Belastingschandalen in Hongarije. Zullen de Engelsche dames hun haar weer laten groeien. Tragisch. Griezelige vondst in een auto-remise. Ondergrondsche gasontploffing. Zeventien huizen verbrand. Vulkaanuitbarstingen. Binnenlandsch Nieuws. KORTE BERICHTEN. Brand te Zaandam. Valsche muntersbende in de hoofdstad gearresteerd. De Nederlandsch-Belgische betrekkingen. DE VOORTWOEKEREND DER BUREAUORATIE. Inning premies voor do bolaitingambtenaron. Het voortwoekeren van de bureaucratie is een van de ergste gevaren voor de Hongaarsche Staatshuis houding. Er wordt hier veel van dictatuur van den minister-president gesproken, schrijft de corr. van het PIsbl., maar in werkelijkheid ware het echter juister van een dictatuur der bureaucratie te spre ken. Wat de democratische afgevaardigde Fóbién de zer dagen onthult over het corps ontroleurs der belasting op den omzet, die, naar hij het uitdrukte, „op de bevolking wordt losgelaten", is inderdaad ongelooflijk. In de eerste plaats blijkt het, dat, toen do staat uit bezuiniging een groot aantal ambtena ren heeft moeten ontslaan, op wie niets te zeggen valt, onder hen. die in de laatste jaren een benoe ming als controleur kregen (er zijn er in het ge heel een drieduizend!) heel wat personen zijn die wegens het een of ander misdrijf of vergrijp in d© gevangenis hebben gezeten. Deze beambten hebben 'tot aan den huidigen dag steeds percenten ontvan gen van de bedragen, die zij inden, zoodat zij er een zeer groot belang bij hadden, dat die bedragen zoo hoog mogelijk waren- Zij hebben, naar de minister zelf toegaf, o.m. door het geheel onnoodig doen op maken van inventarissen, de kooplieden zeer veel last bezorgd. Een ander gevolg van dit systeem is, dat den ongelukkigen belastingbetalers telkens boe ten wordbn opgelegd, zelfs in zulke gevallen, waar in de ambtenaar daartoe feitelijk geen recht heeft. Zoo heeft de minister verordend, dat kooplieden, die zonder assistentie werken, vrijgesteld zijn van het voeren van boeken ten opzichte van de omzetbe lasting. Ondanks deze verordening echter, worden zij telkens beboet. Hier werken de ambtenaren van het ministerie hand in hand met de belastlngcontro- ieurs, zoodat de koopman, die protesteert, door het ministerie in het ongelijk wordt gesteld. Dat is een gevolg van het feit, dat van de boetegelden, die na aftrek van de percenten dêr contx-oleurs binnen vloeien, 60 onder de ambtenaren van het minis terie en 40 onder die van de Boedapester centrale belastinginspectie worden verdeeld. Toen de afgevaardigde F&bi&n er op wees, dat het reeds in de Gouden Bul, de eerste Hongaarsche grondwet uit de dertiende eeuw verboden was, dat de belasting-ambtenaren aandeel hadden aan de ge- inde belastingen en dit misbruik thans na 700 ja ren weer was ingeslopen, beloofde de minister wel iswaar de inningspremies voor de individueel© be ambten af te schaffen. De premies zouden in eene gemeenschappelijke kas gestort worden, die dan on der de ambtenaren zou worden verdeeld Tegen de ze verdeeling van staatsgelden protesteerden afge vaardigden van de democratische en de agrarische partij, alsmede van de legitimistische oppositie. De minister bleek echter niet bereid, in dit systeem een verandering te brengen. Toen dan ook de mi nister besloot: de heeren kunnen gerust zijn, ik zal ieder misbruik nagaan en in verband daarmede mijn plicht doen, zei de afgevaardigde Sandor: Wij zijn in geen enkel opzicht gerust! Ten slotte onthulde de afgevaardigde F&bi&n, dat boven omschreven, op zoo fraaie manier werkende controle der omzetbelasting, den staat jaarlijks 14 millioen pengö koste, een bedrag, dat, zijns inziens, voldoende zou zijn, om de oorlogsleeningen te valori- seeren. DE MANNEN VINDEN HET VEEL TE AARDIG. Het Is naar aanleiding van de uitspraak van een be kenden Londenschen chirurg, Sir William Arbuthnot „maar een man!" die beweert, dat de vrouwen niet lang meer zullen voortgaan met het dragen van kort haar, dat de Evening Standard het volgende relaas geeft van het commentaar, dat deze uitspraak heeft uitgelokt Lady Plunket verklaart, aldus genoemd blad: „Zoo lang korte rokken populair zijn, zal het korte haar in de mode blijven. Ik geloof niet dat lang haar goed staat bij korte rokken, ofschoon ik erken, dat er uitzonderin gen zijn. Het kan zijn dat in de toekomst de rok lan- zich snel tot haar over en legde een klein sleuteltje in haar schoot. „Ik laat je achter als bewaakster van al hetgeen Ik bezit," zeide hij. „Goeden middag!" Zij zag hem snel aan. „Burke!" stamelde zij. „Burke er is immers geen gevaar?" „Vermoedelijk niet van dien aard zooals jij denkt," antwoordde hij. En toen werden zijn armen plotseling om haar heengeslagen. Hij drukte haar dicht en stevig aan zijn borst. Een seconde lang voelde zij het sterke kloppen van zijn hart en vergat toen in een overweldi gende aandoening van ontroering dat hij haar zóó over meesterde, dat zij bijna van haar zinnen beroofd werd. Want hij kuste haar hij kuste haar en zijn kus brandde haar tot in de zieL Het volgende oogenblik was zij vrij; de deur had zich achter hem gesloten en zij was aiJeen. Zij liet zich over de tafel voorovervallen en beefde over haar geheele li chaam, Haar polsen joegen, haar zenuwen tintelden. Zij verbeeldde zich dat die gloeiende kus voor altijd op haar lippen zou blijven branden. Het was alsof het diepst van haar innerlijk wezen eensklaps door een electrischen stroom getroffen was en dat deze thans door al haar aderen joeg. En de verwarring in haar binnenste was zóó overweldigend, dat zij niet wist of deze veroorzaakte werd door vrees of schrik, dan wel door een heerlijk, verbijsterend, snel opgekomen iets, dat luid schreeuwde zijn. vrijen looj: te mogen vervolgen. Zij drukte haar hand zeer krachtig tegen het gelaat, opdat het haar zou mogen gelukken, die innerlijke krachten die in haar streden, tot zwijgen te brengen. Nooit in haar leven was zij door zulk een wilden tweestrijd verscheurd. Met ziel en lichaam scheen zij den strijd te hebben aanvaard met een vijand, die haar ieder oogenblik wist te tref fen. Zóó had hij haar gekust; en in dat onuitsprekelijk oogenblik had hij haar de oogen geopend, had hij haar een overweldigende waarheid opgedrongen, die zy niet meer van .zich kon afzetten. Hartstocht en een woeste, ontembare ijverzucht lagen in zijn kus uitgedrukt, doch toorn óók, en een dreigend voorgevoel dat haar in een onverbreekbaren kring scheen te sluiten, werd in haar wakker geroepen. Doch liefde niet! Liefde had uit zijn kus niet gespro ken. Hij was een bespotting van de liefde geweest, die haar tot in het diepst van haar hart gewond had. Hij deed haar den wensch koesteren zich te verbergen zich te verbergen tot de scherpe kanten van de pijn zouden zijn afgesleten. En toch en toch in al haar tweestrijd wist zij dat de door Guy zoo roekeloos aange wezen weg haar geen Ontkomen bood. Wegloopen van hem stond gelijk met het uitlokken van onheil zulk een onheil, dat het haar kans op het geluk voor eeuwig zou vernietigen. Het kon slechts voedsel geven aan den boozen twijfel, die hem verteerde, en leiden tot zulk een ramp, dat zij weigerde aan de gevolgen te denken. Doch de een of andere weg tot ontkoming moest toch bestaan en wanhopig zocht zij naar dezen, in zelfverde diging strijdende tegen dat naamlooze iets dat onder de brandende drukking van zijn lippen zoo wild tot uiting gekomen was; die. vreemdsoortige en ongetemde kracht, die zij noch ketenen, noch dulden kon, maar die, indien zij hem vergunde haar te aanschouwen, een heiligschen nis zou zijn jegens haar eigen huiverende ziel een heiligschennis die zij geloofde nooit onder de oogen te kunnen zien of te kunnen overleven. Langzamerhand verminderde het gehamer in haar hersens, doch het Het haar zwak, besluiteloos, onmach tig. Zij gevoelde een aandrang tot bidden, doch het ge bed, dat uit haar bevend hart omhoog gezonden werd, klonk hol en ledig. Zij kon «een woorden vinden, waarin ger gedragev. en dat het haar dan ook lan ger zal worden, maa. toe zoolang zal het gebobde haar in zwang blijven." Viola Tree, de tooneelspeeleter die thanz mevrouw Al&n Parsone is, zegt: „Ik geloof niet d&t wij ooit tot de oude mode terug zullen keeren omdat de mannen het gebobde haar aardig vinden, dat ook het voordeel heeft van gemakkelijk te zijn. Bovendien is er een aesthetische reden. De gewoonte om het haar te bobben is nooit in de geschiedenis algemeen geweest. Heel wei nige groote schoonheden scheppen behagen in het op maken van hun haar, en het is duidelijk dat kort haar een vrouw jonger maakt Het maakt een vrouw van veertig tien jaar jonger. Met dat al staat kort haar heel slecht aan vrouwen boven de vijftig en het is eenigszlns akelig om zich voor te stellen, dat oude vrouwen met kort haar begraven worden. Wanneer vrouwen stille tjes konden beginnen hun haar aan te laten groeien, wanneer zij de vijftig naderden, zou het probleem opge lost zijn." Lady Beecham: „Ik ben het met Sir William eens, want het sieraad van een vrouw is nog altijd heur haar. Ik geloof dat er ln den ouden tijd ook een periode is ge weest, waarin vrouwen gebobd haar droegen, want ik meen dat Paulus er iets over zegt. Wat mijzelf betreft, ik draag mijn haar lang. Het hoofd van een vrouw heeft een anderen vorm dan dat van een man, en het is noo- dig dat een vrouw heur haar lang draagt, als het karak teristieke van het hoofd van een vrouw bewaard wil blijven. Het is waar dat velen vinden dat gebobd haar hun betar staat en gemakkelijker is, maar lk ben over tuigd, dat een groot aantal anderen maar al te blij zou den zija, om hun haar weer lang te dragen." Een kellnerin uit het Westend zegt: „Ik heb mij voor mijn geheel verdere leven het haar laten afknippen, en lk wil niet slaafs een mode volgen, omdat zij nu een maal mode is. Ik wensch geen gezanik met haarspelden meer. Ik heb er genoeg van, om er op een winderigen dag uit te zien als een Skye-terrier. De shingle is gemak kelijker, hygiënischer vooral bij mijn werk en ook flatteuser." JONGEMAN BENEEMT ZICH HET LFlVFN, TER- WIJL ZIJN GROOTMOFDER BIJ EFN POGING TOT REDDEN DEN DOOD VINDT. Naar uit Halle wordt meegedeeld "hing zich in het Anhaltsche de 18-jarige Walter Schroeders, waarschijnlijk w(jl hem wegens herhaald verzuim van het herhalingsondierricht verwijten gemaakt waren, op den zolder van het huis. waarin hij woon- le. op. Zij ngrootmoeder ijilde naar den zolder, in de hoop. haar kleinzoon noe te redden. Zij stapte echter in haar zenuwachtigheid in een gat, dat zich in den zolder bevond, en liep zulke zware kwetsuren op. dat ze spoedig daarop in het ziekenhuis stierf. HET DOORBOORDE HART. Bij een inspectie in de remise vond een autobus- conducteur te Genua dezer dagen een damestaschje. Het bevatte een met bloed bevlekt papier, waarin I een hart gewikkeld was, dat met verscheidene lange hoedenpennen doorboord was. i In het handtaschje bevond zich verder een bri,ef, diie aan een manspersoon was gericht. Deze man werd opgespoord en door de politie in verhoor geno men, doch kon geen opheldering geven. Rechercheurs wisten echter weldra de dame, die de tasch verloren had, te ontdekken. Nu was de zaak I spoedig opgehelderd. De dame, ondanks haar 52 ja ren, nog zeer levenslustige weduwe, vertelde den po- I litie-commissaris, die haar in verhoor nam, dat zij den man, aan wien de brief geadresseerd was, be- minde, doch dat hij haar liefde blijkbaar niet beant woordde. I Om nu zijn gunst te verwerven, had zij den raad 'van een waarzegster opgevolgd, een schapenhart ge kocht, dit met hoedenpennen doorstoken en daaraan een schrijven aan den geliefden man bevestigd, met de bedoeling een en ander op een bepaalde plek op het kerkhof te begraven. Op weg daarheen echter'had' zij in haar zenuwachtigheid haar taschje in de auto bus laten liggen. Reeds tijdens het verhoor kwam uit het zieken huis, waarheen het hart ter onderzoek gebracht was, het bericht, dat het inderdaad een schapen- of geiten- hart was. EEN STRAAT OPENGERETEN. Te Halberstadt in Duitschland, werd tijdens den nacht door politie-beambten geconstateerd, dat er van tijd tot tijd gasvlammen uit de 'hoofdstraat der stad, den Breitenweg, sloegen. De dadelijk ontboden brandweer stelde vast, dat een ongeveer 50 jaar oude gasbuis gesprongen was en dat zich onder den grond een soort gasreservoir had gevormd. Ondanks alle voorzorgen, ontplofte dat reservoir en reet met een groote steekvlam den Breitenweg over een lengte van ongeveer 100 meter open, waar bij talrijke etalageruiten verbrijzeld en zware gra nietplaten omhoog geslingerd werden. MOEILIJKE REDDING. Door een brand zijn te Low Blantyre (Lanarks- hire) 17 huizen vernield en 20 gezinnen dakloos geworden. Mannen, vrouwen en kinderen deden 'ho- pelooze pogingen om verschillende voorwerpen uit de vlammen te redden en konden in vele gevallen nauwelijks aan den dood ontkomen. Toen een brandweerman een kamer binnendrong om een ouden man te redden, stortte het dak in en werden beiden door een cord'el van vuur ingelo ten, Zit konden echter door andere brandweerlieden gered worden.. OVER DE GANSCHE AARDE. De uitbarstingen van den Krakatau. Aneta meldt uit Batavia, dat Donderdagmiddag om vier uur op de plaats van de onderzeeache uitbarstin gen van den Krakatau een nieuw eiland is ont staan. Vulkaanuitbarsting in Nloaragua. Uit Managua, 26 Jan. -Ten gevolge van een erup tie van den vulkaan op 'i eiland Ometepe in het Niearagua-meer, hebben de bewoners der dorpen aan den voet van den vulkaan, door een paniek bevan gen, het eiland verlaten. Het- geluid van de eruptie is op grooten afstand te hooren en de fijne asch valt zelfs tot op 16 K.M. afstand. Aardbeving in Californië. Uit Mexico (Californië) meldt Reuter, dat er in de Imperial Valley een aardbeving plaats vond, welke verscheidene seconden duurde. I Er werd geen schade aangericht. XT Ernstige aardbeving in Mexico. Naar uit Mexico-City wordt gemeld, heeft Donder- dagochtend in den staat Oaxaca over een groote op pervlakte een ernstige aardbeving plaats gehad. In verscheidene steden is groote schade aangericht. Erupties op een Grieksch eiland. Uit Athene wordt gemeld, dat op het eiland San- torin in de Aegeïsche Zee sinds 23 dezer de vulcaan opnieuw in actie is. Tot dusver zijn drie, zij het niet zeer krachtige erupties geconstateerd, waaraan en kele zwakke aardschokken vooraf zijn gegaan. Voor- loopig kon nog niet worden vastgesteld, of een ern stige uitbarsting voor de deur staat. «enige malen ingrijpen om door wegpompen van het w*. ter de bewoners van den overlast te bevrijden. DOODELIJK MIJN ON GELUK. In de ondergrondsche werken van Staatsmijn H«j. drlk, Is Woensdagmorgen de 20-jarige sleeper C. Bos uit Brunssum bekneld geraakt In een lift De dood trad oa- middellijk ln. De getroffene was gehuwd en vader van een kind. TYPHUS IN WESTFALEN. Hagen (Westialen). In de laatste dagen hebben zich alhier in totaal twintig gevallen van typhua voo. gedaan, die tamelijk ernstig moeten zijn. De haard der ziekte heeft men nog niet kunnen vast- stellen. DE GROOTSTE THEATER-OVEREENKOMST. Do Fox Film Corporation kreeg de controle over 300 theaters aan de Westkust. Men gelooft, dat dit de grootste theate: -overeenkomst in de geschiedenis is. Het betreft theaters ter waarde van 20.000.000 pond sterling. INBRAAK BIJ EEN WINKELIER TE ZWOLLE. Kistje met 1500 gestolen. Donderdagnacht is te Zwolle ingebroken bij den winkelier Zunnebeld in de Deventerstraat. De dader heeft een kistje met f500 meegenomen. In den loop van den dag is het kistje opengebroken maar le dig teruggevonden. DE VERDUISTERING TE KATWIJK. Naar vernomen wordt, zal de strafzaak tegen den heer S. P. te Katwijk, die is gearresteerd als ver- dacht van verduistering van ongeveer f 20.000 ten nadeele van de Nederlandsch Hervormde Kerk al daar, a.s. Dinsdag 31 Januari door de strafkamer der Haagsche rechtbank behandeld worden. Verdediger in deze zaak is mr. Tj. Mobach. TREURIG FAMILIE-DRAMA TE GOTHA. Donderdagochtend heeft de firmant van de Go- thaer Privatbank Droste en Co., Heinrich DroiU, zijn echtgenoote on twee kinderen, van vier en z«i jaar oud en vervolgens zich zelf doodgeschoten. Di I oorzaak moet liggen in benarde financieele om- standigheden. haar bitteren nood te kleeden. Slechts de volstrekte hul peloosheid van haar geheele wezen riep vaag om ver lossing. Een lange tijd verliep. De bungalow was stil en le dig. Zij was geheel alleen. Zy kon het ruischen van den toenemenden wind over het „veldt" hooren. en het scheen haar als Iets dat wordt voortgejaagd en vlucht. Het zand van de woestijn kletterde tegen de ruiten, de duisternis nam toe. Zij was niet van nature zenuwach tig, doch een gevoel van angst drukte haar terneer. Zij had dat veelbeteekenende gevoel, dat iemand, somtijds zelfs in den zonneschijn overvalt; dat er Iets op het punt staat te gebeuren, dat men weldra een scherpe bocht van den levensweg zal omslaan, waardoor de geheele strekking en het uitzicht van het bestaan een andere richting zal krijgen. Zij durfde niet voorwaarts te zien. Voor de eerste maai scheen het leven haar Iets ver schrikkelijks toe. Eindelijk dwong zij zich tot handelen en stond van tafel op. Terwijl zij dit deed, viel er Iets op den grond. Het was de sleutel dien Burke haar te bewaren gege ven had. Zij wist, dat het de sleutel van zijn brandkast was, waarin hij zijn geld en papleren van waarde op borg. Zijn reizen naar Brennerstadt waren vrij zeldzaam* ,en zij wist dat hij gewoonlijk een aanzienlijke som In huls had. De geldkist stond op den grond van de kast in den muur van de kamer, die thans door Guy be trokken was. Zij was zeer zwaar, zoo zwaar, dat Burke zelf haar nooit optilde, haar zelfs zelden van haar plaats nam, doch haar opende en sloot, zooals zij daar stond. Terwijl zij den sleutel dien hij haar gegeven had, wilde oprapen bedacht zij, waarom hij dit zou gedaan hebben. Deze daad van zijn kant wees op één vaststaand feit. Hij verwachtte dat hij een gevaar ging loopen. Anders zou hij den sleutel nooit afgegeven hebben. Daarvan was zij overtuigd. Hij en Guy waren beide een gevaar te gemoet gegaan, en zij was alleen gelaten om verder af te wachten, zoo goed en zoo kwaad als zij kon. Zij zocht vergeefs naar den sleutel. Hij was klein en paste op een patentslot. De duisternis in de kamer be lette haar het zien, tot zij het zoeken eindelijk opgaf en in de keuken een lamp ging halen. De Kaffers had den zich naar hun hutten begeven. Zij vond de lamp ledig en met afgebrande pit in den hoek, benevens twee anderen in dienzelfden staat. De petroleum werd be waard in een bijgebouw op eenigen afstand van de bun galow, en er was niemand bij de hand. Zij zocht nu naar kaarsen, doch ook deze waren zoo spoedig niet te vin den. Zij bracht verscheidene minuten in de duisternis door, terwijl de wind spookachtig om haar heen huilde als een verdwaald iets dat een beschutting zoekt, en het zand tegen het kleine venster kletterde met een hardnekkigheid, die haar met een vreemden angst ver vulde. Eindelijk stiet zij op een ledigen kandelaar, en na voortgezet onderzoek op een eindje kaars. Overal lag zand. Het krakte onder haar voeten, en alles wat zij aanraakte werd er door geschuurd. Was het verbeel ding, die haar een brandlucht deed opsnuiven, toen zij zich de woorden van Burke te binnen bracht? Toen zij naar haar kamer terugging voor het halen van luci fers, rilde zij van top tot teen. Terwijl zij daarmede bezig was, deed zich het oogen blik voor, waarin zij, boven het gehuil van den wind uit, een plotseling geluld meende te hooren, dat haar deed stilstaan en luisteren. Iemand was hevig aan het kloppen, bijna aan het bonzen, op de deur, die naar het portaal voorde. Woedt vervolgd. AUTOBUSONGELUK TE BOEDAPEST. Een autobus met soldaten is In den omtrek van Boe dapest tegen een rotsblok opgereden. Er zijn negentien gewonden. MIJNONGELUK IN DUITSCHLAND. Wolff seint uit Mückenburg: In een mijn van de Friedlander Braunkohlen und Bri- kett-Industrie Aktiengesellschaft zijn twee kolentreinen met groot geweld op elkaar gebotst. Op de eene machine werden de machinist en de sto ker onmiddellijk gedood, op de tweede werden de bedie nende personen zwaar gewond. SPOORLOOS VERDWENEN. Uit New York wordt gemeld, dat de bekende vlieger Acosta na zijn landing op het vliegterrein van Peter- borough ln den staat New-Jersey spoorloos verdwenen is. Een maatschappij had tot dekking van een schuld van 18.000 beslag laten leggen op zijn vliegtuig, welk beslag door den rechter van kracht was verklaard. Acosta Is daarop des nachts opgestegen en Woensdag morgen op het vliegterrein van Long Island geland. Van daar is hij weder opgestegen, zonder mede te deelen waarheen hij zich begaf. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. In de nabijheid van Hersfeld in Duitschland werd op een onbewaakten overweg een bestelauto van een bakker door een locomotief gegrepen en een eind meegesleurd. Een bakkersleerling werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarop overleed. De eigenaar van den wagen, die kan het stuur zat. bekwam zware Inwendige kwet suren. EEN EIGENAARDIGE STRAFMAATREGEL IN POLEN. Huisarrest. Een nieuwe wijze van bestraffing zal in Polen worden Ingevoerd. De Poolsche ministerraad heeft n.I. beslo ten, dat als straf voor kleine vergrijpen ook huisarrest kan worden opgelegd en wel voor een tijd van ten hoog ste 7 dagen. Degene, die tot huisarrest veroordeeld wordt, zal deze straf in zijn eigen woning moeten uitzitten en gedurende den tijd, dat hij arrest heeft, niet mogen uit gaan of bezoek ontvangen. MUSSOLINI TEGEN ONZEDELIJKE PLATEN. Naar aanleiding van klachten over het uitstallen van onzedelijke platen ln kiosken en winkels, heeft Musso- lini bevel gegeven, dat streng de hand moet worden ge houden aan de. wettelijke voorschriften aangaande der gelijke schendingen van de goede zeden en de moraal, terwijl de katholieke propaganda tegen het vloeken ge steund moet worden. MEGAN LLOYD GEORGE. Opnieuw een candidatuur aangeboden. Megan Lloyd Georg e. de dochter van den liberalen leider, is door de liberalen van Anglesey uitgenoodigd om voor dat district candidate te zijn bij de a.s. parle mentsverkiezingen wegens hét bedanken van sir Robert Thomas voor een nieuwe candidatuur. Thomas had bij de vorige verkiezingen een meerderheid van 5827 stem men boven den arbelderscandidaat. CANADA EN JAPAN ZENDEN ELKANDER GEZANTEN. Ottowa. Officieel wordt medegedeeld, dat Canada en Japan in eikaars hoofdsteden gezantschappen zullen vestigen. STERKE VAL VAN HET WATER IN DE BOLKSBEEK. Overstroomde wegen weer begaanbaar. Het water in de Bolsbeek en Schipbeek valt thans sterk. De meeste landwegen die bijna overstroomd wa ren zijn weer begaanbaar, Ook het welwater zakt, al hoewel langzaam. Een en ander belet echter niet, dat men binnendijks veel hinder van het water ondervindt. In de omgeving van Dalfsen staan veel landerijen en tuinen blank. Op commlf* plaatsen moeot de brandspuit HUIS TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND. Te Zaandam is eergisteravond te ruim negen uuri brand uitgebroken in een uit twee woningen be staand huis aan het Zonnewijzerspad, bewoond door de families Schoen en Makkinga. De brand liiet zich in den aanvang ernstig aanzien, daar de in dezo straat staande woningen allen van hout zijn opgetrok ken en dicht tegen elkander staan. De brandweerj moest zich daarom hoofdzakelijk beperken tot het] nat houden van de belendende perceelen. De woning, welke in eigendom behoort van den1 heer Roos, brandde tot den grond af. VALSCHE RIJKSDAALDERS IN OMLOOP GEBRACHT. Donderdagmiddag om 5' uur heeft de recherche van het bureau Wanmoesstraat te Amsterdam men met die van de valsche geldcentrale een inval' gedaan in den kelder van oe ceel Foeliestraat l Aldaar is een volledige: installatie tot het vervaar dieen van valsche rijksdaalders aangetroffen en zij twee valsche munters, gebr. W., op heeterdaad t: trapt. Beiden izijn naar het hoofdbureau van politie overgebracht en zullen ter beschikking van de ju stitie worden gesteld. Ongeveer twee maanden ge leden zijn zij met hun bedrijf begonnen, doch de uitgifte dateert pas van de laatste 14 dagen en be perkt zich tot Amsterdam en de naaste omstreken, j Reeds eerder was het de politie 'bekend geworden, dat valsche rijk9daaldevs in omloop waren en het spoor van herkomst, dat als altijd bii den winkelier I bezon. leidde tenslotte naar bovengenoemd perceel. Zij deden daar een verrassende ontdekking, want I zij- t'offen de gebroeders W. aan. bezig met het ma- j ken der valsche imunt. Het tweetal kon weinig anders doen dan zich overgeven Zit werden naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in j a rest gesteld Het bleek, dat de werkplaats goed geoutilleerd was: alle9 was technisch in orde en volledig. Zoo weff- I den daar koperen staven voor de specie, galvanische baden, smelt- en persinrichtingen, alsmede mat ij- z'en aangetroffen. Dit alles werd in beslag genomen j en naar het hoofdbureau overgebracht. Ook werden eenige pas aangemaakte muntstukken gevonden. Uit het ve hoor van de beide arrestanten is komen vast te staan, dat het tweetal vroeger een chemisch abriekje aan de Oostersche kade (in de nabijheid! van de Foeliestraat) had. De zaken gingen echter niet al te best en izoo geraakten zij aan lager/ wa! Ongeveer twee maanden geleden zijn zij begonne met het fab iceeren d'ezer falsificatië. Hun kennis omtrent chemie kwam hun daarbij goed te stade. Na deze twee maanden -^ëxperimenteerd te heb ben werd ongeveer veertien dagen geleden begon nen met het doen circuleeren van de rijksdaalders. Er ziin er vermoedelijk 20 a 30 in winkels uitgege* ven: in geen der gevallen hebben de ontvangers geen argwaan gekoesterd. En het snel zou zijn doorgegaan indien niet de Amsterdamsche recherche een spaak in het wiel had' gestoken. De gebroeders zijn resp. 40 en 43 jaar oud. BELGIë HOOPT NOG ALTIJD. De rapporteur van de begrooting van buitenland- sche zaken in den Senaat, de hertog van Ursel, heeft, zoo meldt men uit Brussel aan de N.R.Ci't., ook een korte beschouwing gewijd aan de Neder landsch-Belgische betrekkingen. Deze beschouwing luidt in den vertaalden tekst van het verslag; „Het vorige jaar. rond dit tijdstip, mochten wij ho pen dat het Verdrag met Nederland op 3 April on- uerteekend, en reeds door het Belgisch Parlement bekrachtigd, dit ook eerlang door de Staten-Gene- raal zou worden. De verwerping door de Eerste Ka mer is ons komen teleurstellen en laat ons in den toestand waarin de Verdragen van 1839 ons hadden gesteld. Evenwel past het dat de ernstige vraagstukken, die door het Verdrag van 1925 werden gesteld en die onze betrekkingen met Nederland beheerschen, zoo spoedig mogelijk in het belang van beide landen zouden worden opgelost. De verklaringen, die onlangs door de regeering van Koningin Wilhelmina werden afgelegd in de Staten-Generaal, laten verhopen dat onze Noorder buren het belang inzien dat ligt In de oplossing van die vraagstukken, die drukken op de betrekkingen tusschen beide landen. Wij wenschen dat dergeipe gezindheid zich 'eerlang in concrete voorstellen moge omzetten. ,lnB Wij twijfelen er niet aan, dat onze regeering auo zal in het werk "stellen, om in een geest van zijüsche samenwerking, eene overeenkomst tei wj reiken die de hoofdzakelijke rechten van Belfpëjfw vrijwaren,, onder meer wat betreft^ zijne uitwegen naar de Noordzee en naar den Rijn."

Schager Courant | 1928 | | pagina 10