Icliager Courant GEOPEND Firma W. D. NIESTADT 4 Zoon Vierde Blad. „Tijdgeest" te Winkel. ons geheel nieuw naar de laatste eischen ingericht ATELIER. FOTOGRAFEN SCHAGEN. De reguleering van de MississippL U WEET WEL een RIJWIEL kunt koopen G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 7 April 1928 71ste Jaargang. No. 8234. luitengewone Algemeene Vergadering, op Donder- g 5 April 1928, 'bij den heer Bruin tc Winkel, des onds half acht. De voorzitter opent de vergadering met een woord a welkom, en had gehoopt dat gezien de belang- ke agenda, meerderen aanwezig zouden zijn ge lest. doch het meerdere werk, en dat het komende orjaar weer medewerkt voor hen ala een ver- looning mag gelden. )e voorzitter deelt mede, dat de heer K. de Boer, ituurslid van den Centralen Bond van Ned. Ver- jiks-Cooperaties hebben uitgenoodigd niet om er Is te helpen doorjagen, doch om als man uit de actijk toelichting te geven voor zoo'n belangrijk nt als instellen van een ledenraad. Met dit kort woord verklaart de voorzitter de ver- dering geopend, en worden de notulen der vorige gadering door den secretaris gelezen en goedge- ïrd, met een woord van dank aan den secretaris. Jaarna verkrijgt de heer de Boer het woord en gt in kort, bestek uiteen te zetten, het nut en het lang van een ledenraad. Bij de bespreking daarvan oeten alle bijgedachten terzijde worden gesteld en .sluitend het belang van de coöperatie voor oogen jrden gehouden. De ledenvergadering was lange ja- i de hoogste macht, doch de laatste wetswijziging icht daarin verandering. Verschillende groote en ddelgroote coöperaties zagen uit naar een andere telling van bestuur en bij de wet werd bepaald, coop. vereenigingen met meer dan 200 leden een enraad mogen instellen, kleinere coöperaties mo- dat niet. Voor verschillende coöperatie is het tellen van een ledenraad geboden, en spreker mt als voorbeeld „de Volharding" in Den Haag pl.m. 16000 leden en toont, aan, dat een ledenver- deinsr'en een bij behoorlijke belangstelling landeling van een agenda niet mogelijk is. n de coöperatie alhier, met z'n pl.m. 1000 leden, is alle roden om aan de instelling van een ledenraad denken. Aan alle leden dient men toe te kennen dezelfde ihton en plichten, doch het houden van een alge- lenc vergadering in een bepaalde plaats, is een ver ding van de rechten van de veraf wonende leden, arvoor het bijwonen der vergadering zoo niet on- igËfijk, toch n»-t belangrijk meerdere bezwaren en sten gepaard gaat. let houden van vergadering bij afwisseling heeft ineens bezwaren. Aangezien de eene samenstelling, zoo in richting inzicht van de andere kan verschillen, dat daaruit in bepaalde lijn is vast te stellen voor het# bestuur, Ifs een vergadering in dezelfde plaats geeft lammelingen. Len middel daaraan tegemoet te komen en toch 1 contact met de leden niet te verliezen, is, hen .de gelegenheid te stellen hun eigen vertegenwoor- rers aan te wijzen. ie belangstellende leden der algemeene vergadering, len wo zeer waarschijnlijk terug vinden in den enraad, omdat niet belangstellenden, zich geen ididnat zullen laten stellen. Je leden moeten een deel van hun rechten afstaan hebben geen directn invloed, hoewel een lid ter [emeene vergadering ook niet meer invloed heeft, n een zooveelstè deel van het aantal bezoekers, ter- het oen goed 9preker is en aanhang vindt. )m toch de belangstelling bij de leden warm te uden, is het goed dat er jaarlijks ledenvergaderin- n worden gehouden,waar alle zaken de coöperatie treffende, worden besproken. Deze vergaderingen iden staan onder leiding van de vertegenwoordi- rs in den ledenraad. enrefcer öat in «en instelling ram eon ledenraad zooveel goeds, dat hij de hoop uitspreekt, dat in deze vergadering daartoe zal worden besloten. (Applaus.) Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen, wordt gebruik gemaakt door den heer Van Wijk, die wijziging der statuten bij referendum door de leden wenschelijk acht; den heer Olie, die vraagt naar de positie van een lid van den personeelraad, die niet deelt het gevoelen der leden die hem afvaardigen; den heer Bijhouwer, die vraagt of voor dit instituut geen proeftijd kan worden bepaald van b.v. 3 jaar; den heer P. Kort, die vraagt waarom er verschil is voor de regeling van het personeel en van de leden. De sprekers beantwoordende, zegt de heer De Boer, dat de leden van den ledenraad volgons de wet han delen naar eigen overtuiging, zij kunnen dus geen opdracht hebben van de leden, doch de moreele ver plichting brengt mede, dat zij rekening houden met hen, die hun hebben afgevaardigd. Instelling voor een bepaald aantal jaren kan niet, doch door wijziging der statuten kan de ledenraad zelf ook weer de opheffing bewerken, en dit zal ze zeker doen, wetende dat de leden deze instelling niet meer willen. Wat betreft personeel en leden, inzake vertegen woordiging, moet het op hoogen prijs worden gesteld dat de medezeggenschap van het personeel hierin is vastgelegd. Een personeelslid mag dan niet meer me destemmen in het district waartoe hij als lid behoort, omdat geen lid twee stemmen mag uitbrengen. Statutenwijziging. Eerst wordt door den voorzitter de vraag gesteld, of de vergadering tot wijziging der statuten wenscht over te gaan. Zonder stemming wordt hiertoe besloten. Daarna volgt de artikelsgewijze behandeling. De voorgestelde statuten bestaan uit een 52-tal ar tikelen, waarvan op enkele artikelen meer amende menten zijn ingebracht of staande de vergadering worden ingebracht. Vooral die gedeelten, waarin werd geregeld de nieuwe instelling van een leden raad, met al wat daar aan va9t zit, als wijze van ver kiezing bevoegdheid, vergaderen enz., vereischte veel bespreking en veel tijd. Het vormen van districten ont moette eenige bedenking, evenals het personeels- district, als te eng opgezet en voor de leden daarvan een beperking in hun keuze doch voor een nieuwe insteTling als deze, moet de praktijk nog alles leeren en moet men ook aan de praktijk wat durven over laten. Men moet echter niet vergeten, dat bij elke re geling. hoe goed bedoeld er toch altijd nog wel Iets overblijft, dat men anders had willen zien. We moe ten ook wel eens weten te geven. Na langdurige bespreking is het einde genaderd, en de artikelen behoudens enkele wijziging aangeno men als voorgesteld De instelling van een ledenraad is daardoor een feit geworden. Bij de behandeling deed de heor Becker een po ging de neutraliteit der coöperatie vast te lggen, door aan hot doel der instelling omschreven in art. 2 toe te voegen: mot terzijdestelling van alle vraagstukken op godsdienstig gebied of partijpolitiek". Dit is hem gelukt en met op één na algemeene stemmen aange nomen. Een voorstel van den heer Van Wijk de 50 cent entree voor nieuwe leden te laten vallen, werd aan genomen. I Een amendement om matutenwtjeigtog bij referen dum te doen plaat? hebben, kon echter geen genade vinden, maar werd omgezet in het bepalen of wijzi gen der aansprakelijkheid van de leden. Daarover zal dus in de toekomst elk lid zich hebben uit te spreken. De vrije hand van het bestuur om tot f 5000 te mogen gaan met leenen, enz., werd teruggebracht tot f3000, tenzij het betreft omzetten van bestaande hypotheken, in welk geval het bedrag der 'hypotheek als maximum wordt aangenomen. Als dan de artikelen zijn doorworsteld en hier en daar met een enkele wijziging vastgesteld (later krijgt elk lid wel een exemplaar), heeft de eindstem ming plaats en het geheel met groote meerderheid aangenomen (6 personen verklaarden zich tegen en 1 hield zich buiten stemming). De voorzitter uit daarover zijn tevredenheid en hoopt dat oen belangrijk werk is tot stand gebracht. Een machtiging aan het bestuur om «de noodige redactionoele wijzigingen uan te brengen, wordt met aller Instemming verleend. Bouwplannen voor uitbreiding. De voorzitter kondigt de behandeling der plannen aan en de bedrijfsleider de heer Beukman, zet een en ander nader uiteen. De uitbreiding van het bedrijf en vermeerdering van den omzet, doen dagelijks de last ondervinden van te beperkte ruimte en reeds ge- ruimen tijd zag men uit naar verruiming. De omzet gedurende het le kwartaal bedroeg f 128000, tegen f 101000 over hetzelfde tijdvak in 1927, waar dus zooveel meer wordt omgezet, is meerdere ruimte noodig. De voorgestelde plannen zullen voor een tijdvak van pl.m. 5 jaren voldoende zijn, bij een regelmatigen voortgang als thans. Om tot de plannen te komen, is het oordeel ingewonnen ook van hen die er hun werk zullen vinden. Bijvoeging van Anna Paulowna heeft zeer zeker tot dio uitbreiding bijge dragen, doch ook het uitbreiden tot andere gedeel ten, o.a. naar Wieringen. Teneinde hier cijfers te kun nen geven inzake omzet en win9t, zoo kort na de 3- maandelijksche inventarisatie, is veel inspannenden arbeid noodig geweest en daarvoor brengt spreker gaarne een woord van waardeering aan den boekhou der, den heer De Jong. De winst bedroeg over het le kwartaal 1928 pl.m. f4000, tegen f2400 over hetzelfde tijdvak in 1927. De voorgenomen verbouwing zal echter f20.000 moeten kosten. In groote trekken worden de veranderingen aangegeven en dan zal over de geheele breedte van het bestaanre gebouw een stuk aangebouwd worden, 18 M. lang -en 10 M. diep, met één verdieping. Voorts een kelder met een oppervlakte van pl.m. 60 M2., boven een groote meelzolder en ruime graan- bergplaats. Een wagenremisie van 5 bij 18 M., een broodmaga- zijn; overplaatsing van de banketbakkerij, kaaspak- huis cn vergrooting van winkel en kantoor. De winkelruimte zoo groot mogelijk, omdat, veel ruimte noodig is voor hot vooraf klaar maken dor waren nu nog voor 10 wijkon, doch langzamerhand zoo mogelijk voor alle wijken. Bij de plannen komt ter sprake de -geldvoonziening. Uit het bedrijif is f 10.000 te vinden en de ontbrekende f 10.000 zal geleend worden tegen een rente van hoog stens 5 Voldoet aan de hoogste eischen der MODERNE PORTRETFOTOGRAFIE. Aanbevelend, En van amamka's grootste problemen. Grootste plannen. Êen der goweldigsto problemen, waarvoor het ze- ntigste Congres der V. S. staat, i9 de reguleering n den Mississtppi. Deze rivier hoeft over 1927 een idenregister, dat wol uniek mag heeten. Door ffStroomingen kwamen 200 menschen om het ven, 700.000 personen werden dakloos en de ver- ieste eigendommen vertegenwoordigen een waarde n 500 Tnillioon gulden. Met het oog, op deze verlie- i schijnt het thans wel definitief geboden, de re- leering ter hand te nemen. Sen aantal vooratellen bedoelt reeds, reservoirs te leggen, dijken te bouwen en afwateringska- ien te graven. Na diepgaande bestudeering van die ^stellen heeft kort geleden het betreffende Se- Wtscomitó een rapport gepubliceerd, dat zich, uit weekt ten gunste van den dijk- en kanaal aanleg het reaevoirproject buiten beschouwing laat. Het Jport bevat de voorstellen, die de chef-ingenieur n het leger, generaal-majoor Edgar Jadwin, en dfi ssissippi-commissie hebben ingediend en oppert t denkbeeld van de instelling van een speciaal nité, dat de beide voorstellen op één leest moet loeien. Het plan van den chef-ingenieur beoogt het gra- n van een 9cheetpvaartkanaal van- Cairo (Illi nois) naar New Orleans, dat niet minder dan 100 meter breed en ongeveer drie meter diep zal zijn. Voor de reguleering van het overtollige water vat het plan de navolgende maatregelen in het oog: De inperking van den Misaissippi tu&schen dijken en de groote toeneming van de stuw-systemen heb ben de laatste jaren in verhoogde mate overstroo mingen teweeggebracht. Om de watermassa's bin nen de tegenwoordige dijken te houden, zou men deze bij' Cairo twee meter, bij Arkansaa City vier meter moeten verhoogen. On het oogenblik hebben de dijken reeds ter hoogte van zes meier. Zoo blijft dus, daar men met deze verhoogingen niet steeds kan voortgaan, niets anders over, dan het water op bepaalde punten, waar het 't gevaarpunt bereikt, in kanalen af te leiden. Het zou dan door natuur lijke afvloeiing, in de Golf van Mexico torecht moe ten komen. Overstroomingen door deze afvoeringen zouden eveneens door dijkon vermeden moeten wor den. die al naar do waarde van de te beschermen gebieden aangelegd dienon te worden. De economische beteekenis van de reguleering van den Mississippi voor de V. S. bewijzen de yol- gende cilfers. De Mississippi vertegenwoordigt over zijn lengte van Cairo tot de Golf van Mexico een waterkracht van ongeveer 60 millioen P.K. Deze kracht wordt op het oogenblik reeds voor het groot ste gedeelte reeds verbruiktt aan het voortbewegen van het putn, riviergrint en watermassa's. De ri vier ontvangt totevoer uit 31 staten en zou onge veer 48.000 vlerk. K.M. overstroomen, wanneer de dij ken niet bestonden. De plannen welke in een voorafgaande pauze te be zichtigen waren, worden nu nader besproken. De heer Kriek acht het veiliger rente hoog stens te nemen. De heer Olie juicht deze plannen toe, doch zag gaar ne kantoor en bestuurskamer niet direct aan de straat. De heeren Sj. van der Wal en Van Wijk vragen of het niet te erg is f 10.000 uit het bedrijf te nemon. De heer Becker vraagt waarom geen verbouwing plaats heeft, voldoende voor b.v. 20 jaren. 'De sprekers beantwoordende, zegt de heer Beuk man, dot, hoe juist de opmerking van den hoer Olie ook is, er geen andere plaats is voor kantoor en be stuurskamer; de heeren Van der Wal en Van Wijk kunnen .gerust zijn, door het bedrijf is, afgaande op den tegenwoordlgen toestand cn gezien wat in vo rige jaren uit hot bedrijf werd gedaan, wel f 10.000 op te brengen. Een uitbreiding voldoende voor pl.m. 20 jaar is niet uitvoerbaar en zou het tegenwoordige bedrijf topzwaar maken. En vreest men dan nog voor de f 10.000, dan is er nog een achterdeur, n.1. de Handelskamer, die bereid is te helpen. De heer E. van der Wal waarschuwt niet te gaan bouwen vóór de leening geplaatst is. De voorzitter zegt, dat dit ook niet de bedoeling is. Voldoende toegelicht, wordt het plan, bouwen en geldleening 'in stemming gebracht, doch zonder stem ming en met aller instemming, aangenomen. De voorzitter memoreert dan, dat in deze vergade ring belangrijke besluiten zijn genomen, dankt allen die daartoe het hunne hebben bijgedragen, in wel ken vorm ook, hoopt dat straks velen bereid zullen zijn aan de leening, die in kleine andeelen geplaatst zal worden, deel te nemen alles in één wensch sa menvattende dat het moge zijn tot een zegen voor de coöperatieve beweging moge zijn. Na het middernachtelijk uur wordt dan de ver gadering gesloten en werkelijk belangrijke zaken zijn afgedaan. De Coöperatie „de Tijdgeest" staat thans voor een neriode waarin naast belangrijke uitbreiding, een ge heele nieuwe bestuursorganisatie zal optreden. Moge het goed gezien zijn, dien weg in te slaan, een weg zoo juist en zoo duidelijk door den spreker van den •Centralen Bond, den heer De Boer, aangegeven. Trekking vanDonderdag 5 April. 2e klasse 4e lijst. Prijzen van f 30. 85 380 407 516 572 910 983 1373 1482 1647 1765 2035 2185 2879 3042 3359 3525 3651 3690 3718 3748 3994 4461 4736 4976 5005 5205 5419 5498 5930 5938 6089 6307 6446 6549 6585 6656 6777 6992 7050 7191 7367 7471 7768 7863 7967 8097 8444 8522 8523 8742 8796 8808 9005 9052 9278 9326 9579 10251 10629 11201 11617 11688 12557 12839 12942 13201 13320 13698 13752 13898 14176 14183 14558 14859 15071 15352 15359 15425 15460 15713 15763 16152 16468 16939 17284 17761 18305 18407 18890 18900 19128 19178 19322 19327 19867 19378 19481 20123 20314 waar U in SCHAGEN, het goedkoopst en het best en niet voor anderen behoeft te betalen. Prijien b«neden elke concurrentie. RIJWIELEN met toipedonaal vanaf i S5.—Niet te overtreffen. Gebruikte Heeren- en Damesri]wielen, waaronde zeer goede merken, vanaf f 5.—. THEATER ROYAL. Vloot tegen Vloot, of de Zeeslag bij' het Skagerok is de film, die met Pasohen in het Theater Royal zal draaien. Het spreekt vanzelf, dat deze bijzondere film, die in alles iets aparts en grootsch is, veler belangstelling zal hebben. Men zal hier iets bij- zonde, s zien op cinematografisch gebied, oen epi sode uit den grooten wereldoorlog, die nog steeds in ons aller herinnering leeft. Zooals in elke film, ontbreekt ookrin deze niet het romantische en de volgende korte inhoud geeft den lezer daarvan ,eecn goed denkbeeld: Juni 1914. Do laatste zomer van den vrede. De korvetten kapitein Hans Barnow commandeert de laatste oefeningen, voordat de vloot naar Kiel jal vertrekken. HIJ is een streng officier, die zijn vrouw Erika ten achter stelt bijt den dienst. Op de „Gioothertog" zijn mede in dienst de bootsmaat Kord Römer en de stoker Tim Kreuger, die beiden verliefd zijn op de blonde eigenaresse van den Kieler wijnkelder. Anna Sass. De torpedo officier Gunther Adenreid is in stilte verliefd op de vrouw van zijn commandant, Hans Barnow. Haar vader, de groot-industrieel Elsberg, en haar zuster Hilde, zullen met den compagnon van haar vader een bezoek aan Kiel brengen. Het is de Kieler week. Het Engelsche eskader loopt de haven van Kiel binnen en do officieren van beide mogendheden ontmoeten elkaa- op vriendschappelijke wijze. Bar now ontmoet weder zijn ouden kameraad Norton van de Engelse!^ vloot. Ook Elsbergs Jacht is blnnengeloopen. Hilda wil van die gelegenheid gebruik maken om den vlleg- of.icier Kafnpf haar jawoord te schenken. Erika voelt zich ongelukkig en schenkt aandacht aan de avances van luitenant Adenreid. Als een bliksemslag slaat het bericht in omtrent den moord te Serajewo. Tot laatste afscheid be vinden zich Erika on Barnow bij Norton op de „Kinfr George". Weinige weken later volgt de oor logsverklaring. Er gaan twee jaren voorbij. Barnow is altijd in actie en zijn vrouw hecht zich hoe laneor hoe meei* aan Adenreid. Eindelijk willigt zij' zij'n verlangen in om van. Barnow te schelden. Barnow wil zijn medeminnaar tot een duel uitda gen. doch de omstandigheden beslissen anders. In dienzelfden nacht nog vaart de vloot uit. De beide vloten raken slaags en de „Groothertog^ wordt tot zinkon gebracht. Erika en Hilda. die aan Kamipf denkt reizen naar Wilhelmshaven. Zij vinden daar den lichtgewonden Kampf en Erika verneemt den dood van haar echt genoot. Nu kan zij ook nooit meer iets om Aden reid geven, want alleen aan hem wijdt zij de oorzaak van den dood van haar man, Adenreid meldt zich voor den onderzeedienst. Ook Frits Kampf neemt daar dienst. Erika verzorgt in een hospitaal den zwaargewonden commandant j Norton. Telkens noemen de Tippen van den IJlen den Erika'» naam. Het is Kerstfeest. Frtiz Kampf viert met zijn vrienden feest. „Vrede op Aarde" klinkt het overal, maar die roep werd niet door de menschen verstaan De u-boot met Kampf en AdenreiÖ wordt op zee i in een gevecht zwaar gehavend en door een Spaan schcn kruiser opgebracht. Do bemanning werdt ge ïnterneerd. Eindelijk komt de vrede. De Duitscho vloot moet aan den vijand worden uitgeleverd. In de villa van Erika Biarnow wacht Norton, de j Engelschman, oip het Jawoord van de vrouw, die 1 bij zoo liefheeft. Het noodlot wil anders. Zij zal hem nimmer kunnen toebehooren. treurende als zij' nog is over den dood van haar echtgenoot en haar ontrouw in zijn laatste oogenblikkem. MOTORONGELUK. Donderdagavond had op het einde van het Noord' een ongeluk plaats, De heer K., komende uit de richting Schagerbrug, zou voor een dame dio aan dam verkeerden kant van den weg reed, uitwijken en geraakte hierbij in eon kuil. D'e bestuurder kw8m te vallen en bezeerde zich hiérbij ernstig aan den schouder. De gewonde werd bij den heer P. binnen gedragen alwaar Dr. Van der Sluis de eerste ge neeskundige hulp verleende. EXFRVETLINGl Op do S'dhager E'Jerveiling werden in het eerste kwartaal van 1028. 678.738 eieren aangevoerd teven 542.44(1 in 1027, een vooruitgang dus van 136.297 stuk». BFTVORDERD. F. Arnoldus alhier is aan do Ambachtsschool te Helder bevorderd tot de 2e klasse. EÏ/FCTRISCH BAGGEREN. De bouw met toebehooren van de olectrische voedlngs- lijnen ten behoeve van het electrisch baggeren van het kanaal Kolhorn—Van Ewijcksluis, is opgedragen aan de firma P. Zwaag, vroeger te Schagen, thans te Helloo. Dat electrisch baggeren met een Cutterwerktulg Is een voor ons land geheel nieuwe werkwijze. THEATER IGESZ. „Beau Geste" (groot gebaar) is de schitterende Para- mountfllm, die deze week als hoofdnummer op het pro gramma prijkt. De inhoud van deze film is eigenlijk een familie-tragedie, waarin een Indische Radja een voorname rol speelt. Evenals zoovele Oostersche vorsten, heeft bedoelde Radja een zwak voor kostbare diamanten, en een zeld zaam blauwe safler, dien hij in het geheim van een En gelsche dame koopt, ligt ten grondslag aan alle avon turen, die de drie pleegbroeders, Mlchael, Dlgby, en John Geste, naderhand zullen beleven. Het zijn dan ook in hoofdzaak die avonturen, die de film ons te aanschou wen geeft. Wij krijgen een kijkje op het zoo beruchte Fransche Vreemdelingenlegioen in Marokko. "Naast de Oostersche pracht en eigenaardigheden van Noord Afrika, maken wij ook kennis met de ontberingen en het lijden van dat cosmopolitische leger. De zengende woestijnen, waar de menschen als. insecten sterven, of ten offer vallen aan roofzuchtige Arabieren en, wat nog erger ls, aan het banditisme van de vele misdadige elementen, die in het Vreemdelingenlegioen huizen. Dé film, die is vervaardigd naar het bekende boek van P. C. Wren. wordt schitterend vertolkt door het puikje der Paramount-artisten. Daarnaast aanschouwen wij de schoonste natuurtafereelen uit het mystieke land der Oosterlingen, zonder daarom "in geheimzinnige on mogelijkheden te vervallen. Overal had deze film dan ook een overweldigend succes, en wij twijfelen niet, of het publiek van Schagen en Omstreken zal over het streven van de Directie van Theater Igesz tevreden zijn, MARKTOVERZICHT. De handel ln vette koeien was een Donderdag j.1. vlug. Amsterdam kocht nogal, en de Helderschen wa ren goed vertegenwoordigd, met een niet te groote aan-

Schager Courant | 1928 | | pagina 13