Schager Courant1"!SKfh firma W. D. N1ESTADT Zn. LEVENSMIDDELEN BUITENLAND. BLAAUBOER'5 Gebruik VAN DOORN's G. VAN DOORN, Brabantsche brieven. WEET WEL Vierde Blad. De opkomst der negers. Oudesluis (N.H.) DIVANS een RIJWIEL kunt koopen G. ANNEVELDT, Dorpen, Laan, Schagen Het roode gevaar in Japan. Zaterdag 14 April 1928. 71ste Jaargang. No. 8237. Verlangt U een mooie Bruidsfoto? Wendt U dan tot SCHAGEN. Ons Atelier voldoet aan de hoogste eischen. Dagelijks geopend. Ook Zondags. Dag- en Kunstlichtopnamen. ZWARTE KUNST OP DE BROADWAY. Over de opkomst der negers, hun intrede in de beschaafde wereld, hun kunst in de voornaamste wijk van New-York de iBroadway vejtelt een speciale corr. van thet „Berl. Tgbl." het volgende: Op een keer, aldus Arnold Höllriegel. toen ik het huis «van een New-Yorksche bankiersfirma binnen ging er werd daar een partij gegeven bleef ik onwillekeurig een oogeniblik stilstaan op den drempel van een met kostbare gobelins behangen zaal. Daar werd gedanst; twee of drie diepzwarte negers in den hoek, waar de piano stond, maakten het noodige lawaai; deze jazz-muziek, waarin Ik' steeds de tomtoan-geluiden van het oerwoud ineen te herkennen de groote, magische, onvergetelijke trommel van het Wést-Indische eiland Dominica. Niet daarover verwonderde ik mij echter. Doch ik zag nog een neger, een nog jongen, slechts koffie bruinen neger in keurige rok, die met een bekoor lijke, zeer blonde en elegante Amerikaansche danste Haar onderarm, in een pantser van vele, met dia manten bezette, armbanden, gestoken, lag op xijtn schouder. Zij dansten een charleston. In het huis. en ook in andere ervenzoo intelleo- tueele huizen van New-York, verkeeren zelfs voor oordeelvrije menschen met den zoon van het •zwarte ras, wanneer hij een man van beteek en ia is. Zoo een was James Weldon Johnson, secretaris van den Nationalen Bond tot beschaving der kleurlin gen. Den volgenden dag las ik in de courant, dat juist deize Johnson de eerste prijs op het gebied der letterkunde van de IHarmon-stiohting had ge kregen. De Harmon-stiohting verdeelt jaarlijks geldprijzen en medailles aan intellectueel, op den voorgrond! tredende, Amerikaansche negers; het boek van. Johnson, dat uitverkoren was, een bun del gedichten, heette „Gods trombone". Ik had met dezen man den avond van te voren ee'p lang gesprek gehad in een stil hoekje. Natuur lijk over het negervraagstuk; wiji allen zijn nog nauwelijks zoover dat wij' met een verstandigen ne ger onbevangen over iets anders kunnen praten. Hij zeide, met,, een licht in het, een weinig pok dalig gezicht, welks trekken en kleur eenig Euro- peesch ibloed verrieden: „O, het gaat vooruit, de vooroordeelen smelten spoedig. Er is een neger- beschaving, zijl is in opkomst, zij is reeds daar. Neemt U de muziek. Niet alleen de jazz, voor alles onze- geestelijke liederen. En de neger dicht kunst. En nu ook de resultaten in de tooneellwe- reld Dan spraken we natuurlijk van „Porgy", het ne gerstuk. Hij had ook kunnen zeggen: De schilderkunst der iwarten. Ik heb in het Internationale Huis, een Prachtvol gebouw aan den sprookjesachtigen oever van den Hudson, naast de Columbia-universiteit, een kleine tentoonstelling van werken der ziwarte kunstenaars bezocht en hoogst merkwaardig gevon den.. Niet veel. De beeltenis van een oude, schrale, Replaagde negermoeder, geschilderd door een jonge vrouw, Laura Wheeler Waring, die ergens in Penn- sylvanië leerares is. Dan weer, uit hetzelfde penseel voortgekomen, het portret «van een jonge kleurlinge, een vrouiw van de wereld, een Neger-flapper" uit het jazz-tijdperk geheel naar den modernen tijd, bijna overbeschaafd, maar dat toch nog zoo hier en daar aan het oerwoud doet denken. Dan een paar landschappen van jonge kunste naars, die op het oogenblik in Parijs studeeren. En een kleine serie van grafieken „Negerpassie". Een reusachtige en leelijke neger draagt, uit vele wonden bloedend, met veel moeite een te smarte- tojk kruis..,. Maar dat alles is zonder eenige beteekenis naast ..Porgy". Dit tooneelstuk waarvan men in Europa misschien leeds gehoord heeft, is een van de ffrootste „schlagers" van het New-Yorksche sei zoen en zeer zeker voor de menschelijke cultuur geschiedenis de belangrijkste. De „Theatre Guild", die dappere volkskunst-organisatie, voert het stuk nu reeds sedert vele maanden in het Republic-theater aan de 42ste straat op. Het is naar een beroemd go- worden roman van twee blanke auteurs in elkaar K&zet, door Dorothy en Du Bose Heyward, met medewerking van den bekenden regisseur, den Rus kouben Mamouiian, uit de school van Stanislawskis. Nochtans begint met deze opvoering de geschiede- his van het moderne theater. Op de breede hieribaan dor internationale theaterkunst, den Broadway, zijn do negers aangekomen. Zijl 'zullen blijfven. Dit robuiste volksstuk „Porgy" speelt in het Ame rikaans clhe Zuiden, in het Neg er kwartier Charles- Blanken komen er niet in voor. uitgezonderd ®en paar energieke en brutale politici, die enkele ma.en van buiten af in dit tzwarte ghetto doordrin- Kon. als booze haviken. De overige personen in dit negerrollen, die door werkeflijke negers «ospeeld worden. Wanneer (we ihet woord Charleston hoeren, den- J a.an een' iaaz- Daaraan mankeert het dan k niet in de drie acten. waaruit .Porgy" bestaat heeft zeifs een echte neger-jazzband uit oorleston. hiervoor laten overkomen, maar niet daarin ligt de schoonheid van Porgy". wat betreft kwaliteit en zindelijkheid. verpakte Rijst, Gort, Havermout, Erwten, Boenen, enz. Hoog fijne Margarine, merk „BRAVO", ft 65 cent per pond, met pracht-cadeaux, b.v. bij 35 pond Eikenhouten Theekast, enz. enz. ft KSta te ütJa. de te be vatten, dit zal komen om> dit tooneelstuk te clen opvoeren." D&n opeens herkende Ik In de loge tegenover mij, naast de wonderschoone donkere vrouw, den neger leider. den dichter, die mij gezegd had, dat het ne gervolk nu spoedig in den kring der groote, vrije naties zou worden opgenomen. Veel meer in de ongelooflijke, hemelsche „Spiri tuals", de geestelijke koren van het negervolk, dié zich steeds weer herhalen, aan het begin van elke acte. Zij< komen steeds weer boven, boven de aard- sche gebeurtenissen, een koor al® in de Helleerusche tragediën, snikkend ofl jubelend, onbegrijpelijk schoon e» hartroersnd. De geschiedenis is eenvoudig genoeg, Een ruwe, herculische havenarbeider worgt hiji het worstelen een axmen kerel en verbergt izich; in de Neger- straat vindt hij een veilige schuilplaats, niemand verraadt hem; toch wordt Bess veracht, de meid van den moordenaar. Een kreupele bedelaar, een die op uitgeteerde lamme beenen over het plavei sel voortkrulpt. Porgy genaamd, trekt zich het lot van dit verachte schepsel aan .Totdat de moorde naar weer opduikt en Bess wil meenemen, maar door Porgy met zijn verschrikkelijke, magere han den zoowaar geworgd wordt. De negerstraat zwijgt wederom, de politie komt niets aan de weet. maar Bess, arm. -hulpeloos schepsel is genoodzaakt mot een eeelhuidige cocaïnehandelaar naar Now-York te vluchten. Dan zet zich Porgy in een hopeloos wrak ezelwagentje en vraagt den weg naar New-York. De enkele vrouw die op het pad van zijn ellendig bestaan, door haar jong® leven, eenig licht heeft geworpen, zal hem toch den een of anderen dag weer noodig hebben. 1 Ik Bat naast een Europeeschen tooneelspeler van naam' en aan zijn gezicht kon ik zien, hoe hij het Spel (van dezen negermensch volgde, het heroïeke spel van den mageren Frank Wilson, die de rol van „Pong/' speelde. Dat was het hoogste, de groote i nieuwe openbaring, het wonder der wonderenl Ook ik werd door dat spel getroffen. Ja. deze scenes gebeuren en worden niet gemaakt. Die zwar te ghettostraat van Charleston wfts er, vol van ge luiden en klanken. 'Het dobbelen van zwetsende havenlui. Een messteek. Een lijk. Naast de baar de zeer christelijke en toch ook zeer heidensche ri tus der doodenhewaking. Een onweersstorm. Nood, gevaar cocaïne, en alle laster van buiten af deze donkere ghettowereld bedreigend. En temidden j daarvan een groote. heldhaftige mannencdel en een onbeschrijfelijk schoone vrouw, in wier aderen het I bloed van meerdere rassen stroomt 1 En als dan achter het. op een baar rustende, lijk op de muur alle gebaren van de treunceremonièn tot een spookachtig, expressionistisch schaduwspel worden, en als de zachte tonen van het vrome koorlied: naar den hemel opstijgen, met een zoo diep, vertrouwensvol, kinderlijk weten enl begeeren, dat de hemel zich zoo zou openen Men zou willen knielen, weenen, boete doen, «el# een arme neger willen wezen. Men zou deze kunst van het donker© ra», die moedelifke humor der dikke negermama's en vuil uitziende vechtersbazen, die echtheid en die. een i weinig muffe en dierlijke warmte dézer volksscènes men zou kunnen gelooven. dat een groote en vreem de kunst im den lichtkring der geciviliseerde rnenaoh hedd zichtbaar geworden was. MEUBELMAGAZIJN SCHAGEN. in prijzen van f 42.50, f 37.50, f 32.50, f 24.- geregeld voorradig. Dlvandekken in uitgebreide keuze. Het groote resultaat van „Porgy" gaf aan een ob scure troep uit het negerkwartier in de voorstad, Harlem. den moed, iets ongehoords te doen. een theater aan de Broadway af te huren en het eerste, werkelijke negertooneed in het blanke New-York op te richten. Ik woonde de première in het Princess-theater bij. De zaaü was bijna leeg„ slechts enkele plaatsen werden door beschaafde en zeer welgestelde kleur lingen bezet, gestoken in het fijnste avondcostuum. i Ik bewonderde zeer een «schoone, donkere vrouw, ge- kleed in een geheel met goud doorstikte japon, die I haar donkere huid scheen te weerspiegelen. Het stuk dat gegeven werd, .Meek Mose" werd door denzelfden Frank Wilson gespeeld, die in „Porgy" zoo heerlijk de titelrol vervulde, i Ook in dat stuk, waaraan overigens geen enkele blanke heeft meegeholpen, komen geestelijke liede ren voor .Toch beeft het gemis aan „blanke" hulp zich doen gelden. Hett is maar al te zeer gebleken, dat het niet zoo eenvoudig is, wanneer het neger ras aan zich zelf overgelaten, de eeuwenoude the atercultuur der blanken meent te kunnen annexee- ren. Zij bebben nog steeds de hulp van den blanken man noodig. IVbor mij was het merkwaardigste van deize voor- I stelling een episode in een tusachen-acte. Alvorens het scherm weer omhoog ging, trad er eeni kleine, levendige, o-beenige neger naar voren; op het eerste gezicht een komiek, die eeniige woorden mompelde, welke niet waren te verstaan. Dan kwam er ver volgen» een blanke, die mif bekend voorkwam. Nog een komiek? Misschien een geestige dialoog? 'Maar de blanke «prak: „Ik, al» de vertegemwoor- I diger van de grootste stad. op aarde Toen begreep ik, dat was Jirmmie Walker, de mayor (van New-York, die elke rede zoo aanvangt. Hij eprak in dit (halfleeg® theater woorden, die het gan- sohe Amerika reeds eerder gehoord heeft. „Dit is een stad, waarin de menschen alleen vol gens hun verdiensten een plaats innemen en volgen» geen enkele andere maatstaf. Onze medeburger®, de negers, hebben' voldoende blijk gegeven in den han del en industrie op hun plaats te zijn en nu naderen zij ook' de levenskrachtigsten der «kunsten, het the ater. Deize opvoering hier beteekent veel voor New- York; zil' bekrachtigt de groote principes, waaraan onze rezeerinersvorm ten grondslag ligt. Ik hoop, dat Stotf voo* tvtt «Indo van deze week dit theater niet UI venhout, 11 April 1928. Menler, De Paaschdagen zitten er weer op en mee nieu wen moed gaan me naar d'n Pinkster, nen Mensch mot altij zoowa in 't ver schiet emmen da-d houdt I er d'n moed in. Zoo oud as i'k ben, altij he 'k ine verwonderd over menschen die zeeën da ze de smoor hadden aan den Zondag, 't Zijn gewoonlijk nde van de vlugsten, ami- co, die da zeggen 1 'nen Mensch die 'n heele -week flink z'n handen uit z"n mouwen ee gestoken of z'n harsena ée gebruikt, die ee gatsamme wel behoefte naar 'n bietje rust! En 'nen gezonden- mensch verveel z'n eigen nie op 'nen Zondag, evenmin as op twee-Zondagen achter-meka ren. Keb mTn eigen nog nooit verveeld. Nooit van me leven. Integendeel, eiken dag is vierentwintig uren te kort. En as 't er 's 'n uur is, da ge niks anders te doen het as 'n pepke te smoren en te luieren, dan is zo'n uur sjuust zoo kollesaal geschikt om oew har- sepan te laten gaan over dingen waar g'anders gin- nen tijd veür het Veur 'de rest emmen de Paaschdagen in 't teeken gestaan van Soort en Politiek. De Sosjalisten en Kommenisten ebben gekongrest, de voetbalders ge- strejen op leven en dood om "t kampioenschap en de vreetzamen onder't menschdom paascheiers ge geten en gefietst. Bij mijn was 'r gin deurkomen aan, op den weg van de fietsers en de auto's. De lucht hong vol mee benzinedamp en as er vandaag of tmer- gen nog 's 'n nieuwe longenziekte uitbrikt, deur al die vuile autoluchtjes, dan zal me da niks verwonde ren! As 't regenachtig is, zoodat de dampen op d'èrde blijven hangen, dan is onzen weg blaauw! Keb 'm'n eigen laten vertellen da-d-in Londen de verkeersdien- ders, die op drukke punten staan te windwijzeren, om de zooveul weken worren afgelost veur langen tijd omdat ze anders, zoo tusschen die auto's staande, zuutjes aan ge-gast worren. Wat te begrijpen is, want hoe mooi die dingen er van buiten ok dikkels uit zien, zemmen aan den achterenikant, zoomaar 'n ver- duuveld stinkend asemke. 't Is zoo maar 'n vuil protje maar ik heb liever te doen mee d'n „uitlaat" van -m'n pèèrd, dan van 'nen Ford of van 'n auto! Binnenkort, amico, 'krijgen me allemaal twee na men. Da's te zeggen, as ge getrouwd bent. As ge b.v. Jansen hiet (om is 'nen echten buitenlandschen naam te noemen) en oew vrouw hiet Pietersen, dan worde gij genoemd: Menier Jansen—Pietersen. Da| willen de wefkes zoo hebben! In Duitschland (Prui- j sen) is in dieën geest 'n veurstel ingediend in d'n i Landdag (2e Kamer zeggen wij) om 't wetboek in dieën zin t'e wijzigen. Ga netuurlijk weer uit van de wefkes en ons kleinzeuns zullen 't beleven dat zei 'nen naam krijgen van d'r vrouw. Deur da veur stel staan alle stamboomen op d'r wortels te tril len, onverschillig of ze in 'nen schoonen lijst han-' gen of nie, (welke lijst meestal 't mooiste is van1 heel d'n stamboom, tusschen twee hokskes). Keb 's 'nen kennis gehad, 'k zal gin na-men noemen,1 die uitblonk in middelmatigheid, dus.... d'r moes 'nen stamboom komen. D'n een of andere leverancier van zuk/ke soort boomen kwam al gauw mee 'n pracht eksemplaar op de proppen en daar bleek uit dat dieën knul 'n stel veurvaders had om oew vin-gers veur af te bijten. „Nouw", zeet-ie, „wa zegde daarvan Dré?" Ik zee: „Kameraad dieë groote berg ee maar 'n kleine muis gebaard jonge en ik weet nog nie of da-d-erger is veur dieën berg of veur jouw! Maar" witte wa ge doet, adverteert 'm in de krant, misschien da ge dan nog wel 's kamerlid wordt!" En nouw kan ik 'm nooit aankijken meer, of hij is op z'n hoede en wantrouwt mijn. Of ik 't hellepen kan? Terwijl, as 't aan mijn lag, dan wfts-ie kamerlid. Opbergen da soort! Ge hoeft 'r nie zooveul veur te weten. As ik oew vertel, dat de menister van arbeid in Amerika lest wist te vertellen dat er in zijn land twee mul- joen werkeloozen waren. De ©rillerikaansche arbei- jers-federasie mokt-n-'n optelsommeke van zeuven muljoenl.... As ik baas was gaf i'k dieën vent gauw 'nen stamboom om van te kweilen. Maar., om van dieën menister Davis af te stappen, ondertusschen schijnt er daar in da rijke land, veul èremoei te zijn. De stamboomen benemen daar 't licht en 't voed sel aan de kleine plantjes. Hoe meer zon, hoe meer schaduw en hoe meer rijkdom, hoe meer èremoei. In JoeTyjorrek, waar heele wijken zijn van lui die mul- joenen en mieljarden bezitten ('nen mieljenèèr mee één onnoozel muljoentje tel nie mee daar!) daar loo- pen duuzenden werkeloozen rond zonder dak boven d'ren kop zoomaar in de vrije natuur, maar 't is ok 't land van de vrijheid, niewaar! As ge president „of zooiets" wil worren, dan be loofde imaar 'n petroliekonsessieke aan 'nen liefheb ber en hij betaal veruit en ge zit op 't witte Huis veur ge goed en wel snapt, waar ge 't aan verdiend het! Ford, (hii hiet nèt as z'n auto-kes) stapt dezer da gen mee z'n Trui op d'n boot om 'nen vacantie deur te brengen in Europa Waar ze in Doldarika de oever- tuure aan 't speulen zijn van de opera: -Preidents- verkiezin-gen en waar die oevertuure 't beste klinkt mee goud en zilver, (in plek van „koper"), en waar Henri Ford de macht heet om heele muziekkorp sen uit te rusten in 't goud, en waar-ie al gezeet heet gin president van «Brillerika te willen worren, daar zou 't mijn niks verwonderen of hij ee teu gen z'n Trui gezeet: „Trui wij maken 'n uitstapke naar de ouwe wereld, want hier in de nieuwe zou ik over 'n naar -maanden wel 's spijt kunnen emmen, da 'k in deuzen tijd hier gebleven ben. En mijnes naam in 't één of ander politiek schedaaltje kan aan de reclame van m'n vehiekels gin goed doen!" Ik denk da zoo, omda Ford ginnen mensch is, die z'n ge- doeike maanden in den steek zal laten veur wa ve- kansie! En over Henri Ford schrijvende, denk ik aan i 'nen anderen Henri, bijna net zoo beroemd als Ford, I maar hij hiet van achteren: Polak. Maar daar hoeft- ie z'n eigen niks van aan te trekken. Anders is 't gesteld mee z'n veurtdurend „gevraag" dat-ie afge- I keken schijnt te hebben van weer 'nen anderen Henri. Ter Hall. Gin krant kunde op slaan of hij ee-d-aan d'n een of anderen menister weer 'n ander stelletje vragen gericht en as-ie antwoord 'krij-gt dwingt-ie- weer mee andere vragen Hij doe me den ken aan da jon-geske da-dok nooit uitgevraagd kwam en aan z'n vader vroeg, saves op de wandeling: „waar om schijnt de maan". En toen vader daar 'n antwoord op Tsmmami fcsl, TToey f» inmr. „■wwxrrm t« n rond?" ..En wonen d'r menschen op?" „En wonen d'r veul menschen op?" „En komen er méér menschen bij?" Toen pa al deze vragen had beantwoord, toen kwam: „En as er nouw heel veul menschen op wonen, en as er nouw gin plek meer is, en as er nouw nog •meer bij komen, vallen ze 'r dan nie af pa?" Da was 'n Polakske-in-'t klein! In dekranten doe-de-gekke dingen opi Zoo las' ik 'n paar dagen gelejen van d'n oud-gasdirrekteur van Hulst die -veur kerupsie veur de rechtbank was geslept. En nouw is 't al nie „mooi" genogt meer dat die menschen op zo'n schandalige manier worren aan- gebrocht(van der Stel en z'nen handlanger, of is 't andersom?), nouw is mijn duidelijk geworren, as dat de medeplichtige van die menschen d'ren z'vaarsten getuige is! „Nooit", zeet dieën Wilson, is de dirrekteuren geld aangebojen deur mijn. De wenk om wa te krijgen, kwam altijd van hun!" En vijf menuten later ver klaart ie mee 'n stalen gezicht veur dezelfde recht bank: dat ie wel dirrekteuren ee ontmoet die z'n (Judas)geld weigerden!" Veur mijn nie ^eur de rechtbank! het bewijs dat ie wèl het eeld uit z'n eigen aanbood! Da heerschap spuit nouw de -mooie meneer deur z'n „eerlijke" verklaringen veur de rechtbank, maar ondertusschen heet-ie verscheijen huishouwens onge lukkig gemokt deur mee zo'n pampierke van zestig of honderd gulden veur zo'nen mensch z'n neus te wap peren Nouw krupt ie weg achter z'n „eerlijkheid" e»- achter z'n arbeijers Want in t begin ee-t-ie gezeet, dat-ie gère het werk van de gemeenten zou houwen, omdat-ie anders z'n menschen gedaan moes geven! As 'nen werkgever z'n eigen teugeswoorig wil eksku- zeeren, dan treedt ie op as beschermer van de werk nemers die 't brood bij hem motten verdienen... V eurhuml De benzine stinkt, maarafijn, ge vuult 'm wel. Amico, ik schaai d'r af. Ontvang veul groeten van Trui en gin horke -minder van oewen toot A TOO waar U in SCHAGEN, het goedkoopst en het best en niet voor anderen behoeft te betalen. Prijzen beneden elke concurrentie. RIJWIELEN met torpedonaaf vanaf f 55.Niet te overtreffen. Gebruikte Heeren- en Damesrijwielen, waaronde zeer goede merken, vanaf f5. RELATIES VAN DE JAPANSCHE COMMUNISTEN MET MOSKOU. Een politieke crisis op handen. Te oordeelen naar de alarmeerende verklaringen van de Janpansche autoriteiten, o.a. van den premier, schijnt Japan een weelderlgen bodem op te leveren voor het gedijen van communistische denkbeelden. Uit de binnenkomende berichten blijkt, dat daar weer een aantal nieuwe arrestaties heeft plaats gehad van lieden, die van communistische opvattingen verdacht worden. Onder de in hechtenis genomenen zijn vele stu denten. Men verwacht, dat nog meer arrestaties zullen volgen. De bladen blijven er den nadruk op leggen, dat het gebeurde vooral voortspruit uit de onbevredigende in richting van de maatschappij, welke wijziging elscht. Het blad Jidsji dringt aan op de afschaffing der on rechtmatige privileges van den adel. Ongetwijfeld zijn er maar weinig echte communisten. Het kwaad wortelt echter voor een groot deel onder de groote massa van de proletarische groepen, welke ontstaan is door de lage loonen en de duurte van het leven, dat ln Japan grooter is dan waar ook elders, in de wereld. Drie van deze groepen zijn nu bij regeerlngs- besluit als staatsgevaarlijk ontbonden. Toch is bij de laatst gehouden verkiezing gekleken, dat de proleta rische groepen geen krachtigen aanhang onder het volk hadden, daar zij slechts 8 van de 450 zetels kon den bemachtigen. Wellicht heeft de toen gebleken zwakte en onmacht de extremisten juist geprikkeld tot een felle propagan da, die de autoriteiten thans tot een scherp optreden heeft bewogen. Van politieke beteekenis is de regee- ringsactie tegen de communisten zeker, vooral nu de procureur den straks reeds genoemden persman te ver staan gaf dat Moskou de pogingen om de grondslagen van het rijk te ondermijnen steunt, en er aan toevoeg de dat de regeering deze pogingen gevaarlijker acht dan de bedreiging van een gewapende macht uit het buitenland. Uit nadere mededeelingen van den „Times"-corres- pondent te Tokio over de gebeurtenissen blijkt, dat het niet zoozeer de talrijkheid van de communistische or ganisaties is, die zooveel ontsteltenis heeft te weeg ge bracht, als wel het feit, dat het communisme zich had georganiseerd in een uitgebreid, zij het dun, netwerk van communistische organisaties, die zich bezig hielden met een stelselmatige poging om arbeidersgroepen van communistische denkbeelden te doordringen en ln be trekkelijk korten tijd vrij veel sympathieën gewonnen hadden. Het departement van Justitie vond in de werk zaamheid van deze communistische organisaties aanlei ding tot de verklaring, dat het doel der communisten was, een sociale omwenteling in Japan uit te lokken als onderdeel van een wereldrevolutie, en het bestaan de regeeringsstel8el te vervangen door een dictatuur van boeren en arbeiders. De«ze iverklarin» vondi Ihaar rechtvaardiging in de om standigheid dat in de industrie en lanbomw „cel- lenf weiden gavonmd, die aangesloten waren bij vijIJ plaatselijke comim-issariaten. waajiblj ook stu- dentengroepen waren aangesloten, terwijl de heele organisatie werd bestuurd van Tokio uit. Overal waar een staking uitbrak verscheen een couwmunis- tisdb afgeizant met geschriften en opruiende advie zen. In werkelijkheid dateert de actie der communis ten reeds van vijf jaar geleden, toen een kléin aan tal communisten, naar «men zegt gefinancierd en ge ïnstrueerd door Moskou, een partij' stichtte. Deze partij, werd in 1923 ontbonden, ctohi wend in het geheim weer opgericht in December 1926. Toen de •oorspronkelijke Arbeiderspartij kort daarna uiteen viel, maakten de communisten izich meejster van haar linkervleugel, dien zijl de Ronoto noemden, oftewel' Partij van Boerenarbeiders. Een groep jonge intellectueelen van de Rijksuniversiteit te Tokio vormde het secretariaat van deze ipartij. Ziji tputte zich! uit in "heftige aanvallen op de andere deelen der arbeidersbeweging. Dé opwinding, die de jongste algemeen© verkie zingen vergezelden, gaif" den communisten een goede gelegenheid tot het voeren van propaganda, die het communisme versterkte. De polit-iei kreeg achterdocht door het feit dat bij de verkiezingen veertig ultra-radicale eandida- ten waren in weerwil van het feit dat de partij geen

Schager Courant | 1928 | | pagina 13