praktijken moet met alle ten dienste staande mid delen paal en perk worden gesteld. Wij vertegenwoor digen hier het gezag en hebben zorg te dragen in de eerste plaats voor de belangen onzer gemeente en bij de beoordeeling dezer zaak daarop het oog te houden. De directeur is nu een geknakt man, wiens positie is geschokt Spr. is van oordeel dat niet alleen in de gaswereld maar ook in andere overheids- en wellicht particu liere bedrijven, en spr. noemt het waterleidingbedrijf, electriciteitsbedrijf en aanstonds de vernietigingsin- richting, de kans op deze verkeerde praktijken groot is. Daar zijn ook vertrouwensmannen met goede sa larissen, die men vertrouwt en moet «kunnen vertrou wen. En dat alles moet zuiver gehouden blijven van deze verkeerdheden en daaraan moeten wij meewer ken en is het spr. met het oog op deze groote alge meens belangen niet mogelijk, met de voorstellen van de gascommissie mee te gaan en is naar zijn oordeel de gasdirecteur niet te handhaven. Is alles nu bekend? De heer Kamp herinnert er aan, wat hij in de laat ste vergaderingen der gascommissie ook al heeft ge zegd, dat hij er niet zeker van is, dat nu alles be kend is. Spreker heeft niet de overtuiging dat de directeur nog niet meer bedragen ontvangen heeft. Het bevreemdt spr. zóó, dat de heer Meijer zicih niets, meer herinnert van de bedragen die hij heeft ontvan gen. Spr. kent de heer Meijer nu al jaren en heeft hem steeds een accuraat man gevonden, die zich al les van zijn bedrijf herinnerde, alles steeds wist te vindenen nu eensklaps in deze zaak herinnert hij zich niets. En de bedragen zijn toch wel zoo be langrijk, dat men die kan onthouden. In den beginne heette het dat de directeur niets had ontvangen van de leveranciers, later werd dat anders en ook de be dragen die genoemd worden, loopen zeeruiteen. De di recteur spreekt van f500 wat meer of minder. Visser en Meijer zijn naar de firma Wilson geweest en toen was hei hoogstens f 300, bij de justitie werd het f 790. En als, wat helaas niet is gebeurd, door de Justitie bij de firma Mabeg de 'boeken in beslag waren ge nomen, hoe zou dan de uitslag van het van die firma gekregen bedrag dan zijn geweest? Spr. herhaalt, Meijer is steeds accuraat geweest, nooit slordig, hoe kan nu ineens in deze zaak alles vergeten zijn. Spr. kan en heeft dat den heer Meijer ook Zondag gezegd, dat alles niet gelooven. Hoe staat bet met do kolenlevexantie? De heer Honingh zegt, als Jong raadslid, die nog niet veel van de gaszaken weet, eensklaps voor een ernstig vraagstuk gezet te worden. De gaslucht is door het heele land opgewaaid en spr. is het er vol komen mee eens, dat dit kwaad met wortel en tak moet worden uitgeroeid. Spr. heeft den heer Meijer bij zich gehad en heeft wel de overtuiging, dat hij waarheid spreekt Toch noemt ook spr. het twijfel achtige cijfers en heeft dat ook gezegd. Dat is be labberd en men krijgt als raadslid een akelig gevoel, dat men er niet alles van te weten komt Spr. zal toch met het rapport mee gaan, maar doet toch de perti nente vraag: hoe staat het met de kolenleveranties, is daar ook iets van corruptie bekend? Nog meer onwaarschijnlijkheden. De heer Kamp wil aan het door hem gesprokene nog wat toevoegen. De directeur heeft gezegd, dat na de uitbreiding van de Moerbeek niets door hem van leveranciers ontvangen is dan f150. Spr. me moreert dat de Moerbeek-uitbreiding dateert van 27 October 1923 en het laatst ontvangen bedrag van f300 is van 17 Oct. 1925., terwijl een bedrag van f130 op 13 Januari 1923 ook niet op de Moerbeek van toepassing is. Spr. noemt al het meegedeelde van den directeur over de cijfers der ontvangen be dragen zeer twijfelachtig. a—n deugdelijks gashouder? De heer Brugman legt er den nadruk op, dat ln de gift van f3000 voor hem niet de zwaartekracht ligt in het ontvangen van dit bedrag, maar dat de directeur hierdoor elke controle op de leveranties mist, omdat hem de handen door deze gift gebon den zijn. En spr. deelt mee, hoe hem1 in een ge sprek door een monteur, die de gashouders moest nazien, is meegedeeld, ongeveer 4 jaar geleden, dat het jamm)er was dot de groote gashouder heel wat slechter was gemaakt dan de kleine. Spr. kan na tuurlijk niet beoordeelen of deze bewering juist is, maar na zulke handelingen van den directeur geeft zulk een med©deeling veel te denken. De heer Honingh is het met den heer Brugman eens, dat in het aan banden leggen van den direc teur door deze giften het zwaartepunt ligt. Door zulke handelingen wordt hem het zwijgen opge legd, maar spr. oordeelt, dat van de 100 er 90 pre cies hetzelfde zouden hebben gedaan en oordeelt dat zulke dingen in Waterleidingsbedrijf, Electri citeitsbedrijf ook voorkomen en hoe hooger de amb tenaar, hoe grooter het kwaad. Deze directeur steekt verre boven an deren alt Voorzitter meent, dat men niet uit het oog mag verliezen het verloop van deze zaak. Naar spr.'s oordeel staat het verloop van deze zaak tegenover vele andere gemeenten zeer gunstig. Onze directeur had direct den moed om het gebeurde kenbaar te maken. Ik keur het gebeurde scherp af, maar ver gelijk alleen de houding van onzen directeur met die van andere directeuren en dan steekt de onze daar verre boven uit. En wij moeten pogen om met ons alen de zaak weer in het reine te trachten te brengen. Ik kan gerust zeggen dat het onze bedoeling is om den man te redden. En dan moeten de heeren wel bedenken, dat als er één directeur is geweest die zich deze zaak heeft aangetrokken, het de onze is geweest, En als er één directeur is geweeBt die Jfestraft is voor wat hüjl heeft misdreven, net de onze s geweest. Want in de SHi maand dat deze kwestie al loopt, Is de straf voor hem al streng genoeg ge weest. En is het alleen nog onze plicht om de ge meente zoo goed mogelijk finantieel te dekken en die bedoeling vindt u in het rapport der gascom missie. De heer Honingh vraagt nogmaals naar het ko- lenonderzoek. Voorzitter: Al wat wij weten ligt in het rapport, verder ls ons niets bekend. Wat korting op kolen betreft, daar etaat onze directeur tot nu toe bulten. De heer Brugman vraagt enkele inlichtingen over de nieuwe instruotie. Voorzitter zegt, dat de beide Raden een concept ontvangen en dit kunnen bespreken. De heer Spaans zegt, met het rapport der gascom missie te zullen meegaan. Spr. oordeelt, dat de gas directeur in zijn houding ln deze kwestie gunstig afsteekt bij anderen. Of alles nu precies bekend is, spr. oordeelt dat dit moeilijk ls na te gaan. De di recteur is de kluts kwijt en spr. oordeelt, dat de kwestie nu lang genoeg heeft geduurd en afgewlk- keld moet worden. Hoe bII dat met Oentnf De heer Kriek wil nog even terug komen op de genoten bedragen door den directeur. Hoe groot zijn die bedragen eigenlijk? Wij weten 't niet en spr. wijst op de firma Gautsz. Bijl de Justitie staat ook deze directeur veremld, dat hij bedragen van die fir ma heeft genoten. De directeur zegt van niet. Het wil er bij spr. niet in, dat bij de Justitie oniuisCe remo vens zouden zijn, omdat deze uit de boeken zijn ge trokken. De directeur ia in deze erg vergeetachtig en van al de verschillende bedragen weet hij mets. Het is of men zich maar liefst van de zaak wil af maken en zooveel mogelijk in het duister wil laten. De heer Spaans en ook voorzitter zeggen dat de houding van onzen directeur verre boven die van anderen uitsteekt. Maar dat is onwaar. De directeur is met uit eigen beweging bijl de gascommissie ge komen om zijn fout kenbaar te maken. In de le plaats niet direct, want toen u, M. de V., hem er naar vroeg, werd alles ontkend. Alleen toen zeker iemand in den lande aan het corruptieboompje be gon te schudden, en dan deze en dan weer gene viel is de directeur ongerust geworden, dat ook hij van het hoomlpje zou worden geschud en heeft hij uit vrees de zaak aan het rollen gebracht. Alleen dat hij uit eigen beweging het geld heeft gestort en direct kan hem boven anderen doen uitsteken. Dat de di recteur het moeilijk heeft gehad de laatste maanden, is wel waai-, aar dit heeft hij geheel aan eigen ver keerde handelingen te wijten en zal hij ook zelf heb ben te dragen. Maar ook voor de leden, die jaren lang in de gascommissie hebben gezeten, was het alles behalve aangenaam. Ook spr. was 8 jaar lid en had steeds het volste vertrouwen in den direc teur en nu blijkt het door zijn ergerlijke praktijken, dat dit geheel misplaatst is. En spr. wil over het handhaven van den directeur geen uitspraak doen of eerst moet hij weten of zijn voorstel, dat ook de rente hem zal worden opgelegd, terug te betalen, wordt aangenomen. De heer Brugman sluit zich bij den heer Kriek aan en meent dat de omstandigheden den directeur tot bekentenis hebben gedwongen. Men hoeft hem daar voor geen pluim op den hoed te geven. De heer Meurs zegt ook, dat hij in de jaren dat hij lid der gascommissie was, het volste vertrouwen in den directeur had en spr. vindt het na deze hou ding van den directeur, zeer moeilijk hem Je hand haven. Spr. sluit zich volkomen aan bij het voor stel KriekDekker, om ook de rente te verhalen. De heer Kamp maakt, voor ons onverstaanbaar, een opmerking tot den voorzitter, wat deze er toe brengt te verklaren, dat als blijkt dat er nog meer verkeerde feiten zijn, als door den directeur is erkend, spr. dan vierkant tegenover den directeur zal staan. De heer Honingh: dat is ook mijn standpunt De heer Kriek wil 5 rente berekenen, maar dan rente op rente, dus het eerste jaar f 150 rente, bere kend van f 3000, volgend jaar 5 van f 3150 en dan zoo verder. De heer Meurs zegt dat voor den bewusten ketel een leeninfc is aangegaan tegen 6V2 en dat procent wil spr. vasthouden, daar wanneer de f3000 in de kas van de gasfabriek was gekomen, van deze f 3000 geen rente betaald had behoeven te worden. Als de 2 3000 in de kas der gasfabriek was gestort Voorzitter maakt er op attent, dat deze f 3000, als de directeur ze had geweigerd, nooit in do gasfabriek- kas was gekomen, dus de fabriek nooit het rentebe drag zou hebben kunnen verminderen. De heer Kamp zegt ook de rente niet te willen ver halen. De gemeente had geen nadeel, omdat het nooit het geld had gekregen. De heer Dekker zegt, dat dit niet juist is. Als de directeur deze f3000 in plaats van in eigen zak te steken, in de kas van het gasbedrijf had gestort, had wel degelijk de leening niet f 60.000 maar f 57.000 be dragen en leed de gemeente door de verkeerde hande ling van mijnheer Meijer schade, zoowel in kapitaal als rente. Na nog eenig gepraat komen wij aan de stemming. Wat most het eerst ln stemming? Voorzitter wil eerst in stemming brengen punt 1 der gascommissie-voorstellen. De heer Brugman wil eerst stemmen over het handhaven van den directeur. Spr. kan anders niet stemmen en naar spr.'s oordeel is dit van de verste strekking. Voorzitter is van ander oordeel en handhaaft eerst stemming over punt 1 dar gascommissie, n.1.: 1. De gemeenten Nieuwe Niedorp en Winkel aan vaarden de 3000 gulden en storten deze in de kas der Gemeenschappelijke gasfabriek om nader aan te wenden ter versterking van het reservefonds of wel ter extra aflossingen van geldleeningen, en als toevoeging als punt 2 het voorstel-Kriek over de te verhalen rente van 5 pet. rente op rente van de door den gasdirecteur ontvangen gelden. De stemming begint en de heer Brugman zegt blanco. Voorzitter zegt, dat dit niet kan, anders moet de heer Brugman de vergadering maar even verlaten. Waar de heer Brugman dit blijkbaar onaange naam vindt, wordt goedgevonden dat hij1 blijft zit ten, maar blanco stemt. Het voorstel wordt aangenomen toet al de andere heeren voor. Het voorstel-Kriek wordt aangenomen met de heeren Kamp en Spaans tegen en weer de heer Brugman blanco. Uit protest gaan de heertn Kriek en Meurs heem i De Voorzitter wil verder gaan met stemimen, maar de beer Kriek ziet bezwaar daarin, omdat als door Nieuwe Niedorp een ander besluit wordt genomen en aanstonds ln de gezamenlijke raadsvergadering een besluit wordt genomen, dat de rente niet zal worden verhaald, apr. niet zal kunnen stemmen voor handhaving van den directeur. Voorzitter zegt, dat dan het voorstel moet worden gedaan, de. verdere behandeling te schorsen, daar als eenmaal handhaving van den directeur door belde raden la aangenomen, daarop later geen ver haal meer la. De heer Kriek stelt daarop voor, schorsing der verdere behandeling. Voorzitter merkt op, dat de heer Kriek dua voor ongeveer 11000 voor den directeur zijn betrekking te koop stelt. De heer Kriek ontkent dat pertinent. Spr. wil hier volkomen verhaal der genoten gelden ln de eerste plaats. In stemming gebracht, verklaren de heeren Meurs en Kriek zich alleen voor aanhouden der verdere punten. De andere heeren zUa voor afhandeling. En uit protest verlaton de heeren Meurs en Kriek de vergadering. ZIJ willen blijkbaar deze kweetle niet verder mee behandelen. Den heer Kamp spijt het, dat de beer Kriek van de zaak een geldkwestie maakt, dit ls het voor spr. niet. Spr. ls het te doen om de waarheid en niet of de directeur niet alles zal betalen: ja of neen. In stemming komt nu, na een paar korte opmer kingen: De Directeur wordt gehandhaafd, echter gebonden aan nieuw te maken lnstructldn. Dit wordt aangenomen met de heeren Kamp, Honlgh en Spaans voor en ds heeren Dekker en Brugman tegen. De belde punten: In de Instructie zal worden vastgelegd zoodanige omschrijving, dat gevallen als deze niet meer kun nen voorkomen en slis afwijking, speciaal wat be treft aanvaarding van giften of geachenksn, direct ontslag tengevolge zal hebben, en Deze besluiten staan los van de behandeling van eventueel later ln te stellen Justltloneele handelin gen of onderzoekingen. worden met algemeene stemmen aangenomen. D'e heeren Meurs en Krielt komen weer te ver gadering. IT)a mnHvrma1 IavaW nlaJ# nr> aruvlat

Schager Courant | 1928 | | pagina 8