RADIO-RUBRIEK. Op zoek naar den oermensch. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Meervoudige lampen. V Een anecdote van koning Leopold II. Oude kleurstof. Vliegen in de Oudheid. WETENSWAARDIGHEDEN. WARE WOORDEN. gekost een geiehenk aan de stad van een particu lier, die later straatarm 4s geworden was het druk ker. Daar was bijvoorbeeld met het oog op het con cert een commissie gevormd, waarvan één der leden een welverzorgde toespraak kwam houden, onder aanbieding van een reusachtige lauwerkrans. Het was alles heel mooi en vleiend, doch het maakte min der indruk dan de haast plechtige eenvoud van Kyoto. Zij maken zeif oo-k muziek, de Japanners; zij bespe len o.m. de koto, een instrument met vijl of met der tien snaren bespannen (resp. de kin-koto en de ja- mals-koto en dan sedert jaren moeite om wegwijs te worden in de Westersche muziek, wat hun echter be grijpelijkerwijs niet zoo heel gemakkelijk' valt. Te Tokio is de Acad'emy of Music, waar al geruimen.» tijd onderricht in de Westersche muziek wordt gege- 't meest door Duitschers, Sommige beoefenaren van het pianospel hebben het een aardig eind ge bracht, doch met viool of zang gaat het minder goed. - zangkunst wordt intusschen vrij druk beoefend r :1e leerlingen der Academie krijgen af en toe gele- heid tot „optreden". Bij een maaltijd ten huize „n een markies werkten zij een heel programma af vaai fragmenten uit opera's van Verdi en -Duitsche liederen in de oorspronkelijke taal. Daar de Japanners de 1 niet of moeilijk kunnen zeggen en in plaats daarvan gewoonlijk een r laten hooren, werd, om wat te noemen, Ich liebe dich, van Beethoven: Ich riebe dich so wie du mich Ich weint' in deinen Kragen. De disch was er echter niet minder feestelijk door! De vader van den markies bovenbedoeld, had in Tokio een prachtig concertgebouw laten neerzetten met een bibliotheek er bij, waar de partituren van de modernste werken te vinden waren. In dat gebouw werd toentertijd o.m. Mendelssohn's Elias uitgevoerd onder leiding van den Engelschen consul Horne die bij de aardbeving in 1923 om het leven is gekomen en met een koor van Europeanen uit Jokohama en een orkest. Het gemis aan begrip van Westersche muziek bij primitief ontwikkelde Oosterlingen kan zich allerzon derlingst manifesteeren. Een landgenoot zag eens in een Japansche of een Chineesche stad een begrafenis stoet voorbijtrekken met een muziekcorps voorop, en plotseling begon dat corps een marsch te spelen, waarin hij onmiddellijk „It 's a long way to Tippe- rary", het vroolijke lied van de Engelsche soldaten, herkende. De brave muziekanten, in allen ijver om aan de plechtigheid wijding te geven, beseften eenvou dig niet wat zij speelden en het zou onbegonnen werk zijn .geweest hen uit te leggen, dat de nadrukkelijke majeur kwalijk bij een uitvaart paste.... MET 125 KAMEELEN EN 8 VRACHTAUTO'S DOOR DE BINNENLANDEN VAN MONGOUë. (De door het Amerikaansche natuurhistorisch mu seum te New York toegeruste centraal-Aziatische ex- peditie, dié zich tot taak heeft gesteld, in het binnen land van Mongolië naar de sporen van den oer mensch te zoeken, is onder leiding van Roy Chap- man Andrews, die ook de vroegere expedities van dit museum heeft geleid, dezer dagen uit Kalgan in de Chineesche provincie Tsjilli vertrokken. Zij bestaat uit tien geleerden en zes en twintig Mongoolsche en Chineesche tochtgenooten. Onder de geleerden bevin- DE ZALIOE SCHOONMAAKTIJD, tPassing ShowLonden.) Vrouwtje, waar kan ik mes en vc -k vinden? Domme vraag i In het buffet, natu xiijk 1 Maar waar is bet buffet? Dat staat in den tuin. den zich, behalve de dierkundige Andrews, twee pa- laeentologen, een geoloog en een archaeoloog, een filmopnemer en een arts. Voor het vervoer van de wetenschappelijke instrumenten, uitrustingsvoorwer- pen en de voor zes maanden voldoende levensmidde len, doen acht vrachtauto's en 125 kameelen dienst. Ook. om zich te beschermen tegen de aanvallen van rooveregespuis, dat een wart plaag ie voor de kara vanen, heeft de leider met den beruchtetan roover- hoofdman van het gebied een overeenkomst gesloten, volgens welke de bandiet de expeditie tegen een vast honorarium zijn bescherming tegen aanvallen van roovers waarborgt. Om geheel zeker van zijn zaak te zijn, heeft Andrews het intusschen gewenscht ge oordeeld, zijn contractant slechts de eene helft van het overeengekomen honorarium uit te betalen, de rest zal de roover pas ontvangen, wanneer de expe ditie weer behouden te Kalgran zal zijn teruggekeerd. Het is de vierde expeditie, die Andrews in opdracht van het New Yorksche museum uitvoert. Van de laatste bracht hij als de kostbaarste vondst de ver maarde dinosauruseieren mede. Dezen keer is het doel naa,r de overblijfselen van den oermensch te zoeken, die ouder is dan de skeletoverblijfselen van den phitecantropus, den menschaap, dien Dubois in het jaar 1891 op Java heeft gevonden. De aanleiding tot de nieuwe expeditie van Andrews gaven twee menschentanden, die in 1926 op twaalf mijlen afstand van Peking waren gevonden. Een derde tand werd vervolgens in den zomer van het vorig jaar door Dr. Davidson Black van het Rockefellerinstituut in Pe king gevonden. Dit is dezelfde geleerde, die een uitvoe rige verhandeling heeft geschreven over den Sinan- thropus of „Pekingmensch". Volgens Andrews is deze tand het belangrijkste overblijfsel van den oer mensch, dat bestaat. Hij is zeker zoo oud als die van den aapmensch van Java of eenige andere van de ons bekend géworden overblijfselen uit den oertijd. De ouderdom van den tand! kan men afleiden uit de ge. ologische samenstelling van het terrein waar hij werd gevonden, zoowel als uit de fossiele resten, waarme de hij was vermengd. „Déze Pekingmensch", ver klaarde dr. Andrews, „heeft zonder twijfel een ouder dom van een millioen jaren. Maar daarmede stellen wij ons niet tevreden. Wij kijken uit naar een mensch, die tweemaal zoo oud is". Het' in Radio-kringen met belangstelling gevolgde oces tusschen Philips eenerzijds en Loewe ander zijds, heeft sterk de aandacht gevestigd op de I.oewe meervoudige lampen. De meervoudige lamp bestaat het woord zegt ct rnccls uit twee of drie „lampen", in één gla- bal'on ondergebracht. Maar en dit maakt ju'st de toepassing van deze lampen voor velen zoo aantrekkelijk tevens zijn de koppeleenheden ingebouwd. Een twee- of drie-lamp^toestel krijgt 'aa^'oor we^l een uiterst eenvoudig schema, zoo- als-jfig. 61 duidelijk laat izien. In dit schema is de (of liever: één) schakeling van de „Loewe" 3 N F lamp aangegeven. Wij mochten een toestel, gebouwd volgens dit schema hooren en het moet gezegd worden de ont vangst liet aan zuiverhield niets te wenschen over. Ook was vrij, krachtige luidspreker-ontvangst van de voornaamste stations mogelijk. Door den buitengewoon compacten bouw van het toestel heeft men bovendien het niet te miskennen voordeel, dat de ontvangst op de „korte golf" ver gemakkelijkt wordt. Zelfa is de „ultra-korte-golf' geen „taboe" meer. Maar dan moet een uiterst ver fijnde afstemming mogelijk zijn bijvoorbeeld door ijnregeling op de terugkoppeling. In het schema is A het 'lampvoetje met de daar- .an uitstekende contactveertjes. De lamp, is slechts op één manier in het lampvoetje te brengen, zoo dat hier vergissen uitgesloten ia. De hier gebezigde meervoudige lamp is met plaat- aftakking van de eerste lamp (P.), wat een ver- 'nnding meer geeft. De waarden van de variabele condensatoren, vaste condensatoren en lekweer. standen zijn in het schema aangegeven, terwijl te vens blijkt, dat 90 Volt anode-spanning voldoende 1b. Deze lampen verdienen een grootere bekendheid, in dien zin, dat ieder ze eigenlijk van „hooren" moest kennen. Ze zijn echter duurder dan de nor male lampen, zoodat, indien csoo'n lamp op het radio-veld-van-eer sneuvelt, er een grooter bres in de aanwezige kasmiddelen wordt geschoten, dan bij toepassing van de andere radio-lampen. Niet on mogelijk is dus, dat dit d'e populariteit wel een weinig in den weg staat. N.B. Volgende week een hoogst belangwekkend artikel: OVER ANODE-, ACCU-BATTERIJEN EN NOO WATIIII „HET GEZICHT VAN DIEN LANGEN KEREL HEB IK MEER GEZIEN!" Op een zekeren dag had Leopold II, de Belgische koning, in de omstreken van Spa een wandelrit ge maakt, en te Pepin&ter afgestapt, besloot hij den te rugweg naar de badplaats te voet af te leggen, of schoon dreigende onweerswolken zich samenpak ten. Met zijn eveneens in burger gekleeden adjudant wandelde hij langs den weg, toen bij een klein ge hucht een zwaar onweer losbarstte. Behalve eenige leemen hutten werd niets aangetroffen dan een armzalige herberg en op het uithangbord gtond te lezen: „A 1'assurance contre la soif". Et contre la pluie, zei de koning glimlachend en ging met zijn adjudant de herberg binnen. De herbergierster bracht het verlangde en toen zei ze in onvervalschi" Waalsch tegen haar man: Plet gezicht van dien langen kerel heb ik meer gezien! Konut me ook bekend voor, zei de man, die zich daarop weer in zijn krant verdiepte. Toen de regen ophield, riep „de lange kerel" de herbergierster en gaf haar een vijffrancstuk met zijn portret. Nauw had de vrouw het geldstuk bekeken, toen ze het zegevierend omhoog hield, naar haar man toeliep en schreeuwde: Hij is 't! Hij is 'tl bevestigde nu ook de waard, die zijn krant neerlegde en den koning drong het geld te rug te nemen. Voor u, majesteit, kost het niet». De koning, geamuseerd, nam het geld weer terug en vertrok met zijn adjudant. De geschiedenis was spoedig in Spa bekend en geen badgast van daar, die niet de herberg in Spinhe zoo heet het nest heeft bezocht, om de groote fotografie te zien, die Leopold, den dag na zijn bezoek, als een aandenken aan den man en de vrouw gezonden had. Als Ik je twee kwartjes geef, zul je me dan 'n lok haar van je zuster bezorgen? Qeef me 'n riks en u krijgt de heelc pruik! DE MEE-KRAP. Wie zich de schilderstukken van de oud-Holland- sche interieurschilders voor den geest haalt, herin nert zich onmiddellijk de prachtige kleur rood van gewaden en drapeeringen, die als een feestelijke versiering sterk naar voren treedt Dat intense rood, ook op vignetten van oude landkaarten, en in de initialen van handschriften met voorliefde aange bracht, verkreeg men van mieekrap, een gewas waar van de teelt vroeger van veel beteekenis was. Rotterdam was in het begin van de vorige eeuw •en belangrijk middelpunt in den binnenlandschen handel in meekrap. Drie vierden van den geheelen oogst van dit product werd jaarlijks op de Rotter- riamsche markt verhandeld. Vooral Zeeland had in de teelt van .het gewas een belangrijk aandeel. De meekrap is een sterbladige plant. De kleurstof 'laait men uit haar wortels. Nadat de wortels be werkt zijn, blijft de zuivere fijne meekrap over, die vermengd met aluin het fraaie Turksche rood en met ijzer-oxyde zwart geeft.. De archieven van de Kamer bevatten omtrent het artikel tallooze adres sen, want de me.ekrapbereiding en de meekraphan- del bleken nog al eens tot bezwaren aanleiding te geven. Sedert men er omstreeks 1870 in slaagde om langs chemischen weg dezelfde kleurstoffen te be reiden al zeggen kenners dat men het oude duur zame meekraprood toch niet meer benadert nam de teelt van meekrap snel af, en tegenwoordig be- teekent zij voor de kleur&tofbereiding weinig meer. DE ALLEROUDSTE VLUCHT DATEERT UIT NERO'S TIJD. Bij onderzoekingen over de voorgeschiedenis van de luchtvaart is het den Dusseldorfer Prof. Dr. Ri- chard Hennig gelukt een reeks van weinig of in het geheel niet bekende vluchtpogingen in de oudheid en in de Middeleeuwen vast te stellen. Hij deelde in de Rijnlandsche Maatschappij voor de geschiedenis der natuurwetenschappen, heelkunde en techniek mede, dat de oudste poging in de geschiedenis be kend, die is onder keizer Nero ongeveer einde Sep tember van het jaar 67 te Rome. De berichten daar over zijn uiteraard uiterst onzeker en slechts door combinaties van allerhande letterkundige overleve ringen van heidensche en christelijke schrijvers is het gelukt, eenig licht te brengen in een voorvRl waarvan Suaton, de geschiedschrijver van Naro al- leao beriebi: J&en Iearue is bU eijn eerste viuefet la het Circus uit de lucht naast de loge ven den kei zer gevallen." I-lier heeft men niet te doen, zooals men aanneemt, met een mislukte circusvoorstelling, maar met esr> echte vluchtpoging. Niet alleen maken de Romein» sche schrijvers Lucianus en Juvenalis er melding van, maar ook een zeer groot aantal oud-Christelijks schrijvers, Volgens Prof. Hennig had het volgende plaats: „De door de geschiedenis der apostelen hoofdstuk 8, bekende- magiër Simon, een soort, fakir en avonturier, kwam in den tijd van Nero naar Ro me en wist zich in verbinding te stellen met Nero, die zich voor de magische kunsten zoer interes seerde. Om de gehate Christenen te vernederen kreeg Simon de opdracht of het bevel of bood zich daarvoor aan, om de hemelvaart van Christus na te bootsen, Als een echte marktschreeuwer kondigde hl] aan, dat hij uit het Circus naar den hemel zou vlie gen en liet ook Petrus, het hoofd der Christen-ge meente, met geweld als toeschouwer halen. De vlucht mislukte en Simon Werd ernstig gewond. De gevangenneming van Petrus en Paulus zou loor den vertoornden Nero zijn bevolen, omdat hij geschrokken was over de mislukking van Simon". Verder wordt verteld van negen onbekende vlucht pogingen van de negende tot de zeventiende eeuw. Prof. Hennig behandelt aan de hand van documen ten uit die dagen die vluchtpogingen. No. 1. vluchtpoging van een Arabier Adoel Oasira in Cordova in 880. No. 2. door een onbekenden Arabier in Nichapier in het jaar 1002. No. 3. door een zekeren Oliver uit het klooster Malmcwburg in het Jaar 1066 of 1086. No. 4. van een Sarazeen Agaaenu» in Constanti- nopel in 1160 of 1161. No. 5. door een anonymus in Engeland, die in een werk van Roger Baco in het jaar 1256 wordt vt r- meld. No. 6. geschiedde door eén Neurenberger van wien niets verder bekend is. Het was omstreeks 1490. No. 7 was van een Italiaan Giamtoattisa Danti in Perugia in 1496. No. 8 was eveneens van een Italiaan Damiani, die abt van Tungland was in September 1507. No. 9 geschiedde door niemand minder dan Leo- nard da Vinei, uit wiens geschriften blijkt, dat hij omstreeks 1506 zich met practische vluchtpogingen bezig hield. Is-bet U bekend: dat een scorpioen wel eens voedsel in leven is gebleven? dagen zonder dat -spinnen wel 17 maanden zónder voedsel kunnen blijven? dat het hart van een volwassen mensch normaal 112y2 c.M. lang is, 9 c.M. breed en 6*/2 ciM. dik is? dat hazel- en Braziliaan-sche noten de meeste voe dingswaarde bezitten, en daarna de kastanjes, aman delen, walnoten en pinda's? dat onlangs en poes, die door Dr. D. W. Dean van Uppingham (Eng.) naar een vriend in Framlingham gezonden- werd, bij zijn nieuwe baas vermist werd en dagen later voor de buitendeur van zijn oude huis in Uppingham zat? d a t hij den heelen afstand van 170 K.M. in 6 dagen terug geloop en had? Hoe gedienstiger u iemand tegemoet treedt, deé te minder in den regel is hij tot opofferingen bereid. o Men sitelle vooral zijn eischen zeer hoog, want hoe hooger-de eischen zijn, die men aan zichzelf -gaat stellen, des te minder zullen de oude, ongewenschté toestanden gelegenheid vin-den weder de overhand te verkrijgen. o Het betaamlijikheid&gevoel is de schildwacht aan de grens van het ongeoorloofde. o Zij spreken het bitterst over het leven, die zich met zijin zoetigheden de maag hebben overladen. o Het genoegen door iets versohaft bestaat voor me nigeen slechts hierin, dat een ander het niet heeft. o Hoe hooger we op de maatschappelijke ladder stlj» gen, des te glibberiger worden de sporten. o Of wij leven of sterven, dat is onverschillig. Maar dat we elkaar schragen en liefhebben in het leven en in den dood, daarop komt.het aan. TWEE KANTEN VAN EEN PROBLEEM. (Everybody's WeeklyLonden.) Ik benijd rijke menschen niet. Wat heb je aan geld, als je niet weet hoe het te laten rollen? En wat heb je er aan als je dat wèl weet, maar je hebt geen geld?

Schager Courant | 1928 | | pagina 20