SchagerCourant ADAMAS V GRATIS L GESCHENKEN! j. WIERINGERWAARD. ZIJPE. WIERINGEN. SCH00RL. HARENKARSPEL O Vierde Blad. 'ergadering van de Alg. Kiesvereeniging van het Hoogheemraadschap Noordholiands Noorderkwartier. Uit onze Omgeving. IBOTERCONTR6LESTATION „NOORD-HOLLAND". Zaterdag 24 Maart 1928 71ste Jaargang. No. 8226. Deze vereeniging vergaderde gistermiddag in café 'entral te Alkmaar, onder voorzitterschap van den heer K. Breebaart Dz. te Barsingerhorn. Deze heet de aanwezigen hartelijk welkom, op de eerste Alg. Verg. van bovengenoemde Kiesvereen. na de verkie zingen, ook de pers wordt van harte verwelkomd. Hij brengt een woord van dank aan de pers voor de wijze, waarop zij de belangen van de Alg. Kiesvereen. heeft voorgestaan, in het bijzonder de Alkmaarsche Courant. De verkiezingen hebben succes opgeleverd» [ei.o-en toch werden de heeren Rademaker, De Boer, Jitentuis en Jkmmink. Voorzitter feliciteert die (hee ren met hun benoeming. Hij had niet gedacht dat het mogelijk zou zijn, dat de heer Rademaker zelfs 1100 stemmen meer zou behalen dan zijm tegencandi daat. Had de voorbereiding beter kunnen zijn, dan was het succes ongetwijfeld nog grooter geweest. Door het politiek compromis was een fiasco voorspeld, ge lukkig is dit anders uitgekomen. Met trots werd ge constateerd, dat door onze Kiesv. de strijd op faire wijze is gevoerd. Hopende op aangename besprekin gen, wordt de vergadering geopend. De heer Veis brengt, na het lezen der notulen, dank aan degenen, die zoo krachtig hebben meegewerkt aan het verkregen resultaat der z.g.n. Breebaartianen, in het bijzonder aan den voorzitter. Hij stelt namens Waterschapsbelang Middelie—Kwadijk f55 als gift ier beschikking van de Alg. Kiesvereeniging, wat met te& krachtig applaus werd beantwoord, en waarvoor door den voorzitter hartelijk dank werd gezegd. I Bij monde van den heer Eriks doet de commissie tot onderzoek der rekening en verantwoording van i den penningmeester, den heer Du Burck, verslag van j de financiën. De rekening sloot met een ontvangst en I uitgaaf van f 1249,, met een saldo van f 135.98%' De verleende rentelooze voorschotten zullen, zoodra de j kas dit toelaat worden terugbetaald. Daarna had de vaststelling van de statuten plaats, Je na enkele 'kleine wijzigingen van het ontwerp,: door het bestuur voorgesteld, werden aangenomen. De contributie voor het lidmaatschap werd vastge- iteld op f 0.50 per jaar, voor vereenigingen—dona teurs op f 5. Het bestuur zal uit 7 personen bestaan, i waarvun 3 ln het district Purmerend, en 2 in elk der j districten Hoorn en Helder. Doel der vereeniging is de behartiging der belangen van eigenaars «van gebouwde en ongebouwde eigen-1 lommen in hot Hoogheemraadschap Noordh. Noorder- iwartier. Zij tracht dit doel te bereiken door o.a. het wer-l ven van nieuwe leden en door iinvloed uit te oe- enen bij de verkiezing van Hoofdingelanden en hun plaatsvervangers. De koninklijke goedkeuring zal op de statuten wor- Ïen aangevraagd. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden in het listrict Helder gekozen de heeren H. S. Eriks te Pet en >en K. Breebaart Dz. te Kolhom. Voor het district Hoorn de heeren J. du Burck te Zuidsoharwoude en J. de Goede te Wijdenes; voor Purmerend de hee ren Mr. X. Belonje te Alkmaar, Krocmenburg te Zaandam en Peereboom te Ilpendam. Tot de gekozenen spraki de voorzitter ©enige harte lijke woorden en uitte den wensch, dat zij de belangen der Kiesvereen. zullen voorstaan met al hun krach ten. Bij het punt propaganda werd goedgevonden, dat het 'bestuur deze zal regelen en voeren, terwijl een 'aantal aanmeldingskaarten zullen worden verzonden, j 'waarbij men zich als lid kan opgeven. Verschillende 'leden stelden zich voor verspreiding beschikbaar. Na een korte bespreking werd bij acclamatie goed gevonden 'het volgende adres aan ihet betrokken col-I ge te verzenden: j Geven eerbiedig te kennen: I de ondergeteekenden, allen ingelanden van het 'Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier; dat het reglement van bestuur van voornoemd [Hoogheemraadschap, zooals het is vastgesteld, laatste lijk bij besluit van de Staten van de Provincie Noord holland van 21 Dec. 1926, no. XVI, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 2 April 1927, no. 36, inhoudt Mn artikel no. 19, waarbij het genoemde Hoogheem raadschap verdeeld wordt in drie kiesdistricten, elk kiezende vier hoofdingelanden en vier hoofdingelan- 4en-plaatsvervangers; dat aan requestranten bij de J.l. gehouden verkiezin- j "en van hoofdingelanden en hoofdingelanden-plaats- jvervangers voor het meergenoemde Hoogheemraad- Bohao ten duidelijkste is gebleken, dat deze verdeeling '"een juiste weergave oplevert van vertegenwoordiging van de ingelandeii, o.a. om de volgende redenen: dat aan iedere stem, uitgebracht in het district Hel der, een grooter waarde wordt toegekend dan aan elke stem in de beide andere districten en dat over- eenkomstiggewijze de stemmen uitgebracht in het district Hoorn meer waarde vertegenwoordigen op zich zelf beschouwd, dan die in het district Purme- Ledental. Op 1 Januari I9t7 bedroeg het ledental 60, nl. 45 Zuivelfabrieken, 11 melkinrichtingen, en 15 hande laren. In den loop van 1027 werden 2 leden ge schrapt, nl. 1 handelaar en 1 melkinrichting, trad 1 melkinrichting uit en werd 1 zuivelfabriek opgehe ven, terwijl 6 nieuwe leden toetraden, nl. 5 zuivel fabrieken en 1 melkinrichting, «oodat op- 1 Xanuari 1928 het ledental 71 bedroeg, nl. 47 zuivelfabrieken, 10 melkinrichtingen en 14 handelaren. In 1928 traden nu nog toe 2 zuivelfabrieken en 1 handelaar. b. Statutenwijziging. Op verzoek van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zijn in de statutenwijziging nog enkele redactiewijzigingen aangebracht door het Bestuur, daartoe gemachtigd door de laatste Algemeens Vergadering. De Ministerieel© goedkeuring: op de Statutenwijzi ging is nu verleend en de Koninklijke goedkeuring is aangevraagd. Van de rijksbotermerkencommissie is de mede- deeling ontvangen, dat 1927 wederom een gunstig jaar is geweest, dat de winst wederom onder de controlestations zal worden verdeeld, Het aandeel voor „Noordholland" is f 227.10. De prijs van de A- merken zai vanaf 1 Xanuari van 13 op 12 cent per boekje teruggebracht worden en de waardeverminde ring van do in voorraad zijnde merken zal verre kend worden. Verkiezing van twee bestuursleden. Op 1 Januari 1929 treden als bestuursleden af d© heeren H. Davelaar en K. Booy, die gekozen zijn uit de aangeslotenen en herkiesbaar zijn. De beide aftredende leden worden herbenoemd, ze nemen de benoeming aan. Volgt vaststelling exploitatierekening over 1927, i en balans per 31 December 1927. Aan de hand van het accountantsrapport, rappor teert de finantleele commissie alles te hebben ge controleerd en tot goedkeuring te kunnen adviseee- ren. Zij gaat eveneens accoord met de begrooting. Het batig saldo over 1927 bedroeg f1746.07, waar van f746.07 wordt toegevoegd aan de reserve en f 1000 aangewend ten behoeve van de exploitatie rekening van 1928. De begrooting sluit in totaal op f 11550. De heer Ham informeert of het noodig is dat de reserve ieder jaar vergroot wordt. De Voorzitter acht dit voorshands noodig, omdat het station thans samenwerkt met het Kaascontro- leatation, maar het zou mogelijk kunnen zijn, dat het Botercontrolestation zelfstandig zal moeten werken. Spr. wijst erop, dat nog geen enkele daad zich heeft voorgedaan, die tot de vrees daartoe aanleiding geeft maar met de mogelijkheid dient rekening te worden gehouden. De heer Spaander wil het reservefonds toch niet te lioog opvoeren. De Voorzitter geeft dan in overweging om in de volgende vergadering een bedrag te noemen, waartoe hei reservefonds wordt opgedreven. De reserve is thans ongeveer een derde van de te betalen jaarlijk- sehe contributie en spr. zou geen bezwaar zien de reserve tot het contributiebedrag op te voeren. De heer Bakker vindt het ook niet noodig te zor gen voor het nageslacht, spr. noemt een bedrag van f U000, waartoe de reserve opgevoerd moet worden. De heer Stapel meent, dat het vormen van een re servefonds geen kwaad kan. De Voorzitter wijst er op, dat onder de tegenwoor dige samenstelling der beide stations samenwerking mogelijk is, maar toch is het goed onafhankelijk te zijn. De heer Appel, St. Maartensbrug, wijst op de wei-1 nige kosten van het Station en acht het goed een flinke reserve te hebben. De beer Commandeur wijst er op, hoe weiriig een reserve van f8500, het bedrag dat aan contributie wordt geheven, beteekent, als bijv. gemeend wordt, reclame te maken in binnen- of buitenland. Het Bestuur zal in de volgende vergadering met «en voorstel komen, waarbij het bedrag van het re servefonds wordt bepaald, Zoowel rekening als begrooting word t goedge keurd. De post propagandakosten is o.a. hooger geraamd met h< t oog op een bezoek van buitenlandsche des kundigen aan ons station, om kennis te nemen van de wijie van controle. De bijdragen dei leden. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de gemiddelde bijdragen der leden per 100 K.G. boter over 1928. Er zal contributie worden geheven van 73 leden met een totaal omzet van 4.118.600 K.G. en daarbij zal het volgende contributieschema vastgesteld worden: le"klasse 37 cent per 100 K.G. boter per jaar, met een minimum van f30; 2e klasse 33.3 cent, mini mum f 37, 3e klasse 29.6 cent, minimum f 83.25; 4e klasse 25.9 cent, minimum f 148; 5e en hoogere klas sen 22.2 cent, minimum f259. Over 1927 bedroeg de omslag respectievelijk 40, 36, 32, 28 en 24 cent. Algemeen goedgevonden. Hierna volgt sluiting. De ttrarnerÜtCe» «tlKvr. waDBt ctta awNfrten ®3 den Algem. Ned. Bouwvakarbeidersbond, hielden J.1. Donderdagavond om half acht dn het lokaal van den heer N. Kok te Hippolytushoef eene vergadering. De heer Ariot, bestuurslid van bovengenoemden bond, leidde de vergadering. Bij de opening werden de ongeveer 15 opgekomenen hartelijk welkom geheeten. Het doel van de bijeen komst was, om tot gelijke loon en te komen. Verschil lende bazen betalen een uurloon van 55 cent en an deren weer 60 ct. De timmerlieden welke 55 cent ver dienen zijn al zooveel in de weer geweest om 60 ct. te krijgen, (maar de bazen willen dit niet. geven. De toestand blijft, als van hoogerhand niet wordt inge grepen, onredelijk. Thans werd besloten dat de be doelde bazen, welke 55 ct. betalen, door het 'hoofd bestuur van den bond izullen worden aangeschreven om 60 cent te betalen en mochten zij hier niet in toestemmen, dan zal in overweging worden genomen om tot staking over te gaan, om zoodoende gelijke loonen van 60 cent per uur te ontvangen. In eene gehouden vergadering van de Zangvereeni- ging „Apollo" werd het besluit genomen, dat vrouwe lijke leden kunnen worden toegelaten, wanneer ze in het jaar van toetreding den 16-jarigen leeftijd berei ken of hebben bereikt. Deze jonge leden zullen de halve contributie hebben te betalen en zij zullen geen stemrecht hebben. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren K. Zander, J. C. Bakker Jbz. en K. Mosk, terwijl als nieu we bestuursleden werden gekozen de dames A. Dissel en N. van Rijswijk. Ook werd de wensch uitgesproken om de toelating als lid van „Apollo" niet te lang open te stellen, daar er reeds in Juni een zangdag zal worden gehouden. In verband met de gehouden Stierenkeuring kan nog worden rvermeld, dat de driejarige Constantijin Dirk) 8 van den heer H. Koster cdk nog werd goed gekeurd en in het Stamboek opgenomen. Deze stier was als één- en tweejarige afgekeurd. SCHAGERBRUG. Met ingang van den dag, waarop zijn opvolger als notaris zal zijn beëedigd, is op verzoek eervol ontslag verleend' aan den heer G. Vrijburg, als notaris te Zijpe. T ZAND. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Jn. Govers Kiz., tbana te Alkmaar, leerling van d(y Pont-school. Paul Krugerstraat, Alkmaar, is geslaagd voor prac- tijk m aeh i neschr ij ven SINT MAARTENSBRUG. Uit het tweetal voor adspirant melkcontroleur bij d< Zuivelfabriek „De Eensgezindheid" alhier is benoemd de heer Jb. Zeeman Wz. ZIJPE. De onlangs voor deze gemeente ingelijfde dienstplich tige J. P. Vogelzang te 't Zand, van de lichting -1928, ia wegens lichaamsgebrek uit den dienst ontslagen. ZIJPE. Woderom zijn alhier twee gevallen van mond- en klauwzeer geconstatoord, en wel onder het vee van de heeren P. Glas te 't Zand, en W. Slljkerman te Stolpen. Thans zijn er reeds 4 gevallen in deze gemeente. ZLJPE. Blijkens de op 22 Maart J.l. vastgestelde' kiezerslijst dezer gemeente zijn er 2572 kiezers voor de Tweede Ka mér der Staten-Generaal, 2555 voor de Prov. Staten en 2452 voor den gemeenteraad Het vorig jaar waren deze aantallen respectievelijk 2583, 2563, 2458. 'T ZAND. Uitslag van de op Vrijdag J.l. door het R.K. School bestuur te 't Zand gehouden aanbesteding van het be- straten van de bij ,de R.K. school behoorende speel* plaats. Ingeschreven was als volgt: K. Kreljger te Oudesluis, f 2485; Hoogervorat te Alk- redenen waarom requestranten zich tot uw college penden met het verzoek, dat van u voorstellen zul len mogen uitgaan tot wijziging der igroepeering van genoemde kiesdistricten, waardoor deze onjuiste' toe tod van bevoorrechting een einde moge nemen. (Bij de rondvraag brachten de door de Alg. Kiesv. stelde en door de ingelanden gekozen candidaten, 'heeren Jiahmink, De Boer, Uitentuis en Rademaker, irtobike woorden van dank aan allen, in het bij lder aan -het bestuur, voor het vele werk en de ichtige propaganda, in den verkiezingstijd gevoerd. De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord v&n dank voor de sympathieke medewerking en hoop- |Mat de gekozenen op waardige wijze voor de be togen van de ingelanden, in het Hoogheemraadschap lullen opkomen. J In de groote vergaderzaal van het Landbouwhuis I1! Alkmaar had Vrijdag 23 Maart 1928, te 11 uur, de pgemeene ledenvergadering plaats van het Boter- Wrolestation Noordholland", i De Voorzitter, de heer H. K. Koster, Wieringer- Wd, opent precies te 11 uur de vergadering, die Ff door slechts 3 afgevaardigden was bezocht. Na- Ffliand werd de opkomst beter, p notulen, worden door den secretaris, -den heer Tr. J- C. de Waal, Alkmaar, gelezen, ze worden onver- fJW vastgesteld. Lu'a- is ingekomen de mededeeling van de Hol- phche Maatschappij van Landbouw, dat de heer jK. Koster is aangewezen om haar in het Boter- prolestation te vertegenwoordigen. Vrijdag werden door de kommiezen, bijgestaan door de rijksveldwachters, alle fietsrijders aangehouden voor controle op de rijwielbelastingplaatjes. Velen lie pen tegen de lamp. In den namiddag waren er reeds ongeveer 70 personen, die geen belastingmerk konden toonen. Waarom toch zoo lang gewacht een belastingpen- ning te koopen? Nu kost het geen f2.50, maar nog eens zoo'n bedrag aan boete. Donderdagavond 8 uur, waren de Hervormde jonge ren der gecombineercje gemeenten op Wieringen, sa men geroepen voor besprekingen of het wenschelijk was hier een Jonigerenbond op te richten. Ds. v. Beek heette de ongeveer 20 opgekomeqen hartelijk welkom. Mevrouw v. Beek, die ook aanwezig was, had voor een gezellig aanzien van het lokaal gezorgd, en te vens voor een kopje thee. Een dor aanwezige dames, welke reeds elders lid van een V.C.J.B. was geweest, gaf nog een kleine toe lichting, nJ.: De vereeniging stelt zich ten doel het christelijke geloofsleven in vrijzinnigen geest onder de jongeren te versterken en te verbreiden, een band te vormen tusschen de vrijzinnig christelijke jongeren in Nederland en, zoo zij zich daartoe geroepen gevoelt, godsdienstig sociaal werk te doen. Met groote ingenomenheid werd dan ook tot op richting besloten, en alle aanwezigen gaven zich als lid pp. Oofk waren verschillende personen verhin derd te komen, maar hadden te kennen gegeven ook lid te willen worden, zoodat de vereeniging al ruim 20 loden telt. Men ging ook over tot het verkiezen van 5 bestuurs leden. Voorzitster werd mej. Bets de Wit» secretaresse mej. Marie Baijs, penningmeesteresse mej. R. Koorn Dd., ondervoorzitster mej. Marie de Haan Md., (Elft), plaatsvervangend secretaris-penningmeester Jn. Baijs Pz. Verder werd besloten om op 19 April a.s. de eerste vergadering te houden en zoo mogelijk dan vervol gens om de 14 dagen. Ds. v. Beek dankte de aanwezigen voor hun op komst, en wij mogen hopen dat onze Jongerenbond een lang leven zij beschoren. maar. t J. Molenaar ta "t Zand, f 9175; F. 2fc*t te Heerhugowaard, f 2081; M. Schipper te Sohagerbrug, f 1999; H. Doom te Xelnsmerbrug, f 1994; Doedens en Schilder te 't Zand, f 1991; C. de Leeuw te 't Zand f 1990; K. Pik te Barsingerhorn, f 1984; C. Ootes te Schagen, f 1980; De Moei en Hermes te Alkmaar, f 1985; H. van Woesik te 't Zand, f 1850; De Moei te Oudorp, f 1710. Gunning aangehouden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 21 tot en met 23 Maart 1928. Geboren: Trijntje, dochter van Cornelis Nierop en van Trijntje Bregman. Ondertrouwd: Geene, Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. Deze week Is door Burgemeester en Wethouders be noemd tot tijdelijk ambtenaar aan de secretarie, de her Boulonje te Alkmaar. DTRKSHORN. Algeaneene vregadering van de 'Coöperatieve Boe renleenbank te Dirkahorn, op Donderdag ten huize van den heer D. Bruin, onder leiding van den heer L. Doek es. De voorzitter opent met een harteüjifc welkom aan de opgekomen leden. 94 in getal. iDe economische toestand, vooral die der tuin bouwers, geeft geiiukkigi een ander beeld dan het vorige jaar. Dat is een verblijdend verschijtnsel. ook voor de bank, De heer J. Groot leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd. Volgt bespreking rekening 1927, welke allen leden is toegezonden. Zij; wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 551310.16#. Daana leest de kassier het jaarverslag over het afgeloopen jaar, waaruit we vermelden het volgende: Het ledental bedraagt thans 134 El* werden 1400 posten geboekt tot een gezamenlijk bedrag van f 762.141.10#. In de spaarbank werd ingelegd f 118.171.08 en uitbetaald f 134.837.12. Het saldo van spaargelden was nog f 202.655.29#. In loopende re kening werd uitgegeven f 467.163.89 en terug ont vangen f 386.396.34/4, dusn og loopende f 70767.54#. waarvan biji de Centrale f 37925 97, met nog f 9000. aan Deposito-obligaties. Het bedrag aan verleende voorschotten was f 145.404.50. waarvan terug ont vangen f 26547.50, dus stond aan voorschotten nog uit f 118.857.—, Een zuivere winst werd gemaakt van f 1263/14#, waardoor de reserve steeg tot een bedrag van f 9410.10#. Was 1926 voor vele leden een slecht jaar, 1927 bleek veel gunstiger. Tot slot een woord van waard eer ing voor het 'Bestuur der 'Bank en den Raad, van Toe zicht, welke beide belangeloos veel1 werk deden. De voorzitter dankt den kassier voor zijn keurig verslag. Bijl de nul volgende verkiezingen werden herko zen: tot lid van het Bestuur de heer X. Glas. tot lid van den Raad van Toezicht de heer J. Wartenhorst en tot plaatsvervangende bestuursleden de heer D. Swart en M. de Pee. Rondvraag. Enkele leden vinden het niet goed, al» niet-leden spaarders de zelfde rente krijgen als 1 eden-spaarders. Voorts zouden ze gaarne de verplichte aflossing van 10 procent teruggebracht zien op 5 procent. De voorzitter aehte het bedenkelijk, verschil te maken tusschen de spaarders, daar men deze soms ook1 zeer noodig heeft voor de verschaffing van de aangevraagde gelden. Met dit gunstige jaar ®ou men de buitenstaanders wel kunnen missen, maar hoe zal dat later weer zijn! En wat de verplichten flossing betreft,, deze bepa ling wordt steeds zeer soepel toegepast en levert dus geen bezwaar o.p. zich tot de Boerenleenbank te wenden, als men voorschot behoeft. Verder is die PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïüustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen. tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks 15 cents met êéh heele coupon coupons 20 30 twee BON (te posten In open enveloppe, porto 1eent) Aan de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES, Postbus 716, AMSTERDAM filaam Adres t - Stadt Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van [O geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. Jé 102 Van éénzelfde adres ral slechts éét» van dexe bons geaccepteerd wordeA*

Schager Courant | 1928 | | pagina 13