MUTJE GIJZEN'S JEUGD NIEUW! NIEUW! TWEEDE KAMER. In de Draaikolk. Trapman Co., Schagen RAAD SINT PANCRAS. Gemengd Nieuws. De doodelijke gaswolk te Hamborg. Fransche oorlogsverminkten te BrosseL Het conflict in de Rijnscheepvaart De sprinkhanenplaag in Palestina. Mr. Sannes pleit voor de ouden van dagen. HET 4e DEEL VAN Voorradig in den Boekhandel De „Bremen"-rliegers terug met de „Europa". Duitsch visschersvaartuig vermist Dreigende dambreuk in Utak in Hevige orkaan in Texas. Binnenlandsch Nieuws. Terugkeer van Van Lear Black. Intercommunaal autobusverkeer. Uit onze Omgeving. genwoordlïr waren. Op de voorlaatste verbad erin* waren, deze personen aanwezig doordat de heer Koster van Wieringerwaard en de heer Meijer van Oud» Nüedorp veiMnderd waren. In die vergade ring isi gesproken over den aankoop van een: perceel en toen werd den heer Bllaauboer om bijzondere redenen opgedragen in onderhandeling te treden 'met den eigenaar van het than® aangekochte per ceel. Om die reden is de heer Bllaauboer ook voor de volgende vergadering uitgenoo&igd, terwijl de heer Tromp, die mede het terrein had bezichtigd, aanwezig was, omdat ook al vertegenwoordigt hij zijn gemeente niet, toch present lis doordat hij1 den burgemeester rijdt. 'Be heer Gaijaard wijst er verder op, dat meerma len genoemd is de uitbetaling van afgekeurd vee en daarbiji de dienst te Midwoud genoemd werd. Aan spr. is nu meegedeeld, dat door Midwoud kort voor Mei nog geen uitbetaling heeft pilaats gehad. Spr. wijst er op, dat als ddt zoo is, de zaak altijd wel rendeererud kan izijin. Ook den heer Fluister is van uitbetaling niets be kend, maar spr. veronderstelt, dat 'dit nog wel zal volgen. Maar al bleek dat er geen uitbetaling zou plaats vinden, dan zou men, wat het finantieele gedeelte betreft, nog niet zoo ver zijln als 3>ij de Thermo-chemisohe fabrieken, ook daar wordt niet uitbetaald, terwijl men te Midwoud nog een vlug ger vervoer heeft. Wat onzen vl eesclukeuringsd ie rust betreft, hier komt zeker een uitbetaling, afgezien van de financieel© resultaten, want er is een be drag voor uitgetrokken. De heer Gaijaard zou het verder wenscbelijk vin den, dat mien vanuit Langere!» en Moerbeek telefo nisch kennis zou kunnen geven van afgekeurd vee en wel op gezette tilden. De heer Huister zegt, dat die Commissie oordeelt, dat deze zaak' door iedere gemeente voor zich zelf geregeld moet worden. E'en abonnement op door verbinding zou genomen dienen te worden. B. en W. zullen dit wel onder de oogen willen1 aden. Hierna sluiting. PHOSGEENGAS. De ramspoedige ontploffing In de fabriek van Sult- zenberg, die in het Hamburgsche vrljhavengebled ligt •n In liquidatie ls, blijkt in een tank met phosgeen, een gas dat in den oorlog onder den naam „geelkruls" bij gasaanvallen werd gebruikt, en in vredestijd dient voor de fabricage van kleurstoffen, te zijn aangekomen. Ver moedelijk door een te sterke verhitting sloeg de tank uit elkaar en de doodelijke gassen verspreidden zich in Zuidelijke richting. De Hamburgsche brandweer trachtte tevergeefs het uitstroomen van het gas te stui ten. Daar zij niet over gasmaskers beschikte probeerde zij het met water, wat haar echter niet gelukte. Uit Berlijn en Lübeck is toen ammoniak gehaald, om het phosgeen daarmede te binden. De bewoners van de om liggende gebouwen hebben hun woningen moeten ont ruimen. Het gevaar voor vergiftiging ls des te grooter omdat het gas kleurloos en reukloos ls zoodat degenen die het inademen het pas merken als het te laat is. Het gas ls zelfs tot Harburg gekomen, echter zonder nadeelige gevolgen voor de bevolking. Intusschen is het gelukt de haard te lsoleeren, zoodat alle gevaar voorbij is. Het aantal dooden en gewonden. In de verschillende ziekenhuizen bevinden zich thans ten gevolge van de phosgeengasontploffing zes zwaar zieken, 39 minder zware zieken, 97 licht zieken en 27, die in ambulante behandeling zijn. Gisternacht ls een der zwaar zieken gestorven, zoodat het totaal aantal dooden thans tien is. Bij drie zieken bestaat nog levensgevaar. De levensmiddelen in het getroffen gebied zijn alle nauwkeurig onderzocht; op hetgeen verdacht was, is beslag gelegd. - De Engelsche bladen dringen op een onder zoek van den Volkenbond aan. In verband met de uitlatingen in de Engelsche bladen over de ontploffing in Hamburg, waarin aangedrongen wordt op een onderzoek door den Volkenbond, wordt er nogmaals op gewezen, dat het maken en de handel van phosgeengas in Dultschland niet zonder meer in strijd met het vredesverdrag is. Bepaalde firma's mogen dit gas fabriceeren, de handel is vrij. Of in het onderhavige geval gesproken kan worden van schending van het vredesverdrag, is nog niet vast gesteld. Het gas kwam uit een ketel, die ontplofte. De chemische fabriek Stolzenberg deelt, naar aanlei ding van de phosgeengas-ontploffing mede, dat een ke tel, die ongeveer tien ton vloeibaar phosgeen bevatte, op de plaats van het onheil ontplofte. In de ketel, waarin men zonder gevaar, als men de adem inhield, kon neerkijken, bevonden zich, naar schat ting nog een tot twee kubieke meter vloeibaar phos geen, dat aan de oppervlakte kleine kokende blaasjes vertoont De ketel weerstond op 25 Juni 1927, volgens een of ficieels meting nog een druk van 22 atmosferen. Het aantal dooden tot 11 gestegen; 250 gas vergiftigingen In de «tolmnKnlmn. Uit Berlijn wordt nog aan het Hsbl. gemeld: Naar uit Hamburg wordt gemeld, is het aantal slacht offers van de gascatastrofe intusschen tot elf gestegen. In de ziekenhuizen van Hambur, Harburg en Wilhelms bug bevinden zich niet minder dan 250 personen, die door het gas vergiftigd zijn. Bij tal van vergiftigingen, die men aanvankelijk als lichte gevallen beschouwde, is plotseling een Instorting Ingetreden, zoodat ze thans in levensgevaar verkeeren. Dit eigenaardig ziekteverloop moet zijn te wijten aan het verradelijk karakter van dit soort gifgas. Men vreest, dat een groot aantal van de zieken nog zeer langen tijd, zoo niet hun geheele verdere leven, onder de gevolgen van de gasvergiftiging zullen hebben te lijden. IN WEZEN HET PELSTE PROTEST TEOEN DEN OORLOG. Veertig Fransche zwaar verminkten uit den oor log. met generaal Mariaux en den radioloog, dr. Vail- lant, bevinden zich sedert Zaterdag te Brussel, waar zij op allerhartelijkste wijze zijn ontvangen. In drie- wielige wagentjes en auto's, door particulieren be reidwillig tijdelijk afgestaan, bezochten zij de Belgi sche hoofdstad. Hun stoe, die herhaaldelijk voor het bezoek aan het graf van den Belgischen onbekenden soldaat en van den Franschen onbekenden sol-daat in de voorstad, Laken, door de straten trok, is in we zen het felste protest tegen oorlog, dajt men zich voorstellen kan. Maandag werden de verminkten naar het koninklijk paleis gevoerd en door den ko ning en koningin ontvangen. De koning verleende 'het Grootlint dier Kroonorde aan dr. Vaillant. het lint van commandeur in de Leopoldsorde aan gene raal Mariaux en aan de anderen de Kroonorde of Leopoldsorde. Na den middag was er een thee in den senaat.. Dinsdag (biedt het stadsbestuur hun een lunch aan in de Gotische zaal van het raadhuis. ONDEHHANDEUNQEN ZONDER RESULTAAT. De te Keulen gehouden besprekingen tot bijlegging van het conflict in de Rijnscheepvaart, hebben geen resultaat opgeleverd, daar soowel de werkgevers als de werknemers op hun tot nu toe ingenomen stand punt bleven staan. BESTRIJDING MET VLAMMENWERPERS. Reuter meldt uit Jeruzalem: In de afgeloopen week zijn gedurende vier ach tereenvolgende nachten enorme zwermen sprinkha nen neergestreken in de omgeving van Tiberias, Na- zareth en den berg Tabor. Troepenafdeelingen hebben door middel van vlammenwerpers de insecten bestre den en volkomen vernietigd. niet geweigerd wortfen maar zelfs gevraagd wordt of ze geen kvdwilden hebben. De heer Siie! dat hij dan verkeerd is Ingelicht Hem waa gezegd, dat er om gevraagd was, maar dat ze de kwitantie niet konden krijgen. De notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Ged. Staten, het besluit der vorige vergadering omtrent de af- en overschrijving 1927. Schilderwerk school is opgedragen aan den heer Blok voor f 216. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Vergrooting schoollokalen. Voorzitter zegt, dat B. en W. hiervoor verschillende malen hebben vergaderd en de zaken van alle kanten bekeken. We hebben de overtuiging, de zaak zoo te hebben bezien, dat we den raad voldoende kunnen ln- lichten en voorstellen kunnen doen. Aan den inspecteur van het lager onderwijs is een brief gezonden, waarin werd naar voren gebracht, of de inspecteur niet zou kunnen advlseeren om door een andere klasseindeellng in de Bijzondere school de verbouwing een jaar uit te stellen. In verband met een bepaalde strooming, aan- gaande de verbouwing, leest Voorz. een contract voor, j hetwelk met de Bijz, school is aangegaan. Voor een nieuw gymnastieklokaal heeft architect Zaal een teekening met een begrooting gemaakt. De kosten hiervoor zijn begroot op een kleine 10.000 gulden, waar bij niet gerekend ia voor de inrichting van W.C.'e en kleedkamer. Ook dit is naar den Inspecteur gezonden. Als antwoord kwam hierop binnen dat gezien de omstandigheden de Inspecteur geen vrijheid had te advlseeren de zaak te laten rusten. De Inspecteur zet in dit schrijven nog een en ander uiteen, redenen waarom hij moet advlseeren I op de verzoeken om uitbreiding in te gaan. Voorz. zegt ook tot de conclusie te zijn gekomen, en zou aan den raad willen voorstellen het advieB van den Inspecteur te willen aanvaarden. De heer Lek ls met dit punt verraat. Hij had het nog niet verwacht, en stelt voor nog eens uit te stellen. Wat betreft de zienswijze van den Inspecteur zou hij zich nog niet willen uitlaten. De zaak is door hem nog niet voldoende onderzocht. Voorzitter: De vorige vergadering zijn de stukken te- rug gekomen, om in een volgende vergadering met voorstellen te komen. Wij meenden gevolg te moeten ge ven aan het besluit De heer Snel: Misschien doe ik geen nieuws op, maar Ik wil toch weten waar ik mijn stem aan geef. Voorzitter zgt, dat dit punt op de agenda geplaatst „ALLEEN DE STAAT KAN HELPEN-. Lentenummer van De Kampioen. Prachtnummer 75 cent. Gister is in de Tweede Kamer de motie van mr. Sannes in behandeling gekomen, betreffende wette lijke voorziening in den nood van ouden van dagen. De motie luidt als volgt: „De Kamer, van oordeel dat een betere voorzie ning in den nood van de ouden van dagen drin gend noodzakelijk is, dat deze voorziening behoort te bestaan uit een vereeniging van kostelooze ouder domsrente, invaliditeitsrente en door vrijwillige ver zekering verworven ouderdomsrente, verzoekt de Regeering de indiening van. desbestreffende wets- ontwerpen te bevorderen en gaat over tot de orde van den dag". Door mr. Sanes Wordt in den breede uiteengezet, hoe hij met deze motie niet alleen het „ou-d-en-arm", maar ook „oud-en-armenzorg" voorgoed te doen ver dwijnen. Kosten van een nieuw stelsel 23 millioen. Allen moeten z.i. staatspensioen ontvangen, die door de Ouderdomswet-1919 niet worden uitgesloten. Volgens de motie is staatspensioen de hoeksteen der voorziening. Gedacht is door spr. aan een uitkeerinig van f3 als staatspensioen en f 6 voor gehuwden. Daarnaast komt een invaliditeitsrente, wanneer m|en niet meer in staat is de helft van het loon te verdie nen, Ais verdere uitkeering dacht de heer Sannes aan een bijslag van den staat; in dit opzicht vulde hij zijn motie aan. Hij wenachte dezen bijslag vast te stellen op een bedrag van b.v. f 1 per f 3 uitkeering. Wat de kosten betreft bouwde de heer Sannes de volgende berekening op, uitgaande van een aantal van 367.000 personen, die op 1 Januari 1928 voor Staatspensionneering in aanmerking zouden komen: Een uitkeering van f3 per week en f6 voor man en vrouw zou een uitgave vorderen van pl.m. 67 mJillioen gulden. De staat stort per jaar 31.6 millioen gulden in het Ouderdomsfonds; voorts vervalt 2.4 millioen door 'hervorming van de Invaliditeitswet, zóodat voor 1928 een bedrag van f23 millioen benoo- digd is. Elk jaar zal dit bedrag met 1 millioen stijgen. Door den heer Gud was een andere regeling ont worpen, die, gezien den financieelen toestand van 1 het land, daarmee weerin overeenstemming was. Het offer van 23 millioen acht de 'heer Oud te hoog. De debatten zullen mlorgenmiddag 1 uur worden voortgezet. Uit New York wordt gemeld, dat baron von Huehne- I feld onmiddellijk na bet bekend worden van de mis lukte start van de „Bremen" 0p Greenly-eiland met de JunkersfaJbrieken onderhandelingen heeft geopend welke gisteren geleid hebben tot den aankoop van het zich in Duitschland bevindende Junkersvliegtuig „Europa". De „Europa" zal onmiddellijk naar New |York verscheept worden en wordt binnen twaalf da gen aldaar verwacht. Met deze machine zal in de j eerste helft van Juni van Amerika naar Duitschland gevlogen worden. VERMOEDELIJK MET ALLE OPVARENDEN VERGAAN. Naar Wolff uit Hamburg mededeelt; ls de op 17 Januari van Cuxhoven naar de Noordzee uitgevaren visschersboot „Stinhoeft", een stoomboot van 236 ton, verdwenen. Het schip is het laatst op 20 Januari ge zien. Waarschijnlijk is de boot bij de hevige stormen, die in Januari woedden, vergaan. De bemanning be stond uit 12 koppen. DRIEDUIZEND BEWONERS VERLATEN HUN HUIZEN Salt Lake City. Drieduizend personen, ongeveer de geheele bevolking uitmakende van de plaatsen Caatle- gate, Helper, en Colton, zijn ln bergen gevlucht, toen de arbeiders hun pogingen opgaven om de breuk ln don dam van de Pleasan-t-valley te herstellen. Men ver wacht, dat de dam elk oogenblik door het wild atroo- mende water van de Price-rivier geheel zal bezwijken. DE JEUGD GEMOBILISEERD. Terwijl, ln de andere Belgische provinciën, tot spijt van de jeugd, het aantal meikever® van jaar tot jaar vermindert blijkt thans, naar men uit Brussel meldt het Noordelijk deel dor provincie Limburg door een ware moikeverplaag te worden geteisterd. In de om streken van Genk, Zonhoven, Asch enz. is de aan gerichte schade, in de tuinen en op het land, vrij groot. Men ls dan ook op het idee gekomen de jeugd te mobiliseeren voor een algemeene mei kever jacht, waarhij een vergoeding van '1 franc per duizend ge vangen kevers wordt toegekend. In 24 uren tijd brachten jongens en meisjes, te Waterschei alleen, 120 kilogrammlen meikevers binnen. De heele vangst (men berekent dat zij uit 170.000 dezer insecten be stond) werd in een oven der André Dumontmijn ver brand. Den volgenden dag werden nog 85.000 meU kevers aangebracht en ook eergisteren en gisteren werd de Jacht, met succe», voortgezet. VIER DOODEN EN VETTIG GEWONDEN. Laredo (Texas). Zondag woedde daar een orkaan, welke gepaard ging met hagelbuien. Vier personen wer den gedood en vijftig gewond, waarvan eenlge zoo ern stig, dat men voor hun leven vreest. Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente ln spoed vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter heet allen welkom en leest de notulen der vorige vergadering. Voorz. onderbreekt de voorlezing met eene mededeeling in verband met het verstrekken van cokes, waarvoor geen kwitantie zou worden afge geven. Voor» zegt, bij de betrokken ambtenaar te heb ben geïnformeerd. »eee deelde mede, dat de kwttaatle'e ls, daar er toch een vergadering gehouden moest wor den in verband met de werkeloozen. Anders zou er over een paar dagen weer een vergadering moeten zijn. Bovendien is er haast bij, terwijl er voldoenden ttfldi geweest is om met de zaak op de hoogte te ko- mieru. Dö heer Snel: Het doet imiji altijd nog vreemd aan, dat B. en W. het gymnastieklokaal daad wil len laten. Het is steeds asjeblieft en dankjewel-spe- len. Sipr. zou eigen baas willen zijn. Voorzitter wijst den heer Snel op hiet contract, waaruit blijkt, dat de openbare school volkomen ge rechtigd is, het gym.-lokaal in gebruik te nemeö. Wij! hebben hier een recht, du» (het is geen gunst. Die -kosten! voor een nieujw lokaal zullen f 13000 zijn, terwijl met de verbouwing f 10.000 ber.paard wordt. Bovendien zijn er nog! meerdere financieel e voor- deelen. Die heer Lek zegt ook dat uit het contract geble ken is. dat de openbare school volkomen gerechtigd is, het lokaal te gebruiken. Sipr. gaat dan ook niet mee, in het midden der gemeente een nieuw lokaal te laten bouwen. Het kost te veeL De heer Mfuhrling: B. en W. hebben de izaak' goed bekeken. Hij: gaat met het advies van den inspec teur mee. Ook' de heer Slijker is er voor. D'e heer Snel blijft er bij: dat een eigen lokaal een algemeen belang is. Hiji gaat er zeker in, dat als de rechtschen er zoo voor stonden, zij ook een ander standpunt zouden innemen. De heer Miuhrling: Het zou wel gaan, als het lokaal- maar niet biji de Bdjiz, school waa. De kinde ken! worden daar volgen» jou besmet. Voorzitter: Als we hier de politieke zijde aan den spit» drijven, gaan we er onder. 'Na nog eenige discussies wordt het voorste van B. en W. met den heer Snel tegen, aangenomen. Werkeloozensteun. Voorzitter: D'e aanleiding voor deze vergadering is die tamelijk groots werkloosheid. De toestand ia verre van rooskleurig. We hebben getracht werk te zoeken, maar werk al» zoodanig ia er niet. B. en W. stellen nu voor, aan het hoofd van ieder getzdn bij te dragen 4 dagen per week f 2.50 en aan alléén etaande personen 4 dagen per week f 1.50. Ingaande 21 Met. Het betreft uitsluitend de inge schrevenen' bijl de kVrbei^stoeimiddeHngl. Het hefcff); ona gefrappeerd, dat bilna alle arbeider» voor hiun bond bedankt hebben, waardoor ze geen uitkeering krijgen. Voorzitter doet een ernstig beroep op de werkloozeni, de organisatie weer op te zoeken. Dit is in het belang van allen. De heer Snel: De vrije jongens zeggen diat zijl toch ook belasting betalen, dus dat ziji ook' recht op! uit-, keering heben. Voorziter geeft toe. dat men voor moeilijke din gen komt te staan. We kunnen echter ieder geval op zich zelf beschouwen. Wethouder Van Kampen voelti wel voor de op merking van den heer Snel. Hij! acht het echter beter voorloopig het voorstel van IB. en W, aan te nemen. Met allen- voor wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Voorzitter stelt nog voor ook in verband! met de werkloosheid een) telearam' te zenden aan dien mi nister, om de zaak voor den TwuUverweg zoo veel mogelijk te bespoedigen. Aldus besloten. Voorzitter iHult, waarna de raad lni comité fraai. Naar door de Kon. Luchtvaartmaatschappij wordt meegedeeld, zal het toestel, waarmee de Amerikaan, Van Lear Black van plan waa naar Kaapstad te vlie gen, naar Amsterdam terugkeeren, om eerst hersteld te worden. Trillingen van de vleugels waren oorzaak dat de piloot Gexsendorffer de verantwoordelijkheid voor de voortzetting van den tocht niet wilde dragen. Het defecte toestel zal thans naar Port Said vervoerd worden en van daar per boot naar Amsterdam. De heeren Van Lear Black en Geysendorffer zijn reeds Maandagmiddag per extra-trein naar Port Sald vertrokken, waar bij de boot naar Marseille zullen ne men, Hier houdt de K.L.M. een vliegtuig gereed, dat den Amerikaan naar Amsterdam of Londen zal bren gen. Zoodra het vliegtuig weer hersteld is, zal men ten tweeden male naar het Afrlkaansche zuidpunt vertrek ken en dan hopelijk met gunstiger resultaat HET VLIEGTUIG WORDT TE AMSTERDAM HERSTELD, VRAGEN VAN DEN HEER KERSTEN AAN DE REGEERING. In de gister gehouden vergadering der Tweede Ka mer heeft de heer Kersten (st. geref.) verlof gevraagd -eenige vragen tot de regeering te mogen richten ter zake van de -in den laatsten tijd getroffen maatrege len ten opzichte van het intercommunaal autobus- verkeer. In de volgende vergadering zal over dit interpella- tieverzoek worden, beslist Dinsdagavond kwam het Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in huishoudelijke vergadering bijeen bij den heer R. Laan alhier. De voorzitter opent met een woord van welkom deze vergadering en richt in het bijzonder een geluk- wensch tot een der aanwezige leden, die binnen en kele dagen zijn zilveren bruiloft viert, n.1. den heer W. Aïnels en onder instemming der vergadering, wenscht spreker hem en zijn echtgenoote nog 25 ge lukkige jaren. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en met dankzegging goedgekeurd. In verhand met deze notulen, deelt de voorzitter mede, dat de Floralia-commissie is geïnstalleerd en hare werkzaamheden (heeft begonnen, zoo zelfs, dat de bloemstekken reeds zijn uitgereikt. Ingekomen zijn reeds enkele aanbiedingen voor nutsavonden, welke in handen van het bestuur wor den gesteld. De beschrijvingsbrief is door alle leden ontvangen; zoodat voorlezing daarvan achterwege kan blijven. Aanleiding tot het doen van voorstellen of het ma ken van opmerkingen heeft deze beschrijvingsbrief niet gegeven, zoodat de te benoemen afgevaardigde vrij mandaat krijgt. Met algemeene stemmen wordt besloten het Depar tement op de Algemeene Vergadering te doen ver tegenwoordigen en daarna wordt door den heer Strijker nadat deze de toezegging heeft gekregen dat het voor de kas geen bezwaar is het voorstel gedaan twee afgevaardigden te zenden. Na gehouden stemmingen, worden benoemd tot af gevaardigden de heeren G. J. van Leersum en Jb. Koster en tot plaatsvervangend afgevaardigde heer A. de Ridder. De heer Strijker, die aanvankelijk was benoemd tot afgevaardigde, bedankte voor de benoeming. I-n de plaats van den heer G. J. van Leersum, die ais besturslidj (moest aftreden' eni niet herkiesb. waA werd benoemd de heer A. de Ridder, die verklaar de de benoeming aan te nemen. Aan het verslag der Nutaepaarbank ontleenen het volgende;

Schager Courant | 1928 | | pagina 6