WINKEL. WIERINGEN. HEERHUGOWAARD. HOOGWOUD. RAAD HARENKARSPEL. Plaatselijk Nieuws. Uit onze Omgeving. Gemengd Nieuws. Onder landgenooten. Ergerlijke wijze van dierenmishandeling. Op de vroegere slagvelden. Ernstige malaria-epidemie in Transvaal. Japan geeft een voorbeeld. Tornado in Guatemala. Gevecht met een haal wreken over al de vernederingen en al het lijden, dat zij sinds jaren hebben ondergaan. De burgeroorlog inet al zijn ellende en zijn bloed en zijn moorden, ik heb hem in de Italiaansche steden om mij heen voe len 'huiveren. En ik heb het langzaam naderen van dien broederstrijd gezien in het bloemperkje dat na den bomaanslag, van (Milaan om den verwrongen voet van den lantaarnpaal is aangebracht. WONINGBOUWVERBENIGING „SCHAGEN." Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging hare jaarvergadering in het café „De Gouden Engel", van den heer J. K. Boontjes, onder Voorzitterschap van den heer Schmalz. Nadat de notulen door den Secretaris, den heer Tj. de Jong, waren gelezen, en zonder bemerkingen goed gekeurd, deelde Voorzitter o.m. mede, dat de 10 nieuwe weningen in de ThoTbeckestraat gereed zijn gekomen, en naar genoegen opgeleverd. De onderhoudstermijn loopt evenwel nog. Deze tien woningen zijn ook reeds alle bewoond. Ingekomen was een verzoek van de Brandverzeke ring Mij. Tiel, naar aanleiding van de gedane opzeg ging van de brandverzekering der woningen bij deze Mij., om den post te mogen behouden. Er was n.1. in een vorige vergadering besloten, om de huizen te assu- reeren op beurspolls door tusschenkomst van de Make- laarsfirlna De Knegt en Zoon, op aanbeveling van de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten, en waarop ook het Gemeentebestuur van Schagen ter besparing van premie, de aandacht had gevestigd. Tevens was thans van B. en W. van Schagen een schrijven ingekomen, om de brandassurantie onder te brengen bij een solide Nederlandsche Maatschappij. Hierover ontspon zich eenige gedachtenwisseling. De heer Schoorl liohtte het schrijven van B. en W. toe. In dit college was een bezwaar tegen de verzeke ring door tusschenkomst van de firma De Knegt, om dat de posten worden ondergebracht bij diverse buiten- landsche Maatschappijen, waarvan B. en W. de solidi teit niet konden nagaan. In geval van een ramp was de kans niet uitgesloten dat één of meer dier Maatschap pijen In gebreke bleven. Daartegenover werd opgemerkt, dat men zich niet kon voorstellen, dat de Vereen, van NecL Gemeenten deze wijze van assureeren zou aanbevelen, zonder ze niet overtuigd was van de soliditeit, terwijl tevens werd gewezen, op 't feit, dat ter vergadering waar het be sluit was genomen tot veranderen, dergelijke bezwaren niet naar voren waren gekomen en het Gemeentebestuur er ook zijn goedkeuring aan had gehecht Het besluit was dan ook genomen na voldoende oriënteering, en geeft een flinke besparing. Tevens was men van mee ning, dat de firma De Knegt, die de order reeds had ontvangen, nu niet zonder meer bereid zou zijn, deze op te geven. Tenslotte werd besloten nog eens nader te informeeren naar de soliditeit dezer beurspolis-assu- rantie. Vervolgens las de Administrateur, de heer Schoorl, het jaarverslag voor, met de balans en verlies- en winst rekening over 1927. De heer J. H. Schene en L. van Rijs wijk hadden de bescheiden nagezien en brachten oen alleszins gunstig rapport uit. De stukken werden dan ook goedgekeurd, en be3tuur en administrateur dé charge verleend. De Voorzitter bracht administrateur en commissie hartelijk dank voor hun arbeid. Aan het jaarverslag ontleenen wij nog, dat met de verhuur der woningen in 1927 geenerlei moeite werd ondervonden. Van huurderving was dan ook geen spra ke. Tot nog toe is er in al de jaren van het bestaan der Vereeniging nog geen cent huurscbade ondervon den, noch aan achterstallig, noch aan leegstaan. De onderhoudskosten bleven in 1927 beneden de ra ming. De rekening sluit daardoor gunstig. Gememoreerd werd het besluit tot stichting van nog 10 arbeiderswo ningen in de Thorbeckstraat. Aan de Ned. Spoorwegen zijn 15 woningen verhuurd, ten behoeve van Spoorpersoneel, aan het P.E.N. nog één. De Ned. Spoorwegen dragen in de huur bij f 761.65, hetgeen het bedrag is dat anders ten laste der gemeen te zou komen. Het onderhoud bedroeg in 1927 f 1431.38%. Het onderhoudsfonds werd gebracht op 2% pet. van de bouwkosten der 69 woningen, is f 9436.69. Van het Rijk werd f 1291.51 terug ontvangen voor aan- legkosten der waterleiding ln de woningen Magnusstraat Roosstraat. De balans sluit in actief en passief op f 474.040.23%. De afschrijvingsrekening komt hierop voor f 18710.75 (dat zijn de aflossingen), de reserve f 622.68%, waarbij komt de winst van 1927 f 1087.47%. De winst- en verliesrekening vermeldt als winstposten o.a. huurpenningen f 16229.20. Bijdrage der gemeente in de annuïteiten f 11732.24. Rente kasgeld f 25.87 en landhuren f 50. Als verlosposten o.a.: storting in het onderhoudsfonds f 1259.82%. Belastingen f 1142.72. Annuïteiten f 22896.58, Administratiekosten f 688.09, waterleiding f 841.40. Ze sluit met een winstsaldo ad f 1093.47%, waarvan f 6 dividend betaald moet worden, zoodat naar de re serve gaat f 1087.47%. Op een vraag werd medegedeeld, dat van de Zaan- landsohe Bank nog een gedeelte van de daar destijds gedeponeerde gelden kan worden ontvangen (f 225), en dat f 300 in aandeelen is ontvangen, die zijn afgeboekt tot op f 1; het verlies hierop geleden, is dus tot dusver f 299. Een deel der gelden is ontvangen in obligaties, ten bedrage van f 925, deze zijn aflosbaar, en dragen gedeeltelijk rente, gedeeltelijk renteloos. Rente voor het deposito was er vergoed tot 31 December 1926. Hierna werden als leden der financieele commissie voor 1928 aangewezen de heeren J. H. Schene, L. van Rijswijk, K. Kerkmeer, P. Rezelman en P. Meurs Pz. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden, de heeren Schmalz, en De Jong, herkozen, die de be noeming onder dank voor het in hen gestelde vertrou wen weder aannamen. Wegens uitbreiding van het aantal woningen der Bouwvereeniging, werd op voorstel van het bestuur be sloten het salaris van den administrateur, den heer J. Schoorl Pz., te verhoogen van f 200 op f 800, en dat van den Secretaris, den heer De Jong, van f 100 op f 150. De rondvraag leverde geen belangrijke op, waarna de Voorzitter de vergadering sloot. THEATER ROYAL. „De Zilveren Adelaar", een buitengewone krchlfc- seneatiefito in 0 acten, gaat deze week in (bet Theater Rioyal De hoofdrol wordt vieitvuild door Raymomdi Keiane. izy die houden van spanning, van actie, van temperament, van sensaitie, diia moetien idetze fümi gaan zien. I ü'e volgende korte inhoud! vertélt er oma iets tvan: 1 Terwijl op de aarde.de verschillende leger» elkaar bestreden, gingen dagelijks da vijandelijke lucht eskaders op, om' een oorlogje op zichzelf in de 'wolken te voeren. Büliy Holimes was luitenant-vliegenier1 op het Kelly rV'Hiegvo'lid] dór Vweenilgde Staten en werd gedurende 'den oorlog, evenala zoovele anderen, naar het front gezonden. 0|p| dan dag van tzijni aankomst waren juist weer twee vliegtuigen van den vijand (brandend naar her noden gestort, doiclh ten koste vam één der (hunnen, den Amerikaan Jack (Demminjg, één der moedigste vliegeniers. De meeste hunner zijn echter reeds to taal afgestompt door de tver&chrikkingon van den oorlog, en de cynische wijize, waarop zit dit hericht ontvangen, stutt Bi'lly ten zeerste tegen de (borst. 'Nadat (hij: eerst door de Engel®chen als een jongen dwaas word! foeschoulwld-, vod oorlogsenttnouaiasme, 'bemerken ziji al spoedig, dat bijl een trouw kameraad is eni wordt hij in huini midden opgenomen, terwijl crij hemi tevens vertellen, dat hij1 als Dernjmintf» opvol?- ger, dien» pleegmoeder en baar geschenken erft. Als Billy dien avond' met verscheidene andere officieren naar. het naburige plaatsje St. Oiner «aan, bemerkt hiji, dat zijn pleegmoeder .een allerliefst jong meisje is, Chérie Dyotn genaamd', die vol eer bied is voor de prestaties van Jack Dlemming, Daar zij tot nu toe Jack nogi nooit ontmoet heeft, ziet zij Billy voor Jack Demtming aan en deze laat haar in dien waan, 'daar hij! haar de illusie niet wil ontne men, dat hij nog nooit met den vijand gevochten heefit. Den volgenden morgen moet het eskader pools hoogte nemen van de vijandelijke limie en tevens fotografische opnamen doarvan maken. Dit is een zeer moeilijke opdracht en als -zij- dan ooik terug- keeren, blijkt het, dat er twee vliegtuigen vermist vorden en wel dat van Billy en (van de „Rooie", McBilbsona, één der meest populaire vliegeniers. Spoe digi daarna landt Billy echter en hiji vertelt, dat zijn machinegeweer defect geraakte, waarna de „Rooie" hem te hulp was gekomen. Helaas werd de JRooie" het kind1 van de rekening. De overige vliegeniers denken echter, dat Billy zijn zenuwen niet de baas ia ge*weest en dat hiji bang was te vuren. Uit een brief van Von Buehl, Commandant van het vijandelijke eskader, blijkt later, dat de „Rooie" een jongeren broer Ivan Von iBuehl' bij1 het vooraf gaande gevecht gedood heeft en eiischt eerstgenoemde genoegdoening. Billy zal derhalve opstijgen voor een luchtduel met Von Buehl en den avond' tevoren gaat Billy van Chérie afscheid nemen. Deze spreekt hem moed in en) belooft hem] voor hem te zullien bildlden. Alle vliegenier® volgen met belangstelling; het duel in de lucht'en onder de hand: maakt dé vijand tvian de gelegenheid) gebruik, om een aanval- voor te (be reiden. Plotseling stort Billy's toestel brandend om laag! en allen denken, dat dit hét einde is, totdat zij Billy bemerken, die in zijn parachute naaf beneden komt. Biji het zien van Billy'is brandende toestel, wachtte zekere Slven S-venson niet af en alvorens hiji iBilly bemerkte, steeg hiji op, doch wordt door Won Buehl- doodelijik' getroffen, waarna hiji in 'Bi'lly's arm stierf. Daarna stijgt Biill' weer op, doch' komt tot de ontdekking,, dat zijn toesel geen machinegeweer bezit. Ten einde raaJd vliegt hiji dwars op het toe stel van Von Buehl in' en tot zijn geluk verbrijzelde hij (hierdoor een vleugel' hiervan, waardoor dit naar heneden stort. Daarna gaat hij naar zijn) kameraden, die met het vijandeijke eskader in gevecht zijn. Ondertusschen is Chiérie te voet naar het vlieg veld gegaan, dochJ de stukken der Iviiegtuigen vlie gen haar urn de ooren en bewusteloos valt zit neer. Nadat het gevecht beëindigd is, wordt zij' door Billy gevonden, die baar in zijn Sterke armen neemt, die haar ook haar verdere leiven zullen beveiligen. Alls de wapenstilstand] gesloten is, keert iBilly huiswaarts, doch wordt -dan vergezeld) door zijn knap jong vrouwtje. De firma Keetman en Schoorl, is de dupe ge- Worden ivan een handigheid van haar monteur. De monteur, een uiterlijk zeer bekwaam) en joviaal vak man, was ongeveer acht dagen in dienst -der firma, toen -hij Zaterdag voor Pinksteren verzocht met een auto (Renault) even naar Alkmaar te mogen om zijn -kleeren te halen. (Alkmaar was zijn vorige woonplaats). Dit verzoek werd toegestaan en de monteur ie vertrokken en.wordt biji de afzending van dit bericht nog terug verwacht. Diverse naspo ringen h-ebben nog tot geen resultaat geleid. Heeft genoemde monteur tot nu toe vergeten de auto terug te 'brengen, hiji heeft ook vergeten zijn kosthuis te betalen. Aan de firma De Reus en Groenewoud is tot en met 31 October as. in afwijking van de Arbeidswet vergunning verleend om 56 uur per week arbeid te doen verrichten, s. Donderdagmiddag werd het stoffelijk overschot van wijlen den heer C. Meurs ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats alhier. Er was van 'ver schillende kanten belangstelling voor dezen droeven tocht. Achter de baar schaarde zich allereerst het bestuur der gemeente, alle raadsleden met Burge meester en Secretaris; voorts het college van Kerk voogden en Notabelen, Spaarbankbestuur en Polder besturen en voorts nog- verschillende particulieren, waaronder we o.a. opmerkten zijn oud-collega-wet- houder, den heer S. Over. Aan het graf werd gesproken door den Burgemees ter, die den overledene- herdacht als een man die een voudig en. waardig, het algemeen -belang diende. Sjpreker herinnert aan zijn raadslidmaatschap vóór 1919 gedurende pijn, 10 jaar vervuld, waarvan plm. 5 jaar als wethouder, en hoe hiji weer vol goo- den moed in 1927 een zetel aanvaardde. Voor zijn werk in het belang der gemeente brengt spreker hier aan deze laatste rustplaats den overledene dank, niet alleen namens het gemeenlebeistuur, doch namens de geheele gemeente, waar de overledene in dank bare herinnering zal' blijtven. Rust ln vrede, waren sprekers laatste woorden. De schoonzoon van den oveledene dankte namens de familie voor de belangstelling, 'Verschillende vereenigingien en corporaties had den mede van hun deelneming doen blijken, door een krans aan de haar te hechten, D'oor het overlijden van den heer M-eursi lis een plaats in den Raad opengevallen. De heer Meurs behoorde tot de fractie van dien Vrijheidsbond eö zal volgens de lijst worden opgevolgd door den heer J. de Veer, Ipplaats van den heer Jb. Kuiper, onderwijzer aan de school te Oosterland, die door ziekte afwezig is, is met ingang] van Donderdag] j.1. met de tijde lijke waarneming dier betrekking belast de heer J. Molenaar te Helder. Het nieuwe clubgebouw voor M.HZ.-personeel te Dén Oever, is j.1. Dinsdagavond in tegenwoordig heid van vele autoriteiten feestelijk geopend. Woensdagavond speelde Succes I een vriend- schappelljken wedstrijd tegen V.VJM.P. (MU.Z.-elf- tal). Om ongeveer 7 uur blaast scheidsrechter Metser- laar de elftallen in t veld. V. wint den toss en zal tegen den wind in apelen. Beide ploegen pakken al dadelijk flink aan en de eerste aanvallen zijn voor V., maar blijven zonder resultaat. Eén- corner op het S.-doel levert ook niets op. Na eonigen tijd w-oet de 8.-voorhoede den bal te bemachtigen en nu i» het den midvoor Gijtzien, die met een keibard schot do eerste bal in het doel schiet. V, krijgt ook een mooie kans, doch die gaat verloren, doordat een V.-spel er den bal orver het doel schopt. Het spel gaat steeds over en weer en punten worden er niet gemaakt voor de rust, zoodat de «tand met de rust 1—0 i® voor S. Na de rust heeft V, het windvoor- deeli en er wordt direct weer flink aangepakt. V. komt af en toe flink opzetten en het duurt ook niet lang of de gelijkmaker wordt gemaakt. Na eenig over en weer spelen komt S. onverwachts gevaarlijk opzetten en weet Gijlzen het tweede doelpunt te ma ken. V. zet alle zeilen bij1 de mast en hun aanvallen zijh eo.mi9 heel gevaarlijk- Piet is echter goed op zi'n plaats. Een oogentolik wordt er voor het S.-doel ge schermutseld. en voordat Piet tot be»ef kon komen, rolt de bal in 't -doel, dus ia de stand gelijk. 2—2. Het spel gaat nog eenigen tijd ivlugi over en weer, waarna de scheidrechter welke hedenavond goed was, het eipdsein blaast, zoodat de wedstrijd onbeslist met 2—2 eindigde. De prijizen, welke thans voor de lammeren wor den besteed, loopsn van f 16 tot f 17. De aanvoer op de j.1. Woonsdag gehouden markt was niet groot. Verschillende boeren, die voor enkele weken nog fl-8 hebben kunnen maken, en dat niet hebben ge daan, komen nu niet meer aan dien prijs toe. ln het lokaal van den heer Rus werd die jaar vergadering gehouden der vereeniging] ter bevorde ring van getrouw schooilbeizoek. Door den voorzitter, burgemeester Van Glooien, werd de vergadering geopend], waarbijl werd gewe zen op, het zoo welgeslaagde feest van het vorige jaar en opgemerkt werd, dat naar den gewonen gang van zaken dit jaar een reisje naar Amsterdam, met bezoek aan Artis aan de beurt is voor de oudere leerlingen. De notulen, gelezen door den heer A. Kooiii Ciz., secretaris, werden onder dankzegging goedgekeurd. Voorgelezen werd een schrijven van den oud-voor zitter, den heer P. Wonder, waarin dank betuigd werd voor zijn benoeming tot ©erelid en het door hem ontvangen souvenir. Een schrijven der oudet- commiissie van school 3, waarin werd voorgesteld het bezoek aan Amsterdam te vervangen door een ander reisje, werd aangehouden tot punt d. der agenda. Dóór den penningmeester, den heer W. Molenaar, werd! het financieel verslag over 1927 uitgebracht. Met het batig saldo over 1926, groot f43.23, bedroe gen de inkomsten f! 418.03, met als ruim f 320 bij dragen van ouder® en belangstellenden; de uitgaven bedroegen f 326.17, alzoo een batig saldo groot f91.86. Door de commissie, welke de rekening had' nagezien, werd daarover een gunstig rapport uitgebracht, zoo- dat ze onder dankzegging aan' den penningmeester werd goedgekeurd. Biji de bestuursverkiezing, werd! het hestuur voor wijk 1 aangevuld met de heeren Bomlmezij en P. Molenaar, dat voor wijk 3 miet den heer S. Groen veld. Hierna kwam punt d.: Bespreking schoolfeest aan de orde. Het bovengenoemde schrijven werd' door den heer Post, h. d. s. 3, nader toegelicht 'Een tamelijk breedvoerige discussie was hiervan het gevolg, waar uit echter al spoedig bleek, dat er toch. meer gevoeld werd voor een. boottocht naar Amsterdam, gevolgd door Artisbeizoek, vooral toen door den heer P. Smit werd meegedeeld, dat de miuziekvereeniging „H.U. G.O. wel bereid was de boottocht op te luisteren met muziek. Voorts achtte men het bezwaar, dat een deel der leerlingen vani school 8 zoo laat zouden thuiskomen, wel te ondervangen, door ze even te laten thuisbrengen. Bij stemming werd tenslotte uitgemaakt, dat de oudere leerlingen naar Amsterdam zullen gaan. Dit werd bepaald op Woensdag 13 Juni. terwijl voorts werd) besloten met de jongere leerlingen een rijtoer te maken naar Bergen en Bergen aan Zee op- 20 Juni, beide keeren zullen ongeveer 100 leerlingen meegaan. Hierna werden nog. eenige zaken, geregeld, waama de vergadering werd gesloten met den wensch, dat beide feesten voor de jeugd zoo goed mogelijk zullen mogen slagen. De rekening en verantwoording van den polder „de Lagehoek" is heden door de commissie nage zien en in orde bevonden, sluitende in ontvangst op f3656.07, in uitgaaf op fi 3344.11, alzoo met een voordeeiig saldo van f 310,96. Naar we vernemen, wacht ons met de a.s. ker mis een mooie avond) op tooneelgebied. De heer J. Modder heeft nl. voo-r die gelegenheid gearrangeerd het alom bekende „Kleine TooneeF1 van iNoordschar- woude, dat voor het voetlicht zal brengen „Mas kers en Wijn". Men zie voor nadere bijzonderheden de komende advertentie. AARTSWOUD. Wederom zijn voor de Afdeeling voor Vacantiekolo- nies uit onze plaats een tweetal kinderen voor eenige weken naar Egmond aan Zee. Het zijn Marie Zweet en Anni Palenstein. De directeur van ons muziekkorps, de heer Ma- zereeuw te Opperdoes, heeft wegens drukke bezighe- den ontslag aangevraagd. In de vacature van diaken, ontstaan door het aanstaand vertrek van den heer P. Palenstein, werd gekozen de heer P. van der Oord. Alhier is' het eerste geval van mond- en klauw zeer geconstateerd, onder de varkens van den heer W. Koorn. ITALIAAN TE PARIJS VERMOORD. In de Rue Lauriston te Parijs kwam een dezer da gen een jonge man in een hotel en vroeg om een zekeren Gardelano, een Italiaansch chauffeur te spre ken, die daar logeerde. Deze kwam naar beneden en volgde den man op straat, die hem daar aan een anderen Italiaan Bighomini, een kantoorbediende, voorstelde. Tusschen Bighomini en Gardelano ont stond weldra een heftig gesprek. Bighomini -haalde een revolver uit zijn zak en schoot met drie schoten zijn landgenoot dood. Daarop nam hij de vlucht, riep een taxi aan en meende in veiligheid te zijn. Echter de chauffeur, wien de houding van zijn passagier wat verdacht voorkwam, riep een agent aan die den man naar het politiebureau bracht. Daar bekende Bi ghomini zijn landgenoot doodgeschoten te hebben om dat zijn vriendin hem met dezen bedroog. KOEIEN WORDEN VOLGEPERST MEET WATER, ALVORENS ZE NAAR DE MARKT GAAN. Op een particuliere veemarkt in kampong Seng (Oost-Java) rijn ergerlijke staaltjes van dierenmis handeling aan het licht gekomen, waartegen de po litie thans krachtig optreedt. In den vroegen mor gen, wanneer het vee ten verkoop Is aangevoerd, ontzien de veedrijvers, in dienst van de verkoopers, rich niet, ten einde het uiterlijk aanzien van hun koeien te verhoogen, deze vol water te gieten. De heesten worden met hun achterpooten vastgebonden, waarna men den kop met don neusring achterover haalt. Vervolgens neemt men een holle, ongeveer 30 c.M. lange bamboe, van voren aangepunt, welke, gevuld met het water uit een n&bijzljmde goot, in de keel van het dier wordt gestoken en geledigd, ten gevolge waarvan het verplicht wordt te slikken. Deze handeling wordt zoo dikwijls herhaald, tot het dier tot harstens toe met water gevuld is. Het ziet er dan op het oog dik en welvarend uit. De kooper», die de dieren niet op gewicht, maar naar het uiter lijk aanzien koopen, worden herhaaldelijk dupe ven deze bewerking, aangezien de veearts dergelijk vee voor de slacht afkeurt. Maar het is een inge wortelde gewoonte, volgens het „Soer. Hbld.", welke niet gemakkelijk schijnt uit te roeien. elaatsta da gen heelt de politie eenigo van deze dierenbeulen op heetercUad betrapt, en aangehouden, terwijl da bamboes ln beslag werden genomen. GRANAAT-ONTPLOFFING IN DE BUURT VAN RE IMS. Op de vroegere slachtvelden in de buurt van Reims werd eenen zekere Léon Marchand, die een granaat opraapte, welke in het gras lag en\ dezen liet val len waardoor hiji ontplofte, gedood. Zijm kleindochter die in de buurt speelde, werd gewond. Niet ver daar vandaan ontplofte een granaat, die een man doodde en een vrouw ernstig verwondde. REEDS EEN GROOT AANTAL PERSONEN BEZWEKEN. De malaria-epidemie, die, naar reeds gemeld is, thans in Transveel heerscht, is van een haast onge kend grooten omvang. Het besmette gebied is meer dan 15.000 K.M.2 groot en hot zijn vooral de inboorlin gen, die op ontzettende wijze geteisterd worden, of schoon de re-geeririg overal gratis oMnine uitdeelt. Qp sommige plaatsen ligt de geheele bevolking ziek. In 't geheel zijn reed» 480 personen bezweken, meeren- deels zwarten. DéCOLLETé BIJ DE KEIZERSKRONING VERBODEN. Het keizerlijk departement te Tokio heeft be paald, dat de costumies die gedragen zullen worden door de dames van het corps dlplomatique hij ge legenheid van de keizerskroning, in overeenstem stemming moeten zijn met de Japansche zeden. De gedecolleteerde japonnen zijn dat niet en harmo- niëeren evenmin met den stijl der klassieke cere monies. OVERSTROOMINGEN EN AARDBEVING. Een W. B.-bericht meldt uit Guatemala, dat het district Peten, in Guatemala, door een tornado is bezocht. Bij Santo Thomas veroorzaakte een rivier die tengevolge van zwaren regenval aanzienlijk was gezwollen, ernstige overstroomiingen. Bovendien werd het heele gebied door een zware aardbeving bezocht, die een paniek onder de bevolking veroor zaakte. Naar men vreest, werden de rubberaanplantingen in het district zwaar geteisterd. NA EEN VREESELIJK GEVECHT TOCH NOG ONTKOMEN. 'Smith, een onderwijzer uit Calcutta, was met de twee zusters Standmore op een plaats ver buiten de stad in zee aan het zwemmen, toen een haai hem aanviel. Zijn arm werd bij den elleboog afgebeten en ook aan borst en dijen werd hij vreeselijk toegeta keld. Ten slotte lukte het hem den haai eenige oogen- blikken te verjagen, die hierop een van de meisjes aanviel. Ondanks zijn ernstige wonden kwam Smith haar te hulp en wist met haar in ondiep water te ko men. Beiden bereikten het strand, terwijl het bloed langs hun lijf stroomde. De andere zwemster bleef ongedeerd. Vergadering op Donderdag 31 Mei 1928, des mid dags 3 uur. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secreta ris de 'heer J. Dam. Na opening der vergadering en mededeeling dat de heer Francis afwezig is wegens ongesteldheid, volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Naar aanleiding van een vraag van den beer De Vries, deelt voorzitter mee, dat over de electrificatie van 'het Waarland en Woudmeer, de eischen van het P.E.N. -beliepen 35 cent stroomprijs en 25 ct. bijslag, dus een totaal stroomprijs van 60 ct. per K.W.U. Dit was veel te hoog. Nu krijgt de polder Speketer elec- trische bemaling en zal door een comité van drie per sonen nog eens met het P.E.N. worden geconfereerd, om verbetering in deze voorwaarden te krijgen. MededoaUngen en Ingekomen «tokken. a. Verslagen van de Commissiën tot wering van schoolverzuim, van den toestand der gemeente, van de Volkshuisvesting, van bet te Dirkshorn gegeven voortgezet onderwijs. Uit deze verslagen blijkt, dat het verzuim der kin deren te Dirkshorn eft Kerkebuurt zeer gering is. Te Waarland is het verzuim groot, tengevolge van de misopvatting der ouders, dat als het kind 13 jaar is, de schoolplicht eindigt. Nu dat misverstand is opge helderd, hoopt imen op verbetering. Het vervolgonderwijs werd te Dirkshorn met vrucht door 9 leerlingen gevolgd. Uit het gemeenteverslag -bleek, dat bet inwonertal van 3230 op 3210 was teruggeloopen. Het aantal ge boorten -bleef bet gemiddelde -beloopen, dus was deze vermindering wel het gevolg van bet meer uitgaan dan binnenkomen van ingezetenen. b. Goedkeuring van Ged. Staten op de 'besluiten tot het aangaan eener geldleening van f18000.— voor schoolbouw, wijziging der begrooting voor 1927 en 1928. c. Bericht van de verzekeringsbank „Victoria te Amsterdam, dat de geldleening kan worden aange gaan togen 4% rente, welk aanbod is geaccepteerd. d. Dankbetuiging van de Commissie voor de pro paganda ,01ympische Spelen", voor de verleende bij drage. Alles voor kennisgeving aangenomen. e. Mededeeling, dat op advies van den Inspecteur der Dir. bel. in de 2e Afd. te Alkmaar, getracht wordt d8 gemeente Harenkarspel voor de personeele belas ting te brengen van do 8e in de 7e klasse. Hot voordeel voor de ingezetenen is, dat f 1500 min der aan personeele belasting moet worden opgebracht, wat een schade meebrengt voor de gemeentekas van f500. Hët onbelastbare deel der huurwaarde stijgt van f70 op f95, zoodat 137 personen buiten de belasting vallen en dus vele kleine menschen er mee gediend) zijn. Allen voor.

Schager Courant | 1928 | | pagina 2