E BROEKER VEILING. KORTE BERICHTEN, >r Tweede Blad. aaschtentoonstelling en FokYeedag. Binnenlandsch Nieuws. Gevaarlijke auto-botsing. Een nachtelijk avontuur dat goed afliep. Ernstige ontploffing aan de Rollandia- Fabriek te Amsterdam. Ergerlijke daad. Worden de landarbeiders achtergesteld. Tegen de gascorruptie in ons land. Sc* Dinsdag 31 Januari 1928. 71ste Jaargang. No. 8195 Roode kool wordt verkocht tegen sttion- nalre prijzen. Gele ©enigszins lager. Ook do Deensche witte liep nog in prijs achteruit. Voor uien worden beste prijzen besteed: tot f 16 per 100 Kg. Hetzelfde geldt voor wor telen en bleten. Normale aanvoeren, uitge zonderd van witte kooL U mag er, in 't algemeen gesproken, niet geklaagd !en over de bestede prijzen, vooral als men deze dijkt met die van den vorigen winter, toen het voor perhouders van winterproducten al bijzonder slecht toch is er niet die stemming, welke de meesten len verwacht. Blijkbaar laat de vraag iets te wen- over, ja we vernamen zelfs, dat in Amerika, waar- men soms heel wat kool exporteerde, daaraan nu geen gebrek is, integendeel, dat er zelfs overvloed te zenden. Het moge waar zijn dat er voor dezen in 't bijzonder voor roode en gele kool, goede prij- fforden betaald, deze worden al weken lang besteed, betaalde enkele weken geleden zelfB nog meer dan De tuinbouwer ziet graag, dat de prijzen elke week jtijgen, al was het maar om met dat meerdere zijn betaald te zien en het gewichtsverlies er uit te tusschen is op de verschillende Jaarvergaderingen, door de tuinbouwvereeniglngen zijn gehouden, een te beluisteren geweest, die van tevredenheid der iers met den loop der zaken getuigt. Men komt tot de overtuiging, dat de Langendijker tuinbouw tegenwoordige cultuurwijze nog levensvatbaarheid De verschillende contracten, welke door tuinders tooplieden. „In den polder" worden afgesloten, voor verbouw van kool, waarbij tot f 800 per geteelden wordt besteed, wijst er wel op, dat er weer koop te leven in de harten van de Langendijker bou- Als deze uitbreiding van de koolteelt dan maar tot gevolg mogen hebben, dat de aanvoeren in den enden winter zoo groot zijn, dat de prijzen worden ukt. ichtans wagen wij ons niet aan voorspellingen, zijn van verschillende „deskundigen" reeds zoo faliekant uitgekomen dat het beter la niets te voor lor de roode kool betaalde men deze week In xnaxi- f 16.10 voor de vlerponders; elke dag draalde ove- de hoogste prijs om f 15 of Iets daarboven. Vrlj- kon slechts f 14.80 worden gemaakt. Het minimum ongeveer f 11. Voor doorschot was de hoogste prijs .80, waaruit dus volgt, dat het verschil met eerste gering is. Laagste prijs hiervoor was f 7.20, en- dagen was die prijs echter boven de f 8. Ongeveer poorwagens vormden den totalen aanvoer dezer kool tgele was de prijs wat lager dan de vorige week. kon nu voor eerste soort niet overschreden wor- en bleef er zelfs gemiddeld ongeveer een halven beneden. Donderdag en Vrijdag waren de ongun- dagen, toen de noteeringen voor eerste soort resp. 9,50 en t 5.509.20 waren. Betrekkelijk liepen de &n der tweede soort weinig uiteen met die der te: ze lagen n.1. tuschen f 5 en f 9.40. Gelukkig, dat doorschot een zoo bevredigenden prijs kan worden ongen. De totale aanvoer beliep ongeveer 83 spoor- [ens. Deensche witte kool mag zich nog maar steeds ln de gewenschte belangstelling verheugen. De prij- waren nog lager dan de vorige week en de aanvoe- houden geen gelijken tred met de groote voorraden, ke van deze soort aanwezig zijn. Het is wel te begrij- dat de bezitters ervan niet scheutig zijn met aan- nu zij zoo'n abnormaal groot verschil zin in de jzen der andere koolsoorten met de Deensche witte, i&dag werd van f 4—5.10 besteed, Zaterdag f 3.50— ,40. In doorsnee zal zoowat f 4 voor eerste en f 3.50 doorschot zijn betaald. De aanvoer beliep ongeveer ipoorwagons. Itstekend was de markt voor de uien: er is zelfs 116 betaald. Gemiddeld was de prijs hooger dan f 15 en Zaterdag was de noteering f 13.8014.50. Ook voor ellngen werden beBte prijzen besteed:, van f 12.80— 1,90. wortelen zijn mede hoog In prijs: van l 07. Xlei- golden f 3.504.60. foor bleten was de prijs van f 6.408.20. iet is voor de koolbouwers te hopen, dat we nog wat ïterweer krijgen; dan wordt algemeen verwacht, dat prijzen, vooral van de gele kool, nog zullen stijgen. Vereeniging tot het houden van een Jaariijksdhe aaschtentoonstelling van Viee, enz., alhier, hielai iterdag 28 Januari 1928 haar algeaneene vergad'e- - ng in ret Noordhollandsch Koffiehuis van den eer L. Zwaag. De Voorzitter, de (heer R. Kaan, Wieringerwaard, eette de aanwezigen welkom, in het bijzonder het relid, den heer P. Schonk Dz.. van Wieringerwaard. pr. herinnert eraan hoe een ipaar jaar geleden de por Schenk tot eerelid werd benoemdi en hem een luden insigne is toegekend voor de vele diensten i vereenigingi in het bijzonder bewezen. Gelukkig ieft.de regeering: enkele weken terug bewezen, dit I in te zien en is de heer Schenk benoemd tot ider van Oranje Nassau. Spr. feliciteert hem met onderscheiding hartelijk en zegt te weten, na- I, «as de aanwezigen te spreken, wanneer hij! be- !ert, overtuigd, to zijn, dat de heer Schenk die on- iracheiding, dubbel en dwars heeft verdiend, met i vele dat hij in zijn lange levens ja/ren, met top les telling v,an persoonlijke belangen, in onder- k eidene functies heeft verricht. Applaus. I De notulen van den secretaris, den heer J. H 1 heno, worden geleizen en onveranderd vastgesteld. Hij1 de ingekomen stukken wordt melding, ge1- tokt van het bericht dait het gemeentebestuur to Schagen wederom subsidie heeft toegekend en WVoorzitter spreekt er zijn genoegen over uit, dat Mop deze wijze tot uiting komt, dat 'het g.emeente- Mtuur onze vereenigingi welgezind is. u Door den secretaris wordt het 34e jaarverslag uit bracht, waarin gememoreerd wordt het wel den van de tentoonstelling en de voorbereidende 'erkzaamheden van den in October gehouden cen- 1. fojen fokveedag,. Door den heer A. Schenk D'z. wordt namens de toiinissio van onderzoek rapport uitgebracht over rekening en verantwoording door dien penning- I toester, den heer P. Trapman. Alles was nauw- ttii ig onderzocht en in goede orde bevonden, De rekening wordt dan ook goedgekeurd, en wel 1 de volgende cijfers; Van de vereeniging, ont- Wgsten f 3002.4-0^, uitgaven f 2655.58, batig, saldo r 846.82^; van de verloting tot een bedrag van 11321.65, nad'eelig saldo f 71,65. Dij de samenstelling van het programma voor de I JJi tentoonstelling wordt door den heer Jb. de Veer *w«it (het verhoogen van de uit to loven bekro- nliwprUEeiiL (Spr. wIM «top, dat voor alles gaat het slagen van de tentoonstelling en waar de geld middelen het toelaten, meent spr. dat verhooging van bekroningsiprijizen zeer goed mogelijk ia. ©oor den Voorzitter wordt erop gewezen, dat de prijzen reeds vorig, jaar belangrijk zijn gewijzigd en het Bestuur dan ook oordeelde, dat de prijzen van vorig jaar gehandhaafd konden blijven. Wat de fi nanti en betreft, apr. zegt dat die niet zoo gunstig zijn, als de straks genoemde cijfers zouden doen vermoeden. Bij, een volgend agenda-punt zou het houden van een fok veedag worden besproken, maar waar dit punt nauw verband houdt met de Paasch tentoon stelling,.. wat nu weer blijkt uit de besprekingen, zall het goed zijn de finantieele uitkomsten van den ge houden fokveedsag mede te deeleh. Spr. herinnert er aan, dat de regeeringsvoorschrif ten ten aanzien van de verloting tot gevolg hebben, gehad, dat de fokveedag is gehouden. Zooals met meerdere nieuwe zake het geval is, zijtn de finanti eele- resultaten niet meegevallen en sloot de reke ning met een nadeelig, saldo van f 638.74. In werke lijkheid heeft de vereeniging dus geen voordeelig saldo, maar een nadeelig saldo van klein f 400. Ook thans zijn de regeeringsvoorschriften van dien aard, dat het moeilijk zal zijp, 2 tentoonstellingen te hou den en spr. noemt dan vooral de voorwaarde dat een belangrijk bedrag imoet worden afgestaan aan een vereeniging, gezeteld in. Schagen, die op een ander gebied werkzaam moet zijn dan onze ver eeniging. Het Bestuur beeft echter alle hoop dat voor den fokveedag wederom 3000 beschikbaar zal zijn, en waar de beschikbaar te stellen prijzen' best wat kun nen worden verminderd, zonder gevaar te loepen, dat de bona fide fokkers zullen wegblijven, zullen de uitgaven dan binnen dat raam kunnen blijven. Deze med'edeelingen hebben tot gevolg, dat niet ver der wordt aangedrongen) op verhooging van de be- kroningsprijzen voor de paaschtentoonstelling. Eten vrijl uitvoerige discussie ontstaat, waar voorgesteld wordt, om de tentoonstelling inplaata van op Woeirs- dag, op een anderen dag,, b.v. Dinsdag te doen houden. Vorig jaar was er weinig handel, doordat, wordt gemeend, onze tentoonstelling samenviel irnet die van Zaandam en hoewel Dinsdags tentoonstel ling te Rotterdam wordt gehouden, wordt dit geen bezwaar voor onze tentoonstelling geacht. Van andere zijde wordt betoogd, dat te Zaandam weinig handel te bespeuren va'lt en onze vereeniging reeds 34 jaren haar tentoonstelling op Woensdag heeft gehouden en het 'dan ook niet wenschelijk is, hierin verandering te brengen. Vblgend maal kan de handel wel belangrijk beter zijn. Met 15 tegen 4 stemmen wordt 'besloten, den Woensdag als tentoon- stellingsdag te handhaven. Na een enkele wijziging voor de rubriek vette varken» worden de bekroningsprllzen wat verhoogd, wordt het programma vervolgen» goedgekeurd. Door den heer Dinkla, van Hoorn, wordt nog een zilveren medaille toegevoegd aan den len kwaliteits prijs voor de vaarzen. Thans komt aan de orde het voorsteel van het Bestuur tot het houden van een tentoonstelling in het naj aar van 1928, wederom een fokveedag. 'Door den Voorzitter wordt gewezen op de uitste kende resultaten die de vereeniging met haar eer- j sten centralen fokveedag heeft gehad en de fokkers algemeen hebben ingezien, dat een dergelijke provin-1 ciale fokveedag te Schagen kan worden gehouden.1 Spr. wijst vooral op het zeer gunstige oordeel van juryloden, buiten de provincie, niet alleen over de uitstekende organisatie van dien dag imaar ook over I het feit, dat zooveel moois en goeds hier te zien was. Em die deskundigen die met fokkers veel omgang hebben, zullen zeker niet nalaten hierover te spre ken. Wanneer dan ook volgend maal wordt gezorgd, dat de catalogi eerder kunnen worden verzonden, voor meerdere bekendheid wordt gezorgd, vertrouwt spr., dat do fokveedag meer publiek zal trekken, Wanneer nu de Minister genoegen kan nemen met het bestemmen van b.v. f 500 voor een bepaald doel. zal het houden van een fokveedag in het najaar imo- j gelijk zijn. Wat nu betreft het geven van een bedrag a,ani een vareeniging. niet in verband staande met landbouw en veeteelt en schapenfokkerij!, spr. meent te weten, dat onlangs to Schagen een vergadering is j gehouden van vertegenwoordigers van (Witte Kruis- afdeelingen in d'eze omgeving, over de stichting van een vereonigimg ten doel hebbende het uitzenden van minvermogende tb.c.-lijidters naar sanatoria. Onze vereeniging zou voor dat doel het door den Minis ter voorgeschreven bedrag beschikbaar kunnen stel len en als donatrice tot die vereeniging toetreden. Door den heer J. Schoorl Pz., lid van de z.g. kleine commissie, die tot taak heeft de mogelijkheid van en de plannen voor de oprichting van bedoeld© ver- eeniging na te gaan. wordt d'e meening van den i voorzitter bevestigd, alhoewel spr. erkent, dat de zaak nog .slechts iru een begin-stadium is, Evenwel, de medewerking van don inspecteur der Volksge zondheid is toegezegd: «n: wanneer de op te richten vereeniging zal kunnen rekenen op een dergelijke belangriike bijdrage, zal dit de tot stand koming in bijzonder© mat© bevorderen en spr. zegt dat de commissie dan ook zeer zeker de bijdrage met vreugde zal ontvangen. Algemeen gaat de vergadering accoord met d'eze eventueels bestemming der gelden, evenals met het voorstel tot het wederom houden van een fokveedag Biji de verkiezing voor 'bestuursleden wordt de heer Ji. B,. Wilkom wederom1 als zoodanig herkozen, terwijl voor de vacaturea-H. Spaans en' G. Stulj. d'ie niet herkiesbaar zijn, wordt voorzien door de benoe ming van de heeren J. de Veer Jr., Winkel on H. C. Kooit. Vennik. Tot leden der commissie van onderzoek voor de rekening 1928 worden benoemd d.e heeren K. Blaau- boer. A. Schenk Dz. en O. Kooij!. Bij de rondvraag dankt de heer Schenk den Voor zitter voor de welwillende woorden bij de aanvang der vergadering tot hem gericht en de vergadering voor haar instemming, Hierna «luiting, had van 80 hawpw por uur, mislukten, maar toen het schip zijn vaart verminderd had tot 15 a 18 knoopen, is de landing van het reusachtige luchtschip vlot en zon der eenig haperen gelukt EEN GEVECHT MET REBELLEN. Vele do oden. Nogales (Arizona.) De Amerikaansche consul te Mazatlan (Mexico), die hier aankwam, deelt mede, dat er verleden week te Ixtlan een hevige botsing heeft plaats gehad tusschen regeeringstroepen en opstandelingen, waaraan een paar honderd man deelnamen. Van de opstandelingen werden 37 en van de regee- rlngstroepen 14 man gedood. DE KINDERMOORDENAAR TE LOS ANGELES. Naar het heet wil W. E. Hickman, de moordenaar van het meisje Parker te Los Angeles, zich niet gedragen naar de aanwijzingen van zijn advocaat, die hem krank zinnig wil laten verklaren. Hickman schijnt vast besloten, ter terechtzitting pre cies alles te zeggen, wat er gebeurd is. EEN ROOFPARTIJ. Een slag van 25000 dollar. Mliwaukee. Tien mannen, naar men gelooft de le den van een Chlcagosche bende, die er prat op gingen dat zij met machinegeweren gewapend waren, hielden Zaterdag, kort na middernacht de leden van de „Wis- consin Athletlc Club" aan en schoten een hunner dood. Zij ontkwamen met medeneming van geld en voorwerpen van waarde tot een bedrag van 25000 dollar. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. 825 officieren en 20.000 minderen. Do acht kruisers en de 25 kleinere oorlogschepen die ln het nieuwe program van het marine-bestuur worden gevraagd ln de eerstvolgende vijf jaar zullen in totaal 825 officieren en 20.000 minderen aan boord moe ten hebben. PER VLIEGTUIG BOVEN DE MONT-BLANC. Met dertien passagiers. Zaterdag heeft voor het eerst een passagiersvliegtuig boven den Mont-Blanc gevlogen. Er zaten dertien passa giers in het vliegtuig, dat een uur boven het gebergte heeft gekruist en varvolgens op het vliegveld van Ge- nève is neergedaald. DE JEUGD TE NIEUWER-AMSTEL. De jeugd te Nieuwer-Amstel heeft den laatsten tijd eigenlijke staaltjes van baldadigheid bedreven. Het wer pen met steenen naar passeerende auto's is aan de orde van den dag, het vernielen van wegenborden en het uitrukken van A. N. W. B. borden Is een dagelijks voor komend verschijnsel. Thans zijn van de bekende boer derijen ln den bocht van het Poopveld bijna alle rui ten Ingeworpen. EEN TRAMWAGEN IN BRAND. Zaterdagochtend omstreeks elf uur ls op den hoek van Bezuldenhout en Schenkweg te 's-Gravenhage door kort sluiting brand ontstaan op het achterbalcon van een motorwagen van de N.Z.H.T.M., die uit Katwijk was ge komen. De vlammen sloegen eerst uit de schakelkast. De passagiers konden nog tijdig den wagen verlaten. De brandweer werd dadelijk gealarmeerd. Toen deze kwam, stond het achterbalcon ln lichte laaie. Met een kleine straal op den motorspuit werd het vuur binnen korten tijd gebluscht. Het balcon was geheel uitgebrand, tei-wijl ook het dak vernield was. De wagen werd op dood spoor gereden en is later aan een anderen trein gekoppeld en naar de werkplaats te Lelden gereden. UITBREIDING VAN HET HOOGOVEN-BEDRIJF. Een derde loskraan. In verband met den steeds toenemenden ertsaanvoer zal binnenkort op de kade aan de zeehaven van het Hoogovenbedrljf te IJmuiden een derde electrische los kraan worden geplaatst. Met het monteeren van dezen kraan, welke een hefvermogen heeft van 12% ton en voorzien zal worden van grijpers van circa zeven tons inhoud, wordt reeds einde Februari aangevangen. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Zaterdagochtend reed da landbouwer H. Boot, van Hoornaar, met paard en kar den onbewaakten overweg te Schelluinen over op het oogenbllk dat er een trein passeerde. Het paard werd door den trein gegrepen en gedood. De voerman is ongedeerd gebleven. AUTO VERBRAND. Een luxe auto, afkomstig uit Den Haag, stopte Za terdagmiddag plotseling wegens een defect aan den mo tor. De chauffeur stapte uit om den,motor te herstel len, doch plotseling vloog de auto in brand. Do wagen brandde totaal uit. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag omstreeks vijl uur wilde ln de Ring vaart nabij den mond van hst Spaarne, gemeente Haar lemmermeer, een sleepboot een Rijnaak door de bocht sleepen. Bij het nemen dezer bocht sloeg het schip over zij, waarbij water In de machinekamer drong. Do 24- jarige machinist, afkomstig uit Dordrecht, schrok en sprong te watar. Onmiddellijk ls men met het dreggen begonnen, doch eerst om kwart voor achten werd zijn lijk opgehaald. AANVARING. Zaterdag ls ln de Waalhaven te Rotterdam het ge sleepte Rijnschip Agnes uit Waspik in aanvaring geko men met het motorvrachtschip Spes Salutis. Van dit laatste schip zijn de roef en de railing beschadigd, de Agnes kreeg geen schade. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. DE ONTPLOFFING IN EEN RAFFINADERIJ. Slechts één persoon gedood. Gemeld wordt dat te Macamey ln Texas een ernstige ontploffing ln een rafinaderij heeft plaats gehad, doch, ofschoon de gebouwen tengevolge van de ontploffing op aanzienlijken afstand op hun grond vesten schudden, blijkt slechts man gedood te zijn. De materleele schade wordt op 1.200.000 gulden in Neder- landsch geld geraamd. Volgens het eerste bericht vreesde men dat er 60 ar beiders gedood zouden zijn. DE RAMP VAN DE S. 4 Het onderzoek. Washington. De Senaat heeft zich Vrijdag uitgespro ken voor het instellen van een onderzoek naar het zin ken van de S 4 zoowel door een comité uit belde Hul zen van het congres als door een, door den president te benoemen commissie. Het besluit gaat thans terug naar het Representantenhuis, dat alleen aan een onder zoek namens den president gedacht had. HET LUCHTSCHIP LOS ANGELES. Daalt neer op de Saratoga. Op een afstand van ruim 150 K.M. van de haven van New-York heeft het groote bestuurbare luchtschip Los Angeles Vrijdag oefeningen gehouden ln het neerdalen op de Saratoga, het moederschip voor vliegtuigen. Voor schrift was, dat de Saratoga niet stil mocht liggen. De beide eerste pogingen, toen de Saratoga nog een vaart DOOR DEN MIST MISLEID. De heer D. de L. reed Zondagmorgen met zijn Ford wagen langs den Molendijk te Veendam, toen eensklaps uit een der zijlanen een met paard bespannen stroowa- gen naderde. Daar er een nogal dichte mist hing, be merkte de heer de L. den wagen niet direct. Toen hij den wagen werkelijk zag, remde hij uit alle macht, maar door de gladheid van den weg zulde de wagen in groote vaart door en kwam dwars tegen de uit de zijlaan ko mende atroowagen aan. De auto werd gedeeltelijk ver brijzeld, terwijl de stroowegen doormidden brak. Het mag een wonder heeten, dat geen ernstige gevolgen zijn voorgekomen. De voerman van den stroowagen was on gedeerd. De heer de L. bekwam enkele lichte verwondin gen aan het hoofd. EEN VERHUISAUTO MET 12 MEN9CHEN ERIN VAN EEN HOOGEN BERM GEGLEDEN. Een kleine peuter lag rustig onder het huisraad aan den slootkant te slapen. In den, nacht van Zaterdag op Zondag raakte de chauf feur van een vrachtauto, beladen met huisraad, van Heerlerheide, op weg naar Amsterdam, nabij Veenen- daal, de juiste richting kwijt Dit bemerkte hij echter pas toen de auto reeds boven de sluizen was van 't fort „de Roode Haan." De chauffeur durfde toen niet verder door te rijden en zette de wagen voorzichtig achteruit, met 't gevolg, dat deze van het hooge talud van den weg gleed. De wagen kantelde en bleef gelukkig juist op den kant van 't diepe kanaal liggen. De inzittende personen wisten zich door het stukslaan der voorruit te bevrijden. De ln de auto zittende perso- •powttg aam toen bemerkt werd dat twee van de zeven kinderen te water w&ren geraakt Door snel Ingrijpen wist men de kinderen spoedig op 't droge te krijgen. In 't geheel zaten 12 personen ln de auto en spoedig bleek, dat nog één kind gemist werd. Na lang zoeken in den donkeren nacht vond men de kleine peuter on der het verspreide huisraad, aan den kant van 't water rustig... slapende. Per autobus van de firma L. te Veenendaal werd de familie naax Amsterdam overgebracht. De vrachtauto is later opgetakeld en kon tegen half twaalf de reis naar de hoofdstad des lands voortzetten. De materleele schade aan auto en huisraad was ge ring. EEN ZUURSTOFAPPARAAT UIT ELKAAR GESPRONGEN. 9 Een werkman ernstig gewond Zondagmiddag omstreeks half drie heeft een ernstig ongeval in de „Hollandla" fabrieken van de firma Kat tenburg en Co. aan den Valkweg plaats gevonden. Bij het lossen van bulzen voor de electrische verwar ming is een zuurstofapparaat uit elkaar gesprongen, waarbij de 30-jarige lasscher Jules Zoodjes, wonende Edammerstraat 6, zeer ernstig werd verwond. De hevige knal van de exploisie had tot gevolg, dat een groote opschudding onder de bewoners van den Overkant van het U plaats vond, doch gelukkig bleef het voor de bewoners daarbij. Behalve het slachtoffer waren er nog 3 arbeiders in de fabriek aanwezig, die hevig ontstelt naar het nieuwe gedeelte van de fa briek waar de ontploffing gebeurde heensnelden. Een vrij ernstige verwoesting was in deze fabrieks- ruimte aangericht; de ruiten waren gesprongen en stuk ken ijzer van het uit elkaar gesprongen apparaat waren met geweldige kracht naar buiten geslingerd, waarvan een paar stukken op korten afstand van het Noord-Hol- landsch kanaal terecht kwamen. Een bewoner van een daar liggende woonschuit kwam deze stukken bij de politie Inleveren. Hoewel de assistentie van de brandweer was Ingeroe pen, behoefde deze niet op te treden. Het slachtoffer bleek er ernstig aan toe te zijn; een der ribben is in de longen gedrogen. Hij werd naar het Binnengasthuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. Ondeugdelijke constructie. Uit het verdere onderzoek op den Valkenweg is ge bleken, dat daar wel gebruik was gemaakt van dis sous. De constructie was echter, volgens het inzicht van de inspecteurs van den arbeid, zeer ondeugdelijk. De flesschen voor dissous-apparaten behooren uit één stuk te zijn. Hier was een nieuwe kop op een oude flesch van 1912 gelascht en wel op onvoldoende wijze. Waarschijnlijk is de vulling van de flesch ondoelma tig geweest, waardoor de spanning veel te groot werd en de ondeugdelijk bevestigde kop er is afge vlogen. De heer Van Male heeft de onderdeel en in beslag doen nemen ei) op doen zenden naar den of ficier van justitie. Electrisch lassehen. Op de gevaren verbonden aan de apparaten met de „gasfabriekjes" is reeds herhaaldelijk -gewezen, ook van de zijde van het Gemeentelijk Electriciteitsbe- drijf, dat sinds ongeveer vijf jaren een krachtige pro paganda voert voor het electrisch lassehen. Op aan stichting van den directeur van het bedrijf, dr. W. Lulofs. is in 1923 een demonstratie gehouden met electrische laschapparaten. Sedert is de propaganda voortgezet en in tal van bedrijven lascht men al elec trisch. De 'heer W. H. Drukker, chef van de acquisitie der G.E.W., heeft speciaal voor dit electrisch lassehen voortdurend reclame gemaakt, natuurlijk ook om het gebruik van electrischen stroom te bevorderen, maar ook omdat hij 'de overtuiging heeft, dat de methode veilig is. In de jaren,, dat electrische laschapparaten in gebruik zijn, is er" nog nooit een ongeluk mee ge beurd. Wel eens heeft iemand last van zijn oogen ge had, maar dat kan met een -goeden veiligbeidsbri'1 worden voorkomen. De heer Drukker bemoeit zich niet alleen met Amsterdam, uit tal van plaats-en wordt hem advies gevraagd, zoowel groote industrieën als kleine smeden gebruiken reeds electrische apparaten, welke in aanschaffing weliswaar vrij veel duurder zijn -dan autogene apparaten, maar welke in bet ge bruik economischer zijn. En de uitschakeling van ge vaar is toch ook ©en factor. Wij hebben ons, naar aanleiding van het ongeluk, tot een vrij uitvoerige beschouwing laten verleiden. De zaak is echter belangrijk genoeg om er veel aandacht aan te wijden. Bij de laschmethoden welke in ons land nog niet verboden zijn, staan, het is nu in korten tijd twee malen gebleken, menschenlevens op het spel. Maatregelen zijn dus dringend noodig. DRINKWATER VERONTREINIGD, Bewoners van de Spellestraat te Wouw, ln Noord Bra bant, hebben bij de marechaussee aangifte gedaan, dat dea nachts onbekende gebleven personen, de waterput welke in de nabijheid der woning stond, hebben veront reinigd. Door Inwerping van een teerproduct is het wa ter totaal onbruikbaar gemaakt. Het is niet uitgesloten dat men hier met een wraakneming te doen heeft Do marechaussee stelt een onderzoek in. VRAGEN VAN HET KAMERLID WEITKAMP. Het Tweede Kamerlid, de heer Weitkamp, heeft den minister van Arbeid, H. en N., de volgende vra gen gesteld: Is het den minister bekend, dat de commissie voor eerste hulp bij ongelukken, ingesteld bij Kon. besluit, van 10 December 1910. voorheen wel subsidie ontving voor cursussen in 'het verleenen van eerste hulp bij ongevallen aan Rijksland- en tuinbouwscholen, maar dat, terwijl aan cursussen, bezocht door fabrieksar beiders, dit subsidie wel wordt gegeven, het voor bo vengenoemde scholen is ingetrokken? Zoo ja, is dan de minister bereid, mede, met het oog op het feit, dat ook de landbouw wegens het hoe langer ihoem eer in gebruik' komen van machine® ln het bedrijf bij de veiligheidswet zal worden betrokken, het opgeheven -subsidie alsnog wederom te verleenen, zoodat de bevoorrechting van fabrieksarbeiders boven landbewerkers zal zijn opgeheven? DB VERGADERING TE UTRECHT. In 48 gemeenten thans knoeierijen. Zaterdagmiddag ls te Utrecht op aanstichting vs-n mr. B. J. Nöthorn te Zutphen, een bijeenkomst ge houden om te kom-en tot oprichting van een comité van actie tegen de corruptie in gemeente- en staats bedrijven, en in het bijzonder in het gasbedrijf. Daar toe waren op groote schaal uitnoo-digingen verzon den aan gemeentebesturen en aan den handel cn de industrie. Do opkomst was echter zeer matig. (Ook de heer van der Stel was aanwezig). Mr. Nöthhorn hield allereerst een rede. Hij zeide o.m. dat in ongeveer 45 gemeenten thans corruptie is ontdekt, d.i. van het totaal der gemeentelijke gasbedrijven. Hierbij zijn nog slechts drie firma's betrokken, zoodat er nog achttien knoeiende firma's overblijven. Waar er nog 95 procent aan het licht

Schager Courant | 1928 | | pagina 5