Artikel 21 wordt fn stèmmlng gebracht en wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, tegen stem den de heeren Van Erp, Gorter, Overtoom en Van Nuland, De geheele Instructie wordt daarna goodgekeurd, de heer Van Nuland verklaarde er zich tegen. De luifel bij bat raadhuis. B. en W. stellen voor de luifel aan den gevel van de waag te doen afbreken, nu deze voor het doel, waarvoor zij is aangebracht, de kaasmarkt, niet meer noodig is, en het onderhoud toch jaarlijks eenige kosten eischt De heer Gorter vreest voor ontsiering als de luifel verdwijnt. De heer Van Nuland zou willen, dat B. en W. on derzoeken of aan de waag een andere bestemming kan worden gegeven en zou het kantoortje van de politie meer naar voren willen zien gebracht en het geheel opgeknapt. De heer Schoorl had dit voor de volgende begroo ting onder de oogen willen zien en nu als voorloo- pige stap de luifel willen afbreken, omdat die den mooien gevel van ons raadhuis ontsiert. De heer Van Erp wil dan wachten totdat de ga- heele toestand verbeterd wordt. B. en W. nemen hun voorstel terug. De kwijnende botermarkt B. en W. stellen voorts den Raad voor, ten behoeve van de uitbreiding van het gebouw der eierveiling, een geldleening van f1800 aan te gaan, tegen een rente 'van ten hoogste 5 'sjaars, af te lossen in 10 jaar. De heer Kooij wijst er op, dat de botermarkt ver loopt en vraagt zichaf of geen verbetering hierin te verwachten is, als de botermarkt bij de eierveiling wordt ondergebracht. Spr. gaat de oorzaak der kwij ning na. De Voorzitter had deze kwestfe ook in de vergade ring van B. en W. ter sprake willen brengen, en wijst er op, dat hetzelfde euvel zich ook t6 Pur- merend voordeed. U zou dus willen dat B. en W. dit ondor de cogeh zien, en of mogelijk het gebouw der eierveiling wat grooter gemaakt moet worden. De heer Kooij bevestigt dit en wijst er op, dat de huur der botermarkt in Ceres f104.— per jaar be draagt, de botermarkt is dus duur voor de gemeente. De heer Van Nuland meent, dat de teekening der uitbreiding toch goedgekeurd was, is daar dan nog geen uitvoering aan gegeven? Het was toch goed ge weest als de uitbreiding klaar was geweest met de groote aanvoeren. Voorzitter -zegt dat dit niet ging, omdat de goedkeu ring der bogrooting uitgesteld is. Het voorstel van B. en W. wordt nu teruggenomen, om een nader onderzoek in te stellen. Subsidie voor het schoolreisje. In verband met een verzoek van de Oudercommis sie, stellen B. en W. voor, voor het jaar 1928 f50 toe te staan als bijdrage in de kosten van een schoolreisje naar Schoorl en Bergen en van dit bedrag f 15 te be stemmen voor de R.K. Bijzondere school. De heer De Vries vindt het voorstel zeer goed, maar waar door de Oudercommissie f 50 gevraagd wordt, voor 300 kinderen, vindt hij het wat schriel dit terug te brengen tot f 35. Hij wilde f50 toestaan en dan f20 aan de R.K. school verleenen, dat is f20 meer, dat kan de begrooting zeker nog wel lijden. Wordt algemeen goedgekeurd. Het voorstel tot vaststelling eener suppletoire be grooting 1928, tot een bedrag van f2295, wordt terug genomen in verband -met de aanhouding voorstel geldleening, hiervoren genoemd. Goedgevonden wordt echter dat de nieuwe Kaart van Nederland, waar de Oudercommissie om vroeg, en waarvoor het bedrag ook in deze suppletoire begrooting was opgenomen, wordt aangekocht. Wegverbreeding In de Hoep. Naar aanleiding van een ingekomen aanbieding van den heer A. Jimmink, stellen B. en W. voor, een strook grond, lang pl.m. 15.60 M. en diep pl.m. 1.075 M. in de Hoep, aan te koopen voor den prijs van fl.per M2. en daarmede den openbaren weg daar ter plaatse te verbreeden. De heer Legudt deelt mede, dat de heer Kramer be reid is een strookje grond, aansluitende aan het voren genoemde van den heer Jimmink, af te staan, on geveer 7 M2., voor f 10. Na eenig gepraat over het dan uitstekende huis aldaar, worden beide aankoopen goedgekeurd. Over de gaslevering aan Schagerbrug. Wat de aansluiting van Schagerbrug aan het gas- buizonnet betreft, deelen B. en W. den Raad mede, dat uit het ingesteld hernieuwd onderzoek zoo wei nig belangstelling bij de bewoners van Schagerbrug voor de aansluiting is gebleken, dat het college zich niet gerechtigd acht, een voorstel tot aansluiting aan den Raad te doen. De heer Van 'Nuland vraagt, waar deze weinige belangstelling uit gebleken is. Cijfers worden niet overgelegd. Voorzitter deelt mede, dat aan alle burgers van Schagerbrug eene circulaire is gezonden, met verzoek tot aansluiting en hiervoor hunne handteekening op een aangehecht strookje te plaatsen. Slechts 27 biljet ten kwamen ingevuld terug, wat toch zeker al heel miniem is. De heer Van Erp is verbaasd, dat dit college niet •met cijfers i? gekomen, er is toch om cijfers gevraagd? Het verbaast hem eveneens dat circulaires zijn ver spreid, waarbij de bewoners van Schagerbrug zich moesten verplichten. Dit acht spr. een der redenen, dat er nu zoo weinig gegadigden zijn, slechts 27, ter wijl er den \oi:gen keer 70 genegen waren tot aan sluiting. Zou de oorzaak ook liggen in die circulaire? Spr. had gewild, dat de gemeente Schagen het initi atief nam tot het leveren van kookgas aan Schager brug enmissohien zelfs wel lichtgas. Voorzitter: Dat weet u wel beter,, dat dit niet gaat. De heer Van Erp: Dat moet u me maar waar maken. Voorzitter: De gemeente Zijpe heeft, dat weet u zoo goed als ik, een electrisch net en geeft natuur lijk geen toestemming tot levering van gas voor licht. De heer Van Erp meent, dat het de vraag is of de gemeente Zijpe dat kan verbieden, de Zijpe en Haze- polder toch moeten toestemming geven voor het leg gen der buizen, niet de gemeente. Spr. had verwacht dat er grooter initiatief door dit college aan den dag was gelegd. Onze gasfabriek is in staat hare produc tie op te voeren, zonder dat de kosten veel stijgen, overal elders tradht men het afzetgebied te vregroo- ten, dat is voordeelig. Bovendien moet het ons wat waar4 zijn de bewoners van Lagedijk aan te sluiten, de volle kosten daarvan behoeven niet in rekening te worden gebracht. De heer Schoorl wijst er op, dat B. en W. zich meen den te moeten vergewissen van de belangstelling op Schagerbrug voor de gaslevering en herinnert aan de indertijd gehouden vergadering van belanghebbenden, waar slechts 8 menschen waren, van wie 4 eigenlijke belanghebbenden waren. Daarom was het wel zaak, ons op de hoogte te stellen en dat was o.i. maar op één manier mogelijk, n-1. door zijne handteekening te zetten. Wij hebben de menschen nergens toe ver plicht, wij hebben hen slechts gevraagd de gasleiding tot in hunne huizen te mogen lepgen, en deze toe stemming met hunne handteekening te bekrachtigen. Minder en zachter kan 't toch al niet. Wij hebben geen enkele garantie van verbruik gevraagd. Wat den prijs van het gas betreft, die 3 cent per M3. meer dan in Schagen zou zijn, spr. vraagt den heer Van Erp: vindt u dat zoo exhorbitant hoog? Alvorens verder t* g*Aa, had ik hierop graaf ant woord. Ds ïfëer Ven Erp wil daar niet op antwoorden. i De heer Schoorl vervolgt dan, dat hij eene bedoe ling had met die vraag. Want immers het vorige college vroeg van Schagerbrug 4 cent meer, dus 16 cent. Thans hebben wij het, oin aansluiting te ani- meeren, verminderd tot 15 cent. Wel een bewijs dat wij alles hebben gedaan om de zaak te doen slagen. In weerwil daarvan komt de meest minimale belang stelling van de zijde van Schagerbrug. Slechts 27 be reidverklaringen van de ongeveer 130. Ieder weldenkende zal oris dan ook toestemmen, dat het niet opgaat, in een dergelijke onderneming f23000 te steken, ten behoeve van de bewoners eener andere gemeente. Een gasbedrijf is geen liefdadig heidsinstelling. Spreker toont daarna aan, dat de opzet der vorige exploitatierekening niet goed was. Hij komt bij 70 aansluitingen, en 300 M3. gasverbruik per aansluiting op een post van slechts f 85.80 onvoorzien. Dat mag dan een sluitende rekening heeten, maar alleen op voorwaarde van 70 aansluitingen en 300 M3. verbruik, waartoe echter niemand verplicht is. Spr. eindigt met de verklaring, dat, als in de toe komst mocht blijken dat er voldoende belangstelling op Schagerbrug is, hij nóg wil overwegen tot aanslui ting over te gaan. Maar dan kome men tot ons, om van die belangstelling te doen blijken. De heer Van Erp meent, dat de exploitatie-opzet van den heer Schoorl misschien ook wel aan te vechten is, cijfers kan men groepeeren zoo men wil. Spr. staat op 't standpunt, dat we dit niet zouden doen om Zijpe oen pleizier te doen, maar omdat het voordeelig is voor ons gasbedrijf. Voorzitter: U zegt dat nu wel, maar uw bewijzen, daar komt het op aan, bewijzen, meneer Van Erp. De heer Gorter zegt dat hem de belangstelling te Schagerbrug niet meevalt. Verder echter valt hij den heer Van Erp bij over het teekenen der strook. De heer De Vries: Is die strook dan zoo erg? De heer Gorter: We weten wel hoe dat gaat met handteekening zetten. Als men hier vroeger de hand teekening der burgers had gevraagd, had 't wellicht ook niet meegevallen. De heer De Vries: Ik zou wel eens willen weten, hoe weinig gasfabrieken bereid zouden zijn geweest, op die basis hier ga9 te leveren. De heer Van Erp meent, dat het kwantum gas te laag is genomen. Er wordt veel meer dan 300 M3. afgenomen. Anderen betwijfelen dit. Voorzitter: U moet met bewijzen komen, meneer Van Erp, u praat meer „ins Blaue hinein", maar.... bewijzen. Mevr. Beerling heeft gehoord, dat het gas te duur werd! gevonden. 15 cent was te hoog. dat stuitte af4 De heer Schoorl wijst er op, dat het toch nog een oent lager was dan de vroegere aanbieding. Lager konden we niet gaan. De heer Gorter zegt, dat er nu juist meer belang stelling had moeten blijken. 'De heer Schoorl vraagt: Vinden de heeren de vroe gere lijst, waar maar vluchtig de namen en bereid verklaringen op vermeld waren, zoo'n hechte basis om een kapitaal van f23000 op uit te geven. Ik denk als B. en W. voor een of ander doel op eoo'n wrak ken grondslag een voorstel zouden doen, dat zij dan wel zouden worden aangevallen. Na eenig debat wordt de mededeeling van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Subsidie R. Kath. Lyceum te Alkmaar. Voorzitter stelt aan de orde het in een vorig num mer opgenomen voorstel der S.D.A.P. raadsfractie, de heeren J. Willemse en K Bakker, tot het intrekken der subsidie aan het R. Kath. Lyceum. Voorzitter vraagt, of de Raad onmiddellijke be handeling wenscht? Spr. vindt er niets tegen. De heer Van Nuland meent, dat het Reglement van Orde zich hiertegen verzet. Hij vindt beter eerst een pre-advies van B. en W. te doen uitbrengen. Voorzitter is dit niet eens, en doet het voorstel tot onmiddellijke behandeling. Vooraf zal de heer Willemse het voorstel toelichten. De heer Willemse zegt zeer onaangenaam getrof fen te zijn door de uitdrukking ophitsen door den heer Van Nuland straks gebezigd. Spr. heeft zich af gevraagd, waarmee dit verdiend is? Is daar eenig be wijs of aanleiding voor? (<De heer Van Nuland interrumpeert een paar ma len. Voorzitter hamert). Is er ooit eenige onordelijkheid op onze vergaderin gen? Spr. komt tegen die uitdrukking ten sterkste op. Vervolgens wijst hij er op, dat dezo subsidie hen onsympathiek was, van den beginne af aan. En dat de heer Bregman destijds reeds heeft aangekondigd, dat dit ons voorstel zou komen. Waarom? De heer Willemse geeft dan een zeer uitvoerige uit eenzetting van verschillende wetsartikelen op de sub- sidieering van het Lager Onderwijs, bet Middelbaar Onderwijs en het Hooger Onderwijs, af en toe ge ïnterrumpeerd door den heer Van Nuland, terwijl ook de heer Van Erp niet kan nalaten door langdurig zuchten, of door onverstaanbaar praten, deq spreker af en toe te hinderen, wat den. Voorzitter doet hame ren en doet aandringen op meer beleefdheid tegen over den spreker, die zelf altijd beleefd optreedt. De redeneering van den heer Willemse komt hierop neer, dat gebleken is, dat, ondanks het z.g. Stop- wetje van Minister Colijn van 1924, de Minister aan het Alkmaarsche Lyceum al datgene heeft gegeven, waarom het schoolbestuur gevraagd heeft, reden waarom het schoolbestuur met de schoolgelden ruim schoots toe kan. Hier is derhalve geen taak meer voor de gemeentebesturen, het blijkt niet noodig te zijn nog te subsidieeren; de Regeering heeft gesubsidieerd. Aan het eind van zijn betoog gekomen, barst de heer Van Nuland in een luid gelach uit, wat hem van Voorzitter weer een berisping bezorgt, en den heer, Willemse boos doet opmerken, dat men lacht, als men niks anders in z'n mars heeftl De heer Willemse wijst er op dat de vorige Raad dit voorstel niet had mogen nemen, het was een ster- - vende Raad, die toevallig 4 R.K. raadsleden telde, j waarvan 2 niet zouden terugkeeren, terwijl de heer Roggeveen er niet voor voelde, maar er toch maar voorstemde. Die keerde ook al niet terug. De beide, vorige wethouders spanden zich er warm voor. Van den heer Gorter kan spr. dit plaatsen, want die is veel I uitstedig en weet van de zaken niet veel af. Maari van den heer Van Erp, die een zeer scherpzinnig man is, duidt hij het euvel dat hij tot den heer Gorter niet i heeft gezegd: dat zaakje moeten we toch eens goed onderzoeken,... De heer Van Nuland: U hebt den Voorzitter nog gespaard? De heer Willemse: Dat is aan mij. Als een kat; in 't nauw zit, dan maakt 'hij rare sprongen, zoo* tracht u me van m'n apropos te brengen. Spreker is ten slotte bang voor de gevolgen van deze onver plichte subsidie en toont met een paar voorbeelden aan, tot welke konsekwenties dit kan leiden. Als men a heeft gezegd, moet men ook b zeggen. Voorzitter zegt, dat de voorsteller nu volgens het reglement van orde zijn voorstel heeft verdedigd en nu verdere discussies niet worden gehouden. Er wordt nu gestemd of het voorstel dadelijk zal worden 'behandeld. De heer De Vries en Van Erp willen over dit voor stel het w<iord en verklaren zich voor uitstel, om dat dit voorstel en zijn toelichting te uitgebreid zijn om direct te behandelen. Ook de heer Overtoom be toogt dit en verzoekt den heer Willemse om een memorie van toelichting in den geett van bet zoo oven door hem gesprokene. Het voorstal voor directs behandeling wordt ver worpen met algemeens stommen. De beer Willemse zal roer eea schriftelijke toelichting zorgen. De Iandarbolderewot en wal er verder aan vast zit. De heer Bakker zegt, da4, eehigen tijd geleden dwr zijn zoon een aanvraag tot B. en W. Is gericht om in het bezit van grond te komen volgens de land arbeiderswet. De zaait was bijna geheel voor elkaar, toen bleek ter elfder ure, dat hier nog was een commissie waarbij B. en W. om advies hadden te vragen in deze. Spr. las dat m de krant cn is toen naar den heer Hartland gegaan, voorzitter dier com missie, en bleek dat dit juist was. Spr. heeft zich toen ook vervoegd tot den heer Van Nuland, secre taris-penningmeester en aangedrongen op spoed. Deze zeide, dat waar B. en W. reeds vanaf 10 Jan. de aanvraag hadden* hij geen plan had om de zaak niet overhaastig te behandelen. Na wat verder te hebben gepraat, draaide de heer Van Nuland wat bij (dezo: je moet alles vertellen) en zeide het con- amort te zullen behandelen. Ik wist niet wat dat beteekende, kocht 'n woordenboek en zag dat 't woord mort-dood beteekende. Dat voorspelde mij niet veel goeds, want als je iets zoo behandeld dat het dood gaat, is het niet best. Iemand, beter thuis in de vreemde talen, zei, dat ik het mis had, dat con- amore beteekent met liefde. Dat klonk beter, maar als men dat nu de zaak met liefde behandelen noemt, begin ik toch te twijfelen. Alles is zoo ge stagneerd, dat de aanvraag in deze vergadering niet behandeld is kunnen worden en wordt het onm> gelijk om op tijd klaar te komen. Ik heb aan mijn huisheer, den heer De Veer, tegen 1 Mei mijn huur opgezegd, om dan bij mijn zoon in te kunnen gaan wonen. Maar door dit stagneeren zal ik aanstonds met 1 ^ei geep huis hebben en zal ik net als de heer Van Nuland, op een schuurzolder mijn toe vlucht moeten nemen. En een ieder heeft zoo zijn eigenschappen, maar mij staat zoo iets al heel slecht aan. Twee van de leden van de commissie voor de landarbeiderswet zijn naar den heer Van Nuland geweest, maar zijne excellentie, die hen aan de -deur ontving,, zeide dat hij niet kon vergaderen door zijn reizen naar Utrecht en Gelderland. Deze commissie is bovendien onvoltallig, heeft jarin lang geen rekening en verantwoording gedaan, en toch zegt <le heer Van Nuland, die secr.-penning- meester is, dat hij de zaak con-amore zal behandelen. Spr. kan niet anders dan met kracht protesteeren tegen zulk een behandelen van zaken, die in het belang van den arbeider zijn en waarvan velen van de partijgenooten van den heer Van Nuland in den lande profiteeren en met succes. Zulk werk te sa- botteeren noemt spr. laag bij den grond. Spr. zal zich nu bij de verdere behandeling maar neerleg gen, en afwachten, ofschoon hij het beter zou vin den, deze commissie te passeeren. Voorzitter zegt, dat de commissie in deze niet alle schuld heeft. B. en W. wisten niet, dat zulk een commissie bestond, hebben daarin van de regeering nooit mededeeling gehad. Toen de aanvrage in B. en W. werd behandeld, wees een der wethouders op het bestaan dier commissie. De heer Hartland er kende het, de heer Van Nuland wees op de Kon. goedkeuring in 1919. Of de commissie de zaak nu verder heeft gestagneerd weet spr. niet. De heer Bakker spreekt niet over de schuld der commissie. Hij wijst er op, hoe de zaak nu behan deld wordt door de commissie. De commissie is on voltallig, er is geld in kas en nooit wordt er pro paganda gemaakt, nooit geadverteerd, nooit verga derd. En nu er een aanvraag is, wordt deze gesa- bottoerd, terwijl men zijn best moest doen om het tot een goed einde te brengen. En als men met den heer Van Niuland dit alles wil bespreken, wordt men door diens vrouw afgescheept met do boodschap dat men het schriftelijk kan indienen. Adres: 2 hoog, op zolder. De heer Van Nuland zal op het geintrigeer van den heer Bakker niet ingaan. De commissie heeft de aanvraag van B. en W. ontvangen 9 Februari. Di rect zijn de zaken nagezien en Zondags zijn de heer Hartland en spr. naar Bakker gegaan en hebben de zaak besproken en hem gezegd dat zijn aanvraag was in strijd met de wet. De heer Bakker zei: dat is mij bekend. Het hoeft spr. toen .gefrappeerd dat Bakker zelf geen moeite had gedaan om de zaak in orde te maken. Er is toen alles gedaan om de kwestie recht te zetten en is toon de vergadering der commissie wat vertraagd door mijn reis naar Utrecht en Gelderland, mijn tijd is zeer bezet. Hart land is toen naar den Burgemeester gegaan om te zeggen dat de aanvraag niet vroeg genoeg voor deze raadsvergadering zou komen. Maar Bakker had zijn zaak zelf niet in orde, dat was de reden. En wat hij verder heeft gezegd, laat ik langs mijn koude kleercn afzakken, ik trek er mij geen sylabe van aan. De heer Pakker zegt, dat in andere gemeenten toch wel gebeurd, wat hier verkeerd werd geacht. En spr. heeft verklaard, zich dan maar met 1 stukje grond tevreden te zullen stellen. Maar een feit is, dat de secretaris-penningmeester geen ver gadering uitschrijft, de voorzitter zegt, dat hij hem daar niet toe kan krijgen. De commissieleden, die er nog zijn, weten van niets en worden nergens in gemoeid. De heer Schoorl moet toch even recht zetten wat de heer Van Nuland voorstelt, waar deze spreekt van onwettig. Het heeft den schijn alsof de heer Bakker heel erg mis zou zijn met zijn aanvraag en dat is niet zoo. De secr.-penningmeester heeft naar mijn oordeel niet het recht om de aanvraag op dit punt te laten stranden en stagneeren. Spr. legt uit, dat de bedoelde wet spreekt van het liggen van den aangevraagden grond in één geheel. Daarvan is de bedoeling, dat een deel der grond niet hier, een an der deel een eind verder, mag liggen, maaa* waar do kwestie hier loopt over een paar stukken grond die gescheiden liggen, maar waarop op het eene het nuis komt en het andere bebouwd zal worden, is het één geheel te noemen. Spr. wijst op andere ge meenten. waar bij zulke gevallen de aanvrage is goedgekeurd en ook Den Haag geen bezwaar had. En spr. maakt zich sterk dat als -de raad het hier goedkeurt, ook in dit geval de regeering het zal goedkeuren. En spr. herhaalt dat dit niet de reden had mogen zijn om de aanvraag voor deze raadsver gadering onmogelijk te maken. De heer Bakker zegt, nu geen verdere voorstellen te zullen doen, maar zich desnoods tot hoogere auto riteiten zal wenden om klaarheid in deze kwestie. Een overstrooming. De heer Overtoom wijst op de overlast die ver schillende bewoners van de Laagzijde hebben ge had van een overstrooming van rioolwater, doordat de uitmonding verstopt was. Voorzitter deelt mee, hoe de kwestie zich heeft afgewikkeld en dat B. en W. geholpen hebben ten slotte, ofschoon zij meenden, dat het een particuliere zaak was. De heer Overtoom zegt, dat al de bewoners riool- belasting betalen. Dus deze belasting is onrechtmatig, of de gemeente heeft te zorgen voor den goeden af-1 loop van 't rioolwater. Spr. weet. dat 'n vertrouwd persoonheeft verzekerd, dat de uitloop van dat riool verstopt was. En 't is wel degeijk de plichte der ge- j meente te zorgen dat dit in orde is. Het was geen kleinigheid, maar wel 14 dagen a 3 weken heeft1 deze onhoudbare toestand geduurd. Voorzitter erkent, dat het heel erg was en be aamd dc meening des heeren Overtoom- de kanaalplannen niet worden verwezenlijkt, transport zeer slecht is gelegen. Spreker weet een ner terrein, aan vaarwater en spoor. Spr. wil i over eerst mededeelingen aan den Raad en jj meert naar de verdere voorstallen. De heer Schoorl maakt spr. duidelijk, dat er een geheel gewijzigd concept is en dat de Raad, geheel te behandelen krijgt. Dit was ook de reden j het nieuwe concept niet thans in deze vergada is te behandelen, hoewel de vergadering er al zoo (mogelijk voor is uitgeschreven. De fooi en nog De heer Van Erp zegt, in de vorige vergadi van den Raad gesproken te hebben over de fooi den heer Trapman aan den gasdirecteur gegeven. Sijlf® hééft toen niet gezegd, dat de heer Trapman dit af? daan had in zijn kwaliteit als wethouder of lid vul 1 fooi in 1913 einde, öf Ju den Raad. Spr. zegt dat begin 1914 is gegeven. Spr. komt nu op de vragenlijst van Ged. StateJ met begeleidende circulaire verzonden over do wefj kelooshcid en het heeft spr. vrwondrd, dat deze tl-r1 culaire niet aan den Raad is voorgelegd. Hifinnr"wc toch was voor onze gemeente geld te verdienen, fa werkeloosheid steun te krijgen van Rijk en pro vind Voorzitter zegt, dat dit een vraag door Ged. Stattjl11 was aan B. en W. en de vragenlijst is gewoon admi D* nistratief ingevuld. Dat is geen kwestie voor dei Raad. De heer Van Eerp besrpreekte de belangrijkheid) <3 circulaire met het oog op de werkeloosheid en haast zich er over, dat de SD.A.P.-leden er niet a* gekomen zijn. De heer Bakker billijkt het volkomen, dat B. et |M W. deze vragenlijst hebben ingevuld. Die steun h "J1 paalt zich alleen tot nieuwe werken cn voor boom» n snoeien, baggeren, enz., al die onderhoudswerka krijgt de gemeente geen subsidie, En de Soc. Den willen hier niet aan meewerken, omdat de gemeenti alleen steun krijgt als er 25 cent per uur arbeidslora 111 wordt gegeven. Daaraan wenschen de Soc. Deun. niet mee te werken. De heer Van Erp vindt het toch begrijpelijk dtl het loon zoo bepaald wordt, dat de werkeloozen hm inu best blijven doen ander werk te vinden, men mo« zoo min mogelijk steunen op de gemeenschap. De heer Bakker zegt zijn uiterste best te doen og eenige menschen aan werk te helpen en noemt vooj w beelden daarvan. Spr. meent dat in Schagen t n werkeloosheid behoefde te heerschen, als het polde bestuur maar meewerkte. Er is genoeg te sloot? voor den polder. Dit college van B. en W., zoowiti als de voiigen, oen wat kan en om daarom ihfe i steeds op dit aambeeld te slaan, bedank ik voor.. De heer Van Erp komt nog eens terug op de circt laire van Ged. Staten en zegt dat het dit college heel Tia gefrappeerd,, dat er door gemeentebesturen zoo wei nig steun wordt gevraagd. Voorzitter herhaalt dat dit voor nieuwe werken al leen is. Weet u soms zulk een werk, vraagt spr. aa den heer Van Erp. Het snoeien der boomen in den Mozid tuin. Door den heer De Vries wondt het snoeien 4d£j boomen in den muziektuin ter sprake gebracht, ik ie spr. een daad van vandalisme meent te mogen not- f(j men. S>pr. wijst er' op, hoe zuinig we in Schaft» met mooie plekjes moeten wezen en stelt de vraa* ii< of het waar is. dat die hak- en zaagnmrtij zonder orcLer en zonder voorkennis van B.cnW. iheoft plaaii gehad cn of. als dit het geval is, B. cn W. maat regelen hebben getroffen, dat zoo iets in de iofr ire komst ra et meer mogelijk is. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. niet opdi iln hoogte waren van dit snoeien. Nadat apr. door eei ingezetene was gewaarschuwd, is 'hij er dadelijk heengegaan en heeft met groote verontwaardiging gezien wat er was gebeurd. Spr. achtte deao wijn van snoeien onnoodig. maar wijst erop, dat dit leekenoordeel is. de tutinman achtte het noodig. B. en W. hebben een ernstig verwijt aan den gt- meente-opziohter gedaan en spr. wil wel zeggen, het niet imeerr zal» gebeuren. De heer De Vries verklaart tevreden te zijn het antwoord van den Voorzitter. De heer Bakker deelt mede. dat bij alle stuta van de Landarbeiderswet zal terug laten halen verder onderzoek zal instellen. De Voorzitter wijst er op. dat B. en W. met deuLo zaak niets te maken hebben, doordat de zaak gebed aan de Commissie is overgedragen. De heer Bakker vraagt dan de medewerking van den Voorzitter opdat do zaak bespoedigd wordt De Voorzitter zegt dit toe. kor irli Do heer Van Erp herinnert er aan, dat de heef Bakker in, uitzicht heeft gesteld met een voorat*! in den raad te zullen komen om een IkhtcommWl te benoemen. Spr. vraagt hoe de heer Blakker nu over deze zaak denkt. De Voorzitter zegt. dat z.i. een lichtcommdssle al soluut onnoodig is. B. en W. hebben het toezid» en zijn zeer goed in staat dat te doen De heer Van Erp is persoonlijk, voor de stichting van een Itelhtcomimissie. De heer Bakker deelt mede, dat hii in verba» met de gang van zaken en de afwikkeling erval het beter oordeelt, dat de zaak in handen blijtft ffl B. en W.. totdat de zaak flink in het reine is. Er I nu een flinke voorraad kolen en gezien de houdll van den directeur. i9 het heter er geen andere roei een sahen bij te 'halen dan B. en W. fc De Voorzitter wijst op de groote waarde, dat i heer Schoorl, die jarenlang accountant van het b« drijf is- geweest, mede leiding kan geven in de eat ka zaken en spr. zou het toch gaarne zien. dat svr.1 'oor Voonzitersohap der commissie zou kunnen blij*! M houden -.Twee personen, uit B. en W. kunnen K M geen zitting in de gascomimissie hebben. De heer Van Erp zegt dan niet verder op de zaai te zullen ingaan, want spr. zou de politiek niet ver willen strekken om den Voorzitter een beent|ffr_ te lichten. VIceschkeuringsdienst, terrein verwerkings- inrlchting, enz. De heer Van Erp vraagt inlichtingen over hot ter-1 rein waarop de nieuwe verwerkingsinrichting zal ko- j men. Hij vraagt wie dat uitzoekt. De heer Schoorl zegt, dat niemand daar speciaal mee belast is* De heer Van Erp ragt, zijn stem nooit U zullen ge- Vil„ ven aao het terrein in -comiitézittia* genoemd.dat als Rapepad uitstellen tot a.s. herfet. dan kan hei w* De heer Van Eirp kondigt voorts aan, bil de ba- grooting van 1929 met belastingvoorstellen te wil len kennen, die wel eens verlaging van inkomsten belasting tot gevolg zouden kunnen hebben vraasrt daartoe opgave te mogen ontvangen van cijfers der vermogensbelasting. J De Voorzitter zal de opbrengst der vermogens!» lasting aan den rijks ontvanger vragen De heer Van Nuland vraagt hoever B en W. zijl gevorderd met de pogingen om het leerlingen-aant» voor de UL.O.-school te vergrooten. De Voorzitter zegt. dat het tegenwoordige coil» aan deze zaak niets heeft gedaan, (maar dat de he«t Gorter ouders heeft bezocht, en eenig resultaat heeft bereikt. -i De heer Schoor! wijst erop. dat er zeer wein* kans is. om tusschentifds leerlingen op do ULO/ school te krijgen en dat dus tijdig voor den nieuw® cu'sus maatregelen genomen moeten worden. De heer Willemse drapgt op spoed aan. wat flj| vergadering van het Landbouwhuishoudonderw)1 met den heer Nobel betreft en zegt dat dit ook band houdt met de UL.O.-school. De heer Willemse wij.st er op/ hoe onhecraanibiw de wegen in onze gemeente waren door sneeuw^JJ en ijzel en wijst er op, dat de politieverordenW do gemeentenaren voorschrijft, dat ze voor bun Pfr' ceelen de straat rein houden. Door den Voorzitter wordt gewezen op de lif'kheid met. dien ijzeltoastnnid en ook de j1"* Schoorl wijst op het gen'aar dat het de tegels f zou hebben. W en, op vt D« Smt Vtn wil 4» T«rt>«terin*

Schager Courant | 1928 | | pagina 6