tcttu.'.? Eerste Blad. Het geheim van de Verpleegster BUITENLAND GRENflDINESAUS V HEEREN BAAI Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Nr. eooo. DINSDAG 7 APRIL 1025. 53ste JAARGANG. Uoht op voor Auto's en Fietsen i Dimdag 7 April712 uur. Woensdag 8 7 14 BELGIE. De verkiezingen. De groote soc.-dem. overwinning. Uit de laatste berichten blijkt, dat de socialistische overwinning grooter is dan zelfs door de sociaal-democratie kon wor den verwacht De )rPeuple" was zoo ver rast, dat, terwijl het blad in een eerste editie slechts van een gelukkigen dag voor de democratie gewaagde, het thans van een triomf spreekt. Het staat vrij vast dat de socialisten tenminste tien zetels zullen winnen, zoodat zij door een 80-tal leden in de Kamer vertegenwoordigd zouden zijn. De katholieken zouden slechts één zetel winnen en hun sterkte in die Kamer zou dan op 81 worden gebracht. Daar het best mogelijk is, dat de socialisten nog een zetel te Brussel en een te Antwerpen ver overen, zouden zij wel eens als de sterk ste partij in de Tweede Kamer kunnen terugkeeren, terwijl de liberalen, thans door 88 leden vertegenwoordigd, er nog slechts 17 of 18 zouden tellen. De laatste uitslagen. Brussel, 8 ApriL Het schijnt vast te staan, dat tot dusver de socialisten zeven tot tien zetels, de katholieken twee tot drie, de fronters één en de oommunisten één zetel hebben veroverd ten nadeele der liberalen. Uit Brussel wordt aan de Tel. gemeld: De nieuwgekozen Kamer zal vermoede lijk bestaan uit 82 katholieken, 76 socialis ten, 25 liberalen, 8 leden van de Front- partij en 1 communist De ontbonden Kamer bestond uit 80 ka tholieken, 68 socialisten, 4 leden van de Frontpartij, 83 liberalen en een oud-strij der. De nieuwe Kamer zal zijn samenge steld uit 187 leden, en derhalve een zetel meer bevatten dan de oude Kamer, het geen een gevolg is van de inlijving van de kantons Eupen en Malmedy bij het ar rondissement Verviera Het aftreden van het kabinet Brussel, 6 ApriL Hedenochtend om halftwaalf, den dag der verkiezingen, heeft Minister-president Theunis het col lectief ontslag van het kabinet aangebo den. DUITSCHLAND. Mijnongeluk. Vele dooden. Zaterdagmorgen omstreeks 6 uur heeft ln de mijn „Mathiaa Stinnes" in Karnap nabij Essen een ernstige mijnramp plaats gehad, waarbij vermoedelijk twaalf a veer- tien personen om het leven zijn gekomen. Toen vier kooien ipet mijnwerkers in een nieuwe schacht -afdaalden,raakte door onbekende oorzaak de electrische instal latie buiten werking en stortten de kooien naar beneden. De onderste kooi zakte in het moeras onder in den schacht weg. In deze kooi zaten ongeveer veertien arbei ders. De drie andere kooien bleven op de on derste kooi steken. De zich daarin bevin dende personen konden er reeds worden uitgehaald. Van hen zijn twee gedood en 46 gewond, onder wie zestien tot twintig ernstig. FEUILLETON. door 6) MURRAY HERBERT. Zuster Barbara wierp de deur open. De geheele gang bevond zich in dezelfde duis ternis en kreten van angst en verwonde ring klonken van uit de zalen. Toen gaf zuster Barbara een kleinen snik van ge ruststelling. Op de muren verscheen de weerschijn van een haastig bewegend licht. Het was Trevor, de geneesheer van dienst; hij droeg een leeslamp. )rDe operatiezaal," kon zij uitbrengen in antwoord op de vlak vóór haar uitge sproken vraag. „Sir Stanton is nog niet gereed. Ik zal wat kaarsen halen." Zij spoedde zich voort, tot zij in de groote hall kwam. Een kaars flikkerde in de loge, die door den portier, Tom Steer, gebruikt werd. Hij lag op zijne knieën te snuffelen op den bodem van eene diepe kast. Juist toen Baibara aankwam, vond hij de doos, die hij aan 't zoeken was en krabbelde toen onbeholpen weder op de been. Hij had een dozijn kaarsen in de hand. Zuster Barbara wildé dadelijk met hare kostbare vracht terugsnellen, maar de inspanning was te groot voor haar geweest. I egen haar wil zag zij zich gedwongen een oogenblik te wachten. Plotseling van ergens, beneden in de kelders van St. O-tul, *ena stem opsstten, duidelijk en 10 van hen hadden schedelbreuken of I"u8Regraatskwetsuren en verkeeren in groot levensgevaar. V an de zidi ln de onderste kool bevin dende arbeiders wisten slechts enkelen zich eruit te werken. De overige 8 wer den gedood. Over de oorzaak van het ongeluk deelt de technische commissie van den Mjjn- werkersbond mede, dat het ongeluk ont stond door het plotseling niet function- neeren van de tot dusver volkomen feil loos werkende, zeer moderne, lift-machine. De machine stopte plotseling. Hierdoor ontstond een ruk, ten gevolge waarvan de liftkabel brak en de lift 300 M. naar be neden stortte op den moeras si gen bodem van de schacht De- 600 M. lange kabel stortte op de lift en belemmerde het ber gingswerk ten zeerste. Volgens tot dusver niet bevestigde be weringen zou de liftmachinist door een vergissing het ongeluk hebben veroor zaakt. Het officieel orgaan van den Mijn- werkersbond, de „B er garbeiterzeitu n g" stelt het af jakkersysteem in de mijnen van Stinnes, waardoor de veiligheids maatregelen onvoldoend© ln acht worden genomen, aansprakelijk voor de ramp. De presidentsverkiezing. Conflict ln de metaalindustrie. De staking van de ketelsmeden in de Berlijnsche locomotievenfabrieken heeft Ingezonden Mededeeling. in ieder f. Ia ip'sAmdndeiC y*ü Ingezonden Mededeeling. DE fij na pytabak A per x/% pd 75 ct O - y2 - 85 ct toornig en eindigend met een vloek. Toen weer een nieuwe vloek, gevolgd door het geluld van een op den grond vallend lichaam. Zuster Barbara huiverde onwille keurig. „Wat kan dat toch zijn?" riep zij uit. „Weet niet, maar ik ga kijken," ant woordde de portier grimmig, een ste\ igen knuppel van zijne plaats bij den muur op nemend. Met eene krachtige poging der wil herstelde zuster Barbara zich. Toen spoedde zij zich sneller nog dan te voren door den corridor voort. Nauwelijks had zij de deur van de operatiezaal geopend en het flikkerende lioht van lucifers daar binnen gezien, of een dozijn gereede han den namen haar kaarsen af. In een onge- loofelijk korten tijd waren de pitten aan het branden en werden zij opgehouden door de studenten, die zich zoo om de tafel hadden geschaard, dat zij Sir Stanton zoo goed mogelijk konden bellohten. De lip pen van den operateur waren vaster op el kander geklemd. Uitgezonderd dit en uit gezonderd het vreemde aanzien, welke de ongewone schaduwen aan deze plaats ga ven, was het alsof er niet de minste stoor nis had plaats gehad. De kans geen suc- cesse te hebben was ontzaglijk ver groot, dat was alles. Maar onverschrok ken liad hij de situatie aanvaard; als tot het dagelijksohe werk behoorende. En half onbewust was er Iets in den geest van Sir Stanton als de vroolijke verrukking van den kunstenaar, die eene groote schil derij onder zijne handen ziet ontstaan. Zelfs wanneer het zijn zoon Philip zou vernietigen en tot den bedelstaf brengen, zou deze man in het laven behouden blij ven, indien de kennis en de handigheid. er toe geleid, dat verschillende groote on dernemingen wij noemen slechts Bor- sing, Schwartzkopff, de turbinefabriek van de A, E. G., Orenstein Koppel enz. het bedrijf stop moesten zetten, zoodat er reeds 7000 a 8000 arbeiders op straat staan. Wordt de staking niet spoedig bij gelegd, dan zal dit aantal ln den loop van deze week nog aanzienlijk stijgen. Er loopen geruchten, dat het kartel der metaalarbeiders voornemens zou zijn de solidariteitsstaking van alle groepen van metaalbewerkers te proclameeren. Moch ten deze geruchten, bevestigd worden, dan staan wij aan den vooravond van een ge weldig© staking, daar het genoemde kar tel ruim V* millioen arbeiders omvat, die over niet minder dan 420 fabrieken ver spreid zijn. FRANKRIJK. Het comlté-Foch en de ontwapening van Dnitschland. Volgens den Parijschen correspondent van de „Times" zou het antwoord van het comité-Foch op de vraag aan welke voorwaarden Duitschland moet voldoen om het verdrag van Versailles uit te voeren, deze strékking hebben, dat het geen nut heeft dwangmaatregelen voor te stellen. Aan Duitschland moet gezegd worden wat men van dit land verwacht en men zou het de keus moeten laten om óf hieraan te voldoen óf anders de zaken te laten zooals ze zijn. Van militair standpunt beschouwd moet de zone van Keulen niet worden ontruimd voor Duitschland de voorwaarden van het militaire comité is nagekomen. De militaire deskundigen gelooven, dat een voortzetting der bezetting van Keulen een doeltreffender maatregel zou zijn dan een voortzetting der werkzaamheden van de intergeallieerde contróle-commissie. De dreigende crisis ln Herriot's regeering De nieuwe financieele voorstellen. Parijs, 6 April. In den kabinetsraad heeft de nieuwe minister van financiën, De Monzie, een uiteenzetting gegeven van de wet, die bestemd is om den finan- cieelen toestand en d© positie van de schatkist te verbeteren. Voorgesteld wordt in de eerste plaats, om de Banque de France te machtigen tot uitgifte van 4 milliard francs nieuwe biljetten. Tegenover de verhooging van de limite van de biljettenuitgifte tot 46 milliard francs overweegt de minister een buiten- gewon© vrijwillige kapitaalsheffing. Het bedrag der heffing zou in principe worden vastgesteld op 10 van het kapitaal. Deze bijdrage zou productief zijn, en ©en rente dragen van 4 Alle sdhatkistwaarden zouden in betaling worden aangenomen, tot de beurskoers, met een kleine ver goeding. De opbrengst van de buitengewone hef fing zou gestort worden in een fonds voor de aflossing van sohuld. De minister zou slechts als het niet an ders kan en wanneer het ontwerp niet zou worden aangenomen, een gedwongen kapitaalsheffing doorvoeren. De minister zou reeds morgen in de Kamer deze ont werpen in behandeling brengen, waarbij hij de vertrouwensquaestie zou stellen. Het verluidt, dat tussohen de leden van het kabinet ernstige meeningsverschillen bestaan over de kapitaalsheffing en de verdere voorstellen van De Monzie. in het werk van bijna veertig jaren ver kregen, 'dat vermochten. Ten laatste bedaarde de spanning van zijn toestand en, terwijl hij zich recht op richtte, maakte hij eene beweging met de hand. Sidney Dane, oogenblikkelijk aan dit teeken gehoorzamend, kwam vooruit. „Breng hem nu naar de zaal terug. Hij zal er wel doorkomen, denk ik," zeide Sir Stanton rustig. „Ik. feliciteer u," viel Dane hartelijk in, als een herademing na de verdoovende minuten van spanning. „Het was bewon derenswaardig. Ik ben geheel zeker, dat er niemand is, behalve u. „Nu, nu 't is zoo al genoeg," antwoordde Sir Stanton, toen de operatietafel op hare van gummibanden voorziene wielen, werd weggereden. „Als we alle omstandigheden in oogenschouw nemen, de soort der frac tuur eni de onstentenis van licht, moet ik het meeste aan geluk toeschrijven. Uwe medewerking was eveneens onwaardeer baar." Zij verlieten de operatiezaal en gingen de gang in. Spoedig ontmoetten zij Steer, die opgewonden tot Trevor sprak. Deze vertelde, dat hij eene groote electriciteits- firma had opgebeld en dat de chef daar van al onderweg was naar St. Gaul. „H«t is een rare geschiedenis, waar ik geen touw aan vast kan maken," zelde de portier in antwoord op de vraag van Sjr Stanton. „Toen het lioht er den brui van gaf, wat natuurlijk het eerste, wat ik deed eenige kaarsen, die ik in voorraad had, voor den dag te halen. Toen kwam ineens dat helsche lawaai beneden, waar de soha- kelborden staan, Sir Stanton. Het moet een soort gevecht geweest zijn, sooals sus- De indruk, dien men in de couloirs der Kamer krijgt, is die van een groote ver- tv arring bij d© groepen der meerderheid. Zelfs in den boezem van de fracties zelf zijn de meeningen verdeeld. Van de socia listen verdedigt Paul Bonocmr dvoor stellen van De Monzie, terwijl andere socialisten ze niet krachtig genoeg vin den. Dezelfde verdeeldheid heerscht onder de radicaal-socialisten, waar Malvy o. e., in overeenstemming met de meening, hedenochtend geuit in d© „Er© Nouvelle", zich bitter uitlaat over Herriot. ENGELAND. Engeland en Rusland. De „Daily Mail" verneemt, dat de Sow- jets weer officieus pogingen hebben gedaan teneinde volledige erkenning van Sowj et- Rusland door Engeland te verkrijgen. De Britsche regeering zou bereid zijn het voor stel in gunstige overweging te nemen m jt het oog op de verandering in politiek, die onlangs te Moskou haar beslag heeft ge kregen. De Russen trachten opnieuw een leening te Londen te sluiten. De regeering heeft blijkbaar medegedeeld, dat zij daar niets tegen heeft, maar heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat er geen regeeringswaarborg aan verbonden kan worden. Het proces-Dennlstown. Rechter MoCardic heeft vonnis gewezen in de actie van mevrouw Dennistown te gen haren vroegeren man. Zijn eenigs- zins ingewikkelde beslissing komt in de praktijk hierop neer, dat elke partij 60 pet. v,an de kosten, welke op bijkans 40.000 geraamd worden, te dragen zal krijgen. Mevrouw Dennistown krijgt niet de schadevergoeding van 6000. welke de ge- i zworenen haar hadden toegewezen wegens Dennistown's weigering om in Januari 1924, om haar in geval van nood te onder steunen. De kleine bedragen die over en weer door den rechter zijn toegewezen, vallen bij deze sommen in het niet. POLEN. Corruptie bij de marine. Uit Warschau wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeidt, dat de militaire commissie uit de Sejm bij de besprekingen der ma- rine-begrooting heeft geconstateerd, dat de marine-autoriteiten zich aan verduiste ring op groote schaal hebben schuldig gemaakt. Bij het controleeren der leverin gen van de werkplaatsen aan de Weichsel heerscht© niet alleen grove nalatigheid, maar ook corruptie en herhaaldelijk zijn fictieve transacties voorgekomen. Zoo be vestigden o.a. marine-officieren de ont vangst van leveringen, die nimmer had den plaats gehad. De chef der militaire controle, generaal Gorechi, moest erkennen, dat er ernstige misbruiken zijn voorgekomen. De „Kurjer Poranuy" schrijft, dat eeni ge afdeelingen van het Poolsche marine- bestuur hoogst ernstig zijn gecompromit teerd. Dinsdag 1.1. is reeds een scheeps- oommandant gearresteerd. VOLKENBOND. Internationaal Arbeidsbureau. De raad1 van beheer van het internatlo- j nale arbeidsbureau heeft zijn voorjaars- zitting geëindigd. De begrooting is ten slotte goedgekeurd tot een bedrag van 6.800.000 francs, dat is 400.000 francs min der dan voor het loopende jaar. Ondanks deze bezuiniging stemde de Engelsche, w erkgeversgödelegeerde bij de eindstem ming tegen de geheele begrooting, doch zelfs zijn oollega's uit de werkgeversgroep ondersteunden hemi daarbij niet. Bij de stemming over het voorstel om voor 1926 het vraagstuk van den arbeidsduur van de zeelieden op de agenda der internatio nale arbeidsconferentie te plaatsen, stem den twaalf gedelegeerden voor deze be handeling en twaalf ertegen, zoodat het voorstel niet is aangenomen. Van de re- (vringsgcdelegeerden stemden onder an- eren Frankrijk, Duitschland en Italië Ingezonden Mededeeling. Het Consultatiebureau la geopend weke- lijks Woensdag van 2—3 uur, In de voor malige Stads-Apotheek naast het Ziekenhuis. Consult kosteloos. met de arbeidersgroep, terwijl Engeland en Japan het verzet der werkgeversgroep ondersteunden. TURKIJE. De Turken en de opstand ln Koerdlstan. De Turksche troepen zijn doorgedron gen tot het midden van het gebied, waar de Koerdische opstand geheerscht heeft Men verwacht, dat Palu op 5 mijlen ten Noorden van Diabekir spoedig zal vallen. Konstantinopel, 5 ApriL Volgens de berichten hebben de operaties tegen de Koerdische opstandelingen een goed ver loop. De Turken hebben een belangrijk mid delpunt bezet, waar ook de residentie van den Sjeik Saïd, den leider der opstandelin gen was. Ofschoon de autoriteiten optimistisch gestemd zijn over een spoedig einde van de revolutie, kan niet worden ontkend, dat de opstandelingen een heftige pro paganda voeren en den Heiligen Oorlog en herstel van het Kalifaat prediken. Volgens een der bladen kost de cam pagne tegen de Koerden reeds meer dan een millioen pond sterling, behalve nog het verlies aan den landbouw toegebracht door de mobilisatie. Berlijn, 6 April. Volgens bericht uit Konstantinopel is het aan de Koerdische opstandelingen gelukt door een doorbraak naar het Oosten aan de omtrekkende bewe ging der Turksche troepen te ontkomen. Men vreest, dat de opstandelingen steun zullen ontvangen van de Perzische Koerden. PERZIE. De ex-Sjah van Perzlë. San Remo, 5 ApriL Mohammed All, de voormalige Sjah «van Perzië, is hier over leden. De thans overleden ex-Sjah was 98 jaar oud. Hij is de vader van den huldigen nog jeugdigen sjah. Reeds ln 1909 was Moham med Ali afgetreden. Gehèel onder Russi- schen invloed staande, had hij gepoogd de toentertijd wassende macht van het jonge parlement te knotten. Hij deinsde daarbij voor geen daad van dwingelandij terug. Met Mohammed All Is een onbekwame, zelfzuchtige en voor zijn land noodlottige figuur heengegaan. VEREENIGDE STATEN. De V. S. en het Internationale Hof. Uit New York wordt aan de „Manchee ter Guardian" gemeld, dat senator Borah, van wien president Coolidge verwachtte, dat h|j slechts enkele bijkomstige bezwa ren tegen het plan der regeering tot aan sluiting bij het Internationale Gereohts- hof zou opwerpen, zich thans in een rede openlijk bij de tegenstandera van dit plan heeft aangesloten. Te New York meent men thans dat Europa de hoop nu wel geheel zal opge ven, dat Amerika zich nog ooit bij het In ternationale Gerechtshof zal aansluiten, daar Borah als voorzitter van de commis sie van buitenlandsche zaken uit den se naat en als senator met het grootste aan tal aanhangers, invloed genoeg bezit om de verwezenlijking der plannen van presi dent Coolidge zoolang tegen te houden, dat deze feitelijk hun beteekenis verlie zen. Wel wordt Borah's houding door velen wegens haar inconsequentie veroordeeld, omdat hij ijvert voor Rusland's toelating tot de conferentie te Washington, doch ter Barbara u kan bevestigen, want rij was juist hier naar toe gekomen. De portier zag Barbara aan, die toe stemmend knikte. „Het was wel degelijk een gevecht, met groote vloeken er bij, het was een helsch lawaai. Het geweld ging door als ln eene smederij en iemand sloeg daar een taaltje bij 'uit, zooals ik nog nooit in de wereld gehoord heb. Maar toen' ik beneden kwam," zegt Steer met zeer grooten spijt, „mag ik opgehangen worden als ik niet net te Iaat kwam. Ik vertel het u maar op- mijn eigen manier, Sir Stanton," voegde de man er vergoelijkend bij. „Heel goed, ga voort, ga voort!" sprak Sir Stanton ongeduldig. „Het waren geen iiïbrekers, niet waar?" „Rare inbrekers zouden 't zijn, om te keer te gaan als vechtende katten, zelde 8teer. „Nu, de achterdeur stond wijd open en juist toen ik heneden kom schiet er een kerel langs mij heen naar buiten, de trap op en den tuin ln. Het was een mi rakel zoo vlug als een fret was hij niets te winnen door hem na te loopen! Maar ik breng 't klaar den ander in het donker te pakken te krijgen, -maar jam mer genoeg niet erg goed, en we schar relen dezen kant op en dien kant op, en al dien tijd fladdert hij heen en weer als een vlam in den wind en sprak geen woord als een behoorlijk ohrlstenmensch. (Wordt vervolgd.) zich verzet tegen Amerika's aansluiting bij de internationale rechtspraak, doch in elk geval is door zijn houding de toestand zeer gecompliceerd gewofden en valt op Amerika's toetreding rekenen. voorloop lg niet te De Vereenigde Staten en Frankrtjk's schulden. Het aanhoudende uitstel van Fransche zijde om een voorstel te doen ten opzichte van de afbetaling van Frankrijk'» schul den aan Amerika heeft te Washington het verlangen naar een beallssenden stap van de Vereenigde Staten verlevendigd. De Vereenigde Staten schijnen geneigd een beslissing te verhaasten. Menschen, die over dit onderwerp gesproken hebben met regeeringsambtenaren, zijn van mee ning, dat binnenkort alle naties, die schul den hebben aan de V. 8. het verzoek zul len ontvangen voorstellen in te zenden tot fundeering dier schulden. De misdadigheid te Chlcago. Londen, 6 ApriL Blijkens het rapport van de politie hebben in de laatste drie Ingezonden Mededeeling. Uw eerste taak 's morgens zij zorg te dragen voor goede ontlasting. Tenzij dit geregeld geschiedt, krijgt gij hinder van hoofdpijn, gedruktheid, maagpijn, on zuiver bloed enz. Foster's Maagpillen ge nezen verstopping, regelen de lever, maag en ingewanden, en versterken zoo doende uw geheele gestel. Prijs per flaoon van vtif apotheken an drogistzaken. I pe versuikerde pillen 0.65; ln HELDERSCHECOURANT De partijbesturen der coalitie van Wei- mar mogen den centrumsleider Marx tot gemeenschappelijk candidaat voor het rijkspresidentschap hebben gesteld, dat neemt niet weg dat er bij de socialisti sche en demokratische kiezers weinig geestdrift voor deze keuze bestaat. De socialisten kunnen het moeilijk verkrop pen, dat hun candidaat Braun is gepas seerd, ofschoon hij bij de eerste verkiezing dubbel zooveel stemmen had als Marx. Weliswaar is hij, ter. vergoeding voorde teleurstelling, Pruisisch minister-presi dent geworden, doch dit ambt heeft weinig aantrekkelijks, zoolang de linksche meer derheid in den Landdag zoo klein blijft, dat elk oogenblik verrassingen dreigen. De houding van de demokratische kie zers hangt in ruime mate af van de verdere stappen der rechtsche partijen. Stellen zij Jarres weer candidaat, dan zullen de demokraten wel in gesloten gelederen voor Marx stemmen. Maar wat zij zouden doen als rechts Gessier op het schild zette, is nog zeer de vraag. De pogingen der partijen van rechts om Hindenburg alsnog te bewegen de candidatuur voor bet rijkspresidentschap te aanvaarden, hebben geen resultaat opgeleverd. Hindenburg bleef vast be sloten zich niet op politiek terrein te wagen. Generaal Ludendorff schijnt intusschen door zijn jongste nederlaag niets te hebben geleerd. Volgens berichten uit Munchen zou hij van plan zijn op 26 April opnieuw aan den strijd deel te nemen. ECHTE FRIESCHE

Schager Courant | 1928 | | pagina 1