SchagerCourant NOORDERMARKTBOND. Tutti Frutti. WOUDA's Zaterdag 12 Mei 1928 71ste Jaargang. No. 8253. Derde Blad. Blankais bwiPAREL AlRnmoono Vergadering van don Noordnrmarkt- boiuiop. Donderdag '10 Mol, '«namiddags half twee, In hot lokaal von don «hour J. do Bakker te Noord- [icJiarwoude. I Voorzitter was do hoor S. Brugman. Onder do aanwezigen zugon wo do hooren Valetor tn Nlomullor, voorzitter on socrotaris van het Cen traal Bureau, de heer Balk, socrotaris van de Prov. Commlssio on onkclo afgevaardigden van „Koophan del". Do voorzitter opent de vergadering met de volgen- do woorden: Geachte aanwezigen. Daar u ongetwijfeld allen mot belangstelling kennis liobt genomon van don beschrijvingsbrief voor deze Vergadering, tovens uw volle aandacht geschonken lult hebben aan do duuraan toegevoegde jaarversla- Ïtin, uitgebracht door «Ion Bonoaaecretarls on den oeretaris der Commissie van Boboer, alsmede aan do icijfers, u voorgelegd door onzen Penningmeester, hebt go daarmee een tamelijk zuiver boold gekregen van |het verloop dor NJM.B.-aangelogenheden over het af hloopen Jaar, en zou hot voor u dus van alle belang ontbloot zijn, indian ik in m'n openingswoord nog |»ns hot oen on ander de revuo liet poosooren. Ton aunzlon van de Jaarverslagen wil Ik toch dit leggen, dat ze m.i. vaol stof geven tot dankbaarheid en verheuging. Toen ik mo dan ook hedenmiddag op maakte voor onze jaarvergadering, om daarvan we* dor do leiding op mo to nomen, stolde lk me onwlllo- keurlg voor, hier togonover mij te zullen zien op gewekte menschen. mannon in blijmoedige stemming, Aangezien ze hun dagolljkschen arbeid beloond moch ten zien met over het algemeen zeer beledigende re- jiulltaten. lk kan me zoo levendig voorstellen, dat velen uwer, 'gedachtig aan de slechte resultaten der vorige cam pagne, zich bij hunne werkzaamheden in 1927 afge vraagd zullen hebben: Wat zal ditmaal het loon van m'n arbeid zijn? En nietwaar, geachte aanwezigen, waar die vraag is gesteld, heeft het seizoen 19271928 een zeer bevredigend antwoord gegeven. Ongetwij feld zult ge van me aannemen, dat ik mo daarover met u ten zeerste verheug. Waar lk toch met u samen werkte tot stichting van den waar ik geduren de zijn bestaan steeds uw voorzitter heb mogen zijn, waar ik 00 jaren aaneon ails voorzitter van „Nieuw Leven" fungeerde, waar ik het overgroote deel van m'n leven in tuinbouwkringen heb verkeerd en daar bij steeds 'in nauwer betrekking tot hun kwam te staan, daar spreekt het, dunkt me van zelf, dat ik deel in 's tuinbouwers wel en wee, dat ik ten volle meeleef in hun vereenigingsleven. Dit laatste 'dan [ongetwijfeld wel mede een gevolg hiervan, dat ik daar- [bij veel waardeering hunnerzijds mocht ondervinden, jmeer wellicht, dan waarop in 't algemeen gerekend mocht worden. Zeker, als ieder ander, die zich begaf in het vereenigings- en gemeenschapslevens, heb ik- strijd gekend, is miskenning soms m'n deel geworden, heb ik minder aangename ervaringen opgedaan, doch alles bijeengenomen, mag ik verklaren, dat dit be hoorde tot de uitzonderingen, en wel speciaal wat betreft in hot vereenigingsleven op het gebied van j tuinbouw en veilingswezen. Waar ik dit mag verkla ren en daaraan mag toevoegen, dat de vergaderingen van onzen Bond over het algemeen een kalm en aan genaam verloop hadden, al kwamen daarbij soms tegenstrijdige meeningen tegenover elkaar to staan, daar zult ge het begrijpelijk achten, dat ik ook dit EEN DORPSLOGEMENT „DROOGGELEGD". Wat Germaansche dorst wil zeggen, bleek dezer da gen in het kleine plaatsje in Opper-Oostenrijk, Maria Schmoln, bij Braunau. Daar verschenen in het vroege morgenuur drie inwoners in 't dorpslogement, en zij verlieten hetzelve eerst laat in den nacht. Een langer verblijf had trou wens ook geen zin meer voor hen, want ze had den alles opgedronken, wat de waard in zijn kelder voorradig had, en dat was geen klein beetje. Een dergelijke „drooglegging" schijnt overigens daar geen zeldzame gebeurtenis te zijn, en een oud volksgebruik geeft zulken on- leschbaren dorstigen het recht, het wapen van het logement mee te nemen. De drie gezellen behielden zich dan ook het recht van dit ge bruik voor, en sleepten, al ging het niet zonder groote moeite gepaard, tengevolge van een min of meer „onstandvastigheid" hunner beenen, 't zware schild met zich mee naar een afgele gen boerenhofstede, waar de waard het ander daags weer vandaan kon halen, niet echter zon der eerst een nieuwe, voorraad „nattigheid" te hebben ingeslagen, want volgens hetzelfde, hier- bovengenoemde volksgebruik, hebben de drin kers bovendien het recht voor de uitlevering van het schild een overeenkomstig rantsoen bier te verlangen, van welk' recht ze natuurlijk dankbaar gebruik maakten. 'OOR MENSCHEN, DIE IN DE „DALLES" ZITTEN. p Do heer Walter May uit Pittsburg moet de ■koning der drogisten zijn. Hij heeft wonder drankjes gebrouwd en dito Dillen gedraaid, die voor allo ziekten genezing brengen, zelfs voor het epidemisch lijden dat met den naam van „dalles" wordt aangeduid. Voor dit laatste foit is mijnheer Walter May overigens in eigen per soon een levendig bewijs. Hij is als arme duivel *i]n leven aangevangen, en op het oogenblik kan hij zich de luxe veroorloven gelijkstaande met die van een milliardair. Dat zegt genoeg nietwaar? Milliardair» hebben overigens niet altijd de neiging om anderen goed te doen. Naar de be kende volksspreuk maakt rijkdom niet altijd gelukkig in het allerminst de menschen, die fLaarno door hen gelukkig gemaakt zouden wjl- en worden. Walter May Is echter een milliar dair van een ander soort hout gesneden. Hij heeft hart voor zijn vrienden, hetgeen hij thans door een offer van eenige millioenen, tot groo te verheugenis van Parijs, bewezen heeft Toen I namelijk May met zijn lieve vrouw voor eeni- I B»n tijd terug een reit door Europa maakten, maal weer mot gonoogon don voorzittershamer heb opgenomen, ln hot vollo vertrouwen, dat daaraan do nuodLgo aandacht zul worden geschonken voor eon goed en ordelijk verloop onzer lbo Jaarvergadering. Waar ik ln don uahvung mijn verwachting h«b ultgeoorokun, u hier in opgewekte «temming bijoun te zurion zien, vond dit niet alleen zijn grond in de tot blijmoedigheid steunende verslagen, doch niet minder in den Inhoud van onzen beschrijvingsbrief, aangezien deze m.i. voorstellen bovat, welke mede tot dito stemming aanleiding geven. Het wil me toch toeschljnon, dat het tot verheuging moet strekken, dat uw bestuur, gehoor gevond aan den roep uit de aangesloten vereenlglngen om moer beschutte ruimte voor uw vaartuigen, tot u is ge komen met hot voorstel tot gehaelo overkapping van al hot beschikbare water. Immers, dit kunnen we be schouwen als oen bewijs van het volle vertrouwen ln do toekomst, als een streven naar beter ©n hoo- 4? e r. Doch bij dit streven rekent hot bestuur op uw aller steun, moet hot weten, dat hot de loden achter zich heeft; voor een toekomst, welke Inderdaad met vol vortrouwon togomoot goguan kan worden, is een oerste veroischte aller mudoworking in allo opzich ten. De Noordermarktbondrirrion dlonon er voor te zor gen, dat hunne veiling klank verkrijgt, dat op de wereldmarkt do producten hunner veiling gewilde ar tikelen zijn en Wijven, die door don wereldhandel worden gevraagd, opdat de verbruiker zo verlangt boven andere gelijksoortlgo. Do tijden toch, mijne vrlendon, zijn er nanr, dat geducht rekening gehou den zall niooton worden met scherpe mededinging van versohillende zijden. In dit verband veroorloof ik me de vrijheid tot do mijne te maken de woorden door len heer Valstar gesproken ter algemeene vergadering van de Groep Veilingen, n.1. deze: „Het beslissende woord of ook in de toekomst voor onze producten steeds een afzetgebied te vinden zal zijn, zal worden gesproken door kwaliteit van het product; het eerste en grootste gebod in dozen is, do onaantastbare kwa liteit". Daarom acht ik het ook zoo'n bij uitstek ver blijdend verschijnsel, dat ter vergadering van het U.CB. mocht worden gezegd, dat speciaal onder do exporteurs in Noordholland het gebruik van het U.C.B.-mcrk zoo zeer toeneemt, als gevolg van het effect met dit merk verkregen. Van niet minder be lang voor onze streok is zeker het feit, dat één onzer handelaars en dan ook maar mi et do eerste de beste zitting heeft verkegen in het U.C.B. en dat het bestuur van dit bureau .besloot tot uitbreiding van het aantal controleurs. M.i. dienen onze tuinbouwers al het mogelijke te doen om het U.GB. tot zijn volle recht te doen komen en alles te vermijden, waardoor het vlaggetje van het U.CB.-merk zou kunnen wor den bezoedeld, waardoor het in den vreemde Voor onze Nederlandsche tuinbouwers tot een aanfluiting zou kunnen worden. Dit zou, dunkt ine; gelijk staan met, het plegen van zelfmoord. En, vergadering, het wil mij voorkomen, dat dit gevaar inderdaad niet denkbeeldig is. Kunnen we met een gorust geweten verklaren, dat .overal ter veiling iedere aangevoerde lading inderdaad is, wat. ze schijnt? Heeft, het geven van een fooi bij de inlading niet veelal eenige bijbe doeling? Waarom, zou' ik willen vragen, hebben we dan den strijd daartegen aanvaard, naar we. meenden mot zulk een 'kracht, dat we het fooi en stelsel voor een poos dood gewaand hebben. Helaas, het blijkt een buitengewoon taai leven te hebben en het schijnt, dat door krachtig optreden van handel en veilingsbestu- toch niet noodlg tijd wortsn, dat dt Itdtn der veiling»- vereenlglngen voor de bestrijding van dit euvel de handen meen »laan!? Laten wij dan niet verzuimen in onze ledenvergaderingen op het verderfelijke ervan te wijten, opdat althans van ona gezegd zal mogen worden, dat we al het mogelijke doen om het wit van ons U.C.B.-vlaggetje zoo blank te houden als de leliën dos veld», dat voor ons het blauw eon symbool blijve van onze betrouwbaarheid, hot rood steeds zal kunnën getuigen van onzen moed om tekortkomingen te erkennen niet alleen, doch er hot vaste vertrou wen aan te verbinden, in deze den rechten weg te gaan. Dit lijkt mij toe een der ingangen te zijn naar den weg tot zelfbehoud in de toekomst. Vergadering, wellicht hob ik reeds to veol «ovor^d van uW aandacht. Toch wil ik nog eon enkele zauk met een paar woorden aanroeren. Ik hob hierbij het oog op ouzo reclame. En dan wil hot me toeschijnen, dat het daarmee met onzen wintorhandol van de zijde der kooloploggors nog niot in het rolno ls. Zeker, ln don Vierbond werd besloten tot het stollen van ©on pr«mlo voor tijdig aangevoorde oorste kwalltolt kool, omdat leder gqvoolt, dat hot niet bevorderlijk is aan don handel, het seizoen te openen mot don aanvoer van vrijwel uit,«tuitend minderwaardige producten. Voor do goede, prijzen behoefde, zopals het Jaarverslag reeds gemoldt, dit besluit niet tot uitvoering to ko men, doch zou deze belangrijke kwestie niet oneindig I veel beter opgelost worden, indien vroegtijdig werd ge- Inventariseert en dat elko oplegger zich zelf den j E licht oplogdo, eon bepaald percontugu van zijn eerste walitoit vóór 31 December tor veiling to prosontoo- ren? 't Is eon vraag, waarop ik staande deze verga-1 doring geien antwoord wil uitlokken, doch wellicht meende to moeten geven ter ernstige overdenking, cn waarvoor ik de vrijhoid vond, zo u voor to leggen uit belangstelling ln uwe aangelegenheden. En nu, 'laten we ons zetten tot den arbeid welke ons hooft samengeroepen on waarvoor ik uw aller welwlllendhold en medewerking inroep. Namens het bestuur 'heet 13c hartelijk wolkom do afgevaardigden onzer voreoniging, de functionarissen bij ons markt wezen, ten wl»ns opzichte ik mo gaarne aansluit bij do waard narende woorden, door dori Secretaris neer gelegd in z'a Jaarverslag, de vertegenwoordigers van „Koophandel" (do hoeren P. Doutokom en F. Slot), mot welke veroenlglng we steeds meor tot vooling ko men, de vertogen woord lgors der Pers, die lk naraons hot bestuur uiUioodlg hoden wol onzo gasten te wil len zUn, den heer Valstar, voorzittor van hot Cen traal Bureau, don heer Mr. Nlomullor. secretaris van het Centraal Bureau, en den heer Balk, secretaris van do Provinclalo Commissie. Met eon hartelijk woord van welkom ten slotte ook aan m'n medebestuurder» en den wennsqh, dat er r.egon moge rusten op onzen arbeid van dezen dag. !ons samenzijn wederom oen aangenaam en gozolllg karakter zal mogen hebben, verklaar ik de löo jaar vergadering voor geopend. De notulen worden gelezen en onverdanderd va9t gesteld. De heer Galjoard brengt namens de commissie rapport uit van do rekening en adviseert tot goed keuring. 'De cijfers hebben we reeds eerder vermeld. Ook do verschillende jaarverslagen, waarvan we reeds een uittreksel plaatsten, worden onder dank zegging goedgekeurd. VOORSTELLEN. 1. Van het Bondsbestuur. Het Bondsbestuur stelt, ingevolge opdracht van .de Ho Algemeene Vergadering voor, om tot uit breiding der bergruimte voor vaartuigen over te gaan. Het tracht dit te bereiken door een algeheel© overkapping van aü de ruimte, welke hiervoor ter beschikking ligt en biedt u gaarne de plannen aan, zooals die u thans Worden voorgelegd. I Het Bestuur is tevens bereid om op de algemeene I vergadering elko gewenschte toelichting te geven. De voorzitter deelt mee, dat het bestuur besloten heeft oen excursie te maken naar andere veilings- i gebouwen, waarna aan drie personen Opdracht is gegeven een pian te ontwerpen. Na ernstige beoor deeling is door het bestuur voor zoover daartoe in staat in meerderheid het plan van den heer Vis ais het beste beoordeeld, nadat de drie ontwerpers hun plan hadden toegelicht. De teekeningen van don heer Vis zijn aan den wand aangebracht. Hot bestuur lcomlt met dit plan en vraagt daarop de goedkeuring. De heer G. Bakker (Tuinbouwbelang) vraagt, waarom er maar een plan is. Het is nu voor de aanwezigen moeilijk een oordoel te vellen. Hij had MIJNHARDT» Staal-Tabletten .so« Maag-Tabletten.75 Zenuw-Table'ten .75* Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpiin-Tabletten 60 BI) Apoth. en Drogisten viel het hun plotseling in, dat zij sedert den laAt- sten dag van April 50 jaar lang Jief en leed met elkaar gedeeld hadden. Daaraan hadden ze natuurlijk niet gedacht, want anders waren ze wel thuis gebleven. Maar plotseling was mijn heer May er op gekomen dat hij nu al 50 jaar gelukkig geweest was, en, omdat het woord „gouden bruiloft" eigenlijk aileen voor rijke menschen uitgevonden is, besloot hij, aan het dikwiils misbruikte begrip, nu eens eenmaal zijn ware beteeken is te verleen en. Mijnheer May had vele vrienden in Amerika. Hij noodig- de ze allen uit, op zijn kosten naar Parijs te komen, om zijn gouden bruiloft luisterrijk te vieren. Drie en zestig echtparen zijn voor dit doel den grooten haringvijver overgestoken en in een groot hotel aan de Boulevard des Ca- pucines ondergebracht In haar kamer vond elke dame een bloemruiker en elke heer een cheque „met het hartelijk welkom van Mister Walter May". De bruiloftsgasten werden in luxe automobielen rondgereden; van alles wat de lichtstad biedt, mochten ze genieten. Mijn heer May betaalde well Op den eigenlijken feestdag wachtte in een nabijzijnd restaurant een vorstelijk ontbijt op de gasten, waarbij hun aan het einde daarvan nog een bijzondere ver rassing werd voorbereid. Elke gast mocht na melijk drie minuten lang met zijn familie in Amerika spreken. De telefoontoestellen stonden in de zaal op kleine tafeltjes gereed. Dit grapje kostte den milliardair het belachelijke sommetje van.... 45000 francs. Zulik een bruiloft was er zeker nog nooit op de wereld gegeven, en er zullen waarschijnlijk wel veel menschen zijn, die tot de vrienden van mister May zouden willen worden gerekend. Anderen zullen misschien hoffelijk bedanken. Hun lijkt het waarschijnlijk allerminst plezierig om als sandwichman met een onzichtbaar plak kaat op den rug door Parijs te loopen: „Walter May's pillen tegen verstopping zijn de bestel" Maar.de man uit Pittsburg 'heeft gelijk. Hij weet, wat de ware vriendschap waard is. Q EEN KRUISING VAN EEN KATOENSPINNERIJ EN EEN JAMFABRIEK. Het is in zaken van architectuur niet gemakkelijk, in onzen tijd, het groote publiek integraal te voldoen. Dat is in 'Nederland zoo, en ook in. Londen, waar de laatste jaren zooveel werd en wordt gebouwd. Er zijn ontevreden menschen en de heer Frank Souter, de president van de Britisch Empire Union, behoort daartoe. Hij ergert zich groen en geel aan het kolossale nieuwe flatwoningen- gevaarte in Parklane, bij het Hydepark, dat is, verrezen op die plaats waar het beroemde Gros- venor House had gestaan. Volgens Souter is het nieuwe gebouw „pro duct van de kruising van een katoenapizmar(j uit Lancashire met een jamfabriek". Souter en de British Empire Union maken j lich nu op om te gaan strijden tegen verdere „betreurenswaardige verminkingen van de hoofdstad des Rijks". VROUWELIJKE SCHOONHEIDSMIDDELEN. Op een tentoonstelling van drogerijen enz., in Hol land Phrk te Londen, heeft een man die op de hoogte was, aan een journalist verklaard dat de vraag naar schoonheidsmiddelen voor vrou wen grooter is geworden „dan ooit in de ge schiedenis der wereld het geval is geweest." De chemicus zeide dat de vrouwen een onge looflijke bedrevenheid in het „opmaken" van hun gezicht krijgen en dat men daarom alle mo gelijke nieuwe tinten moet verschaffen. Een groene tint doet dienst om een te frissche ge laatskleur te temperen, lila voor een bronsge- kleurde huid en „café au lait" voor weer een andere. Op 't oogenlblik is er ook veel vraag naar oranje-kleuren, ongeveer in de tint van mandarijnen „om een frissche gelaatskleur te verkrijgen". Een van de nieuwste uitvindingen is een be kertje met een koudmakend mengsel dat rim pels wegneemt en een warm gezicht opfrischt DE ROMAN VAN MENEER MICABER. Mr. Mi- caber was een jonge schrijver in New York. Hij hield zich, zooals alle jonge schrijvers zullen begrijpen, voor buitengewoon begaafd. Maar hij stond, en dat was het, wat hem de meeste zor- J;en baarde, met die meening „heelemaal al- een". Hij had kort geleden een roman gepubli ceerd „de vaart naar den dood". Een roman mot zulk een titel moest, meende hij op het publiek een bijzonderen indruk maken. Doch ook hierin werd hij teleurgesteld. En zoo ging hij, op een voormiddag, in diepe gedachte, met ,4e vaart naar den dood", netjes Êebonden, onder den arm, in een eenzame uurt van New York wandelen. Voor hem ging een man eenigszina vergrijsd, midden op straat. De man had niets opvallends aan zich, maar menieer Micaher liep achter hem en sloeg hem gade. Hij had zoo het gevoel alsof deze man, op welke wijze dan ook, eenigen invloed op zijn leven zou hebben. Dichters hebben nu eenmaal dergelijke voorgevoelens. Daar kwam een auto. Het ding toeterde. De oude heer ging rustig verder alsof er te New York geen auto's zijn. En weer word getoeterd, de man hoorde niets. De wagen had kunnen uitwijken, maar deed het niet De chauffeur ge loofde waarschijnlijk dat de man door zijn her* haald toeteren wel voldoende zou zijn gewaar^ sohuwd. En zoo als het meer gebeurt, een se conde later lag de oude heer naast den auto. De wagen had htm op zij geworpen- Oogtnachijn- gedacht dat de drlo plannen bij de verschillend» verenigingen hadden geolrculeerd, waarna do ver oenlglng baar stem' voor het een of anilor plan kon ul'Mirongon. De zaak is ln Tuinbouwbelang bespro- kon, waar op de gen oom do ponton gewezen ls, Spreker hoeft alleen hot plrm-Oostcrloè gozien en daarin trof hem bijzonder gunstig do twoo meter steen boven water, wat bij het plan-Vis niet het ge- vat is. Nog liever zag hij* dot hot geheelo gebouw van steon was. Hout hooft eon hoog ondorhoud. Dit Jaar moest 2000 gulden uitgegeven worden voor onderhoud van geibouw en goten. Ook dit nieuwe gebouw zal door do Jaren oen boog onderhoud krij gen. Spreker kan zich niet hot tor tafel brengen van óón plan niot voreonigon. Hot hooft teven» verbazing gewekt dat geen technisch adviseur ge raadpleegd is. Het bestuur i» look. Voorzittor is van oordeel, dat do idóe-Rnkker moeilijk to volgen zou zijn. HIJ acht liet bestuur niot competent, doch ook het bestuur dacht er zoo over. Zo hebben zich daarom laten voorlichten en toelichten door de deskundlgon Vis, Oostorlee en Tauber. Als -do idóe-Bakker doorgevoerd zou wor- 'dten'(, zou dit zelfde in alle afdeeltngsvorgadoringen moeten gebeuren, wat onbegonnen werk is. In deze vergadering kunnon evenmin alle plannen behan deld worden. Het bestuur heeft opdracht gekregen en aan ds opdracht voldaan. Ze hebben er van 2—11 uur over gesprokon. Do hcor Bakker vreest, dat de rulmto spoedig weor te k'lüin zal zijn en merkt op, dat het voor oon der gelijk plan niet op een paar vergaderingou aankomt Den Oostkant vun dan Ooststeiger raken we kwijt en die kunnen wo niet missen. De hoer Ootjors hoopt, dat de hoer Bakker gelijk hooft. Hot bestuur hoeft er roods rekening moe ge houden door gelegenheid te schoppen voor vordcro uitbreiding. Het zal echter niet zoo spoodig noodlg »Un. De geheolo ruimte wordt nu overdekt, waar door ln do gooten geloot kan worden zonder dat de vaartuigen daar uit gaan. Da heer P. Gutter .(Tuinbouwbolang) is het met 4on hoer Bakker eens en zegt dat volgens do laat ste notulen we in deze vergadering plnnnnn zouden krijgen en nu krijgen we er maar éón. Het moet nog uitgemaakt of eon ander plan minder ls. Spr. vindt het een leemte dat geen adviseur bulten alle plannen is aangewezen. Voorzitter zegt, dat het bestuurslid P. Kostelijk Pt. een toevallig onderhoud gehad heeft mot don heer Dirkmaat, die het plan voor Warmonhulzon heeft ontworpen,, die te kennen gaf dat we zeer goed af zijn. Wat de soliditeit der fundoering betreft, heeft de maatschappij „Nemaho", die de overkap ping levert, verklaart, dat deze fundeerinig do over kapping absoluut voldoende kan dragen. Het gaat niet aan door honderden menschen de plannon te laten beoordelen. Het bestuur bestaat uit vortrou* wensmenschen der verschlllondo afdoelingon, In het bestuur werd ook voor h«t plan-Oosterlae ge voeld. doch het bestuur voelde in meerderheid voor het plan-Vis. De hoer Bakker vraagt, of de kwestie steen en Ijzer of hout voldoende onder oogen gezien is. Voorzitter zegt, dat met 18—4 steramen aan hout de voorkeur gegeven is, in verband met hetgeen in andere veilingen gezien is. De heer A. Timmerman (De Eendracht) zegt, dat de genoemde 2600 gulden voor onderhoud met het aanhangige plan niets te maken heeft. De heer P. Kostelijk (Nieuw Leven) zegt, dat he'. marktbestuur de teekeningen niet heeft gevraagd om er mee te scharrelen, doch well om da zaak grondig te onderzoeken. Hij keurt af dat de men schen die opdracht gebruiken om met de teekening aan de scharrel te gaan. De meerderheid voelde voor kapconstructie van hout als te Lisse en Aals meer. Het bestuur heeft voldoende practische voor lichting gehad. De heer Gutter heeft ook het plan-Oosterlee ge zien, die ook een houten kapconstructie hacL Een groote minderheid in het bestuur voelde ook voor het plan-0.oat8rlee en hij kan zich niet voorstellen, dat het plan-Oosterlee minder is dan dat van den heer Vis. lijk 'had hij geen letsel gekregen. Maar hij lag daar met verwrongen gelaat, steunde, greep naar zijn borst, steunde nog eenmaal en "toen bleef hij bewegenloos liggen. De schrik, een hartaandoening had hem gedood. Mr. Micaber was toegesneld. Hij boog zich over den doode. Over het algemeen was het in deze straat niet druk, maar nu, na het auto- ongeluk, kwamen van alle kanten nieuwsgieri gen. En toen kwam hij op een gelukkige gedachte. Hiei was een buitengewone gelegenheid voor hem en zijn roman, om bekend te worden. Wanneer het goed ging, was hij binnen eenige dagen een beroemd man. En bliksemsnel legde hij onder den doode het exemplaar van zijn roman. Weldra was de plaats van het ongeluk door een groote menigte omringd. Ijverig besprak men het geval. Wie had schuld? De chauffeur stond er bij, verlegen. Hij begreep nog niet hoe het ongeluk was gebeurd. Haar toen trad Mr. Micaber op. Hij riep hard, zoodat iedereen het kon hooren: „Neen, de chauffeur heeft geen schuld. Ik heb het onge luk gezien. De oude heer liep over de straat* aJsof hij alleen op de wereld was. In de hand had hij een boek en daarin las hij. Waarschijn lijk was het boek ongemeen boeiend en nam zijn gedachten geheel in beslag. Hij hoorde het toe teren van den chauffeur niet en las rustig ver der. En toen was het ongeluk gebeurd. Zoo als gezegd, het moet een belangwekkend boek zijn geweest, waarin hij las. Daar is het.." Mr. Micaber haalde het boek onder het lichaam van den doode vandaan en sloeg het open. „O, nu begrijp ik het, het is „de vaart naar den dood", zéide hij toen hard-op, „Van Alfred Micaber. Ik ken het boek, ik heb het ook gelezen... een ongemeen spannende ro man... het is werkelijk geen wonder dat de man de signalen van den auto niot 'heeft gehoord. Bij het lezen van zulk een roman vergeet men alles". En den volgenden morgen las men ln alle New Yorker bladen van oen elgenaaidig auto ongeluk, dat werd veroorzaakt doordien een oude heer op de straat een pas verschenen ro man met zulk een belangstelling had gelezen., enz. enz. En sommige bladen sohreven: „Het is we! eigenaardig, dat de zoo spannende roman, welke de eigenlijke oorzaak was van het ongeluk, den •man overkomen, den titel heeft van „De vaart naar den dood". Mr. Micaber, do schrijver van den roman, moet, toen hij van het ongeluk hoor de, zeer geschrokken zijn geweest". Eni toen was er geen boek dat in den laatsten tijd, zooveel werd gevraagd als „De vaart naar den dood". En Mr. Micaber was binnen.

Schager Courant | 1928 | | pagina 7