Alom» Billis- Aifsrttitit- li Lnilnfllii Hypotheek op Landerijen a 4V|» rente. tr,eeri,"6u/P (Sa n aar cfe KeuKen fan c/e tzqen m oorchcje Aars vnoviv Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN &Co, Schagen. Eerste Blad. RAAD HOOGWOUD. Vertoont Italië een kentering? Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SprutOl. Bij alle Drogisten. Donderdag 2 Juni 1928. SCHAGER 71ste Jaargang No. 8263. COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inrending tot 's morgens 6 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eeretuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEP. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 11.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN. Vergadering van den Raad op Donderdag 31 Mei ,928, des morgens hall elf. Afwezig is de beer De Wit, met kennisgeving van verhindering. Voorzitter de heer J. Breebaart Ds., burgemeester, tevens secretaris. Ter nagedachtenis. Na opening der vergadering zegt de Voorzitter het volgende: Mijneheeren, I'k open de vergadering en wil enkele woorden wij den aan de nagedachtenis van wijlen mej. A. P. H. M. van Wijk, in leven onderwijzeres te Aartswoud. Zooals de heeren bekend, is mej. Van Wijk 13 Mei plotseling overleden. Hoewol zij reeds lang lijdende was en bereids keuring had aangevraagd en verkre gen, kon niemand vermoeden, dat zoo spoedig een einde gemaakt zou worden aan haar zoo werkzaam leven. Geboren in deze gemeente, heeft zij gedurende j ongeveer 28 jaar namelijk van 1 Juli 1899 het open- i baar onderwijs alhier gediend. Vele ouders en kinde ren te Aartswoud hebben onderwijs genoten van mej. i van Wijk en zullen zich steeds blijven herinneren haar prettige omgang. Bij hen, zoowel als hij het ge- meentebestuur zal zij steeds in aangename herinne- j ring blijven. Haar assche ruste in vrede. De notulen worden gelezen, waarna ze onveran derd worden vastgesteld. IflededeeUngen en ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat wat betreft de gevaarlijke bocht te Aartswoud, de heer D. Pluister medewerking wil verleenen tot verbete- ting. De school en de schoolwoning te Weere zijn nog niet verhuurd. Aan den Raad zullen daarvan mede- deelingen worden gedaan en het besluit tot onder- handsche verhuring vereischt de goedkeuring van j Ged. Staten. In comité zullen straks nadere mededeelingen wor-1 den gedaan. Aan mei. De Boer is reeds wachtgeld toegekend. I Tot herstel van den schoorsteen van het perceel be woond door Maartje iHeggelaar, is opdracht gegeven. Ged. Staten hebben goedgekeurd besluit wijziging begrooting 1928, af- en overschrijvingen 1928, door de Kroon is goedgekeurd 'het besluit tot heffing van 100 opcenten, op de rijksmkomstenbplasting. Ged. Staten hebben ook goedgekeurd het besluit tot opheffing van de openbare school te Weere. Ingekomen is het verslag van den Landbouwcur- sus te Aartswoud; de cursus werd bezocht door 17 leerlingen en dank wordt gebracht voor het verlicht en verwarmd schoollokaal. iDe Voorzitter constateert met genoegen dat er dus nogal animo was tot het volgen van den cursus. Al deZe mededeelingen en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een kleinzielige wet Wethouder Vijn wil een moreele wet Van J. P. Koopman en K. Klaver, beiden aan de tangerei9, zijn aanvragen ingekomen om vergoeding ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, voor het bezoeken van de R.K. school in het Zuidend. B. en W. stellen voor f 10 per jaar per kind toe te kennen. De Voorzitter zegt, dat dus de voorspelling van den heer Bossen is bewaarheid, want dat nu reeds deze aanvragen inkwamen. Het aantal kinderen voor deze aanvragen is 8, en de afstand was 4800 meter. Adressanten vroegen f24 per kind, maar B. en W. wilden/ niet verder dlan f10. De heer Bossen begrijpt de menschen niet Wat Wordt het op deze manier duur voor de gemeente en daar moeten de menschen indirect aan meebetalen. 8pr. wijst ook nu weer op de kans dat er meer der gelijke aanvragen komen van Aartswoud enz. De Voorzitter zegt, dat ze tenminsto maar niet moe ien worden aangemoedigd. De heer Bossen :Dan moet Langereis maar niet be ginnen. Spr. is tegen het voorstel van B. en W. De heer Vijn is er feitelijk ook tegen, maar de aan vrage berust op een wetsartikel. De heer /Bossen merkt op dat ook het raadslid Groen een dergelijke aanvrage kan inzenden. Do heer Groen denkt er nog niet aan, maar er zijn •treken, waar deze zaak reeds 6 jaar geleden zijn begonnen. De aanvragers hebben recht op 50 ver goeding. De heer Bossen vindt het goed dat zooveel mogelijk oppositie wordt gevoerd. De Voorzitter zegt, dat men dan niet bij Ged. Sta ten moet wezen maar bij een ander college, want het is wet De heer Bossen vindt het kleinzielig van de men- •chen om de aanvrage te doen, en dat terwijl het van 1820 af zoo geloopen is. De heer Vijn: De wet is kleinzielig. De Voorzitter: Maar die hebben wij niet gemaakt 'De heer Vijn: Neen# dan. zouden ze beter zijn. De heer Groen: 'Dan was het misschien ook niet goed. De heer Vijn: Wij zouden ons meer houden aan oe moreele wet De Voorzitter: Maar om die te omschrijven. De heer Vijn: Het goede doen en het kwade niet «oen. Ik heb iemand er eens hooren zeggen dat er 8een kwaad bestaat, maarhet goede en het minder goede. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt «wioten; tegen stemde de heer Bossen. De personeele belasting Aan de orde komt de classificatie van de gemeente van de 8e in de 7e klasse der Personeele belasting. Van den Inspecteur der directe belastingen, 2e afdee- ling te- Alkmaar, is hieromtrent een schrijven inge komen, en daaruit blijkt dat bij herclassificatie van de 470 perceelen, er 45 zullen vallen buiten de belasting en wel van perceelen die een huuropbrengst van 75 tot 100 gulden hebben. Ook de gebruikers van betere woningen zullen gebaat zijn met de plaatsing in de 7e 'klasse. Ook de ontvanger oordeelde dat de herclassi ficatie voordeel voor de gemeente was. Uit het nader ingesteld onderzoek is B. en W. geble ken dat de plaatsing van onze gemeente in de 7e klasse 'belangrijk voordeel biedt en B. en W. hebben den Inspecteur dan ook geantwoord er mee accoord te gaan. Benoeming onderwijzeres te Aartswoud. Volgt benoeming van eene onderwijzeres te Aarts woud, vacature wijlen mej. A. P. H. M. van Wijk. B. en W. dragen ter benoeming voor mej. P. S. M. van Wijk, onderwijzeres op wachtgeld alhier. Met 5 stemmen wordt mej. P. S. M. van Wijk be noemd. De heer Vijn nam niet aan de stemming deel, omdat de voorgedragen© een nicht Van hem is. In diensttreding 1 Juni a.5. De rondvraag. Bij de rondvraag vestigt de heer Schilder de aan dacht er op dat het gewenscht is, dat de halve stee- nen die aan het Zuidend liggen, verwijderd worden, omdat ze in de sloot worden gegooid. De heer Glas zegt, dat er al over gesproken is. Voor hét verkeer is het ook noodig. De Voorzitter zal er over schrijven aan Vier Noor derkoggen. De heer Schilder bespreekt de wenschelijkheid, dat palen van het electrisch net aan het Zuidend ach teruit worden gezet. De Voorzitter zegt, dat van het P.E.N. bericht in- kwam, dat de kosten voor rekening van de gemeen te waren. Spreker heeft naar de kosten geïnformeerd en dat bleek verstandig te zijn, want de 'kosten wer den geraamd op f 500. Spr. wil aan het P.E.N. berich ten dat er niets aan de palen gedaan moet worden. Ook de heer Vijn oordeelt dat ze maar moeten blijven staan; laat men ze eerst maar kapot rijden. De heer Groen bepleit nog het aanbrengen van reflectors op een drietal palen, maar noodzakelijk wordt dit niet geacht. Besloten wordt de palen niet achteruit te laten zetten. De heer Glas wijst er op, dat het loopstraatje voor sommige perceelen niet goed aansluit 'De Voorzitter zegt, dat dit al bekeken ls door B. en W. en in orde zal komen. De heer Bossen wijst op de gevaarlijke bocht bij wed. Burger, Zuidend, Aartswoud. Afsnoeien van de heining is noodig en dan a.a herfst een hek plaat sen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. rekening zullen houden met de opmerking en de heining zal wor den gesnoeid. De heer Bossen informeert voorts of de betonnen schoeiing door den heer Pluister wordt betaald. De Voorzitter zegt, dat de gemeente de kosten voor deze betonnen schoeiing zal betalen, want anders zou voor andere pannen gezorgd moeten worden. Pluister geeft gratis grond. De heer -Blaauw vraagt of er nog wat gedaan wordt voor de verhuring van de onderwiJzerswoDing te Weere. De Voorzitter zegt, dat dit in comité besproken zal •vorden. De heer Groen wijst op den toestand van de hoornen in den Boekelerweg, vanaf Galis tot Ham, die ge heel dood zijn aan de kroon. Spr. acht het noodig, aat ze a.s. herfst afgekapt worden. De Voorzitter zegt dat de hoornen nagezien zullen worden. Hierna sluiting. HET ITALIAAN8CHE VOLK WORDT DEN DRUK VAN HET FASCISTEN-REGIME MOEDE. Een diepe tragedie sluipt door de straten van Itali&s steden. Een lezer van het „Handelsblad" schrijft het vol gende: Ja, meneer, dat duurt nu al een heel tijdje. De menschen reizen niet meer naar Italië. Ze zijn bang. Of het beter is voor Zwitserland weet ik niet. Want een trein met een paar honderd transito- passagiers brengt toch heel wat geld op. Zoo antwoordde'de conducteur van den trein, die zich, door het ruige berglandschap naar den Simplon- tunnel spoedde. Ik zat alléén in mijn compartiment en in den heelen wagon bevonden zich slechts twee andere reizigers. In den langen trein, uit acht wa gons samengesteld, zaten er zeven, ik zeg zeven passagiers voor Italië. En zoo was het iederen dag, vertelde de conducteur die onzen trein in Domodoa- sola verliet. Men heeft ongelijk, niet meer naar Italië te rei De Firma MEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben géiden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanat 4Va rente en op halzen vanaf rente. Sluiten alle verzekeringen. Honden eiken Donderdag van 911 Va uur zitting in Café „Cérès" te SCHAGEN. zen, want er wordt d'eni vreemdelingen volstrekt niets in den weg gelegd. Integendeel, zij worden er met groote voorkomendheid behandeld. Ze moeten er zich natuurlijk van onthouden zich uit te laten over de Italiaansche politiek. De Italianen zelf heb ben daartoe ook het recht niet. Want ze zijn gemuil band. En toch...... en toch. Er is iets veranderd !n Italië. Ik bevond er mij einde Januari en nu weer, in Mei heb ik er een tiental dagen verbleven. En ik heb er zeer duidelijk den indruk gekregen dat de atmosfeer er anders was dan vier maanden geleden. De men schen durven nog niet hardop te spreken. Maar ze beginnen te fluisteren. Ze vertellen moppen over het fasclsten-regimè. Ze bespotten het. Dat is een on miskenbaar teeken van een ontwakend verweer, het geen scherp tot uiting kwam in gesprekken met vele personen, die als fascisten bekend staan, docb zich onbehagelijk beginnen te voelen onder het absolute gebrek aan vrijheid dat tegenwoordig in Italië heerscht. Tegen de nieuwe kiesrechtwei, die zoooven door den Senaat is aangenomen, stemden niet minder dan 45 senatoren, De verbazing daarover 'uitte zich in do officieele pers door woedende uitvallen tegen deze „slechte vaderlanders", „verraders", enz. Dèt vond een mijner Italiaansche vrienden wat al te bar. „Waarom worden deze senatoren aldus uitgekreten? Indien men van hen verwachtte dat zij' Ja en amen zouden zeggen, waarom was het dan zelfs noodig hun die wet voor te leggen?" Hlet was een fascist die aldus sprak. Een fascist in dien zin dat hij een groot bewonderaar van Mua- BO'lini is. Niet van zijn omhang, welke de openbare meening thans vrijwel als een bende avonturiers beoordeelt, wier eenig doel is zich zooveel mogelijk de zakken te vullen. Als Illustratie, de volgende grapjes, die heel Italië door verteld worden: Twee arbeiders staan voor een winkel. In de éta lage is het portret van Volpi tentoongesteld. „Ken je dien man?", vraagt een der werklieden aan zijn vriend, „Neon, wie is het?" „Wat ken je den beroemden Volpl, den minister van financiën, niet?" „Oh zoo, is dat Volpi? Ik had nooit kunnen den ken dat ze zijn portret zouden maken met zijn han den in z ij n zakken Kent u Chineesch wordt er iemand gevraagd. Neen? Dan zal ik het u leeren. Tara beteekent een dief. Taratara beteekent twee dieven. Tarataratara drie dieven. En dan, op de wijs van het Fascisten lied: taratarataratara.dat is een heele bende dieven. Dat is allemaal wel heel karakterstiek en toont aan dat de menschelijke natuur ten slotte niet on- I veibiddellijk aan banden kan worden gelegd. Als be wijs daarvan de zoogenaamde afschaffing van het fooienstelsel. In Januari weigerde men in hotels en cafés meer dan de 10 te nemen, die op de reke ning werden gebracht Thans kijkt men u scheef aan als men, boven de 10 geen epeciale fooi geeft, en iedereen geeft die dan ook! Wat blijft er dus over van die mooie frases dat een Italiaan loon ont vangt en geen aalmoes? Officieele inmenging in zaken die slechts den han del en de industrie aangaan, kan niet anders dan op oen fiasco uitloopen en de menschen verbitteren en tot verzet prikkelen. De fascisten-regeering heeft het zich in het hoofd gezet dat Italiaansch geld aan Italië moet ten goede komen en niet in het buiten land of aan fouitenlandsohe producten mag worden besteed. Daarom krijgen de Italianen dan ook geen paspoort meer, tenzij in uitzonderings-gevallen en zitten zij gevangen in eigen land. De regeering heeft er thans nog wat mooiers op bedacht Do weinige paspoorten die worden toegestaan, bevatten een blad zijde met coupons. Ieder maal dat een Italiaan haar den vreemde reist wordt een coupon afgescheurd en bij zijn terugkeer wordt er oen tweede coupon weggenomen. Deze coupons worden naar het politieke bureau in Rome gestuurd, zoodat de bewegingen van ioderen Italiaan kunnen worden nagegaan. Iemand die zich dikwijls naar het buitenland begeeft, komt natuurlijk op het verdachten-lijstje te staan.» Vreemde foonenen mogen de Italianen niet meer oton. Ze moeten hun geld voor bananen van So- maliland cn Tripoli inruilen. Maar de productie van die streken is voldoende voor een verbruik van slechts veertien dagen met het gevolg dat een banaan 8 lire of één gulden kost, zoodat bijna niemand meer bananen eet Zij zijn een luxe-artikel geworden. Thans heeft de regeering ook de stroohoeden-cam- pagne Ingeluid. Het vervaardigen vn deze hoeden is steeds een belangrijke industrie in Italië geweest Doch in de laatste jaren, tengevolge van de wispel turige mode en waarschijnlijk ook door het slechte weer, worden er veel minder stroohoeden gedragen en deze Italiaansche industrie doorworstelt daardoor een ernstige crisis. Dat gaat de regeering nu veihel- pen. De Italianen zullen beleefd verzocht worden tot den stroohoed terug te keeren, hetgeen aan een mij ner vrienden in Napels de ontboezeming ontlokte: „Ja, het zal dezen zomer voorzichtig zijn een stroo hoed te dragen". Men zou over dit alles kunnen lachen, indien er niet zulk een diepe tragedie achter lag. Die tragedie sluipt door de straten van Italië*® steden. Zij' wordt 'gespeeld door vijfhonderd duizend zwarthemden, die •het -politieke leger vormen naast het staande leger, en hun eigen officieren en kazernes hebben. Vijfhon derdduizend mannen, waarvan de meesten niet an ders zijn dan avonturiers, die de bevolking onder den dwang houd envan hun arrogantie en hun tiran nie. Ddér ligt de tragedie van de conflicten, die on vermijdelijk komen moeten, van den strijd, die uit breken zal op den dag der afrekening tusschen hen die zich zullen vastklampen aan de macht, die zij zich zullen aanmatigen, en hen, die zich zullen willen

Schager Courant | 1928 | | pagina 1