Fa. L. B0LTE, Schagen. CITOCOL Inderlinge Brandwaarborg-Maatschappij, Bloemkoolplanten Fa. Gebr. Rotgans, £üü<erenJ)oc^aLvti VERZEKERT U bij de Puddingen AliiidyeJPuddina PUDDINGFABRIEK GRONINGEM Hoogzijde E 16 'hoc' Telef. 99. Zoo «rf iul Ik fe«t op takt ©ogenblik nikt, iralT Laat ik Je den go «den raad fftvan niet tegen dan pamandant van daia dingen ta rappan. KI] ia var* ibrikkeiyk ontdaan ovar dit tweede gaval. Dia arma altioba! Hi] waa aan baata kerel. En U dankt, dat dia graaf Raoul... Laten -we van het onderwerp afatappan, aal hij neakend. Ik wil ar llevar niet ovar daakan. Kom mat dlneeren. Als de majoor mij inviteert. Ik ral hem aanraden dat te doen. Hi) zal het pret ij vinden ónder deze omstandigheden. En wat zeg Je Arvan: we vonden zea fleeschen champagne verborgen ider de trap. Het plotseling binnenkomen van Heseltlne deed im ophouden. Die vreemde Engelschman, die zijn ver- and verloren had omdat zijn meisje hem in de steek ad gelaten, schoen door de opwinding zijn zwijgen te #bben verleerd. Hij nam plaats In aan de plano en fieldc de „Marche Funèbre" van Chopin. HIJ speelde Bit zooveel innig gevoel, dat Zlmlnsky en ik er ont- ird van waren. Bij den laatsten toon, die klonk als i snik, sprong hij op en zei opgewonden: Von Arnhelm doorzoekt het huis van de kelder bet dak. Jullie moeten meekomen. WJ volgden hem. De Duitsche commandant wilde et aan tafel gaan, voordat hij eiken hoek en ieder gat lorzocht had. Het was een van die oeroude vesting- steel en, zooals er nog enkele in Frankrijk ta vinden |n. Wij gingen van de eene galerij naar de andere, sa~ i In en salon uit, terwijl de schoenen ven de eolda- i dof op de parketvloeren sloegen. Ieder tapijt werd opgelioht, de paneelmuren werden klopt, oogen spiedden onder de van eohietg&ten voor ne vensterbanken, met moeite beklommen we een er wrakke trap, die naar een toren leidde. Ten slotte rspreidden we ons. Ik bevond mij in een kamer met gezette vogels achter glas. Ik heb voor dergelijke din- n nog al belangstelling on bekeek de verzameling dus os, toen ik opeens een stem hoorde, die uit de tnge- mden van de aarde scheen te komen. Kom eene met een licht, door den tocht Is mijn art uitgewaaid. U herkende de etem van den Bngeleohman en, rond- nde, zag ik in een hoek van de kamer aljn hoofd uit n grond opsteken. Hij moest daar een geheime trap bben gevonden, door een groot houten luik verbor- n. Ik kwam naar hem toe en keek langs een wentel- p naar omlaag. De lucht, die uit de donkere opening iteeg, maakte me wee. Ik denk dat het naar een gevangenis leidt, zei hy chend. Geef mij de lantaarn maar, als Je bang bent i mee te gaan. Je kunt zelf het licht wel dragen, daar jy voorop at, maar lk ben evenmin bang als jy, zei ik. Maar i die graaf daar beneden is, zal hy wel korte metten it je niaken. rot eenlg antwoord greep hy my de lantaarn uit myn nd en terwyi hy hem zoo hield, dat er wat licht in t gat viel, daalde hy langzaam af. Ik volgde, en moest ed oppassen om niet naar beneden te glijden, daar treden bedekt waren door een jarenlang aangegroei- glibberlge gladde laag vuil. Het was een vreeseiyke ats. Wees voorzichtig, Je zult daar meer ratten dan insohen vinden, riep ik. Ifljn stem werd door de steenen muren rondom den [rond weerkaatst Steeds lager ging het. Opeens riep leltine, die een heel eind onder my was: Je hebt ijk; het wemelt hier van ratten. Pas op het licht waarschuwde lk. Is de Fransch- in daar? Daar is een gat ta» het midden van den steenen vloer, antwoordde hij, Het ïykt op een wsl, aan dén tyds cyn smalle Dieren uitsteeksels. Xk «al naar bene den gaan. En Ik sal hier In de duleternie aohterbiyvenT Ga maar gerust teruff, als Je het onaanfenaam vindt! Om daar alleen te staan, in dat donkere fat, met uit gehongerde ratten, zoo groot als katten, neen, aange naam vond lk dat niet Ik voegde my weer by Zlmlnsky en de overigen en een uur lang werd de tocht nog voortgezet Toen moes ten we het opgeven. Heseltlne was nog niet terug, toen we naar de eetkamer gingen. Een van deze Duitsche beeldstormers had een Ingelegd kabinet in brandhout veranderd en we konden onze gezichten wel schroeien by het vuur. Op tafel stond een groote, goudkleurige gebraden gans met «enigen van de zoo juist ontdekte champagneflesschen. Het zag er aanlokkeiyk uit maar von Arnhelm keek grimmig. Woede over het verlies van zyn officieren en vrees voor erger dat nog komen kon, hadden een zwygenden duivel van hem gemaakt Zimlnsky fluisterde: Denk erom, geen woord hoor! Als je spreekt zal hy je in arrest stellen of het huis uitzetten in de duisternis. Dus zweeg ik. Maar waar was de Engelschman? De commandant werd steeds zenuwachtiger. Hy raakte de gans ternauwernood aan, ofschoon hij enorme kwanti teiten wijn verzwolg. Ik dacht aan de verschrikkelijke put onder in de veraiymde gevangenis eo waagde ein delijk te zeggen: Het i» mogelijk dat ik... Houdt gij Uw mond! Zijn roode oogen keken mij aan met starren blik. Ik zweeg. Heseltlne heeft niemand ooit terugge zien! Nooit zal ik dien nacht vergeten. Op de tafel stond een ennorme vaas vol met lelietjes van dalen, uit een van de broeikassen, die een fijne geur gaven. De Oostenrijker v/erd er poëtisch van. Met zijn blozend ge zicht en tintelende oogen scheen hij de vree» niet te kennen, dis von Arnhelm telkens en telkens weer naar het glas deed grijpen. Deze was ten slotte zoo beneveld, dat hij den vermiste vergat èn Neitzche én Foulkes en als levenloos in zijn hooggerugden eiken houten stoel zat en maar rechtuit staarde, in zulk een verstarring, dat ik er van huiverde. Zoo epoedig 13c kon, verdween ik. Wi) mijn alaap- kamer te kunnen opzoeken. De huzaar, die den vorigen nacht voor mijn deur had gelegen, was er nu weer. Hij sprong op en groette. Een flink vuur had hij in mijn kamer aangelegd; de bevroren ruiten glinsterden er door en de muren ver toonden dansende schaduwen. Ik ging in bed, maar de slaap bleef eerst uit. Langs galerij en 'gang hoorde ik voortdurend de voetstap pen der Pruisen, want de commandant had het heele detachement in het kasteel ondergebracht. In loeiende vlagen regeerde de wind over het bevroren land schap, waar de moerassen tot ijzer waren geworden en de kleine vogels dood van de boomen vielen, en waar zoo menig jonge man in de sneeuw te slapen lag, om nooit weer te ontwaken. Een uur omtrent zal ik geslapen hebben, toen ik plotseling wakker werd. Er moest iets gebeurd zijn of er stond iets te gebeuren. Ik sprong het bed uit, door instinct gewaarschuwd. Op hetzelfde moment hoorde ik den aanroep van den huzaar buiten de deur; Wie daar? Toen volgde een knal, in die doodsche stilte aan doende als een kanonschot en ik vloog naar de deur. 1 Btn rrttwHJkt aanblik wachtte mtj.. De fcutaar boog sich over het lichaam van Zimineky, die in de borst getroffen wm. 't Geweer Sag op den grond. Uit een bovenvenater viel julit een maneetraal over mijn armen vriend, die in de armen van den schildwacht ruitte. Ik vreet, dat ik goed gemikt heb, mompelde de Duitecher. Ik zag een witte figuur, die op mijn aanroep niet antwoordde. En ik heb orders om op zien te schieten. Ach! Dat God mij vergeven moge! Haastige menschen kwamen aanrennen. Toen ik bij Ziminsky geknield lag, begreep ik, dat zijn seconden geteld waren. Hij herkende mij en glimlachte en die weemoedige glimlach joeg mij de tranen in mijn ooi k boog mij om de woorden' op te vangen, die arijn bleeke lippen fluisterden. Ik kwam om je gezelschap te houden. De schild wacht heeft geen schuld.» Vaarwel, myn vriend.... i:k ben blij»* blij» Mijn liefste, zij ia mijn xij, haar armen voel ik om rnjj ho«n r. Zijn lijk werd weggebracht en ik ging weer naar mijn kamer, waar ik een paar blokken hout op het vuur legde. Ik bleef op den parketvloer heen en weer loopen met mijn gedachten bij de tragedie, die het kasteel waa komen bezoeken. Voor dezen laatsten doode' was de Graaf da Compégnade tenminste niet verantwoordelij k. De laatste? Waarschijnlijk niet, want von Arn helm waa nog in leven! De commandant trad binnen. Hij was heelemaal gekleed, misschien ook was hij niet uit de kleeren geweest Hij sloot de deur en keek of er een sleutel op was, maar deze ontbrak. Een vloek uitstootend, plaatste hij den rug van een stoel zóó, onder de deurknop, dat openen van buiten niet -mogelijk was. Ik wil alles weten over den dood van Ziminsky, viel hij uit Ze vertelden mij, dat het een ongeluk was, is dat zoo? Zonder twijfel Hoe is dat toegegaan? Ik vertelde hem wat ik wiit Hij scheen «r door op gelucht en een armstoel naar het vuur schuivend, iet hij zich erin valen. De schok had hem ontnuch terd; maar zijn zenuwen waren kapot. Blijkbaar was hij blij gezelschap in mij te vinden, ik trok daarvan partij en waagde te zeggen: Ais u het goedvindt commandant, dan wil ik u graag eens vertellen, wat mijn vermoedens zijn met betrekking tot den dood van uw officieren. De angst had hem getemd, ofschoon zijn antwoord: wat duivel zoudt U daarvan weten? brutaal ge noeg was. i Ziminsky heeft my van het geheim verteld, zei ik, terwijl ik op den rand van het bed ging zitten. De purperen blos van woede verdween opeens van zijn gezicht. Zijn dunne lippen krulden zich verach telijk. Laat mij U waarschuwen, U niet in zaken te mengen, die U niet aangaan, gromde hij. Met spionnen ben ik gewend, korte metten te maken. Wel, dan zal ik het wel voor me houden, ant woordde ik. Nee, je zult het me zeggen, maar als je me leugens op den mouw speldt, laat ik je neerschieten. Die voorwaarden neem ik aan. Luister! De brief die U ontvangen hebt, was duidelijk genoeg. Het was de graaf, die kapitein Foulkes doodschoot; luitenant Neitzche is door de hand van een ande ren Fransch patriot gevallen, maar de.Engelschman Heseltlne is weer door de Compégnade in een der grranfenleetn na tart kasteel gedood, Hot komt U daaraan? barstte de ander uit. Ik sag hem afdaltn In dt gevangenis, waaruit hy nooit ierugkttrds. Na een pauie ging ik voort: Wat Ziminsky aan gaat, de arme drommel, hij wa« de tweede officier met wiens dood de graal niets te maken heeft. Maar vergeef mij commandant, alt ik zoo vrij ben U te waarschuwen om op Uw hoede te zijn, want ik ben er absoluut zeker van, dot de Compégnade zich in het kasteel bevindt. Ik zal U zeggen waarom. Laten we eens veronderstellen, dat het regiment van de Graaf tot de troepen behoorde, die door ge neraal von Werder over de Zwitsersohe grens wer den gedrongen, waar ze ontwapend en geinterneerd zijn. Daar hoorde de Compégnade van het lot van z^n jonge vrouw. Hij nam het wanhopige besluit alléén de grens weer over te trekken, om wraak te nemen. Laten we verder veronderstellen, dat hij op een van die wreede relieken stuitte, die den weg van generaal von Werder's leger merkte: een lijk dat daar bevroren aan den wegkant ligt, of in het spoor van een artilleriewagen. Dat iijk kan hem een vermomming hebben verschaft; het kan het lijk ge weest zijn van een van die oorlogscorrespondenten, die overal aanwezig zijn en wel eens bij ongeluk ge dood worden. De Graaf leent de Weeding van den verongelukte en miaakt zich meester van zijn pa pleren, onder deze bevindt zich een pas van von Werder zelf. Op deze manier uitgerust, zou hij, als hij tenminste vloeiend Engelseh spreekt^.. Enfin, ik na wel dat ge me begrijpt. Hij leek een marmerbeeld, als bevroren zat hij in zijn stoel. Zelfs zijn pupillen leken verstard, terwijl ce voortdurend op mij gericht bleven. - En op deze manier, commandant, ging ik voort, terwijl ik mijn revolver in mijn zak omklemde, op deze manier is Graaf de Compégnade vermoedelijk zijn kasteel binnengekomen. Nadat hij dien eersten avond met u gedineerd had, ging hij naar buiten naar de stallen om zijn paard te verzorgen, maar op weg daarheen, joeg hij aen kogel door het hoofd van den kapitein; Neitzche, dat heb ik u gezegd, heeft den dood gevonden door den hand van een Fr&nsoh patriot, die op zoek naar een slachtoffer was. Wat Heseltlne betreft, hij had een ontmoeting met den Graaf in dien kelder, waarvan ik u verteld heb waarheen ik hem vergezeld heb. Daar kwam het tot een gevecht en het lijk van dien Engelschman ligt op den bodem van een diepe put Ziminsky, die in elk opzicht een echte gentleman was, en dus een heel ander wezen als u, zou zeker gespaard zijn ge bleven. En nu geloof ik, dat U de laatste bent, zooals ik, Raoul de Compégnade U beloofd heb. En ik zal nu U zenden naar het oord der duisternis, kijk! Ik ontvluchtte door het venster eer nog de kruit damp was opgetrokken. En ik voegde mij weer bij den troep in Zwitserland, zonder dat er veel aan dacht werd geschonken aan mijn afwezigheid. De verteller draaide zijn sigarenstompje een tijd lang tusschen de vingers. Niemand waagde een op merking en alle bleven kijken naar dat magere ge zicht met de litteekens. De vloed was aan het opko men en het monotone breken der golven klonk als een doodenzang. Intusachen, zooals ik zeide, besloot de Graaf de Compégnade, terwijl hij wegwandelde, nooit meer zal er een Duitsch leger Frankrijk overweldigen, en God geve, dat onze kinderen nooit een oorlog als deze hoeven door te maken. gevestigd ffe BARSINGERHORN. GENTEN zijn te Abbekerk de heer J. Bruijn; Anna Paulowna de Jb. Jonker Hz.; Barslngerhorn de heer P. Eriks; Dirkshorn de And. Wink; Heer hngowaard de heer Chr. Vis; Hoogwoud de J. G. Spaander; Koltaorn de heer A. Droog Kz.; Nieuwe Niedorp heer S. G. Wit Sz.; Sohagerbrug de heer P. Oosterman; Sotaagen leer Jan Zeeman; St Maartensbrug de heer G. Veuger Hz; Twisk leer H. Joosten; Winkel de heer W. Roggeveen; Wieringerwaard heer H. Boekei; Zuld-Soharwoude de heer D. Schoenmakor; Alk- ar de heer J. G oet, Nieuwpoortslaan 136; Koegras, Callantsoog, heer C. J. Jimmink. Directeur, Boekhouder, Jb. KOSSEN. Jb. BAKKER Az. H&O Donderdags te Schagen voorm. 10—11 u. bi] den heer J. ZGESZ. tijh Oeder wordt bevredigddxr den smaak en den aam van deze lekkernijen. Steeds erkent ieder gebruiker, hetgeen de initialen voorstellen, nf. Vraagt uu/en winkelier daarom steeds sX'J-JP's Umandcltjespud ding, Romapudding, Crime delbnillepud- ding enz,alsmede ■Adf-JP'S Vanille-en Vruchtensausen. r-,G3 Voor nateelt op vroeg aardappelenveld, beschikbaar van 15 Juni tot 15 Juli, gezaaid van beproefd zaad in prima kwaliteit „Allerheiligen", kortbeen vroege herfst (Groot's) Deze eoort wordt in de „Streek" veel geteeld. Prijs per 1000 st. f 8.-—; p. 5000 st. f 35.—; p. 10000 st f 60.—% Tusschcnsoort, vroeg soort prima, Prijs per 1000 st. f7.—; p. 5000 st f30.—; p. 10000 st. f50.—. Bestellingen worden van nu aan reeds opgenomen door: P Silver, Broekerhaven; Jan Groot Thzn., Lutjebroek; Th. Koe- dooder, Hoogkarspel; W. de Koekkoek, Twisk; C. Besseling, Hoog woud, Weere; Jn. Roelofsen Gzn., Graft bij de Rijp, en verder door on- dergeteekende, P. DE VRIES Pzn., Noordergracht, Enkhuizen. KOUDWATERVERF. Het nieuwste op het gebied van kleerenverf. De stoffen behoeven niet gekookt te worden. „CITOCOL"-verf is waschecht, kleurecht, zonecht. „CITOCOL" is gemakkelijk en voordeelig in het gebruik. Met CITOCOL kan men alie stoffen verven. 68 Prachtige moderne kleuren. Een tablet Citocol kost 25 ct. Let op den naam Citocol. Citocol Koudwaterverf is verkrijgbaar bij de volgende Winkeliers: H. v. d. POLL, Schagerbrug. JAC. v. ZOONEN, Kolhorn. A. GROEN, H.H. Waard. J. SPEETS, Warmenhuizen. A. TUIN, Zuidscharwoude. H. STAM, Noordscharwoude. C. ZEEMAN, St. Maartensbrug. Wed. BRONDER, St Maarten. Jn. KANT, Dirkshorn. Wed. SEMEINS, Oude Niedorp. C. v. d. HAAGEN, Nieuwe Niedorp. P. OTJES, Winkel W. FIJNHEER, Lutjewinkel. J. DE JONG, Langereis. J SMID, Hoogwoud. P. MARREES, Wieringerwaard. C. v. BRUGGE, Buurtje, Zijpe. P. CONSTANT, Julianadorp. Firma NEUVEL, Spoorbuurt, Anna Paulowna. D. KOORN, Anna Paulowna. Wed. D. KUIJT, Stroe, Wieringen. S. MOSTERD, Slingerweg, Wie- ringen. J. KALEVELD, den Oever. G. BORST, Breezand. In' SCHAGEN alleen bi] de KEIZERSTRAAT 62.63-44 Van ouda bekend. HELDER Wederom ontvangengroote zending HEEREN COSTUUMS, in blauw, gekleurd fascy, 1 rij en 2 rij, vanaf f7.95, 10, 12, 14, 16, 18, 19, 21, 22, 22.50, 23.50, 24, 25, 26, 28 tot 57.50. WHIPCORD JASSEN, waterproof, grootste verscheidenheid, van af f 10.95, 12, 12.50, 14, 15, 15.50, 16.50, 17.25, 18, 19, 21, 22, 22.50. 23.50, 24, 25, 26 en hooger. BEKENDMAKING! Wij hebben altijd voor U in voorraad: Voor CORPULENTE personen, Heerencostnums en -Jassen, in extra groote maten, in groote verscheidenheid. Een groote oollectie JONGENSPAKJES in Whipcord, Fantasiestof, Cheviot, Kamgaren, Engelschö tof- ion en andere soorten Ieder pak]., onverschillig welke pri|s 1. gevoerd. Vanaf 2.75, 3,325, 3.50, 3.95, 4.15, 4.40, 4.50, 4.75, 5.—, 5.25, 5.50, 5.00, 5.85, 6.00, 6.10, 0.25, 635, 6.75, 690, '7.—, 7.10, 7.25, 7.36, 7.40, 7.05, 7.75, 8—, 8.15, 830, 8.75, 9.—, 925, 9.50, 9.75, 10.—, 10.50, 11.—, 11.25, 1150, 12.—, 12.40, 12.75, 12.90, 13—, 13.25, 13.75, 14.-, 1425 en hooger. Vraagt zlchtzending Ier vergelijking. Wi] zijn 20°/o goedkooper dan elders. Zondags tot 3 uur geopend, Veste prijzen»

Schager Courant | 1928 | | pagina 19