r Brieven uit Rome. Tutti Frutti. Tweede Blad. De aardbeving in Bulgarije. Dertien personen bij een brand Vreeselijke ontdekking. Verhoogde werking van den Krakatau. Avontuur van een vluchteling. DE „BREMEN" De nawinter. Brutale roofoverval in Ohio. 0P GREENLY ISLAND. Vandaag naar New-York? i Woensdag 18 April 1928. 71ste Jaargang. No. 8239. De afschuwelijke aanslag te Milaan, waarbij: meer dan vijiftigi 'personen gedood of verminkt werden, een aanslag die alleen ten doel had. het leven van on schuldige vrouwen, kinderen en onschadelijke bur gers te vernielen, leert ons weer tot welke monster achtige daden van geweld de Italiaansohe anar chisten in staat zouden geweest zijn, wanneer het Russische bolsjewisme, dat in het verwarde tijdperk na den oorlog hier vasten voet scheen te zullen krijgen, niet door de sterke hand van ,Mu®solini den kop was ingeknapen. Dergelijke gruweldaden blijlven nu althans treuri ge uitzpndeiingièn en de tegenstanders van het fas cisme erkennen weer de goede zijde van de orde en discipline die hier heerschen, hoewel ook degenen, die dankbaar het goede erkennen, dat er sinds de laatste vijf jaren tot stand is gekomen, niet mede kunnen gaan met de excessen waartoe het nieuwe régime voert. Want wordt het niet een bedenkelijk verschijnsel, dat alle individueel© vrijihaidi gaandeweg, belemmerd wordt of dat is nog te zacht uitgedrukt, we zijin nu immer® zóóver gekomen, dat alleen gevraagd; wordt: wat wil de Staat, wat wil het fascistische Italië maken van zijn onderdanen en van de kin deren die er geboren worden? Hierop is het ant woord: zoo gauw als de jongetjes hier op hun bee- neni kunnen staan, krijgen ze een iziwarte blouse aan en worden ze opgevoed om! gehoorzame volgelingen van Mussolini en zijn régime te worden. De Paus- zeide in zijn laatste toespraak, in welke hij, zich openlijk beklaagde over de houding die het gouvernement tegenover het Vatikaan begon aan te nemen, dat zijn zwijgen in een kritiek moment niet altijd goed was uitgelegd, imiaar dat hjji wist dat het vaak beter was te zwijgen dan door spreken den toestand te verergeren. Ruim een jaar geleden werd er n.1. van fascistische izijde vijandig opgetreden tegen de vereeniging van jonghkatholieken, die onder bi- zondevo bescherming van den paus stonden met bijlslagen werd o.a. zelfs het meubilair vernield in hun lokalen Pius XI zweeg maar; er werd. toen nog een vergelijk getroffen tusschen het gouverne ment en het Vatikaan; alleen in de plaatsen die minder dan 20.000 inwoners telden, zou de vereeni ging van jong-katholieken worden opgeheven, maar iedereen begreep, dat men hier slechts met een over gangsmaatregel te doen had' en dat de Fascistische staat van zins was de algeheel© opvoeding der kna pen tei regelen oml in de eerste plaats goede sol- 2 daten van hen te maken. Den 21sten Maart legde I de nieuwe lichting der avant-guardisten, zestien jarige jongens die zich genoeg als „balilla" in den wapenhandel geoefend hadden om nu een musket in handen te krijgen, den eed1 van absolute trouw en gehoorzaamheid aan den Duee af; biji die gelegen heid zeide Mussolini in den ministerraad, dat nu hot moment gekomen was om het intransigente kar rakter en de diepe beteeken-is van die fascisti sch e 1 i c h t i n g te omschrijven. Het gaat hier niet omi een ceremonie, zeide de diktator, maar om ons systeem van opvoeding; deze moet een voorberei- an ding zijn van de taak die den Italiaan wacht in den staat zooals wiji die willen formeeren. 'Het gaat nu om de existentie van het huidige régime die outrance" moet worden doorgezet zonder naar rechts of links te zien. Dei oprichting van het corps der ..balilla's" en- avant-guardisten die schijnbaar als lief hebberijl begon, heeft geleidelijk een actieve plaats in de staatsorganisatie ingenomen, zooals van den beginne af onze bedoeling was en daarom zullen wij in het vervolg ook niet meer kunnen toestaan, dat de jongens er nog een ander vereenigingsleven op C na houden dan dit. dat hen tot goede soldaten op- voedt; het fascistische Italië heeft deze voor alles ai t noodig. V Onverdragelijker dan ooit in Pruisen wordt nu1 de a opvoeding hier „ge m as® regelt". De staat neemt ,(J - alles in handen, ook1 -het godsdienstonderwijs, dat I Kenoemd wordt tusschen gymnastie en wapenhandel en hiertegen teekende de Paus in een scherpe rede t protest aan waarop de fascistische pers antwoord: lat de verhouding tusschen- de regeering en het Va- tikaan veel beter is dan in 1870. Toen immers woei er een zeer anti-klerikale wind en werd het kruis overal vernield of in den ban gedaan, nu troont 'het weer op het kapitool en het kolosseum. in de •obolen en de umlreztiLtelt, trmitX Mussolini wil, dat de fascistische staat een sterk katholiek karakter asa-l dragen. Het ia waar, dat de staat geen inmen ging van de zijldie van het Vatikaan duldt, maar dit is niet uit vijandschap, maar omdat zij alle krachten van het aankomende geslacht noodig, heeft om groot en sterk te worden, met andere woorden: de priester moet doordrongen zijn van het fascisti; sche ideaal, dan gaat alles goed! De taak van dé Italiaansche moeder wordt dubbel zwaar. Niet al- leen vindt Mussolini het haar plicht veel zonen aan het vaderland te schenken, maar waar hij de jongens laat dresseeren om het geweer te hanteeren en de rechterarm met den „alla lé" groetend naar hem uit te strekken, daar moet zij1 ze de handen, leerem vouwen en ootmoedig laten knielen aan haar zijlde. En als hiji volwassen zal zijn. wordt er van haar ge vraagd, met vreugde dit kind als kanonnenvleesch voor de stoffelijke belangen af te staan, die de re geering noodig en nuttig oordeelt ter bevestiging van izijn gezag of de vergrooting van zijn grondgebied en de schitterende begrafenis van generaal Diaz moet in haar herinnering blijven voortleven als een apo theose van het militarisme! Heel Rome was niet alleen bij die uitvaart op de been, maar het leger bewees dag en nacht hulde aan den gestorven maarschalk, die de vijand aan de Piave terug drong en daarom als redder van Italië geprezen werd. Dat Mussolini en de ministers als slippendragers fungeerden en dat het huis van Sa- voia met den koning aan hu» hoofd te voet -achter de haar gingen, te midden van den «toet, die eenige uren lang was, dit schitterende schouwspel was geheel in den geest van dit op uiterlijk vertoon en pracht belustte volk, maar dat uit de slecht voor ziene schatkist, behalve het jaarlijlksche pensioen van honderd-duizend Lire nog een millloen aan de weduwe als extraatje wordt uitgekeerd dat is den grootdoenerijl waar het een militair geldt, dl® een ergerlijk bewijs ia voor het feit dat zij, dit in het leger het vaderland dienden, ver gesteld, worden, boven, een groot kun9tenaair of ander verdienstelijk burger; de vloot, de vllegdienst en het leger zuigen hier tegenwoordig alle krachten en alle kapitaal op, terwijl] de kunst en daarmede de beschaving van Italië geleidelijk op een lager plan komt te staan. STEEDS MEER SLACHTOFFERS EN SCHADE. Volgens berichten uit 'Sofia, is de omvang van de aardbevingsramp grooter geweest, dan de eerste be richten deden vermoeden. Het centrum van de aardbeving was te Cervena, waar een groot aantal huizen ingestort is, onder welker puinhoopen tal van slachtoffers begraven wer den. Tot Maandag had men reeds 50 dooden geborgen. Te Philippopel zijn eveneens verschillende huizen ingestort. Ook de beroemde Inagroth-moskee werd vernield. Ook hier werden tal van personen onder de puinhoopen begraven, aan wier redding men ijverigs bezig is. In vele andere steden als Roestsjoek, Tirnowo, Ka- zanlilc enz., is eveneens veel schade aangericht. Te Sofia zelf zijn ook een aantal huizen ingestort en tal van personen gedood. Men vreest, dat het aan tal slachtoffers belangrijk hooger zal zijn dan in de eerste berichten werd aangegeven. Koning Boris, die tijdens de aardbeving te Warna vertoefde, heeft zich naar het geteisterde gebied begeven. Opnieuw aardschokken gevoeld. Maandagnacht omstreeks drie uur werden te Boe karest wederom aardschokken waargenomen, die verscheidene seconden duurden. Schade werd even wel niet aangericht. Kwwr» nmnrrftl te In verschillende doelen van Duitschland, vooral in Silezië en in het Zwarte Woud, is veel sneeuw ge vallen Te Breslau woedde gistermorgen nog een sneeuwstorm. Te Kromhubel ligt de sneeuw 40 c.M. hoog. Het telefonisch verkeer is op vele plaatsen ge stoord. Het spoorwegverkeer ondervond veel vertraging. In het Zwarte Woud zijn de telefoonleidingen even eens op taJ van plaatsen gestoord In geheel Saksen, heeft het bij lichten vorst eveneens gesneeuwd, in het Ertsgebergte ligt de sneeuw in het hoogere ga- bied tot 40 50 c.M. hoog. Noodweer boven Italil. Hevig noodweer heeft Maandag boven Lombardije en geheel Noordelijk Italië gewoed. Er vielen hevige regens, gepaard gaande met storm en hagelslag. Te Udine en Bielluna vielen hagelsteenen met een ge wicht van 30 tot 40 gram. Er is veel schade aange richt. EEN JONGEN MET EEN VERPLETTERDEN SCHEDEL BOVEN OP EEN SPOORWAGON. ONTZETTEND EINDE VAN EEN BRUILOFTS PARTIJ. Een der Berlijnsche bladen brengt uit Altona het bericht, dat daar bij een brand in een huis van een arbeider diens vrouw, 6 kinderen en 6 bruiloftsgasten om het leven zijn gekomen. Onder de dooden bevinden zich ook de dochter van den arbeider en haar echtgenoot, die pas Zaterdag in het huwelijk waren getreden. DE ELLENDE IN SOMMIGE ARBEIDERSKRINGEN IN DE OOSTENRIJKSCHE HOOFDSTAD. Dat er, ondanks den langzamen vooruitgang van den economischen toestand, die zich o.a. uit in de vermindering van het werkloosheidscijfer in sommige arbeiderskringen in de Oostenrijksche hoofdstad, nog diepe ellende geleden wordt, blijkt af en toe o.a. door wanhoopsdaden van hen, die door kommer en ont bering tot razernij gedreven worden. Een afschuwe lijk geval heeft zich nu weer voorgedaan in een van de Weensche voorsteden, waar een machinist zijn vrouw en zijn twee kindertjes vermoord heelt en ver- volgens zelfmoord gepleegd, omdat hij de ellende, die I ziekte en nooddruft over zijn gezin gebracht hadden, I niet langer kon aanzien. In een brief, dien de man had achtergelaten, verzocht hij geen bekendheid aan zijn naam te geven bij het vermelden van het geval I in de bladen. Een tweede brief was gericht aan den burgemeester en behelsde het verzoek om de vier dooden een kostelooze begrafenis te bezorgen. KNALLEN EN WATEROPWELLINGEN. Aneta meldt uit Batavia d.d. 17 April: De Krakatau heeft in het afgeloopen etmaal 88 maal bollen uitgeworpen, die een. hoogte tot 60 meter bereikten. Dertien wateropwellingen en 105 knallen werden geconstateerd. Vijftien maal werd gerommel gehoord. ONTSNAPT EN WEglR INGEREKEND. 'Zaterdagmorgen ia opi nog niet opgehelderde wijtee een gevangene uit de strafgevangenis te Dartmoor biji Plyimouth ontsnapt. Die ontsnapping werd ont dekt, toen de man reeds een voorsprong van een goed uur had op zijn hem onmiddellijk achterna gezonden vervolgers, en dezen tijd heeft de vluch teling goed gebruikt. Hiji begaf zich naar het plaatsje Parynton op den hoofdweg naar Torquay. waar hij de eerste de beste auto stal, die (hiii voor de woning van een tandarts aantrof. Dén gieheelen Zondag heeft de man zich met zijn auto verborgen weten te hou den. omdat hij de hoofdwegen blijkbaar niet ver trouwde en de landwegen door sneeuw en slik te riskant waren geworden. Zondagochtend ontdekte een rechercheur, ook) in auto den vluchteling «la- pende onder een heg, voor hiji zijn wagen had kun nen stoppen, was de man wakker, sprong in zijln gestolen auto en een opwindende wedstrijd volgde, totdat de wagien van den rechercheur niet verder wilde. Honderd meter verder weigerde ook de wagen van den vluchteling en nu volgde nog een jacht over weilanden en slooten. waarbij den boef aan alle kanten kogels om de ooren floten zonder hem te raken: tot hij eindelijk bijl een mislukten sprong over een hoog hek kwam te vallen en twee secon den later den rechercheur met de handboeien op zijn lijf had. De man gaf zichJ toen over en is naar Dartmoore teruggebracht. Wolff xneldt uit Altona, d.d. 17 April: Bij de aankomst van trein 206, gisterochtend om 5 uur te Schwarzenberg, vond men op het dak van een van de wagons het lijk van een jongen man, wiens schedel verpletterd was. Men bleek te doen te hebben met een 17-jarigen schooljongen uit Schoenetoerg bij Berlijn. Daar de jongen niet in het bezit van een kaartje werd bevonden, neemt men aan, dat hij op het dak van de wagon was geklommen om een gra tis reisje te maken. Bij het passeeren van een brug of tunnel moet hij dan zijn hoofd niet diep genoeg hebben neergebogen, aooilut hij gedood werd. TWEE HONDERD DUIZEND DOLLAR BUITGEMAAKT. Te Toledo (Ohio) slaagden vijf roovers, die gewa pend waren met machinegeweren er in, twee hon derd duizend dollar te stelen uit een door politie agenten bewaakten wagen. Met een automobiel dwon gen zij den wagen te stoppen, waarna zij zich meester maakten van den buit. De politie wist de roovers in een garage op te spo ren. Zij ontkwamen evenwel na een gevecht door de achterdeur in den politie-auto. Een der politieagen ten werd doodgeschoten. Uitgestrekte Engelsche gebieden met sneeuw bedekt. De Engelsche bladen deelen allerlei bijzonderhe den mede over den nawinter, die ook Engeland ge teisterd heeft. De bestuurder van een passagiersvliegtuig, dat over het Kanaal naar Engeland vloog, berichtte dat droge en natte sneeuw over geheel Zuidoostelijk En geland viel en dat het in Frankrijk over een uitge strektheid1 van 80 KjM. eender gesteld was. Te Londen heerschte Maandagochtend om 9 uur een temperatuur die 20 graden lager was dan op den zelfden tijd op Tweeden Paaschdag 38 graden in vergelijking met 58 graden. De hoogten van Surrey waren met een witten mantel bedekt. Op het eiland Wight sneeuwde het zwaar. In twin tig jaar had men er in dezen tijd van het jaar geen sneeuw gehad. Men gaf de schuld aan een depressie. Maar het merkwaardige was dat het weerglas zich daar niet aan stoorde en het kwik erin steeg. Een kort resumé van dan tocht" Köhl heeft volgens een te St John ontvangen radio bericht verklaard, dat hij en zijn tochtgenooten ter nauwernood aan het doodsgevaar zijn ontkomen, toen zij lang voor de landing getracht hadden door een sneeuwstorm en mist te vliegen, en daarbij vlak bo ven de oppervlakte van het water geraakten. Alleen doordat er een laagje paraffine over het vliegtuig was aangebracht, is de noodlottige ijs vorming voor komen. In een kort resumé verhalen ze het volgende: ,,'Na 30 uur te hebben gevlogen in allerslechtst weer, dat het voor ons noodzakelijk maakte heel laag te blijven, werden de weersomstandigheden alarmee- rend. De mist werd dichter, en naarmate wij de plek naderden, waar wij zijn geland, scheen het kompas onklaar te raken. Sneeuw en regen-sneeuw kwamen in plaats van den mist en het leek wel of de natuur krachten samenspanden om de iBremen te maken tot een nieuw slachtoffer van het vliegen over den At- lantischen Oceaan. Niettegenstaande wij beseften, dat de storm de Bre- men uit haar koers dreef en dat de benzinevoorraad al -maar verminderde en begon op te raken, waren wi' grimmig besloten, er, trots alles, toch te komen. Maar ten slotte hadden wij de hoop al opgegeven, toen wij land wij meenden dat het Newfoundland was gewaar werden. In het eind beseften wij dat wij boven land vlagen in de 'buurt van de Straat van Belle Isle, en toen wij een klein meertje zagen in het midden van een popperig eilandje, besloten wij daarop te landen. De afwezigheid van drijvers en ski's bemoeilijkte de landing en de schok bracht averij teweeg aan het onderstel en den staart van de Bremen. Maar zelf bleven wij ongedeerd. De Bremen brak door het ijs heen. Wij troffen gastvrije menschen aan die al hun heb ben en houden te onzer beschikking stelden om het ons mogelijk te maken, rust te nemen en voor zoo ver zij over het noodige daartoe beschikten de Bremen te repareeren. De herstellingen zullen spoedig voltooid zijn." Do „Montcalm" bereikt Greenly Island. Volgens een bericht uit Ottawa heeft het Canadee- sche regeeringsschip, de Montcalm, Greenly-eiland be reikt. De Montcalm deelde per radio mede, dat de Duit- sche vliegers Greenly-eiland niet per schip, doch met hun vliegtuig wenschen te verlaten. Zij verlangen, dat het zustervliegtuig, de F 13, zoo dicht mogelijk zal na deren tot de plek, waar de Bremen is gedaald, om dan den propeller van de F 13 voor de Bremen te „SPIEGELTJE, SPIEGELTJE. AAN DEN WAND Een meisjesstudent van de Handelsschool te Weenen in de nog jeugdigen leeftijd, moest al daar zich voor de rechtbank verantwoorden we gens medeschuld aan de verwoesting van echte lijk geluk. Het meisje had een pasgetrouwd paar tje in den zomer van het vorige jaar leeren ken nen, waarbij zij zich plotseling de groote aantrek kelijkheid van den Jongen echtgenoot bewust was geworden en zelfs liefde voor hem begon te ge voelen. Nadien verkeerden zij zooveel mogelijk ln elkanders nabijheid, zoodat het ongelukkige vrouw tje van den ontrouwen echtgenoot tenslotte haar modedlngster oen proces aandeed. Dat was voor Hertha, de jonge studente, in zooverre een strop, dat een betrekking, die zij hoopte zullen krijgen, door een eventueel© veroordeeling, aan haar neus voorbij zou gaan. Daarom probeerden de rech ters en de verdediger de aanklaagster tot intrek king van haar aanklacht te bewegen. Doch dezo bleef op haar stuk staan, hoe langer boe eigen zinniger. Den rechter bleef tenslotte niets anders over dan het voorloopig onderzoek te sluiten, en een oordeel uit to spreken. Op het laatste mo ment verhief zich echter nog eenmaal de verde diger van zijn zetel, wendde zich tot de aan klaagster en sprak enkel deze woorden: „Kijkt U in den spiegel en zie, welke voordee- len de natuur U boven dit onrijpe, onknappe, en onverstandige kind gegeven heeft, bedenk toch, of het wel verstandig zou wezen, nauwelijks moe der geworden, uw huwelijk te verbreken, en «preek dan dat eene verlossende woordje: Ik ver- geof" En zie, wat tevoren door geen stroomen van de best gekozen woorden gedaan gekregen kon worden, dat bracht het „spiegeltje" eensklaps tot «tand: de Jonge vrouw trok de aanklacht in en de kleine Hertha kan nu de door haar begeerde betrekking krijgen ondanks dat zij onrijp, niet knap en onverstandig is HET RAADSEL VAN VTGSNES. In het dorpje Vigsnes op Karmoy, een eilandje op de westkust van Noorwegen, is enkele jaren geleden een schoenmaker, Erik Strömsveld. overleden. Se dert eendgen tijd zagen menschen die het huisje waar hij gewoond had, passeerden, tot hun groote verbazing het beeld van den ouden man in na tuurlijke grootte op een der vensters, waarachter hij gewoon was te werken. Vooral bij bewolkt weer is het beeld zeer dui delijk. Eigenaardig is het dat het van binnen uit hlet te zien is. Sedert dit zonderlinge verschijnsel voor het eerst is opgemerkt, stroomen van alle kanten uit Noorwegen nieuwsgierigen naar het dorpje om zich met eigen oogen van het „wonder" te over tuigen. Aftenposten heeft er een verslaggever heengezonden, die er een omstandige toeschrijving van geeft en die ook een Noorsch geleerde, prof. Seiland, heeft geraadpleegd over de oorzaak. De geleerde uitte zich zeer voorzichtig en scep tisch, maar kon de waarneming van den journa list, die met eigen oogen het beeld had gezien, natuurlijk niet ontkennen. Hij achtte het moeilijk aan te nemen dat vensterglas do oigenschappen heeft van een fotografische plaat. Maar zelfs als men dit aanneemt, is niet verklaarbaar waarom het beeld jaren na den dood van den schoenmaker te voorschijn te gekomen. Dat het den eenen dag duidelijker is dan den anderen, zou kunnen lig gen aan verschillen ln temperatuur en vochtig heid van de lucht Aftenposten maakt voorts gewag van een der gelijk geval, dat eenige Jaren geleden in Dene marken moet zijn voorgekomen. Daar was een breiende vrouw door den bliksem doodgeslagen en nadien was haar beeld op de ruit waarvoor ze gezeten had, zichtbaar. Het blad vraagt of misschien een bliksemslag ook het beeld van den schoenmaker op het ven ster heeft vastgelegd. HET JALOERS CHE VROUWTJE. Bijgeloovlge vrouwen zijn er overal, speciaal, wanneer er lief de bij in het spel is. In Zuid-Itallë, waar de zeden nog aan de Oriënt herinneren, en de schoolop- voeding nog weinig verbeterd is, het meeste. In een klein plaatsje van de Italiaansche land streek Apulia, leefde de jonge vrouw van een mechaniker, die op zoek naar werk zijn woon plaats verlaten had en in Milaan een goede betrek king had gevonden. Langzaam vervlogen de da- gen in het stille huisje en de avonden en nach ten waren lang. De brieven uit Milaan lieten dik wijls lang op zich wachten en in het hart van de eenzame steeg twijfel aan de liefde van haar verren echtvriend op. „Uit het oog, uit het hart", heet het, en in haar angst raadpleegde Maria een kaartlegster, om zekerheid te bekomen. Helaas bevestigde deze haar verdenking, maar beloofde, door toovermlddelen de zaak weer ln het reine te brengen; een rood en een wit poeder eiken dag door haar in de soep gedaan, zou de geliefde te gen de verzoeking beschermen 'en weer op het goede pad terugbrengen. Dol van blijdschap, om dat zij nog juist ter rechter tijd maatregelen ge nomen had, betoonde de Jonge vrouw haar raad geefster met honderd lire. Doch na een maand kwelde nieuwe twijfel de arme, en zij begaf zich nu naar een andere heks, die bijzonder machtig heette te zijn. Toen zjj de ze haar leed geklaagd had, kreeg zij twee gele schoenveters, die, aan elkander geknoopt, en over den haard gehangen, de liefde en trouw van haar man zouden bezwaren. Duizend lire was toch ze ker niet te veel voor zulk een raad! Doch trots al deze bezweringen hield de jonge vrouw niet op, vol onrust aan haar teer beminden echtvriend in het verre Milaan te denken. Wie weet, hoeveel schoone meisjes, geraffineerder dan zij, het een voudige, kleln-etadsklnds, hem daar beklaagden! Tot op zekeren schoonen dag zij haar man schreef, bij haar te komen, en de eerstvolgend* dagen wa ren nu vol vreugde en geluk. Door een toeval kwam de van ontrouw ver dachte echtvriend al deze dingen ter oore, en daar hij met betrekking tot echtelijke trouw een abeoluut rein geveten had, en op dat punt geens zins bijgeloovig was, liep hij naar de politie en klaagde de oude heks aan. Andere jaloersche vrouwen, wien dergelijke raadplegingen eveneens honderden lires gekost hadden, meldden zich nu ook aan, zoodat het te hopen is, dat in de toe komst aan de praktijken der „koffiedlk-leesters" voor goed een einde gemaakt zal worden. Tenzij er nog altijd van die domme vrouwtjes zullen blijven, die meer in de „zwarte kunst" dan in de liefde gelooven. EEN SPROOKJE VAN DE KONINGIN VAN ROE- MENIë. Koningin-weduwe Maria van Roeme nië schrijft haar memoires, een werk van langen duur. Ter verpoozlng daartusschendoor is zij be zig aan een werk. dat aan Selma Lagerlöf's be schrijvingen van Zweden doet denken. „Ik heb", zoo heeft H.M. asm een Journalist verteld, „den laataten tijd een geschiedenis voor de Amerikaan sohe kinderen geschreven die ik hun bij mijn reis door Amerika beloofd had. Mijn sprookje is het volgende: In een klein Amerikaansch huisje brengt de oude grootmoeder een Roemeenache pop mee voor haar kleinkind, 's Nachts begint de pop te leven, zingt Roemeenache volksliederen en neemt het kind mee naar Roemenië. Daar ont moeten zij eerst een gezelschap boeren. Een her dersknaap sluit zich bij hen aan en geleidt hen op een reis door 't land. Zij ontmoetten ook de koningin, en lk hoop, dat het mij gelukt ls mij zelf goed te beschrijven. Aan het einde van den tocht vinden de kinderen de koningin, die intus- sóhen haar gemaal verloren heeft, te Baltschik aan de Zwarte Zee tusschen de leliën weder. Het Amerlkaansche kind neemt afscheid van de treu rende koningin en keert naar huis terug. Daar wordt het wakker en vertelt aan de oude groot moeder wat het allemaal in Roemenië beleefd heeft"

Schager Courant | 1928 | | pagina 5