Alieieei lims- WOUDA's GASCORRUPTIE KTiBs-Tte Woensdag 28 DéCetftber 1927. 70ste Jaargang No. 8176. Eerste Blad. pi% van den Burgemeester van Noord en Zuidscharwoude inzake de beweerde aan den LangendIJk. aagt Uw wmkeli'ev en Blanke Boekweitsort Binnenlandsch Nieuws. CHAGER COURANT. Bit blad verschijnt viermaal par woolc: Dinsdag, Woensdag, Donder- lu.: en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, './orden Adver- luiiön nog zooveel mogelijk in het eersiuiikornend nummer geplaatst. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs por 3 maanden f 1.05. Losso nummors 0 cont. ADVEBTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowljsna inbegrepen). Groote lettors wor.len naar plaatsruimte horekond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Da Burgemeester van Zuidschaxwoude en Noord- icharv/oude heeft een nota doen toekomen aan de •aadrtieden over het aan de gemeenteraden door de lommissie van Beheer der Gemeenschappelijke Lichtbedrijven aangeboden verslag betreffende een onderzoek in verband met de berichten over cor ruptie "oij deze bedrijven. We ontleenen er het vol gende aan: Met de U door genoemde commieeie verstrekte me dedeelingen en conclusies kan en mag ik mij niet vereenigen. Naar aanleiding van het bericht in de dagbladen, waarbij ook onze lichtbedrijven gesigna leerd werden met de aanduiding „corruptie" werd door den directeur alhier een uiteenzetting en een verweer verstrekt aan de plaatselijke pers, luidende ,al9 volgt: (Hier volgt, wat in de Schager Crt. omtrent het interview werd meegedeeld). Uit eigen beweging kwam de directeur der licht bedrijven ten mijnent onder mededeeling, dat de ge uite beschuldigingen slechts betrekking hebben op een feit, geschied in den tijd, dat hij opgetreden was als adviseur voor de gemeente Nieuwer-Amstel. Hij toonde mij een schrijven van de firma Gautzsch, waai van hij een afschrift verstrekte, hetwelk hierbij is gevoegd. (In dit schrijven deelt genoemde firma mee, dat den directeur, voor zoover hun bekend, nooit eenige steekpenningen zijn uitgekeerd. Mocht dit als zoodanig zijn geboekt dan zou dit kunnen rijn voor een bedrag of een waarde destijds genoten in verband met zijn adviseursschap te Amstelveen.) Vervolgens ontving ik van den directeur een afschrift van een brief der firma Wilson. Ook dit schrijven gaat .hiernevens. (Bevat de mededeeling, dat de Di- xscte'ur nimmer eenige provisie, in welken vorm ook, t. d. Ned. Gasmeterfabriek George Wilson heeft aan jporcen.) Verder deelde de directeur mij op een och tend telefonisch mede, dat hij bezoek had van een vertegenwoordiger van eerstgenoemde firma en er prijs op stelde, dat ook lk dezen persoon zou ont moeten. Hierop ben ik niet ingegaan. Volledigheids halve vermeld ik, dat de directeur niet het bestuur begin October jl. zich gericht heeft tot de firma's Elster en Co. te Rotterdam en de Mij. tot vervaardi ging van gasmeters te Dordrecht. Hieromtrent ver wijs ik U naar de bijlage. (Ook hieruit blijkt, dat geen der beambten of vertrouwenslieden der fabriekN ooit eenige provisie heeft genoten.) Oip mijn vraag aan den directeur, of de door hem aan de plaatselijke pers verstrekte gegevens zie boven juist waren weergegeven antwoordde hij bevestigend. Hierop kom ik hieronder nader terug. Ik meen hier even te moeten aanstippen, dat - in het algemeen gesproken, men bij de gascorrup- tie onderscheiden moet: le. handelingen, verricht door directeuren of ambtenaren, strafbaar gesteld bij het wetboek van strafrecht en waarnaar de Justitie ambtshalve een onderzoek instelt, indien daarvoor aanleiding en gegevens bestaan en 2e. han delingen door genoemden, bedreven in strijd met hun instructie of uit wier daden bedrijf en gemeente zijn of worden benadeeld. Niet elke corruptie is strafbaar gesteld, laat staan dat de Justitie verplicht zou zijn zonder aangifte in te grijpen. Vele gemeente raden hebben n.a.v. courantenberichten een onder zoek doen instellen naar het beheer hunner bedrij ven; sommige gingen daartoe over op verzoek van het betrokken bedrijfshoofd of op voorstel van B. en W. Het besluit tot het al dan niet instellen van een onderzoek behoort k priori en uitsluitend aan den gemeenteraad, waarbij natuurlijk van invloed kan zijn de voorbereiding en adviezen van de gascommis- sie. Uitdrukkelijk zij vastgesteld, dat de gemeente raad autonoom is om een richtig beheer te verzeke ren en daarvoor verantwoordelijk is. Het is onjuist, dat de directeur alhier een „onder- loek" verzocht heeft. Ook is het onjuist, dat het be stuur der commissie zich met een. onderzoek heeft bezig gehouden. Juist is, dat de directeur zelf een onderzoek heeft ingesteld en de verschillende gege vens verstrekt heeft aan de bestuursleden. Slechts deze gegevens zijn vervat in het U toegezonden uit treksel tier notulen. Autoriteit kan derhalve hieraan tast worden toegekend. Wanneer ik hier moet verklaren, mij daarmee niet le kunnen vereenigen, verzoek ik U, daaruit niet af te leiden, dat ik daarom den directeur beschuldig, maar evenmin mag gezegd worden, dat het z.g.n. onder zoek non. rehabilitatie van hem beteekent. Ik betwij fel, of hij dit zou Kunnen en willen aanvaarden. Ik heb mij nimmer erin verdiept, waarop de ver dachtmakingen tegen ons bedrijf zouden kunnen slaan. Nu evenwel anderen positief willen poussee- ren dat deze slechts alleen kunnen duiden op het misverstand Nieuwer-Amstel, bestaat er ruimte voor ae vraag: waarom zich niet overtuigd, of hierop al leen gedoeld wordt? Een van beiden: óf een volledig onderzoek door be voegden, of geheel geen onderzoek; «een half onder ioek, waaruit conclusies getrokken worden en geba- lneded©0lingen van den betrokkene disn aarln®de bewijst men ook den directeur geen kemorU, reeds begonnen te zijn met mede te th?«n' waarom dit schrijven U bereikt. Daarmede rUit voortgaande, moet ook worden opgemerkt, «7r,T?.e indruk gevestigd wordt, dat de directeur een S'afht tegen zijn beschuldiger heeft, ingediend. KH j n 8®val. Uit het afschrift van den iiV.* *roor den H^adsman van den directeur aan de •telde tö Alkmaar gsrieht, blijkt het tegenoverge- *Xfvc>1?ens moot worden geconstateerd, dat de be- "lDJ®n,5fr leveranciers, tot wie do directeur zich z« t\ wendde, niets zeggen, immers wanneer verklaren, steekpenningen te Hebben giegeve*, dan zou zulks voor hen vermoedelijk beteekenen, dat zij van verdere leveranties worden uitgesloten. Boven is reeds een en ander omtrent Wilson be kend! Nogmaals stel ik er prijs op te verklaren, dat er momenteel geen enkele aanduiding is.den directeur te verdenken, van het aanvaarden van dergelijke retourcomimiisgiën. Maar men zij voorzichtig een oor deel te gronden op „verkregen bewijzen na een on derzoeek." Nogmaals een onderzoek is niet geschied Ik noem het lichtvaardig den Raad en anderen een tegenovergestelden indruk te geven. Zooals bereids is meegedeeld, verstrekte de direc teur mij ongevraagd, uit eigen beweging enkele „ge gevens". Naar aanleiding daarvan en zijn uiteenzet ting in de plaatselijke pers hierboven vermeld verzocht ik hem om nadere toelichting en deze schrif telijk te verstrekken. Hij zegde zulks toe, doch kwam daarop nader terug, omdat hem verboden zou zijn mij inlichtingen te verstrekken. Ik kom hierop na der terug; slechts moet ik voorloopig constateeTen, dat nóch bestuursleden, nóch directeur bezwaar had den of schroomden het publiek middels de pers „voor te lichten." Nogmaals herhaal ik, dat de directeur de juistheid van het door de pers weergegeven onderhoud met hem erkends. Ten opzichte dezer door den directeur verstrekte mededeelingen moet opgemerkt worden, dat: 1. het onjuist is dat de commissie „bij die firma's een onderzoek heeft ingesteld." 2. het onjuist is, dat ten behoeve van het bedrijf 25 was afgetrokken van een aantal nota's van de firma Gautzsch". 3. het onwaar is, dat door den directeur 5 ont vangen zou worden van elke uitbreiding, met welke bepaling reeds door de aannemers rekening moest worden gehouden. 4. het onwaar is, dat „de bepaling echter na de laatste belangrijke salarisverhooging is ingetrokken". 6. het onwaar ia. dat „nadien geen kortlngen(?) in welken voren ook, werden genoten"; omdat le. dit onderzoek door den directeur is in gesteld. Alle mededeelingen in de notulen vermeld, zijn door hem verschaft en door hem ingewonnen. 2e. Het bedrijf slecbts netto-prijs betaalt. De prijs courant vermeldt de prijzen, die in één jaar hoog stens berekend worden en zijn aan schommelingen onderhevig. De bewuste nota's van Gautzsch zeggen niets anders dan dat op het bewuste tijdstip van 1<* vering de prijscourant met 25 verminderd moet worden ter bepaling van den netto-prijs, ware de levering eerder of later geschied, dan zou de prijs wederom automatisch wijziging hebben ondergaan ter bepaling van dien netto-prijs. den L.S. De beschikbare voorraad van laatsten druk van ons Vogelalbun ste deel loopt ten einde. Verbruikers van onze koffie en thee, die nog bezig zijn, zakken te verzamelen ten einde te zijner tijd het eerste deel te bekomen, verzoeken wij ons vóór 15 Jan. *28 daarvan kennis te geven. Voor hen blijft dan een exemplaar gere serveerd. K. TIKTAK, Amsterdam-Groningen. Filiaal te Alkmaar: Koningsweg 72. 3e, 4e en 5e. De gascommissie nimmer heeft be sloten, dat de directeur voor elke uitbreiding 5 zou ontvangen (5 derhalve van het totaal bedrag; leverantiën van materialen als b.v. amoniakwas- scher, exhauster enz. inbegrepen). Indien een derge lijk besluit had kunnen genomen worden door de commissie, zou zulks in de notulen zijn opgenomen en daarin moeten worden aangetroffen. Het verbaast mij niet, dat daaromtrent niets vermeld staat, omdat een dergelijk besluit nimmer genomen kan worden zonder voorkennis en goedkeuring van de gemeen teraden. Slechts eenmaal heeft de commissie onder goedkeuring der raden gemeend directie en per soneel een gratificatie toe te kennen, nl. ter gelegen heid van de uitbreiding der gasfabriek met St. Pan- cras in 1912, vermeld in het overzicht (bijlage 6). Het is mij onbegrijpelijk hieruit te willen afleiden en aantoonen, dat door den directeur tot in lengte van jaren aanspraak zou kunnen, worden gemaakt op'een percentage der ultbreidingskosten. De commissie veronderstellende dat zij zulks door de vingers had willen zien heeft daartoe niet de bevoegdheid en zou zij in botsing komen met het bepaalde bij art. 23 -der gemeenschappelijke regeling. Bovendien moet opgemerkt worden, dat commissie en raden gestadig het directeursalaris verhoogden wanneer daar aanleiding voor was. Een vergelij king van de tijdstippen dezer verhoogingen met do •data der uitbreidingen, doet zien, dat deze met el kaar verband houden, waarmede uitgesloten is, dat goedgevonden zou zijn ook door de raden dat daarnaast in den vorm van percenten, nogmaals belangrijke bedragen werden getoucheerd. Om een en ander evenwel duidelijker te doen spreken, zal lk mij thans beperken en bepalen tot de jaren 1915, 1916, 1917, 1918, 1920 en 1921, waarin het salaris van den directeur is herzien zie jaarwed- denstaat* on vele uitbreidingen hebben plaat» gevonden, van welker bedragen de directeur 5 genoten heeft. Deze uitbreidingen betreffen: 1. in '15, aankoop zuiveringskisten f6000; 2. in '16, uitbreiding en aankoop brandspuit f 10000. 3. in '17, aankoop meters en nieuwe gasleiding f16000; 4. in '21, kamerovens enz., f200000. (Buiten beschouwing laat ik voorioopig: stichting electr. bedrijf in 1916—19 on uitbreiding daarvan in 1921). Voor Winkeliers bij Groes. ri. M. DE HAAS te Alkmaar. Zij werden uitgevoerd o.a. door fa. Wilson te 'a Hage, Bürgemeister te Hoerlen, fa, Klönne te Dort- mund, Dordrechtsche Gasmeterfabriek, Gautzsch te Amsterdam, Elster en Co. te Rotterdam en J. Berg huis te Amsterdam, leveranciers, die in de pers zijn aangewezen als medewerkers bij de bedoelde onregel matigheden en waardoor in ieder geval door hen gevolgd systeem de gemeenten benadeeld zijn. Positief leg ik ook hier vast, dat sinds den tijd Juni 1917 dat ik mede verantwoordelijk en aan sprakelijk ben voor het beheer der lichtbedrijven, nimmer door den directeur is gerept, dat zijn belan gen betrokken zouden zijn hij uitbreidingen. Inte gendeel, tot vele salarisverbeteringen werkte ik gaarne mee. O.a, werd in 1918 door den heer C. Brinkman en mij het initiatief daartoe genomen. Bij deze besprekingen werd natuurlijk stil gestaan, en rekening gehouden met de emolumenten van den directeur. Nooit of te nimmer heeft deze. desge vraagd. zelfs ook maar gezinspeeld op 'n hem toeko mend percentage van uitbreidingen. Ook commissie en radx waren daarvan natuurlijk onkundig bij" de salarisregelingen; bovendien staat in de diverse verordeningen, welke emolumenten genoten mogen worden, nl. „boven hun bezoldiging genieten, a.: de directeur vrije woning, met vrij gebruik van gas en cokes", terwijl art. 14 zijner instructie zegt, dat het hem verboden is middellijk of onmiddellijk ln wel ken vorm ook, geschenken aan te nemen. Het spreekt vanzelf, dat daarom reeds getwijfeld moet worden aan zijn bewering. Ten opzichte van de verklaring van den directeur, dat „de bepaling" na de laatste belangrijke salarisverhoging ingetrokken is, moot deze als onjuist worden gekwalificeerd. Er is niets bepaald, ergo is niets kunnen worden ingetrokken, nog sterker, was er iets bepaald, ingetrokken is er niets; waarheid is, dat de directeur een bepaling ge schapen heeft. Het kost mij inderdaad' moeite stil te staan bij zijn nadere bewering, dienaangaande, als zou hij „er na de laatste groote salarisverhooging geen ge bruik meer van hebben gemaakt". Het doet mij leed, dat de directeur gemeend heeft niet ter kennisse van commissie en raden te hebben gebracht. Evenwel moet ik helaas constateeren, dat de directeur zich ook daarin vergist. Hij arkent, dat hij, het laatst be doelde percentage genoten heeft, bij den bouw der kamerovens. (Dit is ook de laatste uitbreiding.) Nu is evenwel de laatste salarisverhooging even be langrijk als vele vorige, zooals in 1920 in werking getreden 1 Januari 1921, terwijl de kamerovens eerst gereed kwamen einde 1921 (fundeering, transport baan werd in 1921 aanbesteed, de transportbaan zelf werd April 1921 voor f 15000 aan Klönne opgedragen, terwijl in den loop van de maand Maart een begin werd gemaakt met den bouw der ovens.) In Septem ber 1920 werd besloten den bouw der ovens op te dra gen aan de fa. Klönne. Hoewel, betrekkelijk bijzaak, moet ik even wijzen op dit misverstand van den di recteur. Ten slotte, wat wordt onder „uitbreiding" door den directeur verstaan. Ik zou beter vinden alle „uitbrei dingen" behalve die met St Pancras „vernieuwin gen" te heeten. In het bijzonder die der kamerovens, waar deze bovendien arbeidsbesparing opleverde. Ik wil niet ontkennen, dat de directeur op mij een zeer ongunstigen indruk heeft gemaakt door te wei geren mij nadere inlichtingen te verstrekken, door gretig gebruik te maken van zidh er op te beroepen, dat andere bestuursleden ongaarne zagen, dat door mij dieper op de, ook hen bekende feiten, werd in gegaan. Afgescheiden van de omstandigheid, dat hij die zoo gaarne rehabilitatie wensoht en mij zelfs onge vraagd met zijn onderzoek op de hoogte hield zich vreemd aanstelt, zijn plicht verzaakt en bewust m strijd handelt met art.'16 zijner instructie, hetgeen hij niet schroomt schriftelijk te bevestigen. Door deze mandeling stempelt deze ambtenaar zich als onge schikt om een leidende functie te bekleeden. Ik wensch miji niet aan te sluiten hij hen, die thans verkondigen, dat een onderzoek heeft uitge wezen, waaruit moet blijken, dat het vertrouwen in den directeur ongeschokt blijft; evenmin bij hun uiting, "de Justitie zal het onderzoek wel verder doen.'Tk herhaal nogmaals, dat de taak van de Justi tie in deze een andere is en geiheel buiten een admi nistratief onderzoek staat, tot dusverre is nog nie mand door de Justitie veroordeeld, terwijt toch be kend mag zijn, dat afgescheiden van een al dan niet gerechtelijk onderzoek, een aantal directeuren slacht offer van hun handelingen zijn geworden. Ook den directeur moet een dergelijk onderzoek niet bevredigen, zijn positie kan niet gedoogen, dat zelfs de schijn van onbetrouwbaarheid door be richten op hem gelegd zou blijven voortbestaan. Ik ben verbaasd, dat de mededeelingen van den di recteur niet aan andere gegevens zijn getoetst, gege vens, die een iegelijk volkomen 'bekend zijn. Van een zelfstandig in te stellen onderzoek rep ik maar niet meer. Het is mij niet aangenaam, dit thans zelf te moe ten doen. Deze aangelegenheid is evenwel te ernstig om uit z.g.n. gemoedelijkheid het stilzwijgen te be waren. Voor de gemeenteraden is het een dure plicht, èn in 'het gemeentebelang èn in het bijzonder be lang der bedrijven, volle aandacht aan een en an der te schenken. Daarmede bedoel ik o.a. thans, d&t, waar vast staat, dat de door den directeur ten eigen bate uit getrokken 5 van „uitbreidingen" ten onrechte is genoten. Waar hij meedeelt, dat „reeds door de aan nemers daarmede rekening moest worden gëhouden, zijn de gemeenten met deze bedragen door hem be last geworden. Ik moet derhalve aandringen, dat deze gelden weder door den directeur der lichtbe drijven in de gemeentekassen worden teruggestort. Ook over deze gewichtige zaak wordt door de com missie heen geloopen en blijkbaar goedgekeurd. Wanneer de commissie met dit milde oordeel be doelt den directeur te ontlasten, en een en ander voor haar rekening neemt, dan volgt daaruit, dat de 1»* den zich thans aansprakelijk stellen voor de terug- gave van bovengenoemde gelden. Ik verwijs hier w»- der naar art. 23 der gemeenschappelijke regeling. Ook cmag hier gememoreerd worden de verantwoor ding door het college van-B. en W. aan den Raad, waardoor een behoorlijke voorlichting een gebie dende eisch is Ten slotte merk ik op, dat elke gemeenteraad com petent is in deze eventueole besluiten te doen uit voeren en daarbij derhalve ook niet afhankelijk i» van een beslissing door de meerderheid der betrok ken gemeenteraden. Aan het einde van mijn nota gekomen, waarbij ik herhaal voorloopig slechts te hebben stil gestaan bij de mededeelingen der commissie van beheer, neer gelegd in het uittreksel der notulen, «preek ik de wensch uit, dat ook in deze aangelegenheid personen en zaken zullen worden ondersoheiden. Salarisregeling Directeur vanaf de oprichting (verkort door ons weergegeven): Mei 1909 vastgesteld op f 1000, benevens vrije woning, vuur, licht; 1 Jaa. 1911 f1200; 1 Juli 1911 f1400 plu® jaarL verh. k f50 tot f2000; salai9 Ï1500. In *12 bij uitbreiding der gasfabriek met St. Pancras blijkt uit rapport en be grooting, dat f2100 winst zal worden gemaakt, dit -- zoo luidt het verder moet. worden verminderd met loonen voor St. Pancras en verhooging tracte- ment directeur en personeel, hoogstens tot een be drag van f600. Dit zal aan de raden worden mee gedeeld. In 1914 besloten salaris op f1700 vast te stellen plus 11 jaarlijksche verhoogingen k f 50; ingang 1 Jan. 1915 salaris f1950. In 1916 salaris met f 100 ver hoogd, dus f 1800, salaris f 2150. 1 September 1917 benoemd administrateur electr. bedr. jaarwedde f 400 bovendien. 1 Juli 1918 f2300; 10 jaarL verhoogingen f50; du» 12800 plus f400. Maart 1920 f 2600 plu» 5 maal f100 (jaarl.); adm. electr. bedrijf f 550 -plus 5 maal f 50 (JaarL). 1 Jan *20 sal. f 3800 plus vrij wonen, enz. Premie vrij pensioen. Mei *21 f3400 plui 5 maal f200 (jaarl.), salaris f4400. WARMEN HUIZEN, Het Bestuur van de Aid. van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vakantie kolonies alhier heeft in zijne laatste vergadering besloten den verkoop der kinderpostzegels, waarvan de meerdere opbrengst geheel ten bate komt va» het bescherming- en hulpbehoevende kind, krach tig te bevorderen. Enkele jongedames zullen worden uitgenoodigd, de «zegels in de week tusschen Kerst mi® en Nieuwjaar hui» aan huis ten verkoop aaa te bieden. Wij twijfelen er niet aan of de inwoner» van Warenhuizen zullen door f linken aankoop van de postzegels het goed» doel krachtig wille» steunen. NIEUWS NEEDORP, Zondag 25 Dec. had in „de Prins Maurita" al hier een handicap biljart- en kolfwedstrijd plaats, met den volgenden uitslag. (Biljarten: 1ste prijs Jb. Stammes. 2e prijs Jn. Stammes, 3e prijs H. Kappers en 4e prijs Jn. Pest- oewn. Kolven: lste prijs H. Wilbrink, 2e prijs C. Brcra- wer, 3e prijs E, Brouwsr en 4e prijs Jn. Peetoom. De lakens waren als naar gewoonte, ln prima co» ditie. NIEUWE NTEDORP. Zondagavond j.L zou de Wieringer Bioscoop «en film afdraaien in „de Roode Éénhoorn", alhier. Waar ofv deze film echter is afgedraaid, is ons niet bekend maar niet op Nieuwe Niedorp. Het publiek, dat te half acht aanwezig was, kon onverrichter- zake weder huiswaarts gaan, want de bioscoop was er niet en kwam ook niet opdagen, zonder van hun wegblijven ook maar de minste mededeeling te doen. Of een dusdanige film een goeden indruk op het teleurgestelde publiek heeft gemaakt, be twijfelen wij' zeer. In elk geval is het wel geen re clame voor de ondernemers,en geen voordeel voor den caféhouder. (Elders in dit blad zal men kunnen lezen, dat bovengenoemde onderneming door het slechte weer in de Wieringerwaard is blijven steken. Red.) OUDKARSPEL. Zondagavond hebben we het Kerstfeest bijge woond. dat gehouden is in de N.-H. Kerk alhier. (Het was voor zoover we weten, voor het eerst, dat dit feest hier in de kerk gehouden is. Behalve de ongeveer 35 kinderen van de Zon dagsschool, was het kerkgebouw vrijwel geheel met belangstellenden gevuld. Een aardig programma was voor deize gelegenheid samengesteld. Door de kinderen werden verschil lende liederen gezongen en Ds de Leeuw gaf een Kerstvertelling. De kinderen van de Zondagsschool ontvingen allen een kerstgeschenk, terwijl, ver schillende versnaperingen werden uitgereikt, waar van ook de andere aanwezige kinderen profiteer den. Het was een mooie avond, die zoowel bij d» ouderen als bij ds kinderen ingeslagen heeft. OUDKARSPEL. Een groot aantal in mindere of meerdere mate behoeftigen van protestantsche huize werden Zater dagavond verrast met een kerstpakje, waarin ze een of rnfer nuttige voorwerpen zuilen hebben ge vonden. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat dezen zomer izich een club van dames heeft gevormd, meds met het doel hen deze verrassing te bereiden. We mogen het nu wel verklappen, dat het kerk bestuur zorgde voor de gelden voor den aankoop der eerste grondstoffen en de werkzame vrouwen-

Schager Courant | 1927 | | pagina 1