Alintei Billis- Mnrttmit- Lalliullil. Wilt 0 warm slapen? Hypotheek op Landerijen a 4V|0 rente. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Beeldenfabriek van IVI. KLERCQ, Rechtskundige Vragenrubriek Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. Noodlottig ongeluk op het s.s. „Baarn." Tusschen Kootwijk en Bandoeng. Bestrijding van het mond- en klauwzeer, Moordaanslag bij Aken. De gascorruptie te Leeuwarderadeel. Het Dorus-Ri jkersfonds. AUTO-ONGELUKKEN. Het „cadeaustelsel" Diefstal in de R.K. kerk te Diemen. hetn i het 1 Cycli A. door uisorl; arry f Zaterdag 7 Januari 1928. SCHEER 71ste Jaargang No. 8182. COURANT. he van Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tmtlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels i 1.10» iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend, apel. r de e™ B DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. L IS van R. t /an y P. d van er v ïwns 'edu1 Koopt dan Uw Wollen-, Watten- en Satinet-Dekens in de Spoorstraat 32-34 Helder Tel. 206. ECHTE LEIDSCHE DEKENS. 2-pers. mooi geschilderd houten ledikant met onderlagen (8.75. Naar Wlerlngerwaard alles franco met Vracht rijder Kos. hl I anne Bal rink Vü A.nn| ieltj tl 1841 127. :kei laai 7. en Vraag: Iemand wensebt vóór Maart 1928 zijn dienstbetrekking op te zeggen, Wanneer «moet dit uiterlijk geschieden? Antwoord: Indien het loon bijl de week1 betaald, wordt, moet ook inet ieen week de dienstbetrekking worden opgezegd. Wordt het loon Zaterdags uit betaald. dan moet vóór de betaling daarvan de beëindiging der dienstbetrekking tegen den daar op volgenden Zaterdag worden medegedeeld. Prac- tiach komt het er du9 op neer dat na een tijdige opzegging nog twee maal loon moet worden uit betaald. Een wanhoopsklacht, aan St Maartens Raad, Van hem, die rast ter aarde. Och, en waarom zoo ruw en hard, Werd mij 't lichaam uiteen 'gereten I? ,Ik vraag mij af, waarom juist mij die smart; Waar blijft nu 's werelds rechty? En straffe deze daad, van 't onrechtvaardige geweten, Al is 't ook baas of knecht, Er wordt toch wel met gelijke maat gemeten? Mijn treurig lot, is reeds door menigeen En ook door U, met ernst besproken, Maar de uitslag hiervan werd helaas! Door dwang en hooger macht verbroken. Al was mijn hoofd en hart wat kaal, Mijn romp van wanen delen, Toch blijft mijn klacht, diep uit mijn ziel: Er staan er zoo, toch nog zoo velen. O schoone strijd, naar Rijper „schoonheid!" Al was uw uitspraak wel eens laffig. Ook wel eens „machtigl" met gebrek aan hartelijkheid, Bedenk toch, dat hier een schooner taak u wacht; Wanneer gij, door uw kloek beleid, in ons gezin De waterleiding voor de gezondheid bracht En bewaar uwe Schoonheidsverordening Voorloopig voor uw eigen huisgezin. Al is mijn lichaam reeds weken lang, Aan dezen aarde toevertrouwd, Toch blijft bij mij de overtuiging,, Dat ik weer zal worden opgebouwd. Ik was geen versiering zoo ik u ze- Maar ik paste geheel bii mijn omgeving, Stond daarbij, niemand in den weg, Dus heb ik toch recht op een herleving. Och, was ik toch maar niet hier! Maar op anderen grond geboren, Dan was dit wreede, harde lot, Mij zekerlijk niet beschoren. O, goede, brave, Sint Martin! Als gij mijn wanhoopsklacht kon hooren, U haalde vast verbitterd en gegriefd, friet wapen van onzen toren. H. V. TWEE PERSONEN DOOR EEN ONTPLOFFING GEDOOD. Donderdagmiddag is aan 'boord van het in de Lekhaven Oostzijde te Rotterdam, voor de loodsen van de firma Hudig en Veder liggende stoomschip Baarn, van de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij te Amsterdam, een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan twee' mannen, het leven heeft gekost. In de midscheeps, onder het tusschendek, ligt een groot koelruim. Omstreeks kwart vóór 5 waren de bootwerker Klaas de Bree, uit de Warmoezierstraat, en de scheepskok Blom, uit Amsterdam, in dit ruim bezig met het laden van voeten vleesch. De hof meester, de 28-jarige C. O. G. Botelier, stond op de trap, welke het tusschendek naar het koelruim leidt terwijl de scheepsbedienden Johan Deen en T. Stra- tis, beiden uit Amsterdam, hooger op deze trap stonden. Wat precies de oorzaak is geweest kon nog niet worden uitgemaakt, maar heel waarschijnlijk is een van de voeten vleesch achter de trap blijven steken en is deze trap op die manier uit de haken gelicht. In elk geval is op een gegeven oogenblik de verbindingstrap losgeschoten en onderuit gegleden. De trap viel op de ammoniakleiding, juist op een plaats waar vele aftakkingen op de hoofdleiding uitkomen. De leiding sprong stuk en de ammoniak, welke, in verband met de circulatie, langs de koel cellen, onder druk stond, spoot met een krachtigen straal naar buiten. Stratis, die bdjlna boven aan de trap had gestaan, wist op het portaal te springen, waarna hij Deen een ha'nd gaf, die daardoor ook nog naar boven kon komen. Samen hebben zij daarna den hofmeester gegrepen en, ondanks de bedwelmende lucht, welke al dadelijk de geheele ruimte verpestte, opgetrokken. Maar toen was het ook hoog tijd om een goed heen komen te zoeken. Er werd terstond alarm gemaakt en van alle kanten schoot hulp toe. Maar niemand kon in. de buurt, van de koelcel blijVen staan. De scherpe stank was ontzettend. Bovendien was de trap, zooals is.gemeld,, weggegleden, zoodat men toch niet bij de beneden liggende De Bree en Blom kon komen. Inmiddels waren de gemeentelijke geneeskundige dienst en de brandweer gewaarschuwd. De reddings brigade' en 2 auto's van den g. g. d. rukten uit. Ondar aanvoering van den heer J. A. Waay, op zichter van de afdee-ling brandblu9chmiddelen, zijn 'de manschappen van de brigade A. Smit, H. v. d. Blom en H.' Nootenboom in het ruim afgedaald, voorzien van Dfegea-mias/kers, met ammoniakpa- troon, en industrie-maskers. De Bree kon al spoedig worden opgehaald. Hoewel er terstond kunstma tige ademhaling op hem werd toegepast, mocht het niet meer baten; de man bleek al te zijn overleden. Tegen kwart voor 6 kon ook Blom boven aan dek worden gebracht en ook hij bleek overleden te zijn. De 'leden van de reddingsbrigade hebben een bui tengewoon moeilijk en gevaarlijk werk te verrich ten gekregen. De lijken van de slachtoffers zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. Bij het reddingswerk is een gedeelte van het koel ruim onder water gezet, teneinde de ammoniak te aibsorbeeren. Toen wiji ongeveer anderhalf uur na 't ongeluk het schip verlietèn, was het zonder masker in het dek huis nog haast niet uit te houden van de scherpe ammoniak lucht. Een tragische bijzonderheid is nog, dat Blom paa één dag aan boord van de Baarn werkzaam was, ter vervanging van den kok, die met verlof is. DE WONDEREN DER RADIO, Bij een kort geleden gehouden radio-telefonisch gesprek tusschen Kootwijk en Bandoeng deed zich het vo-lgende merkwaardige incident voor. Zooals bekend is, wordt de Indische zender te Meyendell ontvangen en het geluid per kalbel door gezonden naar Kootwijk. Het gebeurde nu, dat door de een of andere oor zaak de sterkte van het te Kootwijk aldus aanko mende geluid plotseling zeer veel minder werd. Om de verbinding in stand te houden, moest Meyendell snel gewaarschuwd worden Het tot stand komen van een telefonische verbinding duurt echter al gauw een minuut. Onder de gegeven omstandighe den ging het vlugger. „Hallo Bandoeng", roept Kootwtlk, „zoudt u aan Meyendell willen vragen of de ontvangst wat ster ker gemaakt kam worden?" ©ogenblikkelijk wordt aan het verzoek gevolg gegeven. „Hallo Meyendell, Kootwtlk vraagt of u de ontvangst wat sterker wilt maken 1" Meyendell reageert onmiddellijk, de geluidsterk te wordt aanzienlijk beter en even later meldt Koot wijk.: „Hallo Bandoeng. wilt u Meyendell bedanken; het is zoo in orde", welk gezegde door Bandoeng prompt wordt overgebracht. Blijkbaar voert de kortste weg naar Meyendell over Bandoengl GEEN HOORN GELD HEFFING MAAR VRIJWIL LIGE MEDEWERKING. Naar aanleiding van de stemmen, die opgaan om te komen tot een heffing van hoorngeld ter besti'ü- ding van het mond- en klauwzeer onder het rund vee, diene het volgende, waaruit izal blijken, hoe zich de FN.Z. die bestrijding denkt. Ter beantwoording van de door de directie van den landbouw 'gestelde JTaag, op welke wijze de geilden voor èen eventueel op te richten mond- klauwzeerinstituut waren te verkrijgen, heeft de Alg. Ned. Zluivelbond aan den minister van bin nenlandsch e zaken en landbouw medegedeeld, dat z.i. de eventueel© stichting van een mond en klauw- zeerinstituut, waar behalve de bereiding van serum op groote schaal', wetenschappelijke onderzoekingen geschieden in het belang der mond- en klauwzeer- bestrijding, in de allereerste plaats een algemeen Nederlandsch belang is. De F.NZ. acht het daarom -- evenals dit thans met de Rijksserum geschiedt een juist principe dat de kosten van een der gelijk instituut uit 's Rijks kas bestreden worden, opdat hieraan door alile belastingplichtigen wordt bijgedragen. Ingeval men komt tot de oprichting van een in stituut en de bereiding en aanwending van groote hoeveelheden hoogimmuun-serum, zooals dat door de heeren dr. Berger en dr. Leurens in hun ver slag wordt aangegeven, izal het ongetwijfeld in de bedoeling liggen, dit serum bij) wijze van retributie door de belanghebbenden te doen betalen. Hierin ligt nu naar de opvatting vian den F.N Z. een groot bezwaar, daar men hierdoor een zeer ongelijke ver deeling der lasten krijgt, daar de veehouder wien het ongeluk der besmetting treft, behalve de reedis groote financieel e offers, welke de ziekte tengevolge heeft, ook nog die kosten der serumbehandeling te dragen krijgt. Door het serum gratis ter beschik king der veehouders te stellen, worden echter wel eens zulke lasten op den Staat gelegd, dat van een dóórgaan in deze richting in afzienbaren tijd geen isprake zou kunnen zijn. Dit zou niet in het belang De Firma MEIJER FELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanaf iYn rente en op hollen vanaf 1% rente. Houden eiken Donderdag van 911 Vc onr zitting ln Café „Cérès" te SCHAGEN. van' de veehouder® zijn en daarom heeft de F.N.Z. gezocht naar een systeem, waarbij- door de boeren 'aan de totstandkoming van' een" mond-en klauwzeer instituut en de bereiding van hoog-immuun-serum zou kunnen worden medegewerkt 'zonder de aan geduide onbillijke verdeeling der lasten en ook zon der heffing van een speciale (mond'- en klauw» zeerbelasting of z.g. boomgeld, dat nimmer de sym pathie der boeren zou kunnen winnen. De F.N.Z. denkt hierbiji aan vrijwillige medewer king, hetzij.door de thans reeds bestaande boeren- organisaties of wel door speciaal voor dit, doel op te richten organisaties met medewerking van de bestaande vereenigingen op landbouwgebied. Er zouden o-p die wijze vrijwillige organisaties tot be strijding van het mond- en klauwzeer tot stand ko men, waarbij' boeren aangesloten zijn of zich kun nen aansluiten, die er iets voor gevoelen om door het storten eener jaarlijksche bijdrage, naar de grootte van hun veestapel, de ziekt© te helpen be strijden. Behalve het bedrag dat de organisatie-s voor haar eigen administratie noodig hebben, wordt dit geld afgedragen aan het Rijk tot stichting van een mond- en klauwzeerfonda, waaruit een gedeelte der serum-bereiding en eventueel ook van de kos ten van het mond- en klauwzeerinatituut bestre den wonden. Tegenover deze bijdrage stelt de re geering voor de leden der organisaties bijl besmet ting het serum en de te geven voorlichting gratis beschikbaar, terwijl de organisaties zelve, mede op grond van deze -voorlichting al het mogelijke doen om de ziekte bijl hare leden te voorkomen of zoo spoedig mogelijk te genezen. De boeren die -niet bij een beatrijdersorjjanisatie zijn aangesloten, moeten het serum zoowel als -de voorlichting betalen, terwijl (Zij gedwongen moeten kunnen worden om, in geval van- besmetting, de door de regeering voor geschreven bestrijding toe te passen. EEN MAN UIT KERKRADE HET SLACHTOFFER. Donderdagmorgen is bij Maubach, in de buurt van Herzogenrath bij Aken, een man uit Kerkrade (Neder land) vermoord gevonden. Volgens.de voorloopige inlichtingen betreft het hier een daad van wraak. ^en eigenaardige geschiedenis heeft zich' dezer da gen bij zekeren P. 'D. alhier, afgespeeld, wordt later gemeld: De man, een caféhouder, vond .tot zijn grooten schrik morgens zijn -geit aan een touw opgehangen, ter wijl zijn eenig varken met een riek was toegetakeld, dat het beest onmiddellijk afgemaakt moest worden. Bovendien was een aantal kippen de nek omgedraaid, Verdacht van deze lafhartige daad is zekere P. S, aangehouden, die sedert geruimen tijd de 16-jarige dochter des huizes het 'hof maakte, wat echter door den vader niet goed werd gevonden. S. zou nu uit wraak gehandeld hebben. De man ontkent echter iets met de zaak uitstaande te hebben. RUIM 3000 GULDEN AAN RETOUR-COMMISSIES. Naar aanleiding van een ©enigszins duister punt in het rapport over het beheer van de glasfabriek te Huizum, betreffende de vraag of de directeur dezer' fabriek ook retourcommissies heeft genoten van de Maatschappij' tot vervaardiging van Gasmeters te Dordrecht, en, indien ja, hoeveel heeft de „Tel." zich gewend tot den burgemeester van Leeuwarde radeel, den heer Jansonius, voorzitter van de -raads- commispe ad hoe. Deze zeide ons, dat het onderzoek aan het licht heeft gebracht, dat de directeur van de firma Wil- son ,en Co. de volgende provisie heeft genoten: 18 Maart 1919 f 110,- 6 April 1919 restant f 185, 20 Ja nuari 1920 f 315, 5 Juli 1921 f 140, 2 Maart 1923 f 150, 7 Jaunari 1924 f 255, 7 JainuarL 1924 f 100, 24 Januari 1925. f 125, 12 Juni 1926 f 202' tezamen du® f 1582. Voorts is gebleken, dat in de boeken van de firma Wilson voorkomt een bedrag van f 380, d.d. 19 Februari 1927, welk. bedrag later met potlood is doorgeschrapt, zoodiat hieruit kan worden aan genomen, dat dit bedrag niet is uitgekeerd of is teruggestuurd. De directeur heeft de juistheid dezer feiten erkend. Aangenomen mag worden, aldus de heer Janso nius, dat de directeur een minstens even groot be drag heeft ontvangen van de Maatschappiji tot ver vaardiging van gasmeters te Dordrecht, al kan het juiste bedrag nog niet worden genoemd. Het bedrag, dat in vijf jaarlijksche stortingen door den direc teur aan de gemeente moet worden- terugbetaald, bedraagt f 3500, met inbegrip van het bedrag der kosten van het onderzoek der commissie. Waar dit bedrag op f 100 wordt geschat, wordt aangeno men, dat de directeur f 3400 aan giften heeft ont vangen. FEESTELIJKE EXCURSIE NAAR HELDER EN WIERINGEN. TER GELEGENHEID VAN HET 5- JARIG BESTAAN IN JUNI VAN DIT JAAR. In een vergadering van het hoofdbestuur van het Dorus-Rijkersfonds is besloten, dat van Februari af de heer C. Chirstianse te 's-Gravenhage niet meer als ver tegenwoordiger wan dat fonds werkzaam zal zijn. In die vergadering is verder besloten, het vijfjarige bestaan van Jiet Dorus-Rijkersfonds eenigszins feeste lijk te vieren in Juni van dit jaar. Op het voorloopig program staat een feestelijke excursie van leden van en belangstellenden in het fonds naar Den Helder en ook naar Wieringen. De jaarlijksche vergadering zal in Den Helder worden gehouden, en een buitengewone bijeen komst zal plaats heben ln bijzijn van de redders. Den volgenden dag zal Wieringen bezocht worden. Een be zoek 'bij de redders aan huis is mede voorgenomen. In den Helder ls een comité van ontvangst in wording Het Dorus-Rijkersfonds telt thans 1200 leden. Een autobus over den kop geslapen. Een autobus uit Oldemarkt, nabij Steenwijk, in de provincie Overijsel, waarin behalve de chauffeur, nog zestien arbeiders uit Vollenhove gezeten waren, wera gistermorgen door een andere autobus bij de brug over -de Aa nabij de Woldpoort. in de flank aangere den. De wagen reed door de brugleuning, sloeg over den kop en kwam in het water terecht. Door het in slaan der ruiten, wisten de inzittenden zich uit hun benarden toestand te bevrijden. Slechts enkelen had den lichte verwondingen bekomen. Van den djjk gevallen. Uit Delft. Donderdagavond is op den Maasdijk onder de gemeente Maasland, de heer Van der Mey- den uit Delft met een auto tegen een koe gereden. De heer Van der Meyden geraakte het stuur kwijt •en sloeg met den auto den hoogen dijk af, waarna deze ondersteboven in een sloot kwam te liggen. Dê vier inzittende personen bekwamen wonderlijk ge noeg gering letsel. Tegen een boom gereden. Donderdagmorgen omstreeks tien uur reeds de per sonenauto van den heer J. C. Verheyden uit Dordrecht te Rijsoord tegen een boom, doordat de stuurinrich ting defect raakte. De chauffeur kreeg ernstige ver wondingen en werd door een juist passeerende auto van het Groene Kruis overgebracht naar Dordrecht De auto werd vernield. Overreden en gedood. Te Berg en Dal bij Nijmegen werd dezer dagen een aldaar woonachtige juffrouw H., nabij het landgoed „Ritselenberg" door den auto van den heer B. te Nijmegen overreden. Zij is gisteren aan de hekomen verwondingen overleden. Kinderwagen door een lijkauto overreden. Uit Hoogezand, 5 Jan. Bij het oversteken van den weg is 'hiér Donderdagavond een kinderwagen met twee kinderen, bestuurd door de moeder, mej. J. Nieborg, uit Kropswolde, door een lijkauto uit Groningen overreden.. Het eene kind, een driejarig jongetje, overleed kort daarna; het jongste kind bleef evenals de moeder ongedeerd. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Wijn bergen heeft eloh op verroek van den minister van arbeid, handel en nijverheid bereid verklaard het voorzitterschap te aanvaarden van de door dezen ln te stellen commissie tot onderzoek van 't cade&u- sel. DE OFFERBUSEN MET ONGEVEER f 400 ERIN, GELEEGD. De dader gepakt. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft een Inbreker zich toegang verschaft tot de R.K. kerk te Diemen. Hij is, na verbreking van een raam, aan de achterzijde binnengekomen. Alle offerbussen heeft hij geledigd; de buit was ongeveer f 400. Ongeveer vier uur in den nacht zag een agent uit Diemen bij de Amsterdamsche grens een man loopen, die trachtte weg te sluipen. Dit vond de politieman ver dacht, zoodat hij den nachtelijken wandelaar voorloopig inrekende. Het bleek, dat de aangehoudene den man was, die even te voren in de kerk had ingebroken. Hij is een oude bekende van de Amsterdamsche politie. ST. MAARTENSVLOTRRUG. Dinsdagmiddag Meld de IJsclub alhier een hard rijderij! voor vrouwen, waaraan door 12 personen werd deelgenomen. De uitslag was: 1© prijls A. Pio-stma—Van der Wal, 2e prijls Tr. BlaauwHop man, 3e prijs Hj. de Haan<—Peetsma. Ook voor de schoolkind eren werd een hardrijderij ge'houden. Ieder kind kreeg een prijsje met een reep chocolade toe, izoodat met glundere oogjes op de tent werd afgestevend, om den prijs in „warme melk en koude koek" om; te zetten. Waar de banien in vrij goeden staat waren, be woog zich een tvrijl groot© schare ijisliefhebtoers op de schaats. HARENKARSPEL. Bij de op Vrijdag j.1. gehouden rekening van het Ondertinge Piaardienfonds „Onze 'Belangen" alhier, waren over het 4e kwartaal 1927 Verzekerd 213 paar den, met een verzekerde waarde van f 64.905. Ge storven of afgekeurd waren 4- stuks. De omslag werd beipaald op f 060 per f 100 verzekerde waarde. WIERINGEN. Men deelt o-n-s mede, dat mej. A. Jonker, onder wijzeres aan de O L.-school te- Hippolytushoef, te- *ren 1 April a.a als zoodanig eervol ontslag heeft aangevraagd. OUBFSLUIS. Wegens afkeuring van het schoolgebouw alhier, is men druk in de weer om de N.H. Kerk voor het onderwijs in te richten. Naar wij; vernemen, wil men na overeenkomst met het bestuur, de predik beurten danhouden in de Doopsgezind^ Kerk.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1