Vereeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagenlf^ Brabantsche brieven. KORTE BERICHTEN. 7 VI Ulveakout, 19 Dee. 1027. Menier, As 'ne paal, zoo stijf ben 'k. Kern gisteren 'n handje gegeven! Zoo op z'n ouwerwetsch! Laat ik oew zeggen da 'k gin één Ulvenhoutsch meske ongemoeid heb gelaten. (In 't betamelijke, horre!) Mee allemaal he'k gere- jen. Sappretjen, hij was kits zeg. Wij ouweren, wij ebben meer de gelegenheid gehad om het te leeren hè, het schetsen en zoodoende stak ik gisteren gunstig af bij de Ulvenhoutsche zjeunesse doree. Eerst he'k beentje over gedaan. Ge wit wel, zoo mee allebei oew handen in oew zakken, statig op één been 'ne driekwart cirkel gemakt en dan mee oew ander been den volgenden driekwart cirkel en dan mee 'ne gezicht of ge zeggen wilt: zoo rijen ze bij ons in Zwitserland! „Da ga'd-oew nog best af, Drè", zee onze Pustoor, die na 't lof ok 'n bietje kwam rijen. Maar vlakt hèm ook nie uit hoor! Ok eenen van d'n ouwen stempel. „Opleggen?" zeet-ie. „As 't mot, dan mot et maar", zee ik en een, twee, drie daar schoten me alles voorbij, mee 'n vaart dat et klapte. Me waren na 'n ketierke bek-af. Trui stong aan d'n kant te kijken. Nouw die was gerust! Dré onder toe zicht Maar in de verte zag ik dat 'r mopke begon te gloeien as 'n illetriek lampke en dat 'r 'nen drup pel aanhong as de Niagara-waterval, dus ik docht: da duur nie lang meer. En Trui was nog nie ver dwenen, of daar botst 'n bontjaske teugen me aan en toen 'k goed keek, zat 'r 'n hondje van 'n wefke in da beerenvel. „Pardon", zee ze. 'k zeg: „niks te purdonnen, juffer da laat ik nie ongestraft; ge zul mee me rij en 1" En daar ree ik zeg, as 'ne-stad- schen menier mee da bonte jaske dat et 'n lust was om te zien. Ze was de dochter van den Beron. „Je rijdt goed Dré", zee ze. Ik docht: nouw as gij be gint mee te tuutwajeeren, dan wil ik ok niet onbe leefd schijnen. Daarom he'k ze toen 'n kommeke wèrme melk geoffreerd en da pikte ze hoor! Laat ik kort zijn en oew zeggen da: as wij gin dartig jaar in leeftijd hadden geschollen, as 't 'r gin Trui in Ulven- hout had bestaan, as haren vader gin beron was ge- wiest of ik wel beron, as die kleinigheden er nie gewtest waren, dan ha'k inplek van deuzen brief, ons verlovingskaart gestuurd, deus week. Ge ziet, het leven hang van kleinigheden aan mékare. Maar as 'nen paal, amico, as 'nen paal. „Ge lopt nèt deur den huis of ge't in oew broek het gedaan", zee Trui daar strak teugen me; ;dus nouw wit het wel! Maar afijn, dan ben 'k nog beter af es Trotski, die 't er wezenlijk in gedaan heet! Hij is uit de pertij geknik kerd en nouw heet ie aan Stalin beterschap beloofd, as-'t-ie weer mee mag bolsewieken. Maar Stalin heeft gezeet: „Neeë Trots, eerst op oew knieën", 't Zijn me de kérels wel horre! En witte wa mijn vrouw zoo dwars gaat zitten? Dat die lanterfanters mijn me goeie geld gaan kosten! Want d'r is deus week dui delijk in de tweede Kamer gezeet, da me ons motte wapenen mee 't oog op de alle balleve rustige toe standen in Europa, waar Rusland veul de schuld van is. En of ik nouw alles geloof wa ze daar zeggen? Och ik denk maar: Al liegt de Kamer nog zoo snel, Veul belasting betaal i k wel! 't Kost toch altij dubbeltjes, daar! Maar nouw be talen me, waar of nie, teugen de bolsewieken en dat hang mijn de strot uit En nouw beginnen ze hier ok te sallemanderen. Verleejen week he'k 'n krantje ontvangen onder den naam: „De bezem". In den kop stong 'ne groo- ten bezem, zooveul as 't insigne van de klub. Nouw, ik weet et zoo sjuust nie, maar ik heb 't gevoel, dat de yuilnismannen lillijk in d'ren wiek zijn gescho ten. Dit is het blad van, verschrik nie, van de Olland- sche Fascisten! En ze vegen d'rop los, dat de vui ligheid rondspettert Z'adden beter, om d'ren tijd mee te gaan, mee 'ne stofzuigelr kunnen komen! bij feffsa op d« koffie Ondank* krratengeeObrtjlf mee over d'n ipen-nekbrekende kunstkrietleken, die soo goed ae onleesbaar zijn! Keb 'ne schilder gekend die de grotete moeite had ('t was 'ne deksels goeie verver) om alles wat-Ie geleerd had, weer af te leeren. om toch maar wa te kunnen verkoopen! Dia's gin verzinseltje, amico! Zaterdag las ik nog in de krant in 'n tzware critiek van een beeldhouwwerk, da'ne visch moest ver heelden! Witte hoe d'n beeldhouwer da geleverd had? "n Vierkant stukske (marmer (zonde van 't i marmer) had ie 'n gleuif gemokt en 'nen rijkedaal der is gezet! (zonde van dieën knaak). Da wa 'ne visch en nis alleen 'ne visch; t was 'ne roerenden visch De volgende beeldhouwtentoonstelling in Amster dam stuur ik ok in! Blokske «teen en 'ne ouwe portemenee. voorstelling: een-heele-zooi-visch! Amico, as ge deuzen brief ontvangt is 't zoo on geveer Kerstmis. Vrede op aarde aan alle men- schen, die van goeien wil zijn! (Lot Genève in 's he melsnaam ok anaar mee doen..) Ik wensch oew, amico. 'n peer heerlijke Kerstdagen in alle soorten van beteekenis ok namens 't gloeilampke Ik wensch al ons lezers gin horke minder, boven dien 'n maag in fitte conditie om 't Kerstmaal naar behoren te vieren. Ik veur mijn, ik gaai die dagen aan den worstenbrood 1 Nog eens, 'n zaligen Kerstmis van oewen toet a voe Dré. gaan,. En nouw he'k ergens gelezen, dat deze facsisten nog heel kalm zijn. Z'ebben in d'r pertij nog 'n linksche afdeeling, die de zaken, politiek, nog fik- scher aan willen pakken! Die komen binnenkort al mee 'n eigen blad, mee „De Dweil". Maar 't is wel» 'n schedaal, om mee izukke vod den en todden de wereld te willen hervormen. Al weer twee pertijen d'rbiji in korten tijd. Eén pertij van alle pertijen, of hoe hiet da ding ok weer, cn nouw de Facsisten. Ik weet werendig nie, waar ge 't hardste mee gekuld bent: mee bols- of mee fas- sisten. En die Ollandsche fassisten. zijn verduuveld net lui van de Klu-Klu-Klen uit Brillerika. Ge wit nie of ge mee 'ne fassist staat te praten of mee 'n futsoenlijk mensch. Ze schelden, ze 'foeteren, ze speulen op da ge bij oew eigen denkt: ha, ne rooje, nie teugenspreken, is ie gauw kalm. Dan - ineens denkte weer: 't is waratjes 'nen zwarte! Dan weer: 't is ne kommunist. En as ge dan alle pertijen op hem toegepast het, dan is 't tenslote 'ne Moesiliaan. En maar schelden op 't Parlement, net zoolang tot 'r honderd en vijftig bezem-mannen inzitten, dan is 't 'nen hem op aarde. Gisteren 'n paar fassisten-van- de-daad gezien. Keb ze 'n fooike gegeven: de baan vegers. Lees in de kranten dat 'r op het oogenblik 'ne mensch leeft van 149 jaar. Hij is op z'n 111e jaar (zou da 'ne mop izijn: 111?) veur t eerst getrouwd. De. knul was toen al weesjongen 1 Toen le weduw naar werd, engageerde hij z'n eigen weer op z'n hoa derdtweeëndertigste. Maar tfn meske heeft et toen uitgemaakt omdat ie teveul naar andere meskes •keek. Da zijn nouw van die lui die 't nooit aflee- ren. (zou Trui zeggen mee d'r gloeilampke). En hedde gelezen, amico, dat d'n Haag de mees te tonnen bezit? Om het ajuuster uit te drukken: de fiskus hee geconstateerd dat onze viel luimjère de meeste bezitters telt die 'n ton en meer bezitten. Veul indlsche tonnen (bij, denk 'k. Suikertonnen, rubbertonnen, koffie- en theetonnen, tabakstonnen, veruit maar! As 't maar ton't. Haag, stad van wjef- kes. stad van tonnen.... Toeval? En nouw ik het over Den Haag heb: Antoon va® Welié. de purtretschilder is zestig geworren, er is daarom flink gefoven. Duuvels knappe purtretver- fer is ie. Hij' heet de leste jaren weinig goeie cri tiek gehad, maa as ge 's rondkekt en zoo's ziet wat ze van de kunst ia het algemeen en van 't verven in het bijzonder emmen gemokt, dan kan da veur hem nie anders as pleiten! 'Witte wa' ze hem het kwalijkst emmen genomen? Da zijn purtretten allemaal zoo sprekend gelijken. As mijne zeun, ok tzoo'nen moderne vervei^, iets geschilderd heet en hij stuurt het naar mijn. om z'n Vader te verrassen, dan mot ik naar de schroef oog,en van den lijst kijken hoe da stuk kunst mot hangen. En da hoef bijl 't werk van Welie niet. Die schildert wat ie ziet, en dan zoo goed mogelijikj. Maar daarom heet-ie ook ministers, gezanten, ja zelfs drie Pausen gekonterfeit En was het sjiekste van het sjiekste van Den Haag op z'nen verjaaadMT BAJtDLETISME Hf MEXICO. Een mijningenieur in Mexico, zekere L. F. Berber, die uit Los Angeles afkomstig is, is door Mexicaansche roovers ontvoerd. Zij vragen voor hem een losgeld van 1000. VASTZETTING VAN IJS OM EEN VLIEGMACHINE. Donderdagmiddag moest het militaire vliegtuig no. 521, dat op een oefentocht van Soesterberg naar Schip- O-ad-Valker»». De oorzaak was, dat zieSa, fjt om machine had vastgezet. Bij de landing hadden g* persoonlijke ongelukken plaats. GOEDERENWAGEN OP EEN STOOTBLÖK GELOOPEN. Op het stationsemplacement te Leiden is bij het raj geeren een groote veewagen in volle vaart op een stw blok geloopen. Stootblok, lijn en wagen werden vtj nield, zoodat de arhade vrij aar» zienlijk is. DOOR EEN OLIFANT GEDOOD. De Engelschman Judd is op de olifantenjacht in Oost-Afrika bij Masolgaleni gedood. Hij had het dier gewond en dit liep toen storm op de jagers en spietste Judd op zijn slagtanden. Judd had al 30 jaar op oli fanten gelaagd. Zijn zoon werd ook door het dier om ver geloopen, maar kon het later neerschieten, te laat echter om zijn vader te redden. EEN RECORD-JAGER. Een jager, in dienst van het Britsche gouvernement in de Kenya-kolonie, heeft waarschijnlijk een record gemaakt door in vier maanden niet minder dan 80 leeuwen en 10 luipaarden te dooden. De wilde beesten waren steeds brutaler geworden tegenover de inboorlingen en vormden een voortdu rende bedreiging. Ten einde raad heeft men toen de hulp van een jager ingeroepen en de groote opruiming, die deze onder de wilde dieren gehouden heeft, bracht een belangrijke verbetering in den toestand. TER DOOD VEROORDEELD. De vrouw van een landbouwer uit Bischofsreut in Beieren werd inl923 door de rechtbank van Passau ter dood veroordeeld. Zij kreeg echter gratie en de dood straf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf; 4 jaar lang heeft de vrouw tevergeefs herziening van het proces gevraagd. Thans heeft de zaak voor de twee de maal gediend. De vrouw werd ditmaal vrijgespro ken, terwijl haar zuster en een gewezen minnaar van deze laatste in de zaal in hechtenis genomen werden, verdacht de misdaad te hebben gepleegd. WOLVEN IN BELGIë. Yolgans een bericht uit Bergen zouden in den nacht van Dinsdag op Woensdag wolven zijn gezien in de streek van Soignies; zij zouden drie damherten, toebe- hoorend aan den burgemeester dezer stad, hebben ver slonden en een vierde hebben gewond. Te 's-Graven- brakel blijken twee schapen door wolven te zijn gedood TRAGISCH EINDE VAN EEN JACHTPARTIJ. De heereboer Scherer uit Oberweiler maakte bij een jachtpartij in de omstreken van Tiefenbach zijn vriend Rodrian verwijten over. het missen van twee hazen. De hierdoor ontstane twist liep zoo hoog, dat Scherer eensklaps met de kolf van zijn geweer op Rodrian in sloeg dien hij op het hoofd trof. Rodrian zeeg zwaar gewond ineen maar het schot was intusschen afgegaan en trof Scherer in het hart, zoodat deze onmiddellijk dood was. De zwaar gewonde is door andere leden van de jachtpartij naar een ziekenhuis vervoerd. AAN DE BEKOMEN BRANDWONDEN OVERLEDEN De 82-jarige weduwe B., wier kleeren den 16den de zer met vuur uit de kachel in haar woning in de Lan- gestraat te Leiden in aanraking zijn gekomen, is in het academisch ziekenhuis aldaar aan de bekomen brand wonden overleden. BIJ DEN DIJK NEER. i Te Oud-Beierland is eergisteravond een vrachtauto van den heer H. Zwiers, deurnaarder te Ridderkerk, die te Oud-Beierland een inboedel had gekocht, van den j dijk gereden. De chauffeur kreeg een deipe hoofdwon- de en werd per luxe-auto naar het ziekenhuis te Rot- j terdam vervoerd. Zijn toestand is redelijk. De vrachtau- j to werd geheel verbrijzeld. GASFABRIEKEN IN RUSLAND. Van de 15 gasfabrieken, die in Rusland voor de re- i volutie bestonden, werkt er op het oogenblik slechts een, die te Moskou, en die nog zeer onvoldoende be last. Het gas is te duur en kan niet concurreeren te gen hout als branstof. Men wil nu probeeren de gas- fabricage weer uit te breiden en het gas goedkooper te maken, allereerst te Moskou. JEUDIG MOORDENAAR. Te Treuen bij Plauen heeft een 14-jarige jongen het I 7-jarig dochtertje van een rentmeester vermoord. Als motief voor zijn daad gaf hij op dat hij het meisje niet mocht lijden. VEELWIJVERIJ-PROCES. Voor het gerechtshof te Tanta, zoo wordt uit Jeru- salem gemeld, heeft zich dezer dagen een notabele der provincie Charbia te verantwoorden gehad, wijl hij zich van eenige van zijn 60 vrouwen had laten schei den, zonder haar daarvan in kennis te stellen. De man, Assawi Ahmed el Sherif geheeten, werd ge arresteerd en de behandeling der zaak tot 7 Januari a.s. verdaagd. HET IS ZOO KWAAD NIET. Naar de Italiaansche bladen melden, heeft een ban neling, die onlangs gratie van Musolini heeft gekregen, en derhalve Nuoro, zijn verbanningsoord op Sardinië, moest verlaten, een verzoek ingediend om zich daar te mogen vestigen. Die althans kan het in de verbanning zoo kwaad niet gehad hebben. AARDSTORTINGEN BIJ PADANG. Padang. De route PajakomboPangkalanKota- baroe is ten gevolge van aardstortingen gestoord. O.m. heeft een bergstorting van 10.000 kubieke meter plaats gehad. Het zal een maand duren, vóór dit alles is op geruimd. BOOTRAMP. In de Alahama-rivier b\j Benton zijn door het om slaan van een boot zes mensdhen verdronken, n.L de schipper een blanke en vijf negers. EEN GASHOUDER TE LONDEN ONTPLOFT. Londen.vTe Southport is een gashouder, die 300.000 vierkante voet gas bevatte, in de lucht gevlogen, waar door veel schade werd aangericht, onder de bewoners ontsteltenis werd gewekt en personen gewond werden. EEN ADVIESJACHT IN EEN STORM. Tusschen Cherbourg en Brest werd het adviesjacht „Remiremont" door een storm gegrepen. De stoomha mer liep vol stoom tengevolge van het breken van de buizen. Drie personen werden gedood, drie gewond. De „Remiremont" kon uit eigen kracht Cherbourg berei ken. Vergadering van bovengenoemde Vereeniging op Vrijdag 23 December 1927, des voormiddags ÏO1/^ uur, in de Landbouw-Sociëteit „Cérès" te Schagen. Voorzitter de heer Joh. de Veer, secretaris de heer J. Sijp Jr. Bij opening der vergadering, heet voorzitter de aan wezigen welkom; in het bijzonder de heeren Sme ding, directeur van de R.L.W.S. te Schagen, Huisman, secretaris van de Holl. Maatschappij van Landbouw, Vogelenzang, secretaris van den Algemeenen Bond, alsmede den heer Ir. B. Gerritsen, den spreker van hedenmiddag. Het doet spreker genoegen, dat deze vergadering zoo goed bezocht is, omdat daardoor den band in de geheele provincie op het landbouwgebied hecht en sterk blijft, en opdat deze band nog ster ker zal worden, hoopt hij, dat het ledental nog meer zal toenemen. In verband met den nieuwen vorm van landbouw onderwijs, wat betreft de stichting van Lagere Land bouwscholen, wijst spreker op het gevaar dat hier door zal ontstaan voor de Rijkslandbouwwinterscho- len. Toch blijft dit laatste onderwijs z.i. den aange wezen weg voor den toekomstigen landbouwer, het geen door het tegenwoordige moderne verkeer niet zoo bezwaarlijk meer is om er gebruik van te maken, al moet spr. toegeven, dat genoemde Lagere Landbouw scholen aan hun omgeving zeer zeker ten goede zul len komen. Wat het verschil in onderwijs betreft, moet spr. er op wijzen, dat dat den leerling aan de Rijkslandbouwwinterschool alléén in staat zal stel len om later een leidende positie in de landbouwwe- reld in te nemen. Tenslotte spreekt voorzitter de hoop uit, dat vele Oudleerlingen tot de vereeniging zullen toetreden, waardoor de band en de goede samenwerking zal blij ven bestaan, hetgeen van veel beteekenis is voor den landbouw in de provincie. (Applaus.) De notulen worden vastgesteld. Mededeelingen. Van de te houden cursusvergaderingen in het vol gend jaar wordt me,dedeeling gedaan. Gehouden zullen worden: op 16 Januari T.B.C.-be- strijding met lichtbeelden en een lezing over bot ziekte, door prof. Remmels; op 23 Januari: Lezing van den heer Stoop over Landbouwboekhouding enz.; 30 Januari: De behandeling van de droog te leggen Zuiderzeegronden, door prof. Bordewijk. Ingekomen stukken. Van de commissie tot het onderzoek van monsters te Schagen, is rapport ingekomen, waaruit blijkt, dat een partij van 10000 M3. pulp niet aan het opgege ven suikergehalte van 15 tot 23 voldeed. Er was slechts 4 in aanwezig. Op den kostprijs werd 18 korting toegestaan. Verder zijn ingekomen verschillende circulaires, waaronder die van de Holl. Mij. van Landbouw, waarin den Oudleerlingen gevraagd wordt, om tegen f 1.50 lid te worden. Voorzitter spoort tot toetreding aan. Het Bureau omtrent landverhuizing verschaft des- gewenscht alle gevraagde inlichtingen. Vervolgens brengt secretaris een overzichtelijk ver slag uit over het afgeloopen jaar, waaruit o.m. blijkt, dat het ledental der vereeniging met 13 is toegeno men en nu 191 bedraagt. Goedkeuring rekeningen. Namens de commissie, belast met het onderzoek der rekeningen, wordt door den heer P. Vries gerappor teerd, dat alles in orde is bevonden. Eenige opmerkin gen omtrent contributie-verlaging en verhooging van de kosten voor cursus-vergaderingen, worden door den voorzitter nader toegelicht. De rekening 1926—1927, welke sloot met een batig saldo van f 146.78, werd goedgekeurd. Vaststelling zomervergadering. De zomervergadering zal het volgend jaar te An- dijk worden gehouden, mede met het oog op de te verwachten interessante dingen, die de proefpolder zal te zien geven. Verslagen. De heer D. Rezelman, Anna Paulowna, brengt een interessant verslag uit over de excursie naar Diut9ch- ■land, die dit jaar van 24 tot 29 Mei namens het Be stuur van de Algemeenen Bond gehouden is. De heer R. C. Waiboer brengt een uitstekend en uit gebreid verslag uit van de Algemeene Vergadering van den Algemeenen Bond. De heer Vogelenzang, bestuurslid van den Alge meenen Bond bepleit het meedoen van de Vereeniging van Oudleeringen aan de uitgiften van het Jaarboek. De boekjes zijn voor Schagen gemaakt, dus vraagt spr. afname. Voorzitter zegt, dat versnippering van goede land- bouwcultuur, en finantieele overwegingen de redenen zijn geweest van het 'bestuur, om niet te willen meebetalen aan de uitgave van het Jaarboek. Daar om is eerst bedankt als lid van den Bond, later is dat bedankje ingetrokken, toen de verplichte afname van het Jaarboek niet gehandhaafd bleef. Spr. be pleit vrije afname van het Jaarboek door de leden particulier. Algemeen wordt dit de beste oplossing gevonden. De Statutenwijziging wordt goedgekeurd met alge meene stemmen. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren Jm. Blaauboer Kz., Barsingerhorn en H. C. KooiJ, Vennlk. Aftredend de heeren E. Dz. Govers en Joh. de Veer, niet herkiesbaar. Tot voorzitter wordt gekozen de heer Jm. Blaau boer Kz. De heer Joch. Blaauboer later ter vergadering ko mend, bedankte voor de benoeming en werd de heer P. Blaauboer, Kolhorn, gekozen, die aannam. De heer E. Dz. Govers, doet in de plaats van den heer Ir. L. de Vries, eenige mededeeliingen over het Veevoéderbureau. Medegedeeld werd, dat een eenvou dige proef zal worden eenomen om te onderzoeken of de productiviteit van hooi- of etland met het gebruik van meer kunstmest kan worden opgevoerd en daar door de intensiveering van een graslandbodrijf kan worden bevorderd. Als antwoord op een door den heer Pijper godano vraag, blijkt, dat de door het Vcevoederbureau uitge geven overzichtjes, zeer geapprecieerd worden, of schoon voorzitter daarin liever meer één lijn gevolgd zag ten opzichte van aan te raden veevoeder. Bij de rondvraag brengt de heer Pijper den heer Joh. de Veer, als scheldend voorzitter, «en warm woord van hulde en dank. De heer Winkel geeft in overweging, dat het stuur zijn voorzitter kiest. De vergadering wenst blijkbaar dit recht aan zich zelf te houden. •De heer P. Vries deelt mee, welk succes de hei Velders met zijn praatavonden in de Zijpe heeft had, waar als gevolg 500 monsters bemestingsstoffi ter controle zijn opgezonden. Spr. wekt op lid va de afd. der H. M. v. L. te worden. De heer Huisman, secretaris der H. M. v. L., slui zich hierbij aan, speciaal wijzend op de statutenwijzi ging, die het toetreden van leden van vereeniginga als deze zoo vergemakkelijkt De heer Schuitemaker doet een paar vragen ten op zichte van veevoeder, die aan het Veevoederbureai ter beantwoording zullen worden opgezonden. De heer Joh. de Veer sluit vervolgens de vergade ring met een woord van dank aan allen die hem tij dens zijn voorzittereehap hun steun en medewerkinj hebben verleend. 's Middags hield de heer Ir. B. Gerritsen, Rijk» tuinbouwconsulent te Londen, een lezing met licht beelden over: Het kunstmatig drogen van landbouw gewassen. Na eene uitvoerige historische uiteenzetting dei systemen, kwam spr. tot de conclusie, dat men in Engeland geslaagd is eene inrichting te maken, waar door men landbouwgewassen kan drogen onafhanke lijk van het weer. De kosten van het drogen zelf zijn gezien de zekerheid die men heeft eene goede kwali teit te krijgen, niet te hoog, doch de inrichting ij duur. 'De voordeelen, die zijn te bereiken, zijn de vol gende: A. Hooi. Bij toepassing van kunstmatige dro ging met verwarmde lucht, kan de oogst doorgaan zonder afhankelijk te zijn van het weer; alle veld werk, anders bij de hooiwinning noodig, wordt uitge spaard; een hetere kwaliteit hooi wordt verkregen door het uitschakelen van weersinvloeden; het ge vaar voor hooibroei met alle daaraan verbonden be zwaren en nadeelen wordt opgeheven; het hooilan< komt spoediger beschikbaar voor naweide. B. Granen, peulvruchten, enz. De oogst kaï doorgaan onafhankelijk van het weer; verlies vai korrel bij het laden van droog graan op het vel< wordt vermeden, alsmede de schade aangebracht dooi vogels; het ophokken wordt onnoodig; hij een tempe ratuur van 5566 °C., worden de sporen van brand- zwammen gedood en dus zou de methode tevens als bestrijding daarvan kunnen dienen; in het veld heef! geen verweering plaats van stroo en korrel en beide behouden hun waarde; dadelijk worden harde zaden verkregen en desgewenscht kan men dadelijk na het drogen dorschen; de najaarsbewerking van den groncl kan in vele gevallen vroeger geschieden. Spr. stelde de vraag of de methode ook voor o« land bruikbaar zou zijn. Heeft al de heer Wassenaai te Pingjum tot nu toe gunstige resultaten verkregen bij het droge met koude lucht, de ondervinding in Engeland opgedaan, duidt er op, dat die manier niet volkomen betrouwbaar is. Hoewel in ons land de oogst doorgaans, hetzij in open, hetzij in gesloten schuren wordt geborgen, zoo heeft toch de ondervin ding bij den heer Wassenaar geleerd, dat het drogen binnenshuis wel mogelijk is. Men moet zich echter niet voorstellen, dat men de methode zou kunnen aan passen aan den vorm van hoop of mijt, die men wenscht te bouwen.Sterke afwijkingen van de aan gegeven constructie van centrale kamers heeft ver keerde luchtwervelingen tengevolge. Al is men nu niet precies aan dezelfde mijt gebonden als die in Engeland wordt aangetroffen, toch zal men een hooimijt, die den vorm heeft van een zuivere cubus, nooit goed droog krijgen. De hoeken zullen lang nai blijven en om voordeelig te kunnen werken, moet men die afronden, men komt dan weer tot den En- gelschen vorm terug, behalve, dat men een hoop krijgt aan de basis even breed als bij het begin van het dak. Bij granen wees spr. er op, dat daarbij lang werpige mijten wel mogelijk zijn, doch ook daarbij moet men de hoeken afronden, o-m een gelijkmatige doorstrooming van de lucht mogelijk te maken. Daar het hebben van een verhitter in de schuui brandgevaar oplevert, zou men misschien een systeem kunnen bedenken om dezen in te bouwen en met een kanalensysteem te verbinden. Heeft het drijven in de bergplaats, hetzij om den mijtvorm, hetzij om brandgevaar, bezwaren, dan zou men het drogen buiten kunnen doen plaats hebben, hetzij op het veld, hetzij op het erf. Bij droging op het veld wordt het voordeel verkre gen, dat groote hoeveelheden vocht, die zich in 6» gewassen bevinden, waardoor hun gewicht wordt ver groot, niet behoeven te worden vervoerd. Dan moeten echter de werktuigen telkens- worden vervofrd. Dit heeft geen bezwaar als men over een tractor b-^ehikt, maar moet men voor het drijven van de ventilator van oen electromotor gebruik maken, dan ls dii mothode onmogelijk. Wellicht ware het mogelijk het van de weersomstandigheden te laten afhangen o! men de gewassen dan vroeger of later aan een dro ging onderwerpt. Het wil spr. voorkomen, dat men is Engeland thans met do uitwerking van de drogt methode met verwarmde lucht wel zoover is gevoP| derd, dat het de moeite loont er van Nedcrlandi zijde de volle aandacht Aan to wijden en te ovei gen of op een of andere wijze proeven met de construeerde installatie geen aanbeveling zou ven Spr. wees er op, dat reeds Jaren lang in Schotlai waar het klimaat gekenmerkt is door een zeer grot aantal regendagen per Jaar, l et gewoonte Ik om f primitieve wijze hooi en granen vooi het binnenhaf Kunstmatig te drogon. Onder een vloer van cerm bracht men een systeem van kanalen aan, met tor dingen naar buiten, waarboven men kleine hoo^. van hot te drogen gewas zette. Daarna blies door mlddol van ventilators, die gebruikt wordend mijngangen van verscho lucht te voorzien, lucht dotf de kanalen en door de hoopen. Op deze wijze mnakW men zich bij de gunstige omstandigheden minder af hankelijk van het weer. Dit systeem heeft in laatste jaren in Engeland, waar men ook dikwijls don oogsttijd van zwaren regen voel nadeel ondoi vond, do aandacht getrokken. Waar echter do hooveel held producten dlo voor droging in aanmerking kt men in Engoland, per boerderij beduidend groote zijn dan op de doorgaans kleine bedrijven In Schoj land, was do mothode zonder meer voor dat land vtu geen practisch nut. Reeds gedurende do löo emi' worde in de Engelsche landbouwpers voortdureo molding gemaakt van methoden, door verschillen^ landbouwors beproefd, om zich afhankelijk to mak* van het weer. A Na afloop van de lezing brengt de voorzitter o< spreker hartelijk dank voor zijn buitengewone laugwekkeudü uiteenzetting. r Zw Wi W'l 1 ver wit spt ma den Dei ses zag Iaa Zw

Schager Courant | 1927 | | pagina 18