icliager Courant Spoorwegongeluk te Zandvoort. De Almanak. Ingezonden Stukken. Uw Haar Binnenlandsch Nieuws. jDE BR0EKER VEILING. De aankomst van de Gelria. Boetinchem's Gasdirecteur beklaagt zich. De man in het kippenhok Verlaging van postiarieven. Vrouw verwondt haar man met een broodmes. Ernstige val. De Veendammer Hypotheekbank. Dinsdag 10 Januari 1928. 71ste Jaargang. No. 8183. ▼erieöwn ?aar niet vcro groot ede dart van de roofle en gala, maair toch kan van de witte worden ge zegd, dat ze 50 meer opbrengt dan in dezelfde week, van 1927. De uienaanvoer was niet groot, de prijzen waren best. Buiten de veiling moet er nog verkocht zijn voor ruitn f 14, ook aan de veiling werd dicht deze prijö benaderd. Ook voor drielingen betaalde men van f 10.70 tot f 13. De wortelen, welke aan de veiling kwamen, brachten hooge prijizen op, f 6,10—f 6.60. Terwijl een partijl bieten met f 7.60 werd betaald, een prijs, die slechts bij1 hooge uitzondering is gemaakt. Alles bijeengenomen kan dus ook over de afge- loopien week niet worden geklaagd. aan dra wijn, die daatr Zap, maan te koppig voor hem schijnt te zijn geweest. In mans bezit werd nog gevonden een opengebroken offerbusje, afkom stig uit de pastorie. De inhoud was er echter uit verdwenen. Verder werd op den' man nog een som metje geld» bevonden vermoedelijk afkomstig van diefstal. Wi eri ngerwaard, 0 Jaunari 1928, AIS JEI MAAR] EEN BEST GEMAAL HEBT, DAN BEHOEF JE NIET TE MALEN. Wanneer je zoo röhdwaadt in je modderpoel, op jn water-inspectie, denk je onwillekeurig aan. de jjnaling. Dan vraag je je zelf af, hoe moet ik dat >c]i rijmente hoog water met een te groot gemaal, mooier gezegd: met een buitengewoon best ge- iaal. Waar zit de fout? Bijl den machinist? Neen, ant die zet de machine® aan, wanneer hij daar ders voor krij'gt en maalt binnen het kwartier, j den Dijkgraaf? Dat kan ook niet. want die ig jrplicht, de orders uit te voeren, welke in een oldervergadering besloten worden. DUs moet het sr slot in het Polderbestuur zitten. En dat gaat *k niet, want daar is vastgesteld, om op 255 A.P. malen (wat te hoog, is) en1 toch is het water 2.20 - Aj.P. geweest en nog ontelbare keeren boven ge- iele! peil. DUis moet het wel zoo zijn dat het besluit er Pol dervergadering niet wordt uitgevoerd, wat m ook althans voor mijl voldoende bekend is. i font vandaag 'kan niet gemalen worden (Woens- j $s) doordat de schipper moet varen. Waarom i jen verbetering in dien wantoestand, door de Twee I jegien' te onderduikerenMorgen voor koolvaartui- j ju uit Anna Paulowna notabene. Dan weer om- at de boezemkaden van Anna Paulowna slecht ju, waar zijl na een aanzegging van voor twee jaar Iets aan trachten te verbeteren. En de reden van lans was, om het te ronde en stoffige ijls heel te I ouden. Laat f 200 op de kolk verrijden, dat heeft I leer sportzin. Dus om het plelzier staat het water lans over de ploegvoor van den wal en de voren j oL Neen, heer Dijkgraaf, dat is den1 mooien Polder Viering,erwaard niet liefhebben. Wanneer U van Uw hond houdt, laat U hem >ch niet verzuipen? Maar laat dan ook onze looie en beste Polder niet verzuipen. Waarom heer in Polderbestuurders, slaat U niet met twee vuisi- in op tafel, dat Uw orders niet worden uitgevoerd? Pant het ligt toch in Uw macht om over het peil I beslissen, maar niet in Dijkgraaf'» macht, wat ier het geval is. Heeren Polderbestuurders gij' laat meesleepten; door de buitengewoon best gekozen 'oorden van den Dijkgraaf. Maareen mooi 'oord maakt geen mooi peil. Dat is alleen te ver rijgen door malen en dan maar weer malen. Is 't iet belachelijk, dat de onderbemalingen bijl den ag verrijzen? Vindt U bet niet treurig, dat bij indVerkoop het oude bouwland hier f 1600 per H.A. pbrengt, wat blll goeden waterstand f 2400 is? En ik vind het- treurig, dat een iandgebruiker luurder) niet eens stemgerechtigd is in een Pol- Jter aangezien hij1 via eigenaar toch de lasten op- ngt. Want wanneer 1 H.A. f 2400 in koop staat, _rdt do huur tegen 5 f 120, plus Polder- ep fcxlöve, lasten; dus naar gelang de lasten, zijn. j Verder alle hoogachting voor U, mijnheer de 'ijkgraaf, en heeren Polderbestuurders, maar onze older' moest bijl niet verbetering in dezen wan- >estand, op de hoogste plaats op de Veluwe ligr en, of gij' moest om beurten voor peilschaal dienst oen, met Uw neus op 2.60 Mi. -— AP. Dan riep U pel eerder malen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de li laatsruimte in Uw blad. EEN LANDiGEIHRUTKER IN U1W POLDERl wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. De prezen van de verschillende koolsoorten bleven ongeveer dezelfde. De markt was sommige dagen echter wat „stijf"; een op gewekte stemming was er sommige dagen niet. Invloeden van dooi en vorst daaraan niet vreemd. Uien stijgen flink. Wel bleven de prijzen van de verschillende kool- 'i oorten ongeveer dezelfde, doch de ware, opgewek- ,1 o stemming was er niet. De markt was wat „stijtf" a de ware animo ontbrak. Verschillende invloeden perkten daar aan mee. die verband hielden met 'orst en dood, te weinig wagens voor verzending, 'einig aanvoer soms. De bouwers zijn de laatste reken allicht wat verwend, daar een geregelde ïijg'ing viel: te constateeren. Dat deze op een be- aald oogenblik wel' -eens kan ophouden is duidelijk, 0n dat er nog wel meer ups and downs in de prij!- ;en kunnen komen, is te verwachten. Toch moet ifên uit het bovenstaande niet opmaken, dat de veek, die achter ons ligt, een onvoordeelige zou zijn, ntegendeel de prijzen waren voor dezen tijd van het seiizoen over het algemeen goed te noemen, met uitzondering van de Deensche witte, die matige prijzen opbrengen. Roede kool, waarvan zooal's met weet, de voor raden niet groot zijn, bracht den eersten dag der week i 12.80f 16.30 op voor eerste soort. Tweede soort of doorschot noteerde dien dag f 13—f 15.10. Dit is ongetwijfeld een uitstekende pirijis. I-Iet vo rige jaar was 'dit voor dezelfde koolsoort f 1 tot rutan f 2. Voor de eerste soort werd, in de overeen komstige week van 1027, bijl hooge uittzonderlng als maximum-prijs f 5 gemaakt, zoodat kan wordon vastgesteld, dat do roode kool nu ongeveer 4 maal toovcol opbrengt als verleden jaar. Men vergete echtor niet, dat de oogst toen veel' overvloediger ns en do aanvoeren dus ook veel grooter. In de ^doelde week van 1927 werden ongeveer 50 spoor wagens aangevoerd, nu ongeveer 30. De boven genoemde prijzen zakten in den loop der week %r igroote iets In, doch later herstelden deze zich en sloot do week op ongeveer hetzelfde prijsniveau filé ze inzette.. Een zelfde verloop hadden de gele-koolprijlzen. Aanvankelijk waren ze vrijt wat hooger dan in het begin der vorige week, toen f 4.50—f 8.70 werd be dongen. Deze week zette in met f 7.90—11.20, de laatste prijis voor drie pond» kool'. Woens dag maakte men f 6.60 tot f 10.50, de volgende dagen was de 'Stemming weer wat opgewekter, zoo dat als eindconclusie kan worden vastgesteld, dat gemiddeld 8 f 9 voor gele kool is gemaakt; het vorige jaar was dit f 3 f 4, terwijl er toen heel wat doorgeschoten kooli was, dde door elkaar een daalder opbracht. Do Deensche witte kool bracht ongeveer dezelfde Prijzen op. Wel zijn deze niet hoog, doch de tljid voor deze koolsoort verschijnt meermalen later. .idag werd f 4.10—f 6.60 betaald, den volgenden vvam daar nog een kwartje bij, Woensdag nog öeu1 halve gulden, maar later kwamen 'iets lagere P%sn af. Wei ia het vsamMi met de prijzen van DE TYPHUS. Het stoomschip Gelria, van den Kon. Hollandschen Lloyd, op reis van Buenos Aires naar Amsterdam, aan boord zooals gemeld Is, zich enkele typhusgevallen met doodelijken afloop voorgedaan, ls aangekomen. De inspecteur van de volksgezondheid voor Noord- Holland en Utrecht, dr. Doyer, de leider van den ge neeskundigen dienst van den Kon. Lloyd, de leider van den ontsmettlgnsdienst van den gemeentelijken genees kundigen dienst te Amsterdam, dr. van der Kooy, qua rantaine-arts te IJmuiden gingen aan boord, om een on derzoek in te stellen. Dr. L. Heyermans te Amsterdam heeft aan de pers het volgende verstrekt: Bij binnenkomst te IJmuiden hebben zich naar aanlei ding van eenige typhusgevallen, die zich gedurende de reis van het stoomschip Gelria naar Zuid-Amerika (de 54e reis van het schip) hebben voorgedaan, aan boord begeven dr. Doyer, inspecteur van de volksgezondheid, de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst dr. L. Heyermans, en de leider van de afdeeling volksgezondheid van dien dienst, dr. Veld- huyzen. Reeds op de reis, die 16 Juli van het vorig jaar ein digde, waren eenige gevallen vanrtyphus voorgekomen. Daarna zijn verschillende reizen gemaakt, zonder dat er ziektegevallen zijn waargenomen. Toentertijd heeft de Kon. Holl. Lloyd in samenwerking met den geneeskun digen en gezondheidsdienst alle maatregelen genomen om deze kleine endemie, waarvan de oorsprong duister bleef, en die zich bepaalde tot zekere groepen der be manning, te onderdrukken. Het daarover toen uitgege ven bericht behelsde, dat de vermoedelijke oorzaak van de voorgekomen typhusgevallen gezocht werd in de aan wezigheid van een bacillendrager onder het keukenper- soneel van officieren messroom en 2e klasse pantry. Het schip is daarom toen met geheel nieuw personeel uitge varen, na volkomen ontsmetting door den G. G. en G. D. Het achtergebleven keukenpersoneel ls door den G. G. en G. D. onderzocht op de aanwezigheid van ba cillendragers, Het resultaat was negatief. Een paar reizen is het goed gegaan, doch thans staan we voor nieuwe gevallen, die zich weer bepalen tot de zelfde groepen der bemanning. Gedurende de laatste reis zjjn voorgekomen drie gevallen met doodelijken af loop en zes lichte gevallen. De patiënten zijn thans allen herstellend en overgebracht naar het Wilhelmlna-gast- huis. Bij alle zieken en officieren alsmede het keukenperso* neel is gedurende de opvaart van IJmuiden naar Amster dam bloedonderzoek ingesteld en verder zullen bacterio logische onderzoekingen, welke noodig zijn, In vollen omvang verricht worden. De uitslagen van onderzoekingen, tijdens de reis ver richt, wijzen ook op de mogelijkheid van. paratyphus- infectie. Ofschoon verband met de vroeger waargenomen gevallen van echten typhus verondersteld mag worden, is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat er geen sa menhang bestaat. Gevaar voor uitbreiding over de stedelijke bevolking bestaat niet. Elk zelfs licht twijfelachtig geval wordt nauwkeurig gecontroleerd. Gedurende de reis is gedaan wat menschelijkerwijs mogelijk was om uitbreiding op het schip te voorkomen en de zieken goed te behandelen. Alle mogelijke bronnen van infectie worden thans nogmaals nauwkeurig on derzocht om de oorzaak van deze nieuwe epidemie vast te stellen. BEHANDELT MEN ZOO EEN HOOFAMBTENAAR. De directeur van het gemeentelijk gasbedrijf te Doe- tichem de heer G. Pietersen, heeft zich met een uitge breid rapport tot de raadsleden gewend, waarin hij om standig verslag doet van het optreden der raadscom missie inzake mogelijke corruptie bij gemeentebedrijven. Aan het slot van dit rapport stelt de heer Pietersen de vraag, of dit de wijze, is, waarop men een hoofdambte naar behandelt, tegen wlen men geen beschuldiging heeft, die bij de justitie te Utrecht een schoone lei heeft, doch waarvan Van der Stel zegt: „Een onderzoek is ernstig gewenscht." om blijkens de feiten daaraan zelf het adviezenloon te verdienen. De directeur eindigt aldus: Nimmer heb ik mij in de 24 jaren, werkzaam bij het gasbedrijf, aan eenige oneerlijkheid schuldig gemaakt. Nooit heb ik een enkele penning van eenigen leveran cier aangenomen, nooit eenig geschenk, nooit eenig voordeel. Ik heb ln het bedrijf steeds met kracht tegen corruptie gestreden, mijn ondergeschikten daartegen ge waarschuwd, daarvoor behoed. Thans wordt een com missie ingesteld, zonder dat een enkele gepreciseerde beschuldiging tegen mij wordt geuit. Ik word bespion- neerd, mijn ondergeschikten worden over mij onder vraagd, mijn particulier leven wordt nageplozen. Wil die commissie bij haar onderzoek Van der Stel hooren, ik kan het mij voorstellen. Wie dieven zoekt, mag dieven gebruiken. Maar ik acht het ongehoord dat men mij, man van onbesproken naam, In een café roept, en wil verhooren onder bijstand van een veroordeelden knoeier en van een advocaat, dien die knoeier zich heeft uitge kozen. Mijn waardigheid veroorlooft mij niet, mij daaraan te onderwerpen. Ik vraag ton slotte, of het gemeentebelang wordt ge diend, indien een gemeente-ambtenaar met een onbe vlekt verleden aldus wordt behandeld. HIJ HAD SLAAP. Dezer dagen, omstreeks 8 uur 'a morgens, vond de dienstbode der R.-K. kerk aan den Singel te Schie dam een, man slapende in de kippenren, in den tuin achter de pastorie. De politie werd gewaar schuwd. maar toen deze den man wilde arrestee ren, bleek het, dat hiji smoordronken was en niet in staat om te loepen. Op een handwagen werd bij, daarom naar het hoofdbureau overgebracht. 'Blijkens op hem gevonden papieren was het de 30-jarige Duitscher J. F., bankwerker ■van beroep. Bij' onderzoek bleek, dat hljl in de pastorie had in gebroken. Na eerst over den tuinmuur te zijn ge klommen was bit' via den kelder in huis gekomen. In den kelder heeft hij zich eerst te goed gedaan Men vertelt dat het gebeurd is op het Groningseh platteland, schrijft de N.R.Ct. Isaac V. is daar 'n bekende figuur. Doet in pennen, potlooden, „fijn" schrijfpapier en „mooie" enveloppen. Hij, heeft over al zijn klanten, allemaal' intellectueelen die zijtn waar noodig hebben. „Fijne klanten, mijnheer!" En hij, komt, ten minste dat zegt hij, „maar één keer in 't jaar, mijnheer 1" In November heeft hij! iets bijzonders. Dan is zijn repertoire aangevuld met „de" almanak. „Als u die niet hebt, zult u hem ;t heele volgende jaar missen, mijlnheerl 't Zijn de laatste." En wie zou die alma nak meer noodig hebben dan 'n burgemeester! Isaac bezoekt alle burgemeesters: op elke secretarie ten plattelande is hij bekend. Fijne klanten. In Augustus was Isaac al' ter secretarie te B. „Ook pennen, potlooden, schrijfbehoeften „Niet noodig, Isaacl" Daar komt de burgemeester binnen. „Edelachtbare, ook...." „Nee, Isaac, wij hebben nog genoeg." „Maar 'k wil toch wat aan u kwijt worden. Zal ik u vast inschrijlveni voor de almanak. Edelacht bare? 70 cent.1" „Nu, dat is goed." Isaac af. Toch wat verkocht. December. De burgemeester gaat op reis, eerst met de tram naar WL Daar op de trein. Op 't perron ziet hljl Isaac, heter: Isaa ziet hem. „Mag ik' u hier even de almanak geven, Edel achtbare? 70 cent." De Edelachtbare neemt, betaalt en reist weg. „Goede reis, Edelachtbare". Isaac ook op reisnaar B. Eerst naar 't huis van den E.A, „Niet thuis?" 'k Zou juist de almanak, brengen 'k had hem ge reserveerd. Wil mevrouw hem niet in ontvangst nemen? 70 ets." Dat is de tweede almanak. Dan, naar de secretarie. Isaac komt op weg daar heen wethouder W. tegieni. „Is de burgemeester aan wezig?" Nee, die is uit." „Maar 'k zou juist de almanak brengen. Wilt u die dan even geven? 70 ets." Dat is no. 3. Dan naar de secretarie. „De burgemeester afwe zig,? Wat jammer 1 Maar...." enz. Dat is no. 4. (Januari. De burgemeester weer te W. nu ter vergadering. Ziet daar Isaac loopen. Staat op, gaat naar 't raaim. Tikt, hamert Isaac doof. Roept een kellner. „Haal Isaac es hier, ik zalenz. Isaac is al 'n straat ver als de kellner hem in haalt. „De burgemeester van B. roept je." „Ja, dat hoorde ik wel, maar 'k durf niet mee. Hiji is boo® op mij. Dat is omi de almanak. Al drie maanden geleden zou ik hem. die geleverd hebben, 'k Durf niet naar hem toe! Doe me 'n dienst, en neemt u hem even voor mij meel 70 cent" Dat was no. 5. Isaac is al oud: 'over vijf Jaar verkoopt hijl toch geen almanakken meer. TREIN DOOR EEN STOOTBLOK GEREDEN. Eén doode en vier gewonden. IZaterdagavand is met den trein, die om 17 u. 11 uit Haarlem vertrekt en 17 u. 27 te Zandvoort aan komt, een ernstig ongeluk gebeurd. Deze trein is namelijk bijl de nadering van het station Zandvoort door de remmen geloopien, waardoor hij door het stootblok ia geloopen en vervolgens het perron op gevlogen is. Tenslotte kwam de locomotief in het bureau van den stationschef terecht, waar hij- tot stilstand gekomen is. Dit ongeluk, dat dus, de om standigheden in aanmerking genomen de trein had namelijk een vaart van 45 kilometer per uur goed afgeloopen is, heeft niettemin aan een reizi ger het leven gekost, terwijl de machinist zwaarge wond werd en verder nog twee andere reizigers licht gewond werden. Het slachtoffer, die het ongeluk met den dood moest hekoopen, was mej. Keur uit Z'andvoort, een 45-jarige vrouw, die met haar man, waarnemend ploegbaas bijl de spoorwegen, en hun kind in den trein zat, Twee andere reizigers, mevr. Schwantje en de heer Boelen, beiden uit Zandvoort, werden licht gewond. Ernstiger gewond werd de machinist de Beer, die een hersenschudding kreeg en ver wondingen aan de beenen. Nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk ver melden, dat de trein op den aangegeven tijd uit Haarlem was vertrokken met 50 60 passagiers. ïn Overveen werd gestopt; toen werkten de remmen dus nog. Vóór den overweg bijl Zandvoort moet de vaart van den trein geminderd worden tot 45 K.M. en bij den overweg tot 30 K.M. Volgens den leerling- machinist. P. Bakker uit Haarlem, waarschuwde den machinist, die den handle omgooide en tegen- stoom gaf. Vervolgen® werden noodsignalen gege ven. Met groot© vaart is de trein daarna het station Zandvoort binnengereden. Hiji liep' door het stoot blok heen het perron op en reed door tot in de kamer van den chef. Deze was gelukkig niet aan wezig. Hij' is eenige weken met ziekenverlof geweest en bevond zich in zijn woning boven het station. De plaats vani het onheil bood een verwoestenden aanblik. De zware locomotief met den tender ston den. boven op het perron. Diepi waren de zware wielen in het plaveisel ge sneden. De pijp van de locomotief lag afgeslagen tegen dlei stationisoverkapping, die vernield wa^ Tot aan de geelkoperen kap van den stoomdop wa® de locomotief in de kamer van den chef gedrongen. Achter den tender stond de bagagewagen en daar achter het eerste personenrijtuig; deze beide wa ren ontspoord. De wagens waren niet ln elkander geschoven; alleen waren de buffers vernield. Omtrent het slachtoffer, mej. Keur, werd ver nomen, dat zij evenals haar man vlak bijl het sta tion uit angst uit den trein is gesprongen. Zij is toen blijkbaar met het hoofd op de steemen gevallen. Een der vier te> Zandvoort woonachtige geneeshee- ren, die spoedig allen ter plaatse aanwezig waren, kon slechts den dood constateeren. Ook de machi nist en zijn assistent zijn op hot 'laatst© oogenblik van de machine gesprongen. De eerste werd' een half uur later gevonden aan de andere zijde van den trein, bij' het stootblok. Men kon eerst niet bijl hem: komen door den ontsnappenden stoom. De leerling-machinist is er goed afgekomen, maar is zeer overspannen. Twee bewoners van Zandvoort, Hoogendijk en Visser, van wi© de eerste op een stoocmtreiler ge diend heeft, hebben, zich zeer verdienstelijk1 gemaakt door het uithalen van het vuur van de gestrande locomotief, zoodat het gevaar van het apringen van den stoomketel, werd afgewend. De justitie te Haarlem' was spoedig na het ge beurde ter plaatse en deedi beslag leggen op de locot- motief. De gewpnden werden, naer Haarlem vervoerd'. Vanwege de Spoorwegen zal er een commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeval worden ingesteld. Later wordt meegedeeld, dat de machinist, De Beer, in het St. Elizabeth-gasthuis te Haarlem is overleden. De Beer was 46 jaar oud en vader van twee kinderen. De andere gekwetsten hebben gisteren het gasthuis reeds kunnen verlaten. De leerling-machinist P. Bakker, die als stoker dienst deed op den trein, waarmede het noodlottig© ongeluk gebeurde, werd gelijk gemeld niet ge wond maar de schrik had hem dermate bevangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn zenuwgestel is zeer geschokt. Hij zal geruimen tijd geen dienst mogen doen. De burgemeester van Zandvoort heeft Zondagmor gen een bezoek gebracht aan den heer C. Hoogen dijk, die met den heer P. Visser het vuur van de op het perron te Zandvoort geloopen locomotief heeft ge haald en den stoom afgevoerd, waardoor een ontplof fing van den stoomketel kon worden voorkomen. De burgemeester heeft hem een kistje sigaren ten geschenke gegeven. Aan Jan Visser is een andere verrassing bereid. Hij is eisteren met de „Kangean" uitgevaren en krijgt nu op zee door de welwillende medewerking van de di rectie der Mij. „Nederland", het draadlooze bericht dat hem namens den burgemeester van Zandvoort 'n bedrag van f 10 kan worden uitgekeerd voor zijn red dingswerk. Men is doende te Zandvoort een commissie t© vormen, om de beide mannen Visser komt over drie maanden weer thuis te huldigen voor hun werk op Zaterdagavond. De burgemeester heeft zich bovendien heden, toen hem ter oore kwam, dat Hoogendijk gaarne aan den wal een betrekking zou hebben, schriftelijk tot de directie van de spoorwegen gewend, waarin met ver wijzing naar hef optreden bij het ongeluk te Zand voort, op Hoogendijk bijzonder aandacht wordt ge vestigd. Na het ongeval. Er blijkt ook nog een vijfde gewonde te zijn, n.1. E. Keur, die een dijbeen gebroken heeft. Als een treffen de bijzonderheid werd nog medegedeeld, dat de 13-ja- rige zoon van den ploegbaas Keur, die met zijn ou ders reisde, de tegenwoordigheid van geest had, om toen hij zijn moeder en zijn vader op het perron zag liggen, zijn jas uit te trekken en die onder het hoofd van zijn'vader te loggen, nadat hii bij zijn moeder geen teekenen van leven meer had bespeurd. De ploegbaas A. Kour is niet ernstig gewond, maar zijn toestand is toch van dien aard, dat hij nog ge- ruimen tijd buiten dienst zal blijven. Hij heeft een kaakontwrichting, waardoor hij niet in staat is nor maal te eten. Aan het station is de regeling weer normaal, de baan is vrij, zoodat het verkeer geen moeilijkheid on dervindt. De locomotief en de tender van den ramp- spoedigen trein zullen morgen worden weggesleept. Hoe groot de schade aan materieel en aan het ge bouw is, wist men nog niet mede te deelen. Het onderzoek naar de oorzaak. Naar van de zijde der Spoorwegdirectie vernomen wordt, stond de thans overleden machinist als een bekwaam vakman bekend. Vermoedens, dat hij ver keerde handles zou hebben Bebruikt, zün dan ook niet gerezen. Met zekerheid valt daaromtrent echter niets te vertellen, aangezien het onderzoek nog in vollen gang is. De Officier van Justitie heeft de locomotief in beslag genomen. Wij vroegen den betrokken in genieur, of het niet mogelijk is geweest dat, de Wes- tinghouserem op het kritieke oogenblik geweigerd heeft. Het antwoord d?.arop luidde, dat zoo iets, prac- tisch gesproken, nooit voorkomt. Dat de machinist met de werking der Westinghouse onbekend zou zijn, wordt ontleend, omdat het systeem van alle machines hetzelfde is. MET INGANG VAN 1 FEBRUARI A.S. Bij de behandeling van de P.T.T.-begrooting voor 1928 in de Tweede Kamer, heeft de Minister van Wa terstaat verklaard, dat vrij zeker met 1 Februari a.s. de drukwerktarieven en de posttarieven voor locaal verkeer zullen worden verlaagd. Wij kunnen thans mededeelcn, dat het definitief vaststaat, da,t deze ver laging met 1 Februari zal ingaan. Naar men weet be draagt de verlaging ongeveer 25 procent, doch de desbetreffende nieuwe tarieven zullen thans spoedig worden bekend gemaakt. Tel. IN EEN VLAAG VAN KRANKZINNIGHEID. De vrouw van den heer B., wonende aan de Noord- kade te Waddinxveen, is des nachts in een vlaag van krankzinnigheid haar man, die lac te slapen, met een groot broodmes te lijf gegaan. Tevoren had zij hem met een pantoffel een klap in zijn gezicht ge geven, Waardoor het wakker werd. Toen de vrouw daarop met het mes in zijn richting stak, kon hij den aanval ontwijken, door naar het mes te grijpen. Zijn hand werd daarbij ernstig gewond. Er zijn maat regelen getroffen om verdere onheilen te voorkomen. Toen de 60-jarige landbouwer J. H. S. uit Oxe, eem. Diepenveen, zich gisteren per rijwiel van de markt t,© Deventer huiswaarts begaf, en ter hoogte van Colmschate was gekomen, slingerde door een hevigen rukwind een mand, welke hijl vóór op de fiets had, tusschen het stuur en de beenen van waardoor hij' viel en op het hoofd terecht kwam. In bewusteloozen toeatand^verd hij daar door voorbijgangers aangetroffen. Onmiddellijk riepen zij de hulp in van een geneesheer uit Deventer, die een ernstige hersenschudding constateerde. In zorg- wek'kenden toestand' werd Si. per auto naar zljln wo ning vervoerd. EEN NADERE UITEENZETTING. In verband met de berichten ln de pers verschenen over het faillissement van de N.V. Veendammer Hypo theekbank ontvingen de bladen een uiteenzetting van den secretaris van de Vereenlglng van Directeuren van Hypotheekbanken, gevestigd te 's-Gravenhage. Deze deelde mede, spaarzaam te moeten zijn ln zijn mededeelingen, daar de zaak thans in handen dor ju stitie Is, doch sprak er zijn verwondering over uit, dat het publiek zoo eenzijdig wordt voorgelicht. Als voorbeeld haalde hij aan, dat wel wordt medege deeld, dat de heeren Woltman cs. hun aandeelen, waar op f 96.000 was gestort, hebben overgedragen aai een bank voor een groot bedrag, doch er wordt niet bij ver teld. dat die koopprijs de fabelachtige som van ruim f 2.600.0000 bedroeg, hetgeen neerkomt op een koers van ongeveer 2600 pet. De vordering die de heeren Woltman c.s. voor den verkoop der aandeelen kregen, werd door de Veendam mer Hypotheekbank ln betaling' aangenomen voor f 2.100.000 aan waardevolle hypotheken, onroerende goe deren te Hilversum en automobielen, welke de heeren Woltman bij diezelfde gelegenheid van de Veendammer Hypotheekbank kochten. In de tweede plaats ls de voorstelling onjuist, als zou het comité van den Provincialen Bond van Effecten bezitters de pandbriefhouders vertegenwoordigen. Dit comité bestaat uit 5 heeren u,t aen Haag, sn op

Schager Courant | 1928 | | pagina 5