SchagerCourant RAAD OUDKARSPEL. Donderdag 24 Mei 1928. 71ste Jaargang. No. 8259 Tweede Blad. Vergadering vari don Raad dezer gemeente op Dinsdag 22 Met, des avonds half acht. De hoor Kostelijk was tonder konnitgeving afwo- De voorzitter opent de vergadering mot do hoop op een vlptto afwikkeling der agenda. Do notulen welke aan do leden zijn uitgereikt, wor- /den tonder opmerking goedgekeurd, XedcdMllngtn. De Voorzitter doet de navolgende mededeelingen: a. Van Gedeputeerde Staten goedgekeurd terugon* vangen het raadsbesluit tot wij ai gin* van 't regle ment voor het burgerlijk armbestuur} b. God. Staten vrijstelling hebben verleend van het onderwijs ln lichamelijke oefening, slechts tot 1 Januari 1929, onder voorwaarde, dat onderwijs wordt gegeven in de vrije- en ordeoexeningen der gym nastiek; c. do Minister van Onderwlje, ent. gunstig heeft beschikt op het vorzoek van het gemeentebestuur om cLa kosten van vervanging van den onderwijzer A. J. Vos van Zon door oen niot-wachtgeldsr yoor rekening van het rijk te nomen. Omtrent hot laatste deelt de voorzitter mee, dat de poglngon om een wachtgelder benoemd ia krijgen niet mogen worden opgegeven, soodat iedere maand een poging gewaagd wordt. Xnpelcomea stukken. Prooes-vorbaal van kasopname SlJ den gemeente ontvanger, op 14 Mei 1928; Verslag van de Gezondheidscommissie, zetel Scha- gen, over 1027; De rekening goeft aan een ontvangst van f 1433.97K, oen uitgaaf van M213.49H, altoo een sal do van f 220.48, waarvan aan de gemeente f 73.60 is uitgekeerd. Het vorig jaar had de rekening een nadeelig slot. De hoer Bakker vraagt antwoord op eon Jn de vorige vorgaderlng door hem gestelde vraag. Voorzitter zegt het betreffende punt te hebben on derzocht, doch. na afloop der vergadering antwoord op de vraag te zullen geven. Er is nteta geheimzi- nig» in, doch het is beter nu afloop te antwoorden. De heer Groen vraagt inlichtingen over enkele punten, waarop do voorzitter van antwoord dient. De komends kolffeesten. Verzoek van de Feestcommissie vooi de kolffoea- ten, dit jaar in deze gomeente te houden, om beschik baarstelling van eon medaille, kunstvoorwerp of oon zeker bedrag voor aankoop daarvan. B. en W. achten dit feest met de daaraan verbon den wedstrijden van beteekenls voor de gemeente en stellen daarom voor een bedrag van ten hoogste 25 guiden beschikbaar te stellen te besteden in overleg met de feestcommissie. De heer Groen merkt op, dat het steeds subsidies is. Van den wigter was het voor de ijssport, wat echter meer iets buitengewoons is, dan is het weer voor een anderen sportdag. Het gaat wel wat paal en perk te buiten. Het kost steeds geld. De heer Bakker verklaart zich voor de subsidie. Hij vindt 25 gulden niet te hoog. Wel is hij het er mee eens, dat niet te ruim met subsidies gewerkt moet worden, doch het geldt hier hot 40-jarig be staan van de kolfvereeniging en de Kon. Ned. Kolf- bond is door het geheele land bekend. Het zal waarschijnlijk de eerste 25 jaar niet meer gebeuren dat deze wedstrijden hier gehouden wor den. Overal wordt de bond door de gemeentebestu ren ontvangen en we zouden in de oogen van den kolflbond een heel slecht figuur maken, als hot voor stel verworpen wordt. Hij juicht 'het voorstel toe. Voorzitter zegt, dat ook B. en W. niet alles zou den willen subsidioeren, doch hier kunnen we er niet van af. Aan den*Langendijk wordt de kolfsport zeer druk beoefend. In Zuldscharwoude had zelfs de jaarvergadering ten raadhuize plaats en werd een gouden medaille beschikbaar gesteld. B. en W. heb ben de zaak voldoende overwogen en zijn van oor deel, dat hier subsidie alleszins op zijn plaats is. Het is zeer zeker een bijzondere onderscheiding, dat onze gemeente voor. deze wedstrijden is aange wezen en het heeft moeite genoeg gekost een en an der hier te krijgen. De heer Gioen: We komen haast tot geen eind. Spreker heeft niets tegen het kolven, doch. hij acht de heeren zelve mans genoeg om de zaak te bekos tigen. Stralks wordt ook subsidie gevraagd voor de kinderen. Voorzitter is het er mee eens, dat de wedstrijden niet met 25 gulden zullen staan of vallen, doch het ls alleen een bewijs dat het gemeentebestuur notitie neemt van hetgeen in de gemeente staat te gebeu ren. Het geeft een bijzonder cachet en het is een blijk van sympathie. Spreker zou het betreuren als het voorstel niet werd aangenomen. Dit geval kun nen we absoluut niet passeeren. De heer Groen zegt, geen stemming te zullen uit lokken, doch er gaat op die wijze een tamelijk 'be drag weg. De heer Bakker vraagt, of in die 25 gulen ook de officieele ontvangst begrepen is. In dat geval acht hij het bedrag te laag. Het treft spreker onaange naam, dat de heer Groen geen stemming wil uitlok ken. Omdat hij vermoed geen meerderheid achter zich te hebben. Men 'dient zich dan evengoed als voor- of tegenstander uit te spreken. Wethouder Paarlberg meent, dat het in het alge meen gewenscht is, dat het gemeentebestuur bij bondswedstrijden in do gemeente bewijs van belang stelling geeft. Met bondswedstrijden voor gym nastiek, muziek, zang enz. dienen we dat evengoed te doen. Hij is het er mee eens, dat niet voor alle mo gelijke wedstrijden subsidie moet worden gegeven, doch oen landelijke of provinciale wedstrijd in de gemeente is voor de gemeente eon eer. Spreker weet uit ondervinding 'hoeveel moeite het heeft gekost om deze wedstrijden hier to krijgen. Als de gemeen te zich afzijdig houdt, zal b.v. bij het 60-jarig be staan der kolfverooniging moeilijk lomUnd te vin den zijn. die in de jaarvergadering de plaats Oud karspel durft verdedigen. Voorzitter meent, dat het punt feitelijk al te voel oosproken is. Daarna wordt het voorstel zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Verslag betreffende doft toestand van de toeken- school van de afd. Langen dijk van do veroeniging ter bevordering van het vakonderwijs in West- Friesland. Voorzitter zegt met genoegen te hebben geconsta teerd, dat het onderwijs trouw gevolgd is. De uitga ven hebben f 1358.20 bedragen, waarvan 30 pet. voor de gemeenten komt; voor deze gemeente f81.49. .Dit bfi' iMg is bereids nfgedragen. Het onderwijs is door 40 leerlingen gevolgd van begin tot einde, waaruit blijkt dat liet in een bestaande behoefte voorziet in isup.'i»i mm 4» W»en jaSsQ&n, Voorri'.rr zegt dat d» vtreealgin* allen bekend is. Noode heen men het verzoek om subeidie gedaan, doch door de athletiekwedstr^den weike het vorig jaar met aeer slecht weer gehouden zbn, is de toe stand van de ka» slecht 2-e «tonden voor het feit of ua uitgaven bekorten of subsidie vragen. Het ge volg zal andera zijn. dat de kindefwedsti tjden uit vallen, wat Jammer zou zijn, daar de ïeeeten daar mee een geheel vormen. Er zal ongeveer 75 gulden voor noodilg zijn en de vereenlging verricht opbou wend werk, Zonder de feesten zou de kermis weer eon onordelijke boel zJjn, met druk cafébezoek» De heer Groen zegt, in deze over g«en weigerend antiwoord gedacht to bobben. Dergelijke uitgavou udJh voor do vereoniging niet steeds te doen en het gaat voor onze eigen kinderen. Voorzitter zegt nog, dat li. en W. de subsidie voorstellen onder voorwaarde dat de prijsjes ln de gemeente gekocht worden. De heer De Boer kan zich volkomen met het voor stel veroonigen. Het zou jammer zijn, als de kin deion moesten worden teleurgesteld. Ook do hoor Bakker acht sport boter dan kormls, doch 'hij: merktop, dat do avondkenni» op do ge wone wijzo doorgaat, illji wijst or verder op, dat vroeger aan do edioolIj'onMcomimUisio «utoaidlu ge weigerd is, omdat hut uit eigen middelen bekostigd diondo te worden. HU sou liever, een algemeen kin derfeest zion. Met het uitduiden van prijsjes komen meestal dezelfde ki&deren in aanmerking. HU zou meer een algemeene tractatie wenschen. In dit op zicht verschilt 'hM van meening met de vorige spre^ keds en heeft het feest zijn volle «ympathie niet. Voorzitter zegt, dat de 76 gulden nooddg zijn ora zoo royaal mogelijk .prijsjes te kunnen aankoop»n. Benige prikkel moet er blijven. We willen als com missie echter met uw opmerking rekening houden. Wethouder Kroon zegt. dat bijna voor elk kind een prijsje te winnen is. Hit is sterk voor de «ubeidie De heer De Boer meent, dat het niet beschouwd inoet worden als een schoolfeest, doch meer als een volksfeest in het klein. De heer Bakker zegt, zijn steun niet te sullen onthouden, tornar toch hoopt, hij, dat, met de wed strijden moer d.e vlugston biii de viugeton geplaatst worden. HIJ ls verder van oordeel, dat het kind tot de sport niet te veel geprikkeld moet worden, dat ls later nog vroeg genoeg. Daarna wordt het voorstel zonder stemming aan genomen. VarhooQlng salaris keurmesstev. Van don keurmeester, don heer Frlellnk, is hot verzoek ingekomen om wijn salaris tot op 2600 gulden te verhoogon, De commissie voor de vleesch- kfluringfldlnnst heeft dit verzoek behandeld, doch do beslissing ie aan den raad van de centrumge meente, in deze Oudkarspel Hot tegenwoordige sala ris la 2000 gulden met 100 gulden tegemoetkoming in de 8H poneioenstorting. De salarissen zijn vrij algomeon 2500 guiden. Het salaris is hier vanaf de benoeming 2000 gulden' geweest en door de wets wijziging ls belangrijk meer werk gekomen, daar we nu de levende keuring en de keuring op geslacht vee hebben. Het kantal slagera ia met drie toegeno men en hu heeft een groot rayon te bewerken, ter wijl hiji bovendien een ïinantieole verantwoordelijk heid heeft van ongeveer 350 guiden per maand De aangiften heeft hij bij zich aan huis cn bij zijn af wezigheid neemt zijn vrouw dat waar. Hij neemt uit- stokend zijn diensten waar en handelt zonder aan zien doe persoon». Een groot nadeel voor hem Ib, dat Oud karspel de centrum-gemeente ls, daar hij hier 8M pet. voor zijn pensioen moet storten, wat in Noordscharwoude maar 4, pet. zou zijn. Het besluit van de commissie is, om vanaf 1 Januari 1928 het salaris te brengen op 2300 gulden en vanaf 1 Januari 1929 op 2500 gulden, waar dan in beide gevallen de 8H pet. voor pensioen afgaat. Het voorstel ia una niem genomen en Voorzitter hoopt, dat de raad. er zijn sanctie aan verleent. De heer Bakker kan zich! «r van harte 'xnee, ver eenigen. (De heer Groen, is niet tegen het geheele voorstel, doch hij meent, dat er geen eind komt. 40 gulden per week is reeds een tamelijk salaris. Er zijn veel be lastingbetalers, die het lang niet hebben. De verant woordelijkheid en het vrij blijven ia met een koo- ger salaris niet te koopen, dat zien we thans dage lijks. Dit kan dus buiten beschouwing blijven. Er moet niet altijd naar de hoogsten gekeken worden. De salarissen, van do ambtenaren zijn in het alge meen verschrikkelijk opgedreven en er komt nog geen eind. aan. Voorzitter zegt, dat er geen lagere zijn dan f 2500. De heer Groen: 2300 gulden is al mooi. Voorzitter: Daar gaat 184 gulden voor pensioen a;\ De heer Groen: Ik wou, dat ik het alle jaren had. Voorzitter zegt. dat de ambtenaar ls aangesteld op 2000 gulden. Het werk is belangrijk toegenomen en in verhouding zilner collega's is het voorstel ab soluut aan den lagen kant. De belastingbetalers blijven er buiten, daa rde kosten uit de keudloonen worden fc^estreden en de tarieven zijn hier aan den lagen kant. Beter wenschen we 'het allen. Ik wou, dat ik een positie had van 10.000 gulden, doch daar gaat het hier niet om. We moeten geen rekening met eigen portemonnaie houden. In Zaandam ia de regeling van 2300—2800 gulden vrijwel overal el ders is het salaris 2500 gulden. Wethouder Paarlberg vraagt op weilke gronde 3 de heer Groen beweert, dat de salaissen der ambte naren verschrikkelijk worden opgedreven. In het besproken geval is het salaris sinds de benoeming niet verhoogd en in het algemeen heeft spreker juist een tegenovergestelde meening. Wethouder Kroon zegt. voör 2 jaar terug tegen verbooging te zijn geweest. Nu zijn er echter drie slagers bijgekomen, waardoor verhooging zijn synv pathie had. Hij wa© echter voor een maximum van 2300 gulden, doch. kreeg daarvoor geen steun. De heer Groen zegt niet het doel te hebben tegen elke verhoogtng to zijn. Ook hem is echter 2300 gulden genoeg. Wat Paarlberg zei, bedoelde hij niet hier, doch in het algemeen. Voorzitter: In dit opzicht komen we niet in één schuitje, doch daarover discusseeren we niet. OEr zou echter wel eeni uurtje over te praten zijn. De heer Groen is van oordeel, dat ten opzichte van de ambtenaren paal en perk gesteld moet won den en niet met verhooging moet worden doorgegaan De heer De Boer gaat met het voorstel meè. Hij wijst er op, dat de werkdagen onbeperkt zijn en hij soms heel lange dagen maakt. HiJ; vraagt verder hoe het met die pensioengrondslag zit. Voorzitter licht dat nader toe en zegt verder van oordeel to zijn, als een zoodanig voorstel door eon college algemeen en' unaniem wordt voorgesteld, het op den weg van den' raad ligt om het aan te nemen, Hij is een good ambtenaar. Spreker wenecht verder nog op te merken, dat toenl de oorlog begon, door do ambtenaren al spoedig honger werd geleden. D.e verhoogingen zijn pas begonnen, toen men zag dat het niet anders meer kon. De heer Bakker zegt, dat de verdediging van B. en W. hem uit het hart gegrepen is. Dat velen min der hebben, mag geen reden zijn om togen te stom men. Ieder heeft recht op het loven on omdat, velen slechts kunnen leven om te leven, mag oen betere toe stand aan anderen niet onthouden worden. Het voorstel wordt hierna zonder stemming aan genomen. Onderhandse ha verhuur van «en «tukje grond. B. en W. stellen hierna voor om een stukje grond naast het gemeentehuis gelegen, onderhandsch tot wederopzegging te verhuren aan den heer Stenne- fcve». D*»s dgt OsuWta ccsa «p inaug* TM t» enaktn, waardoor slecht» verfraaiing iel ontstaan. Thans ligt het stukje grond zonder eenig doei. De huurprijs wenschen B. en W. te bepalen op fl per jaar. De heer Bakker kan zich er van gantcher harte mee vereenigen. Hij wijst echter op de waterplaats, die nu na hot bouwen van 'het huls van Stenneberg daar niet op zijn plaat» staat. Het tuintje zal daar evenoons achter schuil komen. Hij geeft B. en W. in overweging het ding weg te «loopen, er een. andere plaats voor te zoeken, of het geheel weg te laten. Al» deze ge legenheid er niet meer ie, loopt men wel een stukjo verder. Voorzitter zegt, dat B. en W. met de opmerking rekening zullen houden. De héér De Boer is het er volkomen mee eens, dat het ding daar nu niet op zijn pin at» staat. Voorzitter: Hij was er eorder don het hui». Als ech ter de raad het gevoelen van do heeren deelt, laat ze dan tevens maar een beslissing nemen. Wethouder Kroon zou er liever eerst een andere plaats voor willen zoeken. Wethouder Paarlberg heeft de plaats on de omge ving al moermalen bokoken, omdat het ding daar nu loolijk ih don wog staat. Hij betwijfelt echter of het owonscht ls do waterplaat» geheel uit het centrum er gemeente weg te halen, hoewel hij toegeeft dat het vinden van oon andere plaats moeilijk zal zijn. De andere plaateen zijn er minstens 10 minuten van verwijderd, zoodat men niet wacht tot dat die gelegen heid bereikt ia. Hij zou liever het punt naaer aoor B. en W. overwogen willen laten zien. De heer Groen is van hetzelfde gevoelen. Aldus wordt besloten. OeJdtaenlng liphtbedrijven. 1 Op voorstel van de Meetbedrijven wordt besloten een gcldleening aan te gaan, groot f 3200, noodig voor de uitbreiding naar St. Panera» Zuid, Een noodzakelijke wijziging hiervoor ln de begroo ting we^d eveneens goedgekeurd. Het volgende punt 1», het machtigen van voor zitter en secretaris van de commissie van beheer der gemeenschappelijke llchtbedrJJven tot het aangaan van een overeenkomst met do gemeente Oudorp, in zake de ga»voorziening van Sint Pancras-Zuid. Zonder bespreking wordt de gevraagde machtiging verleend. Het vermenlgvuldlglngeeilfar blijft 1.23. Do volgende toelichting is hiervoor aan de raadsle den uitgereikt: Zooals uwo vorgadoring hekend zal zijn, moet tolken jare in do maand Mol hot. verraenigv ul dlglngscij f er voor do inkomstenbelasting worden vastgesteld, ten einde de opbrengst zoo nauwkeurig mogelijk to ra men), op grond van de bedragen, ln vorige belasrtlng jaren ontvangen. Hieromtrent heeft de voorzitter van ons college overleg gepleegd met den Inspecteur der directie be lastingen. Deze heeft ons de volgende opgaven verstrekt: De opbrengst van de Inkomstenbelasting heeft be dragen: dienstjaar 19251928, bij een vermonlgvuldl- gingscijfer van f0.50 f 10.658.raming f 12.500. dienstjaar 19261927 bij een vermenigvuldigingscijfer van 0.75 f 14.023.—; raming f 15.000.—: dienstjaar 1927—1928; bij een vermenigvuldigingscijfer van 1,25 f20.106; roming f 18.000.— Op de gemeentebegrooting voor 1027 is geraamd f 18.000.—zoodat méér is ontvangen rond f2000.—. In 1925 en 1926 is het geraamde bedrag dus niet ontvangen. Op de gemeentebegrooting voor 1928 is geraamd f23000.alzoo f5000— meer dan voor 1927, waar voor het vermenigvuldigingscijfer moet worden vast gesteld. Nemen wij nu san, dat de financieele uitkomst in het tuinbouw-* en veehoudersbedrijf over 1927 gelijk kan worden gesteld aan die, over het jaar 1925, dan zou bij gelijke toestanden over het belastingjaar 1928—1929 bij een vermenigvuldigingsfactor van 1.25 een opbrengst aan gemeentelijke inkomstenbelasting verwacht kunnen worden van pl.m. f 24.000.—. Dit bedrag ia slecht» f 1000.— hooger, dan het voor 1928 benoodigde bedrag. Nu is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de uit komsten over 1927 beter zijn, dan over 1925, waardoor het geraamde bedrag van f24.000.— zal worden over schreden. Doch dit blijft een bloot vermoeden. En waar dit geen zekerheid is, gebiedt een wijs fl- nantieel belekl, de voorzichtigheid te betrachten. 'Vooral wanneer men hierbij nog let op de wijzi ging in de voorschriften, waardoor het mogelijk is over het voorafgaande Jaar geleden verliezen te kun nen oompenseeren, met welke maatregel, welke voor het eerst toepassing zal vinden, rekening moet worden gehouden. De inspecteur trekt hiervoor af een bedrag van f 1000.—, waardoor hij de opbrengst over 1928 raamt op f23000.—, juist het bedrag, hetgeen de gemeente over 1928 noodig heeft. Uit het vorenstaande zal uwe vergadering blijken, dat een verlaging van het vermenigvuldigingscijfer dit Jaar geen sprake kan zijn, integendeel, een kleine verhooging zal zelfs te verdedigen zijn. Maar ons college is van meening, dat men niet te pessimistisch gestemd moet zijn. Wellicht dat de op brengst xnedevalt. Ona college stelt dus voor handhaving van het ver menigvuldigingscijfer op 1.25 en biedt u' het daar mee overeenstemmend concept-besluit ter behande ling en vaststelling akn. De heer De 'Boer dankt voor de uitgebreide toe lichting. waardoor bil gelegenheid had de zaak goed onder de oogen te zien. Hij is het echter niet met het voorstel eens en meent dat het wel Iets lager be paald kan worden. De opbrengst is aanmerkelijk be ter dan, 'hert jaar 19251926. Er zal aanmerkelijk meer dan de verwachte f3000 gulden binnenkomen. Het vorig jaar is een tamelijke belastingdruk geweest, voor de niet-tuinders. Van de meerdere ontvangsten der tuinders profiteeren ook de neringdoenden, zoo- dat. ook van dien kant op meer belastinggeld gerekend zal kunnen worden. Spreker is van oordeel, dat met 155 de opbrengst minstens 32000 gulden zal zijn. Hij is er niet tegen een potje to maken, doch het moet ook niet te groot wezen. De heer Groen is eveneens van gedachten, dat we roayal zullen uitkomen. Zelfs het vorig jaar is het nog meegevallen. Iets meer opbrengst hindert vol gens spreker niet en of het 155 wel of niet noodig ia kan hij moeilijk over oordeelen. Als het meevalt is hij er echter voor dat het volgend jaar verla ging intreedt. Dan zal dit ook voor de neringdoen den verlichten. De hoor Bakker was aanvankelijk ook van ge dachten dat het wel lager kon. Hij kreeg dien indruk uit de cijfers die de heer De Boer hem ter hand stolde, van den NoordermarktJbond. Echter de Denen hebben weinig opgebracht en die waren in deze ge meente in groote voorraad aanwezig. Do roode kool was duur, doch daarvan was de voorraad niet zoo groot. Er is steeds gezegd: wat hebben we aan de hooge prijzen, er is niets geteeld. Mogelijk zou het percentage iets lagér kunnon, doch oon verlaging van b.v. 1-10 is niet van ingrijpende betteekeniis. Spr wil hot liever zoo nog maar eon jaar probeeren om dan te zien, wat het volgend Jaar de uitkomst ge- woest is. Als de tuinders niets hebben, worden do inkomens van f 1500-42000 zeer zwaar getroffen. Komt or woer een slecht Jaar bovenop, zou het por centago het volgend Jaar weer hooger moeten. Als er nu iets over blijft, komt het hen ten goede, «lie den het volgend, jaar de belasting moeten opbrengen. Hot is wol goed dat er iets overblijft en mogelijk wordt het cijfer er ln de toekomst meer stabiel door. Voor dit Jaar hebben we een verlaging van 20 pet. ▼oor d« Ata dsav mti- gend Jaar de gemeentebelasting verlaagd kan wor den. profiteeren we weer. De Spoorstraat staat rog op net werkprogram van B. en W. en cok 4e ver betering van de noodwoning, waar de Boer jver sprak, nangt nog in de luchv. Mogelijk komt het .»ok deze onderwerpen ten goede. Voorzitter is het er mee eens, dat het mogelijk iet» lager zou kunnon, maar toch zijn zijn verwach tingen niet zoo hoog gespannen. Do verdiensten za ten In do roode kool on de begrooting ls 5000 hoo- gei' dan het vorig Jaar. De begrooting is in uitg.i- ven zeer krap genomen. Verlaging van uitgaven is in de toekomst niet te verwachten. Eerder verhoo- ginge, want in de lucht hangen o.a. nog de TwuiJ- vurweg, het kanalonplan en de weg door het am bacht. Reserve is er niets. Als we iet» verlagen, waardoor we het noodige niet binnen krijgen, on er volgt eon slecht Jaar op, moeton we meer omhoog. Nu zal do hoer De Boer met zijn voorstel sympathie hebben, doch dan zal het volgend jaar het. besluit mot bitterheid worden aangezien. Je treft dezelfde menschen dan dubbel. Het moet te denken geven, dat ondanks dat ln het college van B. en W. verschillen de atroomlngon aanwezig zijn, het voorstel unaniem genomen is. Als de uitkomst gunstig ls, kan er het volgend jaar mogelijk een kleine verlaging komen om raperdore stabiliteit te krijgen. Do vorige koor wa» hot <1e heer Groen, dis 1.28 te laag vond. Toen wa» Ik optimist, <S«>oh nu 1» het an dersom. De landhuron zijn nog niet binnon; er zijn menschen die heel» akkers waardeloos hadden. Broek is verhoogd omdat de reserve uitgeput was. Al deze punten geven te denken. De kleine betalers hebben dit Jaar ook moeten bloeden. Bteun ons in ons finantisel beleid. U doet er goed aan. De heer d« Boer wijst er op, dat het versohij ln maricV inkomsten bij het vorig Jaar bijna de helft is. Oudkars pel komt bij anderen niet ten aobter. Het uitgekeerde percentAge aan do Eendracht wae de helft meer don het vorig Jaar, wat' bewijst dat ook de inkomsten der 5 gezamonltyke leden het dubbele was. De tuinbouwer ls er meestal slechter aan toe, dan de ambtenaar, als ge volg van de hooge progressie. Die het vorig Jaar geen Inkomen had en nu b.v. 8000 gulden, moet veel meer betalen dan de ambtenaar die 2 maal 2800 gulden In komen gehad heeft. Spr. ls or voor dat er een potje gemaakt wordt en het vermenlgvuldigingactjfer niet te veel schommelt. HIJ kan zich echter mot het vooritel van B. en W. niet vereenl- gon. Als het b.v. tot 1.1 verlaagd wordt profiteeren ook de ambtenaren er van. Wethouder Paarlberg is van oordeel, dat de heer do Boor to optimistisch l». Het jaar 1028/26 w«a de veiling opbrengst ruim 8 millioen. Als toen volgens het cijfer 1.28 gebleven was. zou ruim 24000 gulden blnnengokomen zijn. Nu is de marktopbrengst ruim 4 millioen, dus een derde meer. Zoo zou dus 32000 gulden binnen kunnen komen, althans als de marktopbrengst ook voor Oud- karspel het Juiste beeld gaf. De Eendracht heeft een zovende deel van de leden en had oen vijfde doel van do voorraad wltto kool. Als dit laatste ook 1/7 was zou. do verhouding Juist zijn. Nu echter nlot, omdat de Deen- sche witte geen winst doch verlies hebben opgeleverd. v Hij zou daarom die meerdere 8000 gulden willen hal- veoren, waardoor op een opbrengst van 28000 gulden zou kunnen worden gerekend. De Eendracht had op 15 Dec. 308 wagons witte en 185 wagons roode kool. De L.T.B. die hier slechts zeer weinig ieden heeft had slechts 203 wagons witte kool en 190 wagons roode. Dit is wel een bewijs, dat de vergelijking met de marktopbrengst voor Oudkarspel niet geheel zuiver is. Spr. wijst er verder op, dat het laatste Jaar onze ge meente van de 810 aangoslagenen er 307 had beneden 1200 gulden. Daarbij zijn geen tuinders. Er waren er 133 van 1200 tot 2000 gulden, 43 tot 8000 gulden, en 23 daarboven. Met een slecht tuindersjaar moeten de vele kleinen en de enkele hoogen alle belasting opbrengen. De heeren zijn het er over eens, dat er veel voor is een potje te maken, maar het zal dan toch ook aan te bevelen zijn eon potje te maken als allen daaraan kun nen bijdragen. Het vorig Jaar heeft het percentage 1.25 20.000 gulden opgebracht, doch het volgend jaar hebben we aan 20.000 gulden niet genoeg. Komt er dus weer een slecht Jaar bovenop, dan zal het percentage flink wat hooger dan 1.25 moeten worden. Beter ls het tot verlaging over te gaan, sis we weten dat het kan, doch niet als we hopen dat het voldoende opbrengst geeft. We hopen er tevens mee te bereiken, dat In de toekomst het verm.-cijfer zooveel mogelijk ge lijk blijft. Dat ls hot meest billijke voor allen. De heer Bakker maakt een berekening, dat het noo dig ls uit de beteren toestand dor tuinders 14000 gulden te halen. Wordt het cijfer verlaagd, komt het noodige niet binnen. Nu hadden we 3000 gulden uit de bedrij ven, het meer benoodigde ls 5000 gulden, de dividend en tantlomebelaatlng zal het volgend jaar minder zijn en de heeren willen een potje van 3000 gulden. Zoo wordt het een verschil van 14000 gulden dat meer noodig Is. Voorzitter aoht eveeneens de heer de Boer te optimis tisch. U wil, aldus spreker 1.1. Dit gebaar gebaar is wel erg sympathiek. De hoer de Boer: Daar is het me niet om te doen. Voorzitter gelooft dat het zich bij eentge tegenstrub- beling dubbel zal wreken. Noodig is het dat voor een kwaad oogenbllk Iets weg gelegd wordt. Zuldscharwoude ging met een achterdeur van 7000 gulden 3/10 pet lager. Noordscharwoude heeft 'n pot v. f 32000 Broek ging iets hooger. Ieder wel denkend mensch zal moeten toegeven, dat het finanti- 1 eel beleid door B. en W. voorgesteld, het meest ia aan te bevelen. Wethouder Kroon kan volkomen met het voorstel mee gaan. Dat er weer een goed jaar bovenop komt moe ten we nog maar verwachten. Het is voorzichtiger het volgend jaar verlaging onder oogen te zien. De heer De Boer houdt zich aan zijn voorstel vast van IJ. De heer Groen wil nog iets naar voren brengen, doch kan hiervoor geen gelegenheid krijgen, voordat het voorstel de Boer gesteund is. De heer Bakker steunt daarom het voorstel. De heer Kroon zegt zich niet aan een verlaging te willen wagen, hoewel hij er wel gerust op is, dat de opbrengst grooter zal zijn. Wel wenscht hij in den toe komst verlaging ingevoerd te zien. De heer de Boer: Het percentage voor <Je Eendracht is thans de helft hooger dan het vorig jaar en 1.3 hoo ger dan het voorlaatste jaar. Menschen die geen land- huur op tijd kunnen betalen houden we altijd. In de reden daarvan wenscht hij zich niet te verdiepen. Het voorstel de Boer wordt daarna met 5—1 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder stemming aangenomen. Goedgevonden wordt daarna eenige wijziging aan t» brengen in de begrooting voor 1927, al» elk jaar noodig om een boekjaar zuiver af te sluiten. Benoeming commissie van toezicht op het correspondentschap der arbeidsbemiddeling, De orgonisatle's hebben allen de door ons gevraagde opgaven van personen, die voor het lidmaatschap der commissie in aanmerking konden komen, verstrekt Daaruit hebben B. en W. een keus gedaan en biedt hot college de navolgende aanbevelingen aan, welk» kunnen strekken als leidraad voor de benoeming: a. Werkgever-lid der commissie: 1 O. Sloover, 2. P. Kuilman. b. Werkgever-lid der commissie: 1. K. Bruin, 2. X Tromp. c. Werknemer-lid der commissie: 1 A. PeiJ», 2. W. Ko». d. Werknemer-lid der oommissJe: L A. G. Visser, 2. M. Kramer. Ten slotte stellen B. en W. voor als Voorzitter der commlsie aan te wijzen het lid van ons college, wethou der C. Paarlberg, De nos. 1 worden alle benoemd, en tot Voorzitter wordt de heer Paarlberg aangewezen,

Schager Courant | 1928 | | pagina 5