llraiaiit- LniMlal SCHAGER IJZERHANDEL L. B0LTE, Schagen HET 75-JAR1G BESTAAN DER KAMER VAN KOOP HANDEL EN FABRIEKEN TE ALKMAAR. Heeren Modeartikelen Woensdag 2 Mei 1928. 71ste Jaargang No. 8247. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Melkbussen noodlg L. VAN RIJSWIJK, Schagen. Feuilleton. SCHAKER tlDRilT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEEEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 8 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot B regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grooteré letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. In tegenwoordigheid van eeer vele autoriteiten had Dinsdagmiddag 1 (Mei in het Stadhuis te Alkmaar de herdenking plaats van het 75-jarig bestaan der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. De toch reeds mooie raadzaal had een zeer fleurig aanzien gekregen door de talrijk vele prachtige bloemstukken van zusterverenigingen, gemeentebe- stuur van Helder, middenstandsvereenigingen en par ticuliere personen en vereenigingen. Behalve de leden der feestvierende kamer, waren aanwezig de heeren Hendrix en Kooiman, leden van Ged. Staten, leden van Provinciale Staten, vele bur- .gemeesters van de gemeenten uit het district der Kamer, afgevaardigden van verschillende midden standsvereenigingen en andere vereenigingen. Het openingswoord. Door den heer S. W. Arntz, Voorzitter der Kamer, werd het openingswoord uitgesproken, waarin hij allereerst zijn vreugde uitsprak over de groote op komst, en voor de betoonde sympathie, waarvan vele ■genoodigdon, die waren verhinderd, schriftelijk de den doen blijken. Op hoogen prijs wordit gesteld aan wezig te zien: den commandant onzer Marine, den heer L J. Quant, de leden van Ged, 'St. de h.h. Hen- 1 drix en Kooiman, de leden van Prov. St, woonachtig in het gebied der Kamer, de burgemeesters uit de 39 gemeenten van het district, alsmede de wethouders I en raadsleden der gemeente Alkmaar, voor zoover deze aanwezig konden zijn. I Ook de voorzitters en secretarissen der Kamers te l Amsterdam, Haarlem, Zaandam en Hoorn worden hartelijk welkom: geheeten, zoomede den heer Schmalz, als vertegenwoordiger van het Departe- j ment van Arbeid, Handel en Nijverheid en de vele afgevaardigden van verschillende middenstands-, I werkgeversvereenigingen en andere organisaties. Na vijf eia zeventig jaren.Heel zeldzaam zijn on der ons voorzeker degenen, die zulk een gezagenden leeftijd mochten bereiken, dat zij slechts in een rijk- I levende herinnering behoeven terug te grijpen om j zich voor oogen te tooveren de beelden uit dien ver- I ren tijd, toen de eerste Kafner van Koophandel te Alkmaar werd opgericht. In deze 75 jaren heeft zich aan handel en nijver heid het wonder van den nieuwen tijd voltrokken; mogen land- en tuinbouw, bloembollenteelt en vis- scherij, alsook nijverheid en handel, voornamelijk paarkthandel, in de voorbije tijden voortdurend van grooteren of geringeren invloed geweest zijn op de welvaart van ons gewest, sinds het midden der vo rige eeuw is in heel onzen handel en in heel onze industrie een nieuwe, levensverwekkende geest ge varen. Wij kregen onze treinen, onze telegraaf- en telefoon- |vert>indmgen, ons postkantoor, vele wegen werden verbeterd en stoom en electriciteit bewerkten een steeds verder doorgevoerde mechaniseering der be drijven. Dank z;ij: de wonderen der techniek en den geest van den nieuwen tijd is er ontzaglijk veel bereikt. Met dankbaarheid dient het huidige geslacht dit te overwegen, terwijl de toekomst, men denke bijv. maar aan de drooglegging der Zuiderzee, aan de ka nalisatie van Westfriesland, aan de toenemende bloembollen- en groentecultuur en aan den wonder- >aren groei van onze badplaatsen, nog zoovele jroote mogelijkheden in zich bergt. Alvorens het woord te geven aan den heer Gronds- ma, die een overzicht zal geven van het thans afge sloten tijdvak, dankt spr, al degenen, die meege werkt hebben tot het welslagen van dezen dag. In het bijzonder richt spr. zich tot het college van Burgemeester en Wethouders der gemeente Alk maar, voor de geboden gelegenheid, ook nu weer iu het mooie, oude Stadhuis bijeen te mogen komen. Op hoogen prijs wordt ook gesteld de bloemen hulde van de afdeeling Limmen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. Ook wordt dank gebracht aan de pers, voor het rondzenden van de verslagen, waardoor zij het pu bliek de gelegenheid' biedt dezen arbeid der Kamer te volgen. De viering van dit jubileum moge er toe bijdragen dat de waardeering voor hetgeen in deze 75-jarige periode werd bereikt, nog grooter en algemeenor worde. De herdenking yan het verleden wekke nieu we krachten voor de groote toekomst, die ons Noor derkwartier en de Kamer van Koophandel en Fa brieken nog wacht (Applaus.) De herdenkingsrede. Door den heer G. Grondsma, lid der Kamer en te vens secretaris van de commissie tot voorbereiding van het 75-jarig bestaan dier Kamer, sprak na dit openingswoord de herdenkingsrede uit Denkt de mensch doorgaans met weemoed terug aan zijn jeugd, en komt er een verlangen in zijn ziel om «terug te gaan, geheel anders is het met een Ka mer van Koophandel bij' de herdenking van haar 75- jarig bestaan. Wel wil zij gaarne een blik werpen in het verleden en dat tijdvak nog eens dankbaar her denken, doch geen spoor van een wensch is er aan wezig om ook maar één. enkele schrede op de afge legde baan terug te willen treden. Zij gevoelt zioh niet oud geworden, doch, integendeel, in de lenta van haar leven, tot groote dingen in staat. Het is heden 75 jaar geleden dat de toenmalige burgemeester van Alkmaar, de heer P. A. de Lange, de Kamer van Koophandel te Alkmaar plechtig in stalleerde, terwijl 2 jaar later, nl. op 1 October 1855, de oprichting volgde van die te Helder, die thans met de Alkmaarsche Kamer „de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwar tier" vormt. Spr. brengt een stille hulde aan alle oud-leden der beide Kamers, die in den loop der tijden aan de Ka mers zijn ontvallen. In 1853 telde de stad: Alkmaar slechts 10.000 inwo ners, de aanvoer ter kaasmarkt bedroeg in dien tijd Vraagt prijzen en condities van prima vertind-ge» perste bossen, alsmede van melkemmers, zeelten, ensc, ln de Het HOOGST tn kwaliteit. Het LAAGST ln prijs. door Ethel Af. Dell 27. „Lieveling, Ik vrees, dat Je neg niet Iheelemaal wak ker bent,' 'zei ze, op moederlijken toon. „Blijf nog een Poosje liggen, dan zal ik me aankleeden en je je ont bijt boven brengen." «Oh, nee, nee, ik ben van plan dadelijk op te staan," tntwoordde Violet haastig. „Ik zou het niet kunnen vol- wuden langer in bed te moeten blijven. Ik moet ach- 1 or de waarheid van een en ander zien te komen, hoe- Vel alles me c® het oogenbilk nog zoo verward toe- ichijnt Het is zoo donker om me heen. Blinde men- ichen leeren toch ook de voorwerpen om zich heen on- lerschelden, ls het niet? En dat bèn ik geweest, Olga blind, stekeblind, en misschien ben ik het nog, Olga." Ze duwde haar vriendin zachtjes van zich af en be- °n aanstalten te maken om op te staan. Haar oogen lansden helder, maar er lag een angstige uitdrukking a Het was, alsof ze bang was rond om zich heen te 1 tien. I «Wacht ln elk geval, totdat je een kopje thee hebt dronken," drong Olga aan. „Ik zal het even voor je lalen." ..Nee, ga niet weg, Allegro. Laat me alsjeblieft niet deen. Ik kan het niet verdragen." Zij strekte met een feftig gebaar haar beide handen naar haar vriendin P't ..Ga niet weg," smeekte ze. ,Jk ben zoo bang dat... 3 terug zal komen... En ik wil niet hebben, dat hij er ta van weet... Je zult het hem toch niet vertellen, is wel? Beloof het me, Allegro, beloof het me." f ..Aan wien moet is iets beloven, kindje?" Olga stelde C!_Vraag' ^©^tegenstaande ze heel goed wist, hoe het Rotwoord zou luiden. voelde z*ch verre van op haar gemak, ofschoon ze tot kalmte trachtte te brengen door de gedachte, RUIME KEUZE OVERHEMDEN Ï-Ï ZELFBINDERS BOORDEN PETTEN HOEDEN BRETTELS Ï-Ï POCHETTES FANTASIE SOKKEN. Ais altijd, zeer voordeelige prijzen. filiaal Gebr. Bischoff. 4J4 miüioen kilo, tegen 7# millioen kilo in 1927. Niet uit het oog mag worden verloren, dat toen nog alie boeren de kaas zelf bereidden en ze deden dit met hart en ziel. Spr. herinnert aan bet schetsje, dat „Hiildebrand" in de Camera Obscura van de „Noord- hollandsche Boerin" gaf en de Noordhollander des tijds blijkbaar niet vroeg of zijn aanstaand vrouw tje behoorlijk bedreven was in de „Charleston", maar wel of zij een practische wederhelft was. En spr. is er blij om, dat da Hiollandsche boer zich toenmaals een dergelijke flinke huisvrouw wist te kiezen, waardoor de naam van onze kaas zijn goede reputatie zoodanig kon handhaven, dat in 1927 het recordcijfer van 97.32b.000i kilo kon worden uitge voerd. De kaasprijzen heliepen in dien tijd 22—23 gul den per 100 ponden, in 1852 slechts 12r—14 gulden, in het malaise jaar 1808 kostte de kaas in de maand Mei maar i 5 f 6 en de boter 3/4 stuivers het pond. In den loop van het jaar 1927 werd gemiddeld 45 gul den per 100 pond genoteerd. De spreker memoreert dan dat als eerste voorzit ter der Alkmaarsche Kamer fungeerde de heer F. M. v. cL Velde, als secretaris de heer C. Boonacker, hij de Kamer te Den Helder als voorzitter de heer Dirk Bakker en als secretaris de heer Lucas Verheij. Een zeer lange lijst van diverse zaken, tot wier tot standkoming de Kamer heeft meegewerkt, wordt ge noemd, terwijl uit het resumé ook blijkt, dat de Ka mer zich met velerlei vraagstukken bezighield. De voornaamste gebeurtenissen laat spr. de revue pas- seeren, de verschillende mutatiën in de bestuurs functies worden genoemd- Vergaderingen hadden plaats met middenstandsvereenigingen en patroons- vaikorganisaties uit het district en opgericht werd een eigen „Bureau van Advies", dat sedert dien vruchtbaar werkt Sedert 1921 werd ernstig gewaakt voor de beharti ging der economische belangen. De vischhandel te Den Helder, de afzet van de millioenen kilo's grove tuinbouwproducten in de Langedijken, zoowel als de bloembollenexport in Limmen en Noordelijk Noord holland en de zuivelproducten, eischten bij voortdu ring een waakzaam oog, vooral in den tegenwoordi- gen tijd, nu de regeeringen van bijna alle landen de tariefmuren schrikbarend hoog optrekken. Aan de Middenstandsbedrijjven, die in dit district zeer talrijk zijn, dient eveneens geregeld de mede werking der Kamer te worden verleend, tot afwen ding van gevaren, als Weeldebelasting, Vliegende Winkels, cadeaustelsel, enz. enz. Het groote getal van ruim 52000 binnenvaartuigen, dat in 1927 door de Vlotbrug te Alkmaar in het Groot Noondhollandsch Kanaal passeerde, weerspiegelt eenigszins de bedrijvigheid te water. Deze zal echter eerst dè.n ten volle tot haar recht kunnen komen, wanneer de verbeide kanaalplannen zullen zijn vol tooid, tot welker spoedige totstandkoming ieders me dewerking opnieuw wordt ingeroepen. Naast deze openbare werken, waarmede nog niet is aangevangen, wordt ginder aan de oevers der Zui derzee met krachtige hand voortgegaan aan het machtige werk, de drooglegging der Zuiderzee. Daar deze vreedzame landaanwinsten van groote hetee- kennis kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van handel en industrie van haar gewest, besloot de Kamer een commissie in het leven te roepen, dia speciaal dit vraagstuk onder oogen zal zien. H]et handelsregister eischt sedert 1921 veel werk van het secretariaat, het omvat bijna 7000 ingeschre ven handelszaken en bedrijven en sedert 1901 werden reeds ruim 38.000 inlichtingen verstrekt. Het aantal dossiers, hetwelk in d6 afgeioopen 7 jaren ter inzage werd gegeven, bedraagt ruim 18000. Tenslotte dankt de spr. de aanwezigen voor de be langstelling in de historie der Kamer betoond en spreekt de verwachting uit, dat de Kamer onder lei ding van haar eminenten voorzitter, den heer S. W. Arntz èn bijgestaan door haar Ijverigen secretaris, den heer D. J. Scheffel, de taak. die in 1663 op do schouders der Collegies van Commercie werd gelegd, tot „Conservatie ende vermeerdoringhe van de ne gatie" in de toekomst aldus zal mogen waarnemen, dat ons geliefd vaderland in het algemeen, in ons District in het bijzonder, daarvan de vruchten zullen mogen plukken. (Applaus.) Het was met groote belangstelling, dat de aanwezi gen naar dit histroisoh overzicht luisterden en waar bij de heer Grondsma zich voor vele onbekenden deed kennen als een uitmuntend declamator. De gelnkwenachezL Aan verschillende sprekers werd gelegenheid ge geven hartelijke woorden van gelukwensch tot het Bestuur der Kamer te richten. Allereerst werd van die gelegenheid gebruik ge maakt door den heer L .J. Quant, Schout-bh-Nacbt, die wees op het verband tusschen de Kamer en de Marine, omdat beiden handel en nijverheid bescher men. Spr. was getroffen door het jeugdige gevoel van lente dat bij, de Kamer blijkt te bestaan en hoopt dat zij dat gevoel steeds mag blijven behouden. De heer Hendrix, lid van Ged, Staten, wijst er op, dat de Kamers na de reorganisatie van enkele jaren terug in nieuw leven opbloeiden, nu ook het klein bedrijf in de Kamer is opgenomen. Waar tal van maatregelen van het Prov. Bestuur raken de belangen van nijverheid en handel, kan het niet anders of het Prov. Bestuur let bij voortdu ring op het werken der Kamers en spr. hoopt dat de verhouding tusschen de Kamer en het Prov. Bestuur steeds zal zijn een van wederzijdscho waardeering. De heer Mr. Wendelaar, burgemeester van Alk maar, meent namens zijn 38 collega's te spreken, wanneer hiji zegt, dat de gemeentebesturen de advie zen der Kamer op hooge waarde schatten en wat de kanalisatie van Westfriesland betreft, spr. denkt wel dat de gemeenteraad overeenkomstig het advies der Kamer zal besluiten. Spr. hoopt tenslotte dat de Ka mer ook in de toekomst veel zegenrijk werk zal kunnen tot stand brengen en dat zij daarbij nog lange jaren zal profiteeren van de uitmuntende leiding van den voorzitter en den secretaris. Namens de Kamérs van Koophandel in Noordhol land spreekt de Voorzitter der Kamer te Amsterdam, de heer Wagenaar, brengt de beste wenschen over van „Koophandel" te Langendijk en wijst op de pret tige samenwerking tusschen voorzitter, secretari* en personeel met de zakenmenschon. Ook de heer Houwing, burgemeester van Den Hel der, spreekt zijn dank uit voor de uitnoodiging tot dit herdenkingsfeest. Ook Helder ziet in dat vermeer dering van handel en industrie noodig is en daarom een krachtige Kamer van Koophandel. Daarom is er groote belangstelling voor dit herdenkingsfeest. De heer Joh. Rotgans, afgevaardigde van de Mid- denstandsvereendging te Schagen, complimenteert namens zijn vereeniging de jubileerende Kamer en biedt als uiting van waardeering en sympathie een voorzittershamer aan, den wensch uitsprekende, dat nog vele belangrijke zaken onder den hamer door miogen gaan, tot heil van het gewest. Applaus. dat Violet's zenuwen waarschijnlijk een weinig van streek waren. Violet antwoordde haar op een eenigszins ongeduldige wijze: „Natuurlijk heb lk het over Max. Wlen zou ik anders kunnen bedoelen? Beloof me dat je het hem niet vertellen zult, Allegro." Eensklaps vloog Violet uit haar bed overeind en ging voor de deur staan. Haar ademhaling kwam met hor ten en stooten en ze strekte haar armen wijd uit om Olga den uitweg te versperren. „Je moogt hem niet vertellen... wat lk jou zoo Juist gezegd heb. Wanneer hij merkt, dat ik ontsnappen wil, dan zal hij me tegenhouden. Begrijp je het Hnn niet? Oh, waarom kun je niet begrijpen?" Ze beefde van bet hoofd tot de voeten. „Hij waakt bij de deur," vervolgde ze opgewonden. „En hij slaapt noodt. Vannacht was hij' er ook1; heb je hem niet gezien? Oh, die afschuwelijke groene oogen, die in de duisternis fonkelden.Olga, je izult het hem niet zeggen, is het wel, liefste? Je kunt toch niet zoo wreed zijn. Kun je niet begrijpen, wat dit alles voor me beteekent? Is het je dan niet duidelijk, dat het beste gedeelte van me verdwenen is? En ik moet volgenik word gedwongen te volgen. Als hij het niet weet, dan zal het me misschien gelukken er door te kruipen, wanneer hiji niet kijkt. Olga, jiji zou me toch nooit tegen mijn wil gevangen hebben ge houden? Hiji is zoo hard. Allegro hard en mee- doogenloos, En hij houdt de deur stijf gesloten. Ik weet zeker, dat ikl gisterenavond had kunnen ont komen. indien hij er niet geweest was. Dus je zult het hem' heusch niet vertellen? Beloof het me op je eerewoord." Olga hoorde haar bevend van angst aan. Ze wist met geen mogelijkheid, wat ze antwoorden moest. „Het is mijn eenige kans," vervolgde Violet op gebroken toon. „Oh, hoe kun je toch aarzelen? Span nen jullie dan allemaal tegen me samen? Allegro 1 Allegrol" „Houd je nu bedaard, kindje," begon Olga troos tend. „Je hebt het beloofd, Allegro?" Violet keek haar wantrouwend aan. „Ja, natuurlijk, Violet. Nu moet je me loslaten, zoodat ik me kan aankleeen Het is al acht uur en ik weet heusch niet hoe ik op tijd voor het ontbijt zal zijn" Langzaam verwijderde Violet zich van de deur. zag er nog niet geheel en al gerust uit, doch ze zei niets meer en Olga spoedde zich naar haar slaap kamer terug. Het kwam haar voor, alsof er een vreeselijke tragedie ln de lucht hing en een onbe schrijflijk beklemd gevoel had zich van haar mees ter gemaakt. 23e kleedde zichi met zenuwachtige haast en liep vlug de trappen af, zich er vaag over verwonde rend, dat Max izich niet eens verwaardigd had naar de uitwerking van zijn geneesmiddel te komen in- formeeren. Haar verwondering werd nog grooter, toen ze hem kalm achter een courant verscholen aan de ontbijttafel zag zitten. Hij legde het ochtendblad terzijde, toen zij binnentrad en stond op om haar te begroeten. „Nu?" vroeg hij, terwijl hij' haaf' hand in de zijn© hield. Ze keek op en bemerkte, dat hij zijn oogen strak op haar gevestigd hield. Er was iets in zijn optre den, wat haar tegenstond, hoewel ze niet in woorden had kunnen uitduiden, waardoor dit gevoel hij haar werd opgewekt. „Hoe voel je je vanmorgen?" vroeg Max. „Uitstekend, dank je wel," izei Olga kortaf. „Denk je, dat je weer in staat bent jam in te maken?" I Olga hield zich druk met de theekopjes bezig, en I zag niet op, terwijl ze antwoordde: „Ik weet het niet.... Er zijn zoovele andere dingen, waarover ik op het oogenblik moet denken." Hij glimlachte.... den cynischen glimlach, welke 'haar razend kon maken. „Je moogt het fruit niet laten bederven," merkte hij- op. „En vooral niet na al mijn moeite Olga antwoordde niet. Max kon buitengewoon hin derlijk zijn, vond ze. Hij' trok zijn stoel dicht naast i den hare en ging ritten. „En hoe gaat het met de mooie juffrouw Campi- on?" informeerde hij Olga keek hem thans in de oogen, en tot hare groote ergernis werd ze vuurrood. Het verbaast me erg, dat je niet eens naar haar bent gaan kijken," zei ze haperend „Misschien i© dat wel gebeurd," gaf hij te kennsn Ze begon thans de thee uit te schenken en ze be merkte. dat haar handen hinderlijk beefden. „Ik verondersteldat als dit werkelijk gebeurd wasje mij niet hoefde te vragen, hoe het met haar ging." zei ze kalm. Hiji leunde met zijn kin op de hand en keek haar peinzend aan. „Weet je nu nog niet, beste Olga, dat lk heel veel aan jouw oordeel hecht en dit gaarne zoo dikwijls mogelijk wil hooren?" „Dus je bent wèl bij haar geweest?" „Ja, ik heb haar gezien," antwoordde hiji. „Waarom vraag jei mijn opinie dan?"' vroeg Olga. „Dat heb ikl ook nog niet gedaan," gaf: hij' ten antwoord. „Je hebt echter kans, dat dit spoedig zal geschieden. Vond Violet het prettig je vanmorgen te zien.?" .Natuurlijk." „Waarom vindt je dat zoo natuurlijk? Hebben Jul lie dan nooit onaangenaamheden met elkander?"' Hij deed deze vraag, op gekscherenden toon, doch zijn oogen waren nog steeds aandachtig op haar geves tigd. „Wijl kibbelen nooit," zei Olga. „Je wilt zeker zeggen, dat jullie slechts een en kelen keer verschil van meerling hebben, nietwaar? En wat gebeurt er dan onder zulke omstandigheden? Heeft er nimmer een openlijke oorlogsverklaring plaats?" „Nee. nooit," antwoordde Olga „Nooit?" Hij, trok- zijn wenkbrauwen spottend te zamen. „Bedoel je daarmee, dat je haar in alles haar zin geeft? Ik! weet bij ervaring, dat ize buiten gewoon lastig en onhebbelijk kan zijn." „Ik zou haar graag alles willen geven, wat ze maar mocht verlangen, indien het in mijn macht lag," zei Olga op vasten toon. x „Meen je dat werkelijk?" De glimlach was eens klaps om zijn mond verdwenen. „Zelfswanneer het iets betrof, wat je gaarne zélf zou willen be zitten?" Ze knikte. „Zou jiji niet hetzelfde doen voor iemand, die je liefhad;?" „Dat. kan er van afhangen," zei Max voorzichtig. „Oh, ja, natuurlijk," vulde Olga haastig aan. Je bent een man." Hij lachte opnieuw. „Ik heb dezelfde opmerking al een© vroeger van ie gehoord. Ik verzeker je, dat -ik het heusch niet helpen kan. want ik heb mezelf niet- gemaakt. Nee. ik zou nimmer alles wat ik! op de wereld bezat aan de voeten leggen van iemand, die ik liefhad. Er zou altijdeenig voorbehoud moe ten blijven." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1