Abonnementsgelden. Noorsch stoomschip gestfand. Ernstig auto-ongeval bij Den Bosch. Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. 15 Januari a^ Gemengd Nieuws. Overstroomingen en stormweder in BdjS De Theems buiten haar oevers,^ K verre gedaagd, d*t loozoRTrtng ia oatranffn van den leider van de consultaübeuTtaux Schagen, Alk' maar en Helder, Dr. B. W. Jonkmans, tot voor kort Geneesheer-Directeur van het Sanatorium „Dekkere- wald" te Groetóbeek, om op Maandag 23 Jan. 1928, des avonds om 8 uur in de kolfbaan van den heer H. Slikker te spreken over het onderwerp: „Tuber culose en Woninginrichting" Vertrouwd wordt na- turlijk dat in groote getale hoorders en hoorsters zullen opgaan naar deze spreekbeurt, hiermede ge tuigenis alfeggende mede te willen helpen deze volksziekte te bestrijden, die ook nog in onze ge meente te veel slachtoffers ma kt. Voor alles wat tot dusverre tot stand' kwam, zijn wij wel dankbaar, doch niet voldaan. BROEK OP LAINIGEINIOQCJK. Naar wijl vernemen, is door den gemeente-veld wachter alhier tegen een zevental personen, werk zaam aan de telefoon-geleidingen, proces-verbaal opgemaakt, wegens het verrichten van werkzaam heden op Zondag, zonder vergunning van het ge meentebestuur. BROEK OP LANGENDUK. De 20-jarige Abr. Bakker voelde zich ]J. Zondag middag na het eten onpasselijk) worden. Bij) begaf zich in de buitenlucht naar den waterkant, waar hij op de stoep gezeten zijinde, het bewustzijln ver loor, met het noodlottig gevolg, dat hi} in het water viel. Zijn ouders, welke even daarna door het raam naar hem uitkeken, en hem niet ontdekten, liepen Ijlings naar buiten en vonden hem1 onder het U« geschoven. In hui» gedragen zijnde, werd1 spoedig de dokter gehaald, die het genoegen smaakte de le vensgeesten weer op te weken. Bakker kon zich niet hiejinneren, wat er met hem gebeurd) was. Winkel* Het bouwen van een boerderij' ter plaatse waar de vorige ia afgebrand, op het erf voor eenigen tijd gekocht door den heer Joh1. Appel te Hoogwoud, la opgedragen aan den timerman C. Brouwer en den metselaar P, Krapman. beiden te Winkel. —4 PEITTENl (Maandagmorgen moest een overlijden btf den Bur gerlijken Stond worden aangegeven, doch al» ge volg van de stranding van een stoomschip op Za terdagavond, was alle manvolk daar in actie en deed zich thans de eerste toepassing voor van de wijlzigifag van het B. IWl en moesten bijl dit over lijden, wegens afwezigheid van mannen, twee vrou wen als aangeefsters optreden. OUDKARSPEL. Zaterdagavond is het rijwiel van den heer O. B. alhier, dat stond bij het café van den heer V. aan de xSpoorstraat, gestolen. We vernemen, dat de politie den dader of althans het rijwiel op het ipoor is. OUDKARSPEL. De derde kolfdag van de Langendijker Sociëtei ten had Zondag plaats in de baan van imej. wed. J. Beer» te Zuidscharwoudé. Het was te verwachten, dat deze dag verrassin gen zou geven. In deze baan, die dit jaar voor het eerst in den wedstrijd is opgenomen, wordt door de meeste kolvers weinig gespeeld. Daarbij komt, dat de baan zeer lang en het speelvlak buitenge woon breed is, waaraan imen terdege aan gewoon moet raken, alvorens eeni<~ zekerheid te hebben, er iets van terecht te brengen. Het was vooral de breedte der baan, die verschil- lende kolvers parten speelde, vooral ook waar en kele eigenaardigheden der baan oorzaak zijn, dat de spelers met de breedte der baan zeer veel te ma ken hebben. Het gevolg hiervan ia dan ook wel ge weest, dat de club „Gezéllig Samenzijn", die in deze baan thuis is, hoewel tot de lichtste behoorende, bijna het hoogste aantal punten sloeg, terwijl in het algemeen genomen het punten&antal laag ia geweest De uitslag is als volgt: „Vriendenkring" Noordischarwoude: T. Kostelijk 89 punten (322); G. Langedijk 106 (346); C. Pranger 108 (342); J. Timmerman 102 (289); P. Langedijk 126 (413); T. Pranger 133 (402). Totaal 063 (2114). „Ons Genoegen" Noordscharwoude: C. Langedijk 135 (396); J. Vlug 110 (358); J. Goudsblom 99 (320); C. Balder 112 (376); G. Bekker 109 (349); P. Jea 72 (282). Totaal 643 (2081). „B.A.V." Öudkarspel. O. Bakker 108 (326); S. Evers 110 (396); A. Eecen 119 (376); K Quant 123 (386); J. Schrieken 126 (340; P. Kostelijk 102 (361). Totaal 688 2185). „Volharding", Oudkarspel. C. Paarlberg 117 (399); C Vlug 79 (299); P. Gelder 96 (319); P. Kat 109 (299): S. Ton 61 (306); H. Aarts 88 (327). Totaal 548 (1882). „Op Maat" Zuidscharwoudé. A. Berkhout 67 (315); P. Molenaar 123 (376); P. Glas 86 (321); W'. Kostelijk 119 (361); J. Reijtne 88 (355); A. Klingeler 106 (313); Totaal 589 (2041). „Gezellig Samenzijn". Zuidscharwoudé: G. Mettes 138 (404); J. Zijp 129 (313); Jn. Zijp 133 (360); Jn. Bergen 117 (309); P. Beers 69 (290); W. Kraakman 100 (347). Totaal 686 (2043). Tusschen twee haakjes plaatsten we de getallen van de drie banen te samen. Etr moeten nu nog 2 banen gespeeld, worden, waar van de eerste over 14 dagen bijl den heetr VA» te Oud- karspel. Bij Petten. Waarschijnlijk door den mist misleid', geraakte Zaterdagavond het Noorsche stoomschip „Vang" even ten Noorden van Petten op het strand. De red- dingsboot voer onmiddellijk uit, doch de kapitein met de bemanning weigerde het schip te verlaten. Een later ondernomen tocht had evenmin resultaat. Toen middernacht de storm in hevigheid toenam ep de golven bijwijlen het vaartuig, overspoelden, werd het le bemanning te benauwd en na een gevaarvolle tocht der reddingsboot, werden de Noren aan wal en onder dak gebracht in 't Wapen van Petten. De inmiddels gerequtreerde sleepbooten der firma Weissmüller konden door de hooge zee, ook 'Zondag geen verbinding, meit de „Vang" krijgen, waardoor de pogingen om het vaartuig vlot te krijgen, moes ten worden uitgesteld tot de zee vlakker was. Begrijpelijkerwijs trok een en ander Zondag veel belangstelling, ook van ver buiten de gemeente. Het s.s. „Vang" kwam ledig van Antwerpen met bestemming naar Hamburg. De „Vang" is over de bank geschoven en op de pier bij paal 20 geworpen. De boot meet 670 gros-ton. Hoewel de stoomboot een gat in den «teenen dam sloeg en dermate kwam te liggen, dat men bij laag water om de boot heen kan loopfin, is de boot toch dicht gebleven, zoodat men hoopt het stoomschip nog weer vlot te krijgen. Met den steven ligt de boot zeewaarts, doch het, zal noodig zijn, hem om te trekken, om de boot weer vrij te krijgen van ds dam. De steven is tamelijk be schadigd. De kapitein sloot met de N.V. Wijsmuller, Rotter dam, voor de berging een contract af; er waren van deze Mij. reeds een drietal sleepbooten, n.1. de Drente, 1300 indicator P.K., de Vlaanderen 700 in<L PJC en de Slentor 500 indic. P.K ter plaatse. Later is er met een kabel verbinding tusschen de sleepbooten en het schip gekomen en schijnt de kans om het schip vlot te krijgen, bijzonder groot Vanmorgen bleek de positie van het schip wel iets veranderd. Ofschoon verwacht wordt dat het stoom schip wel vrij gemaakt zal worden, denkt men dat dit vandaag, Dfnadagnog niet het geval zal weien. Gmerstikkmgngeril te Zaandam. HST SLACHTOFFER OVERLEDEN. Gistermorgen is ds 43-jarige J. G. Rosmuller, wo nende aan de Harenmakerstraat te Zaandam, door zijn echtgenoote dood in de keuken gevonden. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de gasleiding van een gastoestel defect was. EEN JONGEMAN OVERREDEN EN ZWAAR GEWOND. Gistermiddag omstreeks half 12 is op den Vuch- terdijk een ongeval gebeurd met een automobiel, waarin de Commissaris der Koningin in Noord-Bra bant, mr. A. E. J. Baron van Voorst tot Voorst met zijn familie gezeten was. Juist bij het passeeren van eén met hout geladen wagen slipte deze laatste te gen de tramrails, waardoor het einde van de lading met den auto van den Commissaris in aanraking kwam. De chauffeur verloor hierdoor de macht over het stuur aa reed tegen een huis. Een achter den auto rijdende handwagen werd onderstboven gewor pen. De jongeman, die er achter duwde, kreeg zware inwendige kneuzingen en moest naar een ziekenhuis worden overgebracht Zijn toestand is echter niet le vensgevaarlijk. De auto was zwaar beschadigd. De inzittenden, die te voet verder moesten gaan, kregen geen letsel. De wegen in Noord-HoDani EEN ADRES AAN DE KONINGIN. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland heeft een adres tot de Koningin gericht, waarin wordt pgemerkt, dat het besluit van GedL Staten van oordholland betreffende de klasseindeeling der we gen in de provincie strijdt met den geest van Het Mo tor- en Rijwielreglement en indruischt tegen het al gemeen verikeeraselang. Daardoor toch zijn volgens adr. de' beualingen voor toelating van automobielen op die wegen aanmerkelijk verzwaard, zoodat de toe stand voor de bedrijfsautohoudera veel ongunstiger Is geworden. Verzocht wordt genoemd besluit te wijzigen in dien zin, dat met de belangen der bedrijfsautohouders reke ning wordt gehouden. J°°egen verva ■scnernta Isching j Apoth.en Drogisten. Prijs 75,40 en 25ct. Met het oog op het faillissement van de Veendam- mer Hypotheekbank verzoekt men ons namens de Nederlandsche Hypotheekbank te Veendam er wel de aandacht op te willen vestigen, dat laatstgenoemde bank vooral niet verward moet worden met de thans gefailleerde Veendammer Hypotheekbank. Over de Nederlandsche Hypotheekbank, die in 1890 door de heieren Mr. N. F. Wilkens en Dr. D. Bos werd opgericht en die steeds zeer gunstige resultaten be reikte, vindt men bijzonderheden in eene in dit blad geplaatste advertentie. 9 RECTIFICATIE, In het artikel De Gascorruptie aan den Langen- dijlk, in het nummer van Zaterdag, leze men in de laatste kolom van de eerste pagina i. p. v. „liggen aan dit alle» weer persoonlijke invloeden enz." het woordje geen; en even verder verkrachting te vervangen door ve r waarlo o zi n BOUWEN. Naar men ons mededeelde, zal het koffiehuis van den heer C. Boontjes een verandering ondergaan. Het gedeelte plaats dat bij dit perceel behoort, zal worden te baat genomen voor vergrooting van de zijzaal, zoodat dit een flinke mooie ruimte wordt, die voor verschillende doeleinden, als dancing, etc. te exploiteeren zal zijn. EEN JUBILARIS. De heer G. Remipt, brievenbesteller alhier, zal Maandag aa. 15 Januari, den dag herdenken, dat hij 25 jaar aan de Post verbonden is. EEN NIEUWE SCHLAGER REVUE. Het groote succes, dat onze plaatsgenoot Jan Bulsman gehad heeft met zijn eerste revue, heeft tot gevolg gehad', dat er een tweede op ia gevolgd. Deze la t'ha.nim in studie bij het Eerste Schager Re vuegezelschap en draagt tot titel: „Snap Jijl 't?" Die repetities izijn begonnen en de opvoering aai In den loop van de maand Februari plaats hebben. De hoofdrollen zijn ook thans weer in handen van de heeren Buisman en P. Boonacker.en de da mes Henny de Gilde en Nellie Zlwaag, Al» deze revue even aardig in elkaar is gezet als de vorig», dan ia het welslagen verzekerd. GEMEENTE WIE RINGEN. Ingeschreven gedurende de maand December 1927. Geboren: Simon, zoon van H. Wilms en P. Mostert. Catharina Alida, dochter van J. D. Kooij en C. G'. Goeree: Geeltje, dochter van C. Lont en G. Bakker; Elisabeth Trijntje, dochter van D. Doves en E. Wa- gemaker; Albertje, dochter van C. F. Hille; Aukje, dochter van L. Reitsma en T. Zetzema; Berend, zoon van Lukkien en A. van Hoorn; Hendrik, zoon van H. Martens en G. Ottens; Johannes, zoon van J. Nuij en D. K. M. Strooper .Cornelis Pi eter, zoon van M. Lont en Ml de Haan; Leopoldus Franciscus, zoon van J. Gielis en P. Duijnker. Hendrik, zoon van H. Heidema en F. Wolters; Chrietiaan, zoon van C. Metselaar en G. Kooij. Ondertrouwd: N. Wam» en G. Po»t J. Metselaar en N. Stadig. Getrouwd: N. Wam» en G. Po»t J. Metselaar en N. Stadig. Overleden: Jb. Scheltu», oud 87 jaren, weduwnaar vam A. Butter. J. Bakker, oud 59 jaren, echtgenoot van J. Kok. G. J. A. Geerlinga, oud 24 jaren, echtge noote van A. van Mook. N. Wagemiaker, oud 85 ja ren, eehtgenoot Van M. Keijzer. WEERINGEN. Ingeschreven: Jae. Hollander en echtgenoote van Anna Paulowna; C. Boonstra van Amsterdam; I. Rrause van 'e Gravenhage; C. van der Slikke van Losser; Chr. Moetert van Helder; L. Geusebroek en gezin van Beverwijk; S. Lont van Zijpe; Jac. Bak ker van Haarlemmermeer; J. Baving van Apel doorn; N. A. M. Bergwerff van Helder; D. J. P. Legro van Harllngen; F. van Gemat en gesis van Medemblik; W. D. van Treuren van Delft; J. Velt- man en gedn van St. Nicolaa» (Belgié); P. Riet vink en ttnln van Noordwijkerbout; C J, Breed van Schoort; R. de Bi» en gezin van Bmmtn; E, Brouwer van Veleen; L. van AWt van Eindhoven; A. W. Baij» van Medemblik; N. MJulde «n gezin van Oude Niedorp; LCH, Mulder cd gezin van Kessei; K. Blokker van Kessel; P, Schouten van Kessel. Af geschrevenen: J. C. Duin naar Graft; C. D. Klos en\ echtgenoote naar Amsterdam; G. de Bie naar Brunssum; H. van Eijkeren naar Souburg; A. de Groot en gezin naar Medemblik; G. J. van der Mee- ren naar Groningen; A. Geertsema en gezin naar Groningen; H. van Wijk en gezin naar Anna Pau lowna; H. van Houten naar Emmen; W. Dijken en gezin naar Emmen; I. Brouwer naar Zijpe; E. Rasch naar Alkmaar; C B. Boerman naar 's-Gravenhage. GEMEENTE WEERINGEN, Loop der bevolking over het jaar 1927. Bevolking op 1 Januari 1927 Geboren Qevastlgfl V. 1873 84 170 M. 1709 38 234 Totaal 8582 72 604 Overleden 2177 24 1981 15 4158 89 Vertrokken 2153 110 1966 86 4119 196 Bevolking op 1 Januari 1928 2042 1880 8922 GEMEENTE PETTEN. Geboren: Herman, zoon van Dirk van der Vlies en Elisabeth Geertruida van Gel een. Gehuwd en overleden: geene. Loop der bevolking in 1927. Bevolking op 31 December 1920: 175 m„ 108 vr., totaal 343. Vermeerdering: door vestiging 10 m., 12 vr., totaal 28, door geboorte lm., 3 vr., totaal 4; to tale vermeerdering 17 m-, 15 vr., totaal' 32. Vermindering: door vertrek 11 im. 14 vr„ totaal 25, door overlijden 4 m., 1 vr., totaal 5. Totale vermin dering 15 m., 15 vr„ totaal 30. Verschil 2 m.. vr., totaal 2. Bevolking op 31 December 1927: 177 sa., 168 vr., totaal 345. GEMEENTE HEEHHUOOWAAHn. Liep de bevolking onzer gom eene de laatste jaren tamelijk op, in 1927 is het zielental met slechts 9 gestegen, hetgeen een gevolg is van het groot aan tal vertrokken inwoner», n.1. niet minder dan 365. Hiertegenover staat een aanwinst van 277 ingeko- menen. Het aantal geboorten bedroeg 150, dat der overledenen 53, vertrokken en overleden ©amen 418, ingekomen en geboren samen 427. GEMEENTE HOOGWOUD. Loop der bevolking over 192T. Bevolking op 1 Jan. 1927: 2112 personen. Geboren: 62 personen. Ingekomen: 150 personen. Totale vermeerdering: 212 personen. Gestorven: 24 personen. Vertrokken: 177 personen. Totale vermindering: 201 personen. Bevolking op 31 Dec. 1927 2123 personen. Geboren: Hendrlkus Nlcolaaa. zoon van Jacobus Feld en Anna Huiberta; Roelof, zoon van Harmen Fidder en Jantje Fidder; Cornelis, zoon van Tljmen de Haan en Duifje Dekkersen; Cornelia Johanna, dochter van Her in anus Poland en Catharina Prinse. Overleden: Cornelia Groot, oud 18 jaren, dochter van Gerbrand Groot en Elisabeth Pronk; Arlën Rooker, oud 50 jaren, echtgenoot van Antje Appel; Ingekomen: Dieuwertje Renooij en kinderen, van Berk hout; Geertje Bronner van Wijdenes; Jan van Baar, van Hoorn; Klaas Haker, van Nlbblzwoud; Trijntje Reek, van Heiloo. Vertrokken: Hendrikus Marlnus Koeten, naar Abbe- kerk; Grietje Dekker naar Heerhugowaard; Lena Aris, naar Barslngerhorn; Geertruida Konijn naar Abbekerk; Elisabeth Geertruida Groot naar Abbekerk; Aaltje Groot, naar Blokker; Aafje Groot, naar Andljk; Margaretha Hartog, naar Amsterdam. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. PLANTEN Z1EKTENLEEB» 272. VAN EEN NUTTIG ONZE LOTVEHEEREBEESTJE EEN ONGELOOVIGEN THOMAS. Mijnheer, ik kan het niet gelooven. Van al wat u mij daar verteld. Dat d'onze lieveheerebeestjes, Bizonder zouden zijn gesteld Op bladluizen. Wil 'k eens wat zeggen. Weet u wat ik er van geloof, Dat d'onze lleveheerebeestjes Ik blijf toch voor uw woorden doof Dat d'onze lieveheerbeestje, De brengers van de bladluis zijn. Ik zie ze altijd bij elkander, Ze brengen ze, al zijn ze ook klein. Sta mij dan toe u voor te lezen, Wat of Baan's album er van zegt, Dan zal het u wel andera blijken, Want 't apreekt de waarheid, het spreekt recht. Het is gebeurd in Californië, Het la hier dus heel ver vandaan! Maar daarom toch zeer wel betrouwbaar, Daar durf is wel voor in te staan! De groei der sinaasappelboomen, Werd zeer bedreigd door 'n schildluissoort. De schildluizen vernielden alles. De plaag was werk'lijk ongehoord. Reeds zeer veel mooie, schoone boomen, Had men gerooid, omdat de plaag Niet was te stuiten en allerwege Weerklonk ten sterkste het geklaag Der arme kweekers, die niet wisten, Hoe toch de plaag tot stand gebracht, Tot elnd'lijk een insectenkenner Op 'n zeer schoon denkbeeld werd gebracht. Er moet toch, dacht hij bij zichzelven, Een vijand van die schildluis zijn; Men ging op zoek en elnd'lijk vond men Een lieveheerebeest, dus wel klein. En novius, dat werd de redder, Der sinaasappelencultuur. Ten zeerste was m'n er mee te vreden* Men sprak er over vol van vuur. Ja, Novius, dat werd de redder, Die heeft het kunstvol werk volbracht. Hem komt den dank toe; hem dus, die de Cultuur daar weer tot bloeien bracht. 1 Ik heb gezegd. Gelooft gU mij nu 7 Wat denkt ge dat hij tot mij sprak? „Mijnheer ik kan u niet gelooven, tv heb aan al uw woorden lak. Mijnheer ik kan het niet gelooven. Van al wat u mij daar vertelt. Dat d'onze lievaheerebeestjea Bizonder zouden zijn gesteld Op bladluizen. Wil 'k eens wat zeggen, Weet u wat ik er van geloofl Dat d'onze lieveheerebeestjes Ik blijf toch voor uw woorden doof Dat d'onze lleveheerebeestjes De brengers van de bladluis zijn. Ik zie ze altijd bij elkander, Ze brengen ze, al zijn ze ook klein. Ik stond toch wel wat vreemd te kijken, Men kan voor rare dingen Btaan! Toen heb ik verder maar gezwegen Enfin, ik had mijn beet gedaan. HOORN. K. VAN KEULEN. men h In d| Itgehoud geniwr Aan onze lozers buiten Schagen doen wij verleei zoek hot abonnementsgeld der Schager Couiaatl hot vierde kwartaal 1927, ten bedrage C (voor courant met Zondagsblad 12^8), P, voor 1 Inuaesli tot hel .een he aan ons Bureau te betalen, ól over te mak® postwissel óf over te laten schrijven op onze rekening No. 23330. De laatste manier van betaling raden wij zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; tc 11.20 1 lieren rijn aaa alle postkantoren óón verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zjjf2! kosten fOAO. P Na genoemden datum wordt beschikt met I2.35 l verhooging. Toezending ia dus voordeelig! Voor alle abonné's die gewoon zijn het cour»12-50 geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantooé 2 20 1 dar») te betalen, geldt dit verzoek niet, 3',00 i 2.00 I !25 I .30 1 Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe 1 blad, Gracieuss, of Kinderkleeding enz. zijn ge neerd, kunnen eveneens het daarvoor verschel abonnementsgeld 4c kwartaal 1927, op dezelfde toezenden. Voor De Prins is het bedrag I3.3J Voor Het Nieuwe Modeblad 11.28 Voor Gracieuse f 2.15 Voor Kinderkleeding f 0.95 Voor Panorama f2.20 Voor Het Leven S2L50 DE ADMJNI8TRA! e.80 7.00 7.05 7.15 DE SCHELDE BUITEN HAAR OEVERS. Behalve de orkaan, die in den nacht van Zaterdii Zondag boven België heeft gewoed en verschlD plaataen teisterde, wordt bovendien nog belangrijke 1 &05 de in het land aangericht door de talrijke overstnx gen, tengevolge van den hoogen waterstand der rlvii Zoo is de Schelde, toen het dooiweder intrad, in &50 bovenloop buiten haar oevérs getreden. 8.40 In West-Vlaanderen staat een groot deel van de tusschen Brugge, Oostende en Damme, tot bij de 8.40 derlandsche grens, onder water. Langs beide zijdon 9.00 de spoorbaan BruggeOostende strekt de watorvl zich, op sommige plaatsen tot aan den horizont uit 925 leen wat boomen en hier en daar een pachthoeve In 9.30 de eentonigheid van dit desolate schouwspel. Som 9.40 landbouwersgezinen hebben hunne woningen raw 0.00 ontruimen. Te Dendermonde zijn verscheidene straten ondi 10.05 loopen. Ook ln de omstreken van Kortrijk, waar degO.30 haar bed heeft verlaten, strekt de overstrooming over een breedte van verscheidene kilometers uit 10,50 Tngevolge van den storm zijn te Mechelen en te 1 0,50 verscheidene personen gewond door het neerploffen dakpannen en reclameborden. 2.30 ERNSTIGE BEDREIGING VAN LONDEN. 120 I 125 E 150 I 1.50 1 400 1 t!0 1 520 1 v &20 1 130 »J0 1 6.20 I 2.35 Zuid-Engeland en speciaal de omgeving van I 2.50 den, wordt op het oogehblik zwaar geteisterd 1 overstroomingen, zoo zelfs dat Londen ernstig dreigd wordt. Tengevolge van het buiten haar oe treden van de rivier, de Theems, zijn te Loc veertien personen omgekomen. Volgens de iai berichten was de ramp nog ernstiger, dan 1 eerst vermoedde en was het aantal slachtoffers ventien. Speciaal de arme menschen te Londen getroffen. Het water is verscheidene voeten hoog in (le zen gedrongen en het drabbige slik, dat zich ot afzet, verspreidt een onverdragelijken stank. 120 120 3- 320 335 350 Vreeselijke oogenblikken van de mi reni-bewoners. Een werkman, Harding, aan de Grosvonor-i die vier kinderen verloren heeft, vertelde vreeselijke oogenblikken hij doorleefd had toen water kwam opzetten. Hij sliep met zijn vrouw ven en werd gewekt door een groot geraas, snelde naar het souterrein, waar vier van zijn di ters sliepen. Hij hoorde een van de meisjes aan roepen om de deur open te doen, maar het w stroomde met zulk een geweld naar binnen, dat ondanks alle krachtsinspanning, dé deur niet kon krijgen. De meisjes verdronken in hun bed. door het raam konden zij niet weg, omdat dit 1 dikke Ijzeren staven beschermd was. Een andere jonge werkman in Hinchcliffest was thuis gekomen toen het' water begon te stij Hij liep ijlings naar het sousterrein om wat te halen en op hetzelfde oogehblik werden de men ingedrukt en liep de ruimte vol. De kracht het water drukte de deur dicht, zoodat hij in val zat en verdronk. Een politle-agent en anderen deden dappere pfl gen om een jongen te redden, die ook in eenr terrein opgesloten zat. Ook hier waren ijzeren ven voor het raam aangebracht en kon de deur open tengevolge van den druk van het water, jongen riep zielig om hulp en de menschen dier wilden redden, deden hun uiterste best om de ven uiteen te drukken en te wringen, maar zi) ren te stevig. Honderden arme gezinnen langs de rivier hel hun huisraad en verdere heibben en houden ren. Het is vernield of door het water weggevc De Abdijkerk van Westminster bleef droog, i zij de omstandigheid dat zij op een kleine verhe heid ligt die in dien tijd, waarin zij gebouwd w het eiland van Thorney heette. In de Parlemc gebouwen die lager liggen, drong het water 4— 420 420 420 5.15 520 520 530 keldergewelven, maar het steeg er niet hoog, de inrichtingen voor centrale verwarming en 1« verversching van de gebouwen geen schade hol gekregen. Een nieuwe brug die te Hathersage over de ri de Derwent wordt geslagen, en bijna voltooid i bij de overstroomingen zoo gehavend, dat zij gebroken en opnieuw gebouwd zal moeten wai Zij had bijna f300.000 gekost. De Lord Mayor van Londen heeft een fonds verschaffing van aan de slachtoffers geop gel De Koning en <fe Koningin hebben betuigli van sympathie tot hem gericht en chèques ge oP, den, onderscheidenlijk van 100 en 50 p.st hel Geen nieuwe overstroom^ f j -4 ge De dag van gisteren heeft geen nieuwe over? mingen gebracht, ofschoon men de Theems f durend met groote beduchtheid gadesloeg, hacf men was, dat het hooge getij van gistermM niet zonder incidenten zou verloopen. Afgesco» echter, dat hier en daar het water door de noow d« 7.- 7.15 720 7.20 730 7.45 750 8.05 8.1(

Schager Courant | 1928 | | pagina 2