Schager Courant DE BALKAN GETEISTERD FLIT Onze Kleeding Herman Nypels' Motten Zaterdag 28 April 1928. 71ste Jaargang, No. 8245 Vierde Blad. Gemengd Nieuws. Spoorwegongeluk in Zuid-Afrika. Arbeidsconflicten in Duitschland. Bela Kun weer in Oostenrijk. De invoer van eieren in Engeland. moderne stoffen, deugdelijke voerings, en vooral goedkoope prijzen. Kleedingmagazijnen SCHAGEN HELDER Drooglegging van Poolsche moerassen. De natuur gaat voort met haar vernietigingswerk. Incident in Hamburgs Parlement. De aardbevingen duren voort Nieuwe catastrofe in Bulgarije. DE TREIN IN DE! BERGEN GTE VAN HEK RIVER GEDERAILLEERD. 5 Dooden, vele gewonden. Reuter seint uit Kaapstad: Toen de trein, die van Johannesburg kwam, in de bekende bergengte van Hex River bij Worcester een ongelukkige wending maakte, liep de restauratiewa gen uit het spoor, zes andere wagens met zich mede- trekkend. Er brank brand uit. Gemeld wordt dat vijf personen werden gedood en zes zwaar gewond. Ver scheidene anderen werden licht gewond. Een troepentrein had od dezelfde plaats.in 1915 een verschrikkelijk ongeluk, waarbij velen werden ge dood. Zes dooden, zeven gewonden. Reuter deelt nog mede, dat er bij de spoorwegramp bij Hex River zes personen gedood en zeven ernstig gewond werden. Het ongeluk geschiedde op een steile helling. De redders sloegen de ruiten der coupé's in om de ge vangen reizigers te bevrijden. Een kellner uit de restauratiewagen verbrandde voor hun oogen. Twee Europeanen onder de dooden. Onder de gedooden bevinden zich twee nog niet ge ïdentificeerd e Europeanen. Alle anderen zijn Zuid- Afrikaanders. DREIGENDE STOPZETTING VAN DE RIJNSCHEEP VAART OP 1 MEI A.S. De situatie bij de Rijnscheepvaart is in een critiek stadium gekomen. De werkgevers hebben aan hun personeel in een circulaire meegedeeld, dat zij, die niet accoord gaan mei een verhooging van 13 met ingang van 1 Mei ontslagen zullen worden. De bond van Rijnsoheepvaartpersoneel heeft gewei gerd met deze nieuwe voorwaarden accoord te gaan en heeft zijn personeel geadrviseerd op 30 April do schepen te verlaten. Als dit parool wordt opgevolgd, zal de Rijnscheep vaart met 1 Mei geheel komen stil te liggen. Ook in andere Duitsche industrieën breiden de conflicten zich meer en meer uit, waarbij duizenden arbeiders gevolg geven aan het parool der vakver- eenigingen en in staking gaan. TE WEENEN OPGESPOORD EN GEVANGEN GENOMEN. Het was de Weensche recherche ter oore gekomen, dat de gewezen Hongaarschen volkscommissaris Bela Kun met een politieke opdracht uit Rusland vertrok ken was en zich waarschijnlijk onder valschen naam te Weeneri ophield. Donderdagavond is het inderdaad gelukt Kun te arresteeren in een kantoorgebouw in het zevende district, waar onder den dekmantel van een bekende firmanaam kantoren gevestigd waren, met een kleine drukkerij er aan verbonden, waarin Kun zijn opdrachten uitvoerde en partijgenooten uit Hongarije ontving. Op het hoofdbureau van politie weigerde Kun op elke vraag te antwoorden, ook op die nopens zijn identiteit, die echter absoluut vast staat. Bela Kun zal wegens verboden terugkeer naar Oostenrijk, het voeren van een valschen naam, het stichten' van geheime genootschappen en misschien wegens samenspanning tegen een bevriende Staat vervolgd worden. Hij is gistermorgen naar de straf gevangenis overgebracht. In verband met de arrestatie van Bela Kun ver neemt de „Neue Freie Presse" dat nog 'n Hongaarsch communist is aangehouden. Diens identiteit kon nog niet worden vastgesteld, omdat hij met een valsch paspoort naar Weenen was gekomen. In het z.g. kantoor werden vele politieke documen ten in beslag genomen. Volgens sommige berichten bereidde Bela Kun een groote communistische agitatie in Hongarije voor, ter wijl van andere zijde verluidt, dat de Hongaar door Moskou naar Weenen werd gezonden, om de leiding op zich te nemen van de Oostenrijksche communisti sche partij, daar de leider Landler onlangs is over leden^ 8TIJGENDE INVOER. NEDERLAND'S AANDEEL DAARIN. Uit een mededeeling van den Nederl. rijkalandbouw- consulent te Londen blijkt, dat de invoer van eieren in Groot-Brltannië en Noord-Ierland sedert 1924 toegeno men is met ongeveer 490 millioen stuks, d.i. 20 pet.. Voor al ln 1927 steeg de invoer, n.1. van 2055 millioen in 1926 tot 2922 millioon stuks. De stijging van den invoer houdt aog steeds aan; in de eerste twee maanden van 1928 werden 432 millioen eieren Ingevoerd, tegen 347 millioen m Januari en Februari 1927 en 337 millioen in de.relfde maanden van 1926. De Ierscho Vrijstaat is het eenige land van het Brit- «oho wereldrijk, dat belangrijke hoeveelheden aanvoert n 1924 voerde de Vrijstaat 562 millioen eieren aan en na het aantal ln 1927 tot boven de 600 millioen stuks. andere landen van het Britsche wereldrijk, die in en Invoer van eieren in Groot-Britannlë een aandeel nemen zijn Britsch Zuid Afrika (jaarlijks ongeveer 30 millioen). Australië (in 1926 40 millioen) en Canada (in 1927 nog slechts 6 millioen, tegen in 1924 32 millioen en in 1920 bijna 100 millioen.) Onder de vreemde landen neemt Denemarken als le verancier de belangrijkste plaats ln, maar de aanvoeren mt dit land vertoonen een dalende tendenz. In 1924 Kwamen uit Denemarken meer dan 720 millioen eieren aan, ln 1926 675 millioen en in 1927 682 millioen. Na De nmarken zijn Polen, Nederland en België de belang- JWe importeurs. Polen zond in 1927 meer dan 400 mil ten stuks, tegen in 1924 nog geen 100 millioen. Neder land importeerde in 1927 283 millioen stuks, dat is bijna weemaal de hoeveelheid in 1924 verscheept, en België 100/ in 1926 233 tnilHoen stuks, tegen 84 millioen ln en 121 millioen in 1925. De aanvoer van Egyptische en die van Chlneesche Sn daalden> de eerste 195 millioen In 1924 tot 80 0en 1927, de laatste van gemiddeld 130 millioen Ir u 1925 en 1926 tot 83 millioen in 1927. Zweden, ~^jfcldand en Frankrijk toonen een stijgenden invoer, ttaliè, Lithauen en Letland leverden minder. wordt alom geprezen door mooie pasvorm, Wij hebben eigen Coupeur en Ateliers en hunnen Uw wenschen in alle op zichten bevredigen. DE KOSTEN 120 MILLIOEN GULDEN. De Poolsche regeering heeft besloten, haar aandacht te wijden aan het vraagstuk der droogmaking van het moerasgebied in de Oostelijke grensdistricten en eën bedrae van eenige millioenen uitgetrokken voor het wetenschappelijk onderzoek van dit vraagstuk. Men verwacht, dat met dit onderzoek ongeveer 4 jaar gemoeid zullen zijn. Het vraagstuk der droogma king van dit moerassige gebied is sedert eeuwen tel kens ter sprake gekomen. Men heeft berekend, dat door deze droogmaking nog meer land gewonnen zou kunnen worden dan door de droogmaking van de Zui derzee. Het werk kan echter slechts worden begonnen, in dien ook Rusland van: zijn kant tot droogmaking van de moerassen op Russisch grondgebied besluit, aan gezien anders het in Polen droog gelegde gedeelte door het water der Russische moerassen zou worden bedreigd. De kosten van de eigenlijke droogmaking, welk werk eenige tientallen jaren izal duren, worden op 120 millioen gulden geraamd. Ook buitenlandsche waterbouwkundige ingenieurs Na Klein-Azië en Bulgarije is Griekenland aan de beurt gekomen om door do aardbevingen, die al sinds weken in, de Levant woeden, getroffen te worden. Men heeft gelezen, dat de stad Korinthe nagenoeg geheel verwoest is. Merkwaardigerwijs is het oude Korinthe minder geteisterd en is het kanaal van Korinthe ge spaard gebleven. Het behoud van het oude Korinthe is daarom ook merkwaardig, omdat het thans ver woeste Nieuwe Korinthe zijn schepping dankte aan de verwoesting van het oude door een aardbeving in het jaar 1858. En hoeveel zal er hierna nog verwoest worden. Niets wijst er op, schrijft het Hdbld., dat na de beproeving van 'Balkan en Levant, de ellende ge leden is. De menschen bieden hulp, voor zoover die mogelijk is, maar de natuur gaat voort met haar ver nietigingswerk, als om de machteloosheid te demon- streeren en te bespotten van het, menschenkind, dat wel als een moderne Icarus de oceanen, met zijn vliegtuigen bedwingt, maar toch niettemin met al zijn genie hulpeloos staat, zoodra de onbekende tita nische krachten in het binnenste der aarde aan den arbeid gaanl Dat ondervinden de geteisterde streken thans, even als zij het door de eeuwen heen hebben ondervonden, toen ook telkens weer vernield werd wat door men- schenhanden was opgericht. Menige tempelruïne is daarvan het sprekend bewijs. Maar gewoonlijk heeft de mensch steeds we.er, taai en hardnekkig, de ver woeste huizen opgebouwd en den akker weer ontgon nen. Zoo- was het in de oudheid, zoo is het in onzen tijd. Men iziet 't aan hetgeen geschied ia te Messina. in Calabrië, de Riviera, Ischia en de klusten van de. AdriatiSohe Zee enz., waar met tusach'enpoozen het eeuwenoude natuurproces in dezen Europeeschen bevingagordel wordt voortgezet. En ook, thans zal ongetwijfeld weer zoo straks hetzelfde geschieden in de streken der drie jongste rampen, waarvan de eerste plaats vond op Zaterdag 31 Maart, toen te Smyrna in korten tijd een twintigtal hevige schok ken werden gevoeld, waardoor ongeveer 40 woon huizen en winkels werden vernield, vele gebouwen werden beschadigd en ruim 20 menschen werden gedood. Op Zaterdag 14 April vond in Zuld-Bulgarije een aardbeving plaats langs de lijn van bet Maritzadal. met de bekende gevolgen te Tsjirpan, Borisovgrad, Philippopel Hermianli en Stara Zagora. En thans is in de van oost naar west voortgaande golvende richting, Korinthe gevolgd, eveneens een gebied, waar aardbevigen geen onbekend natuur verschijnsel zijn. In verband met het streven van de 'bevolking om toch altijd weer naar de plaats des onheil» terug te koeren, wil de Grieksche regeering een commis sie benoemen van Grieksche en buitenlandsche geo logen omi Korinthe en omgeving te bezoeken ter on derzoek van de bodemformatie, teneinde haar mee- ning te zeggen aangaande de al of niet wenische- lijikheid van een wederopbouw van de stad. die thans in den loop van een eeuw voor de tweede maal verwoest is. Nog steeds duren de schokken ln dit bevingscen- trum voort, zil worden thans ook waargenomen in het oude Korinthe, waar alreeds vele oudheden ernstig schade hebben geleden. Zoo het museum en verschillende oude zuilen. In het geheel wordt het aantal dooden geschat op 13. dat der gewonden op 22. Er waren minder slachtoffers dan men gedacht had, omdat de fatale schok de derde van een reeks was. zoodat vele be woners reeds in paniek de straat waren opgevlogen Van alle kanten worden levensmiddelen aange voerd voor de in de open lucht kampeeronde be volking, waarbij Engelsche oorlogsschepen uit Malta zich zeer verdienstelijk maken. Nemen de rampen toe? In de „Frankf. Z." behandelt prof. Linke de vraag of de natuurrampen werkelijk in aantal toenemen, dan wel of' dit slechts schijn iis; HSjl herinnert er daarbij aan, dat de tijden en daarmede de bericht geving zoo izeer veranderd zijn: de krachtiger inter nationale organisatie van de berichtgeving der cou ranten, de draadlooze telegrafie en telefonie, het verbeterde telegraafsysteem, het snel overbrengen van foto's enz. enz. werken de vlugge verspreiding van berichten over catastrofen in de hand. Daarbij komt echter de concurrentie der Maden en vooral van da geïllustreerde tijdschriften. Ook wanneer ruiten tot medewerking, ook MJ het wetenschappelijk» onderzoek uit®enoodigd worden. INTERESSANT GEVAL VAN WONING ONTRUIMING. Dezer dagen heeft er zich in het Duitsche plaatsje Bensbeim een interessant voorval afgespeeld. Op vordering van den eigenaar moest daar een woning ontruimd worden, zonder dat den huurder een an dere woning ter beschikking kon worden gesteld. De „Gerichtsvollzieher" van het Bensheimer „Amhts- gericht" zou tot dwang-ontruiming overgaan. De man verscheen ter plaatse en begon zijn netelige taak te volvoeren. Meubelstuk na meubelstuk werd door hem op de keien gedeponeerd, terwijl politie voor de orde zorgde. Tenslotte was de ontruiming beëindigd en de „Ge richtsvollzieher" kon naar huis gaan. Doch wat gebeurt er nu? Op uitdrukkelijk bevel der politie en onder haar bescherming wordt meubel stuk voor meubelstuk weer in de „ontruimde"' wo ning gedragen. De „Gerichtsvollzieher" heeft zijn plicht gedaan, de Bensheimer politie, die haar medemenschen tegen de ellende van het dakloos-zijn wil beschermen, even eens en de huurder hoeft niet onder den blooten he mel te slapen! Een Salomonsoplossing voorzeker! TRIBUNE-BEZOEKER EN AFGEVAARDIGDE IN DEBAT. Het stedelijk parlement van Hamburg behandelde Donderdag de vermindering van het contingent be vroren vleesc'h, dat vrij van rechten mag worden in gevoerd. Gedurende de rede van den leider der eco nomische oartij had een incident plaats tus9chen een communistisch afgevaardigde en een tribunejbezoe- ker, die afkeurende opmerkingen over de commu nistische partij had gemaakt. De communisten ver langden voor den voorzitter, dat hij den tribunebezoe ker zou laten verwijderen en toen deze weigerde, hier aan gevolg te geven, ontstond zulk een tumult, dat de zitting gedurende een uur geschorst moest worden. Bij de heropening der zitting riep de voorzitter de drie afgevaardigden Dettmann, Stahmer en André tot de orde, waarmede het incident gesloten was. de gebeurtenissen niet zoo overweldigend zijn, zijn ze gemakkelijk wat aan te dikken: kortomi, zoo be toogt prof. Linke, het publiek leest in zijn plaatse lijke bladen tegelijk van twee of drie berichten over rampen. Bij' aardbevingen vooral ligt do veel vuldigheid en snelle opvolging der gebeurtenissen in den aard van de zaak: immers, wanneer ergens in een streek, door een plotselinge beweging het sta tische evenwicht van den aardbodem is verstoord, moeten andere bewegingen in do nabijheid volgen om de spanningen op te heffen. ©ijl aardbevingen en vulkanische uitbarstingen speelt ook het toeval een groote rol, n.1. of juist een Stad of een sterk bevolkte streek er door betroffen wordt. In het jaar 1920 vond in het eenzame gebied: van Alaska een vulkanische uitbarsting: plaats, welke sinds menscheniheugenis haar gelijke aan geweld niet heeft gehad. Eierst na maanden echter werd het publiek erop opmerkzaam gemaakt en eerst in 1927 bracht een wetenschappelijke expeditie van de Ver- eenigde Staten nadere gegevens over den omvang van het gebeurde. Hetzelfde is het geval, indien in de groote Aziatische woestijnen en steppen aard bevingen voorvallen. De courantenberichten zijn dus allerminst een maatstaf voor de catastrophen-sta- tistiek der aarde. Anders weer liggen de dingen bij: de overistroo- mingen in Midden-Europa. Men is gemakkelijk ge neigd ze toe te schrijven aan toeneming van den regenval. Maar uit de statistieken blijkt dit niet, Waaraan zijn de toenemende oversitroomdngeh te wijten? Van deskundige zijde moet ernstig worden onderzocht, of niet regularisatie van rivieren en beken en toenemende ontbossching hiervoor ver antwoordelijk zijn. Bij het nagaan der hoo'gwatercatalstrofen van de laatste jaren blijkt, dat bet regen'gebied zeer be perkt is geweest. Verandert het klimaat? Veelal bestaat bij het publiek, zoo constateert prof. Linke, de meening, dat het klimaat veran derd is, dat de winters kouder, de zomerwarmte vroeger intreedt. Ook hier leert de statistiek het tegendeel. De verklaring van de meening van het publiek meent de hoogleeraar te moeten zoeken in de psychologische eigenaardigheden der menschen. Steeds onthoudt men het typische en intressante. Heeft men in zijn jeugd een winter beleefd, waarin men gedurende langen tijd kon schaatsenrijden, dan generaliseert men dien tijd voor zijn geheel e jeugd. Evenzoo gaat het met warme en droge zomers. Te Frankfort 'beschikt men over een eeuw meteorolo gische waarnemingen en' daaruit kan men slechte afleiden, dat vóór het begin der industrialiseering van de stad de gemiddelde temperatuur van de win termaanden één of twee graden lager geweest is. De zomertemperaturen zijn onveranderd. En op gelijke wijze toont de objectieve statistiek aan, dat het aantal meteorologische catasrofem in doorsnede niet is toegenomen. Vroeger kregon de kometen' de schuld, maar thans weten wiji beter. Bovendien zijn er op het oogen- blók geen kometen dn de nabijheid. Ook andere constellaties aan den hemel geven geen aanleiding tot eenige beduchtheid. Waarbijl intusschen niet over het hoofd moet worden gezien de izich in de wetenschappelijke wereld wijzigende opvatting over den invloed van de planeten, op den aardbol. Zoo bestaat er geen twijfel- of onder zekere omstandig heden een bepaalde werking van zon, maan en planeten op de meer elastische gedeelten van den aardbol niet alleen tot plaatselijke spanningen vaa de aardkorst leidt, maar ook tot uitbarstingen. Zoo als thans op den Balkan. Waar zulke catastrofen zullen plaats vinden, kan de wetenschap thans nog niet met juistheid vooruit zeggen. Ongetwijfeld be staat echter de mogelijkheid, merkt prof. Linke tenslotte op, dat reeds in afzienbaren tijd door een dergelijke internationale organisatie hiervoor prac- tisch beteekenisvolle aanknoopigspunten geleverd kunnen worden. Vooral de Aimerikaansche geleer den arbeiden in die richting met grooten ijver. Men zal goed doen, meent de Duitsche hoogleeraar, de resultaten dier ernstige onderzoekingen af te wach ten en zich' niet te verlaten op de „intuitie" van fan tasierijke personen. Steeds komen berichten vani nieuwe schokken. Thans weer in Stayrna en Adrianopel gelukkig echter ditmaal zonder schade aan te richten. Behalve Engelsche, 'brengen thans ook Italdaan- sche oorlogsschepen levensmiddelen enz. naar Ko- laat geen wSgfgigij vlekken na De gele bus mei den /.warlen band rinthe, welke stad en omgeving al evenzeer beproefd blijkt als Phlippopel. En intusschen voorspelt prof. Bendandi in de „Po- litika" van Belgrado (vroegere voorspellingen van hem, zoo wordt verzekerd., zijn uitgekomen!) nieuwe rampen en wel op vier Mei, waarschijnlijk in Zuid- Amerika en Zuid-Europa, op 10 IMei dn Bulgarije, Griekenland en Italië, terwijl in de laatste helft van de maand het Alpengebied en de omgeving van Simyrna getroffen zullen worden. VULKANISCHE WERKINGEN. Een paniek in Athene. De aardbeving, die Korinthe zoo zwaar geteisterd heeft, duurt volgens het bericht, dat Donderdag ochtend uit Athene verzonden werd, nog steeds voort. Zooals meer met aardbevingen het geval is, heeft ook deze tot een verhoogde vulkanische wer king van den bodem geleid. Bij Soessaki, in den om trek van Korinthe, is, volgens de United Pres» een ernstige vulkanische uitbarsting geschied, die de aardbeving, welke do laatste huizen te Korinthe ver nield heeft, vergezelde. Ook de vulkaan van Misso- lunghi, ten N. van de golf van Patras is sinds Maan dag in werking. De krater schijnt onder het zee-op pervlak verdwenen te zijn, daar er hooge waterzui len onder sterke ontploffingen in de lucht geslin gerd worden. Ook deze uitbarstingen vergezellen een geregeld aanhoudende aardbeving. Gelijk reeds gemeld is bij de jongste aardschok ken ook de streek van Lamia, die tot dusver ver schoond gebleven was, getroffen. Voorts zijn ook de eilanden Syros (Cycladem) en Lesbos door de aard beving geraakt. Zooals eveneens reeds gemeld is, heeft de aard beving van Dinsdag op Woensdagnacht ook Athene getroffen. Om half drie werd een sterke schok ge voeld, die weliswaar geen schade veroorzaakt heeft, maar die do toch reeds angstige bevolking tot een overhaaste vlucht uit haar huizen bewoog. Vooral te Piraeus, waar de schokken harder aankwamen dan te Athene, heerscht groote vrees en ongerust heid, die nog vermeerderd Is, doordat de vloed gis terochtend in do haven meer dan een halven meter boven het hoogwatermerk opliep, wat aanleiding gaf tot een algemeene vlucht uit het havenkwartier, daar men vreesde, dat de stad in de golven zou ver zinken. Onder de bevolking te Korinthe wordt groote el lende geleden. De Grieksche financiën, al zijn zij: hot laatste jaar verbeterd, zijn niet van dien aard, dat de regeering ruimschoots steun kan bieden. Intus schen heeft de ministerraad Dinsdag al voorloopig 5 millioen drachmen beschikbaar gesteld en doen do ministeries van oorlog, marine en binnenlandsche zaken wat zij kunnen om de bevolking althans van voedsel, geneesmiddelen en voorloopig onderdak to voorzien. De metropoliet van Korinthe is op zijn post gebleven en gaat rond onder de slachtoffers om hen op te beuren. Het Grieksche roode -krui® beeft da delijk 50.000 drachmen beschikbaar gesteld, het Amerikaansche roode kruis zond tenten en levens middelen, Engelsche oorlogsschepen zijn reeds ter plaatse en Italiaansche zijn onderweg. De comman dant van de Engelsche schepen heeft naar Londen geseind, dat hij honderd tenten heeft laten opslaan en dat aantal zoonoodig uitgebreid kan worden. Voorts zijn er veldkeukens opgericht en vandaag zal men 10.000 pond brood uitdeelen, aangebracht door het vliegtuigschip Eagle. Vannacht heeft de Stuart haar zoeklichten op de stad laten schijnen, die sinds de noodlottige' aardbeving van Zondag zonder licht was geweest. Hoe het te Corinthe toeging. Daar de aardschokken in Griekenland bij korte tusschenpoozen blijven voortduren hebben de autori-, teiten het plan om tijdelijke verblijfplaatsen op te richten laten varen; zij nemen thans maatregelen om de bevolking van Corinthe en Lutraki naar vei liger plaatsen over te brengen. Ontbering en gebrek hebben ziekten, vooral long ontsteking onder de ongelukkige slachtoffers der aardbeving doen uitbreken, doch men tracht een epidemie te voorkomen. Van de 2800 huizen te Corinthe is er thans geen en kel meer bewoonbaar. De terreinen, welke bij de verwoesting zijn ge spaard, worden gevuld met meubelen en andere voor werpen, welke de eigenaars, met groot gevaar voor eigen leven uit de puinhoopen te voorschijn halen. De klok in een der muren van het stadhuis, welke Dog steeds stilstaat, wijst het noodlottige tijdstip, acht minuten over tien, aan. De verwoestende schok, welke voorafgegaan werd door een verschrikkelijk ondergrondsch gerommel, was zoo krachtig, dat de menschen op straat niet op de been konden blijven en tegen den grond gewor pen werden. Enkele seconden later hoorde men een ontzettend lawaai van ineenstortende huizen; de stad werd in een zware wolk van stof gehuld, ter wijl door verwoesting van de electrische centrale vol komen duisternis intrad. Het was een verschrikkelijk gezicht ouders met hun kinderen in de armen naar veilige plaatsen te zien snellen en de reddingspogingen van andere lie den to aanschouwen. Aan dit ontzettend beeld paarde zich dan nog het gekreun der stervenden en gewonden. Een oude vrouw, die met twee harer kleinkinderen het huis uitsnelde, hoorde dat hun driejarig zusje nog was achtergebleven. Grootmoeder keerde terug om het slapende kind te redden, doch op hetzelfde oogenblik stortte het huis in en den volgenden mor gen vond men de lijken van de toegewijde oude vrouw met haar drie kleinkinderen. De dienstdoende ambtenaar in het telegraafkan toor. holde, toen hij den eersten schok voelde, met zijn vrouw en twee kinderen, naar zijn toestel om de rogeoring het nieuws van de aardbeving to seinen. Hij had nauwelijks den tijd om de woorden „Help, groote ramp", door te seinen, of hij werd met zijn gezin onder de puinen van het instortende gebouw bedolven. HEVIGE AARDBEVING EN VLOEDGOLVEN AAN DE KUST. GROOTE SCHADE AANGERICHT. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn "Varna en de kust van de Zwarte Zee geteisterd door een hevige aardbeving. Door reusachtige vloed golven werd groote schade aangericht. Men vreest, dat Varna hetzelfde lot zal treffen als Philipfpopel.

Schager Courant | 1928 | | pagina 11