Binnenlandsch Nieuws. Het gasschandaaL Friesland's Ged. Staten en de gascorrnpb'e. Chineezenwraak. Een timmerfabriek te Amsterdam afgebrand. Smokkelgeschiedems aan de Limburgsche grens. Nieuwe volkstelling te Vlodrop. De droogmaking van het De ordeverstoorder van den Rotter- damschen Raai De bestrijding van het mond- en klauwzeer. jtfiwd: J. J. A. Leljfcen, en M. C. de Leeuw, beft- ihier. rieden: Joh. Veter, oud 19 jaren, dochter van er en M. de Groot, P. Groot, oud 67 Jaren, echt- van Gr. Koe. GEMEENTE SCHOORL. ichreven over de maand Maart 1928. iron: Jacob, zoon van Jan Volger en van Trijntje VUhelmina, dochter van Petrus Gusbertus Wever Trijntjo van Assem. irtrouwd: Wilhelm Gustav Karl Mundt en ye Oosindie; Louis Guillaume Lensing te Amster- n Elisabeth Keete. )U\vd: Pleter Kuiper en Jacoba Modder, len: NIcolaas Loutor, 33 jaar; Adriaan de Klerk echtgenoot van Adrïana Koopman; Klaas Zwak- 4 jaar, echtgenoot van Guurtje Renooij, weduw- an Trijntjo Smit en Trijntje Hoed. GEMEENTE OUDKARSPEL. chreven. over de maand Maart 1928. renr Johannes, zoon van Cornells Molenaar en udrika Hessing; Jacob, zoon van Jacob Greeuw ntje Weij; Helena Diewertje, dochter van Arie en van Adrlana de Groot; Johanna Catharina, van Dirk Stoop en van Anna Berkhout rtrouwd: lis Schriëken, oud 27 jaren, kantoorbediende, e te Zuldacharwoude, en Marie Margaretha Ju- Möller, 28 jaren, zonder beroep, wonende te ipel. uwd: Jan Nicolaas Gerardus Domper, 23 jaren, man te Schagen, en Adriaantje de Jong, 19 ja- ader beroep te Oudkarspel. eden: Jacob van den Abeele, oud 18 jaren, elec- wonende te Oudkarspel, zoon van Cornells van eele en van Neeltje van Dijk. GEMEENTE HARENKARSPEL. chreven over de maand Maart 1928. ren: Ellzabeth, dochter van Pleter de Goede en aartje Kruit; Martlnu9 Andreas, zoon van Jo- Bruln en van Johanna Veldman; Qerrit, zoon eter Wit en van Jacomijntje Maria Poldervaart; i, zoon van Wilhelmus Zwagerman en van Ma- Ophem; Anna, dochter van Abram Borst en van Elisabeth Groot; Carolus Ludovicus, zoon van Franciscus d'Hooghe en van Maria Seraphina ck; Jannek, dochter van Teunis Ootjer Warde- van Geertje Rentenaar; Petrus, zoon van Pe- oen cn van Maria Doodeman. trouwd: Theodorus Bruin en Margaretha Maria Gerardus Veldman en Elisabeth Blank, weduwe ,rtinus Bruin; Cornells Kapte In en Catharina Geene. eden: Trijntje Commandeur, oud 79 jaren, we- an Fr de rik Hink, Adrianus Cornells Quant, oud medewerking van de bevoegde autoriteiten, hetgeen toch noodig is, om in den chaos orde te brengen. Door zijn toedoen werden de boeken bij Gautzsch en Wilson in beslag genomen. Overal, ook bij grootere zaken, heeft gedaagde belangeloos zijn medewer king willen verleenen. Wat eischer Van Goor betreft, die presteert wei nig,nig, en men beveelt hem aan om hem kwijt te raken. PI. bestreed, dat Van Goor bij sollicitatie ge schaad was door de artikelen. De vordering van f5000 is bloedzuigerij en alleen bedoeld om verdere actie den kop in te drukken. Van der Stel bezit niets en moet met zijn gezin door anderen worden onder steund. PI. vroeg acte te nemen van zijn aanbod nieuwe bewijzen te leveren. Dezo bewijzen betreffen: I. dat de tien procent van de prijzen der gasmeters welke als retourcommissie gegeven werden, aan de betrokken gemeenten ten goede hadden kunnen komen, daar dezelfde gasmeters als aan de gemeen ten geleverd werden aan particuliere gasfabrieken voor 10 minder dan waarvoor de gemeenten deze kochten; dat de firma Wilson te 's Gravenhage in Woesp dan ook die korting van 10 aan de ge meente gegeven heeft en de Dordrechtsche Meterfa- briek in December 1927 de prijzen van haar gasme ters zoodanig verlaagd heeft, dat do 10 daardoor practisch thans geheel of gedeeltelijk aan de betrok ken gemeente ten goede komen; II. dat eischer en Van Goor te Zaandam hun sol licitatie te Beverwijk introkken op aandringen van de heeren Bruinwold Biedel en Vader, directeuren van het gasbedrijf te Zaandam, teneinde de corrup tiezaak te bemantelen; III. dat het gemeentebestuur van Beverwijk aan alle sollicitanten en dus ook aan eischer zou vra gen, hoe zij ten opzichte van de retourcommissies stonden en hoe zij daarmede gehandeld hadden, spe ciaal hoe zij de 10 retourcommissies op de gas meters geboekt hadden en dat van alle sollicitanten een schriftelijke verklaring gevorderd zou worden, dat zij nooit retourcommissies hadden aangenomen; IV. dat eischer van de Maatschappij ter vervaardi ging van Gasmeters enz. voorheen G. Heeley en Co. te Dordrecht retourcommissies en opzet-gelden, al thans bedragen in geld, heeft aangenomen ten ge volge van aan de gemeente Castncum gedane leve ranties. Ten aanzien van eischer Van Goor werd het vol gende thema ten bewijze door getuigen voorgedra gen: de punten I t.m. II evenals ten aanzien van eischer Van Hoeve en voorts: ten IV. dat eischer tallooze malen vruchteloos naar andere plaatsen gesolliciteerd heeft, daar hij uitsluitend capacitei ten heeft als bedrijfsleider, imaar niet om het admi nistratieve en economische gedeelte der taak van een gasdirecteur op. zich te nemen en dientengevolge te Zaandam ook voor een benoeming als zoodanig ge passeerd is. In de zaak Van Hoeve is misschien een beleedi- ging geuit, maar er moet nog aangetoond worden, dat hij' wel benoemd zou zijn in andere plaatsen, wanneer de artikelen niet waren geschreven. Ook voor dezo zaak verzocht spr. acte van een aanbod nieuwe bowijzen te leveren. Uitspraak 10 Mei a.s. LE PROCEDURES TEGEN VAN DER STEL. lerdag zijn voor de rechtbank te Zutphen de lien gehouden in de civiele procedures va.n de J. van Geer en J. van Hoeve, resp. adj.-dir- gasfabriok te Zaandam en directeur van de itelijke lichtbedrijven te Castncum, als s contra den heer A. van der Stel. Iet Volk", onder opschriften als „De corrup tie gasindustrie, hieuwe beschuldigingen" en ruptio in de gasindustrio. antwoord aan den ruinwold Riedel", had do heer Van der Stel :n doen opnemen; omtrent een voordracht benoeming van een directeur der gasfabriek irwijk, waarin o.m. werd gezogd, dat de hee- n Goor cn Van Hoeve, resp. 1 en 3 van de icht, zich hadden teruggetrokken, „wijl zij lil" meer hadden in de benoeming, en verder vanzelf sprak dat beiden er geen oogenblik dden gedacht, dat hun b.v. eens gevraagd wden, op welk hoofd zij de tien procent kor- gasmeters geboekt hadden (de heer Van toch gedurende een jaar waarnemend direc- Zaandam geweest). eischers trad op mr. J. Wolterbeek Muller sterdam, die zeide dat in bedoelde artikelen Iers verdacht zijn gemaakt. Verschillende zin- n op misselijke wijze gesteld. PI. had oen ntvangen van den burgemeester van Castrl- iraarin o.m. word geschreven: „Ziet u toch te krijgon dat do heer Van Hoeve schoon uit lak komt". Er zijn door Van der Stel dingen over een andoren gasdirecteur, die eveneens ser heette, welke wel niet toepasselijk waren her, maar hem in ieder geval griefden, ffende de vraag, of den gedaagde mag wor- gestaan zijn positie te bewijzen, meent pl. dat moeilijkheden gepaard gaat. Hij zou gaarne at de rechtbank v. d. Stel toestemming zou ,ev. corruptie van eischers 'aan het licht te Gedaagde heeft geen concrete bewijzen en hts een instructie, zonder dus te weten, of wsaties zijn gepleegd, Er is inderdaad' tegen we een instructie geopend, doch het O. M. te r heeft verklaard, geen vervolging te zul- ellen, daar niet was gebleken, dat ongerech- iiï waren gepleegd. En onderwijl tracht de m der Stel toch nog eens te laten onderzoe- jVan Hoeve zich aan corruptieve handelingen Chuldig gemaakt. rtikelen hebben schade berokkend. Van Hoeve aanvankelijk op de voordracht voor de be- g van een directeur te Wagcningen en na de digingen is hij van de voordracht afgevoerd, löthorn wees er op, dat bij vrijwillig de ac- UHle van den heer Van der Stel, om te wer- jen de georganiseerde beweging, welke ach- Bchermen wroet. een ongunstige stemming tegen pleiters ongemotiveerd. Van der Stel heeft een mis daan, maar heeft daarvoor geboet. Als het schaap is hij er echter uitgetrapt, laldelijk onderbrak de president den verde kt verzoek bij de zaak te blijven, daar hij tders het woord zou ontnemen, jaande zei pl., dat alle procedures tegen Van zijn gesteld op instigatie der Ver. van Gas ten. Eerst werden er aanklachten inge- jaar toen daarbij enkele gasdirecteuren ont- werden, stelden zij civiele acties in. 'olterbeok Muller merkte op, dat deze zaak Mlvies is aangepakt. öthorn repliceerde, dat dit er trouwens wei deed, want nu Van der Stel heeft gedreigd, 'e volgende civiele procedure drie namen te loemen van gasdirecteuren, die zich aan cor- lebben schuldig gemaakt, zijn deze acties gestaakt. vroeg zich af, of terwijl Van der Stel steeds corruptie schreef, in dit geval plotseling van jng kan worden gesproken. Van der Stel deen geantwoord op een schrijven van den Kümvold Riedel. Gedaagde heeft niet be aat er 10 van gasmeters door V. eischers .*8 gestoken. Hij had ook geen reden, per- JQch tegen eischers te kanten., hij wil slechts hf'belang dienen. Het is zeer onwaar- l*. dat eischers zich te Beverwijk hebben te» ino amiiat hen gevraagd is, waar de 10 8asmeters zijn gebleven. Hoe kan itten nn- Stel geschrevene een "beleedi- wn. Er is slechts iets yan algemeen© be- IWpperd, Gedaagde ondervond te weinig DE BEGROOTING VAN LEMSTERLAND NIET GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Friesland hebben d© gemeentebo- grooting van Lemsterland niet goedgekeurd, omdat de raad den gasdirecteur, die steekpenningen aangeno men had, heeft gehandhaafd. B. en W. zullen den Raad in de eerstvolgende vergadering hieromtrent nadore mededeelinigen doen. HET DRAMA OP HET STOOMSCHIP *BEN GKALIS." In den morgen van 26 November 1926 heeft zich op de stookplaats van het stoomschip „Bengkalis" der Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam, toen dit schip, dat van Japan naar Java op weg was, zich bulten territoriale wateren van eenlg rijk In de Chlneesche Zee bevond, een drama afgespeeld. De on geveer 84-jarlge Chinees Tang-Lok, die op de „Beng kalis" als tremmer werkzaam was, hoeft op genoemde plaats den Chlneeschen stoker Wong-Ngay met een mes aangevallen en hem ter linkerzijde van de borstkas, on der do hartstreek, een steek toegebracht, welke zoo ern stig aankwam, dat Wong nog dienzelfden dag overleed. Donderdag stond de dader, die uit do provincie Kan ton geboortig en thans gedetineerd 1b ln het Huls van Bewaring, voor de Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam terecht. In de dagvaarding was hem ten laste gelegd moord subs, doodslag subs zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende, subs. zware mishandeling subs. mishandeling. Verd. werd met hulp van een Chlneeschen tolk ge hoord; toen deze in zijn taak tekort bleek te schieten, moest inderhaast een andere Chineesche tolk worden opgeroepen. Als getuige werd gehoord de toenmalige vierde ma chinist van de „Bengkalis". Deze deelde o.m. mede, dat de verslagene dien fatalen ochtend te ongeveer half tien Tang een slag op zijn oog had gegeven. Get. scheid de de twistenden en beval hun weer aan het werk te gaan, wat zij ook deden. Het was get. opgevallen, dat verd. zich weinig met de andere Chineezen bemoeide; hij deed zijn werk uitstekend, terwijl daarentegen het slachtoffer een lastig, onaangenaam mensch was. Toen get. enkele uren na het incident in de machinekamer werkzaam was, kwam plotseling een voorman der Chi neezen onder groot misbaar op get. toeloopen. Op Wong doelend riep hij: „He is killed! He is killed!" (Hij is ver moord). Get. liep met den voorman mede en ter hoogte van de stookplaats zag hij een bloedplas; boven geko men zag hij de verslagene, die tusschen twee Chinee zen de richting van de Mess-room uitliep. Get had geen oogenblik de gedachte, dat Wong doodelijk getrof fen was. Verd. zelf verklaarde, dat hij ln het geheel geen op zet heeft gehad, om Wong te dooden; hij wilde alleen wraak nemen voor den hem toegebrachten slag. Het mes vond hij toevallig ln de kombuis, waar hij, toen zijn werk was afgeloopen, wat water wilde gaan drinken. Het O. M.t mr. Reillingh, meende, dat niet valt uit te maken hoe precies verd.'s gedachten zijn geweest tus schen de eerste ruzie en de steekpartij. Er is weinig contact met verd. geweest, den zelcersten weg vond spr. verd. schuldig te verklaren aan mishandeling, den dood tengevolge hebbend. Wat 'de strafmaat betreft, was spr. van "oordeel, dat hier verzachtende omstandigheden aan wezig zijn; ook is het billijk, dat van de straf het zeer lange voorarrest van ongeveer anderhalf jaar wordt af getrokken. De Officier elschte vijf jaren gevangenisstraf, met aftrek van het geheele voorarrest. De verdediger, mr. K. W. Salzmann. betoogde, dat verd. zich alleen heeft schuldig gemaakt aan mishan deling zonder meer. De dagvaarding spreekt wel van verwonding, tengevolge waarvan Wong is overleden, doch dit gevolg was, zoo meende pL, niet zonder nadere aanwijzing geaccepteerd geworden. Het staat z.1. abso luut niet vast, dat de dood het gevolg was van de mis handeling, dit is zelfs hoogst twijfelachtig. Na de mis handeling heeft Wong nog eenige uren geleefd; de hulp, die gegeven werd, was leekenhulp en derhalve zijn ook de medische verklaringen van den eersten stuur man, die Wong behandeld heeft, slechts met groote om zichtigheid aan te nemen. Mishandeling met voorbedachte rade is hier, aldus pl., zeker niet aanwezig. Men heeft hier te doen met een Oosterling en derhalve rekening te houden met zijn psyche en gevoelens. Een Oosterling, die ln zijn gezicht wordt geslagen, overlegt daarna niet kalm, beraadt daarna niet rustig; hij laat zich dan slechts lelden door primitieve wraakgevoelens, Pl. drong op de uiterste cle mentie aan. Uitspraak over 14 dagen. DRIE BRANDWACIITS ONDER EEN NEERSTOR TENDEN GEVEL BEDOLVEN. DOCH NIET ERN STIG GEWOND. Donderdagmorgen omstreeks vier uur werd In de timmerfabriek met hout-opslag-plaatsen van de firma Vis en Jacobson aan de Buiskade en de Visseringstraat brand ontdekt Onmiddellijk waarschuwde de politie de hoofdwacht van de brandweer aan de Prinsengracht, vanwaar terstond eenige brandweer-auto's vertrokken onder leiding van den hoofdbrandmeester J. M. Hart- dorff. Toen de auto's het terrein van den brand bereikten, stond het geheele houten gebouw reeds in lichte laaie. De hoofdbrandmeester gaf dadelijk hevel om meer hulp te halen, al zag hij zeer wel ln, dat het gebouw *Aif ver loren was. Hoog laaiden de vlammen zich op en ver lichtten de geheele omgeving ln een rossig schijnsel. Met het oog echter op de verschillende houten lood sen, die rond de timmerfabriek verspreid liggen, diende men het vuur met groote kracht te bestrijden. De hoofdbrandmeester A. G. Förch kwam weldra met een manschappenwagen het materiaal versterken. Met acht stralen tastte men het vuur aan. Plotseling klonk een hevig gekraak, en vóór de drie brandwachts, die bij den voorgevel aan het spulten wa ren, de vlucht hadden kunnen nemen, stortte de bren- dende gevel ln en bedolf de drie spuitgasten. Omstan ders slaagden er ln hen te bevrijden. De G. G. en Q. D. die inmiddelB gewaarschuwd was, verscheen ook ter plaatse. Twee der gewonde brandwachts werden op het terrein verbonden. ZU konden echter geen dienst meer doen. De derde, brandwacht de Jonge, werd naar het Wll- helmlna Gasthuis voor onderzoek overgebracht. Na een uur was het gevaar voor uitbreiding geweken. De geheele fabriek ls een prooi der vlammen geworden, terwijl ook eenige machines door het vuur en het war ter onbruikbaar zijn geworden. De eigenaar van het gebouwencomplex, de heer van Leeuwen, was verzekerd. Ook de eigenaar der fabriek was op beurspolis verzekerd. De oorzaak is onbekend. De brandweer acht het niet onwaarschijnlijk, dat de brand door kortsluiting is ont staan. Tot 9 uur toe is het blusschingswerk voortgezet DE WAGEN DOOR DE DOUANEN MET KOGELS DOORBOORD. Donderdagmorgen poogden douanebeambten aan de Duitsch-Nederlandsche grens bij Twisteden een be stelauto aan' te houden. Deze reed echter, ondanks (het sein tot stoppen, en ondanks het feit, dat hem schoten werden nage zonden, verder. Eenzelfde geval maakten later andere douane-be ambten mede. Do achtervolging werd daarop begon nen en de wagen werd bij Kevelaar bereikt, waar hij echter weer kon ontsnappen. Eerst tusschen Wetten en Capellen kon de'wagen tot staan gebracht worden, die door ontolbare kogels doorboord was, De inzittenden, een Duitscher en een Nederlander, waren als door eon wonder ongedeerd gebleven. Zij werden in hechtenis genomen. In den wagen worden 40 a 50 centenaar koffie en cacao, alsmede auto- en fietsbanden gevonden. HET RAADSEL OPGELOST. Zooals onlangs is meegedeeld, is zoowel door den commissaris der Koningin ln Limburg, als vanwege het. Centraal Ruroau voor de Statistiek een onder zoek ingesteld naar het feit, dat in_ de gemeente Vlodrop ongeveer 400 inwoners minder aanwezig zouden zijn dan in het bevolkingsregister stonden ingeschreven. De parlementaire redacteur van de „Tel." ver neemt thans, dat de rapporten met de resultaten van dit onderzoek dezer dagen ter kennis van de Regeering zijn gebracht. Zoowel uit het rapport van den commissaris der Koningin, als uit dat van het Centraal Bureau voor de Statistiek, is gebleken, dat de fout haar oorzaak vond in d,e onvoldoende controle ten aanzien van de bevolkingsboekhouding van de zijde der gemeentesecretarie op de bevolking van het klooster St. Ludwig. Het is gebleken, dat personen die reeds uit dit klooster waren vertrokken, nog in het bevolkings register ter gemeentesecretarie stonden ingeschre ven. Reeds sedert lang, zoo werd nog vernomen, schijnt het aan het noodige contact tusschen de gemeentesecretarie en het klooster te hebben ont broken. Intusschen beeft op last van den Commissaris der Koningin een nieuwe telling der bevolking van Vlodrop plaats gehad, waarbij het zielental 1685 bleek te zijn. willig© aangifte van een geval van mond- en klauw zeer, de medewerking van den veehouder of vee handelaar blijkt^ tegen zeer billijken prijs, in bij zondere gevallen gratis, aan verzoeken tot inspui ting van het overige vee, desgewenscht direct ga- volg te geven. WAT DE GRONDEN TOEN OPBRACHTEN. Wijf en zeventig geleden werd de (Haarlem mermeer drooggemalen. Wat de gronden toen op brachten bij den eersten verkoop blijkt uit een oud boekje van dien tijd, waaraan het JEL D." het vol gende ontleent: Te Warmond werden 784 H.A. verkocht voor f575.250, te Halfweg 1273 H.A. 29 A. voor f 742.450, te Sassenheim 515 H.A. voor f 353.400 en te Lisse 583 H.A. 65 A. voor f244.900. In den loop der jaren is de prijs van den grond in den Haarlemmermeerpolder sterk in prijs gerezen, want het is gebleken uitstekende grond voor land bouw en veeteelt te zijn. De eerste koopers moesten veel avonturen, maar hebben er hlijkhaqr geen spijt van gehad. DE LOCO-BURGEMEESTER RICHT EEN SCHRO TEN TOT DEN OFFICIER VAN JUSTITIE. Het bekende artikel 47 der Gemeentewet. ADRES VAN DEN NED. BOND VAN VEEHANDE LAREN INZAKE DE INSPUITINGEN. Medewerking der veeartsen gevraagd. In ons vorige nummer maakten wij reeds mel ding van de besprekingen die de Ned. Bond van Veehandelaren inzake de bestrijding van het mond en klauwzeer gevoerd heeft, waarbij tevens gewe zen werd op de slappe maatregelen, die de regee ring in dit opzicht trof. Deze Bond heeft, zich thans tot den Minister van Binn. Zaken en Landbouw gewend, met een adres waarin verzocht wordt met betrekking tot de bestrijding van het mond- en klauwzeer de volgende door den Minister te geven voorschriften te willen: overwegen: lo. dat het serum overal in den lande, zij het dan cok in gelijke hoeveelheid, tegen een normalen, overal gelijken prijs worde ingespoten. 2o. dezen prijs te doen stellen op ten hoogste f3 per beest; 3o. die maatregel te willen voorschrijven aan rijks- en gemeente-veeartsen, opdat die niet, nu juist het meerendeel der veehouders en veehandelaren aan het inspuiten eenigermate waarde is gaan hechten, daar een buitengewone bron van inkomsten door verkrijgen zooals op sommige veemarkten voor komt, en hun te willen verzekeren door billijk tA- rief hierin mede te werken. 4a in die gevallen, waarin uit onmiddellijke vrij De loco-burgemeester van Rotterdam, wethouder mr. A. de Jong, heeft dezer dagen den volgenden brief tot den officier van justitie gericht: Tot mijn leedwezen zie ik mij, verplicht tmljl tot n te wenden. In den raad onzer gemeente vindt meermalen wanordelijkheid ©laats door het lid1 den heer Van Burink. Zijn optreden belemmert herhaaldelijk de gena gelde behandeling en afdoening van zaken. Dm wetten en reglementen zegt hiji zich, weinig te bekommeren In de raadszitting van 6 Januari 1927 heeft hij' o. m. uitgesproken, dat hij zich weinig gelegen liet liggen en dat hij. als hij het noodig zou vinden, zich daaraan niet zou storen. In de zitting van 15 Juli 1927 heeft hU de volgen de woorden gebezigd: „Gij kunt mooie boomen op zetten over evenredige vertegenwoordiging en gij kunt heel verontwaardigd zijn over mJjh ronde ver klaring, dat Kki regielementen van orde en al die dingen aan mijn laars lap....* In de zitting van 8 November 1927 heeft hfj zelfs verklaard, dat hij in den raad zit omi de zaak oo ld ruien, te saboteeren en bespottelijk to maken. Na de aflegging van de eeden en beloften bij den aanvang der nieuwe zittingsperiode herhaalde hij nogmaals openlijk, dat uit zijn vierjarige practilk ln dezen raad wel gebleken was. wat die verklaring en belofte voor hem waard was. iBlji zulk een gezindheid is geen orde verzekerd en geen burger is veilig van niet in een publiek lichaam te moeten ondervinden,, dat hem in eer en naam schade wordt gedaan, waartegen hij zonder ver weer staat, omdat een raadslid krachtens het be kende artikel 47 der gemeentewet niet gerechtelijk vervolgbaar is wegens de stem of de meening, doos hem in de vergadering geuit. Vele malen komt het in den raad voor. dat het genoemde lid zich om den hamer van den voorzitter niet bekommert en doorschreeuwt, als do hamer valt en de voorzitter zelf of een der leden rustig wil spreken. Ik beklaag mijl thans bij u over hetgeen ln de laatste zitting is voorgevallen, terwijl naar mijn overtuiging het gebeurde niet door artikel 47 der Gemeentewet wordt gedekt. De heer Van Burink diende in deze zitting van 29 Mlaaft j.1. eon voorstel in, hetwelk niet genoegzaam werd ondersteund en alzoo krachtens het reglement van orde niet in verdere behandeling kon komen. Zonder het woord te hebben bekomen, sloeg bi) over tot een scheldpartij tegen zijn medeleden en een bejegening van niet in de raadzaal aanwezige Nederlandsche ingezetenen, waaraan ik ten slotte met vele hamerslagen alleen een einde kon maken door hem tot driemaal tot de orde te roepen. Dit door den heer Van Burink gepleegde feit acht ik strafbaar. Deze strijd tusschen geschreeuw van een lid en den hamer en bet stemgeluid van den voorzitter la mij hoogst onsympathiek en kan niet limmer voort duren. Een tweede feit Is. dat de heer Van BUrink, toen ik mij, vanwege zijn ordeverstoring en 'kwetsing van raadsleden en van den raad zeiven genoopt zag in gevolge art. löbia van het reglement van orde een voorstel te doen omi aan hem den toegang tot en het verblijf in de raadzaal en de daarbljl bebooren- de localiteiten te ontzeggen, onder de stemming over dit voorstel, die stemming door voortdurend ge schreeuw vergezeld deed gaan, die moeilijk maakte en blijkbaar trachtte haar zoo min mogelijk: te doen gelukken. Ook dit feit acht ik strafbaer en niet door artikel 47 der Gemeentewet gedekt. Nadat mijn voorstel tot ontzegging van den toe gang tot en'het verblijf in de raadzaal en de daarbij behoorende localiteiten met 31 stemmen was aan genomen, heb ik in de openbare zitting den heer Van Burink verzocht ingevolge 's raads besluit heen te gaan. Artikel 8bis zegt in het slot: Jïü aanne ming moet het lid de vergadering onmiddellijk ver laten." Hij, weigeixie zich te verwijderen, zelfs onder op- mérking, dat hij het beter vond, dat ik eerst de recherche liet komen. Toen'heb ik hem voorgelezen de artikelen 144 en 185 van het Wetboek van Strafrecht en hem ge zegd, dat hij zich blootstelde aan een proces-verbaal indien hij niet heenging. (Hij weigerde echter. Ten derden male heb ik hem gelast heen te gaan. Hij weigerde en gaf te kennen, dat wil het maar eens justitioneel moesten uitmaken. Ik heb daarop geconstateerd, dat hij. de zaal niet verlaten wilde en mi| toen wegens deze gedragingen van den heer Van Burink in de noodzakelijkheid gezien de openbare zitting te schorsen. Het doet mij, oprecht leed, dat ik tot deze stappen moet overgaan. Veel liever had ik gewenscht, dat de heer Van Blurink in de dagen, die sedert de raadszitting zijn voorbijgegaan, over het gebeurde spiit had betuigd. Maar de eer van den gemeente raad in onze stad gedoogt niet de tooneelen, die telkens voorvielen. Mij, bijl u beklagende, verzoek ik u dan ook, dat teeen den. hee*- Van Burink ter zake van het ge pleegde procesverbaal worde opgemaakt. Ik heb uiteraard noch over veroordeeling. noch over de straf ook maar iets te zeggen. Toch hoop ik, dat voor dezen eersten keer de den heer Van Burink bij schuldigverklaring door de rechtbank op te leggen straf zoo gering mogelijk zal zijto. Het gaat mij thans meer om een veroordeeling op zich zelve dan om het aan een raadslid toebrengen van eon gevoelig leed.

Schager Courant | 1928 | | pagina 11