Radioprogramma Trambotsing op Walcheren. Een tragisch auto-ongeluk. Het vergiftigingsgeval te 's-Gravenhage. SNEEUW EN IJZEL OVER DE HOLLANDEN. Dijkdoorbraak in den Achterhoek. Brand te Purmerend. Steun aan de Zuiderzeevisschers. I I c banden zorgden, dat er iets goeds Tan gefabriceerd werd. dat sckor met dese koude dagen door velen met blijdschap ontvangen, sai sljru 8T. MAARTEN, Met de Kerstmis had alhier ten huize „Rust en Lust" een handicap biljartmatch, plaats, -waaraan 14 personen deelnamen. Als winnaars kwamen hierbij uit de heeren Jn. Strooper le prijs; Jb. Schermler- horn Dz. 2e prijs; S. Koning 3e prijs en P. Heneweer 4e prijs. ST. MAARTEN, Bij den heer A. Snijder is'komen aanvliegen een postduif. Kenmerk een almiaium ring met No. 119 om de rechterpoot. AARTS W OUD. Ten gevolge van sneeuw, vorst en ijzel ls het electrisch laagspanningsnet in desolaten toestand. Vele palen liggen tegen den grond, alsmede natuur lijk gevolg een warwinkel van draden en noge steeds is er geen einde, zoodat er nog moeilijk iéts aan ge daan kan worden. Gedurende de Kerstdagen waren wij verstoken van licht en voor de radioluisteraars een strop met de feestdagen. BARSINGERHORN. JL Vrijdag vergaderden ten huize van den heer de Graaf alhier verschillende leden van de IJsclub Bar- singerhorn en Haringhuizen. De rekening en verantwoording van den penning meester over het afgeloopen jaar werd door den heer C. Smit Gz. nagezien en in orde bevonden. Het to taal der ontvangsten bedroeg f197.29, de uitgaven daartegenover waren f41.51. Batig saldo alzoo f 155.78. Totaal aantal leden 81. De heeren Hl Nobel en Jb. Waiboer Cz. werden weer herkozen als bestuurslid, terwijl in de plaats va-i den heer P. Kater, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer A. D. Stdns werd be noemd. Gememoreerd werd nog, dat op Dinsdag 20 Dec. jl. voor de kinderen een ijsfeestje was gehouden, dat als volkomen geslaagd kon worden beschouwd. Er was veel animo bij de jeugd en uitgereikt waren 20 prijsjes, alle bestaande uit kunstvoorwerpen. Deze prijsjes werden uitgereikt bij den heer de Graaf, ter wijl tijdens die uitreiking alle deelnemende kinde ren nog werden onthaald op warme Ranja en cho colade. Na enkele besprekingen werd de vergadering ge sloten. EEN WEIDE-, AKKER- EN TUINBOUWKALEN- DER. Zulk een kalender wordt gratis uitgegeven door de firma Van der Eist en Mattes, Kunstmestfabrikan- ten te Amsterdam. Het is een bijzonder aardige, over zichtelijke en smaakvolle kalender, met interessante kiekjes uit het boeren- en tuindersbedrijf. Tevens is o.i. op gelukkige wijze deze kalender dienstbaar ge maakt aan de reclame voor het gebruik van stikstof meststoffen en luchtstikstofmeststoffen. Deze kalen der heeft tot doel aanwijzingen te geven voor het ge bruik daarvan en wil een leidraad zijm voor het meerdere gebruik. Wij zien verschillende proefresulta- ten afgebeeld, die een ware aansporing voor menig landbouwer moeten rijtn, om zich eens met de fa. Van der Elat en Matthea in verbinding te stellen. VERSCHEIDENE GEWONDEN. Tijdens een voor Walcheren ongekend hevigen sneeuwstorm, heeft gisternacht bij den wissel onder Souburg een trambotsing tusschen de electrisch e trams Middelburg—Vlissingen plaats gehad. Daarbij zijn verscheidene personen gewond naar het gasthuis te Middelburg overgebracht, n.1. de wagenbestuurder Edelman, die aanvankelijk bewusteloos was en la ter over hevige rugpijn klaagde, verder de winkelbe diende Folmër, die bekneld, zat tusschen twee inge drukte balcons en wiens rechterbeen imoest worden afgezet, terwijl het linker gebroken is, verder perso nen toet gebroken pols en schrammen. De traxnaienst is nog geschorst. Nader verneemt het Hdbld.: Gisteravond te half twaalf vertrok een motorwa gen met drie bijwagens van Middelburg in de rich-' ting Vlissingen. Halverweg Abeele bemerkte de be stuurder van de Middelburgsche tram, dat hij te ver doorgereden was en stopte. Van de richting Vlissingen kwam een tram, bestaande uit een motorwagen, twee bijwagens, weer een motorwagen en twee bijwagens en tenslotte nog een motorwagen. De trein was al dus samengesteld wegens den hevigen sneeuwval.en werd bestuurd door den 53-jarigen Edelman. Vermoe delijk tengevolge van de sneeuwjacht bemerkte Edel man niet de stilstaande tram en reed op deze in. De voorbalcons van beide motorwagens werden in elkaar gedrukt, terwijl ook een balcon van een der bijwagens vernield werd. De politie heeft de 'beide motorwagens in beslag genomen, doch zij zijn later weer vrijgegeven. AUTO TE WATER GERAAKT EN DRIE VAN DE VIER INZITTENDEN JAMMERLIJK OM HET LEVEN ÖEKOMEINh Zondagmiddag, den eersten Kerstdag, heeft in de Haarlemmermeer een tragisch auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen jammerlijk om het leven gekomen zijn. Het gebeurde op een eenzame plek langs de Ringvaart tusschen de liede en Halfweg, ongeveer ter hoogte van de tijmmerfabriek KennemerlancL De 21-jarige Bertus Eggermond zag daar om dien tijd een auto in snelle vaart passeeren. Toen hij van de boodschap die hij in de buurt moest doen terugkwam, zag hij iets zwarts in de Ringvaart liggen. Tot zijn schrik bemerkte de jongeman na derbij gekomen, dat een auto ondersteboven da de vaart lag en een arm boven water stak. Hij begaf trich onmiddellijk te water en slaagde er in -een meisje, dat in berwusteloozen toestand verkeerde uit het water te trekken. Door middel van toepassing van kunstmatige ademhaling slaag de hij) erin, de levensgeesten weder op te wekken. De toestand van het meisje was van dien aard, dat zij niet in staat was eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Dadelijk daarna begaf de jongeman zich wederom naar de plek dee onheil», waar hij met de hulp van eenige inmiddels toegesnelde men- schen den wagen recht in het water wist te zetten. Het bleek, dat een der portieren geopend waa In den auto ontwaarde imen de lijken van drie perso nen, die blijkbaar op het noodlottige oogenbllk nog getracht hebben zich te bevrijden, maar daarin niet zijn geslaagd. Nadat (men de drie lijken op het droge had getrokken, constateerde een arts, dat hulp hier niet meer zou kunnen baten, De lijken rijn even als het geredde meisje naar het "Wilhalmiaa-gast- huis te Amsterdam overgebrach. De verongelukte familie bleek bit onderzoek de familie A. S. van Nierop, Van Eeghenstra&t 175 te Amsterdam te ziÜn. De slachtoffers zijn: dr. A. S. v. Nierop, directeur van Bensdorp Cacaofabrieken, mevrouw Van Nie rop, en mej. Van Nierop, oud El jaar, terwijl de 19-jarige dochter va» den heer Van Nierop gered' is. Vermoedelijk is het ongeluk een gevolg van het rij den over een zwakke plek van den weg, waardoor de wagen geslipt en over den kop geslagen ia, waar op de auto in de vaart terecht is gekomen. I>e toe stand va» het geredde meisje is nog steeds zorg wekkend. De Tel. heeft met dan 21-jartgen Bertus Erwt- mond, den eenige, die iets omtrent dit tragische auto-ongeluk wiat mede te deelen, een onderhoud gehad, waarbij hij het volgende wilt te vertellen; Toen ik gistermiddag om eveni voor 2 uur eon boodschap in de richting van Halfweg had gedaan en daarvan terugkeerde, werd ik imet mijn fiets op ongeveer; 100 M. van onze woning gekomen, rake lings gepasseerd door een grijzen auto, waarin ik voorin twee dames kon zién zitten, van wie één den wagen chauffeerde. Ik dacht' toen: „wat doet die wagen gek", maar schonk verder geen aandacht aan het voorbijrijden van den auto. Inmiddels waa ik bijl ons thuis gekomen, waar ik het gehaalde pakje afgaf, en mij gereed maakte om naar het plrn. 4 KM. verder aan den weg gele gen huis van mijn meisje te fietsen. Ter hoogte van de fabriek van Kaub gekomen e&g ik op pl.m. 25 Meter afstand de 4 wielen van een op den kop in het water liggenden auto boven het water uitsteken. De wagen lag heel dicht bij den kant en het voorstuk wees in de richting Halfweg. Ik dacht toen: „Zou die nu vannacht er in ge reden zijn of zou dat nu pas gebeurd zijn?" en zoo moest ik onwillekeurig weer denken aan den auto die irnif enkele minuten geleden gepasseerd was. U kunt mijn gewaarwording misschien voor stellen toen mijn vermoeden bevestigd werd en ik dicht bij( den wal uit een der voorportieren de vin gertoppen van één hand boven het water uit zag steken. De hand hield niets vast en werd waar schijnlijk de hoogte in gehouden door den steun van het micascherm, waar de arm doorgestoken was. Ik begon te trekken, maar de hand gleed weer weg en door de veroorzaakte deining kon ik het hoofdhaar van een meisje onderscheiden. Eerst greep ik het haar, toen het hoofd en de schouders en zoo gelukte het mij na veel inspanning het be- wustelooze meisje aan wal te trekken. Hoewel ik weinig weet van kunstmatige adem haling, heb ik deze toch toegepast en met .succes; een halve (minuut later ongeveer begon het meisje te kreunen en over te geven en op dat zelfde mo ment ik was mog steeds alleen en wist eigenlijk geen raad zag ik in de verte eenige mannen op fietsen aankomen. Door gebaren en door gillen heb ik hen tot spoed aangemaand en .<ze, toen ze op de plaats van het ongeluk waren aangekomen, toe gevoegd: „Vlug er ritten- nog menschen in". Ik wilde daarna dr. Melchior gaan halen, maar kon van zenuwachtigheid niet meer dan een 40 me ter fietsen. Daarna ben ik naar de timmerfabriek terugge gaan waar we toen met zijn vijftienen geweest zul len zijn. Na veel moeite kregen we den wagen weer rechte overeind in het water en hebben wij po litie was nog niet aanwezig - de overige passagiers 2 dames en 1 heer, uit den auto gehaald. De voorruit wa® gebroken en de kop van den auto was aan flarden. Ik schat, dat het meisje dat ik op dén weg trok, wel 4 of 5 minuten onder water heeft gezeten. Een paar uur later was ik nog zoo van streek, dat ik nog niets van het gebeurde wist te vertellen. Naar nader vernomen wordt, was de familie Zon dagmiddag 2 uur uit Amsterdam vertrokken met hun twee dochters, van wie de oudste aan het stuur zat. Hun bestemming was een familie-diner in Den Haag, waar zijl om half zeven verwacht werden. Naar hot schijnt, is de auto op de plaats van het ongeluk btf het uitwijken voor een wielrij der geslipt, in de vaart gestort en blijkbaar omge slagen. Eir was op dat oogenblik niemand in de na bijheid, dan de wielrijder, die het jongste meisje, dat rechts in den wagen tzat. bij den arm heeft kunnen grijpen en uit het water halen. Hij! neeft haar daarna op den kant gelegd en is in allerijl hulp gaan halen. Toen deze kwajm, was het voor de drie andere leden van het gezin reeds te laat. Eerst toen de auto was opgehaald en men. hun lichamen op don wal had gebracht, kon uit. hun papieren worden vastgesteld, met wie men te doen had. Tegen 6 uur ontving de familie bericht van hetgeen er gebeurd was. Het geredde meisje, de eenige overlevende van het gezin, is in een Amsterd amsch ziekenhuis opu eenomen, Haar toestand was hocmt zorgwekkend, doch men hoopt haar in het leven te behouden. Ziji heeft een longontsteking gekregen. TOT 15 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewezen ma joor bij den geneeskundigen dienst te 's-Gravenhage, die terecht heeft gestaan wegens vergiftiging van kapitein Queck der militaire administratie, wiens huisvriend hij was en met wiens vrouw hij een ver houding had. De beklaagde was zelf niet aanwezig. Het hof heeft het wettig en overtuigend bewijs aan wezig verklaard van het ten eerste ten laste geleg de, den doodslag. Beklaagde heeft opzettelijk rijn slachtoffer met een doodelijke hoeveelheid cyaankali van het leven willen berooven. Het Hof aanvaardde .de doodsoorzaak uit de vergiftiging met de cyaan kali op grond van de rapporten zijner deskundigen, prof. dr. L. Italië en dr. Bijlsma. Het verweer der verdediging, met een beroep op haar deskundigen en de medische literatuur, heeft het Hof niet aanvaard, noch heeft dit verweer het Hof geschokt in zijn over tuiging van het wettig geleverd bewijs. i Het Hof, het gepleegde misdrijf qualificeerend als doodslag, achtte deswege veroordeeling tot de zwaar ste straf, welke daarop staat, noodzakelijk en, en rechtdoende in eersten (en eenigen) aanleg (de ver oordeelde kan niet meer in hooger beroep gaan) ver oordeelde den beklaagde tot vijftien jaren gevangenis straf met aftrek der voorloopige hechtenis van 30 April 1927 af, ontslag uit den militairen dienst en met verlies van het recht om in het leger te dienen. NOORD-HOLLAND VAN TELEFONISCH EN TELEGRAFISCH VERKEER VRIJWEL AFGESLOTEN. Aan de Kerstdagen va» dit jaar, di'e thans .al weer achter den rug zijn, zal nog menigeen herinnert worden, wanneer men over het weer spreekt De jachtende sneeuwstormen en do snerpende IJzel, wel ke alles buiten als in glas goot, hebben daartoe wel aanleiding gegeven. Niet alleen de boomen en plan ten, voor wie de vracht menigmaal te zwaar werd, zoodat de takken afknapten, moesten het ontgelden, ook het verkeer, en speciaal het telegrafisch en tele fonisch-verkeer leed' onder een groote storing. Den dag na Kerstmis was vrijwel heel Noord-Holland langs dien weg van het overige land afgescheiden. Ook daar heeft echter de winter voor een „Witte Kerst" gezorgd, want uit later binnengekomen be- riohten bloek wel, dat met de overige provincies al evenmin eenige verbinding waa te verkrijgen, ter wijl met de minst geteisterde gedeelten! va» het land de dienst ook allesbehalve normaal was. Ook het spoorwegverkeer is door den sneeuwstorm danig! in de war gestuurd. Tegen 7 uur in den avond- van den tweeden Kerstdag begon de fijne stofsneeuw, opgejaagd door den sterken wind; zich op te hoopen tusschen de wisseltongen, waardoor men van sein huizen uit, de wissels niet meer kon trekken. Het ge volg was, dat al heel spoedig de treinen niet meer op tijd konden vertrekken, of de etatlon» binnen ko men, loodat er weldra overal vertraging was en van geregeld treinverkeer geen sprake meer was. Lange de lijn Amsterdam—Rotterdam, via Den Haag bij^ voorbeeld, stonden in den loop van den avond bijna op alle stations treinen, welke niet verder konden. Zoo is de trein, welke om 11 uur 40 van Den Haag naar R'dam moest vertrekken, eerst om 12 - uur 10 uit 'Leiden gegaan en om 145 te R'daan aangeko men. De boottrein uit Vlissingen kwam hier met 100 minuten vertraging aan; de boottrein voor Hoek van Holland is met ruim: een uur vertraging van Rotter dam vertrokken, enz. De laatste trein uit Amsterdam reeds prompt 3 uur vannacht het Btation D.P. binnen. Men ver wachtte toen daar evenwel nog een extra trein uit Haarlem, die 40 reizigers uit Amsterdam, die onder weg waren gestrand, zou meebrengen. Maar niemand kon met eenige zekerheid zeggen, hoe laat die trein binnen zou zijn. De late avondtreinen waren gisteren bovendien nog overvol. In verband mét de drukte, waren vele extra treinen ingelascht, wat de verwarring nog grooter heeft gemaakt. Terwijl de wintertijd nog maar zoo half op streek is, hebben we wel nukkig weder te verduren: felle kou, snelle dooi, dagenlang regen en nu weer hard nekkige sneeuwbuien, wordt uit de Residentie ge schreven. Den tweeden Kerstdag is het tegen den middag gaan sneeuwen. En even hardnekkig als den eersten Kerstdag de regen uit den grauwen hemel bleef stroo- meto even regelmatig bleef den heelen tweed3n Kerstdag'de sneeuw uit de lucht neerwarrelen. In den namiddag lag de sneeuw al vrij dik. Het onge luk wilde, dat tegen etenstijd de tram juist een sto ring kreeg, waardoor de dienst overal geruimen tijd werd stopgezet, terwijl lijn 7 nog een speciale sto ring had te verduren. Voor de huiswaarts keerende Kersfcfeestgangers was dit met de sneeuw een leelijke tegenvaller. In den avond heeft zelfs een klein sneeuwstormpje gewoed, want de wind stak feller op uit het Noor den, zoodat laat op den avond de plantsoenen, het Bosch en de heele stad dik toegedekt waren, behalve op de plaatsen, die aan den scherpen wind bloot stonden. Daar waa bet weer zoo glad als een paar dagen tevoren met den Jjzel. Tusschen Amsterdam en Den Helder. De treinreizigers van gisteren zullen op het baan vak tusschen Amsterdam en Den Helder menig kee,r van ongeduld en van de kou hebben staan trappe len, wanneer ze tevergeefs naar hun trein stonden uit te kijken en deze soms een uur over tijd eens verscheen. Dit was alleszins te vergeven, daar de lijn overal vol met afgebroken telegraaf- en telefoon palen lag. Zoo reed Maandagavond! de sneltrein van Amster dam naar Helder, die eerstgenoemde stad om 9 u. 25 verlaat, in eenige der over de spoorbaan verspreid liggende telegraafdraden, met het gevolg, dat Hel der slechts na twee uur vertraging bereikt kon wor den. Vanzelf sprekend heeft de verbreking der tele fonische en telegrafische communicatie langs de lijnen tot nieuw oponthoud aanleiding gegeven. De omverwerping der palen is niet alleen te wij ten aan den sneeuwval, maar tevens aan de hevige winden, die menige paal, vooral tusschen Kromme nie en Velsen, deed sne welen- De beide laatste treinen, welke eersten Kerstdag te 23.35 en te 1.04 te Helder moesten arriveeren, kwa men Tweeden Kerstdag met ruim twee uur vertra ging binnen ten gevolge van het breken van telefoon lijnen op het baanvak Heilo-Castrioum. Reeds op den avond van Eersten Kerstdag lag er zooveel sneeuw en ijzel op deze lijn, dat het onmogelijk was' de wis sels over te balen. Daar in dergelijke gevallen spe- ciale signalen gelden, moest het treinpersoneel on der zeer bezwarende omstandigheden dienst doen. Voortdurend bevond zich een hoofdconducteur op de locomotief. Dit alles was echter nog niets in vergelijking met den toestand op den Tweeden Kerstavond. Tusschen Heilo en Castricum stak plotseling eon orkaanachtige wind op. De met ijzel zwaar beladen telefoondraden knapten een voor een af en vielen op de lijn. Zelfs raakten zij eenmaal in het mechaniek van een loco motief, zoodat er van verder gaan geen sprake was. Het treinpersoneel moest eerst de draden afvijlen en uit de machine verwijderen. Dit betrof den vóórtrein van den sneltrein van 21.25 uit Amsterdam. Daar de telefonische verbinding met Uitgeest verbroken was kon dit station niet gewaarschuwd worden. Behoed zaam stoomde men naar Castricum, waar men al 'spoedig de lichtfakkels en signalen van den eersten trein zag. Op hetzelfde oogenblik geraakte ook deze trein verward in de telefoondraden. Met vereende klachten heeft het treinpersoneel de treinen losge werkt uit de dradenmassa, waarna de reis kon wor den voortgezet. Voorbij Castricum was de toestand beter. Uit Medemblik wordt gemeld, dat aldaar Zondag avond door den ijzel een telefoonpaal bezweek. Het telefoonverkeer werd geheel gestoord. Ook het elec trisch net geraakte defect. Alle omliggende gemeen ten waren verstoken van licht. De beide Kerstdagen werden 's avonds bij kaarslicht en zonder radio door gebracht. Te Zwaagdijk Oostwoud en Hoogwoud is het electrisch net geheel vernield. Het herstel zal verscheidene dagen vorderen. Het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie deelt mee: Ten gevolge van zwaren ijzel op den tweeden Kerst dag zijn in de provincie Noord-Holland de meeste telegraaf- en telefoonverbindingen geqtoord. De plaatsen ten noorden van Uitgeest en Purme- rend zijn grootendeels van telegrafische en telefoni sche gemeenschap verstoken. Ook op de verbindin gen met Friesland en Groningen heerscht groote ver traging. Helder en het eiland Texel zijn alleen telegrafisch via Leeuwarden te bereiken. In verband met de uitgebreidheid van de storing en het ongunstige weer, wordt verwacht, dat de her stelling verscheidene dagen zal vorderen. DE BOLKSBEEK STROOMT OVER DE LANDERIJEN Naar uit Deventer werdt medegedeeld is door den geweldigen wateraanvoer in den nacht van Maandag op Dinsdag in de buurtschap Gelselaar de noordelijke dijk van de Bolksbeek doorgebroken op dezelfde plaats als in Juli j.1. Gistermiddag baande het water zich met kracht een weg door de reeds ongeveer 15 M. breède opening. Onder Gelselaar en Markelosche Broek staan honder den hectaren weiland onder water. Ook de wegen staan blank en een aantal boerderijen liggen geheel geiso- leerd. Veel ingekuilde aardappelen en veevoer kunnen als verloren worden beschouwd. Dit is reeds de vijfde door braak van beteekenis in één jaar t\jds. De ingevallen vorst verergert den toestand nog aanmerkelijk. De eorr. van de Tel. te Hengelo meldt nog: De Dinkel heeft een zeldzaam hoogen stand bereikt, hooger zelfs dan verleden jaar. Het water staat thans 2.12 plus AJ?. terwijl de hoogste stand, welke ooit is bereikt, namelijk twee jaar geleden, 2.30 plus A.P. was In vroegere jaren heeft de peilschaal nooit meer dan 2.20 boven AJP. aangewezen. De Stokkenspiek, de Ot tershagen en het Agelerbroek ten N.-W. van Dene kamp, die te ramen een oppervlakte van bijna 2000 H.A. heslaan, staan blank. Ook het land ten Noorden vaa Denekamp langs den weg naar Nordhorn is geheel overstroomd. Gelukkig ondervinden boeren, wier lande rijen wat hooger «ijn gelegen geen last van het wate Am maar indien de waa van Duitachland aanhoudt, zuil» Hl) verschillende boerderijen ontruimd moeten worden, D noy, Regge en de Schipbeek iljn boordevol, Du Uegge is o pa enkele plaatsen buiten haar oevers getreden, doch vu Ht! oorzaakte tot heden geen noemenswaardige overatroo Hl mingen. Anders staat het met de Schipbeek en Bolk» beek. Het geheele gebied om Markelo tot aan de spoor i lijn Zutfen-Goor staat goeddeels blank. Het water staal hoewel hoogerop nog geen overstroomingen veroorzaak) zijn, toch tot aan de kruin der dijken. Uit Diepenheia werd ons nog gemeld, dat de rivier daar Zondag hoo ger stond dan ooit voren, terwijl gister eenige vi was te constateeren. moet echter rekening gehou<k worden met de mogelijkheid dat het water in Duitse! land door ijsschotsen wordt tegenhouden, zoodat nu ieder moment voor het feit kan komen te staan, dj plotseling groote hoeveelheden water komen toevloeie 01 Den len Kerstdag was de caféhouder Oudhuis m$ zijn familie tegen 7 uur uitgegaan en reeds ongeveJ een uur later stond zijn geheele bovenhuis in lichtl laaie. De wind, die inmiddels was opgestoken, deed d[ vlammen ook overslaan naar de belendende perceeled zoodat het hotel-restaurant „Grietje de Wolf' en he sigarenmagazijn van den heer P. Jongens, weldrj D eveneens in brand stonden. De bovengedeelten vai beide perceelen brandden geheel uit. Daar men vrees de, dat nog meer huizen zouden worden aangetast vroeg de brandweer hulp aan Beemster. Tegen l: uur was men tenslotte den brand meester. Vonken uit den schoorsteen, die met houtwerk in aanraking zij: gekomen, zijn vermoedelijk de oorzaak. Verzekerin) dekt de schade. AANVRAGEN OM STEUN IN HANDEN VAN DE GENERALE COMMISSIE. VOO >als Op de vragen van de heeren Duymaer van Twist ff en Van de Bilt betreffende het verieenen van steun aan de Zuiderzeevisschers ten- gevolge van de droog- legging der Zuiderzee, antwoordt de minister vair-- Binnemlandsche Zaken en L.: De minister heeft zich, overeenkomstig zijn toezeg ging, gedaan in de vergadering van de Tweede Ka mer van 24 Nov., onverwijld met zijn ambtenoot van Waterstaat in verbinding gesteld en tot dezen de vraag gericht, öf, naar zijn oordeel, de overgangs tijd, alvorens de Zuiderzeesteunwet volledig in wer king zou zijn getreden, nog van zoodanigen duur zoude zijn, dat er voor den minister van BinnenL JJjjj Z. en L, aanleiding kon bestaan voor dien overgangs; tijd zich over bet nemen van maatregelen tot steun der Zuiderzeevisschers te beraden, dan wel of de >w volledige invoering der Zuiderzeesteunwet spoedig tegemoet gezien zoude kunnen worden. Het antwoord luidde, dat de volledige inwerking treding van de Zuiderzeesteunwet bepaald was op 16 Dec. De Minister van Waterstaat vestigde er echter de aandacht op, dat t egemoetkoming aanh de noodlijldend'e Zuidelrzeevasschers, ingevolge art. 1$ van de Zuiderzeesteunwet, slechts dan kan worden verleend, indien de omstandigheden, waarin de be- Ianghebbenden geraakt izijxt, het gevolg afijn van) FT] de in uitvoering zijnde afsluiting der Zuiderzee. In deze mededeeling heeft de (minister van B'in- nenl. Z. en L. aanleiding gevonden, om, na gepleegd overleg imet hot ff>epart. v. Watorat.. alle aanvfagoif om steun, welke bij hem waren ingekomen ter ver dere behandeling over te dragen aan de generale commissie Zuiderzeesteunwet. Mocht het bij deze behandeling blijken, dat er zich gevallen voordoen, waarin het Depart. van Waterst. op trei: grond van de bepalingen der Zuiderzeesteunwet, niet helpend kan optreden, dan is de min. v. Biirnel. Z. en L. bereid na -e gaan, in hoeverre er voor zijn Depart. moe aanleiding bestaat hulp te verieenen. Ne' an Zij ren w tuig rs ts het er ■son dezi imis de tellc uvvs Er UWA - WINKEL. Gedurende de Kerstdagen (hadden er twee tooneel- uitvoeringen plaats en wel Zondagavond 'bij den heer R. Laan, waar het „Kleine Tooneel" van Noord-: scharwoude optrad en Maandagavond bij den heer D. A. de Bruijn, waar „Falkland" uit Heilo optrad. „Het Kléine Tooneel" voerde op „Dolle Hans", Indo- Drama in drie bedrijven van Jan Fabricius. De zaal was vrij goed bezet en deze vereeniging, we kennen haar reeds van nabij, gaf mooi spel te genieten en meermalen aangrijpende tooneelen, welke het dank baar gehoor in spanning hield. „Falkland" gaf „Het Hoogste Recht", van Ina Boudier-Bakker, Deze ver eeniging deed ook haar be3t en gaf goed werk, dat door het gering getal bezoekers zeer werd gewaar deerd. Zooals gezegd de belangstelling was hier niit groot, doch de weersgesteldheid, welke steeds ongun stiger werd, hield de menschen, en vooral de verder af wonenden, thuis. Beide avonden bal, doch op het bezoek daaraan was eveneen® het barre winterweer van invloed. NÜORDSCHARWOUDE. Zondag hielden de klasse B-kolvers de tweede match in de kolfbaan van den heer J. de Bakker. De uitslag daarvan was: „Vriendenkring": Jn. Bakker 88 p. (177); L. Dek ker 106 p. (206); G. Hop 109 p. (180); K. Langedijk 105 pt. (184); S. Timmerman 124 ,p. (222); C. Kuiper 100 p. (180); totaal 632 p. (1149). „Ons Genoegen": F. Meuleboom 124 p. (192); D. Bakker 141 p. (234); W. Bakker 109 p. (195); F. Blaauw 115 p. (205); Sj. Maakal 123 p. (210); C. Olthoff 92 p. (145) totaal 704 p. (1181). „Op Maat", Zuidscharwoude: J Zijp 105 p. (223); P. Langedijk 114 p. (223); C. Berkhout 104 p. (214); P .v. d. Welle 83 p. (167); P. Goet 152 p (237); A. Boon 123 p. (204). Totaal 681 p. (1268). „Gezellig Samenzijn": Jn. Bergen 120 p (199); P, Bruin 112 p. (221); Th. de Lange 114 p. (200); M. Zijp 111 P. (224); Jb. de Wijs 113 p. (213); W. Weel 67 p. (122); totaal 637 p. (1179). Tusschen haakjes plaatsten we het totaal der beide eerstebanen. Daar in 4 banen' gekolfd zal worden, is hiermee de helft van de match gespeeld. issws )em ijneti lond iten. olge oor ïaali ;evo Ai ;sch ok euw opi len, stok oinc e e stac tig- opi r ir v< rk. de al: gi [ter en zen arsc ler9 n; ige len er 1 en ie t N'aa ofd< aad' eene lortë Voor Donderdag 29 Dec. 11.20 DAVENTRY .(1600 M.) Het Daventry-kwartet 12.00 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 12.20 DAVENTRY (1600 M.) Het Daventry-kwartd 12.25 LANGENBERG (469 M.) Middag-concert. 12.30 HUIZEN (1840 M.) Concert 12.36 HILVERSUM (1060 M.) Lunschmuziek door K Anro-trio. 12.60 PARIJS (R. 1760 M.) Concert door de kapel Aibert Locatelli. 12.60 FRANKEURT (429 M.) Concert door de Ka».| Ier kapel. 2.20 ZURICH (588 M.) Concert. 3.00 HILVERSUM (1060 M.) Wie niet vergeten worj den. Uurtje voor weeB- en ziekenhuizen en thr zittenden. 3.20 BERN (411 M.) Concert uit de KurzaaL 3.60 FRANKFURT (429 M.) Concert van modi dansmuziek. 4.00 HILVERSUM (1060 M.) Hulsvrouwer.halfut tje. Spreekster: Mevr. C. A. Kluijver. Onderwf „De vredesbeweging". 4.20 HAMBURG (395 M.) .Dansmuziek. 4.20 BERN (411 M.) Concert uit de Kurzaal. 4.20 DAVENTRY (1600 M.) Fred Kitchen's or» 6.20 HAMBURG (396 M.) Concert. 6.20 LANGENBERG (469 M.) Vesper-eoneert. «.00 HILVERSUM (1W0 M.) Dinermuziak door la »ea Hem Uit ide m z ferpi Te n 1 labijl ite .eu\ Te' jde b scha dat .et :en Oi [schij 1'Venc ttac] tot i voor het 1 «rii

Schager Courant | 1927 | | pagina 2