Anna Paulowna. PU ROL twee Hoofd-lngelanden, J. TIJSEN (aftredend) Jb. van DUIN Tweede Blad. Het volgende nummer van dit blad verschijnt Zaterdag a.s. RAAD ZIJPE. Schager Courant Woensdag 16 Mei 1928. 71ste Jaargang^ No. 8255. Itag T*0 Spr. frtVttt t»»1 toot ftrt onderwijs sa mssmt dst hst ftld dssurtsa bsstsed, drisdubhels rente opbrengt sa spr. stelt d*n ooi De Uitgevers. Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Mei 1W8, des morgen» 10 uur. Afwezig is de heer Hoojj, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer Jb. de Moor, burgerheesier, se cretaris de heer J. A. de Boer. Na opening volgt vaststelling der notulen, ven de vorige vergadering. MededeeUngen. Van Ged. Staten is goedkeuring ingekomen op het besluit tot af- en overschrijvingen gemeentebegroo- ting, idem aankoop grond voor schoolbouw te Oude- iluls, gemeentebegrooting 10(28. Een beleefdheid dis ten deels nlst ge accepteerd wordt Van het R.-Kath. Armbestuur is ingekomen dankbetuiging voor de toegestane subsidie. De heer HJooglandJ zegt, dat de tegenstemmers deze dankbetuiging niet aannemen, bovendien had die dankbetuiging achterwege kunnen blijven, omdat het een handelszaakje van koopen en betalen is. De heer Dignum: Als het dan maar koopen en be talen i9. De heer J. Komen zond bericht in, dat hij zijne benoeming tot lid van het Armbestuur aanneemt. Op 22 Maart JL heeft kasopname bij den gemeente ontvanger plaats gehad. In kas was en moest zijn f 961.04, op de postrekening geplaatst f 228.00 en f39083.74 belegd bij de Codp. Zuivelbank. Van de Commissie van Toezicht op het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling is ingekomen verslag over de handelingen en den toestand van het correspondentschap. Ingekomen ls het jaarverslag van de Gezond heidscommissie te Schagen. Aan een 3-tal personen wordt voor een half jaar ontheffing verleend van aanslag in hondenbelasting. Mej. Wed. H. v. Bpuren vraagt ontheffing van aanslag schoolgeld wegens armlastigheid. Wordt toegestaan. Aan de orde wordt gesteld het bekende adres van de gemeente Ooststellingwerf over de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente. B. en W. oordeelen, in Tegenstelling met de mee ring van genoemd gemeentebestuur, dat het voor stel der Staatscommissie een stap in de goede rich ting is, hoewel niet alle gemeenten er voordeel van zullen hebben. Vooral de grondslagen voor hot voorstel worden juist genoemd en do gemeente Zijpe zullen een voordeel krijgen van ongeveer f5000. B. en W. stellen voor, geen adhaesie op het adres te betuigen. De heer Jimmink merkt op, dat hij met dit voor stel accoord gaat na de inlichtingen te hebben ge hoord, die zijn verstrekt, echter niet om het speciale feit, dat de gemeente Zijpe van de voorgestelde re geling voordeel zal hebben. Algemeen gaat de Raad accoord met het voorstel tan B en W. Het gemeentebestuur van Kollumerland vraagt idhaesie op een verzoek om herziening van de be lastbare opbrengst van gebouwde en ongebouwde eigendommen, en de gemeentebesturen machtiging te geven de opcenten hooger te stellen dan 80 voor ongebouwde en 20 voor gebouwde eigendommen. B. en W. zijn niet overtuigd dat verhooging van de maximiaal te heffen opcenten noodig en noodzake lijk is en stellen voor geen adhaesie op het adres te betuigen. De heer Va» der Sluijs wijst er op, dat onze ge meente geen gebruik maakt van de maximale hef fing der opcenten. Spr. wijst voorts op een tegen strijdigheid in het adres, waar eerat gewezen wordt op bet feit, dat de inkomens van landbouwers en veehouders aanmerkelijk zijn verlaagd en men toch de opcenten op de ongebouwde eigendommen wil verhoogd zien. De heer Dignum is dit met den heer Va* der Sluijs eens. Met algemeene stemmen wordt besloten geen ad haesie te betuigen. Wachten tot behandeling der gemeente begrooting. Van den heer C. Schager, gemeente-ontvanger, is oet verzoek ingekomen om de kosten voor de ze kerheidsstelling, bedragende f48, voor rekening der gemeente te nemen, vanaf 1 Januari 1928. Adres sant wijst er op, dat voor zijn voorganger deze kosten ook door de gemeente werden betaald. B. en W. wijzen er op, dat indien op het verzoek Wordt ingegaan, de gemleente verplicht zal zijn, de Kosten der zekerheidsstelling voor alle ambtenaren w betalen, die verplicht zijn tot het stellen van ze kerheid. Voorts zijn B. en W. van oordeel, dat der gelijke zaken bij de begrooting behandeld dienen te worden en zij stellen dan ook voor, het verzoek aan iaoïouden tot behandeling van de begrooting, dienst «W. Algemeen goedgevonden. Een salarisverhooglng. MeJ- Visser, assistente aan de O. L. school te oibt Maartensbrug wordt verhooging van salaris Sr^agd. Door den grooten afstand is verblijf te öi- Maartensbrug noodig, doch daarmede gaat haar geheeie maandsalaris heen, terwijl zij! ook nog den «jjaus in handenarbeid' te Helder volgt Adressante mÜ? er, voorts op, dat zij het volledige werk van «maerwijzeres, ze is in bezit van het diploma, doet. en W. wijzen er op, dat als het betreffende etsvoorste! wordt aangenomen, de leerlingen- cnaal zal worden gewijzigd en te St. Maartensbrug Ju 3-mans school zal komen. Om die redenen ïïi v €n w- voorloopig afwijzend op het ver bek beschikken. De heer Nannis wijst op de onvoldoende salanee Wfw^en meent dat adressante niet de dupe mag waen van de slechte onderwijswet die tegen woordig aangeboden is. heer Doorn .meent ook, dat de gemeente daar- u S*311 föbruik mag maken. Als adressante met age tanden haar werk doet, is dat niet in het be- vooor het salaris, dat f 600 bedraagt, met f 300 te verhoogen. De heer Nannis ondersteunt dit voorsteL De heer Dignum wijst er op dat de assistente noodig is en dan komt haar een salaris t08, waar van ze bestaan kan. De Voorzitter is het er mee eens, dat het loon veel te laag is, zij is een volledige, onderwijzeres. B. en W, doen hun voorstel met het oog op as. wetswij ziging. De heer Doorn herinnert er aan, hoe een goede kracht van de school te Burgerbrüg, door Barsin- gerhorn van ons is afgenomen en ook van adres sante hoort spr. niet anders dan goeds. De heer Van der Sluijs zegt, vorig maal reeds in algemeenen zin te hebben gewezen op de1 te lage salarieering. De bedoeling der wetgeving is geweest assistenten aan te stellen die niet afgestudeerd wa ren, doch door de groote hoeveelheid onderwijzeres- een, fungeeren meisjes met diploma, als assistenten. Terwijl een onderwijzres ongeveer f1000 verdient, heeft de assistente f 600. Het gaat niet aan een der gelijk loon. te betalen en spr. ondersteunt dan ook het veerstel-Doorn. De heer Jimmink kan met salarisverhooglng mee gaan, mlaar niet direct met een verhooging van f 300. De heer Raat wijst er op, dat de gemeente voor heen voor de keus stond te Burgerbrug Yan de 3- mansschool een 2-manaechool te maken, of voor eigen rekening een assistente aan te stellen, Tot dit laatste is besloten en waar andere gemeenten het salaris wel op f500 bepaalden, is het hier gesteld op f000. Assistenten zijn beginnelingen, zij kunnen zich vormen tot goede onderwijskrachten. Spr. wijst er op, dat adressante een cursus voor handenarbeid volgt en het is niet de plicht dier gemeente daarvan kosten te bepalen. Wiel echter voor den arbeid die wordt gepresteerd. Spr. zou het adres tot de begroo ting willen aanhouden, omdat als op dit verzoek wordt Ingegaan, ook het salaris der assistente aan de school te Burgerbrug dient te worden verhoogd. De heer Dignum ls het niet met den heer Raat eens. Het geldt hier iemand, die haar brood moet kunnen verdienen sin die door wetsomstandigheden Doorxitttn Stukloopen van die derden oorzaak is diat de hulp dier lijnwer kers moet worden ingeroepen. De Voorzitter zegt toe, de zaak met dien admini strateur te zullen besprken, in ieder geval mogen de lijnwerkers werkzaamheden voor de particulie ren verrichten. Ged. Staten hadden nog enkele bemerkingen, van administratieven aard, op de gemeentebegrooting, dienst 1926. Goedgevonden wordt baar te wijzigen. D'e raad vindt goed de reglementen voor het Bur gerlijk Armbestuur en voor het Algemeen Weeshuis ,aan te vullen met een bepaling omtrent den ge zondheidstoestand van het gezin waarin een arme wordt uitbesteed, alsmede van den bestedeling zelf Een afvosrgoot ta Burgervlotbrug. B. en W. stellen voor om van gemeentewege een afvdergoot te doen maken langs den Rijksweg te Burger-vlotbrug. Reeds meerdere malen ia hierover gesproken, zegt de Voorzitter, en de heer Bottemfc wil een begrooting maken, Indien de raad zich in beginsel uitspreekt De heer Jimmink %gt, dat het aanbeveling ver dient, de goot te maken, wanneer de verbreeding van den Rijksweg heeft plaats gehad. De Voorzitter zegt, dat dit ook die bedoeling is. De heer Nannis kan het niet goed vinden, dat de Rijkswaterstaat parasiteert op de gemeente, ».i. is de Rijkswaterstaat verplicht langs zijn wegen voor voldoenden waterafvoer te zorgen. Te Oudesluis heeft het Hoogheemraadschap ook voor voldoenden waterafvoer gezorgd en het is niet goed dat bet rijk dit niet doet. Spr. zal voor het voorstel van B. en W. stellen, maar wenscht te proteeteerea tegen de nalatigheid van het rijk. De heer Raat zegt, dat de bewoners aan de Bur gervlotbrug zelf niet voldoende hebben gezorgd1 voor waterafvoer en als voorbeeld noemt spr. het plaat- INGELANDEN van OOST- en WESTPOLDER komt allon a.s. ZATERDAG 19 MEI op ter stemming voor sn brengt dan uwe stem uit op de Hoeren i EN welke heeren vrijheid van handelen en spreken hebben en waarvan de laatste weer uit de omgeving komt van den af getreden heer DE BOER. Vele Klexers uit Oost- en Westpolder. Staat onder voortdurende controle van H.H.Dr.van "Hamel noos hapmens Voor engros bij: J. F. v. Lieshout G. Kuiper, Alkmaar» stabiel is gebleven. Spr. herinnert er wat de vee houderij betreft nog aan dat de varkenshouderij in 1926 vrij belangrijk beter is geweest dan in 1927. Spr. is het er dus niet mee eens, dat 1927 zooveel beter dan 1928 ia geweest, hij is overtuigd dat de toestand te gunstig is voorgesteld en volgend jaar weer verhooging' zal moeten volgen. ID!e heer Raat wijst er op, dat het Jaar 1926 niet ls meegevallen en het heel goed gezien ls geweest voor 1927 het vermenigvuldigingacijfer op 1.40 te nemen. De opbrengst ia toen vrij, precies geweest als was begroot. Spr. herinnert eraan, dat voor 1929 het vermenigvuldig!ngscij fer 1.15 ia geweest, voor 1920 120. Waa het vermenigvuldigingscijfer in 1927 op 1.30 bepaald, dan zou zeker minder ontvangen zijtn dan noodig was B. en W. hebben de zaak ern stig berekend en meenen dat een factor van 1.10 beslist voldoende is. Spr. had zelfs tot 1 willen gaan, maar heeft zich bij een bespreking met den burgemeester e» den secretaris neergelegd bij een factor van 1.10. De heer Van der Sluijs begrijpt dat de wethouders overtuigd zijn, dat een vermenigvuldig!ngfccijfer van 1.10 voldoende i* maar »pr. li daarvan niet pvertuigd. De Voorzitter zegt er oo-k niet zoo van overtuigd te zijn en het met dien heer Van der Sluijs eens te zijn, dat volgend jaar wol weer verhoogd zal moeten worden. 1 De heer Raat wijst er nog op, dat toen voor 1926 het vermenigvuldigingscij fer op 120 was gesteld, het restant zoo was meegevallen dat er van 1928 f 10.000 op 1927 is gebracht. De heer Nannis onderschrijft het gesprokene, door den heer Van der Sluijs en kan zich niét voorstellen dat 1927 zooveel beter zal wezen, voor industrie en arbeidersbevolking is het zelfs minder dan in 1920. Spr. vindt dan ook de verlaging van IA op 1.1 heel gewaagd. De heer Hoogland wijst op de kwaadsprekerij, als zouden wij met geld hebben gesmeten, dat is dag en nacht uitgebazuind- En nu de heeren Raat en Hooi) de meerderheid hebben, ze aan het bewind zijn, nu hebben zo de overtuiging dat verlaging van den bolastingsfactor mogelijk is. Spr. wijBt er op, dat dit dan echter niet te danken is aan hun be leid, want zij zijn pas aan het bewind maar dat die verlaging dan te danken is aan het dure zootje en dit is dan., zooals men dat noemt, de klap op de vuurpijl. Ook de heer Hoedjes had het vermenigvuldigings- cijfer op 1 willen bepalen, maar om veiliger te zijn was spr. ook voor 1.10. Z.i. behoeft de Raad dan niet bevreesd te zijn. De heer Doorn zegt, dat ook ons de verlaging toe lacht, maar spr. houdt niet van phamtasie. Ais vol gend jaar verhoogd moet worden, is dat de burgerij lekker maken op niets at De heer Raat zal niet op het gesprokene van den heer Hoogland ingaan, maar spr. wil er den heer Doorn nog op wijzen, dat tenslotte de toestand van volgend jaar zal afhangen van den dan geldenden economischen toestand. De heeron bepalen zich steeds tot het vermonigvuldigingscijfer van 1.40 van vorig jaar, maar willen ze dan voorbij zien de cij fers der vorige Jaren? Spr. is overtuigd dot als de heer Van der Sluijs deel hadJ uitgemaakt van het college van B. en W. hij, na de berekening ook tot' niet in staat is dat te doem Alt het salaris te laag is, moeten tot behandeling der begrooting schul deD gemaakt worden en dat is niet goed. De heer Hoedjes wil het adres tot de begrooting aanhouden, omdat er 2 assistenten zijn. Er is geen bezwaar om dan' later aan het besluit tot verhooging terugwerkende kracht te geven. De heer Hoogland meent, dat de raad uit men schel ijk oogpunt 't verzoek dient toe te staan. Het gaat niet op, om met de wet in de hand te parasi teeren op de onderwijskrachten en ze uit te buiten door het halve loon te geven. -De heer De Boer vindt een verhooging va* f800 wat hoog sn wil f200 verhoogen. Het voorstel van B. en W. om het verzoek bij de begrooting te behandelen, wordt met 8 tegen 2 stemmen verworpen, voor de beide wethouders; het voorstel-Doorn, f 300 verhooging, wordt verworpen met 6 tegen 4 steimmen; voor de hJh. Nannla, Doorn, Hoogland en Van der Sluijs; het voorstel f 200 ver- hooging wordt aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Raat en Hoedjes. De hulp van lijnwerkers aan particulieren. B. en W. deelenj den raad' mede, dat nog altijd de gelegenheid bestaat dat de lijnwerkero van het GJB.B. werkzaamheden verrichten voor particulie ren. Dlaartoe zal men zich dan hébben te wenden tot den administrateur van het GE-B., waarna de werkzaamheden door het G. E. B. wordenuitgevoerd De Voorzitter zegt, dat de toestand dus onver anderd blijft en er misverstand' bijl de atroomver bruikers bleek te bestaan. De heer Dignum zegt, dat dit misverstand dan ook bij de lijnwerkers zelf bestond. De heer Hoogland vindt het bezwaarlijk!, dat men bij' stoornis zich eerst moet wenden tot den admini strateur en deze dan opdracht geeft aan de lijn werkers. De heer Doom daarentegen acht dit goed, êr ia één directeur, daar dient met zich te vervoegen, want anders kan de administrateur onmogelijk controle op zijn mensehen uitoefenen. Spr. wijst op den rommel die Jan, Piet en Klaas zich aanschaffen en daarom veelal de hulp der lijnwerkers moet wor den ingeroepen. De heer Jimmink meent dat stoornissen zoo spoedig mogelijk moeten worden opgeheven, ook in het belang van stroomverbruik en spr. acht het dan niet goed, dat men zich eerst moet wenden tot den administrateur. Als direct de hulp van de-lijnwer kers kan worden ingeroepen, kan men daarvan later mededeeling doen aan den administateur. De Voorzitter gelooft niet, dat er zooveel tijd mee verloren gaat, als eerst de administrateur wordt gewaarschuwd'. Van alle dorpen kunnen de lijn- we-kers den administrateur opbellen. De heer Dignum meent dat de zaak niet te nauw opgezet behoeft te worden. De heer Doorn wijst er nog op, dat behalve de lijnwerkers. in ieder dorp wel iemand is, die stoor nissen kan verhelpen en zoonoodig kan dan via den administrateur de hulp van het bedrijf worden in geroepen. De heer Dignum merkt op, dat Juist de rommel sen van een koolsohuur, waardoor de toestand erg Verslecht is. De heer Hoedjes weerspreekt deze redoneering en zegt dat de grond voor de huizen door den Rijkwa terstaat wel een halve meter is weggegraven. De Voorzitter zegt, dat aan een en andei iets is te doen. Met algemeens stemmen neemt de Raad het voor stel van B. en W. aan. B. en W. stellen voor, om van P. Groot te Oude sluis aan te koopen voor f 0.30 per M2. een paar strooken gronde grenzende aan net terrein, waarop de nieuwe O. L. school te Oudesluis gebouwd zal worden. De paar strooken dienen te worden gebruikt voor beplanting om het terrein voor lichamelijke oefeniing en om den tuin. De totale hoeveelheid is 770 M2. zoodat de kosten zullen bedragen f231. De heer Doorn acht het verstandig dat B. en W. tot dezen aankoop willen overgaan. De heer Raat zegt, dart. als deze strooken niet wor den gekocht, de gemeente verplicht zal zijn ter lengte van 75 meter en ter breedte van 45 mieter vol doende afsluiting te maken, wat meer zal kosten dan deze aankoop. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het gemeenteverslag over 1927 en het verslag, be doeld in art. 58 der woningwet, eveneens, over 1927, zullen bij de leden circuleeren. Het dure zoetje, dat na belastingverla ging mogelijk maakt B. en W. stellen den raad voor, den vermenigvul digingsfactor voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1928—1929 te bepa len op 1.10 (vorig jaar 1.40). De heer Van der Sluijs informeert, op welke basis de meening berust, dat thans met een vermenig- vuldigingscijfer van 1.10 volstaan kan worden. Een verlaging van belasting zullen we allen willen aan grijpen, doch het gaat er maar om of de basis juist gezien is of dat men te optimistisch is gestemd ten opzichte van den finantieelen toestand der gemeente. Spr. wijst er op, dat een verlaging van 1.40 op 1.10 belangrijk is. De secretaris licht toe, dat op de gemeentebegroo ting voor 1928 de opbrengst was geraamd f 57500, terwijl de opbrengst over 1927—1928 bij een ver- menigvuldigingscijfeT van 1.40 ongeveer f 57.000 was. Op de gemeenterekening 1927 kwam daarvan f 33000, op 1928 f 24000. Voor 1928 was dus nog te heffen' f 33500. Het kohier 19281929 zal dus moeten bedragen 3/2 maal f 33500, is ruim f 50.000. B. en W. ziin van meening. dat wanneer wederom een ver- menigvuldigingscijfer van 1.40 werd toegepast, de opbrengst niet zou zijn f 57000, maar ongeveer f 75000, omdat het jaar 1927 zooveel beter is ge weest dan 1926. Met die gedachte voor oogen mee nen B. en W. te kunnen volstaan met een verme- nigvuldigingscijfer van 1.10. De heer Van der Sluijs zegt, dat B. en W. dus wat 'e vermoedelijke inkomsten betreft, hooge verwach tingen koesteren. Spr. echter meent dat er ten aan zien van de veehouder» geen belangrijke schomme ling heeft plaats gehad, terwijil oo-k voor de arbei dersklasse de overige burgerij! de toestand vrij Oy^spannen a een heffingsfactor van 1.10 zou zijn gekomen. De heer Doorn wijst nog op de wenschelijkheid vooral het cijler aan den veiligen kant te nemen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. daarna aangenomen. Hel sohoolbouwplan Ie Oudeslnla. Aan de orde komt de goedkeuring van het school» bouwplan te Oudesluis. Nadat de raad de teekening heeft gezien, «egt de heer Nannis. dat 6 maanden geleden de oude school ia afgekeurd geworden en de voorbereiding voor dezen nieuwbouw dus 6 maanden heeft geduurd. De burgerij vindt dat een langen tijd, imaar nu 'de zaak op poorten staat, vindt opr. het niet te lang. mits nu maar met bekwamen spoed getracht wordt de school te doen bouwen. Spr. wijst op de zeer pri mitieve wijze waarop het onderwijs thans wordt gegeven hoopt 'dat voor den winter de nieuwe school in gebruik kan worden genomen. De Voorzitter zegt, dat dit zal gebeuren. Het plan wordt vervolgen» zonder op? of aan merking goedgekeurd!. In verband met dezen sdhoolbouw, benevens voor het bestraten van het erpeelterrein van do R. Kath. school te 't Zand wordt de gemeentebegrooting, dienst 1928, gewijzigd' tot een bedrag van f 52000. waarvan f 2000 betaald zal worden uit de gewone middelen en f50000 door een geldleening zal wor den verkregen. De lichamelijke oefening. Vlanwege de Vereeniglng van Burgemeesters en Secretarissen in het kanton Schagen zal een appli catiecursus voor lichamelijke oefening worden ge geven. B. en W. stellen voor het onderwijzend per soneel in deze gemeente in de gelegenheid te stel- J len aan dezen cursus deel te nemen en de daarop vallende kosten voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Hoogland vraagt hoe hoog de kosten zul len bedragen. De secretaris licht toe. dat de kosten van den cursus f 1000 zullen bedragen en de kosten zullen worden omgeslagen over het aantal deelnemers. B. en W. weten niet hoeveel onderwijzers uit onze gemeente aan den cursus zullen déelnemen en zullen een conferentie met alle onderwijzers houden. Hot voorstel wordt goedgevonden. De rondvraag. De heer Nannis wijst er op, dat de aftapkraan bij de sluis te Oudesluis niet meer aanwezig ls en de menschen die niet bjj de waterleiding zijn aangesloten, zijn aange wezen op de bakken bjj particulieren. B. en W. zullen hun aandacht hieraan schenken, evenals aan het verlangen van de heeren Dignum en Van 'der Sluijs, om aan de Westzijde van Stolpervlot- brug en St. Maartensvlotbrug de mogelijkheid te ope nen, water af te tappen, en niet aan de Oostzijde.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5