r laad Wieringen. Tweede Blad. n» Dinsdag 14 Februari 1928 71ste Jaargang. No. 8203. gadering1 van den Raad op Zaterdag 11 Februari des middags 2 uur. leden zün aanwezig. on morzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester, secro de heer C. F. van Duin. opening deelt de Voorzitter mede, dat de notu- "van 3 vergaderingen zijn te lezen en omdat dit, f spr. is medegedeeld, 1% uur zal vorderen, wordt gesteld die notulen ter visie te leggen, heer Oden stelt voor 'ze bij de leden te laten cir- iren. Voorzitter vindt goed, dat de leden, die daar op e!d zijn, ze thuis ter inzage krijgen, heer Lub vroeg of deze regeling alleen voor dit iale geval geldt, welke vraag toevestigend wordt itwoord door den Voorzitter. ot aai Ingekomen stukken. ej. B. Pot zond dankbetuiging in voor de verleen- pèlage van f 52 per jaar. aieer Dr. de Groot berichtte, dat hij: zijn benoeming Kfleentegeneesheer- aannam, de gedane kasopname bij den gemeenteontvan- was en moest in kas zijn f 11140.02%. Alles was «de. 10 11 heer Oden vraagt, of dit bedrag in huis was. 5 Voorzitter antwoordt ontkennend, dit bedrag het kassaldo aan, het aanwezige kasgeld was niet n het bij instructie bepaalde bedrag, de kasopname bij kassier en administrateur van Zeegrasexploitatie was in kas f 3695.88. Ook hier A s in orde. ■engelegd worden de maandelijksche staten der rasexpioitatie over de maanden Novegnber en natoer, gedurende welke maanden zijn afgeleverd ;or% lectievelij'k 868 en 739 pakken. ir visie zal worden gelegd het verslag over den land der gemeente. heer Lub heeft in het verslag over 1926 ge- dat materiaal voor de verdelging van malaria- ren gratis door de gemeente beschikbaar is ge- Spit vraagt of dit voldoende bij: de ingezetenen nd is. Voorzitter antwoordt bevestigend, er wordt gere- gebruik van gemaakt. tt den aankoop van een vuilniswagen betreft van emeente Amsterdam is een onderzoek ingesteld, rbij gebleken is dat de wagen te zwaar was en i W. dan ook het betreffende voorstel intrekken, d. Staten hebben de beslissing over de gemeente- aoting, dienst 1928 verdaagd en voor zoover er nu bedenking tegen de verschillende posten bestaat, over de helft, van de geraamde toedragen worden likt. ilfde college keurde goed de verordening tot 'iilling van de algemeene politieverordening, zoo- de het besluit van den Raad betreffende de winst- Kering der Zeegrasexploitatie. pji rder keurden Ged. Saten -goed de verordening op wijziging van de bouw- en woningverordening en *nïi verordening op de heffing van opcenten op de haj Dogensbelasting. lezen wordt het antwoord van den Minister van p- erstaat op het schrijven dat het Gemeentebestuur Cl gezonden over de huisvesting van arbeiders aan h» Zuiderzeewerken, welk antwoord uitvoerig in ons van Zaterdag ia opgenomen. et schrijven gaf den Raad geen aanleiding tot toe- 2 iking. De bijzondere school te Den Oever. '01 ari de Vereeniging voor Volksonderwijs is een [ft) rijven ingekomen, dat. de lijst, gevoegd als bijlage het verzoek om medewerking en geldelijke bijdra- 7 01 voor de stichting van een bijzondere lagere school Don Oever namen bevat van menschen van uit- loopende godsdienstige gezindten en ook van gods- instloozen, terwijl er ook een paar valsche hand- «ningen op voorkomen, doordat de vrouwen voor romannen hebben geteekend, en de heer Bras heeft IIji Haard zijn handtcekening terug te nemen. Een i ander is voor de adviseerende vereeniging reden ,l' verzoeken afwijzend te willen beschikken op 't verzoek van Christelijk Volksonderwijs tot <me- rac rerklng en het beschikbaar stellen van gelden uit gemeentekas voor de stichting van een bijzondere 'ooi te Den Oever. en W. stellen voor dit schrijven gelijk te bohan- „V/! en met het verzoek over de stichting van een bij- flere school. Goedgevonden. on de Vereeniging voor Christelijk Volksonder- hoofdbestuur te Rotterdam, is dan het verzoek ekome-n om medewerking en finantieele steun voor irtl fic^in'8 van een bijzondere school te Den Oever. ■Uilen 8t0HGn voor het adres in hun handen te lil len om prae-advies. Aldus wordt 'besloten. n an de Vereeniging „Het Visschersfonds" te Wie- en ie ingekomen het verzoek om de te kweeken e van het kapitaal der Zeegrasexploitatie aan Visschersfonds uit te keeren. tok dit verzoek wordt in handen gesteld van B. en |0tn prae-advies. De hondenbelasting en de de-wet-niet-ken- nende-aangeslagenen. a heer W. H. Klos vroeg ontheffing van honden- jjpïig, omdat hij geen hond heeft gehad. en W. zeggen in hun prae-advies, dat adressant '®n 2 maanden na de uitreiking van het aanslag- 8 al et in beroep had dienen te komen, en die termijn Ds ruim is overschreden, zoodat zij voorstellen af- dei wnd op het verzoek te beschikken. to heer Lub meent, dat waar adressant geen hond gehad, het abuis is bij het gemeentebestuur en wp wil spr. het verzoek wol toestaan. ,e heer J. Kooij denkt, dat adressant af en toe 2 Sehafl heeft. to Voorzitter zegt, dat adressant wel schrijft dat hij L'' hond. heeft gehad, maar B .en W. meenen van Ik op tijd was gereclameerd, had dit onder- Jt kunnen worden. gdl m-:goedgevonden afwijzend te beschikken. 0H 6 heer Jn. Visser vraact ontheffing van honden- tJI ^'ng, omdat hem niet bekend was, dat geen 'be- pf verschuldigd is voor honden jonger dan een tok/deze reclamant heeft de termijn'van 2 maan- 'EN in acht genomen en B. en W. adviseeren lï J I «neer J. C. Lont voelt hier iets onbillijks in, omdat 1» man blijkbaar niet op de hoogte was van de hier 0 Jlde bepaling. «eer Kaan wijst er op, dat ieder burger geacht de wet te kennen. OrrnmaHOmÊttg Zat t*zx B. «n W. -worGt la- sloten. Mej. A. Jonker, onderwijzeres te Hippolytushoef, vraagt als zoodanig ontslag tegen 1 April a.s. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verlee- nen, op een datum nader door B. en W. te bepalen. Goedgevonden. Aanleg gedeelten rioleering. Ingevolge een verzoek van een 8-tal bewoners van de Belt, tot doortrekking Westwaarts langs hunne perceelen van de bestaande rioleering, dee- len Burgemeester en Wethouders mede, dat het wen- schelijk is hieraan te voldoen, door de rioleering door te trekken en tot en met het perceel van den lieer P. Kraak. Het is een afstand van 100 Meter, waarvan de 1 kosten worden geraamd op f365. Verder is het noodig een voorziening te treffen ter hoogte van het nieuwe perceel van Notaris Ohreen aan den Mekkenstuinweg, tengevolge van de daar gemaakte oprit. Kosten worden geraamd pp f150. In den Mekkenstuinweg blijft dan nog een ge deelte over van 1128 'Meter, dat niet gerioleerd is. B. en W. geven in overweging o-m ook hiertoe over te gaan, eenerzijds met het oog op de toegenomen bebouwing aldaar en anderzijds, omdat, hoewel de Mekkenstuinweg reeds naar de Oostzijde is ver breed, die breedte nog zoodanig is, dat het dich ten van den weggreppel langs de Westzijde nog eene goede verbetering zou beteekenen, De kosten hiervan worden geraamd op f 465.De te kort ko mende grond kan worden gehaald van den hoofd weg, waar boven de huis der waterleiding wel wat grond kan worden afgestoken. B. en W. vragen voor deze werken de noodige credieten. De heer De Vries stelt voor de rioleering door te trekken tot aan den Normenweg, dan sluit ze goed aan. D;e heer Bosker zegt daar wel iets voor te gevoe len. en de raad vindt algemeen goed de voorgestelde rioleering tot dien weg uit te breiden. Ook te D>en Oever zijn eenige rioleeringswerken uit te voeren. B. en W. stellen voor de rioleering langs de Havenstraat door te trekken tot het perceel van J. Metselaar. Raming der kosten f90. Verder is door het Bestuur van het Heemraad schap Wieringen verzacht het rioolwater, uitkomen de in den put, gelegen op den hoek Zeestraat-Gast- huisweg, niet langer af te voeren in de richting Hofstraat, aangezien het Water in den Oeverschen koog te veel wordt vervuild. Hieraan kan worden tegemoet gekomen door een riool langs de Oostzijde van den Gasthuis-weg dwars door de Gasthuissloot. Het riool in de Hofstraat zal hierdoor ook ©enigszins worden ontlast. Kosten f185.—, waarvoor B. en W. crediet vragen. De heer Oden zegt, dat nu we aan deze putten- lcwestie zijn, het aanbeveling zou verdienen, dat i tusschen de perceelen van G. Poppen en D. Lont I een straatkolk werd gemaakt. De Voorzitter geeft den heer Oden in overweging I dit punt clan bij de rondvraag ter sprake te brengen, wat de heer Oden goed vindt. De door B: en W. gevraagde credieten worden toegestaan. Uitbreiding ophaaldienst voor huisvuil te Hippolytushoel. Het is in den afgeloopen tijd reeds enkele malen voorgekomen, schrijven B. en W., dat het huisvuil te Hippolytushoef niet geheel op de daarvoor vast gestelde dagen kon worden opgehaald, terwijl vol gens ontvangen inlichtingen de vermeerdering van het mee te nemen vuil van blijvenden aard is. 1 De met liet ophalen belaste persoon heeft daarom verzocht zijne vergoeding dienoverkomstig te ver hoogen. B. en W. achten het billijk, dat aan dit ver- zoek wordt voldaan en meenen, dat het gewenscht is hiervoor een vast bedrag te bepalen, waarom zij voorstellen de vergoeding te verhoogen van f300 tot f350 per jaar. Tevens werd door Van Duin verzocht het loon voor het schoonhouden der zinkputten te Hippoly- j tushoef van f3.50 tot f4.50 per put en per jaar te verhoogen, omdat dit loon volgens hem te laag is. j Tegen deze verhooging meenen B. en W. echter 1 bezwaar te moeten maken. In de eerste plaats toch stijgt de vergoeding regelmatig door de vermeerde ring van het aantal zinkputten en in de tweede plaats is er een belangrijk aantal putten, dat niet j wekelijks behoeft te worden geledigd. Zij stellen I daarom voor deze vergoeding op f 3.50 per put te handhaven. Zonder bespreking goedgevonden. Aanschaffing van brandwoermateriaai. B. enW. schrijven, dat biji den laatst voorgekomen brand te Hippolytushoef voldoende is gebleken, dat de brandkramen een waardevol hulpmiddel bij, de brandtoluasching vormen. Hoewel het niet mogelijk is, bij eiken brandkraan slangen te deponeeren, achten zij: het wel gewenscht, dat voor het eerste optreden bij brand buiten iHipipolytushoef, in af wachting van de komst der motorspuit, dadelijk het noodige bluschwater uit de waterleiding kan worden betrokken. Zij stellen daarom voor, voor Westerland en D'en Oever aan te schaffen 200 'M. persslang met koppelingen, 2 standpijpen met bij- behoorende sleutels en 2 straalpijpen. 'Raming der kosten f 750. Do heer Kaan vraagt of de slangen van de oude handbrandspuiten niet gebruikt kunnen worden, met aankoppelingsatukken. De heer Tijsen denkt, dat de slangen zoowat af zijn, terwij-l de Voorzitter er op wijst, dat hij aan sluiting op de waterleiding, de slangen heel wat meer druk moeten kunnen doorstaan. B. en W. hebben op Hippolytushoef het groote belang' gezien, slangen op de waterleiding te heb ben en vandaar hun voorstel. De heer Bakker wijst op de kosten* De heer Jb. Lont wil de proef eens nemen met een slang van bijv. 5 meter aan den eenen kant pas te maken voor de brandkranen en aan den anderen kant voor de slangen van de oude brandspuit. De Voorzitter vindt dit een omslachtige beweging en gevoelt er niet voor. Spr. zou niet graag de ver antwoordelijkheid dragen, als er brand komt. De heer Lub vindt het gewenscht, dat nu eerst een onderzoek wordt ingesteld naar de ai of niet bruikbaarheid van de oude slangen. De geheele raad blijkt zich met dit idee te kun nen vereenigen. Aankoop woonhuis voor den Rijksveld wachter te Den Oever. B. en W. deelen hieromtrent mede, dat destijds, bij het behandelen van het voorstel tot het verlee- nen van een tegemoetkoming in de huishuur aan den Rijksveldwachter A. A. de Paepe, er de voor keur aan .werd gegeven het in aanbouw zijnde woon huis van den heer C. Maars aan te koopen. De heer Maaxs Is bereid het huis tegen den kostenden prijs aan de gemeente over te doen. Deze kosten zijn: bouwkosten woonhuis met schuurtje f 3689.95, schil derwerk f 239.—, aanleg waterleiding f 24.50, aankoop grond f 427.50;, verdere onkosten f 69.samen f 4449.95. Hierbij komen nog de overdrachtskosten, 'zoodat met den aankoop in het geheel gemoeid is een bedrag van rond f 4600. De exploitatie zal ongeveer kosten f 300.—, wegens rente van kapitaal, onderhoud en belasting. Aan huur wordt ontvangen b.v. a f 4.— per week f 202.—, «ïöSat ten laste der gemeente blijft t CR.—. Hieruit blijkt, dat aankoop dus voordeeliger is dan het verieenen van een bijdrage in de huur van f 4.— per week, zooals aanvankelijk was aanbevolen. B. en W. stellen daarom voor, het huis voor den gevraagden prijs, vermeerderd met de kosten van overdracht, aan te koopen en hen te machtigen het onderhands te verhuren ad f 4.— per week. De heer Kaan informeert op hoeveel onderhouds kosten per jaar is gerekend. De Voorzitter antwoordt van f 50.—. De heer Bakker vraagt of de huur niet wat hoo- ger kan-. De Voorzitter zegt., dat B. en W. een huur van f 4.gezien het salaris van den rijksveldwachter, voldoende achten. Zonder hoofdelijke stemming wordt de voordracht van B. en W. aangenomen. Geen vrijstelling Invoering van het 7e leer jaar op de scholen te H'hoef en Oosterland Over het verzoek tot vrijstelling van deze verplichting hebben B. en W. een briefwisseling gevoerd met den Minister van Onderwijs, daar deze niet bereid bleek, de gevraagde vrijstelling te bevorderen. Het standpunt van den Minister komt hierop neer, dat vermoedelijk niet alle leerlingen uit de hoogste klas se bij den aanvang van den nieuwen cursus het onder wijs in het 7e leerjaar zullen volgen en dat de geop perde moeilijkheden ook niet worden opgelost door ver nieuwing en uitbreiding van de schoolruimte, omdat het niet een gebouwen- doch een leerkrachtenkwestie is. Zoolang namelijk het getal leerlingen op genoemde scholen niet tot respectievelijk 241 en 193 stijgt, blijft het aantal leerkrachten op onderscheidenlijk 5 en 4 be paald; vermeerdering van het getal lokaien geeft dus geen gunstiger perspectieven. Hoewel, volgens B. en W. op deze redeneering nog wel iets valt af te dingen, omdat bij niet-invoerlng van het 7e leerjaar toch in elk geval voor een minder aantal leerlingen plaatsing moet worden gezocht, zal men zich bij het standpunt van den Minister moeten neerleggen, waarom wordt voorgesteld, bovenbedoeld adres aan de Koningin in te trekken. Hiertoe wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. Wijziging rentevoet van een 2-tal geldlee- ningen. In 1925 en 1926 zijn bij de Coöp. Boerenleenbank alhier een tweetal geldleeningen aangegaan, waarbij de geld- geefster zich de bepaling van een wisselenden rentevoet heeft voorbehouden. Naar aanleiding daarvan is de rente, die aanvanke lijk 4% bedroeg, naderhand tot 5^4 verhoogd. B. en W. stellen daarom voor de betreffende raadsbeslui ten hiermede in overeenstemming te brengen, zoodal daarin wordt gelezon: een rente van hoogstens 5% 's jaars. Het voorstel geeft geen aanleiding tot discussie en wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een hondenpenning. Heffing en invordering van hondonbelasting. B. en W. iieelen mede, dat bij de behandeling der ge meentebegroting voor 1928 de wenschelijkheld werd be pleit tot vorbotering der heffing der hondenbelasting, in dien zin dat meer zekerheid worde verkregen, dat alle honden in de belasting worden betrokken. De meest afdoende wijze is h.I. gelegen in het uitrei kon van een kenteokon, gepaard gaande mot het op leggen der verplichting dit kenteoken te doen dragen door de honden, voor welke de belasting is voldaan. Ontduiking is in dat geval gemakkelijk te constateeren. De kosten van deze door de gemeente te verstrekken penningen zijn niet hoog en worden gesteld op ongeveer f 40 per jaar. Bij invoering dezer penningen zal de invordering der belasting echter algeheele wijziging moeten ondergaan. Het opmaken van oen kohier in den loop van het be lastingjaar, gevolgd door de uitreiking van een aanslag biljet, en de betaling der belasting, zal alsdan niet meer kunnen geschieden. Uitreiking van een kenteeken im mers kan* alleen plaats hebben na voldoening der be lasting, zoodat, wil de controle eenig doel treffen, de honden reeds in het begin en ook verder gedurende het geheele belastingjaar van het voorgeschreven kenteeken moeten zijn voorzien. Hieruit volgt, dat de belasting on middellijk na den aanvang van dat jaar moet zijn be taald, waartegen geen enkel bezwaar bestaat. B. en W. stellen daarom voor het aangeboden ontwerp der verordening op de invordering der hondenbelasting vast te stellen, waarmede gepaard gaat het opnieuw vaststellen der verordening op de heffing. Hierin wor den slechts een paar redactiewijzigingen aangebracht. De heer Kaan informeert hoe het gaat als Iemand een hond In de tweede helft van het jaar aanschaft, krijgt hij dan vermindering van aanslag. De voorzitter antwoordde dat ook nu reeds de aan slag per half jaar gaat. De voordracht wordt met algexneene stemmen aange nomen. De llquldatierekening van de Centrale. In verband met de liquidatie van de coöp. electrische centrale te Hippolytushoef, waarin door de gemeente wordt deelgenomen tot een maximum van f 14000, (het P.EN. verstrekt f 18000,wordt voorgesteld tot dit bedrag een geldleening aan te gaan. De voordeelig- ste aanbieding tot plaatsing dezer leening bleek te zijn die van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, die bereid is te leenen tegen 4% rente en een koers van 100 op eenvoudige onderhandsche schuldbeken tenis, doch onder beding, dat gedurende de eerste vijf jaren van den looptijd der leening niet tot versterkte aflossing mag worden overgegaan. Naar de meening van B. en W. zijn deze voorwaarden aannemelijk, zoo dat zij voorstellen hen te machtigen de leening op bo- venstaanden voet met de Bank voor Nederlandsche Ge meenten te sluiten en te bepalen, dat jaarlijks van de leening een bedrag van ten minste f 1000,zal worden afgelost. De heer Jb. Lont vraagt of het geheele bedrag van f 14.000,—, welk bedrag door den Raad Is toegezegd, noodig zal zijn. De voorzitter doet mededeeling van de ingekomen balans en liquidatierekening. Hieruit blijkt, dat het Baldo der liquidatierekening f 1851.86 bedraagt, maar van dit bedrag wil de centrale f 1500 beschikbaar stel len voor wachtgeld voor den machinist. Ook enkele an dere bedragen zullen nog moeten worden betaald, als rente aan aandeelhouders enz. De heer Bakker vraagt of dan f 1500 aan den machi nist wordt gegeven. De voorzitter zegt, dat de machinist jaren lang voor de Centrale werkzaam is geweest, en nu op straat zal komen te staan. Als nu de Centrale dit bedrag beschik baar stelt voor den machinist zal ook het P.E.N. een der gelijk bedrag aan hem geven. De heer Lub merkt op, dat het geen wachtgeld, maar een gift in eens 1b. De heer Oden geeft als bestuurslid van de Centrale nadere toelichting. Er is getracht den machinist bij het P.E.N. te werk gesteld te krijgen. Wij achtten ons im mers verplicht voor den machinist te zorgen, omdat deze eon groot deel van zijn loven bij de Centrale is geweest. Het P.E.N. evenwel had lie ver een jongere kracht, Iemand ,die administratief on derlegd was, en ten slotte heeft dan de heer Smit Kleine gezegd, dat bedrag dat de Centrale voor den machi nist beschikbaar zou stellen ook door het P.E.N. zou worden gegeven. Doordat de Centrale tot ruim Decem ber heeft gedraald, is het de Centrale mogelijk een be drag van f 1500 beschikbaar te stellen en ook het P.E.N. doet dit nu. De heer Bakker heeft er niets tegen dat de machi-1 nist dat bedrag krijgt, maar de aandeelhouders krijgen hun rente tot den laatsten cent; ze hebben het genot van het licht gehad en waarom moet nu de gemeente dat bedrag betalen. De voorzitter zegt, dat hij de meening van den heer Bakker niet deelt, en de heer Oden wijst er op, dat de Centrale dat bedrag xxiet beschikbaar zou hebben ge had alb het PJDJC. S maanden eerder et room had ge leverd. De gemeente heeft 9r geen schade van, want er was in beginsel besloten f 14000 te geven. Ook deze voordracht wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Rectificatie ln de te naamstelling van een perceelsgedeelte bii het kadaster. In de vorige vergadering is besproken een rectificatie in de te naamstelling van een perceelagedeelte van den heer P. Geervliet te Den Oever, doch werd betwijfeld of een afgehekt gedeelte wol eigendom van den heer P. Geervliet was. De bespreking is aanleiding geweest om betreffende deze kwestie advies in te winnen bij de ver eeniging van Ned. Gemeenten. In dit advies nu wordt medegedeeld, dat de gemeente weinig succes heeft te wachten als zij geen eigendomsbewijs in handen heeft en hier sprake kan zijn van juridisch bezit. Dat de ge meente geen heerschappij voert over bedoelde strook, zal oorzaak zijn dat de gemeente niet bevoegd is het hek te verwijderen. Gehoord dit advies stellen B. en W. voor tot de voor gestelde rectificatie te besluiten. Goedgevonden. Bouw eener openbare lagere school Ie Hippolytushoef. Een nieuwe school voor bijna een ton. Boven de finantieele draagkracht der gemeente. B. en W. doelen hieromtrent mede, dat zij, daar toe gemachtigd in de vergadering van 30 Augustus jl„ d.en heer D. Saai, architect te Alkmaar, opgedra gen hebben, plannen te ontwerpen voor den bouw eener meuwe school. In de eerste plaats is het noodzakelijk vast te stel len, op welke plaats de school moet worden ge sticht. Hiervoor zijn verschillende terreinen bezich tigd en de eigenaren daarvan uitgenoodigd, prijsop gaaf te verstrekken. Een oplossing, waarbij de nieu we school zou worden gesticht op de plaats van de oude, was reeds dadelijk uitgesloten, omdat deze plaats voor een school geheel ongeschikt moet wor den geacht. De school behoort te worden gesticht op een punt, waar in toet belang van een gunstigen gang der lessen zoo weinig mogelijk hinder van straatverkeer wordt ondervonden. Aan die voor waarde voldoet het tegenwoordige schoolterrein niet. Een tweede belangrijke factor bij de keuze van het terrein is de ligging daarvan 'ten opzichte van de windstreken, dit met 't oog op het binnen treden van zonlicht in de lokalen enz. Het bouw plan wordt dan ook bij de goedkeuring door den In specteur aan deze eischen getoetst. Met inachtne ming van deze voorwaarden en bij vergelijking van de door de verschillende eigenaren gevraagde koop prijzen kwamen het meest aannemelijk voor de aanbiedingen van den heer Jac. Doves van een per ceel aan den Mekkenstuinweg, totaal voor f5000.-— of f 0.85 per M2. en van P. Kooij 1-Iz. van een perceel aan de Elft, voor f300', per snees of fl.05 per M2. Minder geschikt lijkt het door Wed. D. Mulder Nz. aangeboden terrein, gelegen aan den Slingerweg, voor f5000 in totaal of fl.39 per M2. Bij de keuze van het terrein is, behalve op den prijs, te letten op de ligging. Ook de grootte is ech ter een factor, waarmede te rekenen valt en wel om do volgende reden. Volgens art. 195 der Lager- onderwijswet 1920 wordt het onderwijs in lichame lijke oefening op alle lagere scholen met 1 Januari 1036 verplicht. Hiervan kan weliswaar door Ged. Staten vrijstelling worden verleend, doch volgens ontvangen inlichtingen, zal dit in het vervolg slechts bij uitzondering gebeuren, vooral met voor een nieuwe school. Het zal dus zaak zijn hiermede bij den opzet van het nieuwe gebouw rekening te 'hou den, m.a.w. reeds dadelijk te voorzien in de behoefte aan een gymnastieklokaal en een terrein voor licha melijke oefening. De afmetingen van laatstge noemd terein zullen, ten minste moeten bedragen 45 bij 75 Meter, zoodat met den grond voor het t.e stichten gebouwencomplex hij den aankoop moet worden gerekend op een terrein van circa Yt H.A. Hoe groot moet de school worden? Wat de inrichting van het te stichten gebouw be treft, merken B. en W. het volgende op. Op het cogenblik zijn aan de school te Hippolytushoef ver bonden 5 leerkrachten. Het is echter wel aan te nemen, dat het leerlingenaantal niet alleen zal stij gen tengevolge van den bevolkingsaanwas, doch <;ok door de invoering van het 7e leerjaar, van wel ke invoering, naar gebleken is, geen vrijstelling kan morden verkregen. Bij den aanvang van den nieu wen cursus zal het leerlingenaantal vermoedelijk 220 bedragen. De schoolbevolking zal dan nog tot slechts 241 behoeven te groeien om de gemeente recht te doen geven op do aanstelling voor Rijks rekening van een 6e leerkracht. Voor de naaste toekomst is dus een school met 6 leslokalen strikt noodzakelijk. B. en W. willen echter verder gaan. Om te voorkomen, dat later door de bevolkingstoe name weder uitbreiding van de school noodig zou kunnen blijken, achten zij het zeer gewenscht, het gebouw reeds thans in te richten voor 7 lesloka len. Niet alleen, dat zoodanige aanbouw later duur der zou zijn, ook zou deze bij het ontworpen plan eenige moeilijkheid opleveren om in dat ontwerp te passen. Zooals reeds vermeld, zal nevens deze leslokalen een gymnastieklokaal moeten worden gebouwd. Dit gymnastieklokaal zal mede voor an dere doeleinden gebezigd kunnen worden, zooals door de plaatselijke gymnastiekvereeniging, de tee- kenschool o.d.; voor dit gebruik zal zonder bezwaar eenige vergoeding in rekening kunnen worden ge bracht. Op dezen grondslag heeft de architect, de heer Saai, een drietal ontwerpen -gemaakt, die onderling weinig uiteenloopen, doch elk bestemd zijn voor ieder der bovengenoemde terreinen. Behalve op het vermelde aantal lokalen is bij deze ontwerpen ook gerekend op eene woning voor bet hoofd der school. Hoewel dit op 'het eerste ge zicht overbodig schijnt wegens het reeds aanwezig zijn van zoodanige' woning, komt het B. en W. toch voor, dat het wenschelijk is eene woning hij de nieuwe school te bouwen. De kosten van deze wo ning worden geraamd op rond f7000. Gezien den goeden stand der tegenwoordige woning, zal deze bij verkoop circa f 6000 kunnen opbrengen. Do meer dere kosten van ruim f1000 wegen echter volgens B. en W. wel op tegen het voordeel, dat op de nieuw- we school door het hoofd beter toezicht kan wor den gehouden. B. en W. zijn va/n oordeel, dat de ontwerpen van den architect geslaagd mogen heeten. Over het al gemeen is het gebouw zoo sober mogelijk gehouden en voldoet de inrichting, voor zoover kan worden nagegaan, aan de oischen van het Kon. toesluit van 15 Februari 1924, het z.g. Bouwbesluit. De architect geeft zeer sterk de voorkeur aan het terrein van den toeer P. Kooij Hz., aan de Elft. Vol gens 'hem is dit terrein uitmuntend gelegen eni he«*ft dit het groote voordeel te grenzen aan twee wegen, waardoor de bouw harmonisch kan worden opge lost. Met een 3-tal lokalen langs den hoofdweg, 4 lokalen aan de Noordoostzijde en het gymnastiek lokaal aan de derde zijde, wordt een speelplaats om sloten, welke geheel tegen den wind beschermd is en waaraan het terrein voor lichamelijke oefening kan aansluiten. In dit opzicht is het terrein van den heer Doves aan den Mekkenstuinweg minder ge schikt. Wel is dat terrein in zijn geheel ruim Y H.A. groot, doch hiervan is een gedeelte zeer smal, zoodat na aftrek van het voor schoolbouw te be stemmen deel, de overblijvende grond te klein is voor het terrein ten dienste van de lichamelijke oefening, hetwelk minstens 45 hij 75 Meter be hoort te zijn.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5