SchaggrCourant RAAD WINKEL. Tweede Blad. Dinsdag 17 April 1928. 71ste Jaargang. No. 8238. Vergadering van den Raad op Zaterdag 14 April 1928, des morgens half 10. Alle* leden zijn aanwezig. Voorzitter, de heer J. Koster, burgemeester; secre taris de heer A. de Ridder. Na opening volgt de vaststelling der notulen, die na een aanvulling van de heeren Brugman en Kriek worder. goedgekeurd. De hr. Kriek sprak er zijn spijt over uit, dat de Voor zitter in de vergadering had opgemerkt, dat de heer Kriek voor f 1000 al of niet de directeur wilde handha ven. Spr. verklaart, dat dit geenszins zijn bedoeling is geweest. Hij heeft er nimmer een geldzaak van willen maken. Mededeeltngen. Van het onderwijzend personeel aan de U.L.O. school is mejuffrouw T. M. de Quaastenlet ongesteld geweest van 5 tot 26 Februari J.I., en is thans weder ongesteld vanaf 8 Maart J.l. In haar plaats ls en wordt voorzien door tijdelijke benoeming van den heer F. Stenneberg, onderwijzer te Schoorl. Door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, ls op een daartoe strekkend verzoek, bericht dat de kosten van tijdelijke voorziening voor rekening van het rijk worden genomen. IAan de lagere school te Winkel ls de tijdelijke onder wijzeres, mejuffrouw C. Schoorl, ongesteld geweest van 1—3 Maart j.l., en eveneens vervangen door den heer F. Stenneberg. De kosten van deze vervanging worden I ook door het Rijk vergoed. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten, en We- I tenschappen, is de Rijksbijdrage in de kosten van het onderwijs (jaarwedden onderwijzers) bepaald op f 14450. Door de ziekte van Mej. Quaastenlet was een leer ling van de U.L.O. school voor zijn examen B. gedupeerd t.a.v. zijn studio in de Fransche taal. Het betrof hier een zeer nerveus leerling, en B. en W. hebben goedge vonden dat aan dezen leerling privaatles wordt gegeven De heer Kriek wees er op, dat het jammer ls dat de plaatsvervangende leerkracht geen acte Fransch heeft, en spr. vraagt of geen plaatsvervanger in bezit van de acte zcu kunnen worden aangesteld. Do Voorzitter zegt dat dit moeilijk gaat, de zaak heeft alle aandacht van B. en W. en spoedig zal wel een bovredlgendo oplossing worden gevonden. In een geschil met de gemeente Nieuwe Nlodorp In zake het betalen der vorpleglngsltosten voor L. van der Klooster ls door Gedeputeerde Staton heslist, dat deze i kosten komen geheel ten laste van Nieuwe Niedorp. Toostomming is verleend tot aansluiting aan het elec- trisch net der gemeente Hoogwoud, aan A. Rol en Jb. Vink, belden wonende aan do Langereis. Op een gelijk verzoek van J. van den Kommer werd afwijzend be schikt, omdat die woont in een gedeelte waar gas te verkrijgen is. De werkverschaffing is stopgezet op SI Maart 1928, en heeft in totaal gekost f 271,95, er zijn 5 werkloozen te werk'gesteld geweest. Do mededeelingen worden voor kennisgeving aange nomen. Ingekomen stekken. De begrooting van den keuringsdienst voor waren voor 1928.. De rekening van den keuringsdienst voor waren voor 1926. De Nieuwejaarsrede van den Voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noor- li derkwartier. Een besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goed keuring van het raadsbesluit tot onderhandsche ver huring van grond aan Jb. Korff. Een besluit van Gedeputeerde Staten, houdende goed keuring van de wijziging van het reglement op het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur. Een besluit van Gedeputeerde Staten houdende ont heffing van het onderwijs in lichamelijke oefening tot 1 Januari 1929. Een besluit van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring der begrooting voor 1928. Een proces-verbaal van kasopname van het Algemeen r. Burgerlijk Armbestuur op 2 Februari 1928. Ontvangste f 9659,71%, uitgaven f 9133,25%, in kas f 526.46, waarvan bij de boerenleenbank gedeponeerd 1 376.84. Een dankbetuiging van de vereenlging „Sparta" voor tol haar toegekende subsidie. Een besluit van Gedeputeerde Staten houdende goed keuring der wijziging van de begrooting 1927. Een mededee,ling var»Gedeputeerde Staten, houdende het aandeel door de gemeente te betalen in de kosten van den keuringsdienst voor waren in het district Alk maar. De lichamelijke oefening. Bij het besluit van Ged. Staten, houdende ontheffing van het ónderwijs in lichamelijke oefening, wees de Voorzitter er op, dat dit een vraagstuk van ernstlgen aard is, omdat voor dit onderwijs inrichtingen worden verlangd, waaraan voor de plattelandsche gemeenten heel wat moeilijkheden vastzitten. In de eerste plaats r zullen de leerkrachten voor het gymnastiekonderwijs een speciale bevoegdheid moeten hebben, die ze thans vrijwel zouder uitzondering allen missen. Over deze zaak «8 reeds een vergadering door de vereenlging van Bur- Semeesters en Secretarissen gehouden, en ook ls te Bar- aingerhorn een vergadering mot onderwijskrachten ge- houden. Er la gesproken over het houden van een z.g. appllcatlecursus, dat wil zeggen, een cursus waar de ^üf6nv^8^rac^^en z'ck voor h0t geven van dat onder kus. zullen kunnen bekwamen. Waarschijnlijk zal de vereen, v. burgemeesters en secretarissen dan aan de gemeentebesturen verzoeken voor rekening der gemeen- I ten de onderwijskracht in de gelegenheid te stellen den ft eursua te volgen. ïu tweede PIaata zullen de gemeenten moeten be- ■gOhikken over een gymnastieklokaal, waaraan tamelijke WBchen worden gesteld, en een terrein voor oefepingen I hnMP°len' T-a,v* deze gemeente wijst spr. op de moeilijk- K neld dat de kinderen van Lutjewinkel naar Winkel zul- i ?loeten komen. Spr. doet deze mededeeling omdat p ®Bjkt dat het hier een ernstig vraagstuk betreft. Een proces-verbaal van kasopnemlng bij den gemeen- wontvanger op 27 Maart 1927: Ontvangsten f 253751.41, uitgaven f 253278.53. in kas f 472.88. Ingekomen zyn de volgende verslagen. den cursus voor schoolvrije jeugd aan de school w Winkel; Van de Vereenlging tot ontwikkeling van den land- v Uw 'n Hollands Noorderkwartier inzake den stand de kanallsatieplannen; an de gecombineerde vergadering met den Raad van ««uwe Niedorp inzake gasfabriek op 11 Januari 1927; ®'ebniarlVi92Sde vergaderlns der gaacommissie op 27 commissie tot wering van schoolverzuim te de Gezondheidscommissie gezeteld te Hoorn; V«& fewt eorP9B?ea&eatitt2xsp der strhefidcrebecoldd»* ling. De heer Dekker Informeerde naar het gasverbruik ln het afgeloopen jaar te Oude Niedorp. De Voorzitter deelt mede dat het verbruik iets min der was dan contractueel is overeengekomen, en de gas- commissie van oordeel was, dat het verschil zoo gering was dat de regeling nog wel een jaar kon worden ge continueerd. Het gasverbruik is thans reeds wat ver meerderd. De verslagen worden óf voorgelezen óf zullen circu- leeren. Voor zoover ze werden gelezen, geven ze geen aanleiding tot bespreking, behoudens de hierboven ver melde vraag door den heer Dekker. Nog was ingekomen een verslag van de wijkverple ging; er waren afgelegd 1930 bezoeken bij 82 patiën ten, bij t.b.c.-patiënten werden 136 bezoeken afgelegd. De Voorzitter spreekt zijn voldoening uit over de am- biteuze wijze, waarop de wijkverpleegster haar taak vervult. Ook is Ingekomen een verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Aansluiting bij den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, en deelname aan de stichting van. een verwer kingsinrichting met centrale noodslacht plaats. De ontwerp-regellng met exploitatierekening ls aan alle leden toegezonden. Aan de bedenkingen zooals die werden vastgesteld ln de vergadering van 29 December 1927 en aan de keu ringscommissie werden medegedeeld, is zooveel moge lijk tegemoet gekomen. Burgemeester en Wethouders stellen voor thans tot deelname te besluiten. De heer Kriek wijst er op, dat hij zich in de verga dering van B. en W. het recht heeft voorbehouden zijn bezwaren naar voren te brengen. Prlncipeel is spr. voor stander van deze zaak, maar hij heeft eenige bedenkin gen. In de eerste plaats vindt spr. het niet goed, dat versnippering wordt verkregen. Te Midwoud Is een ver werkingsinrichting; te Behagen zal er dan een komen, en ook'in de omgeving van Hoorn gaan er stemmen voor een dergelijke stichting op. Spr. had liever een in richting voor geheel Noorderkwartier boven het IJ. Spr. protesteert er voorts tegen, dat de commissie besloten heeft geen plaatsvervangende leden tot de vergaderingen toe te laten en het motief dat er toch notulen van de vergaderingen worden verstrekt acht spr. niet steek houdend, omdat uit de notulen van de gascommlssie- verg'aderingen blijkt, dat de zaken in groote lijnen wor den meegedeeld, maar niet de Intense besprekingen wor den weergegeven. En zoo zijn er meer kleine dingen, die spr.'s goedkeuring niet geheel hebben. Vooralsnog kan spr. dus nog niet met de stichting meegaan. De heer Dekker wijst vooral op het bezwaar, dat de verwachtingen omtrent vergrooting van den keurings kring niet verwezenlijkt zijn, en dat vindt spr. een groot bezwaar. In de notulen der commissievergaderingen wordt gesproken over het Inbrengen, uit niet tot dén kring behoorende gemeente, maar spr. wijst op Koedijk, Schoorl, en Warmenhuizen, die waarschijnlijk contractu- eeren met de Thermo-chemische fabriek. Wi geeft waarborg, dat dit ook niet door andere gomeenten ge beurt? En ln dat geval zal de opzet der exploitatiereke ning niet deugen. Op de vraag om cijfers is spr. door Midwoud geantwoord dat het jaarverslag' nog niet ge publiceerd is, en dat geeft spr. eenigszlns te denken. Tenslotte stelt spr. de vraag hoe het met de keuring ln onze gemeente staat als besloten mocht worden niet toe to treden. De heer Kamp onderschrijft het bezwaar van don hr. Kriek over do nlet-toelatlng tot de vergadering van de plaatsvervangende leden. De heer Brugman oordeelt dat groote centralisatie- bezwaren met zich borngt, ten aanzien van de nood- slachtplaatsen. De heer Honingh vindt goed dat t.a.v. de noodslacht- plaatsen geen dwingende bepaling wordt gemaakt, hoe wel dat wel betere uitkomsten van de exploitatiereke ning zou geven. Oop spr. vindt het jammer dat geen mededeelingen over Midwoud konden worden verstrekt. De Voorzitter gelooft wel, dat in den eersten levens loop aan de zaak iets zal mankeeren, maar dan zal men het wel wijzigen. Dat het jaarverslag van Midwoud nog niet Is gepubliceerd, kan spr. zich best voorstellen, maar bij het gemeenschappelijk bezoex aan Midwoud, waren de mededeelingen van den heer Avis van dien aard, dat aan de gunstige resultaten niet viel te twijfelen. De beschouwing van den heer Kriek over het niet-toelaten van de plaatsvervangers, deelde spr. geheel, natuurlijk zouden ze als toehoorende leden aanwezig moeten zijn, want anders zou het karakter, plaatsvervanger verloren gaan. Wat het contract met de Ned. Thermo-chemische fabriek betreft, men acht welslagen mogelijk indien alle gemeenten toetreden. De commissie vond de opzet niet geVvenscht, als zijnde niet bevorderlijk voor de gezond heid, omdat de kadavers zoolang onderweg zijn, en over- laden moet plaats vinden. Uit besprekingen die zijn ge houden, blijkt dat er veel kans bestaat dat uit andere gemeenten, Anna Paulowne, Hel-ler, Wieringen, en zoo mogelijk uit Texel producten ter verwerking zullen wor den aangevoerd. Het is jammer, dat die gemeenten niet zijn aangesloten en dat men in die allereerste pogin gen daartoe ook Helder niet heeft betrokken. Spr. ad viseert tot aansluiting te besluiten. Als de gemeente Winkel niet aansluit, zal er een praatje bijkomen, wat de keuring betreft. De heer Spaans zal gaarne zijn stem geven om aan te sluiten bij deze nuttige inrichting, en wijst vooral op de strooming, die ook de Voorzitter sterk voorstaat, om voor de noodslachtingen de uitbetaling zoo te doen ge schieden, dat ze ten bate van de veehouders komt. De heeren Brugman en Kamp verklaren voor aan sluiting te zullen stemmen. De heer Kriek dringt aan op een meer positief ant woord op de vraag wat er zal gebeuren, als Winkel" niet aansluit. De Voorzitter zegt dat het voorstel van de commissie zóó luidt, dat als er 1 van de 10 gemeenten niet aansluit, de 9 andere gemeenten doorgaan. En spr. wijst er op, dat we aanstonds verplicht zullen worden de kadavers te vernietigen. De heer Meurs acht de zaak van groot belang voor dei} geheelen boerenstand, en al zal de exploitatie de eerste jaren wel eenige offers vragen, toch wil spr. graag zijn stem aan deze zaak geven. Ook de heer Kriek vindt de zauk in wezen goed. De Voorzitter wijst er nog op, dat het de bedoeling is voor de noodslachtingen de finantlën zoo krachtig mogelijk te doen vloeien in de zakken van hen, die de beesten ln de noodslachtplaats brengen, na aftrek van de noodzakelijke kosten. Het Is de bedoeling om op die manier de noodslachtplaats populair te maken. Zonder hoofdolijke stemming wordt tot aansluiting besloten. OnbewoonbaarverklarI'ig van de perceelon A 275 en D. 10. Burgemeester en wethouders rtellen voor de perceelen A 275 en D 10 onbewoonbaar te verklaren. De gezond heidscommissie adviseert ook in oien geest. Belde perceelen zijn eigendom der gemeente. Wordt goedgevonden. Verkoop grond van het terrein van de gas fabriek. Door de gascommlssle wordt voorgesteld om aan den heer J. Bakker te Nieuwe Niedorp, onderhands te ver- koopen een gedeelte van het terrein van de gasfabriek ter grootte van pl.m. 378 M2., voor de stichting van een woning, waarvoor een verkoopsprijs wordt voorgesteld van f 228. Verkoop van dit gedeelte grond, kan naar het oordeel der commissie uitbreiding voor fabrieks- ruimte niet in den weg staan. Burgemeester en wethouders Btellen voor tot dien ver koop te besluiten. Aldus wordt besloten. Wijziging artikel 95 der algemeen© plaatse lijke politieverordening. B. en W. stellen voor genoemd artikel zoodanig te vüsigan, dat de doorva&rthoogte der bruggen ln Winkel wordt gebraett tkö 1.75 M. op UBO 2£. boven zomerpeü. Enkele bestaande bruggen zijn reeds aanmerkelijk lager dan 1.78 M. en bovendien wordt voor aanvoer van buiten de hoogte beheerscht door de brug over de sluis te Nieuwe Niedorp, en die hoogte ls slechts 1.10 M. Een hoogte van 1.50 M. ook vóo'r het vervoer te water, dat niet met de sluis te Nieuwe Niedorp heeft te maken, wordt voldoende geacht. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek ontheffing schoolgeld. Door H. Kiesling, arbeider te Winkel, wordt als ge volg van ongesteldheid in zijn gezin, ontheffing van schoolgeld gevraagd. B. en W. stellen voor de gevraagde ontheffing te ver- leenea. Allen voor. Stichting losplaats aan de Molenkade en in verband daarmede het maken van een schoeiing. Teneinde stagnatie in 'het verkeer to voorkomen, komt het B. en W. giewenscht voor een andere ge legenheid te scheppen voor het lossen van (bouw materialen aan de Molenkade te Lutje winkel Als de meest geschikte plaats komt daarvoor in aanmer king de beran van de Molenkade vanaf de loopbrug) naar de Dieselmotor tot op 20 M. in de lichting naar 'Lutjewinkel. Om dit geschikt te (maken zou alleen een schoeiing noodig zijln en wat ophoogimg van het terrein. Voor het maken van de schoeiing is een prijs opgave gevraagd en daarvan zullen de kosten be dragen; tafelschoeiingt if 148.50, flteek&choeiing f 190, betonschoeiing) f 278.60. Van het Oost er pol d e rbest uur werd bereids ver gunning verkregen voor het maken van een schoeiing B. en W. stellen voor een steekschoeiingi te doen aanbrengen. De heer Kamp vroeg een paar inlichtingen, waar na de heeren Meurs en Honingh vragen, waarom B en W. de voorkeur geven aan een steekschoeiingi. De heer Meurs gaf de voorkeur aan een betonschoei- ing en anders ,zag hiji liever een tafelschoeiing. De Voorzitter zegt dat eenl betonschoeiing B. en W. te duur kwqm. De heer Spaans licht nader toe, dat met het oog op den sterken stroom eniz., de (voor keur aan een steekschoeiing wordt gegeven. De heer Honingh geeft, juist om de door den 'heer Spaans genoemde motieven, de voorkeur aan ba-' tomschoeiing, biji welke redeneering, de heer Kamp zich aansluit. De heer Kriek izegt. dat het bedrag voor een steek- schoeiing overeenkwam met het op de begrooting uitgetrokken bedrag. Als de raad, het bedrag voor een betonschoeiing! wil voteeren, kan ispr. daar mee ac- coord gaan. B. en W. nemen het voorstel tot hot maken van een betonschoeiing over en zonder hoofdelijke stem ming wordt nu besloten tot het maken van een betonschoeiing». De heer Brugman geeft in overweging, om aïa er een, 'losplaats komt, den weg apit den Zuidkant te verbroeden. Vooralsnog wordt geoordeeld, dat de weg er vol doende breed is. Verzoek om subsidie van het gemeentebe stuur van Nieuwe Niedorp, voor de naai school. 'Bijl raadsbesluit van 2 Maart 1920 werd aan de naaischool te Nieuwe Niedorp voor het jaar 1920 een subsidie verleend van f 5.-^- per leerling uit Ae gemeente Winkel per jaar of f 0.50 per maand voor deelname over 'korter tijdvak. Voor 1027 vraagt Nieuwe Niedorp ook in dit ge not te worden gesteld. Het getal leerlingen bedroeg uit de gemeente Winkel 18 en het subsidie naar den maatstaf van 1926 f 69.50. B. enI W. «tellen ivoor het subsidie voor 10127 en voorts tot nadere opzegging toe te verleemen, terwijl in het vervolg de exploitatie-resultaten dier school de billijkheid der bijldrage zullen moeten aantoonen. Goedgevonden. Voorstel wijziging schoolkring LutjewinkeL B. en W. stellen voor eon wijlzigdng te brengen in de grenizen der schoolkringen L'utjewinkel en Kol- horn, en wel zoo, dat der perceelen G 32, C 35. C 37, C 38, C 39, C 40, D 28. D 75. D 76 eni D 77 komen te behooren tot schoolkring Lutjewinkel. Door deze wijziging! wordt teruggekeerd, tot den toestand van voor .12 September 1919. Met deze grenswijziging wordt bereikt een groo- tere toename van leerlingen te Lutjewinkel en bijl de invoering daarvan al direct met 5. B. en W. staan op het standpunt dat hoe meer leerlingen, hoe meer leerkrachten en als gevolg daarvan hoe beter hiet onderwijs kan zijn. De Voorzitter 'herinnert er aan, dat wanneer in de Tweede Kamer de bemiddelingswijziging-Zijtetra wordt aangenomen, een) aantal van meer dan 73 leerlingen recht geef op 3 onderwijskrachten. Vorig jaar bedroeg het gemiddeld aantal leerlingen te Lutj&winkel 66^ en als volgend jaar het zevende leerjaar verplichtend is, zal het aantal leerlingen dicht blji de 73 komen. Algemeen) gaan de leden met het voorstel van B. en W. accoord. 0!p 1 MeJ. a.s. zal de nieuwe regeling ingaan. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met een schrijven van het gemeentebestuur van Barsinger horn een) onderzoek is ingesteld naar de /vaargele- genheid onder de Leekerbrug. De toestand van het vaarwater werd gunstig) geoordeeld en afhakken van de leggers werd ongewenecht geoordeeld. Dan zou het aanbeveling verdienen ijzeren! leggers aan te brengen, waardoor het brugdek 10 c.M. werd? ver hoogd. Zonder de goedkeuring van Ged. Staten zal echter geen wijziging in den toestand mogen wor den gebracht. Uit de meeddeeling blijkt dus wel, zegt de Voorzitter dat B. en! W. deze zaak niet maar laten loopen. Vaststelling verm en Igvul dl gingscü f er voor het belastingjaar 1928/1929. Het bedrag der maand el ijksche rijksvoors»ch otten van het loopend belastingjaar 1927-1028 ia f 2500. Op de loopendè begiv>oting voor het dienstjaar 1928 is als opbrengst van de plaatselijke inkomstenbe lasting betreffenJde het loopend belastingjaar 1927- 1928 uitgetrokken. f 8077.75. Naar schatting zal aan dit dienstjaar van dat belastingjaar ten goede komen een bedrag van f 8378.87. Op de loopende begroeting 1928 ia betrefifende het komend blastingjaar 1928- 1929 groamd op f 19100.—. Dit bedrag zal niet moe ten! worden verhoogd. Het vermoedelijk belastbaar inkomen over het komend belastingjaar 1928-1929 is f 4-40.000.—. Het bekende belastbaar inkomen over het loo.pencj belastingjaar 1027-1928 ls f 436.587.—. Het percentage voor het loopend belastingjaar 1927- 1928 is 1,2,'dat voor het komend) belastinjaar 1028- 1929 wordt voorgesteld op 1.2. De heer Kriek dacht, dat het jaar 1927 minder gunstig was. vooral voor het bollenlvak, terwijl ook het voehoudersbedrijf niet beter dan in 1926 zal zijn geweest. De heer Meurs echter meent, evenals de Voorzitter dat. het veehoudersbedriilf betere resultaten zal heb ben, opgeleverd dan in 1926. Het voorstel van B. én W. wordt dan ook aangenomen). Eleofcrlflcatle. Door het PJE..N. ia met het oog oip eflectrdficatie dar jwraeenta, «en ocadarttoud gevraagd op Woermdag 18 April a.s. met iB. en (W. B. en 'W. wenschen echter vooral het gevoelen van den raad te kennen. De Voorzitter herinnert er aan, dat reed» langen .tijd- deze zaak aanhangig is en dat de Dag. Bestu ren van de gemeenten Nietiwe Niedorp en Winkel een bespreking, hebben! gehad om eens na te gaan, welke ideeën naar voren zouden worden gebracht. Beide gemeentebesturen wilden de voorwaarden dat in hun gemeenten) de electriciteit werd gebracht zoo wel voor het licht als voor kracht en zoowel in de buitenwijken) als in de 'kommen der gemeenten. Voor de buitenwijken, waar «oen gasleiding was, de leiding reeds dadelijk te leggen, waar wel gaslei ding was, de geleidingen alleen voor krachtstroom. Voor het licht in de kommen en in de buitenwijken waar gas, de stroom niet voor het jaar 1931. Daarna is een conferentie met het 'P.B.N. gehou den, waarin men niet tot een resultaat kwam. Het P.E.N. gaf in overweging om, indien de electrifi- catie schade berokkende aan de gasfabriek, dan een belasting te heffen van bijv. 10 cent per K.W.U. iHet gemeentebestuur h'eeiflt daarop geantwoord, dat nog, steeds gewacht werd op het antwoord van de gestelde vooi waarden. Thans heeft het P.E.N. nu voor a.s. Woensdag een nieuwe conferentie aange vraagd. Spr. wijist er verder op, dat de drang der burgerij' ooi electriachen stroom steeds sterker wordt, speciaal wat krachtstroom; betreft en B. en W. meenen dan ook, zoo mogelijk een tegemoetko mende houding te moeten aannemen. Zij' willen evenwel vasthouden aan de voorwaarde, dat als de electriciteit hier komt-, het moet zijn door de geheele gemeente, uitgezonderd natuurlijk een paar enkele perceelen, die het voor do exploitatie onmogelijk maken, om aangesloten te worden. In den Groetpolder is de aansluiting voor kracht stroom niet tot stand gekomen, omdat men daar vasthield aan de, voorwaarde dat een ondergrond&ch net zou worden gemaakt. Naar het oordeel van B. ent W. moeten zoowel Groetpolder als Weero worden aangesloten. Een heffing op den kostprijs per K. W.U. vinden, B. en! 'W. ongewenscht, als het alge meen om aansluiting vraagt, moet het algemeen ook de consequentie aanvaarden, dat er nadeel' voor de gasfabriek uit kan voortvloeien. Spr. wijst er echter op, dat intusschen de financieele toestand der gasfabriek belangrijk is verbeterd en ook. het resultaat over het afgeloopen jaar ia zeer gunstig. Achtereenvolgons verkrijgt ieder lid het woord om» zijn oordeel uit te spreken en blijkt, wel, dot het algemeen gewensoht wordt, dat vastgehouden wordt aan de 'voorwaarde, dat ook de buitenwijken) won den aangesloten. Te Winkel en Lutjewinkel zal dan komen een ondopgrondsch net, en de heer ©rug- man dringt op wpoed aan, z.1. kan nog dit jaar de aansluiting tot «tand worden gebracht. De Voorzitter wijst er op, dat juist de voorwaarde dat de buitenwijken ook worden' aangesloten, stag natie kan veroorzaken, maar spr. vindt dat niet erg, als daarmee de aansluiting wordt verkregen. Bij do verdere besprekingen werd gewezen op de ondervinding die was opgodaan met de waterleiding en die wettigde dat. vastgehouden Werd aan de voor waarden tot aansluiting van de buitenwijken. Ben suppletoir© 'begrooting voor den dienst 1927 werd vastgesteld) tot een bedrag van i 1450. De rondvraag. Btfji de rondvraag blijkt dat de leden zeer vele wenschen hebben. De heer Kamp vraagt opruiming, van steenen on lantaarnpalen en de steenon te gebruiken in den weg bij; F. 'Krap. Zal gebeuren. Dezelfde spreke? ziet liever voor de schoonmaak een tijdelijke hulp aangesteld, dan dat de wegwer kers dat werk doen. Do heer Meurs verlangt het aanvullen van knip pen in den weg Winkel—Langereis; do hoor Brug man vraagt het in orde maken van de bestrating te Lutjewinkel en vindt voorts, dat de malariabe strijding' in Maart moet geschieden. De Voorzitter wijist op do bezwaren, die sommige inwoners hadden, dat de bestrijding plaats vondv indien het vee nog op stal stond. Ook, de heer Honingh! wil de bestrijding eerder uitgevoerd zien. Spr. wijst er ook op dat het snoeien der boomen is «top gezet, maar hier en daar kapotte takken in de boomen zitten Die «zullen er uit ver wijderd worden. (De heer Honingh) brengt ook ter sprake, dat bij het laatste brandije 2 slangen te kort waren. De Voorzitter geeft een uiteenzetting hoe in den aanvang een kist met materiaal wordt meegenomen. Het betrof hier een speciaal geval. 240 meter slang was noodig en de beste oplossing zou zijn, als nog op een. paar plaatsen een kastje werd geplaatst, waarin brandbluschmateriaal werd gedeponeerd, Of dat een klein wagentje voor het vervoer van materiaal aan wezig was. De heer Dekker vraagt nog snoeiing van boomen in het 'Oosteinde, een betere afscheiding tusscihen do gemeentewoningen en aangrenzend land en! betoogt Voorts, dat de vuilnisdienst niet best in orde is. De weriieden hebben nog een middag disponibel en zouden dan vuilnis kunnen ophalen of de bak, zou moeten worden vergroot. De Voorzitter wijst er op, dat de betrokken werk lieden) doen wat ze kunnen. Aan den tonnendienst is langzamerhand een vuilnis-ophaalderij verbonden,. En «pr. acht dit geen bezwaar, maar als men het goed wil hebben, moet het voor het algemeen dienst baar worden gemaakt en dan komt er een praatje bij. Eeni speciale Wagen en paard zal dan noodig iwe- zen. Spr. zal het eens overwegen. Het wegen-onderhoud en een verwijt dat wordt teruggewezen. De heer Dekker vindt dat over 't algemeen de we gen in goeden toestand verkeeren maar in de Zlout- kaag is te laat basalt opgebracht, op den Scheidingisi- weg, die met een beetje grint in goeden toestand was te brengen, is niet opgebracht, terwijl! <spr. de diepe slagen in het paadje biji Nloman graag met gruis zag) gevuld. Wat het paadje bij; Niemap betreft, wijist de Voorzitter erop, dat B. enW. daar tegen gewerkt word-eni door de monschon zelf'. Er was puin aange bracht en al® de monsoh.cn die bereden hadden, zou het pad. verder met sintels bevlakt zijm. Maar de menschen gingen /heien en verwijderden het puin. Tegen een dusdanige bierkaai is niet te vechten. In. de Zoutkaag) was het een groote rommel, waar een eind aan is gemaakt. Nu het daar vastgereden is, ■zal het vanuit den kant van den weg verder worden vastgelegd. Do Scheidingsiweig was vorig jaar prima in orde. De heer Dekker zegt dat in het paadje 3 èt 4 hoopjes liggen, maar overigens het puin in de wiol- slagen zit. De Voorzitter antwoordt, dat Dekker dian maar eens met hem' er heen moet gaan, gewapend met eeh paar turnklauwen, om den rommel uit de- sloot te halen. De heer Kamb kan niet goedvinden, dat de weg werkers in Maart aan het houthakken zijn, inplaats (van werkzaam op de wegen, en spr. noemt de Lee- kerweg. waar tekort arbeid op wordt verricht, ter wijl' hiji ook den weg van Lutjewinkel naar de Weere vlakker had willen zien. De Voorzitter izegt reeds eerder gezegd te bobben, dat de raad een wegencommissde in het leven moest roepen. De heer Kriek geeft toe, dat en wat aan te mer ken is op het onderhoud' der wegen, maar de raad] heeft zelf geweigerd, te zorgen dat B. en W. vol-

Schager Courant | 1928 | | pagina 5