SchagerCourant Tutti Frutti. Tweede Blad. RAaD NIEUWE NIEDORP. Woensdag 23 Mei 1928 71ste Jaargang. No. 8258. 1 Vergadering van den Raad. op Dinsdag 22 Mei 1928, aas morgens half 10. Afwezig is de heer Borst met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester, secre taris de heer P. Haringbuizen. Door restauratie van de raadzaal wordt de ver gadering op de secretarie gehouden, waarvoor de voorzitter zijn verontschuldiging aanfbiedt. Na opening volgt lezing der notulen, dit onder jenkzegging worden goedgekeurd. De toestand op de school te Moerbeek. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een bezoek gebracht hebben aan de school te Moerbeek en de toestand in orde hebben bevonden. Het was er rustig, kalm, maar er waren maar lö leerlingen, nl. 2 in de eerste klas, 4 in de tweede klas, 6 In de derde klas en 7 voor de 4e, 5e en 6e klas. B. en IW. moeten ge tuigen, dat vooral de kinderen van de eerste klas niet dat onderricht krijgen, dat ze zouden moeten heb ben, maar zij achten het nog niet gewenscht een as sistente aan te stellen; in de eerste plaats is dat duur, in de tweede plaats zijn zij ervan overtuigd dat het er wel rond zal loopen. De heer Wit informeert naar het advies van den Inspecteur. De Voorzitter zegt, dat nog geen advies is gevraagd. Wel is er eens met den Inspecteur over gesproken, maar die vindt de zaak nog erg jong en is wel, even als B. en W., van meening dat de eerste klas te kort nderricht krijgt. De heer Wit zegt, dat in de Oudercommissie stem men opgingen om dan bijv. een assistente voor de eer9te 4 maanden aan te stellen voor de eerste klasse en het vermoeden was dat dit ook -het oor deel van den Inspecteur was. De Voorzitter wijst er nog eens op, dat er maar 2 leerlingen in de eerste klas zijn, maar B. en W. zullen het in gedachten houden, als er bijv. eens een der onderwijzeresjes van Nieuwe Niedorp vrij is. De indruk was echter, dat het wel loopen zaL Ingekomen stukken en mededeellngen. 1. Bericht van Ged. Staten, dat de begrooting voor 1928 en het raadsbesluit tot het uitgeven van grond in erfpacht aan „Het Witte Kruis" door hun Col li ge zijn goedgekeurd. 2. L em, dat voor de Langereizer school tot 1 Jo- nuari 1929 vrijstellinig is verleend van het geven v n onderwijs in lichamelijke oefening. Voor- de Moerbeeker school werd; de vrijstelling tot 1 Januari 1980 verleend. De Voorzitter wijst er op, dat geen der onderwijzers de acte voor lichamelijke oefening heeft en de Ver- e niginer van Bu gemeestera en Secretarissen in het kapton Schagen een applicatiecursus wil doen hou den, waar de onderwijzers voor deze acte klaor ge stoomd zullen worden. De kosten voor dien cursus worden geraamd op f 1000, welke kosten door de on derwijzers uit het kanton gedekt dienen te worden. Als er onderwijzers uit onze gemeente aan den cur sus deelnemen, is 't dan goed dat de gemeente haar portie bijdraagt? Beide onderwijzers staan met af wijzend tegenover dit onderwijs, maar zijn voorloo- pig niet in staat om gebruik van dezen cursus te kunnen mjïiken. De tijdelijke leerkracht, die is aan gesteld, is in het bezit der acte. Goedgevonden wordt zoo noodig de kosten, ver bonden aan deelname aan den cursus te betalen. 3. Verslag, eener vergadering van de Gascommis- sie op 23 April jl. Het verslag wordt gelezen. 4. Mededeeling, dat de heer D. van Diepen we gens vertrek heeft bedankt als lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Den heer Van Diepen wordt dank gebracht voor het gepresteerde. B. en W. deelen vervolgens mede, dat het Bur gerlijk Armbestuur, getrouw aan het indertijd door bet Owi i IMWI i(VTwI i H 11 iztrtHOozsrwza •EKattcaiL -m jonge man, die geen lid der Vereenigin# van Zie- kenhuisverpleging is geworden, een operatie moest ondergaan en vergoeding van de kosten vroeg, naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden heeft verwe zen en voornemens is ook in het vervolg niet de minste consideratie te gebruiken met patiënten, die weigeren of verzuimen lid der Vereeniging te wor den. Waar alle ingezetenen de gelegenheid daartoe hebben, ook zij die de contributie niet mochten kunnen betalen, zal, verwachten B. en W., de Raad met deze handelwijze volkomen accoord kunnen gaan. De Voorzitter deelt mede, dat het verloop dezer zaak nog iets anders is geweest, doordat bedoeld persoon door zijn patroon is geholpen en niet naar Leiden is geweest. Ingekomen is een verzoek van Mej. M. G. van Dijk, onderwijzeres aan de sohool in de kom alhier, om eervol ontslag wegens gezondheidsredenen. Voorge steld wordt het gevraagde ontslag te verleenen. B. en W. zullen spoedig in de oproeping van een opvolger voorzien en stellen voor thans een manne lijke leerkracht te benoemen met de bekwaamheid om onderwijs te geven in de lichamelijke oefening. Onder dankzegging voor hetgeen door Mej. Van Dijk 1b gepresteerd, wordt het verslag eervol ver leend. Goedgevonden wordt, dat B. en W. zullen trachten een mannelijke leerkracht ln bezit van genoemde acte te krijgen. Volgt voorstel van B. en W. om aan Mevr. G. Meu* leveld-Langedijk alhier een jaarlijksche belooning van f 100 toe te kennen voor het geven van onder wijs in de nuttige handwerken aan de openbare la gere school in de Moerbeek. De regeling wordt voorgesteld in overleg met Mevr. Meuleveld-Langedijk en wordt door den raad goed- gekeurd. Voorstel om op 10 Juni a.s. ter gelegenheid van den alhier te houden Zangersdag door den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-holland de voorzitters en Di-.ecteuren der deelnemende ver- eenigingen ten gemeentehuize te ontvangen. Wordt goedgevonden. Voor oen goed doel. B. en W. stellen voor, om aan de Witte Kruis-af- deeling voor de gemeenten Oude en Nieuwe Niedorp voor hare verloting ten bate van het te stichtei Wijkgebouw en het badhuis een prijs aan te biedea ter waarde van ongeveer f60.—. De heer Gaijiaard dacht, dat, waar deze zaak al eens is besproken, het de bedoeling was een grooter bedrag te besteden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. in het bestuur zit ten van het Witte Kruis en het voorstel nu uit be scheidenheid wordt gedaan. De heer Gaijaard wijst er op, dat het hier een goed doel betreft en voor een fancy-fair altijd dezelfde mjenschen met een cadeau aankomen bij een be zoek aan de fancy-fair hun geld er laten en ook de loten afnemen. De andere menschen houden het geld in hun zak en om die reden zou spr. het op prijs gesteld hebben, wanneer de stichting van het wijk gebouw uit de gemeentekas was betaald. Dat was beter geweest ten opzichte van de menschen, die hun portemonnaie dichthouden. Spr. zou aan B. en W. de vrijheid willen geven, iets hooger met het be drag te gaan. De heer Pluister zegt, dat het moeilijk ging het wijkgebouw uit de gemeentekas te bekostigen, om dat het een zaaJü betreft, die 2 gemeenten aangaat. Verder deelt spr. mede, dat het niet de bedoeling is van het bestuur van het Witte Kruis om feeste lijkheden op touw te zetten, doch alleen om prijzen in ontvangst te nemen voor de verloting. Feeste lijkheden gaan altijd gepaard met kosten en het ligt niet op den weg van het Witte Kruisibestuur om die voor deze zaak te doen houden. Spr. hoojyt dat verschillende menschen er over zullen denken als de heer Gaijaard. Het voorstel van B. en W. wordt met algemJeene stammen aangenomen. Voor de kanalisatieplannen. Aan de orde komt het voorstel om een bijdrage voor de Kanalisatie van Westfriesland te verleenen, speciaal voor het gedeelte Huigemdijk—Kolihorn, zoo ala op den desbetreffenden verdeelingsistaat ia aan gegeven. tot een1 bedrag van f 500.per jaar voor ten hoogste 40 jaren onder voorwaarde, dat op kosten der Provincie de Rijid en het daarop aan sluitend vaarwater vanaf het punt. waar het ku.- naal zich in de richting van de Noordersloot naar het Noordwesten ombuigt voldoends beraaitoaan worden gemaakt tot aan het dorp voor alle schepen welke ook het kanaal zullen kunnen bevaren. Ook moet het noodzakelijk worden geacht, dat alle deo- i«ra ywm dn WWiJwteit, wtfto» rmttnm boftra MM te maken kanaal, met den uitkomenden grond wor den gedempt en op gelijke hoogte gebracht ala het omliggende land Alleen indien aan deze voorwaarden, vooral aan eerstgenoemde, wordt voldaan, achten B. en W. het geven der voorgestelde bijdrage gemotiveerd. Tot de volle gevraagde som van f G00.— meende bet college niet te kunnen gaan. Trouwens of juist deze som; voor onze gemeente een billijk bedrag zou vormen, is nooit door de Commissie-Van Aalst met eenigen grond aangetoond geworden. Met het ka naal wordt slechts een klein deel der gemeente go- baat, terwijl ook overigens het belang er van niet zoo hoog kan worden aangeslagen, afgaande ook op den aaid der toezeggingen uit andere gemeenten en van diverse waterschappen. Ten slotte dient nog te worden vermeld, dat op een gemeenschappelijk schrijven van de gemeentebesturen van Oude- en Nieuwe Niedorp van Gedeputeeide Staten ton ant woord is ontvangen, dat bij- bet in onderhoud over nemen door de Provincie van verschillende tot de kanalen behooi-ende werken niet zal kunnen worden aangenomen, dat zij die tot dusverre met bet on derhoud dier werken waren belast voortaan van alle ondeihoudslaeten bevrijd zullen zijn. IDen heer Wit is het aangenaam, dat R. en W. voorstellen subsidie te verleenen. Een bijdrage van f 900 vindt spr. wel wat hoog en met de condities die B. en W. willen stellen, gaat spr. accoord. Spr. zou echter nog een voorwaarde willen stellen, n.1. dat waar het geprojecteeide kanaal door den Oos- terweg zal worden gelegd, er een brug zal komen, opdat men niet bil Lutjewinkel om behoeft te gaan. De heer Galjaa d zegt, dat een bijdrage van f 500 wel aardig klinkt, maar als men nagaat, welke voorwaarden: B. en W. stellen, don betwijfelt spr. ol' de 'K&naliaatiecommisaie heel erg met het voor gestelde ingenomen zal zijn. Het uitdiepen zal heel wat kosten. Maar spr. geeft toe, dat het stellen der voorwaarden op onzen weg ligt. Spr. vindt het blijkbaar niet juist, dat aan de waterschappen en gemeentebesturen tevoren reeds subsidie wordt ge vraagd. Spr. meent dat in verband met de ver binding met de Wieringermeer een algemeen be lang kan worden gezien in deze kanalisatieplannen en dat of de provincie of zoo mogelijk het geheele rijk deze werken diende te bekostigen. Vooral voor het vervoeren der tuinbouwproducten is een goed kanaal van groot belang en als, door te weinige medewerking, het groote plan niet tot uitvoering mocht komen, zal door ons overwogen dienen te worden of wiji dan niet hebben te steunen een eventueel kleiner plan. vanaf Huigendijk. op bet Kanaal af. Geizien de weinige bijdrage, die elders wordt toegeizegd. meent spr. tenslotte dat de ge meente Nieuwe Niedorp nog niet zoo'n beroerd standpunt inneemt. l>e Voorzitter zegt, dat B. en W. een afwijzing van het verzoek wel wat zwaaT vonden, echter een bijdrage van f 900 ook. Of een bijdrage van f 500 een goede verhouding kan worden genoemd, kunnen B. en W. ook niet zeggen. Liever zagen zij de kana len' wat kleiner, want die groote kanalen zullen we niet noodig, hebben. Als de door B. en W. ge noemde voorwaarden niet worden gesteld, hebben we niets aan de plannen. De heer Pluister is het er mee eens. dat bet ge wenscht zou zijn. dat rijk of provincie de plannen bekostigden, maar dit blijkt biji de hoogere college's niet voor te zitten. De bijdrage is een schatting, maar als we naar andere gemeenten kijken, zijn we met ons voorstel in de goede richting en er blijkt sympathie uit met het plan. De heer Kooijl is nooit erg happig op deze ka naalplannen geweest, men bereikt met kanalen zoo weinig, terwijl het autovervoer dagelijks toeneemt. Het kanaal blijft een stuk van het dorp af. Wel fieeft de tuinbouw belang bij kanalen, maar of hij belang heeft bij groote schepen, betwijfelt spr. De heer Wit heeft de Voorzitter van de Banne gesproken en die berekende voor den aanvoer van grint een voordeel van f 1.per M3. En zoo kun nen er in de toekomst meer dergelijke dingen zijn. De heer Gaijaard wij'st er op. dat al© de tram eens wordt opgeheven, de kanalen ook1 voor gasfabriek, maalderij en firma Van Herwerden van nut zul len zijn.. De heer Kooij ontkent dat. Met algemeene stemmen wordt hierna bet voor stel van B. en W. aangenomen. Voorgesteld wordt tot intrekking van het ter vo rige vergadering genomen besluit tot schrapping van de posten betreffende den z.g. ontwikkelings cursus op de gemeentebegrooting voor 1928. Gedeputeerde Staten hebben bericht, niet langer bezwaar toren deze posten te maken. Wordt goedgevonden. B. en W. stellen voor tot wijziging der begrooting voor 1927 te besluiten en wel in verband met al en overschrijvingen. De raad heeft geen bezwaar. king met andere gemeente». Vaststelling van het vsrmMDigrmlcJgingsciifert voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 1926—1929. Voorgesteld wordt den factor op 25 te bepalen. Ter toelichting willen B, en W. het volgends op merken. Voor 1928 is benoodigd een som van f 20500,—. Van het belastingjaar 19^7-*28 zal1 als restant in de rekening 1928 ongeveer f 8250 kunnen worden geboekt, zoodat bet gedeelte der opbrengst over 1928—*29, dat ten bate van bet loopende dienst jaar komt, op f 12250.— moet worden gesteld. Wijl dit bedrag vertegenwoordigt 2/3 der vermoedelijke opbrengst over het thans ingetreden belastingjaar en er geen reden aanwezig is om nu reeds met het volgend dienstjaar rekening te houden, dient bet vermenigvuldigingscijfer zoodanig te worden be paald dat men ln totaal ten minste f 12250.X 3/2 f 16375.— verkrijgt. Waar B. en W. meenen te mogen aannemen, dat in 1927 de bedrijfsresultaten over het geheel onge veer zullen overeenkomen met die van het voor- vorige jaar en de inkomstenbelasting toen met het vermenigvuldigingscijfer 3 een opbrengst van f 23000.— gaf. terwijl nu ongeveer f 18000.— benoo- digd is. la men naar de meening van het College met den factor 2.5 aan den veiiligen kant. Om een Idee te geven van de vermindering der belasting, welke men dan verkrijgt, wordt het vol gend overzicht gegeven, waarin om tot een goed •begrip te komen van de belasting, welke men hier ter plaatse heeft te betalen, de cijfers van enkele naburige gemeenten imede zijn opgenomen. Opcenten op Rijks belastingen. Gemeentelijke belastingdruk voor gehuwden met twee kinderen. Zuiver inkomen: 1927-28 2000.- 5000.- vorm. pers. grondbel. belasting geb. ongeb. Oude Niedorp 56L23 277.63 80 20 Hoogwoud 17.86 107.96 85 36 40 10 Winkel 42.60 300.— 100 160 80 20 Barsingeihom 33.10 18361 50 80 20 Schagen 66 50 302.60 60 40 20 Nieuwe Niedorp 56.80 288. factor 3 Nieuwe Niedorp 46.50 240. 192S--29 fact. 25 In onze gemeente worden op geen enkele rijksbelasting opcenten geheven. Indien alhier de hierna vermelde opcenten werden geheven, zouden de cijfers voor Nieuwe Niedorp als volgt zijn: voor 1927-'28 27.90 144.— 100 65 80 20 voor 1928-T29 23.25 120.— 100 65 80 20 Voorts ib van grooten invloed de hoegrootheid van het totale belastbaar inkomen in de gemeente. Zoo zou deze verlaging met 1/6 reeds verleden jaar toegepast kunnen zijn, indien toen geen rekening gehouden moest worden met da lage boeren- en bouwersAnkomen» over 1926. De heer Fluister merkt op, dat het voorstel In houdt een verlaging met 1/6 is 17 en waar de rijksinkomstenbelasting met 20 Is verlaagd, vormt dit een gunstig perspectief voor de belastingbetaler». Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Wat het vergelijkingsstaatje betreft, wijet de heer Kooiji erop, dat het goed is, dat deze vergelijking eens wo-dt gemaakt, want uit het staatje dat on langs in de Schager Courant werd, opgenomen, werd de conclusie getrokken, dat Nieuwe Niedorp duur was; maar er werd geen rekening gehouden met het feit, dat hier geen opcenten werden geheven. Dat overzicht was onvolledig. De heer Gaijaard zegt. dat in dat overzicht in hoofdzaak we- d gewezen op de progressie. De heer Kooij: Maar de menschen kregen er een verkeerd inzicht door. De Vleeschkeuringsdients. Bij de rondvraag wenscht de heer Ge ij aard enkele vragen te stellen aan den heer Pluieter. over den «•leeschkeuringsdienst. Met een enkel woord' wijlst hij er op, dat nu grond aangekocht is bij' de Menis- brug, terwijl tevoren nooit iets over dat terrein ia vernomen. Uit de notulen der Commissie is spr. voorts gebleken, dat in de laatste vergadering' ook aanweizig waren een paar plaatsvervangende leden. Spr. vraagt of die door den secretaris van den dienst uitgenoodigd waren of door de afgevaardig den. Zijn ze door den secretaris uitgenoodigd, dan was hot wenschelijk geweest, dat ook de overige plaatsvervangende leden ter vergadering waren uitgenoodigd. De heer Pluister licht toe, dat door bijzondere omstandigheden de plaatsvervangende leden Blaau- boer. Wie ingerwaard en Tromp, Oude Niedorp, te- DE MUZE VAN DEN PRESIDENT. Naar aanlei ding van de verkiezing van Daszynski tot minis ter-president der Poolsche Senaat, herinnert de „Gazette Warszawska" aan een voorval uit den Oostenrijkschen tijd, toen Daszynski nog afge vaardigde van het Oostenrijksche parlement was. De toenmalige kamerpresident had een zekere beroemdheid verworven, doordat hij buitenge woon de kunst verstond zijn presidentszetel te behouden en ondanks den tegenstand van een deel der afgevaardigden steeds zijn herkiezing wist door te zetten. Op zekeren dag hield de hui dige kamer-president toen de volgende rede: „Mijne heeren, bij ons ln Polen bestaat de legende, dat elk pasgeboren kind door de Muzen de zanggodinnnen gekust wordt, en dat de plek, waarop het kind gekust wordt, voor zijn toekom stige bezigheden en talenten den doorslag geeft. In het geval, dat het kind voorbeschikt is om dichter te worden, zoo krijgt het een kus op het voorhoofd, de toekomstige musicus of... misda diger krijgt een kus op de hand. Misschien kunt U mij, heeren afgevaardigden van dit Hooge Huls, de vraag beantwoorden, op welk lichaams deel onze geëerde president de „muzenkus" moet hebben gekregen. Ik vraag dat daarom, omdat de wonderbaarlijke volharding, waarmee onze ge ëerde president op zijn zetel blijft zitten, mij tot nadenken stemt EEN NIEUWE TREIN VOOR DEN ITALIAANSCHEN KONING. Het nieuwe Italië moet zich ook in uiterlijkheden manifesteeren en zoo krijgt dan ook de koninklijke familie een nieuwen trein, voor eigen gebruik en om ter beschikking van vreemde staatshoofden te stellen als die Italië ko men bezoeken. De trein telt vijf rijtuigen, die voor het verblijf der vorstelijke personen inge richt zijn, een eetrljtuig en vier rijtuigen voor den koning, de koningin, de kroonprins en de verdere prinsen. De groote salon (eetwagen) en de rijtul gen voor den koning en de koningin zijn ver vaardigd te Turijn en versierd door prof. Guilio Casanova. Deze heeft de muur- en zolderschilde ringen uit de kerken en kapellen van de derde eeuw ten voorbeeld genomen, ln zooverre, dat hij de beschilderingen op een gouden of zilveren fond heeft uitgevoerd: de figuren zijn echter mo dern. De rijtuigen maken van binnen den indruk van kleine paleisjes. Zij 'bestaan elk uit een ves tibule, een groote zaal, een klein salonnetje en een slaapkamer. De betimmering is uitgevoerd in gebeeldhouwd, veelkleurig hout, de stoelen zi.n bekleed met kostbaar brocaat, versierd met he raldieke motieven, ontleend aan de wapens vhn Savoie en den Italiaanschen staat en aan den roedenbundel der lictoren. De gouden en zilveren beschilderingen vangen het licht op en weerkaat sen de zorgvuldig gekozen veelkleurigheid van de houtsoorten en van de bekleedsels. Alle onder- deelen, de fraai gebeeldhouwde deuren, de be drukt lederen behangsels van de gangen, de ta pijten, het kristal en het brons van de kronen, zijn met even groote zorg en kunstzinnigheid be handeld. Alles, voor zoover mogelijk is, ls van eigen bodem, tapijten van Bari, stoffen van Ve netië, houtsoorten van Turijn, enz. Het kristal van de lampen moest uit Noorwegen Ingevoerd worden, doch het ls geheel in Italië bewerkt. De wagons zijn electrisch verlicht en hebben behalve acoumulatoren ook een dynamo voor het opwekken van stroom. Voorts zijn zij voorzien van een w&rmwaterleiding en onderling telefonisch verbonden. Aan de veering en de koppeling is de uiterste zorg besteed om de echokken bij het rij den zoo gering mogelijk te maken. De rijtuigen zijn van bulten blauw van kleur. KOSTBARE VIJGENBOOM. De waarde van een vruohtboom is, laten we zeggen, x De boom mag Iets duurder of misschien Iets goedkooper zijn, ln geen geval zal hij toch ooit tot een waar- de-object aangroeien, zoolang het om een nor male vruchtboom, zonder buitengewone bijzonder heden, gaat. Een andere vraag ls, hoe hoog men den boom als bezitter zelf schat. Dan schijnt de fantasie grenzeloos te zijn, in haar glans wordt do stam tot goud, en elk blad glinstert als zilver. Doch het betreft hier niet een profanen ver koop, waarbij de bezitter en de koopcr het niet eens konden worden op het punt van de dubbel tjes, maar een proces, dat dezer dagen te Buenos Aires ln de Zuld-Amerlkaansche republiek, Ar gentinië, gevoerd is. Een huisbezitster had haar huurder aangeklaagd, omdat deze een vijgen boom, behoorende bij zijn woning, had laten dood gaan. HIJ had den boom, zwaar beladen met vruchten, in bezit genomen, de onvergelijkbaar kostelijke vruchten deels zelf opgekauwd en voor het overige deel voor een zacht prijsje van de hand gedaan en daarna den boom, droog tot ln de diepsten van zijn wortels, maar aan zijn lot overgelaten. De boom stond volgens de verhuur- eter, in de volle kracht van zijn leven, zijn kroon had een omvang van wel dertig meter, terwijl j zijn productie zeker wel Jaarlijks vijftig pesos be droeg. Normaal gerekend had hij deze opbrengst j nog wel zeventig Jaar lang kunnen geven. Vol- gens de Intrest op intrest-berekening bij een rentevoet van 6 pet. en nog enkele andere om wegen, gelukte het de aanklaagster tot een kapl- taalswaarde van vijf en dertig duizend pesos te DE komen. Tenslotte doolde deze vordering door mid del van allerlei welwillende operatie's af tot 1265 pesos. Toen de beklaagde van de eerste schrik beko men was, vertrouwde hij de behandeling van zijn belangen toe aan een rechtsgeleerde, die den rechters voorstelde, aan de hand van talrijke ci taten tilt Latljnsche en Spaansche schrifturen, voortaan niet meer te spreken van de hen met de gouden eieren, maar van den vijgenboom met de gouden vijgen. Bovendien was de rechtsge leerde nog zoo oncomplimenteus, om aan de aanklaagster te vragen, hoe zij zich bij haar hoo- gen ouderdom het genot van de vijgen of der rente na zeventig Jaar wel voorstelde. Of zij soms in concurrentie wilde treden met Methusalem? De rechter gewaagde zelfs niet ln zijn uitspraak over de 85000 pesos, die de eigenlijke waarde van den boom zou moeten voorstellen, bekommerde zich al evenmin om de billljke(?) vordering van 1265 pesos, maar stelde de schadeloosstelling op 100 pesos vast. En dat ls eigenlijk Jammer. Want een vijgen boom, die een waarde vertegenwoordigd van 85000 pesos, is toch een wonder, dat zeer zeker tallooze Noord-Amerikanen tot een uitstapje naar Argentinië zou hebben gelokt, hetgeen deze repu bliek ontegenzeggelijk ln haar economische wel stand ten goede zou zijn gekomen. DE SLANKE LIJN. In het „Berl. Tagebl." bespreekt een hoogleeraar ln de physiologie, die slechts met zijn lntlalen A. B. teekent (misschien om den toorn van de dames'niet over zijn hoofd te laten gaan?) de vraag: slanke lijn of vrouwelijke vor men? Zijn slotsom, van het standpunt van den phyaio- loog, is deze, „dat de vrouw zich zoo dient te ontwikkelen als de natuur het wil; dat zij dus over het algemeen een zekere volheid moet be zitten, die naarmate van den leeftijd verschillend is. Naar een bepaalden modevorm te streven, is evenzeer in strijd met de natuur, als het streven naar dezelfde lichaamslengte voor allen zou zijn. „Kunstmiddeltjes om slank te worden zijn al leen te verantwoorden als de afwijkingen van de middelmaat al te groot zijn en lichamelijke be zwaren meebrengen." ARGENTIJNSCHE VOETBALLER. Wisten wij vóór de vorige Olympische Spelen, eigenlijk wel iets anders van Zuid-Amerika, dan dat er zwart en fonkeloogige Carmencita's heupwiegelend lonkjes wierpen naar woeste mannen? Schoone vrouwen met kleurig-zijden doeken, een bloem tusschen de lippen, roos tusschen rozen, castag netten ln het teergelijnde handje, trappelende voetjes, hulzenhooge haarkammen. Hartstochte lijke mannen, die voor de grap hun besten vriend nauwkeurig den baard afschoten of met een dolk den voet vastnagelden aan den vloer van het „koffle"huis, waar deze beschermers van de schoone onschuld, als kinderen aan huls plegen te zijn. Zuid-Amerika, land van heclenda's, barre zand woestijnen. Don Almirez met kaplaarzen en een onwaarschijnlijk volumineuze sigaar. Donna Fe- pita met een vermogen aan braceletten en centl- meterlange oorbellen, cactussen, veedieven, hals doeken, paarden, schurkerij en ridders zonder vrees of blaam. In dit land worden frêel meiskes ontvoerd door ruwe kwanten, en weer teruggevoerd door jon gemannen, die thuis in New-York alléén maar dansten en geen knip voor den neus waard wa ren. Hier zijn de hulzen alleen maar om ze ln brand te kunnen steken en de boomen om kennisgevin gen aan te bevestigen van den sherif, die een millioen peseta's uitlooft voor de gevangenne ming, levend of dood, van Black Bill of Tom Titt. Zóó hebben we altijd gedacht. Tot vier Jaar geleden is gebleken dat deze kae- rels ook voetballen kunnen. En maar niet zoo'n klein beetje. Gansch Europa staarde verwonderd naar deze kunstenaars met den bal. En heel de wereld wacht met Ingehouden adem wat de nieuwe (voetbal)heeren uit Zuid-Amerika nu weer zullen doen.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5