lult van 2 December f°££psenaanslagen van Gebr. Hop man over 1924-1925 zijn vernietigd. ze£ï' dat nog één zaak aanhangig zal worden gemaakt, maar veel resultaat zal het niet geven, nu voor handhaving van den aanslag de aan geslagene in het bedrijf persoonlijk werk moet ver richten. De heer Komen is van oordeel, dat leiding geven ook tot die werkzaamheden gerekend moet worden, maar Voorzitter zegt, dat voor den Raad van State het geven van aanwijzing ook niet geldt. De heer Keuris betwijfelt of de aangeslagenen in hun eigen gemeente ook wel werk zullen verrihcten. Voorzitter beaamt dit, men houdt zich evenwel aan die uitlegging van de wet vast, ondanks het af schrikwekkend voorbeeld dat men aan Engeland beeft. Een groot deel van de gemeente wordt opge kocht, do kleine kweekers blijven hier. Spr. weet wel dat er aan de forensenbelasting onbillijkheden kleven, maar als wij dan maar belasting kregen van wat. hier verdiend wordt. De heer Lubbert,betoogt, ook dat persoonlijke uit oefening van het bedrijf toch bestaat en het stand punt van de bloemisten is niet houdbaar en daarom komen zo zelf nooit bij den Raad van State. Door de mazen van het net, zegt de heer Keuris; neen, zegt de heer Stammes, de uitlegging van de wet. Aan den tijdelijken onderwijzer M. Langhorst, is wegens zijne benoeming te Noordscharwoude eervol ontslag verleend, terwijl in zijn plaats is benoemd J. Schlamilch te Helder. Afslaan. Bij het 75-jarig bestaan der afdeeling Anna Pau lowna der Holl. Mij. van Landbouw, is van gemeente wege een medaille aangeboden ter waarde van f50: in de veronderstelling, aldus vult de Voorzitter deze mededeeling aan, dat de heeren het zouden goed vin den. Waar het zoo'n belangrijk feit betrof, hebben B. en W. dit op eigen houtje gedaan. Niemand der leden antwoordt en Voorzitter slaat dan ook dit punt af. De heer Koorn: Ja, sla maar gauw af. Voorzitter zegt eerst gewacht te hebben, of iemand het woord verlangde en spr. wil nu nog wel den heer Koorn het woord verleenen. De heer Koorn heeft geen bezwaar tegen deze aan bieding. Het komt zeker doordat we in 3 maanden niet hebben vergaderd, anders zou het punt zeker wel eens ter sprake zijn gebracht en spr. twijfelt niet of de Raad zou er dan roijaal voor gestemd heb ben. Voorzitter: Dank wel! De gemeentebegrooting voor 1927, zoomede een sup- pletoire begrooting voor 1926. zijn door Ged. Staten goedgekeurd. Door een Comité is een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal om behoud van het Kan tongerecht te Schagen. Voorts is ingekomen een proces-verbaal van kasop- neming bij den gemeenteontvanger en 'n verslag van de Commissie tot wering van Schoolverzuim over 1926. Voor de Zuiderzeevisscheis. Door den ontvanger der registratie te Helder wordt medegedeeld, dat als gevolg van bemoeiingen dezer zijds, het vischrecht in het Balgkanaal is verhuurd aan de vereeniging „Visschersbelangen" alhier voor 6 jaren, tegen een huurprijs van f 5 per jaar. Voorzitter zegt'dat onze bemoeiingen dus in zoo verre succes hebben voor onze ZuiderzeeviSschers, dat ze weer brood zullen hebben. Het is de bedoeling na die 6 jaren de verhuring te doen voortzetten. De heer Keuris zegt dat die toezegging tenminste is gedaan, als de belangen van het Rijk zich daar niet tegen verzetten. Hoe gemakkelijk men In Den Haag isl Voor het instandhouden van den telegrambestel- dienst, is een bijdrage toegezegd aan den telegram besteller, groot f2 per week, voor een proeftijd van één jaar. Voorzitter licht toe. hoe moeilijk het is voor dezen besteldienst iemand te Vinden, omdat men van 's mor gens 8 tot 's avonds 8 uur present moet zijn en som mige dagen geen telegrammen komen. In Den Haag werd opgemerkt, dat dan het telegraafkantoor maar moest worden opgeheven, de heeren zijn zeer gemakkelijk de telegrammen zouden dan van uit Den Helder in onze .gemeente besteld worden. De waarnemende directeur heeft toen iemand aange- zocht: de heer Kuiper, wagenmaker, zal den bestel dienst uitvoeren en B. en W. hebben toen voor proef een bijdrage toegezegd van f2 per week. De concurrentiestrijd tusschen autobus-ondernemers. In verband met de concessie-aanvrage door den heerNaastepad voor zijn autobusdienst Helder—An na PaulownaWieringen, is van den heer Naastepad een schrijven ingekomen, waarin gewezen wordt op het gevaar dat zijn dienst verdrongen wordt door den. dienst van Prins, welke dienst f8000 subsidie per jaar verkrijgt. Adressant hoopt en verwacht, dat Q3 gemeente hem zal steunen in de poging zijn be drijf te blijven uitoefenen. Voorzitter merkt op dat door ons niets kan worden gedaan, Ged. Staten verleenen al of niet de concessie, dat college hooren voor- en tegenstanders en door de gemeente Helder wordt betoogd dat éen dienst vol doende is. De dienst van Prins wordt gesteund door de gemeente en Economische Commissie, heeft het postvervoer en zal dus zonder schade den dienst kunnen onderhouden. De heer Komen bepleit sterk het verleenen van steun aan een onderneming ip onze eigen gemeente. Over de uitoefening van den dienst hoort spr. geen aanmerking, de dienst voorziet in 'n behoefte, want de bus is steeds goed bezet en waar de andere dienst zoo wordt gesteund door de gemeente Helder, ligt het op onzen weg op de bres te springen voor onze ingezetenen. Bovendien, de Heldersche dienst gaat langs onze gemeente. Voorzitter ontkent dit laatste. Prins had de route hierlangs, doch Naastepad reed steeds 5 of 10 minu ten vóór Prins, liet diens autobus achter zich .blij ven, met het gevolg dat de post een paar malen te laat kwam en toen is gevraagd langs den Stoom- weg te mogen rijden. Zoodra Naastepad ophoudt, wordt weer hier langs gereden. De heer Komen zegt, dat Naa9tepad het eerst den dienst heeft geopend en dus de oudste rechten heeft en spr. vindt het volkomen terecht, dat hij: bij het ge meentebestuur aanklopt om steun. De heer Keuris is het geheel met den heer Komen eens. Vóór dat de dijk lag, onderhield Naastepad den dienst Ewijcksluis-Helder en heeft later den dienst voortgezet en uitgebreid. Daarna pas is Helder ge komen en al mag men als publiek niet tegen dezen tweeden dienst zijn, Prins is de tweede geweest. Ook spr. gelooft niet, dat we met een vaartje over deze kwestie heen moeten loopen, Naastepad was de eer ste, maar Prins had een paar goede luidjes achter zich, die zorgden voor subsidie. Maar dat is nog geen reden, waarom Prins zou zijn aangewezen deh dienst te onderhouden. De opmerkingen van den heer Keuris geven den- Voorzitter aanleiding 't beter te oordeelen deze zaak in comité te bespreken en de openbare vergadering wordt dan ook geschorst. Na heropening stellen B. en W, voor, het schrijven van Naastepad voor kennisgeving aan te nemen.1 Zonder hoofdelijke stemming wordt hiertoe besloten. Aan de hand van de gemeenterekening over 19651, wordt op gedaan verzoek het voorschot op de ge meentelijke vergoeding overeenkomstig artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor de R. K. school bepaald op f1160 (gevraagd was f1200) en voor de Christelijke school op f464 (gevraagd was f963). Aan D. J. Mosk wordt ontheffing en aan J. W. Faase vermindering van hun aanslagen in het school geld verleend. De heer C. Keijzer wordt met algemeene stemmen herbenoemd als lid der Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs; de heer V. Kaan stond als no. 2 op de aanbeveliing. Aan mej. J. Keuris—Raven wordt op haar verzoek tegen 1 Maart eervol ontslag verleend als oppasseres van school I. In de plaats van mej. A. E. Oudt, wordt mej. Zel- velder benoemd als lid der commissie tot wering van schoolverzuim; de heer Do Wilde verkreeg 3 stom men. De heer S. Speots wordtherbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur, de heer C. Tijsen verkreeg 1 stem, terwijl 1 stem blanco werd uitgebracht. EVenecns als lid van het Burgerlijk Armbestuur werd horbenoemd de heer J. Lindenbergh; de heer Bergman verkreeg 3 stemmen en 2 stemmen werden blanco uitgebracht. Vastgesteld wordt eene verordening op het schoon houden van de openbare lagere scholen. De heer Keuris wijst op de wijziging van school- schoonmaakpersoneel en vraagt of misschien te veel geëischt wordt in verhouding tot dé belooning. Spr. zou denken, dat als de functie regelmatig goed be loond werd, wijziging van personeel niet zoo dikwijls behoefde voor te komen. Voorzitter heeft nooit het idéé gehad, dat de be looning onvoldoende was en spr. wijst er op dat de fcwlooning voor school I nog- gebracht ia van f 165 op f225. Voor school III is het niet gemakkelijk, omdat men daar niet dicht bij woont De heer Keuris informeert nog naar het resultaat van de laatste oproeping, waarop voorzitter ant woordt. dat er genoeg sollicitanten kwamen. Geven koeien in den zomer dunner melk, omdat ze veel drinken? In verband met een schrijven van den Directeur van den Keuringsdienst van Waren, stellen B. en W. voor de keuringsverordening in dien zin aan te vullen, dat het verboden zal zijn melk te verkoopen met een vetgehalte lager dan 2.75. Voorzitter zegt, dat blijkens mededeeling van den heer Stammes dit percentage voor Breezand vrij hoog is, maar voor de melk wordt een goeden prijs bedongen, zoodat de melk aan bepaalde eischen moet voldoen. De heer Koorn wijst ér op dat in den zomer bij warm weer de koeien dunner melk geven. De heer Stammes, lachend: Omdat dan de koeien meer drinken?, het is mij niet bekend. In den tijd dat de koeien de meeste melk geven is het gehalte het laagst. De heer Komen merkt op dat het percentage moei lijker te bereiken is voor menschen die maar enkele koeien houden. Overigens wijst spr. er op dat de consumenten wel een hoogen prijs moeten betalen voor de melk, maar de menschen die de melk af leveren krijgen niet zoo'n hoogen prijs. Voorzitter wijst op de toezegging dat de bepaling een soepele toepassing zal krijgen. Het voorstel van B. en W. wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor de bouw- en woningveror dening aan te vullen' met een bepaling betreffende de reconstructie voor aanbrenging van gaasbe- schermirg. Blijkens het ingekomen advies van den dokter is er zeer weinig malaria voorgek. men en dan uit sluitend in het westelijk gedeelte van de gemeente. Het opnemen va.n de voorgestelde bepaling acht de dokter gewenscht, doch zou tevens aanbevelen het doen aanbrengen van een gazen buitendeur. Wat het voorkomen van weinig malaria betreft in 1926, dit zegt niets voor de toekomst. Naar aanleiding van dit advies willen B. en W. de bepaling nog aanvullen met de omschrijving, dat het aanbrengen van een gazen buitendeur kan wor den voorgeschreven. De geheele aanvulling is al leen van toepassing op nieuwbouw. Góedgevonden. Stembureaus. Voor de verkiezingen voor Prov. Staten, Gemeen teraad on Tweede Kamer, worden de stembureaux ,als volgt samengesteld: Hoofdstembureau: G. J. Lovink, Koorn, Lubbert. Stammes en Keuris; plaatsvervangers Keijzer, Van der Ham en C. Dz. Rezelman. Stembureau I: G. J. Lovink, Stammes en Koorn; plaatsvervangers C. Keijzer en H. Jonker Hz. Stembureau II: Lubbert, Van den -Berg, en Van der Ham; plaatsvervangers Kuiken en B. de Vries. Stembureau III: Keuris, Rezelman en Komen; plaatsvervangers Bakker en R. Dekker. Bij deze samenstelling werd rekening gehouden met het feit dat de heer Bakker de gemeente gaat verlaten. De laudarbeiderswet. Drie snees is geen plaatsje. Aan de orde worden gesteld aanvragen om voor schot ingevolge de bepalingen van de landarbei ders wet. Door G. Jongejan is gekocht een perceel grond aan den Schorweg. groot 37 aren, voor f1500. Een voor schot wordt gevraagd van f 3600. Aanvrager voldoet aan alle eischen en B. en W. adviseeren dan ook het voorschot te verleenen. Goedgevonden. De tweede aanvrage is van S. Koster, die 7.50 A. in den Nieuwenweg aankocht voor f600 en f3000 voorschot vraagt. Voorzitter wijst er op, dat B. en W. oordeelen, dat 3 snees geen plaatsje is. bedoeld bij de landarbeiders wet en B. en W. zouden dan ook het voorschot wil len verleenen onder voorbehoud dat eerst de mee ning der autoriteiten over de-ze aanvrage wordt ge vraagd. Het is hier niet meer dan een tuintje. De heer Van den Berg zegt. dat de landarbeiders- wet spreekt over land, voldoende om een matig ge zin te voorzien in behoefte aan groenten en aard appelen. Voorzitter zegt, dat levensmiddelen hier niet be doelt spinazie en- sla. maar 'bedeeld owrdt het-, ver bouwen van rogge, erwten, enz. De heer aVn den Berg oordeelt ook. dat hier fe weinig land bij is. De 'heer Komen wijst op het belang dergelijke voorschotten te verleenen, ook wat betreft de verbe tering van de volkshuisvesting en spr. meent dan ook, dat waar het verleenen van voorschot toch dè goedkeuring moet erlangen, wij zelf niet op de zwa righeden behoeven te wijzen. Voorzitter -beaamt dit. maar waar het geld van het rijk nogal eens lang uitblijft en de gemeente dan wel eens eerder hielp, zal het goed wezen in het ge- val'-Koster de beslissiing van het Rijk af te wachten. De heer Keuris zegt, dat gevraagd zou kunnen wor den naar de minimum-eisch^n. De heer Van der Ham meent, dat de persoon ar beider blijft, erwijl de zin der wet is, dat zoo iemand een gedeelte van het jaar voor zichzelf werkt. De heer Stammes: Neen, om de menschen aan 't plateland te binden. Goedgevonden.het voorschot te verleenen, dóch de goedkeuring daarop af te wachten. Besloten wordt tot wijziging van de overeenkómst met het gemeentebestuur van Helder inzake den vleeschkeuringsdienst en wijziging der verordening tot heffing van keurloonön. Door deze wijzigingen zullen geen keurloonen meer worden geheven voor uit nood geslacht vee. Goedgevonden wordt in hooger beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten d.d. 12 Januari 1.1. tot vernietiging van den forensenaanslag van J. Roozen Nzn„ voor het jaar 1925—1926. Voorzitter zegt, dat het zeker wel niet noodig is daarvoor steeds den Raad van State af te loopen. Een zeer gewilde vereeniging. Doèr den Prov. Bond van Dilettantentooneelver- eenigingen wordt voor den te houden tooneehved- strijd, waaraan ook Ormenio deelneemt, een me daille gevraagd of een bijdrage. B. en W. stellen voor f10 voor een medaille be schikbaar te stellen. Ormenio is een zeer gewilde vereeniging. De heer Kuiken vraagt, of daaruit niet kan voort vloeien dat er moer vereenigingen komen. De heer Stammes: En wat is or dan nog on togon? De heer Kuiken: Dat het geld kost. De heer Stammes zegt, dat Ormenio de bijdrage rn den vorm van belasting tienmaal teruggeeft. De heer 'Bakker zegt, dat het ook gaat om de •cunst omhoog te voeren en dat is ook wat waard. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aanvaard. Aan mej. C. de Groot wordt op verzoek wegens benoeming te Hengelo tegen 1 April a.s. eervol ont slag verleend als onderwijzeres, Voorzitter zegt, dat het jammer is, dat we mej. de Groot moeten missen, zij was een zeer goed on derwijzeres, maar aan den anderen kant verheugen we ons in haar promotie. Een tweetal suppletoire begrootingen, één den dienst '1926 en één den dienst 1927 betreffende, wor den vastgesteld. Hierna volgt de rondvraag. De eendjes zwemmen onder de ramen van het gemeentehuls. De heer Komen zegt, herhaalde malen te hebben besproken de afwatering van particuliere erven in bebouwde kommen'en 2 jaar geleden van den Voor zitter het antwoord gekregen te hebben, dat we over particuliere erven niets te zeggen hadden. In dat verband vraagt spr. naar den uitleg van art. 70 der bouw- en woningverordening. Spr. wijst op het stelsel door dichtslibben en dempen van sloot-en, wijst op het geval dat onder de ramen van het ge meentehuis is waar te nemen waar de-eenden onder de ramen van het gemeentehuis kunnen zwemmen en vraagt of de burgemeester langs het gewone pad wel zijn huis heeft kunnen bereiken in den laatsten tijd. Behoorlijke afwatering is, dank zij het mooie peil in den polder, mogelijk -en waar de bebouwde kommen zich uitbreiden, acht spr. indien B. en W. niets hebben te zeggen, het gewenscht dat er dan verordeningen in 't leven worden geroepen, waar door optreden mogelijk is. Voorzitter deelt mede, dat er onderhandeld wordt over den toestand hiernaast, het kerkbestuur is er bij geweest. De heer Komen wist niet dat het terein van de kerk was, spr. dacht dat een deel ervan aan de ge meente toebehoorde. Maar evengoed zijn er nog ge noeg gevallen aan te wijzen. Voorzitter zegt. dat als het een gevolg van dem ping is, men dan verplicht As. voor behoorlijke af watering te zorgen en de secretaris deelt mede dat demping van- wegslooten de goedkeuring van het polderbestuur behoeft en dat bestuur stelt als eisch dat voor'goede afwatering gezorgd wordt. Artikel 70 spreekt over afvoer van huiswater. De heer Komen dankt voor de inlichting en hoopt ■da.t B. en W>. zijn wenk in ernstige overweging zub flen- nemen, voordat er niets meer aan te doen is. De toestand aan de Spoorbuurt komt nog èens ter sprake en Voorzitter zegt. opnieuw onderzoek toe. al is de toestand daar met de Gezondheidscommis sie al een» Opgenomen. De heer Jonker dankt voor de felicitatie die hem straks na zijn installatie gewerd, wijst op de verkie- zinig die aanstaande is en geeft de vérzekering dat bij de besprekingen en de te neipen besluiten door hem de belangen dei* gemeente voor oogen zullen worden gehouden. Goed gezegd. Henk. hooren we. De heer Kuiken gaat naar den heer Jonker om hem te feliciteeren met zijn raadslidmaatschap. Ongevraagd ongeweigerd. Heerscht er woningnood? De heer Van der Ham bespreekt nog eens het be- wonen van keten en vraagt naar - het resultaat van het onderzoek, dat B. en Wl zouden instellen, naar het sloopen van keten en het daarvoor, in de plaats stellen van woningen die gebouwd zouden kunnen worden met rij-kssteun. Voorzitter zegt, dat een groot gedeelte van de Zui- derzeewerkers is afgereisd. Spr. zou liever wachten tot de Zuiderzeewerken* hier vandaan zijn. blijkt er d$n nog woningnood, te zijn. dan zal er in voorzien moeten worden en zaJ dat ook gebeuren. Spr. deelt mede. dat voor Plugboer een woning van -de Graaf zal worden gehuurd, Plugboer kan vervoerd wor den. De heer Van der Ham meent, dat Voorzitter blijk baar de bedoeling van spr. niet wil -begrijpen. Wor den. vraagt spr.. in de plaats van keten behoorlijke buizen gebouwd waarvoor de gemeent toeslag kan krijgen? Voorzitter zegt. dat dit zal gebeuren als het noo dig is. Visser moet zelf zorgen een huis te krijgen. De heer Stammes zegt. dat Van der Ham zeker in alle gevallen wil bouwen, doch de heer Van der Ham ontkent dit. als er woningnood is (en dat is er. Voorzitter wil wachten op normalen- tiid en wijst op het feit. dat in couranten geadverteerd moest worden om woningen van de woningbouwvereeni- ging verhuurd te krijgen. De heer Van der Ham evenwel betoogt. dat dit kwam omdat de huur te hoog is. Spr. zegt, dat bet woningpeil hier heel beroerd is.; de keten ver schijnen als' paddestoelen en dat heeft men zonder verzet kunnen doen. Voorzitter stemt toe. dat er consideratie is ge bruikt, toestemming tbs nooit verleend en spr. zou lie- ,ver niet die woningen laten bauwen, waar het Rijk 'voorschot aan verleent en die slechts hebben 'n woon keuken on een spoelhokje, plus slaapgelegenheid. De heep Komen wijst opnieuw op de landarbei- derswet. Een uitvoerige discussie volgt nog, waaihij de heer Van der Ham nogmaals aandringt het bewonen van keten tegen te gaan., omdat men anders van kwaad! tot erger komt. Spr .zou een tijd gesteld wil len zien binnen welken dé keten moeten verdwijnen. Voorzitter zal de zaak nog eens goed overwegen. Een raadslid van algemeene ont wikkeling. De heer Rezelman vraagt, of er ai een andere plaats is voor het arrestantenlokaal. Voorzitter zegt. dat vanavond vergaderd wordt door kerkvoogden. Spr. dacht over de plaats achter de kerk. De heer Van der Ham: Het slaapt niet lekker onder den toren. Voorzitter: Is U idai bekend, <11 is van algemeene ontwikkeling. Nog een jrleuwjaarswenseh e» een trouwspeech. De heer Kuiken wenscht de leden nog hartelijk geluk' on deze eerste rergadorinto ïb hei nieuw.

Schager Courant | 1927 | | pagina 13