Schager Courant ADAMAS GRATIS L GESCHENKEN! L O Tutti Frutti. zenuwen RAAD WARMENHUIZEN, overwerkte /'lijriAa/vdis Derde Blad. Na ontvangst van den door U Ingevulden bon, welke bieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vyf vrije Coupons doen toekomen. 10 stuks 15 cents met één heele coupon 20 30 twee coupons BON (te posten In open enveloppe, porto 11 eeot) Zaterdag 7 April 1928. 71ste Jaargang. No. 8234. De lichamelijk» oefeningen teflnac-tiëiL de gemeen- Vorgadering van den Rand, op Donderdag 0 April 1928, des middag» 2 uur. ■Afwezig is de heer S'wan. Voorzitter de lieer J. Burger, burgemeester. secre taris de heer Rij©. De Voozitter deelt mede, dat de heer Swan bericht heeft gezonden dat hij door ernstige ongesteldheid van zijn vrouw-verhinderd Ja ter vergadering aan*- wezig te zijp. Spr. is overtuigd naimens de vergade ring te spreken, als hit den wenscfr uitspreekt, dat die ongesteldheid zich weer spoedig in herstel zal wijlzigen. De notulen worden, nadat enkele kleine wijzi gingen zullen wonden aangebracht, goedgekeurd. Ingekomen stukken. t De verslagen van de commissies tot wering van schoolverzuim in deze gemeente over 1907. Te Krabbendam behoefde de commissie niet bijleen te •komen, te Schoorldam als voren, te Warmenhulzen moesten 5 vergaderingen in verband met verzuim worden gehouden. Er blijkt dus uit de verslagen dat er zoo goed als geen verzuimen zijn geweest. De finantieele verhouding tusschen rijk en 2. Een schrijven van B. en Wl van Oosfcstolling- werf, om adhaesie te 'betuigen aan het door den Raar dier gemeente verzonden adres aan don (Mi nister van Financiën over de financleele verhouding tusschen rijk en gemeenten. B. en'W. stellen voor, het adres voor kennisgeving a$n te nemen, omdat geen rekening dient te worden gohoudon mot de draagkracht der gemeenten. Ook kan als motief gelden, dat als het ontwerp-wet wet zal worden, veel verbetering zal worden verkregen. O.o. zal Warmonhultzon In dat geval f 5000 moor ont vangen, dan volgens de wet van 1897. Bovondlon bestaat do vrees, dat wanneer allerlei Romeonten gaan adrosseeren, het ontworp-wet weer nirt tot wet zal worden verheven. Ook de ofd. (Noord- holland van de Vereenlglng van Ned. Gemeenten vreest dit. Do heer Slot heeft wol den Indruk, dat de groote atodoni meer voordeel zullen trokkon van de nieuwe regeling, maar gehoord do toelichting van den Voor zitter, wil ook apr. geen adhaesio aan hot onder- lmvigo adres betuigen. Spr. wijst erop, hoe moeilijk hot roods is een wet tot stand to krijgen. Wel komt in vele opzichten' het platteland ten achter bij de stedeni Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De belastbare opbrengst der gebouwde en on gebouwde eigendommen. 3. Ehn verzoek van B. en W. van Rollumeriand c.a. om adhaesie te betuigen aan hot door hen ge richt schrijven aan HL M. do Koningin over de her ziening belastbare opbrengst gebouwde en onge bouwde eigendommen. Het Hikt, B .en W. toe, dat van dit adres het zelfde gezegd kan worden als van het vorige. Het houdt verband met de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Het adres wordt voor kennisgeving aangenomen. i. Een schrijven van de (St. Jozephsgezellenver- ecniging te Warmenhuizen, waarin dank wordt be tuigd voor de jaarlijksche subsidie voor het mu ziekcorps „Soli Deo*. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 5. Eeni ingezonden stuk in de Leeuwarder. Cou rant van Mr. J. W. Tijsma over de Gascorruptie. De schrijver o'ordeelde, dat het niet in alle geval len billijk is boetes aan de gasdirceteuren op te 1 eg- Ken. Het artikel zal bij) de raadsleden circuieeren. 6, De verslagen \van de cursussen voortgezet la ser onderwijs in deze gemeente. Aan de R.K. Jongensschool te Warmenhulzen eln- digde de cursus met 16 leerlingen, te Krabbendam' mot K Jongens en 3 meisjes, aan de openbare- school te Warmenhuizen met 5 jongens en 2 meisjes, te I Schoorldam met 6 leerlingen. De Voorzitter constateert, dat het onderwijs blij kens de verslagen vruchtdragend is geweest. het symbool, de roem en de schrik van NEW-YOKK. Het bekende, hoogbejaarde parle mentslid, de Journalist P. T. O'Connor, is in Lon den terug van een bezoek aan de Ver. Staten. Hij was er een jaar of tien niet geweest en is er enorm getroffen door de machtige ontwikkeling van de torenhuls-architectuur in de metropool aan den Hudson. Maar daar hij zelf van oudsher aan hoogtevrees lijdt, was hij altijd bang en ze nuwachtig in die hooge gebouwen. Hij had een hotelkamer op de elfde verdieping, maar moest aan de directie verzoeken hem een andere ka- mor op de tweede verdieping te geven. Het Idee zoo hoog te zitten maakto hom benauwd bij het afleggen van zakenbezoeken en bijwonen van con ferenties ln dio hooge gebouwen. Steeds ging O'Connor dan "met zijn rug naar het raam zitten, anders werd hij bang on duizelig. Het torenhuis, vroeger streng beperkt t.ot down- town, vindt men thans bijna overal in New-York; maar in do zakenwijk zijn zij het hoogst en het stoutst. De eigenaardigheid wordt hoe langer hoe moor dat het torenhuls een wereld wordt op zich zelf; met eigen winkels, restaurants etc. Reusach tig Is de waarde van deze gebouwen en groot zijn ook de bedragen, die moeten worden betaald door degenen die er hun kamer of kamers hebben. O'Connor ziet het torenhuls als een symbool van de manier waarop de New Yorksche zaken lui hun reusachtige deals" op de effectenbeurs doen. Deze soort zaken zijn „als de skyscraper reusachtig, fantastisch, ongelooflijk. Wat ook fantastisch is volgens O'Connor Is do vrijgevigheid en milddadigheid van den Ame- rlkaanschen zakenman, als eenmaal het zakendoen is afgeloopen. Hij kwam in contact met den mil- llonalr Raskob, die roomschkatholieke en Iersche sympathieën heeft (mevr. Raskob ls een Iersche) cn die onlangs bezoek kreeg van een bisschop, die een vrij arm diocees heeft Het gesprek van den bisschop met den heer Raskob leverde den pre Ged. Staten- berichten, dat vrijstelling1 tot bet go- ven van onderwijs in lichamelijke oefening is ge geven tot 1 Januari 1928 en in overweging wordt gegeven, zoo spoedig mogelijk zich in verbinding te stellen met den- Inspecteur van het L.OL De Voorzitter (beschouwt dit onderwijs niet als een van de meest noodzakelijke vakken en het zal -heel wat geldelijke offers aan de gemeente vragen. B. en W. zullen dan ook wel niet direct tot de invoering in 1029 overgaan, maar wel trachten zoolang moge lijk als de wet toelaat, dat ia tot 1936, ontheffing te krijgen. D'e heer Molenaar onderschrijft volkomen de con clusie van B. en Wl Voor 5 scholen zal het ont zettend; veel kosten vorderen en spr. hoopt dat het onderwijs ook in 1936 nog niet zal komen. Voor plattelandsche gemeenten is het ondoenlijk. Bpr. geeft geen cent voor dat onderwijs. De heer "Van der Meijden ia vniefc zoo voor ver plichte invoering op de scholen, maar spr. wijst wel op het groote nut van lichamelijk oefening. Die heer Slot oordeelt ook, dat de kosten voor de plattelandsche gemeenten niet zijn op te brengen. Wel is het een nuttig vak. maar spr. vindt het be zwaarlijk, dat de uren voor dit onderwijs van de overige lesuren afgaan. De heer" De Groot zegt, dat B. e» Ww later wel op deze zaak terug znUeoi koane». Modedeeilngeo. Door B. en W. is aan ML M. Laurman eervol ont slag verleeend. als a. t s. en is als zoodanig (benoemd J. D&lenberg. Door B. en- W. is''aan J. de Boer met ingang van 15 April 1928 en- aan D. Berkhout met ingang van 1 Juni 1928 op hun verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk stoker aan het gasbedrijf. Door B. en W. is tot bedrijfsleider van het gemeen telijk Tuinbouwbedrijf benoemd de heer -P. Vogelaar. Op 20 Maart jd. zijn kas en boeken van den ge meente-ontvanger opgenomen- en- was in kas f 5.671.43 K. De aanbesteding voor den bouw van de brug in -do Oudewal zal p-laate hebben op 19 April a/s1, on het werk zal op .1' Juli 1908 opgeleverd moeten zijn. De Olympische Spelen. B. en W. hebben aan de commissie voor cultureel© en economischo propaganda ter gelegenheid van de Olympische spelen 1928, een, bijdrage verleend van f 10. B. en W. zien in deze zaak een bevordering van het vreemdelingenverkeer, al is bet dan niet tot binnen onze gemeentegrenzen. Voor het beoogde doel, propaganda te maken voor den Ned. land bouw, tuinbouw, enz., oordeelen B. en W>. een bijdra ge van f 10 wel gemotiveerd. De heer Molenaar kan met bet besluit van B. en W. meegaan, do Olympische spelen rullen veel monscJaen ih Nederland brengen en wellicht is dat PD AT mijn geachte begunstiger* de groote waarde zullen waardceren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret Aan de FIRMA ALEX. 8. MAVRIDES, Postbus 714, AMSTERDAM Naam Adrtit Siodt Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus ran O geschenken mei VIJF VRIJE COUPONS. M m Ven éénzelfde adres zal slechts één van deze bont geaccepteerd WordcA. laat een chéqué van 1.000.000 op. Maar om nu de indrukken van O'Connor over het steeds meer terrein en steeds meer hoogte winnende NeW Yorksche torenhuis nog eens kort saam te vatten: Er zijn nog vele zaken die ik zou kunnen ver melden, en die een verklaring zouden kunnen ge ven voor het gevoel, dat ik gedurende mijn ge- heele bezoek heb gehad, dat Ik n.1. leefde in een wereld van ongelooflijke en fantastische zaken, van onbevattelijke groote vermogens, van onbe grijpelijke permutaties en combinaties op het ge bied van financleele speculaties. Maar bij dat al les vond lk, als symbool voor financieel en archi tecturaal New York de formule dat deze stad bo ven alléfc „de stad van het torenhuls" ls. Reus achtig, maar schitterend, vol prachtige resulta ten, maar toch een zekeren indruk gevend van wreede, beangstigende almacht. Het torenhuis la het symbool, de roem en de schrik van New York". GECOMPLICEERDE VERWANTSCHAP-VERHOUDEN GEN. In het kleine plaatsje Zeil aan den Pet- tenfürst bij Vöcklebruck in Ópper-Oostenrijk trouwde onlangs do grondbezitter Franz Kalten- brunner met Mario Hauser, een 28-jarige boeren dochter. Korten tijd daarop ging zijn zoon een huwelijk aan met de oudste dochter van zijn stiefmoeder. Franz Kaltenbrunner is dus de zwa ger van zijn stiefdochter. De beide zusters van zijn bovendien nog schoonzusters. De zoon is de zwager van zijn stiefmoeder en de jongste der belde vrouwen is de schoonmoeder van haar ou dere zuster. Welk een onmogelijke verwantschaps verhouding moet zich aanstonds wel niet voor doen, wanneer deze beide paren kinderen krij gen! ZWAKZINNIGEN IN ENGELAND. Een dokter- specialist op het gebied van verstandsaandoenin gen te Londen heeft dezer dagen ontstellende cij fers onthuld in een vergadering van het Me disch Verbond over zwakzinnigheid in Enge land. Officieel© cijfers van 1006 gaven het aantal zwakzinnigen ln Engeland en Wales in dat jaar als 145000. Cijfers voor een nieuwer geslacht zijn nog niet ten volle berekend. Maar de dokter kon reeds vaststellen dat het aantal thans aanzienlijk grooter was, bijna dubbel dat van een kwarteeuw geleden. De dokter kon geen voldoende verkla ring geven van deze toename. Maar ln algemeene opmerkingen over het verschijnsel der krankzin nigheid stelde hij vast dat 20 percent van de geestelijk zwakzinnigen ln hun toestand waren ten gevolge van kwalen, van kwetsuren bij de ge boorte of door een ongeluk dat de hersencellen had beschadigd. De overige tachtig percent begon nen het leven met een beletsel, niet als gevolg van uitwendige oorzaken, maar omdat zij waren voort gekomen uit materie van slechte kwaliteit die de noodige vitaliteit miste. Deze Initiale zwakke le- venscollon waren, zeide hij, ook voor een groot deel verantwoordelijk voor „shell shock", waar zooveel soldaten ln en na den oorlog aan leden, en voor de zenuwstoornissen waaraan tegenwoor dig zoovelen lijden. Aan het slot van zijn mede- dcellngen wees do dokter er op dat men hier met een bedenkelijke zaak te doen had, daar de gees telijke gesteldheid van eoh ras of natie van yeel grooter belang was dan de lichamelijke. Een na tie die geestelijk begon te ontaarden was op weg naar ondergang. Hij vertelde niet hoe hij zich voorstelde de kentering (indien hij de zaken niet te zwart heeft voorgesteld ia het een kentering) te boven te komen. DE VEDWENEN MADONNA In een van de con versatie-zalen van het Grand Hotel in de Zweed- sche hoofdstad Stockholm had weken lang een ets van Zorn, „De Madonna" geheeten, ten ver koop gehangen. Het beeld stelde een jonge Zweed- sche in Dala-dracht met een kind op den arm, voor. De eigenaar wilde de ets voor 2500 kronen verkoopen. Deze prijs schoen echter te hoog, want er verscheen geen enkele liefhebber, en tenslotte bekommerde zich geen mensch meer om bet beeld Toen, op een goeden dag, de ets plotseling ln allen mond besloten lag. De echte Madonna, heette het, was verdwenen. Een waardeloos© kop was kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 75ct Bij Apoth en Drogisten te merken, aan dem afzet onzer producten. Do heer Van der Moijden merkt op, dat dan min der naar (het buitenland zal worden afgezet. Met het (besluit van B. en W. gaat de raad' accoord De onschndolijkmaking van afgekeurd vee en vleesch. Voorgesteld wordt met de Ned. Thermo-cheini- sche fabrieken een overeenkomst voor de onschade- Hjkmaking van afgekeurd vee en vleesch aan te gaan, ingevolge het contract, opgemaakt in overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten, te 'b Graventoage. De Voorzitter deelt mede, dat het contract, be sproken is in den keuringskring Schoort, omvatten de de gemeenten Koedijk, Schoorl en Warmenhui zen en unaniem werd het wenecbelljk geoordeeld het contract aan te gaan. Er ie geen enkel artikel in, dat ten nadeele van de gemeenten kan zijn. Thans worden alle afgekeurde beesten begraven, wat de gemeente jaarlijks f 120 a f 125 kost. Bij' het slui ten van dit contract koet het de gemeente niets, ter wijl het ook uit hygiënisch oogpunt voerdeel biedt. Voor do veehouders zullen er ook voondeelen aan zijn verbonden, gedeeltelljko vergoeding van de hulden. De gemeente moet zich verbinden voor 15 jaren. De heer Slot wijst op de moeilijkheid, die zich bier steeds heeft voorgedaan ten aanzien van de begraving cn ook het gevaar voor besmetting blijft steeds bestaan. Als er dus gelegenheid ia om de kadavers te vernietigen, moet dit worden geaccep teerd. vooral waar het de gemeente niets kost. En waar de Vereeniging van Ned', Gemeenten het con tract heeft samengesteld, kan spr. met (het voorstel van, B. en W. meegaan. De heer Molenaar onderschrijft de redeneering van don heer Slot. Kosten zijn er niet aan verbon den, terwijl] er wel voordeelen izijn te noemen. Zonder hoofdelijke stemming gaat de raad ac coord met het voorstel van B. en WV Het electrlsch Licht in onze gemeente. Ingekomen Ls hot verzoek van hot PJSLN. om vergunning tot liet aanleggen, hebben cn onderhou den en zoo nood'ig weder verwijderen van een hoog- apanning-voedingkagel en een laagspanningsdistri butienet. B. en W. stellen don Raad voor, vergunning te verleonen op de door hen te stellen voorwaarden; Twee teekeningen komen ter tafel, de hoogspan ningskabel komt vanaf Schoorldam in de gemeente Warmenhuizen. In Schoorldam komt een gedeelte bovongrondache laagspanngskabel, overigens een onder gtrondsche kabel. iDo Voorzitter herinnert eraan, dat sedert 1923 het P.E.N. reeds onderhandelt mot de gemeente en 5 ja ren lang. -hebben B. en W. de komst van het PJ2JN. weten te verhinderen in verband met de aflossingen voor de gasfabriek. Nadien is or ook drang vanuit onze gemeente gekomen, en al willen B. en W. de komst van bet electrlsch net niet bevorderen, B. en W, willen thans de komst niet bemoeilijken, maar wel de gemeente boveiligen togen eventueele na deel en t. a. v. onze straten. B. en W. hebben daarom verschillende voorwaar den gesteld, o.ft. wat het in orde brengen der straat enz. betreft. Zoo is o.m. de voorwaarde gesteld, dat voor de huisaansluitingen moet worden geboord, opdat dwaTs over den weg! niet de hinderlijke ver zakkingen van den grond zullen ontstaan. Verder wordt verlangd1 het laagspanningsnet voor verlich ting tevens aan te leggen: a. van de, Oudewal tot en met den Westfrieschendijk, b. door de Stations straat naar het station, c. in do fabrieksstraat tot de zuurkool fabriek on in het Beemsterpad, d.' langs den Westfrieschen dijk naar Krabbendam. Nu het electrisch licht komt, vonden B. en W. het toch gewonscht. dat het kwam waar het mogelijk ia. Deze voorwaarden zullen door het P.E.N. worden avaard1 behalve de 2 voorwaarden, aansluiting hbbendaim en ©en laagspanningsnet door de Oudewal. De heer Molenaar meent, dat de komst van de electriciteit niet zal kunnen worden gekeerd. Spr. wijst op de uitbreidingen en verwacht, dat de schade voor de fabriek na verloop van tijd wel gecompen seerd zal worden. Spr. kan dus met het voorstel van B. en W. accoord gaan en eveneens met de door B. en W. gestelde voorwaarden. De heer De Groot erkent, dat de electriciteit niet er voor In de plaats gehangen, en niemand kon zeggen, wie zich aan deze ruiling had schuldig gemaakt Afbeeldingen van het origineel versche nen ln de dagbladen. De waardelooze copie werd een voorwerp van de grootste belangstelling en 't werd zelfs mode, om ln het Grand Hotel persoon lijk het gepleegde misdrijf in oogenschouw te ne men. De politie had een spoor, las men een paar dagen later. Maar de politie had zelfs nog geen spoor van een spoor. Daarentegen deed zich echter een nieuwe verras sing voor. Op een zokeren dag was namelijk de oorspronkelijke ets weer aanwezig, 's Morgens om zeven uur was een dienstman verschenen en aan den nachtportier van Grand Hotel een groot couvert afgegeven. Hierin zat de verdwenen ets en daarbij een brief van den volgenden Inhoud, ln het Engelsch: „Very sorry for the worry thls picture gave you. We needed it for o few days. Please excuse the trouble." In het Hollandach: „Wij betreuren ten zcersto do omstandigheden, die U dit schilderij veroorzaakt heeft WIJ hadden het voor enkele dagen noodlg. Vergeef ons de moei lijkheden." De dienstman werd in verhoor genomen. HIJ kon echter alleen verklaren dat een heer hem aan het station het couvert ter bezorging had gege ven, de taxi had betaald cn zich toen weer had verwijderd. De oplossing van dit raadsel is tot nu toe niet gevonden. Maar de veelbesproken ots vond nu spoedig een kooper en nog wel tegen een zeer goe den prijs. Waarna ook het einde van deze raad selachtige zaak gekomen was, en misschien ls. het ook tegelijk haar oplossing. De voor de „Ma donna" in scene gezette reclame had haar uit werking niet gemist DAMESHOEDEN MET BREEDE RANDEN. Strooien hoeden met breede randen, zoo verkondigt een Londensch mode-specialist, zullen het nauw aansluitende hoedje dat de meest modieuse vrou wen thans dragen, verdringen. Het nieuwe model waar het haar onder vandaan komt, ls het jeug» dlgst staande hoofddeksel, dat men in vele eei-' zoenen gezien heeft

Schager Courant | 1928 | | pagina 9