WIERINGEN. NIEUWE NIED0RP. 3 GAAN WE OF GAAN WE NIET..? GAAN WE OF GAAN WE ftlËT..? Binnenlandsch Nieuws. GAAN WE OF GAAN WE NIET Hst kastekort bij het electrisch bedrijf te Heerhugowaard. De oplichting van de „Robaver" De radio-omroep op 30 April. Hulp die te laat kwam. Félle brand te Schiedam. Jeugdige auto-dieyen in de Residentie GAAN WE OF GAAN WE NIET..? Maar in de eerste püaatsi leze met Het Volk. Voorts wijst spr. op die groote beteekenis, die de radio voor de ontwikkeling1 kan Hebben en op dien plicht der arbeiders om de V.A.R.A. te steunen. Ook wie zelf geen toestel bezit kan dit doen, door een bijdrage van 1 gulden per jaar. 3>e openbare vergaderingen worden steeds minder bezocht, in de steden kan men door amusement, vóórverkoop en allerlei andere middelen nauwelijks meer een klein zaaltje met menschon bijeen 'krijgen, doch over dit verschijnsel behoeft men zich hoegenaamd niet te verontrusten. Immers, waarom zal men nog naar vergaderingen gaan. als men zich- -per radio zoowel internationaal1 als nationaal in huis kan laten i' nliehten on ontwikkelen? Die openbare vergaderingen- zijln vroeger ontegenzeggelijk van groote beteekenis voor de arbeidersklasse geweest, doch dat zijl meer en meer in onbruik geraken en wellicht spoedig hun tijd hebben gehad, dat ligt volkomen in den lijn. De afdeeüng Anna Paulowna, met haar 153 leden, wordt door spreker geenszins een der kleinste ten. plattenlande genoemd, maar zij kon en behoorde z.i. minstens 300 h 400 leden te tellen. Met een warme opwekking tot aansluiting werd ten slotte geëindigd en toen kwam de tooneelvereeniging „Uit Eigen Kring" aan de beurt. Opgevoerd werdi het Indisch tooneelspel in 3 bedrijven „Sonna" van Jan Fabricius eri de vereeniging had op hoogst een voudige, maar toch wel treffende wijtze een In disch aandoend decor weten te maken, terwijl de mooie costumes, de goede typeering der Inlanders door den grimeur ILoevens, en niet het minst het zangerige spreken van Niti en Sonna, de veredschte Indische sfeer uitnemend hielpen bevorderen. Het atuk heeft echter over het algemeen weinig han deling, althans heel wat minder dan de andere stukken die wij van Fabricius kennen; schier alles wordt hier gedragen door de titelrol en al worden de andere rollen ook nóg zoo goed gespeeld, wan neer die hoofdrol slecht is, dan zal de opvoering o.i. noodwendig een mislukking moeten zijn. Ge lukkig echter werd de rol van „Sonna", vooral in het le en 2e bedrijf, voortreffelijk gespeeld, terwijl de vertolkster op verdienstelijke wijze door de an deren werd bijgestaan, zoodat de uitvoering dan ook de onve-deelde en verdiende aandacht der aan wezigen genoot. De pauze werd opgeluisterd door de zangver- eeniging „De Stem' des Volks" en met een bal werd de feestelijkheid besloten. Ten overstaan van Notaris Obreen had J.l. 2k- terdag in 't café van mej. A. Minnes te Haukes een openbare verknoping plaats, ten verzoeke van Corn. Vermeulen te Westerland. Perceel!, opgehouden voor t 1575, perceel 2, op gehouden voor f 320; perc. 3 opgehouden voor f 310. En ten verzoeke van den. heer Corn. Miulder P.Jiz. te We9terland: perceel 4, lcooper R. C. P. Armbe stuur voor f 1056, perceel 5, kooper de heer C. Wiegman Lz. voor f lil09.perceel 6, kooper de heer J. Kooij: Cz. voor f 912.—; perceel 7, kooper de heer Reijer Kuut voor f 635.—; perceel 8, kooper de heer Dirk Kraak Gz. voor f 740; perceel 9, koo per de heer D. Mulder J. Nz. voor f 296. Totaal verkocht voor f 5347. Succes II speelde thuis een medaillewedstrijd te gen S.V S. III van Helder. Na een spannenden wed>- strijd was hij het eindsein d'e stand gelijk, waarop werd besloten den wedstrijd! met een kwartier te verlengen Daar heeft Succes II 'haar voordeel uit weten te halen en won met 42 dezen mooien wedstrijd. SpoedeiscKende vergadering der Visachersvereenlging D.E.T.V., op j.l. Zondagmiddag 3 uur, tfc het lokaal van den heer N. Kok. te Hlppolytuahóef. Voorzitter de heer J. J. Tijsen opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom en deelt mede, dat déze vergadering niet per advertentie bekend gemaakt kon worden, daar er geen tijd voor was en is dit heden morgen bij bekkenslag bekend gemaakt. Deze vergade ring wordt gehouden, zegt Voorzitter, naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het centraal comité. De Secretaris leest dezen brief voor, waaruit blijkt, dat eene vergadering zal worden 'gehouden te Amster dam op 16 Mei, waar door een aantal visschers uit ver schillende plaatsen langs de Zuiderzee gesproken zal worden, en een motie behandeld zal worden van den heer A J, Mühren, Secretaris v. d. Visschersbond St. Petrus. Reden waarom deze vergadering wordt gehouden in plaats van in Den Haag, was dat daar geen zaal voor 5 600 personen te verkrijgen was. Voorzitter deelt verder mede, dat het bestuur ten zeerste is teleurgesteld door deze mededeeling Alles was in orde gemaakt voor de reis naar Den Haag, zooals bespreking autobussen enz. De geheele vergadering ia •hierdoor teleurgesteld. Een gewone vergadering In Amsterdam lijkt niet op een demonstratie in den Haag. Voorz. hoopt, dat de vergadering het begrijpt, dat deze spoedelschende vergadering noodig is, en spr. dringt op aller medewerking aan. Zooveel mogelijk evengoed me degaan naar Amsterdam acht het bestuur het beste. Met de bushouders is een contract gesloten en daar kun nen we zoomaar zonder eenige kosten niet af, d.wjL dat de reis evengoed per autobus kan geschieden. De heer W. Wigbout vraagt het woord hierover. De voorgelezen brief verbaast hem ten zeerste. Naar aanlei ding daarvan leest spr, een brief van den volgenden inhoud voor, welken hij kortelings ontving. „Nu op de j.l. Zaterdag gehouden vergadering defini tief is besloten dat de groote vergadering in Den Haag zal plaats hebben op een nader vast te stellen tijdstip, 't welk verband zal houden met de behandeling van het Zuiderzeefonds in de Kamer, is door ons besloten de voorbereidingen ten spoedigste te doen aanvangen, opdat alles tijdig naar behooren geregeld Is. In dit ver band verzoeken wjj u op de vergadering in Den Haag als spreker op te treden met als onderwerp: „De nood- en wantoestanden te Wlerlngen als rechtstreeks gevolg van de Zuiderzeewerken." U wilt deze rede wel schrif telijk opstellen en deze dan zoo spoedig mogelijk aan ons ter beoordeeling en zoonoodlg ter correctie doen toe komen. Wij zullen haar dan typen en er 'een doorslag van maken voor de pers. Denk er aan zoo spoedig mo gelijk, de tijd dringt. Namens bestuur Centraal Comité. Volendam 12/8 1928. De Secretaris SIMONS. Uit dit schrijven blijkt, volgens apr., dat toen aan ver gaderen in A'dam nog niet werd gedacht en dat nu zoo kort voor den tijd die verandering komt, dat doet spr. wantrouwen, en spr. meent dat wij een beetje voor ver schoppeling worden gebruikt Zulks kan tooh zoomaar niet alleen op motief van geen aaalrulmte worden ge schoven. Hij 'botwijfelt het ook sterk zijn medewerking verder te verleenen. In de in October j.l. gehouden ver gadering gaf spr. al fce kennen zich van het centraal comité af te zonderen en op eigen kracht onze wensehen to kennen te geven, en de Kamerleden afzonderlijk op de hoogte van den toestand te brengen. Dit voorstel werd in den wind geslagen. In Febr. kwam een spr. Staalman, bestuurslid van het centraal comité en wist de leden te bewegen elk f 2.50 te storten voor kosten [van een demonstratie in Den Haag. Dit geld, dat een bedrag van bijna f 500 uitmaakt, is nu niet weg, want het is nog ln handen van het bestuur. Maar wat heb- ben wij aan al die drukte. De visschers van den Zuidwai Iwillén niet demonstreeren en nu moeten wij ons daar Jmaar naar schikken! Welk nut heeft het al vergaderen wij als visschers onder elkander in Amsterdam, als I toch geen autoriteiten aanwezig zijn, om zich op de [hoogte te stellen van den toestand? In Den Haag, daar zijn die autoriteiten en daar konden of moesten ze ons hooren en zien. In Amsterdam zullen ze niet komen, denkt spreker. Voorz. deelt de oplni van den hr. Wigbout, doch dringt toch aan naar Amsterdam te gaan. Dan kunnen de vis schers zichzelf op de hoogte stellen. Wierlngen heeft een grooten voorsprong op die vergadering, daar de spreker van Wierlngen bovenaan op de lijst staat en dat hij zoolang mag spreken als hij wil en aan geen tijd is gebonden. Voorzitter, die bestuurslid is van het centraal comité, heeft daar veel moeite voor gedaan, en heeft het klaargespeeld dit zoo te krijgen. Dat ls toch al een heele voorsprong. En als we heen gaan, zegt Voorzitter, dan kunnen we d'e reden van verande ring zelf hooren en er zoonoodlg onze meening over uit spreken. De heer M. Kooij deelt verder nog mede, dat hij he denmorgen gesproken heeft met den heer Helming, Penningmeester van het Centraal comité. Deze deelde mede, dat de oorzaak/van verandering van plaats der vergadering uitsluitend ls gedaan, dat geen zaal zoo groot was in Den Haag om alle visschers te bergen, j De heer S. P. de Vriep haalt daarbij over aan, dat er geen sprake van een zaal was, toen de heer Staalman hier kwam te spreken. Wij zouden naar Den Haag te demonstreeren en niet naar Amsterdam te vergaderen. Spr. is bang dat de visschers een beetje in de luren worden gelegd. Dat er geen zaal is, zijn tenminste geen argumenten voor verandering van plaats; als we de zaak van dien kant gaan beschouwen, ls spr. bang, dat we den epeelbed zijn van een paar bestuurdere, wij kun nen het best bulten een zaal redden. En als er wordt besloten naar Amsterdam te gaan, dan zou apr. het raadzaam vinden, met een kleine deputatie te gaan. Als allen heengaan, zal niet veel meer geven dan dat er weinig heen gaan, tenminste niet als er kans be staat, da1, de betrokken autoriteiten er niet zullen zijn. De heeren M. Kooij en Jn. Lont zouden het ook goed achten, wel naar Amsterdam te gaan, terwijl de heer A. Poel maar liever zou willen afzonderlijk op eigen kracht te werken en van het centraal comité af te gaan. Er is toch geen samenwerking, wat wel degelijk blijkt uit den tegenstand van het Zuiden om te demonstree ren. De heer L. Wigbout ls de meening toegedaan, dat er misschien wel wat gekonkeld is, zonder het bestuurslid uit 't Noorden op de hoogte te houden, en spr. wil nu ook voorstellen met een kleine krachtige hoeveelheid naar Amsterdam te gaan. Hij la dan bereid zijn lezing daar ook te houden. Ale ls spreker er van overtuigd, dat de betrokken autoriteiten de visschers In het geheel niet ln de rekening hebben Wel wordt er o.a. ln het le art van de Steunwet gesproken over de landsverdediging. Ook worden er in het buitenland als o.a. Amerika, le zingen gehouden over de droogmakerij der Zuiderzee en worden de Hollandsche ingenieurs geprezen. Maar wat er te niet gaat, wordt niet genoemd. We staan voor een moeilijk geval en Voorzitter stelt daarom voor, dat den Secretaris alle namen leest van de lijst waarop de deelnemers voor de Haagsche reis voorkomen. En wie mede wil naar Amsterdam kan dan bevestigend antwoorden. Alzoo zijn er 24 deelnemers. Om in de kosten tegemoet te komen voor de autobusondernemrs, welike zijn be steld voor de reis naar Den Haag, wordt besloten met één bus van hen nu naar Amsterdam te gaan. A.a. Woensdag 16 Mei zal deze bus om half negen 's mor gens van den Oever vertrekken en degenen, die mede gaan, behoeven maar te zorgen dat ze aan den hoofd weg staan, dan kan onderweg ook ingestapt worden. De reiskosten zullen worden betaald van de bijeenge brachte gelden. Verdere kosten zijn voor eigen rekening. Ook wordt voor verlies van tijd geen vergoeding gege ven. De Voorzitter zegt de ongeveer 70 opgekomen leden hartelijk dank voor de besprekingen en hoopt, dat de vergadering te Amsterdam goede resultaten zal opleve ren, en sluit hiermede de vergadering. lied uit volle borst gezamenlijk wordt gezongen door het publiek. Zooals reeds door Voorz. in zijn opening» rede werd aangehaald, bevatte het goed voorziene pro gramma voor elck wat wils. De voordrachten en declamatie, gegeven door ver schillende dames en heeren, Vielen op een enkele uitzon dering na allen goed in den smaak bij het publiek. Dan werd nog gegeven een nummer boogrek door „Hercu les". Enkele heeren gaven blijk goede gymnasten te zijn, en voerden verschillende oefeningen zeer goed uit Door een aantal damesleden van „Hebe" werd een nummer rhythmische dans zeer goed en tot genoegen der aan wezigen uitgevoerd. Door NIedorps Gemengd Koor werd een viertal num mers gezongen, o.m. ook de beide concoursnummers van Zandvoort .Ook nu werden deze nummers wederom keurig vertolkt Kunnen we op een dusdanig, meerendeel door Jon gelui bezocht feest geen absolute stilte verlangen, toch was het heel jammer dat door het rumoer, het gegevens soms grootendeels voor ons verloren ging. Door de verloting, die werd gehouden werden ver schillende der aanwezigen met een grooteren of klei neren prijs verblijd. Nadat de heer B re eb aart in een toepasselijk sluitings woord de medewerkenden van dezen avond had be dankt, werd nog een tableau gegeven met bengaalsch vuur, voorstellende het N.V.V. elftal. Verder werd het overige gedeelte van den avond met een gezellig bal besloten. Werd er dezen avond een enkel nummer gegeven, het welk ons niet kon bekoren kunnen we toch zeggen, dat N.V.V. op een gezelligen welgeslaagden feestavond te rg kan zien. LAAT UW HAM GERUfT ROOKEM MAAR GEEF HEM TABLETTEN Zaterdagavond JA werd ln de Prins Maurlts alhier, een feestavond gehouden ter gelegenheid van 't behaalde kampioenschap van N.V.V. I, met welwillende medewer king van plaatselijke vereenigingen. De Voorzitter, de heer D. Breebaart te Hoogwoud hield de navolgende openings-feestrede: „Als Voorzitter der voetbalvereenlging N.V.V. is het mij een groot voorrecht, om u hier namens genoemde vereeniging een hartelijk woord van welkom toe te roe pen. Dat u hier in groote getlae zijt bijeengekomen, ge tuigt m.1. voor een groot gedeelte van een geheel mee leven met onze voetbalclub. Voor deze getoonde belang stelling, zeg ik u reeds hartelijk dank. Zoo zal deze avond, zooals u allen reeds ln de courant hebt kunnen lezen, gehouden worden ter gelegenheid van het door het 1ste elftal behaalde kampioenschap. U kunt zich, naar ik hoop, het verloop van de afgeloopen competitie wedstrijden nog wel herinneren. Wat zaten we de laat ste weken steeds in spanning, wie zich aan den kop van het leidende peloton zou plaatsen. De eene week was WestfriBia HC no. 1 op den ranglijst en de andere week waren 't de onzen. Ten slotte moest in Enkhuizen de beslissing vallen tusschen de twee 1. g. clubs. Een groote autobus vol met spelers en supporters, trok den 18den Maart naar dé harlngstad. In een pittig gespeel den wedstrijd wonnen de gasten met een 40 zege, waarmede de beslissing was gevallen, N.V.V. I was dus kampioen van de klasse 2 C. Vanaf deze plaats stel ik u allereerst voor een driewerf hoerah aan ts heffen voor het kranige elftal, (waarmee door hst publiek lulde werd ingestemd). Het bestuur had nu gemeend, om naar aanleiding hiervan een feestavond te organiseer*n. Een feestcommissie werd in het leven geroepen, en deze zou voorloopige plannen beramen. Thans, dames en heeren, heeft u het programma in uw bezit en u ziet wel, dat er voor een elk wat wils is op vermeld. Wan neer we dan een begin zullen maken met de afwerking van dit programma, stel ik u voor te luisteren naar het nieuwe clublied van de N.V.V,, welk geestesproduct ls gesohreven door den heer Dell uit Hoorn. Eenige jonge dames zijn bereid gevonden om dit lied voor u te sin- gen. Met den hoop, dat u een pleslrlgen avond moogt hebben, verklaar Ik den feestavond voor geopend," Hierna wordt door een 13-tal dame* het clublied ge* zongen, waarna op het verzoek van den Voor*, hetzelfde In de Vrijdagmiddag J.l. gehouden vergadering van den Raad der gemeente Heerhugowaard waarvan we Zaterdag uitvoerig verslag zonden aan onze lezers te Heerhugowaard en omgeving, kwam o.m. In behandeling de onregelmatigheid van het beheer ln het electrisch bedrijf door den admlnistrateur-lijnwerker, den heer C. Bruin. De Voorzitter bracht ln herinnering, dat hierover na de laatst gehouden openbare vergadering ln comité was gesproken en naar aanleiding daarvan door den ac countant, den heer Schoorl, hieromtrent een rapport is opgemaakt en Ingediend. Nadat besloten was het rap port in openbare vergadering te behandelen, werd het voorgelezen en bleek, dat een bedrag van ruim f 2700 ls verduisterd. Uit de administratie bleek, dat het eene gat ls gestopt met het andere. Door B. en W. werd aan den raad voorgesteld, Bruin te ontslaan als administrateur, hem te handhaven als lijnwerker, terwijl de familie zich garant had gesteld voor het kastekort. Over dit voorstel volgde een uitvoerige discussie, waarbij de heer Kostelijk allereerst zijn teleurstelling uitsprak over het feit, dat men het in comité besproke ne, naderhand uit kindermond hoorde vertellen en zelfs ln een persbericht vermeld kon worden. Spr. heeft zich geergerd over deze 'schending der opgelegde ge heimhouding. Dezelfde spreker herinnerde er voorts aan dat blijkens de notulen der raadszitting van 8 Dec. 1923, toen reeds I klachten bestonden over de slordige administratie, en i door den burgemeester toen reeds ernstig is aangedron gen op schelding der functies van administrateur en lijnwerker, maar dat daartegen de wethouders erop j aandrongen, beide functies te laten In handen van den heer Bruin. Spr. meent dan ook dat de burgemeester i in deze beslist vrij uitgaat, maar dat dit niet het geval is met de beide wethouders. De heer Kostelijk denkt dat de verduistering over lan- geren termijn moet hebben geloópen. Spr. acht dit feit vrij wat erger dan z.g. corruptie; indien Bruin gehand haafd wordt, is toch het vertrouwen weg. Met betrek king tot de leiding in de werkzaamheden van het be drijf, acht spr. Bruin evenmin op zijn plaats als In de administratie en het geldelijk beheer. Menschen die on der zijn leiding hebben gewerkt, verklaren dat er in het electrisch bedrijf gedagdiefd wordt, dat er slecht en slordig wordt gewerkt Spr. acht Bruin voor ons be drijf hoogst ongeschikt. Spr. eindigt met de verklaring, dat hij zijnerzijds eischt, dat Bruin ontslag aanvraagt, dat terugstorting van het bedrag geschiedt, wordt hier- aan niet voldaan, dan acht spr. het noodig dat een aan-1 klacht wordt ingediend. Door den wethouder Wijnker wordt medegedeeld, dat de wethouders splitsing der functies niet gewenscht achtten, omdat het voordeeliger was, de beide functies in één hand te laten. Destijds kon door niemand, ook niet door Voorzitter, gezegd worden dat het zoo zou loopen De heer Tromp zegt dat bij handhaving door den raad van andere zijden een aanklacht kan worden in gediend, maar spr. is bij informatie gebleken, dat de raad naar eigen goeddunken een besluit kan nemen. 1 Als Bruin als lijnwerker gehandhaafd blijft, zal aan de gemeente het geld terug worden betaald, Bruins broer stelt zich garant, en dat acht spr. den besten weg, en dan laat spr. ook zijn hart een woordje meespreken ln het belang van het gezin. Gaan we den anderen weg op, dan zal de gemeente zeker flnantieele schade lijden. Het zal noodig zijn, Bruin als lijnwerker bepaalde in structies te geven en als elsch te stellen, dat zijn werk goed moet zijn. Door den Voorzitter wordt opgemerkt dat inderdaad door hem met ernst op schelding der 'belde functies is aangedrongen. Spr. acht het voorstel van B. en W. ln het finanti eel belang der gemeente. Nadat de verschillende sprekers hun standpunt nader hebben uiteengezet, wordt gestemd over het voorstel van B. en W. om Bruin ontslag te geven als admini strateur, hem aan te stellen als lijnwerker, met een salaris van f 1500, waarvan jaarlijks f 300 wordt inge houden ter delging van het tekort Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 8 stem men, tegen de heeren Pool, Wuijs en Kostelijk. De heer Mienis moest wegens ongesteldheid tijdens de vergadering vertrekken. wegdreven deelde het vuur zich mee aan het gie- bouw van die N.V. Handiel-Miji voorheen J. C. de Boer, import en export van chemicaliën, van welke maatachappiji het hoofdkantoor te Den Haag ia ge vestigd. Ook een werkplaata van het spoor, welke dicht bij de vuurzee stond, waa weldra in een laaienden 'vlammengloed herschapen. Drie motorspuiten en een stoómlbrandspuit gaven tezamen zestien ^stralen water. Verscheidene slan gen waren nog op da waterleiding, gekoppeld. Vóór het fabrieksterrein ligt een rijtje arbeiders- woningen. Dadelijk heeft men have eni goed uit deze woningen gehaald en in veiligheid gebracht. Zeven van de bewoners hebben izich bij het hoofdl- bureau van politie om onderdak gemeld. In den loop van den nacht konden zijl echter naar hun woningen terugkeeren. Alle gebouwen, welke op het fabrieksterrein ston den, zijn in vlammen opgegaan. Tot ver in den om trek waa een rosse gloed aan dien hemel zichtbaar. Een automobilist, die tengevolge van den brand met zijn auto moest (koeren, is biji het omdraaien ter hoogte van het werk van het verbind! ngskanaal te water geraakt. De inzittende heeft zich kunnen redden. Olm drie uiur dien nacht kon de brandweer, het blu'sschingswerk staken. Het geheele gebouwencomplex was toen een groote rookeiüde puinhoop. Het dak van de kis tenfabriek is ingestort, terwijil d!e geheele hout- voorraadi verloien is gegaan of onbruikbaar is ge worden Van de heide loodsen is niets overgeble ven. In de opslagplaats van de firma de Boer was, juist deze week een, partij van 13.000 K.G. zeer kostba e chemicaliën gebracht, bestemd' voor door-j voer naar Duitachland. Alias ia een prooi der vlam- men geworden. Die schade wordt door verzekering gedekt. DE GEARRESTEERDE DAME NAAR HET HUIS VAN BEWARING. Het politioneel onderzoek in de verduistering - en opiichting-zaak van de Rotterdamsche Bankver- eeniging is thans geëindigd. Het veraere onderzoek- wordt door den rechter commissaris gevoerd. Zaterdag is ook de „dame-oplichtsfer", mevr. v. L., naar het Huis van Bewaring overgebracht, daar het onderzoek bezwarende feiten tegen haar heeft opgeleverd. De kans dat de directie-secretaris v. O. E. B.r na dat zijn zaak geheel is onderzocht door de justitie op vrije voeten zal worden gesteld, wordt van des kundige zijde niet bijzonder groot geacht. Voor de dame is deze kans grooter. DE MINISTER NOG STEEDS NIET MET RUST GELATEN. Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie heeft aan den minister van water staat een brief gericht van den volgenden inhoud: „Het dagelijksoh bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie heeft aan den minister van waterstaat een brief gericht van den volgenden in-1 houd: „Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Bond tegen Revolutie, kennis genomen hebbende van de overwegingen, welke hebben geleid tot de beschikbaarstelling van den Hilversumschen zen der aan -den socialistisohen radio-omroep op 30 April jL, protesteert met klem tegen deze regeling waardoor uwe excellentie de uitzending, georgani seerd door een socialistische organisatie op dezen nationalen feestdag heeft mogelijk gemaakt, wal door de overgroote meerderheid van ons volk in al zijn geledingen is gevoeld ais een krenking van de gevoelens van aanhankelijlkheid aan het Vorsten huis. dringt er bij uwe excellentie op aan dat maatre gelen worden genomen, welke de herhaling van het nu voorgevallene in den vervolge uitsluiten. STOUTMOEDIGE VADERLIEFDE. Door het springen van een fietsband reed de 17- jarige slagers zoon M. v. G. te Haarlem ter hoogt* van het bisschoppelijk paleis in het water van Nieuwe Gracht. Door burgers werd hij door mid del van een reddingsbaak op den aldaar hoogen walkant getrokken. Een portefeuille met f 40 was tt water geraakt en daarvoor bleef men nog wat dreg gen. Intusschen was de vader van den drenkeling de slager G., gewaarschuwd, dat zijn zoon te watei was gereden en kwam haastig op de fiets naar d( plek des onheils. Voordat men den tijd had hem o de hoogte te brengen van de situatie sprong M zonder dralen, in het water om zijn zoon te vinden Deze was inmiddels naar huis gegaan. Ook de vs der werd met een haak op den walkant gebracht TWEE FABRIEKEN EN EIEN WERKPLAATS 0» VLAMMEN OPGEGAAN. Zaterdagnacht heeft te Schiedam, een zware brand srewoed, waarhij twee fabrieken een een werkplaata in le vlammen zijn o^etraan Het was kort na middernacht, dat een tootMJ- sranger ontdekte, dat er brand was uitgebroken in san der gebouwen van de fabrieken van de NJV. Van der Hoeven's Kistenfabriek aan de Oversehle- straat te Schiedam. De vlammen sloegen hoog bo ven hel dak uit. De man waarschuwde het perso neel van het station, en van daar werden brandt wee en politie gewaarschuwd. D'e Schiedamsche brandweer rukte met veel ma terieel uit, maar het vuur vond ió<5 gretig voedeel in de lichtbrandbare stoffen, dat de brand rich in het begin onrustbarend, uitbreidde. De vlammen sloegen weldra over op de houten loodsen en de opslagplaatsen op het fabrieksterrein. In de lood. sen waren groote voorraden opgeelagen. Van deie houten gebouwen waarvan de vlam men hoog opsloegen, terwijl een dichte vonkenregen en kleine etukken brandend hout op den wind DE POLITIE EEN HEELE BENDE OP HET SPOOR D'e Haagsche politie heeft dezer dagen twee jon gens van ongeveer 19 jaar aangehouden, die ver dacht worden zich schuldig gemaakt te hebben ajj verscheidene diefstallen, welke in den laatsten tljff^ te Den Haag gepleegd zijn. In het bijzonder legden de jongens zich toe het stelen van onbeheerd staande automobielen van de parkeerterreinen. Zij maakten dan met de ga stolen auto een ritje door de stad en lieten n9 eenige uren den wagen op een stille plaats aebter. Zoo hebben zij zeven maal een auto gestolen en tel kens werd de wagen later door de politie terugge vonden., meestal beschadigd. Reisplaids, klokje horloges, taschjes, portemonnaies en voorts aii« overige voorwerpen van waarde werden uit de- gestolen. Eenige weken geleden gingen de jongens er van door met een auto, welke op het Buitenhof gepi keerd was. Op den Benoordenhoutschen Weg 8®] raakte de auto in brand, zoodat de jeugdige misda digers met spoed moesten maken, dat rij weg men. De auto werd zwaar beschadigd. Afgaande op verschillende getuigenverklaring** kon de politie -het tweetal aanhouden. Zij zij'1 w beschikking van de justitie gesteld. k, |i|| Ook heeft de politie nog proces-verbaal opgéri^j II tegen vier vrienden van de arrestanten. Men |y rnoedt, dat zij aan de verschillende diefstallen® deplichtig zijn. O.m. zouden zij zich hebben dig gsmiaakt aan een inbraak in de Ned. Herv. n te Rijswijk, eenige maanden geleden gepleegd

Schager Courant | 1928 | | pagina 2