Alumni Nifiis- Atttriiit- LaiiliiTltil GERO ZILVER MARKTOVERZICHT NOORDSCHARWOUDE. HEERHUGOWAARD. Dinsdag 3 April 1928. 71ste Jaargang No. 8231. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Uit onze Omgeving. Feuilleton. SCHAC COURANT. blad verschijnt viermaal per \yeek: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- entiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden 11.65. Losse nummers 6 cent. ADYERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. De laatste rondte. Geen aanvoer meer van doorschot. Afnemende aanvoer. La gere prtfzen voor gele en Deensche witte kooL Vrij vaste prijzen voor roode kool en voor uien. De laatste wortelen worden voor enormen prijs verkocht. Onze tuinders zy'n thans bezig „afwerk" te maken, fet omgelegd en nagekeken wordt gaat tevens de deur lit, of liever men laat ze nu met rust tot ze de deur |t gaan. Het gevolg daarvan is, dat geen doorschot user wordt aangevoerd. j)e laagste opbrengst van de roode kool was de laat- wflagen f 21.10. De aaftvoer was tien wagons minder gn de vorige week, en 50 pet. minder dan de voorlaat- te week, waaruit blijkt dat de voorraad klein wordt. De opbrengst van gele kool was ongeveer 1 gulden linder, waardoor ook nu nog van een uitstekenden prijs eaproken kan worden. Ook hiervan was de aanvoer pet. minder dan de voorlaatste week. De aanvoer van Dëensche witte Is nog groot; ook nu og een kleine 100 wagons. De prijs is de laatste dagen let onbelangrijk gedaald, wat voor hen die hun hoop p de laatste weken gevestigd hadden, een misrekening Om den prijs op peil te houden hebben we nog een tar betrekkelijk kwade weken noodig, zoodat het goed an de verzending niet te lijden heeft. De hoogste no- ering was Zaterdag j.1. f 6.90, tegen de Zaterdag daar- lor f 8,30. !De uienprijs blijft op peil en heeft op den grooteren kleineren aanvoer niet de minste invloed. Uit de aan- roer blijkt wel, dat thans de voorraad zoo goed als op is. Ook van peen is weinig in voorraad, maar de laatste engen een prijs op, die nooit eerder bestaan heeft. De verwachting is, dat deze week de aanvoer van pde- en gele kool nog lager zal zijn, en met Paschen voorraden vrijwel zullen zijn uitgeput. De totaal aanvoer was 10650 Kg. uien, 15900 Kg. peen, wagons roode-, 18 wagons gele-, sa 94 wagons Deen- ;e witte kool. DB LAATSTE BESPREKINGEN VOOR DE BAZAR. Nog eens weer werd door het volledige Bazar-comité irgaderd, nadat de verschillende commissies zich be- g hadden gehouden met allerlei voorbereidingen. Niet tót minst was dit het geval, met de aankoop-commissie, Ie reeds een heelen voorraad bleek te hebben aange- icht Bovendien zijn vooral de beide laatste weken tal in' toezeggingen tot uitvoering gekomen, zoodat reeds igeveer 150 inzendingen waren ontvangen, en hiera&n igelijks nog een aantal wordt toegevoegd. Verschillende regelingen werden in deze vergadering jog getroffen. De week voor Faschen zal nu natuurlijk log heel wat te doen. geven. Hoewel financieel zeer aannemelijke aanvragen nog 11 «Groote goedheid, Nick," bracht Olga uit en werd odsbleek. „En het kind?" «Het kind is gered. Het wordt vandaag naar het zie- nhuis gebracht.' «Zal het zal het gevaarlijke gevolgen voor hem boen?" «bat kan niemand nog zeggen," antwoordde Nick," «En dat is de reden, waarom hij niet aan het ontbijt racheen," zei Olga peinzend. „Hoe ben Je er achter 1 omen Hij heeft het jè toch zeker niet zelf verteld, het wel?" 'Ni Ü°G' 18 slecb*-s bij toeval uitgekomen," vertel- bad vanmorgen mijn bad klaar gemaakt en ik de badkamer binnenstapte om er gebruik van maken raakte ik tot de ontdekking, dat ^tax er in had ebt een of ander desinfecteerend middel iiiit+Water ë:egoold' waardoor het er eenvoudig niet ut te houden. Het «preekt vanzelf, dat ik even nij- sn6ff. 6n *°en kwam het geheele verhaal eruit. Tus- rwm 6 haa-kjes: hij verzocht me er jou niets va.n «en 2eSgen( maar ik antwoordde hem, dat ik dit laar t?oven kon- is natuurlijk slechts een détail, llde n yenrielc* bet voor het geval je er met hem over (taan n' zou ernstig willen aanraden dit niet irêirtJ ,ar het risico loopt, dat hij er niet over te «neen zal wezen." Et bet was... prachtig van hem," zei Olga itea h f 00&en\ wilde, dat ik dit wat eer ge- Setreden" Z°U niet 200 onaardi& tegen hem zijn NU' aIS 36 er lusfc toe voelt» dan kun je nu nog lonliii,' Vfn. borouw geven, ofschoon ik vind, dat hij «Man* m 8 meer dan zijn plicht heeft gedaan." khter ,lc niemand kan toch van een dokter ver~ *P Olt» 200 ver &aat, als Max gedaan heeft," si and» veT.wytend nit- „Honderden anderen zouden srd." rS Z^n °Pgetreden; wees daarvan maar verze- "D«rMa heb je zonder twijfel gelijk,'" gaf Nick toe, waren ingekomen voor het innemen van standen op de bazar door zakenmenschen, werd hierop niet ingegaan, aangezien, daarmee het eigenaardige,, naar het .oordeel van het comité, verloren zou gaan. Veelzijdige relame is gemaakt. Goed Paaschweer,en de bazar zal, naar we gelooven, wel slagen. COÖP. BOERENLEENBANK. Aan het woord van welkom, waarmee de Directeur, burgemeester Van Slooten, deze vergadering opende, voegde spr. toe, dat hij hoopte, dat de groote opkomst i niet alleen een gevolg was van het boetenstelsel, doch velen zich naar de vergadering hadden begeven uit be- langstelling in de bank. Voorts merkte' spr. op, dat dit de 23ste jaar-vergadering ia, zoódat in 1929 de bank 25 jaar* zal hebben bestaan. Spr. hoopt, dat er dan alle re den voor bestaan zal om dit feit min of meer feestelijk te herdenken. Door den heer P. Kostelijk werden hierna de notulen gelezen der vorige jaarvergadering, welken onder dank zegging werden goedgekeurd. 1 Door de vergadering werd hare goedkeuring gehecht aan de afvoering van de ledenlijst van: J. Hoogland, P.i Helder, W. Schuuring, Jac. Geel en Jac. Blank. De commissie, welke de rekening had nagezien, bracht bij monde van den heer P. Molenaar Kz. hierover een gunstig rapport uit, en adviseerde tot goedkeuring. Opgemerkt werd nog, dat naar de wensch der vorige Ziet gl) ouder uit dan gij zijt? Slechte spijsverte ring, verstopping, maagkwalen enz., werken nadeellg op uw humeur en ge stel. Foster's Maag- pillen zijn een zacht- werkend laxeermid del. dat uw kwaal doet verdwijnen, Foster's MaagpSllen Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. garantie.' Jn het gebruik evenveel voldoening als massief zltver, bij aanschaffing belangrijk goedkooper, daardoor voor eenzelf de bedrag voorheen slechts weinige stuks, thans een complete Installatie tafelzilver Vraag de brochure Standaard-cassettes. commissie, ditmaal een gespecificeerde onkostenreke- ning was overgelegd. Onder dankzegging werd de reke ning goedgekeurd. In ontvangsten liep ze over een to taal van f 535036.53. Het jaar ving aan met een kassal do groot f 10029.72%, ontvangen wérd aan spaargelden 131375.92%, aan terugbetaalde voorschotten f 19764.75, Oploopende rekening van de' leden f 201926, en van de Centr. Bank f 156414.91, terwijl op de reserve werd ge bracht f 1915.71, aan rente werd ontvangen f 12490.33, aan kosten en provisie in loopende rekening f 84.25, en aan diversen f 36.93;. aan spaargelden werd terugbetaald f 134444.28, aan voorschotten uitgegeven f 34125, in loo pende. rekening aan de leden f 158662.45, aan de Centr. Bank 185826.69, de totaal uitgekeerde rente bedroeg f 10880.26,-bijdrage aan Centr. Bank f 699.95, salaris van den kassier f 1000, diverse uitgaven f 664.17. Op diversen werd gebracht f 1915.71, terwijl de inhoud -dér kas op 31 Dec. bedroeg f 7418.02. De balans liep in vorderingen en schulden over f 294950.63. Nevens het kassaldo te voederen van de rekeninghouders f 109550, van de Centr. Bank f 29413.78, aandeelen bij de Centr. Bank f 190, meu bilair f 1, waardepapier, nóg te vorderen rente f 73.83. Hiertegenover staan de volgende bedragen als schuld: f 240112.39% aan spaarders, f 37456.75 aan rekenninghou- ders, bedrag van het reservefonds f 16340.52%, terwijl het voordeelig saldo bedraagt f 1040.96. Op voorstel van het bestuur werd de winst aan het reservefonds toegevoegd. Door den Voorzitter werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, waaruit we het volgende aanstippen. Door overlijden en vertrek werden 12 leden afgevoerd terwijl 15 nieuwe leden werden ingeschreven; einde '27 bedroeg het ledental 183. Geregeld nam het aantal spaar- ders toe, zoodat thans 333 boekjes in omloop zijn, tegen 304 het vorig boekjaar. Er werden 110 voorschotten ver leend, tegen 99 in 1926. Afgelost werden 18 voorschotten geheel en van 96 een grooter of kleiner deel, terwijl 23 nieuwe voorschotten verleend werden. Hoewel 1927 een bedrag van ongeveer f 900 minder winst opleverde, is dit geen reden tot ongerustheid, aangezien minder gel den werden gevraagd waardoor een grooter bedrag bij de Centr. Bank staat, terwijl de rente voorschotten en in loopende rekening iets werd verlaagd. Het bestuur vergaderde 14 keer, buiten eenige kleinere bijeenkomsten ter bespreking van bankaangelegenheden. Door den Raad van Toezicht werd 4 maal vergaderd. Steeds ken merkten de vergaderingen zich door een aangenamen geest, terwijl met voldoening melding gemaakt mocht (Worden van de wijze waarop door den kassier zijn taak wordt opgevat Met de beste wenschen voor 1928 ein digde spr. zijn verslag, waarop een krachtig applaus volgde. Tot commissie voor het nazien der rekening over 1928 werden aangewezen de heeron C. Ursem, P. Meereboer en J. Meijer, die deze benoeming aannamen. Hiermee waren we genaderd tot de verkiezingen, waarvoor een drietal stembureaus werden gevormd. Met terwijl er een eigenaardige blik ln zijn oogen verscheen. „Het was een daad van een dwaas... van een dapperen dwaas. Dat kunen we niet ontkennen." Lachend verborg het jonge meisje haar hoofdje aan zijn schouder. „Je weet zelf heel goéd dat Max geen dwaas is Nick". „Lieve hemel! Wat wordt jij grootmoedig," plaagde Nick. „Nee, dat ben ik volstrekt niet. ik doe alleen mijn uiterste best eerlijk te zijn. Dat dient ieder mensch te wezen", zei Olga die altijd het land had gehad aan alles wat 'op een leugen geleek. „Natuurlijk," zei Nick. „Je zult nu heel wat tegenover hem goed te maken hebben, kindje, en je moogt hem wel flink verwennen." „Ik ben nooit bepaald onhebbelijk tegen hem geweest", hield Olga vol. „Je moet me niet kwalijk nemen, kleintje, maar er is heusch geen ander woord voor te vinden." Olga bloosde en gaf zoo spoedig mogelijk een andere wending aan het gesprek. Toen Max ongeveer een uur later zijn hoed van den kapstok nam om zich naar het ziekenhuis te begeven," ontdekte hij, dat in de voering van dat hoofddeksel ^en opgerold stukje papier stak. Hij nam zijn hoed mee naar de spreekkamer en maak te het rolletje open. Hij' trok zijn roode wenkbrauwen peinzend te zamen, terwijl hij het volgende las: „Beste Max. Het spijt me heel erg, dat ik je den laat- sten tijd zoo onaardig behandeld heb. Wil je dit alsje blieft trachten te vergeten, en laten wij voortaan goede vrienden zijn. Olga." Op dat oogenblik was er geen sarcastische uitdrukking in de groene oogen, noch zweefde er een glimlach om zijn lippen. Eenige minuten stond hij peinzend voor zich uit te kijken en de teedere uitdrukking lag op zijn ge laat, welke zoovele zijner patiënten van hem kenden. Met een bijna eerbiedig gebaar legde hij het velletje pa pier in zijn zakboekje, dat hij zorgvuldig wegstak. Daar na zette hij zijn hoed op en vertrok. Nadat Olga Nick bij het station had afgezet, reed ze met Violet naast zich gezeten in de richting van Bret- haven, De opude chauffeur Mitchel- zat met een norsch gezicht achterin den wagen. Hij vond het afschuwelijk daar te moeten zitten en volgens, hem kwam het niet te pas, dat een vrouw chauffeerde. Olga was evenwel niet van plan iets om zijn opini te geven. Ze had hem tegen haar zin meegenomen en ze wilde dientengevolge zoo min mogelijk aan hein denken. Het duurde niet lang, of het. was Violet reeds gelukt het een en ander te weten te komen omtrent het twistge sprek, dat zich om Mitchel had gewikkeld. Ze had er zeif bitter weinig behoefte aan de noodige inlichtingen te verstrekken, doch Violet bleef er op aandringen en ze zat schateren van het lachen, toen haar vriendin haar een b isehrijving van het voorval gaf. „Oh, mijn beste kind, de domme Jongen Is natuurlijk verliefd op me," verzekerde ze proestend. „Ik heb dat den eersten avond al ontdekt, toen 11c bij je kwam lo~ geeren. Vandaar die groote gezorgdheid van hem." „Daarvan ben ik nog niet zoo zeker," protesteerde Olga. „Wat! Heb je dat niet eens gemerkt? Mijn beste kind, ben je dan blind? Heb je niet eens geziên, hoe hij me voortdurend met de oogen volgde?" Ja, Olga moest eerlijk toegeven, dat dit haar ook was opgevallen, maar ze had er een andere beteekenis aan gehecht, gaf ze aarzelend toe. „Wat zou het anders kunnen beduiden?" lachte Violet. „Maar je hoeft niet bang te wezen,- hoor kleintje. Ik zal je den jongen man niet ontnemen. Hij is mij veel te koel en practisch. Wanneer hij je aankijkt, heb je het ge voel, alsof hij je zit te ontleden. Ik zou liever doodgaan, dan me ooit door hem te laten behandelen." „Meen je dat?" vroeg Olga verbaasd. „Maar waarom? Hij moet buitengewoon knap zijni" „Daarom juist. Hij is veel te knap om er eenige ver beeldingskracht op na te kunnen houden.. Hij zou onbe schrijflijk onsympathiek en meedoogenloos zijn. Kun je je niet voorstellen, dat hij je lichamelijk opzettelijk zou laten lijden, teneinde zich er op,te kunnen beroemen, dat hij je genezen heeft? Oh, ja hij is geweldig knap, maar hij is ook zoo wreed. Het zou hem totaal niets kunnen schelen op welke manier hij een eenmaal voor oogen gesteld doel zou bereiken." „Ik geloof niet, dat hij zoo gevoelloos is," merkte Olga op en ze verbaasde zich er over, dat zij dergelijke woor den ha;d kunnen uitspreken. „Je zult er wel anders over denken, wanneer hij je ooit als dokter moet behandelen," merkte Violet op. „Ik zou wel eens willen weten, hoe juffrouw Briggs hem vindt. Daar kunnen we vandaag gauw genoeg achter komen." Juffrouw Briggs was de dochter van de oude vrouw, die de vorige week aan kanker gestorven was. Ze was Violet's kindermeisje geweest en de beide jonge meisjes waren erg op haar gesteld. Ze was druk in de keuken aan het werk, en hoewel ze haar gasten hartelijk begroette, lag er toch iets van verwijt in haar oogen, hetgeen duidelijk tot uiting kwam, toen ze over de begrafenis begon te spreken. „Ik had verwacht, dat U al veel eer was gekomen," zei ze zachtjes. Uw bloemen waren prachtig, juffrouw Olga. U had eens moeten zien, hóe mooi we die om moe der heengelegd hadden. Ik had stellig gedacht, dat U haar nog eens had willen zien. En U ook, juffrouw Vio let. Ik heb de kist expres tot het laatste oogenblik toe opengehouden, omdat ik U nog altijd verwachtte." „Dat was heel lief van U, juffrouw Briggs," zei Vio let. „Het was dokter Wyndham's schuld, dat we niet konden komen. Ik logeer bij juffrouw Olga, moet U we ten, en wat de dokter zegt, geldt voor wet Het is een bijna algemeene stemmen werden herkozen: tot lid va» het bestuur de heer P. Kostelijk; tot lid van den Raad van Toezicht de heer F. Beer»; tot plaatsvervangende» bestuursleden de heeren A. yan der Oord, en E A, M. Wuijs. Allen verklaren de benoeming met genoegen aan te nemen. De heer Kostelijk voëgt aan deze verklaring nog toe, dat hij zoowel zichzelf als de bank met dezen uitslag mag feliciteeren. Spr. toch ls van oordeel, dat het voor een coöperatieve instelling, en speciaal voor de onze van groot belang is, dat de functionarissen herkozen worden. Spr. verheugt er zich over, dat dit hier het geval is, aan gezien we een ^ijdperk hebben doorleefd, dat hoewel dit gelukkig niet onze bank betrof er gebrek aan ver trouwen in het coöperatieve wezen bestond, wat naar spr's oordeel voor een goed deel ook moet worden ge weten aan te grootschen opzet en gebrek aan scherpe controle. Gelukkig acht spr. het, dat het vertrouwen langzamerhand weer terugkeert. "Spr. is nu voor den 4en keer tot bestuurslid gekozen en gedurende de 9 jaren, dat hij als zoodanig fungeert, heeft er ten aanzien onzer bank heel wat plaats gegrepen. Spr. wijst in dit verband op bestuurwisseling en wijziging van den Raad van Toe zicht, op de benoeming van een nieuwen kassier door vertrek van diens voorganger, jloch speciaal ook op de groote uitbreiding der bank, waardoor het salaris van den kassier van f 600 langzamerhand steeg tot f 1000. Voorts brengt spr. nog in herinnering, dat indertijd de vraag was gesteld of we door de vorming der reserve moesten zorgen voor hen, die na on3 komen, doch spr. meent er even op te moeten wijzen, dat we dit verplicht zijn voor ons zelve. Men vergete niet, dat het vorig jaar met onze reserve ongeveer f 850 rente ls gebracht, waar uit, af te leiden is, dat over 1927 feitelijk een bedrijfs winst is gemaakt van ongeveer f 200, zeker niet te groot voor een bedrijf, dat over zulke kapitalen gaat Inder daad, zegt spr., de vorming van een flinke reserve is wijs beleid."Ten slotte verklaart spr. nog eens gaarne weer in het bestuursschuitje mee te willen varen, voor al waar de tocht gaat onder een zeer voorzichtigen kar piteln. (Applaus). De voorzitter feliciteert de benoemden en tevens den vergadering, aangezien de gekozenen het bewijs lever den goed op hunne plaats te zijn. Spr. hoopt met hen weer aangenaam te mogen samenwerken, zooals dit steeds geschiedde. Voor tot de rondvraag werd overgegaan, maakte de Voorzitter de opmerking, dat wellicht tot de bank het verzoek zal worden gericht voor een bijdrage en garan tiestelling met het oog op de feestviering bij het 800-jarig bestaan van den Polder, en vraagt of de vergadering het bestuur kan machtigen in dat geval een beslissing te Door den her Koster werd gevraagd, of het bestuur hiervoor reeds een bedrag in gedachten heeft, wat door den Voorzitter ontkennend wordt beantwoord. Spr. zou ook liever nog geen bepaald bedrag genoemd willen heb ben. Op voorstel van den heer D de Jong wordt dit aan het inzicht van het bestuur overgelaten. Bij de rondvraag werd door den heer K. Koster be- gwaar gemaakt tegen het boetenstelsel, daar niet ieder- eeii ter vergadering kan komen, en mede tegen het op maken der voordrachten door het bestuur,.Spr. acht dit niet democratisch. Hierop wordt door den Voorzitter geantwoord, dat bij tijdige kennisgeving van verhindering om geldige reden door het bestuur wel dispensatie wordt verleend; wat de tweede opmerking aanbelangt, de heer Koster kan op zijn ontvangen convocatiebiljet lezen, dat 10 leden het recht hebben de voordrachten aan te vullen, Aan het einde der rondvraag wordt door het bestuurs lid den heer Brugman met genoegen geconstateerd, dat ia de jaarvergaderingen van de bank bij rondvraag raadsel, waarom dat zoo moet wezen, doch het ia nu eenmaal zoo." „Ik had het moeten begrijpen," merkte Juffrouw Briggs op. „Mijn arme moeder was doodsbang voor hem Ze zei, dat hij er tooverkunsten op nahield. Toen ze dien eenen dag wegkromp van de pijnen, smeekte ze hem haar kalm te laten'sterven, maar ze had evengoed tegen den muur kunnen praten. Maar in elk geval heeft ze toch geen langen doodstrijd gehad, niettegenstaande alles wat de dokter ook gedaan mocht hebben." Bij de laatste woorden keerde ze zich om en sloot de deur van de keuken zorgvulidg achter zich dicht Daarna ver volgde ze op gehelmzinnigen toon: „Twee dagen voordat mijn arme moeder stierf, kwam dokter Wyndham haar bezoeken en hij begon haar op zulk een afschuwelijk hardhandige manier te onderzoe ken, dat de stakker het uitgilde van de pijn. Ik dacht waarachtig, dat hij van plan was het goede mensch te vermoorden. Voordat hij wegging, komt hij met een blauwe flesch bij me in de keuken en zegt tegen me: „Luister eens, juffrouw Briggs, je moeder zal het geen week meer maken. Ze is op het oogenblik rustig, want ik heb haar iets ingegeven. Wanneer die drank echter heeft uitgewerkt, dan zal de pijn nog heftiger dan te voren terugkomen. En daarom zal ik U nog een ander middel geven. Het is een pijnstillende medicijn. Ik maak U er evenwel op attent, dat U er heel voorzichtig mee om dient te gaan, want het is gevaarlijk goedje. U moogt haar daarvan niet meer dan één theelepeltje vol geven, zoodra de pijnen terugkeeren. Ze mag ln geen geval meer hebben dan één theelepeltje in de vier en twintig uur. Onthoudt dat goed. En wanneer U denkt, dat het noodig is haar dat drankje te geven, dan moet U me onmiddellijk laten waarschuwen," zei hij. „Daarna vertrekt hij den heelen dag en ook den daarop volgen den lag mijn moeder als levenloos neer. De buren kwa men telkens eens kijken, doch ze herkende geen ster veling. Ze had twee rustige nachten en den daarop vol genden dag kreeg ze eensklaps zulk een hevigen aanval, dat ze het lag uit te brullen van de pijn. Ik heb nog nooit zooiets vreeselijks in mijn leven meegemaakt, juf frouw Olga. Het leek wel, alsof ze levend verbrand werd. Mijn man was er heelemaal van streek van, dus iaat staan ik als vrouw. „Geef moeder in Godsnaam de medicijn, die de dokter heeft achtergelaten," zei hij. „Ik zal hem dan wel dadelijk gaan vertellen, dat het niet om uit te houden was." Hij gaat gauw weg, niettegen staande het al heel laat was en er niemand over was om in het café te bedienen. Ik. haal het drankje dus te voorschijn en geëf moeder een theelepeltje vol. Doch het gaf niets, juffrouw, totaal niets. Het had evengoed water kunnen wezen." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1