Sparta I- N.H.V.B.-Elftal Noodlottige parachutesprong. Groote boschbrand bij Aken. KORTE BERICHTEN. Binnenlandsch Nieuws. Naar de bollenvelden te Breezand- Schaakwedstrijd Euwe—Bolgoljuhow. Gemeentelijke indeeling van het Zuiderzee gebied. Wijziging der Gemeentewet Predikbeurten. Plaatselijk Nieuws. „ALGEMEEN BELANG". ZONDAG, half drie: OHM VAN DUN 1TAUAANS0HSN MILITAIREN LUOHTDIENBT VERONGELUKT. De chef van den Italleanechen militairen luchtvaart- dlenet, luitenant-generaal Gludonl, la bt] het beproe ven van een valecherm van een hoogte van duliend meter te pletter gevallen. Het ongeluk werd veroor taakt door het niet werken van het valscherm. OOK NEDERLANDSCHE BOSSCHEN BEDREIGD. Door het overspringen van vonken bij het afbran den eener heide, is gistermiddag aan den straatweg tussohen Wassenber\ en Wildenrath bij Aken, een groote boschbrand ontstaan. Een groote oppervlakte jong en oud hout staat in lichtelaaie. Men vreest, dat de brand zich zal uitbreiden tot over de Nederland- sche grens. In weerwil van de krachtige pogingen kon -men het vuur nog niet meester worden. DE GRIEP. Evenals in ons land, heerscht In Engeland ook een uitgebreide grlep-epidemie. Een lezer van de Daily Mail schrijft aan dat blad: „Ik heb pas voor de 33ste maal sedert 1888 griep gejiad Kan een van de lezers deze ongewenschte praesta'.ie overtreffen?" GEVAARLIJK SPEELGOED. Zes gewonden. Te Verdun speelde kinderen met een granaat, welke zij in het veld gevonden hadden. Het projectiel ontplofte. Vier kinderen en tw6e vrouwen werden ernstig gewond. LAWINES OP HET STILFSERJOCH. Een hotel en een huls bedolven. Vermoede lijk menschenlevens te betreuren. De B.Z. am Mlttag meldt uit Milaan: Uit Bozen wordt gemeld, dat Donderdag twee groote lawines van den Ortlerberg op het StilfsersJoch zijn néergekomen. Het op den pas gelegen hotel Prensens- höhe en een nabijstaand huis werden volkomen onder de sneeuw bedolven. Daar de Stllfser Joch pas nog in gesneeuwd ia, neemt men aan, dat er niemand In het hotel verbleef, In een nabijgelegen huis waren evenwel arbeiders ondergebracht en men vreest voor hen het ergste. Er is hulp uitgezonden, doch het bestijgen van den pas is tengevolge van de sneeuw buitengewoon moeilijk. HEVIGE ORKAAN IN DE OEKRAÏNE. In vele steden schade aangericht Door een hevigen orkaan is aanzienlijke schade aan gericht aan vele steden in de Oekraine. In de fabrie ken in het Dnjepr-distrlct moest het werk worden stop gezet. DE JUWEELEN-DIEFSTAL TE HENGELO. Het onderzoek inzake de inbraak bij den juwelier Bouman te Hengelo heeft aan het licht gebracht dat de dader in Hamburg eenige gouden ringen In een lom- bardzak had verpand, afkomstig van een diefstal op 30 Januari bij de firma Wezel te Hengelo gepleegd. De dader had in Duitschland reeds 10 jaar gevange nisstraf achter den rug voor so'ortgelijke delicten. DOODELIJK ONGEVAL DOOR T^OP HOL SLAAN VAN EEN PAARD. Donderdag reed de 83-jarige W. v. d. H. uit Grootegsst met den wagen van den heer F. te Doezum mede, toen plotseling, waarschijnlijk doordat eenige kinderen op den weg speelden, het paard op hol sloeg. De heer F. sprong onmiddellijk van den wagen en probeerde het dier te stoppen, hetgeen echter niet gelukte, zoodat. de ongelukkige oude man alleen werd meegesleurd. Hij viel ten slotte op den weg en twee wielen gingen hem over het lichaam. Een ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. EEN OOG UITGESTOKEN. Bij het stoelen heeft te Haaren een jongen van V. zijn broer met een vork een oog uitgestoken. MODDERREGEN. Een B.T.A.-telegram uit Boekarest meldt n.n 26 April.: In den namiddag is er te Cernautzi een modderregen gevallen. De hemel werd plotseling verduisterd en er viel gedurende drie uren een modderachtig nat over de stad. De oorzaak van het verschijnsel is onbekend. SANTOS OPNIEUW GETROFFEN. Thans door een overstrooming. De stad Santod, in Zuld-Amerikat welke kort geleden zoo érnstig werd getroffen door de aardverschuiving van den Monserrate, waarbij 92 personen werden ge dood, staat thans weer aan nieuwe beproevingen bloot. Verscheidene wijken van de stad zijn namelijk over stroomd en geheel geïsoleerd. Op sommige punten heeft het water reeds een hoogte van 1.50 meter bereikt. DE VELDEN RONDOM BREEZAND IN VOLLEN BLOEL Voor enkele jaren t£.rug beteekende'een bezoek aan de bloembollenvelden onvermijdelijk een tocht naar Haarlem, wat voor velen misschien een hindrepaal geweest is om van deze karakteristieke en pracht volle Hollandsche cultuur te genieten. Wel hebben de moderne verkeersmiddelen deze -moeilijkheid ten deele opgeheven, en behoeft deze afstand voor de Noordelijke bewoners van Noordholland absoluut geen bezwaar meer te zijn, maar zij, die er nu eens niet een heele dag voor kunnen nemen, kunnen het thans dichterbij redden. Hedenmorgen kregen we namelijk uit Breezand de tijding, dat aldaar de bollenvelden in vollen bloei staan. Voor wie dus Zendag eens van den kleurenrijkdom der bollenvelden wil genieten, make een uitstapje naar Breezand. In den schaakwedstrijd tusschen den Nederland- schen schaker Dr. Euwe en den Russischen groot meester, heeft eerstgenoemde gisteren de zesde partij na een schitterend spel waarin hij steeds leiding had, zijn tegenstander geslagen. De stand is nu 3 partijen remise, 2 partijen door Dr. Euwe gewonnen en 1 partij door Bogoljuwbow, zoo dat Euwe 3Va punt en Bogoljobuw ly^ punt heeft. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Eerste Ka mer van het wetsontwerp tot gemeentelijke indeeling van hot Zuiderzeegebied, zeiden sommige leden, dat zij meenden te weten, dat overwogen wordt een orgaan in het leven te roepen, dat zou kunnen worden be last met de exploitatie van het ontwaterd Zuiderzee gebied en tevens dan voorlooplg als gemeentebestuur zou kunnen fungeeren. Gaarne zouden zij worden ingelicht of de minister van dit onderzoek kennip draagt en zoo ja, of hij zich dienaangaande reeds een oordeel gevormd heeft. Bi] de behandeling van de Staatsbegrootlng voor 1928 heeft minister Kan meegedeeld, dat ten aanzien van de Gemeentewet een ander wijzigingsontworp zal worden ingediend, waarvan de hoofdinhoud de vol gende ie: Meer'uitbreiding zal worden gegeven aan de in tercommunale eamenwerldng tueachen gemeentebe- eturen. Ce Raad krijgt machtiging de eemmlitlM vam Ml- (tand te maken tot beheencommiielee. HW vrr»ntw>?>ftStll]T,S2jd -,ss tuïg»i.ieet»r en wethouder» tegenover den Raad. Vereehlllende privaatrechterlijke handelingen alt erfpachteuitgifte, knop en verkoop van gronden, ver huren en verpachten onder de taak van B. en w, te brengen.' Het mogelllk te maken dat ook een vrouw tot grif fier der Staten, gemeente-ontvanger of gemeenteeecre- tarle benoemd kan worden. ZONDAG 29 APRIL 1928v NED. HERV. GEMEENTE te: Schoor!, geen dienst, vacature. WOENSDAG 2 MEI 1928. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. half 5, 'Einder-samenkomst. Nam. half 8, de heer J. Sevensma van Amsterdam. GEMEENTE SCHAGEN. Ondertrouwd: Michlel Jacobua Brammer, 24 jaren, vrachtrijder, en Geertruida Maria Sprenkeling, oud 37 jaren, zonder beroep, beiden te Schagen. Getrouwd: Jan Smit en Antje van der Walle; Hulbert Cornelis Ooaterman en Johanna Romeijn. POLITIE. Vermist: een schram. Vrijdagavond hield de Vereeniging „Algemeen Be lang" hare jaarvergadering in het café Van Erp. Aanwezig waren 20 leden. Voorzitter de heer A. M. Kossen, opende en leidde de vergadering; de notulen van den secretaris, den heer L. Bolte, werden goedgekeurd. Op een ingekomen verzoek van den Chr. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen, die op 17 Mei een concours in den Muziektuin zal geven, om een prijs beschikbaar te stellen, was -door het bestuur gunstig beschikt; de vergadering ging hiermede ac- coord. Opnieuw was geadresseerd aan den Agent der Ned. Bank -ie Alkmaar, om des Donderdags zitting te -doen houden ln een lokaal aan de Markt, ten ge rieve van den handel. Opnieuw werd hierop nu af wijzend beschikt; wel werd als tegemoetkoming aan de bezwaren van A. B. des Donderdags een vroe gere openstelling van het kantoor te schagen toe gezegd. Daar deze tegemoetkoming het bezwaar van den grooten afstand van het kantoor vanaf de Markt in geen enkel opzicht opheft, werd 'besloten, zich nu te wenden tot de Hoofddirectie der Neüeriandsche Bank zoo mogelijk in samenwerking met de Middenstands- vereeniging «n de Hanze-afdeeling. Medeueexing werd gedaan van de poging, die ge daan is, om te bewerken, dat het personeel der tractie van de Htoll. Spoor niet haar elders wordt overgeplaatst. Inmiddels hebben w egelezen, dat die overplaatsing niet zal geschieden. Tevens deed voorzitter mededeeling van de ver richte werkzaamheden inzake het provinciaal we genplan, in het bizonder dan voor zoover aangaat den weg Kolhorn-Schagen, in verbinding met den Wieringerm.eerpolder. Een en ander reeds uitvoe rig vroeger vermeld. Verder had het Bestuur van A. B. een schrijven gericht aan het Dagelijksch Bestuur van Schagen, en tevens aan de Commissie van Uitvoering Vleesch- keuringadienst met verzoek do te stichten nood- slachtplaats met verwerkingsinriehting niet te dicht bij de bebouwde kom der gemeente te bouwen, zulks met het ook op hinderlijke stankverspreiding, voor al ook in verband met de verdere bijbouwing van huizen aan 't einde van 't Noord. Vervolgens is aan de orde de rekening en verant woording van den penningmeester, den heer A. Zijdewind. Onderwijl deze wordt nagezien door de heeren Wiasekerke en Gorter, wordt de verkiezing gehouden van bestuursleden. Met nagenoeg alge meens stemmen werden de aftredende leden, de hee ren Zijdewind, Bolte en Stam, herkozen, die zich de keuze opnieuw laten welgevallen. Daarna deelt de heer Gorter mede dat de rekening volmaakt in orde is bevonden. Het nadeelig saluo van 1926 van ongeveer f 95, is thans veranderd in een voordeelig saldo van 13.31. De vergadering keurt de rekening goed, waarna voorzitter den penningmeester en de commissie dank betuigt. Nu zijn we gekomen aan de benoeming van de Winkelweekcommissie. Alvorens hiertoe over te gaan, doet de heer Buis kool, die namens de Middenstandsvereeniging deel uitmaakt van de Winkelweekcommisie, uitvoerige mededeelingen over de pogingen, die gedaan zijn tot samenwerking met de Fancyfair-commissie van Harmonie en Lycurgus. Om tot samenwerking te komen was geconfereerd, met gunstigen uitslag, Harmonie en Lycurgus hadden dit aanvaard. Doch op een latere vergadering, waartoe de neer Buiskool en de Hanzeleden der Winkelweekcommissie waren uitgenoodigd met de Fancy-fair-commissie, bleek die samenwerking verre te zoeken. Toen het er op aankwam, de basis van samenwerking uit te stip pelen, stuitte dit op groote moeilijkheden. De plan nen der Winkelweekcommissie gingen uit naar een soort winkelbeurs, in uen trant van de E.M.I.T. van vorig jaar en daar ziet ae fancy-fair-commissie, wel ke ook stands wilde verhuren, in haar fancy-fair- gebouw, een tegenwerking van hare plannen in. De fancy-fair-commissie wilde wel de festiviteiten der Winkelweekcommissie, maar dit is voor deze laatste niet hèt doel, haar doel is bevorderlijk te zijn in het algemeen belang van den winkelstand. En zij achtte zeer goed samenwerking mogelijk, zoodat zoowel het doel van aen winkelstand, als het doei der fan cy-fair-commissie bevorderd en bereikt werden. Het slot der zaak was, dat de samenwerking niet bereikt werd, integendeel: aan de Winkelweekcom missie werd duidelijk te verstaan gegeven dat alles wat ze deed, eigenlijk beschouwd werd ais "vijandig aan de plannen der fancy-fair-commissie De heer Buiskool adviseerde dan ook geen verdere samenwerking te zoeken, en waar er toch al een ze kere moeheid viel te constateeren en die animo om ueei uit te maken van de Winkeiweekcommissie, toch al niet groot meer is, het misschien maar heter was om geen leden te benoemen voor de commissie. De Voorzitter is het hiermede verre van eens. Als de heoren der fancy-fair-commissie meenen, dat de Winkelweekcommissie, haar tegenwerkt, draaien zij de zaak om, want we hebben al 6 k 7 Jaar win kelweek gehad en ze wisten, dat er ook dit jaar besloten was tot een winkelweek; die komt er elk jaar. Het heeft er dus meer van dat zij tegenwer ken en voorzitter voelt er niets voor, om nu maar geen winkelweek te houden alleen om de fancy-fair. Integendeel, hij acht de winkelweek zoo'n voorname factor voor een plaats als Schagen, dat hij het tel ken jare (houden ervan heslist noodzakelijk' acht. Het is een groot belang voor den middenstand in zijn geheel, het is een krachtig middel om ons doel te bereiken, nl. het trekken van het publiek naar Schagen. Nu kwamen de tongen los en er blijkt wel uit, dat de houding der fancy-fair-commissie niet goedge keurd wordt. Zo wordt er sterk van verdacht de winkelweek te dwarsboomen, inplaats van anders om. Krachtig wordt er op aangedrongen, in ieder geval de winkelweek te laten doorgaan, kan 't niet anders, dan zonder de fancy-fair-commissie, die da;> de gevolgen hiervan maar moet dragen. Een idéé om de winkelweek te houden vóór de fancy-fair, met het doel ze een vlieg af te vangen, vindt echter geen bij val. Meer wordt er gevoeld voor het pleidooi, om alsnog te trachten tot samenwerking te komen. Voorzitter wil sióh houden aan het agenda-punt; het benoemen v*n 8 leden ^'rikelwevkcommissie. Die commissie kan dan zien, wat te bereiken valt met de fanoy-fairoommlssie. De Wlnkelweekoora- missie heeft stssdS volledigs competentie gehad in dt regeling sn de uitvoering der winkelweek, hst bepalen van datum, ent., behoort dan ook tot hare taak. Nogmaals komt naar voren het idéé de fancy-fair vóOr te zijn, maar meer wordt er voor gevoeld niet tegen te werken, maar zoo mogelijk nog tot elkaar te komen. In ieder geval is het vaste doel dat de VVinkeiweekcommissie haar doel zal doorzetten. Na deze drukke discussie tot benoeming van 3 leden der commissie overgaande, heeft dit een vlot verioop, De heeren Ba'eet en Van Erp, die vorig jaar waren afgevaardigd, worden herkozen, en nemen 't aan. De heer C. Blaauboer, die te kennen had gege ven, geen lid meer te willen zijn, wordt vervangen door den heer W. F. Gorter. Aan de orde komt nu: Bespreking aanslagen der Personeeie Belasting. Voorzitter zegt, dat in ue be stuursvergadering ae verhooging der personeeie be lasting ter sprake is gekomen. Om de meeningen eens te hooren en te overleggen wat er gedaan kan worden, is dit punt op de agenda geplaatst. Spr. heeft van groote verhoogingen der huurwaarde ge hoord, anderen hebben geen klachten, weer anderen zijn nog in afwachting, maar hebben vrees voor een groote verhooging. Menschen, uie op een zelfde punt der gemeente een winkelhuis hebben, zijn ge heel verschillend aangeslagen, spr. ziet dus geen lijn in de verhoogingen. Bij -de besprekingen worden verschillende verhoo- gingsgevauen ter sprake gebracht. Er wordt op ge wezen, dat 't in 't algemeen de zaken niet zoo fio- risant gaat, en dat derhalve moeilijk gesproken kan worden van verhooging der huurwaarde van de win kelpanden, integendeel: dit wijst eerder in de rich ting van verlaging. De fancy-prijzen van enkele huurpanden kunnen niet ais norm dienst doen, dat schept onbillijkheden en brengt de winkeliers op zware onbillijke lasten. Aangedrongen worat recla mes ln te dienen: De heer Bieker, rijksontvanger, dis aanwezig ia, geeft inlichtingen, hij wijst erop, dat de wet aan geeft, hoe de huurwaarde moest worden geschat, en de ambtenaren hebben hunne voorschriften uit te voeren, zonder aanziena des persoons. Ware dit an ders, dan was het recht der burgers zoek. In geen 10 jaar heeft een herziening der huurwaarden piaa/ts gehad, het spreekt dus wel vanzelf, dat er gevallen van groote verhooging voorkomen. Dit is trouwens geen verschijnsel in Schagen alleen, maar overal in den lande zijn klachten en heeft dit dan ook in de Kamer aanleiding gegeven tot bespreking. Sinds de opheffing dier huurwetten, die de huurprijzen heb- oen gedrukt, is in de huurprijzen weer de vrije markt ontstaan en de ambtenaren hadden de huur waarde te schatten naar de betaalde huren op de vrije markt. Spr. raadt echter aan, dat allen die werkelijk bezwaren hebben, gaan reclameeren, dat is hun recht. Ui't de verdere gedachtenwisseling blijkt duidelijk, dat de aanwezigen niet overtuigd zijn van eene bil lijke regeling der huurwaarden, de een wordt aan geslagen, naar een huurwaarde zooals hij werkelijke huur betaalt, een ander (die eigenaar is), moet voor een zelfde pand op denzelfden stand veel meer be talen, omdat die huurwaarde hooger wordt geschat. Daarvan is de logica zoek Als resultaat der vrij langdurige besprekingen constateert voorzitter, dat de Rijksontvanger de aan wezigen niet heeft kunnen overtuigen. Hij gelooft wel dat de ambtenaren van onzijdig standpunt heb ben geschat en naar de gegevens en voorschriften, die hun ten dienste ataan, maar het maakt veel uit, of men met veel optimisme of met eenig pessi misme schat, en nu gelooft spr., dat de ambtenaren aan den opthnistischen kant ataan, terwijl uit den aaid der zaak de winkeliers aan den pessimisti- sohén kant staan, vooral als de zaken niet al te best floroeren. En dan komt het verzet. Spr. heeft het idéé, dart. zooveel mogelijk persoonlijke reclames moeten worden ingediend door allen, die zich slacht offer voelen, en dan die reclames en bloc in te die nen, met het verzoek aan den inspecteur, om de re clames in algemeenen zin door eene commissie te mogen doen toelichten. De reclamanten kunnen d-nn bovendien nog voor zich persoonlijk hun bezwaar toelichten. Spr. is overtuigd, dat ook in de Midden standsvereeniging deze zaak ter sprake komt en wil dan ook samenwerking daarmede. Nadat de hoer Bleker erop gewezen heeft, vooral de wettelijke voorschriften op de bezwaarschriften na te komen, ook wat den termijn betreft, omdat anders beslist afwijzing volgt, wordt het voorstel van voorzitter aangenomen. Ook wordt nog even gesproken over de komende nieuwe classificatie der gemeenten in de Personeeie belasting, op het groote belang gewezon, dat Schagen hierbij heeft. Ook in deze zal het Bestuur van A. B. paraat zijn, zooals het reeds geweest is. Bij de rondvraag wordt door den heer Bleker het idéé naar voren gebracht of hét niet in 't belang van Schagen zou zijn, gelegenheid te bieden tot vesti ging door het bouwen van aardige woningen. Daar is hier wel gebrek aan en de gelegenheid scheppen moet vooraf gaan aan de vestiging. Voorzitter twijfelt, of in Schagen wel zooveel ge brek is aan woningen, maar bovendien: wie zal de risico dragen van de stichting van woningen'? Daar het inmiddels naar middernacht loopt, blijkt er niet zooveel animo te bes-Laan om dit idéé gron dig te bespreken en wordt er geen voorstel uit ge boren. De' voorzitter sluit de vergadering tegen midder nacht met dank aan de aanwezigen. „HELP U ZELF." De voreenlglng „Help U Zelf" hield dezer dagen hare gewone kwartaalvergadering. De bijeenkomst werd door den Voorzitter, den heer K Hoogschagen op de gebruikelijke wijze geopend. De rekening sloot met een tekort. Ontvangen was f 202,92(4, uitgegeven f 815.96, alzoo een nadeelig saldo van f 28.08%. Onder 9 leden kwamen 191 ziektedagen voor. Bij de voreenlglng sloten zich 11 niouwe leden aan. Dit is een verblijdond verschijnsel. Daaruit blijkt, dat de overtui ging zich vastzet, dat de flnancioole bijstand, die do le den door eigen middelen zich bij ziekte en zorg weton te verschaffen, wordt begrepen, wanneer men zich door eigen krachten weten te redden, on dit is veel meor te achten, dan wanneer men dit aan anderen verschuldigd is. KERKMEESTER. De heer P. Henneman is door den Bisschop van Haar- lsm herbenoomd tot kerkmeester bij de Parochie alhier. GE8LAAGD. De heor J. J. Malot alhier ie geslaagd als hulpmachi nist bij de Nod. spoorwegen. Den hr. Malet la Schagen als standplaats aangewezen. THEATER ROYAL. „Mevrouw wenscht geen kinderen", ie de titel van de film, die deze week ln het Theater Royal draalt Zoo op het oog af echt modern en wat Verdacht, maar deze film heeft een goed slot n.L ln de persoon van een ge zonde baby, zooals het behoort De volgende korte In houd vertelt er den lezer allee van: Paul Is «en Jonge advocaat, een verwend Jongmensch, die het leven ven den VTooltJken kent opneemt HIJ heeft een allerliefst vrlendlnnetjo, Louise, en er ont breekt niets aan sljn geluk. Plotseling, hoe het geko men is, weet hij self niet er bekruipt hem de lust om een ernstig man ts worden en te gaan trouwen, Iedereen verwondert zloh over de plotselinge omwente ling naar den echtelijken staat: huisknecht, dienstbo den en natuurlijk verwondert de trouwe Louiee zich niet bet minst... Het voorwerp zijner keuze is de be koorlijke Elyane, een hypermodern, mondain luxepop petje. Dansen is haar lust en haar leven, mooie kloe- ren, bont en luxe auto's vullen het grootste deel van haar gedachten. Maar Paul is verliefd en dan ziet men niet alles... Schoonmama heeft haar beide dochters, Elyane en zusje Lulu, opgevoed in wuftheid en zijzelf neemt vlij tig Charleston-lessen, om „up to date slanke lijn" te blij ven! Paul's verloving wordt een onrustige tijd; zijn meisje laat hem urenlang wachten, ze is des morgens niet te bereiken, vermoeid als ze Is van haar bals en dancings, maar Paul houd moed en gelooft, zooals dat wel meer gebeurt, dat het huwelijk aan al die dolle vroolijkheid een einde zal maken. Voor zijn huwelijk gaat hij een afscheidsbezoek brengen aan zijn vriendin netje, en, het moet gezegd worden, de gezelligheid, de genoegelijke rust, de lekkere schoteltjes van Louise's handige keukenprinces'en de kalme vriendelijkheid van zijn trouwe vriendin geven hem een gevoel van weemoed en ook angst voor de toekomst Wat zou het nieuwe leven hem brengen? De huwelijksreis gaat naar Rome, Venetië, de Py- ramiden en Zwitserland, maar als Paul weer in Parijs met zijn jonge vrouwtje terugkeert, heeft hij van ai het moois in de wereld niet anders gezien dan nacht- café's en dancings, en niets anders gehoord dan jazz bands en charleston. In Parijs begint het lieve leventje opnieuw en hier is schoonmama de stuwende kracht die hem, moe van het werk, meesleept naar iBars en 1 dansgelegenheden. lederen avond moet Paul zijn rok aanschieten en de pantoffels komen niet aan de beurt Voor het huwelijk had Paul een onmenechelijke, vree gelijke belofte aan schoonmama moeten geven, n.1. oat hij steeds zou zorg dragen, dat kinderzegen voor het Jonge gezin 2ou uitblijven! Kinderen waren volgen» sohoonmama „ouderwetscn", de moderne vrouw heeft een hoogere levensplicht dan moederschap! Nu is in plaats van een gezellige baby Elyane's klelno keffertje in huis de -baas! Op zekeren avond staat Paul met zijn drie dames, vrouw, schoonmama en zusje, in de hal van het een of andere nachtcafé, als plotse ling een heertje van buiten het waagt de drie dames aan te spreken, diepe verontwaardiging, ruzie, waarop het heertje langs zijn neus weg zegt: „Moet gij U nu voor zulk een stel boos maken?" Deze uiting werd een keerpunt in Paul's leven Is het niet schandelijk dat vrouwen, die zichzelf respecteeren, in zulke onbehoorlijke kleeding, ge schminkt en geschilderd ln de wereld verkeeren? Had die man niet groot gelijk, dat hij ze voor het genre da mes hield, dat ze op zoo bedrieglijke wijze nabootsten? Was hij daarvoor getrouwd? Hij had geen rustig uur meer thuis. Zijn huis wordt slechts gebruikt om er enkele uren van den naoht ln te slapen! Het hondje was het middelpunt waarom alles In huis draait! Dit en nog veel meer zegt Paul aan zijn vrouwtje, dat hem met verstomde blikken aanstaart. Hij verlaat het huis en besluit nooit meer terug te komen, Louise, het oude vriendinnetje zal zijn toevlucht zijn Den volgenden morgen bemerkt Elyane, dat Paul het ernstig meent; zij vindt toevallig een adres van Louise, en gaat gewapend met een revolver naar de woning van haar mededingster. Deze is echter op reis en Paul is nergens te vinden!... Vaak zijn er groote dingen noodig om te bemerken, dat men elkander werkelijk lief heeft, ln leder geval eindigt dit onweer aan beider huwelijkshemel met 'n ge zellige, dikke, gezonde baby, die zelfs door schoonmama I met liefde ontvangen wordt! HET 75-JABIGE BESTAAN VAN DE ST. V7NCEN- TIUSVEREENIGING. We kunnen ons verslagje van het feest der St. Vin- centiusvereeniging, dat we in het no. van Donderdag opnamen nog aanvullen met de mededeeling, dat de feestvierende vereeniging telegrammen van hulde zond aan H. M. de Koningin en aan den Bisschop van Haar lem. Het bestuur der S.V.V. mocht Donderdag het genoe gen smaken als antwoord op deze telegrammen van H. M. de Koningin het volgende schrijven te ontvangen: 'a-Gravenhage, 25 April 1928. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit heb ik de eer het bestuur en de leden van de Sint Vincentlu»- Vereeniglng te Schagen Harer Majestelts dank over te brengen voor het telegram van hulde gezonden bij le viering van het vijf en zeventig jarig bestaan der ver eeniging. De adjudant van Dienst van H. M. de Koningin, o. 1. H. J. Phaffe ord. off. Van den Bisschop van Haarlem kwam Donderdag het volgende telegram in: „Gelieve aan de Vincentiusvereeniging onzen dank en beste wenschen over te brengen.. Bisschop van Haarlem. Onder de zeer veie felicitaties kwam ook nog voor de gelukwensch van den vorigen deken alhier, den heer J. W. van Heeswijk, pastoor der St Laurentius Parochie en Deken van Rotterdam. M1ARKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag U. ni?t druk, veel aanvoer en prijzen van 45—62^ ct. Een extra best dier kon 55 ct. gelden. De handel in kalfkoeien was eoed. in gelde koeien trekkend. Pinken matig. De nuchtere kalveren waren let» goedkooper bij vorige weken, de handel was overigens wel goed. maar niet druk. In paarden scheen nogal wat handel. De overhouders, welke er waren aangevoerd, wa- d ren allen bestemd voor de weide: voor den dood was e- niet te koop. De handel was stug, duur. Do oude slachtschapen golden van f 40—f 48,vlu* J duur. In bokken en geiten weinig handel. De handel in bieeen en schrammen was goed, il 'e priizen waren beter bij. voriee weken vergeleken. Do vette varkens eineen ook be9t van de hand. prilshoudend. Op de. kiopenmarkt bij 't oude. Van de boter was nu 5 ct. per pond af, handel goed. jfl THEATER IGESZ. M In Theater Igesz gaat deze week als hoofdnummer van het programma: „Kindersmart", een film, welke U vervaardigd naar de schitterende roman van Jules Re- nard „Poll de Carotte", zoo ooit, dan is het zeker oen heel goede gedachte geweest om die roman to verfik men. Jules Renard, een schrijver uit de klassieke Fren» schc school, was uiteraard een groot vereorder van Vlo* tor Hugo, wat uit zijn werken zeer goed valt af W lolden. De karakters die hij in zijn werken teekent zijn Ik scherp en hoekig. B.v. de figuur van Madame en Mon* sleur Lepic doen ons onmiddellijk zien met wlo wij W doen hebben. Het mooiste beeld geeft ons echter de hoofdpersoon in deze geschiedenis, n.1. de kleine Frangols, bijgenaamd Peenhaar. De levenshonger van dit kind, dat reeds bU zijn geboorte als verschoppeling wordt behandeld, is <>P schitterende wijze in deze geschiedenis weorgoven. nog zeer mooie figuur is het dienstmeisje. Kind uit het 1 volk dat haar gevoelens mag uiten zooals die workeW» zijn, dat haar mooie deugden niet uit kloinziellge be* rekening behoeft te verborgen, heeft zich het lot van kleine voraohoppeling aangetrokken. De reine liefde vtf haar warmvoelend hart is voor Peenhaar een oam* 'a de levenswoeetijn. g De film wordt schitterend vertolkt door een keur artieten. Ook aan de regie is veel zorg besteed. typische Fransche, dat men overal uit kent, kenrtfflj rJJ dt kunstenaar die er volkomen in geslaagd la een lp* 01

Schager Courant | 1928 | | pagina 12