Raad Wieringen. Brabantsche brieven. FEUILLETON- VERTELLINGEN. Ernstige ontploffingsramp te Berlijn., ;L' r««<i as Staatsloter'' Reclames. VERSTERK UW NIEREN. hst betrouwbare woord dar leden van de Gaeeommis- •ie. Niet een „ge «uit hangen", omdat wat ge deedt, verkeerd was, maar een onderzoek, of dat verkeerde ook gesanctionneerd is, hetzij al of niet ten onrechte, door hen, die nu den rechter willen spelen. Het moet toch aan den ernst van sommige commissieleden doen twijfelen, als ze'vandaag roepen: Hosanah! en mor gen: Kruist hem! Met bovenstaande beschouwingen hebben we niet het minst willen doen uitkomen de noodzakelijkheid voorzichtig te zijn in zijn oordeel over de beweerde corruptie in de Lichtbedrijven aan Langendijk, om dat de gang van zaken ten aanzien van het onder zoek als anderszins zoo onnatuurlijk is geweest, dat er alle aanleiding is zich de vraag te stellen, of per soonlijke geraaktheden en andere omstandigheden, buiten de>ze zaak staande, niet hebben medegewerkt om enkele weken geleden het onschuldig te hooren uitspreken en nu het: Ik beschuldig! te vernemen. Men wachte nu af, wat de Gascommissie bespreekt en besluit en het is van haar te hopen en te verwach ten, dat ze daarvan volledige publiciteit zal geven, opdat ook de ingezetenen te weten komen, of hier straks een juiste strafmaat zal worden aangelegd of dat. laten we dit hopen, het onschuldig op grond' van overtuigende bewijzen zal komen vaat te staan. Z.S. dur Ulvenhout, 2 Jan. 1928. Menier, t Begint er op te lijken: op ne ouwerwetschen winter! De tweede winter emmen aouw verkerkt én 't ouwe iprlkwoord da komt uit: Kb de dagen gaan lengen, Gaat de winter strengen! Oc vin 't best. As 't winter is, mot et winteren ok! Zo'- nen meter vorst in den grond, komt ons boeren in t veurjaar te pas. Gaat 'r ne hoop van da levende rom meltje kepot, da's zomers inders onzen boel opfrit 't Is veur iedereen beter, tot d'n bedelèèr toe. Die lij toch èremoei 's winters of t vriest of nie en as 't flink vriest en hij hoef nle deur 't natte weer mee z'n schijntje kleeren aan, dan zijn de menschen veul milder in het geven. Hebben zelf meer wintergoed noodig en geven 't ouwe makkelijker weg! 'ne Ouwe zwerver ee me dat is gezeet. En ik gleuf 't graag. Ge kun et zien aan de kelektefx die re gehouwen worden veur 't Land: Maas en Waal. De centen stroo men binnen! As *t regende en aturmde ging da nie zoo glad, amico en die menschen «mmmi mee zulk weer het net zoo slecht! En veur de zakeman idem. Die mot veur elk Jaarge tij het weer hebben dat de kalender aangift Komt-ie 't beste aan z'nen trek. Kortom, ik ben nouw tevreejen. Lot de lui maar kla gen die 't zomers te wèrm vinnen en 's winters te koud. De Franschen zeggen: c'est trés dlfficiel de contanter le diable ee sa bèl mère, en zoo is 't 't Is heel moeilijk het iedereen, d'n duuvel en oew schoonmoeder incluis, het naar d'ren zin te maken. Gek anders dat ie Franschen d'n duuvel en de schoonmoeder in éénen asem noemen. Zouwen de schoon moeders in F uikrijk nie getapt zijn? Hier reuze hé! In Frankrijk is 'n maand gele jen 'ne schoonzoon vrijgesproken ('ne mensch van 60 jaren al!) die z'n schoonmoeder zóó aan z'n hart had gedrukt dat 't goeie mensch d'ren lesten asem in zijn gezicht blies. troost het dicht bij zich te zien, wanneer zij de oogen opende. Het gaf haar een gevoel van veiligheid, en zij sliep er des te rustiger door. Een uur ongeveer lag zij in ongestoorden sluimer; toen kwam als een wolk die uit een zee van vergetelheid op rijst, opeens, haar droom van die twee galoppeerende ruiters tot haar terug. Het was een vreeselijke droom, en hij werd er niet minder verschrikkelijk om, omdat zij zeker wist, dat hij zou worden bewaarheid. Doch in plaats van langs den rand van een ravijn, zag zij ze dit maal duidelijk tegen den hemel afgeteekend, van tegen overgestelde richting naar elkander rennende, langs een smal pad, dat tusschen twee loodrechte afgronden liep. Met ingehouden adem stond zij toe te zien en wachtte in angstige spanning; wachtte als door een onzichtbare macht aan de plek vastgenageld, tot de onvermijdelijke botsing plaats greep, de vreeselijke verwarring van ge daanten, in doodelijken strijd gewikkeld, en daarop den onvermijdelijken val van één enkelen ruiter, langs dien geweldigen, onpeilbaren muur van rots. Zijn gelaat werd één oogenbllk doodsbleek zichtbaar, en toen was het verdwenen. Was het Guy? Was het Burke? Zij wist het niet...... In dat oogenbllk keerden krachten terug, en zij sprong op, wild schreeuwende, Iedere zenuw kloppende tot berstens toe. Zij werd tot handelen aangedreven, vloog de kamer uit, zocht werktuigelijk het licht op, struikelde over den drempel, en viel languit in de armen van een man, die er vlak bij stond aan de andere zijde. Zij sloten zich terstond om haar heen, en behoedden haar voor vallen. Bijna hysterisch hijgende, bleef zij aan zijn borst liggen. „Kalm! Kalm!" vermaande hfj. „Heb ik Js zoo doen schrikken?" Het was de stem van Burke, zeer diep en laag. ZtJ voelde het rustige kloppen van zijn hart, terwijl hij haar ondersteunde. Zij herkreeg haar zelfbeheersching en tegelijk met deze overviel haar een overweldigende verlegenheid, die oor zaak was dat zij zich snel uit zijn omarming losmaakte. Hij liet haar gaan, en zij ging in de duisternis achter zich terug. „Wat scheelt er aan, compagnon T" vroeg hij teeder. „Je behoeft nergens bang voor te zijn." Er klonk geen verwijt uit zijn stem, en toch trof iets daarin haar terstond als een verwijt. Zij stak haar voe ten in een paar muiltjes en sloeg een peignor om, waar na zij tot hem terugkeerde. „Ik had zulk een dwazen droom," zelde zij. „Ik geloof, dat lk je paard hoorde aankomen. Je bent dus al leen gekomen?" „Hij is naar zijn eigen hut teruggegaan," antwoordde Burke. „Burke!" Zij keek hem met verschrikte oogen, die bij na een verwijt te kennen gaven aan. Haar haren hingen in een zware golf over haar schouders, en vuur brand de in haar blik terwijl zij hem aanzag. HU maakte een eigenaardige beweging als drong hij een bepaalde Ingeving terug, en sprak een oogenbllk niets. Toen zijn stem klonk, verried zij iets kouds, met iets ulttartends. ,Ik heb mijn best gedaan." Zij bleef hem onderzoekend aanzien. „Waarom wilde hij niet hier komen?" vroeg zij. Hij wendde zich af met een gebaar dat bijna ongeduld te kennen scheen te geven. „Dat deed hij liever niet Wij zijn daar niet bepaald op Ingericht En bovendien, hij kan zich zeer goed zelf redden. Hij is er aan gewoon" „Ik ben den geheelen dag voor hem in de weer ge weest," hernam Sylvia. Zij zag hem oplettend aan, werd door iets ongewoons In zijn uiterlijk getroffen en merkte voor het eerst de pleister op aan zijn kin. Js allee in orde?" vroeg ajj. „Hoe kom je Mm die pleister la Je fe- sUhtT* Zóó bed dn ouwe wefke van tn de trihetig S'r schoon» zoontje *'n bloed opgefreten, da de *ie 'fci vrijsprak. Zoodat ik maar zeggen wil, de fransche wefkes meugen hoog genoteerd staan as ze 't eenmaal tot schoonmoe der emmen gebrocht dan wordt de „stemming-flauw". Toch kunnen ze daar in Frankrijk zoo maar aarlg mee de rechtspraak omspringen. Verleejen week stlng 'r in Parijs 'n Gravinneke terecht, ('t dingeske kwam uiten Kauwgumerika!) die d'ren hartlap mee 'n revolver door zeefd had. D'ren eigen man had ze in de steek gelaten. En toen d'ren hartlap het haar doen wou, wel, toen, kocht z'n revolver en 'n paar kogeltjes en mokte dieën lap a-jour! Witte wa ze g*ad heeft? Tien gulden boete! 100 frank. D'ren advekaat hee nle hoeven te pleiten. Had d'n officier van justtie al gedaan in z'n reekwiesietoor. Ik verdenk hem er nouw sterk van dat le zelf de boete veur d'r ee betaald. As ge hier 'ne hond lillijk aankekt krijgde méér! En ge mot zelf de boete betalen of brommen! Maar liever zóó, as daar in Frankrijk. Daar ben d'oew leven as man, zooiank as ge nog zóó jong bent da g*oew eigen kimt helpen mee alles, nle zeker! Och, 'ne mensch ls ginnen èrpel (- aardappel) en affijn amico, ge wit wa'k bedoel. Ge ben-d-ok ginnen èrpel! Maar dan kunde 't op stuk van zaken, beter mee Trui aan den stok emmen as mee zo'n Amerikaansch-Fransch gravinneke. Trui schiet dan ok wel, maar da's mee spek. Daar krijgde gin overtollige gaten mee in oewen boddie. 't Is 'ne spekschieter hoor! „33c zal zus" en „ik zal zoo" en „gij ben dit" en „gij ben dat", „en ge moes de oogen uit oewen boerenkop schamen om nouw nog naar «ie meskes te kijken, ouwe fratsemaker." Schaam d'oew eigen nie. lllleke Don Zjuwan!" En as ik dan maar zeg: „Zeker Trui, schaam ik m'n eigen, maar da kunde bij mijn nooit zien, ik bloos onder m'n schouwerblAren", dan is daarmee het drama afgewerk*. Wij passen dan in U1- venhout het Fransche sprikwoord toe: ,Iel foo la- vee son llnzje saai an famielie." (ge mot de vuile wasch binnenshuis doen). Nouw motte nie denken da'k over drijf, lk drijf nle gauw over: maar Trui mokt van-ge- wit-wel 'ne donderslag. En netuurlijk, ik zie liever 'n schoon meske in d'r werkpakske dan 'ne ginneraal in groot tenuu, maar da's zuiver menschelijk, niewaar? Maar Trui denkt dan maar dierèk da'k er de stadhuis- trappen mee op wil klauteren. Nouw, amico, daar he'k teveul veur meegemokt. As ik nooit meer trouw, dan he'k nog erg genogt getrouwd gewiest horre! De spekschie ter ee me de volle maat gegeven! D'n ezel en d'n steen, watte! Nie da *k er spijt van heb Trui tot „levensgezel lin-te-hebben-verkoren" (Hoe is-ie?) *t Kon nog erger! Maar ollee, da's allemaal prapjasserij en laten me weer terugkeeren op de wereld van nuchtere werkelijkheid, waar de humor de leut meestal zit In overdrijving van ...het kwaaje! Zoo gaat er op d'n oogenbllk een eerlijksmanie deur de breinen van alle Nederlandsche Raadsleden. Hou me vaat! As Bee Sc Wee gin reden emmen aan de eerlijkheid van d'ambtenaren te twijfelen, dan wel dan gaan de Heeren en dames Raadsleejen in d'r haar zitten krab belen om den twijfel kracht bij te zetten en... ze noodi- gen op eigen houtje meneer van der Stel uit, die ver stand heeft van corruptie, om corruptie te komen ont dekken in hunne gemeente. Ik heb nooit hard wegge- loopen mee advekaten. „Die lot pleiten om 'n koei, gift er meestal een toe", zegt 't sprikwoord! Da sprikwoord karakterizeert de verschrikkelijke zucht naar recht van d'advekaten! Die emmen gin rust zooiank as 't er nog wat onrecht in de wereld ls. As ze nog vleugeltjes hadden waren het engeltjes. (Hadden ze maar vl stop Dré, 't ls pas nieuwe jaar gewiest). En zoo'n engel tje heer van der Stel tot advekaat. Die twee emmen gin rust, zooiank as ze vermoeden dat er nog gaaketels in Nederland zijn, waar ze niks aan verdiend ebben mee d'r adviezen. De leejen van den Doetichemachen Raad hadden verlejen week dat duo ok laten komen om den Doetlchemschen Dlrrekteur d'rin te laten loopen. En wa gebeurt er? Toen dieën mensch aan dat tweetal reizen de eerlijkheids-zendelingen werd veurgesteld, toen trok ie z'n hand terug en smeerde hem! En in plots dat de Raadslejen daar 'n voorbeeld aannamen, vroegen ze schorsing van den Dlrrekteur, die deur Bee Wee ten minste nle verleend werd! Had er nog aan tekort geko men. Eén van ons weekbladen, beroemd om de plotjes van Wij Br den de Aftér Fijnste Wollen Koueen zeer netjes voor U aath JAAP SNOR, Zuldstraat 15, Helder Hij zag haar niet aan. „Ja, alles is in orde", zelde hij. ,Ik sneed mijzelf bij het scheren. Ga nu weer naar bed Ik ga mij eerst wat verkwikken voor lk ga slapen." Sylvia ging naar een kast waarin zij vóór het naar bed gaan eenige spijzen gereed gezet had. Een voorgevoel hield haar beklemd. Wat verborg Burke achter zijn af gemeten woorden? Zij was overtuigd, dat er iets gebeurd was. „Zou Guy ook niet wat willen gebruiken?" vroeg zij, nadat zij borden en schotels had neergezet „Hij zal in dat verblijf van hem wel een paar blikjes hebben," zeide Burke. Met een plotseling besluit keerde zij zich van de ta fel af. „Eet nu wat, partner, en vertel mij de geheeïe geschiedenis," verzocht zij. Zij verwachtte zijn gelaat door een glimlach te zien verhelderen, doch zij wachtte vergeefs. Wel zag hij haar aan, doch met versomberde oogen. „Ga nu weer naar bed," herhaalde hij. „Het ia niet noodzakelijk dat j« opblijft Morgenochtend kim je Je zelf overtuigen." Onder het uiten van deze woorden, wilde hij aan ta fel plaats nemen, doch zij legde snel en smeekend een hand op zijn arm, en hield hem dus tegen. ,3urke!" zelde zij. ,Wat is er gebeurd? Toe, vertel het mij!" Zij voelde zijn arm onder haar vingers stijf worden. En met een plotseling gebaar dat haar electriseerde be woog hij zich, greep haar bij de polsen en trok haar tot zich, haar dicht in de oogen ziende. „Jij heks!" riep hij. „Jij verleidster! Hoe kan ik me tegen jou verzetten!" Een verschrikte uitroep ontsnapte aan haar lippen; minder dan een seconde later brandde zijn lippen op de hare in zulk een hartatochtelijken kus, dat hij haar van alle macht tot weerstand beroofde. Zij ving één blik uit zijn oogen op, en het was alsof zij zag In de diepte van een onuitblusohbaar vuur. Zij had het kunnen uitschreeuwen, zoo vreeseltjk kwam dit gezicht haar voor, doch zijn lippen hielden de hare verzegeld. Zij was hulpeloos aan hem overgeleverd. Later dacht zij dat zij moest zijn flauw gevallen, of zoo goed als, want toen hij haar na verloop van die woeste oogenblikken van hartstocht losliet, knikten haar knieën onder haar en kon zij niet op haar beenen staan. En toch verzamelde zij werktuigelijk al haar moed. Hij had haar doen schrikken, beangst gemaakt zelfs, doch zij had vechtersbloed in de aderen en schoof haar vrees terzijde. Zij trok haar mond tot een beverig lachje en hield zijn arm trillend vast. En dit waren de dapperste bewegingen, waartoe zij zich ooit had gedwongen. „Ben je nu klaar, partner?" vroeg zij met trillende stem. „Je hebt me bijna doodgedrukt!" „Sylvia!" zeide hij. Verbazing, berouw en zelfs een lichten toon van ont zag, weerklonken In zijn stem. Hij sloeg een arm om haar heen en steunde haar. Hijgend, met neergeslagen oogen, leunde zij tegen hem aan. „Ik ben al weer in orde," vertelde zij hem. „De zelde je dat je somtijds mocht, niet waar? Maar maar je deed het zoo geheel onverwacht, en lk was er niet op voorbereid. Ik geloof, dat je een nare reis gemaakt hebt Ga nu zitten en gebruik wat!" Doch hij bewoog zich niet. ofschoon hij haar niet lan ger zoo krampachtig vasthield. Hij sprak met diepen ernst, boven haar gebogen hoofd uit. „Ik kan die ko medie niet langer volhouden. Ik ben dan ook slechts een gewoon mensch, en alles heeft zijn grenzen. Ik kan je niet altijd op armslengte van mij houden. Vleesch en bloed verzetten zich daartegen." Wordt vervolgd. tóédahif aangekleed# vrouwen, da ie *r nog gehand Mi gs r staan uitgepottegrafeerd den h^elemaal in d'r- ge-snap-me-wel, publiceert o.a. een artikel van den op lichter Domela onder den bravoer-tltel: „Koe lk Duitsoh- land bij den neus n&m." Daar ls meneer trotsch op en mee die oplichterij ver- dient-ie geld! Hickman wordt gearresteerd wegens moord op 'n twalef jarig meskq en vertelt dan trlomphantelijk: nouw motten jullie nie denken dat ik dat ééne moordje heb gedaan hoor! Ik ben gin kwajongen in het vak. Aptee- ker Thomas heb ik ok afgeslacht" En Trotski die Rusland naar den bliksem ee gebolse- wiekt, heeft in 'n intervjoew verklaard: „Ik ken gin ander land op de wereld waar de toestand der arrebei- jers droeviger ls dan in Rusland." Da schijnt zijnen trots te zijn!. Amico, wa zegde gij daar nouw van? Menschen die as eerlijk te boek staan, worren deur gevangenis-geboefte op het matje geroepen om reken schap te geven van d'ren handel en wandel. Schobben die *n heel land emmen opgelicht, zwaar betaald, om d'r oplichterijen te beschrijven. 'ne Misdadigers as Trotski verklaart veur de wereld pers da haff Europa (da's toch Rusland zonder Siberie!) op de fleBch is geholpen deur hem! Amico, wa zijn da veur opvattingen? En de kranten die dergelijke, schandelijke practijken steunen mee ar tikelen ten wa veur 'artikelen? Wa zijn da veur blajen? 'n Krant wordt toch meestal eerst gelezen veur ze op nummero-honderd komt! Daar moes toch rekening mee gehowen worden! Ze zijn in staat om 'n plat woordje van 'ne Brabander te krietiezeeren, maar kranten volmaken, mee netjes- geschreven (ok nle altij!) vuillghedena, da mag! Da ze nie denken Dré uit Ulvenhout te beduuvelen! Motte ze vruuger opstaan, ok in den winter as er gin zomertijd is! Nog eens, amico, 'n zalig nieuwejaar toegewenscht van Trui en gin horke minder van oewen tost avos DRA Spoedeischende vergadering van den Raad op Donderdag 5 Januari 1928, des middags halfvier. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, se- creetaris de heer Van Duin. De Voorzitter wenscht de leden in deze eerste ver gadering in 1928 hartelijk geluk en hoopt dat zij- in 1928, ook voor hun gezinnen, veel geluk en voor spoed zullen mogen ondervinden en hen de kracht zal worden gegeven voor de gemeente werkzaam te zijn. Waar spr. bij de installatie van den nieuwen raad gewezon heeft op de gezichtspunten die zich voor doen, zal epr. het hierbij laten en verklaart hU de vergadering voor geopend. De ontslag-aanvrage van den gemeen te-geneesheer. De Voorzitter doet hierna mededeeling dat le inge komen de ontslagaanvrage als gemeentegeneesheer van Dr. Piccardt, ingaande 9 Januari a.s., op wel ken datum de heer R. J. de Groot te A^enlhorn zijn practljk zaïl overnemen. B. en W. stellen voor ingevolge dit verzoek den heer Dr. Piccardt eervol ontslag te verleenen met dankbetuiging voor de verleende diensten. Algemeen gaat de raad met dit voorstel accoord. De Voorzitter zegt, zeker wel namens allen te spreken, als hij beweert, dat toen deze ontslag-aan vrage bekend werd, dit ons speet. Dr. Piccardt heeft hier 9 jaar vertoefd en heeft door zijn snel optre den en prettigen omgang de volle sympathie der ingezetenen verworven. Namens den geheelen raad wenscht spr. mijnheer Piccardt ep zijn vrouw veel succes toe in zijn nieuwe loopbaan. Applaus. De nieuwe gemeente-geneesheer. Van den heer R. J. de Groot, tijdelijk te Aven- horn, is een schrijven ingekomen, waarin hij ver zoekt, hem als gemeente-geneesheer te willen aan stellen onder dezelfde voorwaarden als waarop de hêer Dr. Piccardt die functie waarnam. B. en W. stellen den Raad voor, den heer De Groot als gemeente-geneesheer te benoemen en leggen over een schrijven van den Burgemeester van Tub- bergen, waarin deze mededeelt, dat de heer De Groot een kundig, ijverig en bekwaam arts is. Tot stemming overgaande, wordt de heer De Groot met algemeene stemmen tot gemeente-ge neesheer benoemd. Den Voorzitter doet het veel genoegen, dat de heer De Gjroot met algemteene stemmen is benoemd en laardoor feitelijk groot vertrouwen in Dr. Piccardt is gesteld, omdat deze den heer De Groot als can- didaat heeft voorgesteld. Spr. hoopt dat de heer De Groot, evenals Dr. Piccardt dat heeft gedaan, zich het volle vertrouwen van den raad waardig «al toonen. Waar de raad in de tweede helft van deze maand voor behandeling van andere zaken bijeen zal wor den geroepen, wordt geen rondvraag door den Voorzitter gehouden en volgt sluiting. VBRSGHEHD<EN1S DO ODEN EN GEWONDEN. I Gistermorgen heeft te Berlijn een ernstige ont- oloffingsramp plaats gehad' in den kelder van een oerceel' aan de Landsberger Allee, waarin een worstfabriek was gevestigd. Door den hevigen luchtdruk werd een der zijmuren vanaf den kelder tot het dak benevens de muren van een aantal ka mers ingedrukt. Op de explosie volgde een ernstige brand, die het reddingswerk van de personen, gele den onder het puin. zeer bemoeilijkte. De oorzaak van de ramp wordt aan gassen toe geschreven, die tot explosie gekomen zijn. Achter het perceel bevonden zich de koelinstallaties van ie Egfa-Werke en het is vermoedelijk hier, dat de explosie ontstaan is. In het gedeelte, dat verwoest i®, «ijn vele bewo- lers, die inf diepe rust lagen, gedood of ernstig, ge wond. Om vijf uur morgens waren reed® zeven '.ijken geborgen, terwijl vijftien personen met ern stige kwetsuren naar het ziekenhuis waren over gebracht. In de omgeving van de plaats der ramp spelen zich' hartroerende tooneelen af. Er wordt gehuild en geschreeuwd om de vermisten. Met moeite kan de .politie de menschen weerhouden zich in de levensgevaarlijke puinhoopen te begeven en naar familieleden te zoeken. De zoo gruwelijk uit hun nachtrust opgeschrikte bewoners van het huis, die karig gekleed wisten te ontkomen, hebben biji buren onderdak gevonden. Ondank® de haast bovenmenschelijke inspanning Ier brandweer is het tot dusver nog niet gelukt alle slachtoffers te bergen. Daar instortingsgevaar be staat, moesten ook de bewoners van het andere ge deelte van het huis hun woningen verlaten. Het stadsbestuur gaf last, alle bewoners door bemiddeling van de woningdienst in noodwoningen onder te brengen. Aan de vereende pogingen van de brandweer en de 400 man politieagenten, die deer den hoofdcom missaris aangewezen werden, om bTJ bet mingswerk te helpen, gelukte het nog dienzelfdej et middag acht dooden en achttien gewonden, ondtfCl V welke vijf zwaar, uit de puinhoopen te bevrijden. r Het huis werd bewoond door 99 personen, en \va« zich er slechte 62 bij de politie hadden aangemeld!00?!, - vreesde men, dat zich nog meer slachtoffers onder'^JJl het puin bevonden. Het was echter zeer wel moge-r lijk, dat niet alle 99 bewoners thuis geweest zijn^é 1 zoodot het aantal vermisten dan kleiner zou zija^* Tragische ♦ooneelea, BDnen( Boer130 Tijdens de ontploffing en het reddingswerk speelden zich tragische tooneelen af. Toen de ont ploifing had plaats gehad, vervulden hart verschep aagd rende kreten den stikdonkeren nacht. Door de reu» achtige steekvlammen, die uit de glasbuizen sloe gen, werd de puinhoop hel verlicht. Ben deel der bewoners stond', slechts met de aller noodzakelijkste kleedingstukken aan, jammerend verkleumd op straat. Door politiebeambten werdej ze in het naastbijlzijde abattoir ondergebracht. - Verhalen der geredden getuigen, hoe vreeseliilt^P' de knal moet geweest zijn, waarbijl kwamen de bij-fraa«i tende salmdakdampen, die de bewoners verdoofden: en vrijwel de bezinning benam. Toen men een hui.%gf*| lende hond bevrijdde, vond men hem naast zijn ibaas liggen, die slecht® enkele schrammen bekomen kunnet had. Dien® vrouw wa® echter door de neervallend»!). pftP' steenmassa1® de borstkas ingedrukt. In een in pui gevallen café vond men de lijken van den kastelein en zijp vrouw. Zij waren door den vloer heen ge slagen en in den kelder terecht gekomen. Hun jarig dochtertje leefde nog, maar werd In bedenke lijken toestand naar het ziekenhui® overgebracht In een der andere woningen was gisteravond kindje geboren, dat door de reddingsmanschapu.«_ huilend in ziin wieg werd. gevonden. In de aan- [Ea8d grenzende kamer lag de moeder dood in hiaar bed, Het aantal dooden tot IS gestegea. Tegen 10 uur avond® werden bij don verderen opruimingsarbeid op het terrein nog de lijken van twee mannen en een vrouw geborgen, zoodat tham raagt 14 lijken onder de puinhoopen zijn weggehaald. Daarij komt de afgerukte arm van nog een pep soon, zoodat het aantal dooden in totaal tot 15 1» gestegen. Het opruimingswerk wordt door de brand weer en de „Schupo" bij het licht van acyteleen- lampen met groote «zorgvuldigheid en spoed, voort gezet kun ploef jerw Z* mell loi, f I De omvang van de ramp, i'i De ramp, die in den afgeloopen nacht in de Lande- bergerallee te Berlijn heeft plaatsgehad, is één van de ergste, die de Duitsche hoofdstad ooit heeft ge teisterd. Door de ontploffing iö nog niet gebleken,i of het gas of ammoniak was, waardoor de vrij staande vleugel van het huis werd verwoest. Del voorgevel werd geheel weggerukt, ook groote voor-] kamers, keukens en balkons zijn in de lucht gevli gen, zooidat men van de straat af alleen nog den] achtersten wand ziet, hier en daar hangen schilderijen, platen en spiegels. Het geheel herin nert sterk aan een in oorlogstijd door een gri getroffen huis. Het verwoeste huis bevatte in zijn kelder® een koelinstallatie van een worstfabriek. In deze instal latie bevond zich ammoniak. Groote blokken steen,1 ijzeren staven, leuningen, groote meubelen, tot club zetels toe, wenden op straat geslingerd. Wolf meldt nader, dat de directeur van de iBer- lijinsche 'brandweer in de Vossische Zeitung schrijft, dat de ramp 3 oorzaken kan gehad hebben: le. de aanwezigheid van een ammoniak-installatie in de koelinrichting achter het huis, 2e. de nabijheid in het achterhuis van een benzinedejpot mat jan scrcot aantal vaten 'benzine, 3e. de gasleiding. Den ganschen dag verdrong zich een enorme me nigte nabij de plaats van het ongeluk. Ze werd door een groote politiemacht op een afstand gehouden. Onafgebroken werkten de brandweermannen eni agenten aan het opruimen van het puin, waaronder1 naar men vermoedt, nog vijf slachtoffers begraven ligien. Een commissie van onderzoek begaf zich gister- j middag naar de plaats van de ramp. Gebleken is, dat voor het ingestorte huis enkele dagen geleden een 'hoofdbuis van de gemeentelijke gasfabriek be-l schadigd is. Aan het herstellen van de buis hadden arbeiders tot Woensdagmiddag gewerkt. De lijken van de verongelukte bewoners ziin in beslag genomen, van vijf kon de identiteit nog niet worden vastgesteld. raag kunr aarte Trekking van Donderdag 5 Jan. 4e Klasse 4e Lijst No. 12339 f 400. No. 16002 f 200. No. 13662 f 100. Prijzen van f 65. 720 728 1468 2990 3444 3482 3541 3548 8567 8642 3716 4166 4191 4196 4619 4639 4926 6145 6222 6253 6461 5841 6896 6015 8141 6261 6289 6302 6383 6403 6695 6723 6866 6888 6901 6906 7044 7408 7828 7878 8164 8296 8368 8392 8483 9027 9473 9496 9975 10361 11008 11048 11468 11671 12029 12104 12247 12797 13515 18531 13601 13879 13946 14058 14165 14132 15091 15334 15457 16161 16272 16355 16708 16890 17056 17319 17769 17833 17911 17951 18034 18076 18228 18462 18653 18672 19009 19385 19410 198*1 19898 19904 20268 20484 20606 20770 20792 4e klasse, 8e lijst 19158 m. z. 19159. Werp dat lustelooze, afgematte gevoel van u. en herwin uw gezondheid' en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende ver giften uit uw bloed' te filtreeren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornissen, dat vermoeid, zenuwachtig, uitge put gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte, en deze kan overwonnen worden. Piekeren helpt u niet. Wordt flink en gezond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pil len. De tijd bewees, dat dit specifieke niergenees middel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij' noodig hebben en deze organen bij staat om het bloed volkomen en terdege te zuive ren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nieren te geven, kunnen Foster's Pillen. kwellende nierver- schijlnselen als rheumatiek, Ischias, spit, water zucht, niersteen, en blaasontsteking verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland; danken hun tegenwoordige goede gewondheid aan de genezende eigenschappen- van dit niermiddel. Begin nog heden met het ge bruik en zie hoe snel gij een' flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrijgbaar (in glas verpakking met geel etiket let hiw vooral op) bij apotheken en drogieten 1 L7* per flaoo».

Schager Courant | 1928 | | pagina 6