De postduiven bij de Amerikanen. De symboliek der kleuren. Atlantis. WETENSWAARDIGHEDEN. WARE WOORDEN. deze volkeren het lichaam verpleegden door sport in licht en lucht, pogen we thans weer na te volgen, omdat wij' de waarde ervan.' hebben leeren inrien. Het nieuiwste onderzoek heeft aangetoond, dat de lichtstralen arbeidsvermogen hebben, welke voor een gezonde levensloop voor het voorkomen of het ge nezen van ziekten van gnoote, niet vermoed© toetee- kenis zijn. Wanneer een wezen aan het licht gewoon, het licht moet ontberen, dan kiwijnt het weg en sukkelt Dat geldt tzoowel voor planten, dieren als voor den mensch. Een in het donken groeiende hloemi kan in het geheel niet concurreeren met haar zusters,, die in het licht zijn geplant, wat schoonheid, grootte en levensvatbaarheid' betreft. Planten uit de broeikasten zijn gel voel ig en verwend. Hun ontbreken de zoo gewichtige ultraviolette lichtstralen, welke het gewone niet kunnen doordringen. De vruchten uit de broeikasten hebben niet die 'kostelijke frisch- heid, het levende aroma van het in de vrije natuur gegroeide en rijp geworden fruit Door kunstmatige bemesting en kWeeking heeft men veel aan het ontstaan van die planten kunnen doen, maar het is verbazingwekkend., wat kunst matige verlichting vermag. De proeven hiermede zijn nog niet afgeloopen, doch reed» nu staat vast, dat de lichtstralen een geweldigen invloed' op den groei der planten hebben. Men kan een weelderiger- groei' te voorschijn roe pen en de planten ten gronde richten. Ja, zelfs door bestraling: van bepaalde bemestingsuiiddelen kunnen groote verschillen in ontwikkeling worden verkregen. Melk neemt onder den invloed van blauwe, vio lette of ultraviolette stralen bijl "het aanwezig zijn van zuurstof een walgelijken smaak aan en prikkelt het darmkanaal. Melk moet dan ook slechts in rood©, bruine of gele flesschen in den handel wor den gebracht, waardoor de scheikundig werkende stralen worden afgeweeikL D)oor, de bestraling neemt de mieiki nog een andere, frappeerende hoedanigheid aan, ze Is in staat „de Enlgelsche ziekte" volkomen te genezen. Kort geleden is men er in geslaagd bi) behoud: van deze heilzame werking, de onaangename prikkelingen van het darmkanaal te voorkomen. Het ia mogelijk! door lichtinweikingi diphteriever- giften onschadelijk te maken. Mén kan het gift van de cobraalang zoodanig! (veranderen, dat 'het zijn giftige hoedanigheid verliest. Menig gift of tegen gift verliest zijn werking door de bestraling, met ultra violettestralen. D'e werking van Insulinde, het bekende middel bijl suikereiefcte, wordt krachtiger bij bestraling. De groote verbreiding van tuberculose onder het rundvee heeft voor alles haar oorzaak in het staJ- voedsel en het stallen in donkere, duiffe stallen. Worden de dieren dn d'e vrije lucht .en in de zon ge>- bracht dan vermindert het ziektecijlfer zeer bedui dend. (Men is in Afrika er zelfs toe overgegaan de die ren kunstmatig! te bestralen. Resultaat: Een in het oog loopend'e vermindering, van de rundertubercu- lose, verbeterde groei vemeerderde melkproductie vermindering van ziekten. Je denkt, dat ik je niet nóg eens voor 'n scha vuit durf uitmaken? Wacht dan maar eens tot je mijn anoniemen brief krijgt (Pages Gaies, Yverdon). Proeven in het laboratorium bevestigen den in/vloeid der lichtstralen op levende wezens. Menig diersoort, welke vroeger in d!e duisternis leefde en geen oogen had, kri|gt na eenige geslachten werktuigen om te zien en weten zich dus aan te passen aan de /ver anderde levenswijze, welke door d>e lichtstralen werd geschapen. Door, zeggen iwij;, juiste bestraling .wor den krachtiger groei, verlenging, van) dén levensduur verkregen, terwijl' door overmatige bestraling, het tegendeel) wordt bereikt. De lichtprikkel kan zoo sterik worden toegepast, dat de bacteriën en laag ontwikkelde dieren, zelfs dieren met een hoogere ontwikkeling ten grond© gaan. Het zichtbare licht bezit weinig of geen noemens waardige kracht om bacteriën te vernietigen, het onzichtbare ultraviolette licht daarentegen zeer veel. Op dit inzicht berust de invoering van het licht in de heelkunde. D'e Deensche geneesheer Finsen* was de eerste, die de kracht van het licht wist aan te wenden voor geneeskunde. HJjl wilde daarmede de bacillen der tuberculose in toet levende menschelijke weefsel dooden. In het jaar 1I896, na drie jaren van inten- sieveni arbeid, had hiijl succes: de hufdtuberculose (lulpus) kon door lichtstralen Worden genezen. Toen verwierf het licht die aandacht ini de geneeskunde en meer en meer werdl toet aangewend ter behandeling van allerlei ziekten. Reeds spoedig zag men In, welke een genezend'en iövlodd het zonlicht had' op de tuberculose. De aan ultraviolette stralen rijke zon in het hooggebergte bracht verbeteringen, welke 'men vroeger nog niet had waargenomen. In laag gelegen streken waren de ervaringen met het zonnelicht niet zoo goed, In de vlakten bezitten de stralen niet die intensiteit als in het hoogge bergte. Stof en damp belemmeren het doordringen der werkzame ultraviolette stralen. Ook sohijnt de .zon er niet dag aan dag» Men begon naar nieuwe lichtbronnen te zoeken en het gelukte in .1905 een kwikzilver-quartelamp te construeeren, de kunstma tige hoogtezon. Haar licht is buitengewoon rijk aan ultraviolette stralen, maar deze zijn zeer verschillend van die der natuurlijke hoogtezon, wat kwaliteit en kwantiteit betrerft. Ondanks alles moet haar groote geneeskundige inwerking worden toegegeven. Dus je verdediger heeft jc pleiten^van het gappen van dat horloge? niet vrij kunnen Nee, maar 't is niet zoo erg - eigen horloge gerold I ik heb 'm z'n ONDANKS DB MODERNS BERICHTGEVING BLIJFT DE POSTDUIF GEHANDHAAFD. Duiven van 500 dollars. Ondanks de bewonderenswaardige ontwikkeling der moderne berichtgeving, ondanks de telegrafie, telefonie, radio, is de eenvoudige postduif nog even als vroeger een der betrouwbaarste en zekerste mid delen om berichten over te brengeni Ook daar, waar de toestellen weigeren of niet ln werking kun nen worden gebracht, zijn de postduiven in staat het verkeer -tusschen twee plaatsen te onderhouden. De groote verbreiding van de postduiven in Ame rika valt af te leiden uit het feit, dat er ln de Ver- eenigde Staten meer dan 15000 georganiseerde en wellicht 900.000 ongeorganiseerde duivenhouders zijln. De postduiven worden voornamelijk gebruikt voor het overbrengen van handelsberichten in de bergachtige streken van 'het Westen en Noord westen, waar duizenden boerderijen in afgelegen streken, ver weg van een hoofdplaats, zijn gelegen. Een zeer goede en ook goed gedresseerde duif is in staat per dag 800 tot 1000 K.M., zonder oponthoud voor voedingsdoeleinden, af te leggen. De gemid delde prestatie ligt evenwel tusschen 300 en 400 K.M. per dag. De vraag, of slechts het „instinct" de dieren leidt of hun prestatie,, moet worden toegeschreven a3tn bun bijzonder scherpzienden blik, of aan hun goed geheugen, is, tot nu toe, onbeantwoord gebleven. Het kweeken van postduiven is een aparte kunst. Onderricht en oefening beginnen, wanneer de Jonge duiven zes weken oud zijn. Geleidelijk wordt de omtrek, van waar de dieren weer hun nest kunnen terugvinden, grooter en grooter. Dieren, die niet mee kunnen, worden uit de groep verwijderd. Menig dier ia slechts voor korte vluchten bruikbaar, andere daarentegen beter voor grootere afstanden. Voor een postduif, die in een dag 800 K.M. kan afleggen, wordt vaak een prijs van 500 dollars betaald. De postduiven worden niet alleen gebruikt op handelsreizen, waar de met een auto reizende koop lieden de duiven in daarvoor ingerichte kastjes meenemen en naar behoefte, om dringende opdrach ten te doen uitvoeren, worden losgelaten. In de dun bevolkte streken van Arizona, Texas, Nevada, Mon- tana worden ze door de geneesheeren gebruikt als boodschapoverbrengers voor patiënten die per te lefoon of telegraaf niet te bereiken zijn. Zoo ge bruikt een arts in Arizona twee postduiven, die dooi' den patiënt worden losgelaten. Een roode band om de voet beteekent een verergering, een witte een verbetering van den toestand, een blauwe dat de toestand onveranderd is. Zoo weet de geneesheer, /vanneer hij den patiënt weer moet bezoeken. Nog het vorige jaar riep een nieuwe vestiging in Alas- ka door postduiven bij een plotselinge optredeude vleeschvergiftigingsepidemie, geneeskundige aulp in. Koud weder en storm, zelfs hagel kunnen de dier- ren goed verdragen, daarentegen kunnen ze bij re gen weinig uitrichten. Het Volksbewustzijn heeft aan iedere kleur een symbolisch© beteekenia gegeven. Sedert oude tijlden beteekent rood de liefde, blauw d© trouw, groen de- hoop, g,eel de haat enz. Ook wie door ,4® bloemen spreekt1", verbindt gaarne bloemen en kleur tot een eenheid; van een schoon zinnebeeld. De roode roos verrinnebeeldigt nog duidelijker dan het roodi al leen de vurige liefde, het blauwe viooltje ia een nog duidelijker symbool van de trouw ala d© blauwe 'kleur alleen enz. Maar niet alleen met de boemem, ook met de 'kleederen verbindt zich de kleur graag tot symbool. Het witte kleed der vrori/gde en der onschuld wordt door de bruid gedragen en (zwart ia ons rouiwkleed. Natuurlijk veranderde in den loop, der tijden en met de verandering der aesthetische opvattingen, de smaak, welke de beste en de meeat begrijpelijke symboliek der kleuren van de kleedt zou z;ijh. We willen hieitodji een,weinig bekende uiting aan halen van den grooten Franschen schrijvor Honoré de Ralizac, die in zijn tijd en in zijn vaderland als oen autoriteit op het gebied van den smaak gol'dtt. Wat de bekende zedemschüder zegt kan ook nog slechts gedeeltelijk worden aanvaard. En* toch ligt de tijd van Ralzac, die irf zijn tijd en in ïjijn vader land als een autoriteit op het gebied- van den smaak gold» Wat de bekende zedenstahilder zegt kan ook nog slechts gedeeltelijk worden aanvaard. En toch ligt d© tijd1 van BaUsaic (1790 tot 1850) nctg niet ver qo achter ons. Onze »chfij!ver uitte rich eens tot Gra vin Talmont op de volgende wijze: „Ieder karakter, of ala ui wilt geest, kiest zich een kleur, die hem analoog is, U kunt met besliste ze kerheid zeggen, dat vrouwen, die oranjekleurige of granaatkleurige-, gele of .hardgroene kleeren dragen een twistziek', kijfachtig, humeur hebben. Vertrouw degenen niet, die lichte hoeden dragen en mijdt haar, die gewoon zijn in het zwart te gaan. Wie -zich' (.natuurlijk is hier niet de rouiwtijld gemeend) graag met ezwarte floers en git opschikt, geeft gich zeker aan sombere en ongelukkige gedachten otver. Wit is de kleur van hen, die -ge-en karakter hebben. Vrouwen, die wit dragen, rijn bijna allen koket. Herinnert gij U, wat van keizerin Joseplhin©, van madame Recamier en van madame Tallien werd verteld-ze verschenen steeds in het wit. Rose wordt door vrouwen gekozen, die 2 lentes en meer tellen. Jonge meisjes van 15 jaar kiezen zelden deze kleur. Ze geven de voorkeur aan een donker kleed, al leen, omdat ze den voornamen toon niet kennen en omdat de jeugd uit gebrek aan ervaring de wereld steeds in „een valscfh licht" zien. In het alge meen zijn vrouwen, die rose boven andere kleuren verkieizen, opgewekt, geestig, buitengewoon betoin- nenswaard, verder vol levensvreugde en ze- hebben niets van het humeur, dat ons in de donkergekleede vrouw tegenstaat. Hemelsblauw is de kleur van de „sdhoone «vrouw". Hemelsblauw wordt op iedere leeftijd gedragen en flatteert in ied-eren ouderdom. Vrouwen, die deze kleuren dragen izij-n meest zacht en peinzend. Parelgrijs is de kleur van de kalme naturen, wan neer ze treurig of ongelukkig zijn. Men daagt roa©- rood en blauw in de dagen van geluk en kiest in droevige tijden het sombere grijs. Grijs toevalt aan degene, die geduldig het lijden draagt, als leven dige vnooMJ-ke kleuren hun bekoring voor hen hebben verloren en wanneer hum gemoed nog te zacht, /hun gelaat nog. te frisch is, om zich van hoven tot onder in 'zwart© kleeren te steken. Grijs is een over- gangskleur. Lila wordt bdjna steeds door vrouwen gedragen, die eens mo-od zijn geweest, het niet meer jzijn of.het steedis blijven. Lila is 1de „pensioens ik leur" der vrouwen, die zich na hun groote trkxm- •phen in haar levensstate terugtrekken. EEN VOORDEELIO ZAAKJE. (Weekly Telegraph, SheffieldJ Daar zet me die barbier 19 flesschen haarmid- del op z'n rekening en ik heb er 20 gehad. Dat is 'n voordeeiig zaakje voor mei HET VOORHISTORISCHE EILAND, DAT IN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN MOET ZIJN VERZONKEN. Jaren-lang reeds houdt de wetenschap zich bezig met het A-tlantisprobleem, met po-gingen, Atlantis, het geweldige eiland, dat naar het heet in den At- lantischen Oceaan moet zijn verdwenen, terug te vinden. Maar nog meer heeft het verzonken rijk de fantasie van leeken geprikkeld en van tijd tot tijd doen de onwaarschijnlijkste verhalen over het eiland de ronde. Men schijnt thans ernstig op weg, het raadsel te ontsluieren, voornamelijk door het werk van den thans te Munchen vertoevenden aard rijkskundige Paul Borchardt, die jaren achtereen geografische onderzoekingstochten heeft gemaakt in Azië en Afrika en voor den oorlog in opdracht van het koloniaal instituut te Berlijn de leiding had van -de Libysche expeditie. Zijn naam is vooral be kend geworden door de uitvoerige besprekingen van zijn aardrijkskundig werk in The Geographical Re- view en het Geographical Journal. Voor de aardrijkskundige faculteit van de univer siteit te Munchen, onder voorzitterschap van Dry- galski, die onlangs de gouden medaille van de Ame- rikaansche Georgraphical Aesociation heeft ontvan gen, heeft Borchardt de resultaten van zijn onder zoek inzake het Atlantisprobleem uiteengezet. De ge leerde toonde in zijn voordracht op overtuigende wijze aan, dat da raadselachtige „zee der Atalanta" de Schótt DjerJb in hét Zuiden, van Tunis moet zijn. Dit reusachtige zoutmoeras heette vroeger Triton- meer en, gelijk hl) aantoonde, in nog vroegere tij den „Ralhr A/tal ar", id.wjz. zee der Atalanta. Deze Atlantische zee is naar alle waarschijnlijkheid door een aardbeving omstreeks 1250 voor Christus ver dwenen, zooals ook! Diodores beweert en waarvoor ook treffende chronologische aanwijzingen bestaan. Onlangs heeft reeds de historicus-geograaf van de universiteit te Berlijn prof. Alb. Herrmann, de me dewerker van Sven Hedln, op de nieuwe ontdekkin gen van Borchardt gewezen, en zich) achter den gel ieerde geschaard, want Borchardt heeft door zijn ontdekking dat de Ahaggarbergketen van de mdd- den-Sahara, de Aethiopische Atlas is geweest, de basis gelegd voor zijn gedetailleerder onderzoek. Thans wordt het dus duidelijk, waarom Hercules door de Libysche woestijn naar den peiler van den hemel, den Atlas, toog om daar de Hesperidenap- pels te halen, want de Ahaggarketen behoord© vol gens Oudegyptische meening tot de bergen, die den hemel schragen. Daar woonde de Libysohe stam der At-tala, die Herodotus noemt, en de bergketen ia volgens Ptolomaeua bekend onder -den naam mouf Talae. Bijzonder belangrijk zijn de waarnemingen, dat het grootste deel van de namen der kinderen van de Poseidon, de bewoners van Atlantis, zonder «wijfel Libysche stammen zijn. De stamvader Euenor belichaamt den stam Euno-r, terwijl Eumelos, over wien Plato schrijft, dat hij aan het uiterste einde van het eiland woonde en, vertaald, Gadeiros heette, met de Mel-uana en de Mel-esses werd in contact gebracht. Gadeiros is afkomstig van het Semitische woord Gadr of muur en de wortel mei kan goed verklaard worden als horde, saepes, zooals Pliniua het vertaalt. Ook hier geeft het nauwkeurige rap port van Plato uitkomst, hetwelk berust op een manuscript van Solon. Solon bad deze mededee- lmgen omstreeks 570 voor Christus in den tempel der Libysche godin Neith te Sais in Egypte verza meld en het spreekt vanzelf, dat deze priesters de oude geschiedenis van hun stam en hun voornaam- sten tempel van Poseidon wel kenden. Volgens dezen geleerde heeft zich in het Zuiden van Tunis in voor-historische tijden een groote geografische verandering voorgedaan, die misschien het gevolg is geweest van de aardbeving. De schotts toch) liggen in een tecto-niache atoringszo-ne, die- zich uitstrekt van Teneriffa tot de vulkanen van Sicilië. Het begrip eiland moet niet al te letterlijk wor den opgevat, daar in het Oosten het begrip eiland en oase steeds parallel loopt, eveneens eiland en schiereiland. Bij nader onderzoek blijkt tevens, dat Plato alleen spreekt van de verwoesting van het kleine wooneilan-d Atlantis, terwijl nergens duide lijker over den ondergang van het groote eiland wordt gesproken. De burcht tvan Poseidon -moet identiek zij® met den tempel van Athene Tritonis en Herodotus en Skylax en ook met de Ph&akenstad Scherta van de Odyssee. Het resultaat van het onderzoek schijnt ta zijn, dat aan de kleine Syrte bij Gabes een oeroud heiligdom van de Kretische cultuur lag en dat opgra vingen hier groot© verrassingen kunnen geven, evenals de ontdekkingen van Schliemann in Troje en van sir Arthur Evans in Knossos. Alle onderzoe kingen wijzen er op, dat het rapport van Plato over Atlantis de geschiedenis bevat van de, aanvallen der zeevolken tegen de Egyptenareu. Spreciale kaarten voor opgravingen zullen weldra in de wetenschappelijke tijdschriften worden gepu bliceerd. De geleerde spreekt de hoop uit, dat het mogelijk zal zijn, met hulp van Engelsche en Ame- rikaansche organisaties het geld voor deze belang rijke opgravingen bijeen te brengen. De Fransche re geering heeft steeds voor dergelijke groote onderzoe- kingz op het gebied van cultuur belangstelling aan den dag gelegd, zoodat van deze zijde bij samenwer king! geen belemmering te wachten zou rijm. Door deze opgravingen zouden misschen de groote pro blemen van de Noorsche cultuur van den weg West naar Oost en niet omgekeerd, kunnen worden opgelost Is het U bekend: dat een olifant bij zijn geboorte ongeveer 175 pc n.i weegt? dal er in Japan 44.000 fabrieken zijn met 1.611.000 georganiseerde arbeiders? dat het aantal arbeiders in dertig jaar zoo sterk is toegenomen, want dat het dertig jaar geleden nog maar 25.000 bedroeg? dat Blanchard, met dr. T. E. James als passa gier, de eerste was, die in een ballon het Kanaal overstak, en dat eerst een eeuw later, in 1882, Kolo nel Fred Burnaby het voor de tweede keer deed? dat het Panamakanaal, dat in 1914 geopend is, in totaal 000 müllioen gulden heeft gekost? Het in 1876 geopende Noordzeekanaal heeft 31200.000 gul den gekost. dat het tijdstip, dat de meeste menschen sterven, schijnt te liggen tusschen 12 en 1 uur 's nachts? dav het zwaarste metaal geplet platina is?; het weegt 23 K.G. per d.M3., dat is ruim driemaal zoo veel als ijzer. dat de oogst van Sumatra-tabak jaarlijks 12 k 22 millioen K.G. bedraagt? Leer te verliezen zonder te jammeren en te: win nen zonder te bluffen. Een al te gestrenge opvatting, die vrijé ontwikke ling uitsluit, die de heerlijke blijheid verbant en het kind het leven veel te donker leert inzien, doet op een gegeven oogenblik de mijn verkeerd springen. Beter door strijd, dan door 'bedelen verkregen. Geloof nooit het kwade dan wanneer het bewezen is en let wel dat de groote massa iets als voor toe wezen kwaad houdt wat het inderdaad niet is. z Het gaat veel menschen als kinderen, die geen zoetigheid mogen hebben: als ze in een snoepwinkel komen, eten zi) zich ziek, 'Neem als regel aan ©middags na 8 uur geen correspondentie meer te (behandelen. Wil men het vertrouwen van anderen winnen, zoo dient men in de eerste plaat» vertrouwen in zichzelf te hebben.

Schager Courant | 1928 | | pagina 18