RADIO-RUBRIEK. GRABBELTON. De postduif. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Dingen die iedere Radio-amateur weten moet. WARE WOORDEN. WETENSWAARDIGHEDEN. h dat nou 'n echte revolver? 'mmeeena probeeren tha en dat spreker geen/ maatregelen had durven nemen tegen een persoon, die bij Zijne Koninklijke •Hoogheid te dineeren werd gevraagd. „Ik wil niet", zegt Bismarck een beetje zachter, maar nog altijd opspelende, „dat Versailles als ren- des-vous dient voor allerlei politieke avonturiers, makelaars in internationale combinaties en lanter fanters. Wat komt die Amerikaan hier doen? Hij gevoelde zich in Parijs niet op zijn gemak. Hij is er uit gekomen. Maar dat is geen reden voor hem om hier in Versailles te blijven. Boven/dien, alles, wat van daar komt, Is verdacht, U wilt er wel voor zorgen, dat hij binnen de bekende vier en twintig uren. van hier vertrokken U?" „Maar", wierp Stieber tegen, „mijnheer O'Sullivan heeft gisteren bij Zijne Hoogheid, den Kroonprins gedineerd „Mijnheer, dient u onder de orders van den Kroon prins of onder de mijne? Doe, wat ik u gezegd heb, ik neem alles op mij". Mijnheer O'Sullivan was geen spion maar een amateur-diplomaat, die het vervelend vond wegens een incident als minister der Amerikaansche repu bliek ter beschikking te zijn gesteld en die het in zijn hoofd had gehaald, zich als gezant van den vrede op te werpen bij het gouvernement der Na tionale Verdediging en het hoofdkwartier te Ver sailles. In het begin had hij eenig succes gehad op het stadhuis te Parijs, maar men had spoedig inge zien, dat men te doen had met een. persoon, ontbloot van ieder gezag en zonder eemig mandaat. Profitee- rende van de relaties, die hij in Amerika met een jong Fransch schrijver-journalist had aangeknoopt dio juist ln de hoofdstad een nieuw blad had opge richt, dat do aandacht wilde trekken op gevaar af van voor Duitschgézind to worden aangezien, had O'Sullivan voor zijn ideeën een onderdak weten te vinden. Maar toen hij ln zeer vleiende en sympa thieke bewoordingen zich over het Duitsche leger had uitgelaten, begon meni op het Hotel de Ville ge noeg van hem- te krijgen en was blij hem onder de parlementaire vlag naar Versailles te kunnen loo- zen. In Versailles had hij de opneming van zijn reeds te Parijs verschenen artikelen in de door de Dultschers opgerichte „Moniteur de Versailles" ge daan weten te krijgen. Ook had hij zich weten in te dringen in do door den Hertog van Coburg tot speelgelegenheid ingerichte eerste verdieping van diens bijzondere appartementen en zoo had de Ame rikaan via Coburg-Gotha den weg gevonden naar den Kroonprins. Deze, die het niet beneden zijn waardigheid achtte, met van Bismarck eens een kwajongensstreek uit te halen, had het geschikt ge vonden den amateur diplomaat naast den kanse lier te plaatsen. De Amerikaan had geen flauw idee van de slechte resultaten, die de onverhoopte gunst van den vorigen avond voor hem opgeleverd had. Hij was er integendeel van overtuigd, dat hij een zeer diepen indruk bij den Duitschcn staatsman had ach tergelaten. Hij zag zich er reeds toe geroepen, mede te werken aan de lotsbestemmingen van Europa. Daarom begaf bij zich dan ook vol .zelfvertrouwen met fier opgeheven hooM, naar den Boulevard du Bol, op uitnoodlfing van het hoofd der Geheime Po litie, overtuigd, dat men hem 'n buitengewone een* ding wilde opdragen. Helaae, mij viel uit den hemel, toen de Geheim- raad hem in overweging gaf het grondgebied van Versailles binnen 24 uur te verlaten. De Amerikaan beriep zich op zijn hooge bescher mers, Stieber beperkte er zich echter toe hem op Ijs- kouden toon toe te voegen: „Roep Onzen Lieven Heer aan, als u dat goed dunkt, mijnheer, maar als gij morgen op dit uur nog in Versailles zljt, laat ik u oppakken en naar Pruisen brengen, waar gij voor den krijgsraad zult verschijnen." De Amerikaan hield het zich voor gezegd en ver- trok. Zijn tegenspoed werd weldra in de geheele stad bekend en wanneer men in het vervolg hoorde, dat een officier of waardigheidsbekleeder de eer had bij den Kroonprins te dineeren gevraagd te worden, kon men zich niet weerhouden te zeggen: „Nog één voor binnen de vier en twintig ure.n". Reeds in de tijden der oudheid werd gebruik gemaakt van deze vogels als postbod». Van de vroegste tijden af heeft de mensch ge bruik gemaakt van duiven, om belangrijke berich ten over te brengen. Reeds de oude Egyptenaren ge bruikten deze vogels als postboden sn Ceaar vernam het eerst den inval der Galliërs door oen postduif. Vijf eeuwen geleden hadden de Turken een geregel- den duivenpostdienst. Torens werden gebouwd op af standen van 50 A 60 K.M. van elkaar, waarin de dui ven werden gehouden en soldaten hadden daarin steeds de wacht, om de berichten te ontvangen, als •de duiven ermee aankwamen en ze dan weer met andere duiven te verzenden. De berichten werden geschreven op smalle strookjes dun papier, stijf op gerold en gestoken in kleine gouden kokers, die om den nek van de vogels werden gebonden. Toen Ri- chard Leeuwenhart werd belegerd door Jeanne d'Arc onderhield hij gemeenschap met de buitenwereld door middel van postduiven en deze hebben bij schier iedere belegering een belangrijke rol gespeeld. Postduiven werden ook op uitgebreide schaal ge bruikt tijdens den Wereldoorlog. Meer dan een half millioen van deze gevleugelde boodschappers waren aanwezig in de Engelsche en de Fransche legers in Frankrijk, waar zijl uitsluitend werden gebezigd voor het overbrengen van berichten. De dieren, die behoorden tot de legers op het Wes telijk front, waren ondergebracht in autobussen, wel- Waarom huil je? Moeder, die meester, die zoo lang ziek is ge weest... Is-ie dood? Nee, bij is weer beter. Bepaling van de -f- v de pooL Aan den accu-gelijkrichter zijn twee gemerkte snoertjes gemaakt; moet de accu geladen worden dan volgt man, wat de methode van aansluiting be treft, precies het voorschrift van den fabrikant. Het is zS6 eenvoudig. Maar wat, als één der snoertjes breekt, en het andere om der wiU® von de netheid op gelijke lengte afgeknipt wordt? Als dan de accu geladen moet worden liefst op den laten avond staat men met de handen in het haar (voor zoover dit aanwezig is). Wolk'eind aan doze klem, welk aan die? U kunt dat zelf bepalen met de volgende uiterst eenvoudige methode. Noem een glas water en los daarin een weinig keukenzout op. Sluit den gelijkrichter aan op het llchtnet en houdt vervolgens beide gekortwiekte uiteinden op «enigen afstand van elkaar in het water. Aan beide polen ontstaat dan gasontwikkeling, aan de ééne echter duidelijk moor dan aan de andere. De pool, waaraan de mees te gas-ontwikkeling plaats vindt is do min-pool. Men doet natuurlijk htel verstandig om, na de bepaling van de polariteit, de snoertjes opnieuw te merken. De hoofdtelefoon. De eenvoudige controle voor het tl of niet „heel" zijn der telefocnspoeltjet kan op de volgends wijze plaats vinden. Zet de telefoon op, de oomhelpen voor de ooren. Neem één uiteinde van het dubbele telefoonsnoer in den mond en strijk met een stuk metaal, bijvoorbeeld een sleutel, over het andere, blanke uiteinde. Als de telefoon heel is, hoort men duidelijk een krassend geluid. Ga do oxydatie op de koperen klemmen tegen. Met kopergroen bedekte koperen contact-klemmen in het Radio-toestel zijn veelal oorzaak van „slecht? contacten" of hooge overgangswoerstanden. Zij ge ven dus aanleiding tot storingen of zwakke ont vangst. Men kan de koperen klemmen als volgt roestvrij maken: De klemmen moeten eerst volkomen schoon gemaakt worden, waartoe men ze met fijn schuur papier grondig afschuurt en daarna met benzine af- wascht. Na dit afwasschen mogen ze niet meer met de hand aangeraakt worden, omdat anders torh nog voor oxydatie vatbare plekken zouden ontstaan. Na deze schoonmaak worden de klemmen in de oplossing geworpen, die bestaat uit Salpeterzuur (20 sterk), waarin chloornatrium (keukenzout) tot aan het verzadigingspunt is opgelost en waarin ten slotte een kleine hoeveelheid tabak, 150 gram, is geworpen. Als de klemmen even in deze oplossmig hebben gelegen, worden ze er weer uitgehaald en onmid dellijk onder otroomend water goed afgespoeld, om vervolgens in even warm gemaakt zaagsel grondig droog gewreven te worden. Na doze bewerking zul- 'en do klemmen niet meer oxydeeren! Het is misschien geen kwaad idee, doze wenken oen» uit te knippen en te bewaren. Het kan te pi* komen! Waarom ga je niet op zij, kerel? Omdat ik ais vagebond oudere rechten op den weg heb dan jij I ke zich op eenige mijlen af stands van de linies be vonden. De bussen waren aan den bovenkant open en van traliewerk voorzien. Zoo dikwijls eert duif door de klepdeur, die toegang tot het hok verleende binnenging, werd dit medegedeeld door een electrisch belletje, Het briefje met microscopisch klein schrift, dat de vogel meebracht, werd losgemaakt, overge schreven en naar het hoofdkwartier doorgezon. en. Zoo waren er 50 60 duiven in eiken autobus 'bijeen. Van deze verplaatsbare duiventillen werden ds duivsn lederen morgen door motorrijders naar de frontlinie-loopgraven en -batterijen vervoerd. Toen de waarde van postduiven was erkend als hulp, zoowel bij den vllegdienst als in tijd van oor log, heeft men zich bij de Amerikaansche marine ernstig toegelegd op het fokken en africhten van deze vogels, In de teeltplaatsen te San Diego, (Zuid- Californië) zijn verscheidene duiven in staat een af stand van 160 K.M. af te leggen in 2 uren en 320 K.M. in 5 uren. Afstanden van 800 K.M. zijn afgelegd in onderhalven dag. Merkwaardig ls het instinct van de vogels, om steeds hun hok terug te vinden. Onlangs keerde een marine-duif, te Coco-Solo, aan het Panama-kanaal losgelaten, op haar hok terug na een afwezigheid van rond een jaar. Men. vermoedt, dat iemand de duif 'heeft opgevangen, toen zij een sohuilplaats zocht tijdens een tropischen storm, haar vleugels gekortwiekt en haar aldus gevangen heeft gehouden in kooi of til. Zoodra de vleugels weer aangegroeid waren en men de duif, in de meening, dat zij niet meer vlie gen kon, wat vrijheid had gelaten, vloog zij naar het luohtatation terug. De grootste zorg wordt besteed aan de voeding der vogels, want een postduif ia gelijk aan een athleet en men moet haar natuurlijke hulpmiddelen ver sterken, om haar geschikt to houden voor de ver vulling van haar functie. Haar voedsel bestaat uit graan, mais, boonon, rijst en kanariezaad. De oefen tijd begint, als de vogels sterk worden en hun vleu gels den vollen wasdom hebben bereikt. Een voor naam punt is het voorkomen van oververmooienis bij de africhting. Een geoefende postduif kan van 12 tot 15 uren achtereen vliegen. Verschillende midde len worden toegepast, om de vogels tot meer spoed aan te zetten. Gunstige resultaten heeft men ook verkregen met het loslaten van postduiven in hooge lucht. Vliegers hebben onlangs duiven in vrijheid gesteld op hoog ten van 300 tot 1500. M. Daarbij wordt van de vlie gers eenige oefening vereisoht, om de duiven zoo los te laten, dot zij niet in aanraking komen met de schroef. Voor goede postduiven worden door de Ameri kaansche marine hooge prijzen betaald, tot 200 dol lars toe. De levensduur van een postduif heeft men op 25 jaren berekend en wanneer zij goed is afge richt, kan zij tot het eind van haar leven bruikbaar blijven. Wanneer Iemand buiten zichzelf geraakt, iziet men eerst goed wat in hem is. Er zijn ouders, die er op uit zijn hun kinderen geen oogenblik uit het oog te verliezen en hun stel- slematig alles verbieden, wat huns inziens minder behoorlijk is Zij meenen daardoor de kinderen te leeren gehoorzamen; doch aT dikwijl» ia juist het tegenovergestelde het geval. o Het gras der weide is als onze vreugden en onze smarten, welke alleen de herinnering balsemt en waarlijk sappig maakt; Ihet moet eerst verdord zijn om gour te krijgen. U hebt laatst In de krant geschreven, dat de kracht van den geest altijd boven die der vuisten ging, nietwaar Aangenaam, dat ik eens' kern is met n mag maken 1 Hij ie een goed mensch, die, u loerende kennen, uw goede eigenschappen west op ie sporen, o Hoe meer zich iemand bewonderd wil alen, de» te meer domhodon begaat hij vaak o Er zijn, menschen, die meenen al in den zadel te zitten, wanneer zij pas den voet in den stijgbeugel hebben. 1 o Blijheid in uw daaglijksch leven, Doet u kans op slagen geven. Is het U bekend; dat de diepe zee blauw is, omdat het water de blauwe stralen van -het licht weerkaatst? dat het groen ziet, als de zee niet zoo diep is, omdat de kleur dan ontstaat door de weerkaatsing van het gele zand op den bodem? dat er 95 verschillende soorten van B usselsche kooltje® zijn. 194 soorten wortelen en 120 soorten sla? dat haring net izoo' voeizaam is als zalm? d a t er geen beter groente-voedsel is dan kool? dat er over de heele wereld ongeveer 90.0C0.0C0 radio-luistervinken zijn? dat de kleinste school ln Engeland gevonden wordt in Fingland (Lana>kshlre), waar drie leerlin gen zijn, die eon volslagen gediplomeerd onderwijzer hebben? Wat, drink jij uit een flesch? v Ja, de dokter heeft me verboden, ook i één glaasje te drinken. Fantasie en werkelijkheid. •Meneer Stoffels had een kloek besluit genomen en was vastbesloten t juk van dienstbaarheid van zijn echtgenoote af te werpen. Toen hij dan ook thuis kwam, riep hij op forschen toon: Eulalia! Eulalia!" Toen kwam mevrouw Stoffels uit de keuken te voorschijn, met bezweet voorhoofd, en een matten klopper in de hand. „Wat heeft dat „Eulalia" te beteekenen?! vroeg ze onheilspellend. Meneer Stoffels schrok er van, vermande zich weer en zei, terwijl hij met zijn knuistje op zijn borst sloeg: „Je moet wel begrijpen, dat ik de man ben, die hier de zaak aan den gang houdt, snap je? Ik verdien het geld, en ik ben zoo iets als de machinist hier, goed begrepen?! Ik ben...." „Zoo", zei mevrouw Stoffels, terwijl ze langzaam haar mouwen opstroopt, „Zoo, ben jij dat? Nou, dan, ik hier keek ze bepaald gevaarlijk de stoo: ketel, die elk oogenblik uit elkaar kan springen de machinist over het dak slingeren. Hoor je de stoom niet ontsnappen!" Hij hoorde het en maakte gauw dat hij uit de voe ten kwam. Alles In dan stijl „Uw bediende heeft zoo'n spottende lach om z'n mond". „Ja, dat komt, wij verkoopen deze week alles uit legen spotprijzen". Goede raad. Een bekende zangeres, na zich geëxcuseerd te heb ben wegens een ernstige verkoudheid, zong: „Ik wil mijn harp aan de wilgen hangen.... aan de wilgen hangen..." Haar stem sloeg valsch over in de hooge tonen. Toen riep een stem in de zaal: „Hang hom maar aan een tak lagerl Dat antwoord had zij ntet verwoehl Zij: „Geloof je niet dat mannen na hun huwelijk verstandiger worden?" Hij: „Ja, maar dan ls het te laat". v De zomerhoeden' Kindje: „Vader, zullen wij nog lang op moed«ï moeten wachten?" Vader: „Ik denk 't niet, lievert, ze hebben den laatsten hoed uit de kast gehaald" Zij (na een kibbelpartij): „Toen ik Je tn>u»'<!#' dacht ik niet, dat Ja too'n bangerd waa, maar dappara karei". Hij: „Dat dacht toan ladarwa".

Schager Courant | 1928 | | pagina 22