Schager Courant FUT RAAD BARSINGERHORN, DE ONTZETTENDE BRAND IN DE DRENTSCHE VENEN. Vierde Blad. Motten DE insectendooder De menschen tegenover deze staan machteloos brandende vuurzee. Zaterdag 5 Mei 1928. 71ste Jaargang. No. 8249. Tolgna fngnroanm Inlichtingen iel de toeetend ten tSJn. J Vergadering van den Raad op Vrijdag 4 Mei 1928, fdth middags 3 uur. I Alle leden zijn aanwezig. i. Voorzitter de heer K.B ree baart Dz., burgemeester, waarnemend secretaris'de heer H, H. Dubbelman, f Na opening volgt vaststelling der notulen, die on- j der dankzegging worden goedgekeurd. Modedeelingen. a. Uitslag der verhuring bij openbare inschrijving van het bouwland in den Groetpolder: Jb. Mooliker f120, G. II. Kistemaker f 150, Jn. Schreuders f 105, S. Breebuart. f 177, (gegund). b. de volkstuintjes zijn verhuurd aan diverse per sonen: 84'X snees voor 1507.13, 2 snees waren niet te verhuren en die zijn thans door de gemeente be bouwd met miosterd. c. op 21 Maart 1928 werd kasverificatie bij den Gemeente-Ontvanger gehouden. In kas was f 1583.39M, waarvan f 1262.87 was belegd. d. de eventueel e verhooging van de Leekerbrug is nog in onderzoek, het Gemeentebestuur van Win kel heeft een nadere kostenberekening gevraagd. De Voorzitter zegt, dat bij de kostenberekening reeds rekening was gehouden met het gebruik van ijzeren leggers, zooals het gemeentebestuur van Win kel wenschto en ook met verhooging van het dek van 10 c.M. Spr. zal, omdat er nog een kwestie is, de i zaak met den burgemeester van Winkel bespreken. e. mot het Bannebestuur is over de verbetering i van de Kolhornerkade gesproken, zoomede over stof- bestrijding in het dorp Barsingerhorn. Deze zaak is door dat Bestuur ter nader onder zoek aangehouden. Door het Bannebestuur is toegezegd, de Kolhorner- kade zoo goed mogelijk in orde te maken, op de manier door den heer Kistemaker aangegeven. Wat i de stof bestrijding in het dorp Barsingerhorn betreft, er is een commissie benoemd die een onderzoek zal instellen naar de kosten van een beharding met gou- van veehouuerij en landbouw over het jaar 1927 vrij wel gelijk zijn geweest aan dien van het jaar 1925. Het belastingjaar 192a1927, met dus het jaar 1925 als grondslag, gaf, terwijl het vermenigvuidigings- cijfer 2 was, totaal f 18327.49. Voor het belastingjaar 19281929 wordt een ver- menigvuldiglngscljfer van 2.75 noodig geacht, de ver moedelijke opbrengst zal dan bedragen ruim f25000, terwijl ze zal behooren te zijn f 24450. De heer Engel herinnert er aan, dat de raad vroe ger besloot om den kinderaftrek op 1100 te bepalen, maar dat dit van hooger af niet werd goedgekeurd en de kinderaftrek toen op f 25 werd bepaald. Waar de minister steeds het idee aan de hand geeft om de belastingen te verlagen, wil spr. thans opnieuw trach ten, don kinderaftrek op f 100 bepaald te krijgen. Spr. meent, dat do belastingopbrengst bij oen vermenig- vuldigingscijfer van 2.75 nog genoeg speling overlaat om hiertoe te besluiten. Uok de Voorzitter geloft dit laatst, en zou in geen geval het verraenigvuldigingscijfer hooger dan 2.7' willen bepalen. De heer Smit zou eerst nog wel het verschil in op brengst der belasting willen weten, maar algemeon oordeelt men dat dit verschil gering zal zijn. Den heer Blnauboer valt het togen dat B. en W. met het voorstel tot belastingsvorhooging moeten komen. Spr. heeft altijd gedacht, dat we er finun De heer Engel meent, dat een dergelijke verhooging mogelijk was als er dienstverband bleef bestaan. Wel is er 14 dagen speling, maar spr. ziet daar juist een foef in. Spr. is natuurlijk niet tegen de verhooging. Door den waarnemenden secretaris wordt medego- deeld, dat zelfs als de verhooging niet werd gevraagd en er dus niet toe werd besloten, ambtshalve op 18 Mei de grondslag zou worden verhoogd. Na deze toelichting wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Besloten wordt om, aan de hand van het bepaalde in artikel 98, 8e lid der Gemeentowet, aan Gedepu teerde Staten goedkeuring te verzoeken tot combinatie van de betrekkingen van Secretaris en Ontvanger de- zor gemeente. De nieuwe gemeentesecretaris, ontvanger, enz. Aan do ordo komt de benooming van een gemeente secretaris, ingang 1 Juni 1928. De Raad gaat in comité en na heropening wordt me degedeeld, dat B. en W, de volgende aanbeveling heb ben gemaakt: 1. H. H. Dubbelman, Barsingerhorn; 2. A. Vader, Schagen. Door don Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. van plan zijn in een te maken instructie vast te leggen dat de te benocmon secretaris geen betrekkin- tieel goed voor atondon. Zou het niet wenscheiijk gen zal wuarnemen buiten de gemeente om. De heer zijn de verhooging over 2 jaar te verdeelen. 1 - - - De Voorzitter zegt, <lat er vele zaken zijn tegenge vallen, die ooi-zaak zijn geweest dat boven de be grooting is gegaan. B. en W. hebben het vaste voor nemen, dit niet meer te doen. Aan de school te Ha ringbuizen werd weinig gedaan, omdat gedacht werd, dat ze zou worden opgeheven, de dokterswo ning is veranderd, voor de scholen te Kolhorn en Barsingerhorn ia heel wat uitgegeven. Spr. zou liever in eens uit het tekort geraken, dan in 2 jaar. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, be nevens het voorstel van den heer Engel om den kin deraftrek, op f100 te bepalen. Onzin voor het platteland. Dubbelman, die B. en W. op het oog hebben is bijvoorbeeld secretaris van do Banne, secre taris van den Schrinkkaagpolder, is werkzaam voor een assurantieraaatschappij enz. Dat nu achten B. en W. niet gewcnscht. Een der leden van het col lego van B. en W. heeft er ook bezwaar tegen dat de te benoemen secretaris is secretaris-administrateur van het Armbestuur, niet tegen die functie bij het Weezenbestuur. De meerderheid van het college van B. en W. is voor handhaving van de functie bij het Armbestuur, maar wil wel als blijkt dat de werkzaam heden te druk loopen, den secretaris uit die betrek king ontslaan. De heer Engel, zijnde de minderheid in het college van B. en W., zet uiteen (Jat hij het ongewenscht acht Bescherm uu klseren tegen met Door B. en W. wordt voorgesteld om ann de hand dat de gemeentesecretaris die dan tevens zal worden van het bepaalde in artikel 195, 2e lid der Lager On- g6m®®nte-ontvanger, ambtenaar van den Burgoilij- derwijswet, Ged. Staten vrijstelling te verzoeken van ken Stand correspondent der arbeidsbemiddeling, de verplichting tot het geven van onderwijs in iicha- wordJ administrateur van het Armbestuur. Spr. melijke oefeningen wl^st °P de Hio<»elijke uitbreiding van de gemeonte, Ook hier worut mededeeling gedaan van de eischen daardoor de vermeerdering van werkzaamheden in die zullen worden gesteld, ten aanzien van gymnas- a^er^el functies en als het dan tenslotte verkeerd tieklokaal en speelterrein en gewezen op de moei- 8?^' jf dat °"z.e A &6!1 3ckuld- Bovendien de admi e - nistratie van het Armbestuur gaat buiten die van de gemeente om. Als er iets is bij het Armbestuur, be staat er beroep open bij het gemeentebestuur en waar de gemeente-secretaris ook is adviseur van den lijkheden die voor het geven van bedoeld onderwij, ondervangen zullen moeten worden. Er is dus alles voor te Zeggen om ontheffing te vragen. De heer Kistemaker zou willen, dat in de verga- dering van de Vereeniging van Burgemeesters en Raad> &cM spr. het niet goed dat de gemeente-secre- Secretarissen zooveel mogelijk werd geageerd tegen taris ook 13 secretaris van het Armbestuur, btraks invoering van vak j. Spr. wijst op het bestaan der zal worden voorgesteld een ambtenaar ter secretarie dalite. Wel zal dit voornamelijk een gemeentebelang gymnastiekverenigingen en op de noodzakelijkheid te benoemen op f500, de heer Dubbelman had f 1000, zijn, maar omdat de gemeente verschillende dealen dat de uren voor h°et fager ondgrwij8 niet disponibel zoodat we dus een kracht zullen krijgen die minder heeft, die voor een dergelijke behandeling van den j wc>rden gesteld voor vak j. Het is wenscheiijk dat zal prestoeren, gevolg dus dat de secretaris meer weg in aanmerking kunnen komen, is een oplossing den minister gewezen wordt op den onzin voor het werk ter secretarie zal moeten doen. niHt. zr>o a-AmftkicAidk platteland. (De heer Kistemaker wijst er op, dat de heer Engel De heer Engel is het met den heer Kistemaker verschillende mogelijkheden heeft opgenoemd en als eens en gelooft dat men in Den Haag zelf niet weet die mogelijkheden werkelijkheid waren, zou spr. de hoe het op het platteland voor elkaar te moeten zet- bezwaren onderschrijven. Dit is echter nog niet het ten. Het zou veel beter wezen, dat menschen, die fi- 8eval en sPr- zou dus in de instructie willen zien nantieel bezwaar haclden om hun kinderen naar de vastgelegd, zooals door B. en W. reeds Is overgeno- gymnastiekvereenigingen te sturen, door de gemeen- men, om, indien bleek dat de werkzaamheden te druk ten werden geholpen. waren, den Raad het recht te geven den gemeente- Besloten wordt de ontheffing te vragen en op voor- secretaris als secretaris van het Armbestuur te ont stel van den Voorzitter zal namens den raad een slaan. Spr. wijst er op dat het voor den Raad w'en- adres tot de Vereeniging van Burgemeesers en Se- schelijk is als beide functies in één hand blijven, op- cretarissen worden gericht waarin op de genoemde dat de Raad gemakkelijk inlichtingen kan krijgen, bezwaren zal worden gewezen. Be heer Engel heeft ook nu reeds bezwaar tegen de combinatie en wijst op de vermeerdering van werk- Ingekomen is een adres van het Comité Olympische zuamheden voor gemeenteijontvanger, doordat we Spelen 1928 om een subsidie van f 10.—. bier forensen krijgen. Spr. acht het ook niet goed dat B. en W. stellen voor gunstig op dit adres te be- waar de gemeente het Armbestuur controleert, een 0 r t r- 4 «r vi schikken, omdat zij oordeelen dat de Olympische gemeente-ambtenaar deel van dat Armbestuur uit- ziitm g Commi5sle Wenn8 van Spelen in'het belang van geheel Nederland «lK met maakt het OP de Zuiderzeewerken, een bezoek aan onze Spr. wil den heer Dubbelman graag als secrete- e.L-H. iSv Commissie van toezicht lager on- gemeente mogelijk wordt geacht. ris, maar acht de beide functies onvereenigbaar. Als r I De heer Blaauboer vindt dat een ieder ziin eieen spr.'s voorstel niet wordt aangenomen, zal hl] dus Bij teZtgrtxA?^Sbfzoeïe^blMk^dat er bii envtias maar moet doppen. Spr. zou de f 10 - liever voor de benoeming blanco moeten stemmen. «'gelegde schoolbezoeken Week, dat er_bfl v00r de plaatse]ljke VCreenigingen bestemmen, dan VUUlA.WalllA.li. C.C 11 aan enm 1 i A ,.-rw. i„.,^.«.11 niet zoo gemakkelijk. Na het onderzoek zal dus een verdere bespreking volgen. Voor het dorp Kolhorn zijn 4 brandkranen besteld bij het P.W.N. Hoewel door den Raad is besloten ook voor Bar singerhorn brandkranen aan te schaffen, geven B. en W. in overweging dit besluit voorloopig op te Schorten, omdat er tfen soort stoomspuit verkrijg baar schijnt te zijn, die heel wat goedkooper is. De Raad kan goedvinden voorloopig zich te bepa- len'en tot de aanschaffing van de brandkranen te Kolhorn. Ingekomen stukken. 1. Jaarverslag Winteravondschool te Kolhorn 1927—;1928. 2. Jaarverslag Winteravondschool te Haringhui zen 1927—1928. voor een comité waar het in versmelt. De heer Engel ziet in de Olympische spelep een kinderen heel wat afwijkingen I groot, anatal kinderen hadden luizen op 't noofd, de [kinderen van de school te Haringhuizen maakten nrMdP^ftm speieji een: echter een goede uitzondering. h. 5?n „XTi n-ugi T In overweging wordt gegeven een kaartsysteem in qir]i' Vnrrtr»L»n sï. .At 5 t 8 ®fï te stellen, opdat de diverse afwijkingen hierop kun- ÏALli IiraArfkk.°"- SPr'. a?ht het e?.n wereldbelang Den heer Smit spijt hot dat de hoor Engel zijn standpunt zoo handhaaft. Spr. meent, dat het voorstel van B. en W. al voldoende tegemoet komt aan het bezwaar van don heer Engel, terwijl do combinatie toch ook voor de gemeente voordeel oplevert. Spr. zou graag zien, dat de heer Dubbelman met lgemeene stemmen werd benoemd, on geeft den heer Engel ln overweging niet te zwaar te tillen aan zijn bezwoar. Do heer Engel erkent dat hij niet in een gemakke lijke positie is, maar hij zit hier voor het gemeente belang en de combinatie acht spr. niet in het belang der gemeente. Spr. heeft reeds lang het verkeerde ingezien van die opeenstapeling van allerlei functies in één hand. De heer Burger kan na de toelichting van den heer KÜatemaker met, het voorstel der meerderheid van B. en W. meegaan. Het voorstel-Engel wordt verworpen. Voor alleen de heer Engel; het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. De heer Dubbelman wordt vervolgens met 6 stem men benoemd tot gemeente-secretaris, 1 stem werd blanco uitgebracht. Op de desbetreffende vraag van den Voorzitter ver klaart de heer Dubbelman de benoeming met genoe gen te aanvaarden en den Raad te danken voor deze benoeming. Met algemeene stemmen wordt de heer Dubbelman benoemd tot gemeente-ontvanger en tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De zokerheid voor den gemeente-ontvanger wordt bepaald op f 7500. Tot voorzitter van de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling, wordt benoemd de heer J. J. Werner, tot lid van de schattingscommissie de heer C. Smit Gz. Voor een nieuw te benoemen ambtenaar ter secre tarie, wordt de jaarwedde bepaald on f500. De rondvraag. Bij de rondvraag brengt de heer Burger ter sprak? de moeilijkheden die er voor de visschers bestaan, doordat zij in de buitenhaven hun schuiten niet meer kunnen bergen, in verband met de Zuiderzeewerken. De visschers willen hun schepen nu in de binnenha ven brengen, maar de vraag is dan, hoe het 's mor gens vroeg moet met het schutten in de zeesluis. Er wordt gezegd, dat de sluiswachter niet verplicht is ten allen tijde te schutten. iDe heer Engel meent, dat er met den polder Waard en Gqoet een contract is gesloten, waarbij een onbe lemmerde doorvaart is bedongen. Spr. zou het wen scheiijk vinden dat de zaak na onderling overleg werd geregeld. De voorzitter belooft er met den dijkgraaf over te zullen spreken. De heer Kistemaker is jaren als raadslid getuige geweest van het vele werk dat onze scheidende secretaris voor de gemeente heeft gedaan. Spr. kan niet nalaten hem daarvoor hulde te 'brengen en uit den wensch dat de heer Bronder met zijn vrouw nog een recht rustige, gezellige tijd zal, hebben, dien hij ten volle heeft verdiend. De Voorzitter sluit zich gaarne bij deze woorden aan en hoopt ook dat de heer Bronder nog lange ja ren met sijn vrouw en kinderen 'n pleizierigen ou den dag moge genieten. Hierna sluiting. Zooals reeds vanaf den aanvang werd gevreesd, nemen de branden in de Drentsche venen steeds groo- teren omvang aan en dreigt hij zich te ontwikkelen raad, dat de heer P. Bronder voor de verdere waarne- tot der vreeselijkste, die men in de laatste jaren mmg van zijn betrekkingen ongeschikt wordt geacht, he6ft meegemaakt. 7. Schrijven van de Commissie van uitvoering van terwV d°or d®n Voorzitter wordt medegedeeld, dat in de eerste plaats daaraan te wijten, dat don vleeschkeuringsdienst in den kring Barsinger- 13 veideend en hier veel meer turf op het veld staat. Al deze turf hom, waarbij! als aanvullmg op het conc stellen, opdat de diverse afwijkingen hierop ku-i- nen worden vermeld. Cvor de aanschaffing van een dergelijk kaart systeem hebben B. en W. nog geen beslissing geno men. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het aantal leerlingen te Kolhorn na 1 Mei belangrijk is vermeerderd en thans 12G bedraagt, ondanks de 5 kinderen, die thans weer naar de school te Lutje winkel zijn verplaatst. B. bn W. hebben, nu het aantal kinderen te Kol horn zoo beduidend is, 7 of 8 kinderen van de Kreil naar de school te Barsingerhorn doen gaan, opdat de kans bestaat, dat wordt het voorstel-Zijlstra door de lo Kamer aangenomen, daar een meerdere leer kracht kan worden aangesteld. £6. Verslag Gezondheidscommissie te Schagen '27. oering var Barsinger- op het concept-gemeen schappelijke regeling wordt toegezonden een model besluit considerans. 8. Schrijven van de Commissie van uitvoering van den vleeschkeuringsdienst in den kring Barsin gerhorn, waarin wordt voorgesteld, zoo 9 gemeen ten de concept-gemeenschappelijke regeling mochten goedkeuren, evengoed de plannen te laten doorgaan. Waar thans alle 10 gemeenten hebben besloten tot aansluiting wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. 9. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededee ling, dat de verlies- en winstrekening van den keu ringsdienst voor waren, kring Alkmaar, voor 1926 is goedgekeurd. 1 10. Schrijven van Ged. Staten, houdende mededee- ling, dat de 'begrooting voor 1928 van den keurings- I dienst voor waren, kring Alkmaar, is goedgekeurd. Gemeentelijke subsidie f301.02( gemeentebegrooting wijst aan f400.—). 11. Schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat het Rijksvoorschot voor 1928 voor het Lager Onderwijs is bepaald op 112640.zuiver, (gemeentebegrooting wijst aan 112803.91 zuiver). 12. Schrijven van den Minister van Arbeid, Han- Qel en Nijverheid, dat ten behoeve van de arbeids bemiddeling voor 1027 wederom f GO Rijkssubsidie zal worden verstrekt. 13. Schrijven van het P.E.N., dat ten behoeve van ■w spanning van het Laagspanningsnet te Haring buizen in den loop van dit jaar aldaar een nieuw voe- diogspunt zal worden gebouwd. Voor bijzonder onderwijs. dat men op deze wijze met elkaar wedijvert, beter dan met wapengeweld. Laat de gemeente nu maar een voorbeeld geven aan het Rijk, hoe het moet. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten de subsidie te verleenen, tegen stemde de heer Blaauboer. Het voorstel van B. en W. om den heer C. Smit Gz., aan te wijzen als gevolmachtigde dezer gemeente in de vergaderingen van den Hooglandspolder. (Momen teel is deze volmacht in handen van Burgemeester), wordt zonder bespreking goedgevonden. Het ontslag aan den gemeentesecretaris. Ingekomen is de mededeeling van den Pensioen- MET GRöOTE SNELHEID VERSPREIDT HET VUUR ZICHT OVER EN DOOR DEN GROND. met de maand Mei 1928. is een prooi der fel oplaaiende vlammen geworden. Door B. en W. wordt voorgesteld om voor de maan-jjet geheel vormt één vuurzee, die een grootsch maar den April (alsnog) en Mei wederom een bedrag van I angstwekkend schouwspel biedt. De bewoners der finper week beschikbaar te stellen als belooning omliggend huizen en tallooze nieuwsgierige Drente- f 10. voor een tijdelijk ambtenaar ter Gemeente-secretarie. Ook met dit voorstel gaat de Raad accoord. Van den heer P. Bronder is dan ingekomen een adres om eervol ontslag als: Adm. van den Vleesch keuringsdienst, per 16 Mei a.s.; Gemeente-secretaris, Gemeente-ontvanger, Ambtenaar van den Burgerlij ken Stand, Voorzitter van de Commissie van Toe zicht op de Arbeidsbemiddeling, Lid van de Schat tingscommissie dezer gemeente, alles tegen 1 Juni a.s. •Met algemeene stemmen wordt het gevraagde ont slag eervol verleend en de Voorzitter meent uit naam van den Raad te spreken, wanneer hij den heer Bron naren slaan met strakke blikken de vorderingen van het onheilbrengende vuur gade. Het is alles even troosteloos. Er is angst en beklemming in hun wezen. Het land en de menschen geven den indruk van een naderend onheid, waaraan geen ontkomen aan is, wanneer men bedenkt, dat daar onbeperkt voedsel voor het alles verwoestende vuur Jigt opgestapeld. Daar liggen honderden vierkante K.M. aan voedsel voor het vuur. Daar liggen duizenden eeuwen vege tatie, tot veen verstard, waaraan gretig de vlammen lekken. Het zijn niet enkel de turfstobbij( zooals men ze noemt, de hooge stapels drogende en gedroogde der hartelijk dank zegt voor hetgeen hij gedurende turft dje gloeien. Het is de aarde, die brandt, schroeit de 45 jaar dat hij op de secretarie is werkzaam ge weest, voor de gemeente heeft verricht. Spr. brengt hem daar hartelijk dank voor en stelt voor tot den heer Bronder een schrijven te richten, waarin hem een dusdanigen danik wordt .gebracht. (Teekenen van instemming.) Advies is ingekomen van de Commissie van Uit voering van den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, om aan den heer Bronder per 16 Mei a.s. eervol ont slag te verleenen als Adm. van den Vleeschkourines- dienst. B. en W. adviseeren gunstig. Overeenkomstig dit advies wordt besloten en de Voorzitter deelt mede, dat ook door de Commissie van Uitvoering een schrijven met dankbetuiging aan den heer Bronder zal worden gericht. B. en W. adviseeren om per 16 Mei a.s. den pen- sioengrondslag van den heer Bronder als Secretaris, Aan de orde komt een adres van"sT""wijma, "te Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand Haringhuizen om vergooding als bedoeld in artikel thans f2509. te verhoogen tot f3109. (in verband [3 der Lager Onderwijswet, voor vervoer van zijn met desbetreffend verzoek van belanghebbende), kinderen naar de school te Stroet, gemeente St. Door (len heer Engel wordt medegedeeld, dat hij Maarten. per abuis niet ter vergadering van B. en W. is geweest Ö- en W. stellen voor, ten behoeve van Wijma twee en wel met het advies van B. en W. te kunnen mee vielen aan te schaffen. De kosten zullen bedragen gaan, maar niet te begrijpen, hoe een dergelijke re- t Goedgevonden. Belastingverhooging. en walmt. Vuur. dat sluipt over en door den grond: een oogenblik stil uitgedoofd, dan heft het zich bo ven den grond, en weer een eindweegs laaiend, gloeit het weer op. Het voedsel is eindeloos en menschenmacht is niet in staat daartegen iets te doen. Alleen een regen van dagenlang kan het vuur blusschen, dat nu oplaait in het veen rondom Emmen, bij Valthermond, Bar- ger-Compascuum, en Emmer-Erfscheiderveen en niet alleen daar. De hemel toont zich steeds meer ge kleurd tot aan on over de Duitsche grens, waar ook het vuur schroeit. In deze warme voorjaarsadgen is één vonk uit een koffievuurtje genoeg of een moed willig neergeworpen vonk, om de vlammen hoog op te doen laaien. Een herhaling van de ramp van 1917 ge vreesd. De bewoners zijn afhankelijk van de natuurkrach ten, waaraan zij vrijwel met gebonden handen zijn overgeleverd. De wind voornamelijk bepaalt wispel turig. hoe ver het vuur zal doordrinigen. Blijft de wind uit het Zuiden waaien, en met on verminderde of toenemende kracht, dan zullen tal rijke huizen in de vlammen opgaan. Dat tenminste menschcnlevens gespaard mogen blijven en wij in dit opzicht geen herhaling van 1917 mogen beleven. Ook) toeni stonden de Drentsche venen in lichte laaie en was de loodgrijze lucht met een somberen gloed gekleurd. I-Tct vuur beperkte zich toen niet tot de turf, maar breidde zich voortdurend uit en greep zou hij eerst tien jaar aan den dienst verbonden moe- en waar men thans ook zoo zeer voor vreest on- geling mogelijk is. Slaan we geen blunder? De Voorzitter zegt, dat de verhooging zit in het sa- B. en W. stellen voor, het vermenigvuldigingscijfer laris van administrateur van den Vlecschkeurings- !ïSr de G I-B- belastingjaar 1928—1929 tebepalen op dienst. Die betrekking is geregeld door den heer Bron- Y&. vorig jaar 2. Het spijt B. en W. met dit voor- der waargenomen, de promie is betaald, de heer Bron- fel te moeten komen, maar steeds met een tekort der is afgekeurd. Want was dat niet het geval, dan moeten werken is ook niet pleizierig. verbiddellijk alles aan,( wat binnen zijn bereik kwam. Den menschen sloeg de schrik om het hart en zij vluchtten bij de nadering van den heeten adem, die dood en verderf over het land venspreddde. OVeral zag men in der haast meegenomen huisraad, dat men niet verder dragon kon, langs den weg liggen. Het eene huis na het andere werd aangetast. In den Valthermond, den Weerdingermond, de Exloërmon- den, bij Emmen en Eminxercompascuum, overal stond het veen in brand. Toen kwamen 13 menschen. die door het vuur wer den overvallen, om het leven, terwijl bovendien 7 personen met hun schuit, die zich niet tijdig wisten te redden, den vlammen ten offer vielen. Meer dan honderd huizen zijn toen verbrand. Hoe nu de omwonende gezinnen den nacht moeten door brengen. is vooralsnog een raadsel. Van kracht en richting van den wind hangt het nu af, of deze brand een herhaling zal worden van de ramp van 1917. De woonhuizen reeds bedreigd. Reeds worden de woningen bedreigd. Geweldige rookkolommen, die aan alle zijden opstijgen, verra den het woeden van hevige branden. Op verschillende punten, vooral in de omgeving van Barger-Compas- cum eni te Klazieneiveeni-Noorcl!, houdt het vuur he vig huis. Te Klazinaveen was Donderdagochtend de brand uitgebroken op de veenderij van den heer van Polen. De" zeer sterke wind dreef het vuur met zeer groote snelheid voor zich uit. 's Middags waren op deze veenderij en op die van de N.V. Scholteh's Veen- maatschappij. van den heer van Duin en eenige an dere, reeds honderden stapels turf verbrand. Eenige huizen langs het Scholtens-kanaal liepen groot ge vaar. De daarachter staande schuurtjes en veestal lingen waren gedeeltelijk rpeds verbrand. De wonin gen zijn ontruimd. Over groote afstanden langs den weg ziet men de inboedels staan. Kinderen lagen aan den kant van den weg te bed. Aan blusschen of voorkomen van het in brand geraken van de wonin gen vavlt niet te denken. Er is gebrek aan bluschma- terioal, maar ook al zou dit in voldoende mate aan wezig zijn, dan zou dit toch weinig baten, daar do zware rookwolken het onmogelijk maken dicht ge noeg bij de vuurhaarden te komen. Al het. beschik bare brandwoerraateriaal van de particuliere veen- bedrijven is voortdurend in actie. Te Emmer-Erfscheiderveen was de brand minder ernstig en is niet direct gevaar voor de woningen aanwezig. In het veengebied te Valthermond echter woedt do brand met groote hevigheid; het vuur was hier ge naderd tot «aan de bebouwde kom. Donderdagmiddag vatte de eerste woning, die van het gezin I.asker, vlam. Het huisraad, ook uit de daarn.aast staande wo ningen, werd door de bewoners gedeeltelijk in den grond begraven, voor een ander deel in het water geworpen. De brandweer was bezig met behulp^ van een stoomspuit uit Musselkanaal het nieuw-geboüwde café van C. Klein te behouden. Het is echter sterk te betwijfelen of dit gelukken zal. Het eenige wat afdoende zou helpen, is een sterke regenval. Indien de wind blijft waaien met de kraéht

Schager Courant | 1928 | | pagina 13