RADIO-RUBRIEK. VOOR DEN TOESTELBOUWER. Over anode-accu-batterijen en nog wat. In M nik der honden. WARE WOORDEN. r WETENSWAARDIGHEDEN. Gedwongen huwelijk. De Zonnekoning op reis. Wflt d uw liefdesbrieven voortaan niet meer op kantoor schrijven De firma Yzegrim Co. reclameert, dat zij „duizend groeten en kussen" beeft ontvangen in plaats van twee vaatjes haring! den grond. Er was een enorme open haard. De oman had zijn lantaarn op tafel neergezet. Hij ontstak1 •vuur in den haard, waarvan de vlammen spoedig g. Uiige flikkeringen en schaduwen in het vertrek deden ontstaan. Dan spreidde hij' eenige vachten op een rustbank aan een der wanden, haalde uit een kast een flesch wijn en wat brood te voorschijn en ging dan zachtjes heen, na miji goeden nacht gewenscht te hebben. Ik had weinig lust tot eten. Ik dronk slechts een glas wijn en .legde mijl dan op de rustbank, op de zachte berenvellen neer. Mijn oogen dwaalden het vertrek rond. Aan de wanden hingen eenige oude schilderijen en wapens. In den versten hoek van het vertrek scheen een deur te zijn, naar een andere kamer. Het licht van den haard, dat al .lager begon te vlammen, veroorloofde mij échter niet te zien,, wat het eigenlijk precies was. Ik zag slechts een donkere rechthoekige vlek, donkerder dan de wanden eromheeen. Of het door de buitengewone omgeving kwam, weet ik niet, maar ik kon den slaap maar niet vatten en bleef met wijdopen' oogen liggen staren. Opeens ging er een ijskoude rilling langs mijn rug, ik richtte mij half op, op mijn elleboog en bleef 'zoo, als versteend, naar de deuropening, in den versten hoek van het vertrek, recht tegenover mijn rustbank, staren.... Want daar was eensklaps een vreemd lichtschijn sel zichtbaar, dat sterker en sterker werd en in dat lichtschijnsel kwam een vrouwengestalte te voor schijn.... Hoewel ik verstijfd van schrik naar de verschijning keek, werd ik toch getroffen door de buitengewone schoonheid ervan. Het was een jonge O Oonda, waar is bet hondje? In den stofzuiger, mevrouw! Dezer dagen was een vooraanstaand Engelsch fabrikant van accumulatoren zoo bereidwillig, ons een pe; «gesprek toe te staan over het zeer actueele vraagstuk der z.g. droog geladen accumulatoren, anode-accu-batterijen enz. Gedurende een.igen tijd namelijk worden zooge naamde „drycharged" (geladen accumulatoren, die in drogen toestand, dus zonder izuur, in voorraad gehouden kunnen worden) accumulatoren aange boden. Het voordeel? Men koopt ze in den winkel neemt ze mee naar huis, vult ze aldaar met zuur, en.... de accu is geladen .Gereed voor het gebruik. Wat gemakkelijk en handig is, doch niettemin groote nadoelen heeft. De fabrikanten er is er niet één, volgens onzen zegsman, die het tegendeel beweert zijn het er over eens, dat dit procédé niet goed voor de accumulatorplaten is, al be hoeft het, na verdere goede behandeling, geen na- deelige uitwerking te hebben op den levensduur van de accu-platen. Mlaar aan die verdere goede behan deling ontbreekt het in den regel. Waarom men dan de accu's in droog geladen toastandi levert? Het verkoopt zoo gemakkelijk1 en.»., de concurrent doet het ook! Ook1 de anode-accu-batte rijen hebben in' de praktijk ernstige bezwaren en het is weer voornamelijk de verdere behandeling, die ze veelal vroegtijdig doet sneuvelen. Deze batterijen die toch vri| prijzig zijn, verdienen een goede behandeling door een bekwaam vakman. Zelf laden moet afgeraden worden, tenzij men volledig op de hoogte is van de betreffende techniek. De door te voeren laadstroom mag slechts ten hoogste 0.1 Ampère bedragen. Bij verschillende merken en uitvoeringen zelfs nog minder. Niet zelden wordt dit maximum over schreden, terwijl gedurende het laden slechte de ge- vrouw, in «en lang, lijden, sllvergllnstertnd kleed gehuld, een ridder-Jonkvrouwe.... haar bleekt, beeldschoon® gelaat, was naar mij. toegewend.... door de blonde vlechten, die los over haar kleed neerhingen, waren gouden draden gevlochten.... om haar hals droeg ze een fonkelend diamanten snoer.... Langzaam kwam zijl naar voren., zij scheen te zweven en het licht werd steeds sterker. .Zij' keek naar mij, met een droefgeestige glimlach .op het gelaat, alsof ziji mijl iets vragen wilde, doch geen wooid kwam over haar lippen.Nu stond zij daar in de deuropening van mijn kamer, blank- stralende schoonheid uit de middeleeuwen.... Mijn tong plakte aan mijn verhemelte, ik pijnigde mij met de vraag, twat dit moest beduiden, een geest verschijning, een spook.... of een gril, van een ro mantische bewoonster van dit kasteel die mij, vreemdeling, eens wilde doen schrikken midden in den nacht., of.. Maar daar opeens verflauwde het 'licht snel en., een seconde later waa de gestalte verdwenen, spoorloos, als door den muur opgeslokt. Ik bette mij; het koude zweet van het voorhoofd. Dan, in een onverklaarbare angst, trok ik de beren vellen over mij1 heen, kneep de oogen stijfdicht en trachtte in te slapen. Wat mij' eindelijk gelukte. Zoodra het dag was, ontwaakte ik. Ik stond, op en begaf miji naar de deuropening, waardoor den vo- Wat li geluk, man, dat jij veilig bentl rigen avond de jonkvrouw© was binnen gekomen. Ik kwam in een ander vertrek, evenzoo met middel- eeuwsche meubelen en aan den wand schilderijen. Het eerste wat mij; trof, was een meer dan levens groot schiLderiji van een' jonge riddervrouwe, het portret.... van de nachtelijke bezoekster! Ik stond verslagen. Wat stak hier voor geheim achter? Wat verborg dit adelaarsnest, dit „Slot Arendshoogtey? Ik keek eens uit het kleine venster, dat op den Rijn uitzag.... En toen opeens kreeg ik een inval Ik zag, dat beneden de weg een scherpe bocht maakte, dat die weg daar sterk' helde, en dat het licht van het venster precies op het schilderij; van de jonkvrouw viel.... Toen barstte ik opeenia in lachen uit. Want in eens begreep ik, wat mijn geestverschijning was geweest. Er was nauwelijks een auto gepasseerd, met fel schijnende zoeklich ten, die eensklaps om den hoek van den hellenden weg waren komen kijken, door het venster hadden geboord en het schilderij' in een fel licht hadden gezet. Dat had ik door 'de deuropening, gezien, en, daar ik de lijst juist niet had kunnen zien, had het geschenen, of de jonkvrouw© in levenden lijve, in een geheimzinnig licht in de deuropening had ge staan. Dat waa de oplossing van het geheim van het Slot Arendshoogte. heele batterij, wordt gecontroleerd. En dat, waar controle op alle cellen afzonderlijk een levenseisch genoemd moet worden. Het spreekt van zelf, dat de cellen eveneens zoo gelijkmatig mogelijk ontladen dienen te worden. Een (of eenige) cellen geheel of te ver en de anderen slechts gedeeltelijk of heel weinig - ontladen, geeft ernstige moeilijkheden bijl de lading. Eb toch zal dit als regel het geval zijin, daar men èn voor de h.f. en detectorlamp èn voor de l.f.- lampen beide, anodespanning aftakt. Een deel van de anode-accu-baterijl levert daardoor meer stroom, wordt dus zwaarder ontladen, dan het andere deel Dit is niet te vermijden of'men zou twee plaat- spanningsbronnen moeten nemen, maar wel kan men ervoor zorgen, dat de dubbel belaste cellen niet te ver ontladen worden, waarvoor dan een periodieke controle op deze cellen kan dienen. Zou men n.1. eerst tot laden overgaan, nadat de geheele batterij! tot de laagst toelaatbare spanning ontladen ia, d. i. het aantal cellen x 1.8 Volt, dan kan men er zeker van zijn, dat een deel der batterij, 'het dubbel-belaste, te vèr ontladen is, En dit, hoewel op zichzelf niet ernstig, geeft weer een groote kans, dat de te ver ontladen cellen na de lading niet ge heel opgeladen zullen zijn. Na iedere ontlading én daarop volgende lading wordt de toestand, daar door ongunstiger. In een groot dagblad zagen wijl onlangs als een verder nadeel1 van de anode-accu-batterijen genoemd, de vriji groote spannlngsafval. De totale apannings- afval van een batterij van 60 cellen wordt, bij' een spanningsafval van 0.2 Volt per oei, 12 Volt. Dit is inderdaad vrij' veel, maar het vindt uiterst ge leidelijk plaats. Bovendien zal men zelden dadelijk de volle spanning op de plaat van de lamp zetten. Eerst na eenigen tijd zal men het aftakkingsklem metje op h:et laatste contact van de batterij, zetten. Het wil ons daarom) voorkomen, dat dit geen bij zonder groot bezwaar is. Men moet alleen met eenig overleg te werk gaan. DOOR DE ONEINDIGE EENZAAMHEID VAN KAM80KATKA. Kort geleden is een economische commissie, die tegelijk de opdracht had een cultuurfilm te ma ken, de eerste uit het leven van de inboorlingen van Kamschatka naar Moskou teruggekeerd. De inboorlingen, zoo wordt in het rapport der comimjissie gezegd, noemen hun land het rijk der bonden. Want de honden spelen inderdaad in deze uenzame wereld een belangrijke rol. Ze zijn daar het eenige verkeersmiddel en worden met voorliefde geteeld. Als er niets te eten is wordt een hond ge slacht. De honden trekken de sleden met een snel heid van tien K.M. per uur. Dagenlang trokken we door de oneindige eenzaamheid. In den winter za gen we geen zon en slechts een roode schijn ver lichtte -den hemel. De toendra, deze onmetelijke vlakte, gelijkt op een zee. In een kleine nederzet ting hielden onze sleden stil voor de woning van den belasting-inspecteur Wol. Hij is Noor van ge boorte en leeft hier reeds meer dan twintig jaar. In zijn pels ziet hij er uit als een Wiking. In zijn „Jo- ronga" een typische inboorlingenwoning, zijn stoe len noch tafels. Men eet op de met vellen bedekten vloer. Behalve Wol wonen in zijn armzalig huis een aantal vrouwen, die tot zijn familie behooren. In de hut is het zoo warm gestookt, dat de lieden daar hij- na ongekleed rondloopen. Het vertrek is tegen mijn verwachting, zeer zindelijk. Ik ontdek zelfs tanden borstels en sponzen. Aan den muur hangen kousen uit het duurste bont vervaardigd. Een kostbare pels is overigens in deze omgeving een geheel ge woon verbruikaartikel. De belasting-inspecteur Wol is een rijk man. Hij bezit vele honden en goede wa pens. In de naaste nederzetting lijden bijna alle inboorlingen aan schurft. Wij voelden er weinig voor om op de vellen te- gaan liggen, die met on gedierte waren bedekt. In menige nederzetting, spotten de hygiënische toestanden met iedere be schrijving. Van den anderen kant wordt geconsta teerd, dat men vaak onverwachts op sporen van Europeesche beschaving stuit. In een „Joronga" bijv. vonden wij een gramophoon, in een andere zelfs een piano, waarop overigens niemand kon spe len en waarvan men niet wist, waar ze vandaan was gekomen. In een groote nederzetting werd kort geleden een sc'hool opgericht, de eerste in deze om geving. Twee maal in de week komen hier de jon ge Kamischatalen uit de omgeving bijeen, leeren ,ezen en schrijven en luisteren zelfs naar politieke voordrachten. DICHTERLIJKE DICTIE. (Moustiqiu, Charleroi.) We zijn tweelingen en schouder aan schouder opgegroeid. Een talent zal zich nooit tot volle perfectie kun nen ontwikkelen, zonder dat het in de moeilijke ja ren van zijn ontbolstering meedoogenloos gewezen wordt op zijn fouten. Vele menschen hebben behalve de gewone vijf zinnen, nog een zesde, namelijk eigenzin-nigheid). Welwillendheid is meer dan weldoen met geld, daar zij kan bewezen worden zoowel aan den doo- de, als aan den levende. o Niet slechts vruchten, maar ook menschen zijn er, bij welke alleen de kern of alleen de schaal ge nietbaar is. Niets verschaft den mensch zooveel tegenstan ders als een verstandige opmerking op de verkeer de plaats. De wijsheid van den man verschaft vermogen, die der vrouw bewaart het. Mevrouw, hebt a mets te drinken voor me? Ik zal n glas water halen. Ik vraag iets om t» drinken, mevrouw, niet om me te wasschen I Is het U bekend: dat er bij' het spreken 44 verschillende spierei in beweging komen? d a t de eerste draadloozen signalen werden uit gezonden vanaf den Edffeltoren in Parijs in hel jaar 1009? dat de hoogste berg in Groot-Brittannië is di Ben Navis? dat die doorboord is door de langste watertu nel ter wereld, namelijk een van 24 K.M.? dat er wekelijks in Engeland 75 000.000 krante verkocht worden? dat dat cijfer in 1828 ongeveer 170.000 beliep? dat stalen rails, dié in de richting Noord-Zuil gelegd zijin, langer duren, dan die, welke in d ichting Oost-West liggen? d at dit komt doordat in het eerste geval het mag netisme, opgewekt door de wrijving van den trein ongestoord blijift, terwijl 'het in het laatste gevai weerstand ondervindt, hetgeen de slijtage van d rails beïnvloedt? De families Scott en Murray, In Groot Brittan-nil leefden van de vroegste tijden tot in de zeventiende eeuw in openlijke vijandschap. Een vreemdsoortige reden bracht tusschen beide familiën een verzoening teweeg en had zelfs een huwelijk ten gevolge. WiUiam Scott werd door Gideon Murray gevan kelijk op zijn kasteel gebracht en zou worden op gehangen. De vrouw van Murray zei echter tegen haar man: 1 't Is een aardige man, uw gevangene en wi hebben drie lleelijke dochters. Stel hem voor een van haar te trouwen. Daarnaar heb ik wel ooren, zei Murray, hij moet Agnes met haar dikke lippen tot vrouw ne men. Toen den gevangene dit voorstel gedaan werd, wees hijl het van de hand, doch reeds stond hij. met den strik omi den hals op de ladder, toen het ham te benauwd werd en hij besloot de diklippige tl huwen. (Het h uwe ijk werd zelfs zeer g elukkig^ Lodewijk XI,V reisde volgens zijni tijdgenootei zeer snel. Naar onze begrippen beteekent dat niet als men weet, dat bijv. op de reis van Parijs naa Chalona (173 kilometer) 5 maal overnacht werd. He groote gevolg, waaronder In den regel een aanti dames, maakte de verplaatsingen van den Zonn koning tot een groote onderneming. Een voor zeden van dien tijd zeer belangrijk boek, Louis XI et la Grande Mademoiselle van Arvède Barini geeft de beschrijving van een reis naar Vlaanderet die het hof in 1670 ondernam. Toen in 1568 het b)l een reis naar Lyon deed, werd het aantal deel nemers op 12000 geschat. D!it werd in 1670 nog ovei troffen, daar de geheele koninklijke familie en een reusachtig hof meeging, ongerekend het begelei dende leger. Den 28en April brak1 men op van St. GermaiD' Het leek een volksverhuizing. De voorname reis- genooten voerden volledig meubilair mede, zoo kostbaar mogelijk. De koning twee prachtige kamer- inrichtingen. De -nederige reisgenooten hadden toeft minstens een veldbed, 't Was een eindelooze reis. van vrachtwagens, karren, lastpaarden en ezel». De reis, heen en terug, duurde 6 weken, zwartVis"md' dSt Wit haar heeft en dat zi'n snor nou Wel. zijn haar li twintig jaar ouder dan zijn snor.

Schager Courant | 1928 | | pagina 22