SchagerCourant Tutti Frutti. v Tweede Blad. Binnenlandsch Nieuws. De M.E.T.0. te Helder. fi.4.5° QTqe£ben& &un£pn Sand Veenendaal en de Amsterdamsche kanaalplannen. ei Pi De Zuiderzeewerken. De Zuiderzeevisscherij. srllrv Geen uitbreiding van onzen treinenloop op Zondag. BELASTINGDRUK IN HET KANTON SCHAGEN. L Donderdag 26 Aprii 1928. 71ste Jaargang. No. 8244 De dag van openstelling der Middenstands- en Electrl- dteitstentoonstèlling te Helder nadert met rassche schre ien. A.s. Zaterdagmiddag 28 dezer, heeft de officieele >pening plaats, en daarna Is de tentoonstelling gedu- ende een week, open van des middags 2 tot des avonds 1 uur. Niet minder dan 52 belangrijke inzendingen op het ge il lied van landbouw, handel en industrie, zijn er te zien, pet toepassing van electriciteit; verschillende demon- tra ties van electrische apparaten op huishoudelijk ter- ein zullen er worden gegeven. In het tentoonstellings gebouw is een Volendainmerorkest aanwezig, dat voor muziek zorgt, terwijl er een aparte dans- en caba- etzaal Is. waar o.a. een conferencier een een dichter- anger zullen optreden. De Kon. Luchtvaartmaatschappij eeft wederom gedurende een drietal dagen, n.1. van 28 Iipril tot en met 1 Mei, vliegtochten boven den Helder eorganiseerd, terwijl de winkeliers een winkelweek zul- ym organiseeren en zoo zullen medewerken, het verblijf de stad aantrekkelijk te maken. Verschillende lezin- en, op het gebied van electriciteit, vliegwezen, koken p gas, e.d., zullen worden gehouden. De toegangsprijs is zeer matig gesteld, n.1. op 25 ets. er persoon, Incl. stedelijke belasting, zoodat in den vol- ten zin des woords Iedereen van deze gelegenheid ge- ruik kan maken. Voor hen, die van buiten komen, kun- en wij nog meedeelen dat er 'n zeer goede gelegenheid oor het parkeeren van auto's in de onmiddellijke na- eheid van het tentoonstellingsterrein is. VERKRIJGBAAR BU ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN DE BETEEKENIS VAN VEENENDAAL. Men schrijft uit Amsterdam; aan de N. R. Crt: Ruim anderhalf uur sporens van de hoofdstad, i het Zuiden van de zg. Geldersche Vallei, ligt, .et ruim 15.000 inwoners een gemeente, die al» nJustriecentrum voor ons land van grootere be- eekenis is dan menige plaats met een belangrijk (rooter inwoneraantal. Veenendaal heeft als industrieplaats een reeks 'an wenachien- en belangen, die men den laatsten Lid in verband met de plannen omtrent het kanaal isterdam-Bovenrijn duidelijker naar voren heeft 'illen brengen. Wie Veenendaal zegt, izegt Gel- (ersche vallei, en het spreekt dus ■v'anzelf. dat .nsch de industrie van deze plaats voorstander Üijkt te zijn van het denkbeeld, het gewenschte .anaal door de Geldersche vallei te leggen. Om nu deze wenscben en verlangens beter naar en te brengen dan tot nu toe reeds geschiedt was, eeft een commissie uit hen, die eenig direct be lang hebben bij de ten uitvoerlegging van dit werk jmder voorzitterschap» van burgemeester dr. J. J. C. van Kuyk een aantal genoodigden aanschou- Q| vel ijk onderwijs gegeven in de ©economische aar- Irijkskunde, voor zoover deze het een en ander veet te verhalen van Veenendaals beteekenis. De rm© bodemi had, reeds eeuwen geleden, .daar ter (laats schapenteelt en daarnaast als huisvlijt wol- lanmerij, doen ontstaan. Bovendien leverde in de tixen voor de reformatie, Veenendaal turf naar de flaandersche textielindustrie, met het gevolg, dat sr een ©economische band werd gelegd, die later eidde tot de vestiging van eenige Vlaamacbe in- uatrieën in Veenendaal. rde CEN KOSTBARE OORVIJG. Plaats van handeling: het stationsplein te Airoio, het Zwitsersche stadje, waar de trein den St. Gothard tunnel binnengaat. Personen: een Berliner in een Mercedes-auto en een zakenman uit St. Gallen. De Berlijnsche in woner, op het oog geen aristocraat, had blijk baar wat haast gehad en was den St. Gallenaar met een flink vaartje voorbij gereden. De laat ste scheen er echter heelemaal niet van gediend te zijn om als „achteraankomer" te spelen en hij reageerde er dan ook op door bij aankomst op het stationsplein den Berliner een oorvijg toe te dienen, die desnoods voor de heele familie toerei kend had kunnen zjjn, en het gehoor van den ge slagene niet weinig beschadigde. Deze eigenrech- tige daad werd zwaar geboet. Eerstens moest de „slagvaardige", zonder dat het gerecht er nog in gemoeid werd, 11.000 francs schadeloosstelling neertellen. Daarna had hij zich voor de recht bank te St. Gallen te verantwoorden, die hem tot twee maanden gevangenisstraf veroordeelde. Nochtans werd deze straf in tweede instantie om gezet in 2000 francs boete, zoodat de oorvijg nu, al met al te staan kwam op 13000 francs, wat in den tegenwoordigen tijd zeer zeker een buitenge woon goeden prijs is te noemen. Het heet, dat na dit voorval, talrijke automobilisten het gebied van St. Gallen bezoeken, die het er op wagen om ten koste van een flinke oorvijg, een dergelijk flnancieele regeling te treffen, als hierboven aan- gegeven. tl l! EWETENSGFXD. In een Engelsch „Magazln" ver telt de directeur van een groote spoorwegmaat schappij van een aantal gevallen, waarbij, men- schen een zoodanige eerlijkheid aan den dag heb- i ben gelegd, dat men in het eerste oogenblik denkt, ]l dat men met zwakzinnigen te doen heeft. Zoo stuurde een reiziger de directie van de spoorweg- maatschappij drie shillings en schreef daarbij: „Ik heb, acht dagen geleden, met een biljet derde klasse in mijn zak 25 minuten in de wacht kamer eerste klasse gewacht. Al geef ik toe, dat uwe maatschappij daardoor geen bepaalde schar de had, zoo heb ik aanspraak gemaakt op din gen, die mij niet toekomen. Juist wanneer Iemand als ik niet uit spaarzaamheid maar uit principe, njets anders dan derde klasse reist (omdat hij er niet aan hecht, dat hij medepassagiers heeft, die hun kleeren bij een goeden kleerma-ker laten ma ken) zoo moet hij den schijn vermijden, een „snob" 6 zijn een mensch dus, die net doet, alsof hij er gens moet zijn, waar hij eigenlijk niet hoort. Ik heb niet alleen in de eerste klasse-wachtkamer Zoo kreeg de plaats haar tegenwoordige uiter lijk: een welvarend, maar klein dorp, dat deson danks enkele groote wolf abri eken. z.g. sajetfa- brieken dan katoenspinnerijen en weverijen, en ten slotte sigarenfabrieken, heeft aan te wijzen; waar in het afgietoopen jaar alleen over den spoor weg 12 millioen K.G. goederen werden verzonden en 36.5 millioeni K.G. goederen werden ontvangen, waar het vervoer per bode en per post grooten om vang heeft aangenomen; waar de industrie in 1927 941000 KLWU. electriciteit verbruikte, naast don door eigen middelen opgewekten stroom, en waar de boeren uit den omtrek per jaar 15 millioen eieren brengen, die daar door de handwarm opge kocht. verpakt en vervoerdi worden. Hoofdmomenten van Veen^ndaal's ©economische leven zijn: de eiermarkt, de wol- en textiel'at rieken en de sigarenindustri©. Van aile kanten met de meest verscheidene vehikels, komen de boeren, sommigen met een paar sn?*». andenn mot hon derden eieren naar de markt; vindeif daar hun standplaatsen wachten zoo op den ommegang der kooplui. In een oogwenk is de koop gesioten; de prijs wordt practisch door enkele groote- koopen vastgesteld, en wanneer de markt niet flauw ge stemd is. zijn er weinig woorden noodig om tot za ken te komen. Het industrieele proces, dat zich in de sajeiU- brieken, in de katoenweverijen voltrekt, is min«fcwr eenvoudig, vereisch langer bezichtiging en uit voeriger uitleg. In de saj etfabrieken komt de ruwe wol, de vuile schapenvacht, om na gesorteerd en gewasschen te zijn, door lange reeksen van machines gekamd, gesponnen en getwijnd te worden. Op vernuftig geconstrueerde werktuigen wordt die uiterst dunne woldraad, hetziji alleen, hetziji tezamen met kunst- izij, tot kousen verbreid, eerst aan één stuk het been, dan later, op kunstige wijze, de voet. Per week wordt op deze wijze 10.000 K.G. wol, hetziji tot strengen, hetzij tot gebreid .product verwerkt. Nog vuriger schijnt het tempo, nog heftiger het lawaai in de katoenweverijen, waar, nadat de 20.000 dra den breed© ketting is saamgevo&gd, de spoelen met den in slagdraad' door stevige houten armen ertus- schen door worden geslagen, in een regelmaat van beweging, dié de geluidsgolven tot een oorverdoo- vendien stoim opzweept, waarbij de omensch. ge dwongen. tot den natuurstaat terugkeert en zich slechts door 'primitieve maar udteé&t duidelijke hand- en armgebaren verstaanbaar kan maken. De geweven katoen verder bewerkt en bedrukt ver toont zich dan in de grootst mogelijke verscheiden heid. Of de stof wordt tot Manchester cord ver werkt. op ingenieuse bedachte snij- en borstelmo- chines, of zij ondergaat een mechanisch batikpro ces, waarbij was een even groote rol speelt als bij het Javaansche batikwerk. Kunstig vooral is ook de wijze waarop de groote drukrollen, met behulp van een mechanischen pantograaf. gegraveerd worden op een stoel met rood pluchen zitting gezeten, maar ik heb mij ook laten bedienen door een kell- ner wiens boord en overhemd procentsgewijze 33% pCt. helderder waren dan die van zijn col lega in de derde klasse, en ik heb niet geaarzeld een bièrvlek te maken in plaats op een ongedekte houten tafel, op een helder gedekte tafel. Mij heeft dat bezwaard. Ik ben tot nu altijd een eer lijk man geweest." Een andere reiziger zond 2 shillings 6 pence, die hem, jaren geleden, eens aan het loket van een spoorwegstation bij vergissing waren terug gegeven en hij schreef o.im.: „Ik had het dadelijk gemerkt, dat lk te veel kreeg, stak evenwel net dcende of ik verstrooid was, het geld in mijn zak en ik verstond daarbij nog de kunst mijn gewe ten gerust te stellen door bij mijzelf te overwe gen dat het moreel goed was, dat lk het deed, op dat de ambtenaar zou leeren, beter toe te zien wat hij teruggeeft Nu aan het einde van mijn leven kunnen dergelijke gemeene praatjes me niet meer bevredigen. Een professor stuurde zelfs 21 pond met de volgende motieven: „Ik maakte twintig jaar lang gebruik van een tram van de buitenbuurt naar de stad. En twin tig jaar lang nam ik een koffer met boeken mee, die meer dan het toelaatbare gewicht woog. Daar h'et een tamelijk kleine koffer was, had niemand er weinig vermoeden van, dat hij te zwaar woog. Nu lk rustend professor ben, nu laat deze zaak mij geen rust... Nog merkwaardiger schijnt de volgende brief, die eveneens vergezeld ging van een aanzienlijk bedrag: „Ik ben den man, die vijf jaar geleden op een vervalschten vrachtbrief een koffer in ontvangst nam, waarvoor het bestuur der spoor wegmaatschappij schadevergoeding moest beta len. Het was een slechte zaak voor mij, mijne hee- ren, want de koffer was slechts gevuld met bul- tenlandsche banknoten uit den Inflatietijd. Ik wilde hem weer terugbrengen, maar intusschen had de eigenaar opgespeeld en beweerd, dat de koffer zijden damesgoederen bevatte. Ik zou na tuurlijk worden verdacht dat ik de zijden stoffen or uit had genomen en met waardelooze papie ren den koffer had gevuld. Zoo moest ik, als eer lijk man, toezien, hoe de spoorwegmaatschappij werd beetgenomen. DIE „RAZENDE REPORTER". De Praagsche journalist Egon Erwin Kisch. die den bij naam) heeft van den „Razenden Reporter", beschikt over een schat van anecdoten uit zijn journalistieke loopbaan, waarvan de volgende betrekking heeft op ons land en op een Neder- landscb blad, namelijk de N. R, Ct. In het laatste jaar van den oorlog verscheen Kisch op het keizerlijk en koninklijk Oosten- rijksch-Hangaarsch perakwartier. «D opperbe- s.ae-r <5* in vergroeiing op wa vïnkea oïa&t ge brachte ontwerptekening. 'Naar alle werelddeelen, naar Java en Afrika vooral, gaan de gebatikte stoffen elk van bijzon dere door cle Inboorlingen gewenschte, teekening voorzien. Zoo worden per jaar ruim 8M millioen meter katoenen stof alleen door deze onderneming afgeleverd. Ten slotte heeft Veenendaal of heteT gezegd, hoopt Veenendaal in de naaste toekomst te hebben een tuinbouwbedrijf, dat met het West1,,"J zal kun nen concurreeren. Aan de grens der gemeente is een paar bunder grond, die uitnemend) geschikt schijnt te zijn, voor dit bedrijf in cultuur gebracht. Eien betere afwatering zal de mogelijkheid van verdere uitbreiding hiervan moeten geven. EEN AANBESTEDING AAN DE FRIESCHE KUST. Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren in Den Haag aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den Frieschen Zeedijk, tusschen 'hét aansluitingspunt van den afsluitdijk der Zuiderzee en het dorp Zurig, met bijkomende werken. Laagste inschrijvers de hee- ren D. Stuy en A. v. d. Leur te Baarn en Apeldoorn, met f669.000. TEGEMOETKOMING AAN DE VISSCHERS IN DE BELASTING. De Zuiderzeevisschers mogen, ingevolge besluit van den minister van financiën, aanvangende met het be lastingjaar 19281929, wat de rijks-inkomstenbelasting betreft, de inventariswaarde van hun schuiten en net ten in 3 tot 5 jaar afschrijven. Dit besluit van den minister zal voor de betrokken gemeenten een mindere belastingopbrengst, school geld inbegrepen, tengevolge hebben. De burgemeester van Bunschoten heeft zich nu met een brief gewend tot de burgemeesters van de bij de vereeniging van Zuiderzeegemeenten aangesloten ge meenten, waarin hij, allerminst twijfelende aan de LSü •scnerma Tegen vervahchmg Apoth.en Drogisten. Prijs 75, AO eri 25ct. actie van het bestuur van voornoemde vereeniging, mede op verzoek van verschillende collega's schrijft, het noodig te achten, dat, willen de belanghebbende gemeenten succes bereiken door de raden dier ge meenten een besluit genomen wordt, waarin met klem van redenen er op aangedrongen wordt, dat de gemeente gedurende de eerste jaren een uitkeering worde verstrekt uit 's-Rijks kas gelijk aan de derving van inkomstenbelasting en schoolgelden, veroorzaakt door de overigens zoo billijke maatregelen van den minister van Financiën. DE MINISTER VREEST VOOR HET IN GEVAAR KOMEN DER ZONDAGSWET, Eenigen tijd geleden had de directie der Nederl. Spoorwegen aan den minister van Waterstaat ter goedkeuring voorgelegd de ontwerp-zomerdienstrege- ling, welke zich onderscheidde van die van vorig jaar, doordat het aantal op Zondag loopende trei nen uitgebreid was. Naar thans vernomen wordt, zal, ondanks de tal rijke klachten over den treinenloop op Zondagen, in de a.s. zomerdienstregeling, die 15 Mei in werking treedt, geen voorziening worden getroffen, waardoor aan de bezwaren van het publiek, tegen de zeer wei nige reisgelegenheid op den Zondag wordt tegemoet gekomen. De directie der N. S., de gegrondheid der klachten te dezer zake volledig erkennend, 'heeft in het ont- Bij het Centraal Bureau voor de Statistiek is ver schenen het overzicht, van den belastingdruk op het inkomen en het vermogen over het belastingjaar 1927/1928. Uit de daarin opgenomen tabel van den belasting druk naar het inkomen, voor gehuwden met 2 kin deren, ontleenen wij de volgende gegevens betreffen de de gemeenten in het kanton Schagen. Ter vergelijking zijn tevens vermeld enkele steden dezer provincie. GEMEENTEN; Anna Paulowna Barsingerhorn. Callantsoog Harenkarspel Sint Maarten Nieuwe Ndedorp Oude Niedorp Oudkarspel Petten Schagen W armenhuizen Wieringerwaard Winkel Zijpe Alkmaar Edam Enkhuizen Den Helder Hoorn Purmerend Zaandam RIJKSINKOMSTENBELASTING Gemeentelijke inkomstenbelasting, welke betaald, moet worden bij een zuiver inkomen van f 1000 f2000 f3000 f4000 f5000 2.40 40.05 89.55 149.05 218.55 3.15 33.10 77.80 127.61 183.61 2.40 91.08 196.92 319.92 472.83 6.71 40.74 80.61 127.53 188.08 9.— 84.20 173.60 278.10 411.22 6.60 55.80 121.20 198.60 288.t— 3.78 56.23 121.03 194.83 277.63 3.25 49.— 122.50 197.50 272.50 19. 99.— 192.— 287.— 385.— 7.50 66.50 131.60 207.60 302.60 3.60 43.72 89.24 137.94 190.26 2.60 40.94 85.39 143.69 -198.19 2.52 42.60 108.60 198.60 309.— 3.50 53.87 119.53 193.29 274.14 4.50 58.32 120.96 185.76 250.56 17.19 72.77 141.55 217.07 302.10 4.80 49.40 117.— 197.— 285.80 5.02 91.80 201.88 320.45 447.53 9.72 65.40 129.i 198.60 274.20 7.48 95.98 219.91 359.64 504.82 3.84 61.06 139.78 237.31 345.22 1.05 26.05 6720 111.45 160.35 velbebber hield inspectie en inen wilde; hem aan alle speciale oorrespondenten van de bladen uit het neutrale buitenland; voorstel len. Nu was toevallig de Ween&ch© correspon dent van de Niieuwe Rotterdiamscbe Courant met verlof en Kisch, die hem zoo gioed mogelijk verving, was ook op deze ontvangst als zijn plaatsvervanger aanwezig en moest zich als neutraal buitenlander aan aartshertog Fre- derlk voorstellen: „Egon Erwin Kisch van dé Nieuwe Rotter- damische Courant" „Ha", zei d© opperbevelhebber, die in een goede luim was en Kisch wel kende, „ik ken uw schoone vaderland!" „Ik niet!" was Kisch' antwoord. Nog denzelfden dag werd Kisch te verstaan gege ven, dat hij zich maar niet meer op het pers kwartier moest melden. DE VREEMDELING. Uit het station van een ge hucht, waar de trein één keer per dag stil houdt, komt een man. De lui, die in de stroo- fabrieken werken, zien hem en begrijpen er niets van. „Wat komt die kerel hier in het dorp? Wat zou die vent hier moeten doen?" vroegen ze elkaar in de herberg af, tegenover het stationnetje gelegen.. En wat het merkwaardigste is, de man ging in de richting: van de herberg. Voor de ramen van de herberg verdringen zich de bezoekers om den vreemdeling te zien. En ze hoopten, dat hij de herberg zou betreden want dan zouden ze een grap uithalen, zoo oud als de herbera: izelf en al jaren geleden om vreemde lingen toegepast. En.... daar stapt hij! naar binnen. „Morgen samen", zegt de man en gaat aan een tafeltje zitten. Hiji ia niet jong ineer, een oud mannetje met gladgeschoren gelaat. Hij bestelt wat brood en bier en zet zich aan den maaltijd. D'e bezoekers hebben de hoofden bij elkaar gestoken. Dan zegt de een: „Ik geef een rondje" en voor den vreemdeling wordt, evenals voor de anderen, een glas bier gezet. „Dank u wel", zegt de vreemdeling en dan begint de grap. Een van de bezoekexsi, dezelfde, die het rondje heeft besteld, neetmlt een' ei uit zijn zak, pelt het. steekt het in den mond en hoepla, slikt het in zijn geheel naar binnen. De vreemdeling heeft er naar gekeken en lacht. „Dat is geen kunststuk", zegt de vreemde ling en de andere bezoekers «tooien elkaar aan en beginnen hard te lachen. „Dat kan ik ook", zegt de vreemdeling, „en ik wed om vijf en twintig gulden dat ik dat ook kan." „Wedden om vijf en twintig gulden dat je het niet kunt", zeggen de anderen. „Vijf en twintig gulden betaal ik, als je het hem lapt en vijf en twintig gulden betaalt u, als u niet binnen vijf minuten een gekookt ei, zonder het te kauwen, inslikt." „Top", zegt de vreemdeling, Eh hiji roept: „Kastelein, een gekookt ei." „A&sieblieft", zegt de kastelein en gaat de keuken in. De bezoekers stooten elkaar op nieuw aan. Het duurt drie minuten, dan komt de kastelein terug. „Het spijt mie, meneer", zegt hij. ernaar er zijn geen eieren meer in het heele huis". „Je hebt de weddingschap verloren," roept men den vreemdeling toe.: „Waarom, de vijf minuten zijn nog niet om)!" Hij stopt de hand in zijin zak, haalt er, een ei uit, pelt het en men ziet, dat het ei heel zacht gekookt is. Hiji slokt het ineens in. De weddingschap had hiji gewonnen en de bezoekers leggen botje bij botje en betalen de vijf en twintig gulden. De vreemdeling strijkt het geld' op. stopt het in zijn zak en zegt dan: „Tien jaar go- leden was ik hier ook. en toen heb ik de vijf en twintig gulden verloren en vandaag wou ik eens kijken, of ik ze niet teug kon winnen. Het is me gelukt. PAS OP JE HART. Evenals te Heidelberg, het tooneelstuk zegt immers: Ik heb mijn hart in Heidelberg verloren". kan rnen eigenlijk overal ter wereld zijn hart verliezen. En zo- ker in de danszaal, wanneer gij een schoone. jonge dame ontwaart die bij het fantastische geluid van den Jazz-Band haar welgevormd o beentjes dermate door elkander slingert dat gij onmogelijk zeggen kunt wat het rechter en wat het linkerbeen is. Dan verliest men zijn hart of men voelt een steek door het hart. Wij allen weten dit, kennen het gevaar van de „Jazz". Een Amerikaansche doctor, een zenuwspecia list. mijnheer Ely JeJUsse weet echter meer, verklaart dat er verband bestaat tusschen de Jazz-muziek en de talrijker wordende harts- zlekten. De Jazz-componisten, zegt de doctor zijn allemaal hartlijders die in hun muziek on bewust de rhytmus van hun eigen zieke or gaan weergeven. Naar men zegt moet deze ontdekking tenge volge gehad hebben dat /een componist, die te hooghartig was (vrij veel voorkomende hart ziekte) bij het lezen van het nieuws, zijn hart in de schoenen heeft voelen zinken. Doctor Jelis&en voegt, er nog aan toe, dat hij verschillende componisten van moderne mu ziek genre Jazz onderzocht heeft en dat hij hij verscheidene van die heeren hartgebre- ken kon vaststellen.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5