h. H. Th. Schmalz, Laagzijde fi 49, Schagen Dames* Confectie. MANTELS J KINDER JURKEN z; Dames-, Maids- en Kinder- Steeds groot assortiment der NIEUWSTE REGEN-MANTELS oor Combinatie-Inkoop alles tegen uiterst billijke maar vaste prijzen. Comb. Bervoets en „Nederland", vestigt beleefd de aandacht op zijn benevens steeds de modernste speciale aideeling Steeds rijk gesorteerd in de allernieuwste zoowel als in Katoen, Voile, Mouseline, Kunstzijde, Crêpe de Chine, Traver, Kasha, Popeline enz. van de goedkoopste tot in de fijnste genres. bekende adre» van Kollumerland wordt voor «ving aangenomen. brijven Minister v. O., K. en W., behelzende edeeling dat het voorschot op de Rijksvergoe- jevolge art. 56 der L. O. Wet voor 1028 is vast- op f6920.—. •hrijven van den Minister van A. N. en H., je mededeeling dat de Rijksbijdrage voor Wo- iw is vastgesteld op f1193.10. kennisgeving aangenomen. Suppletoir» beoxootinQ«EL een nagekomen vordering ten laste van den 927 voor Nijverheidsonderwijs, is alsnog aan- der begrooting noodig, terwijl voorts met het Sanatoriumverplegin-g t.b.c. een post van f300 egrooting van 1928 is te ramen en in ontvangst subsidie terzake van de provincie, itter deelt ujt.voerig mee, hoe met Het Witte fdeeling Harenkarspel is afgesproken, dat deze g de uitzending der patiënten zal bewerk- 1 mits el'k geval op zichzelf wordt beoordeeld emeente geheel garant is voor de kosten, eval dat thans aan de orde is, 'betreft een wier man de kosten niet kan betalen, ten- niet geheel. De kosten zijn f2.75 verpleging gedurende 5 maanden en dan is er nog een lat f 1.25 zal kosten. Dat is tezamen f 600 voor den. B. en W. willen de helft in deze bijdra- r zijn er nog een tweetal verzoeken ook van o, die de hulp der gemeente noodig hebben rel B. en W. dit nog niet imet Het Witte Kruis behandeld en de bewijzen van het Consultatie- nog niet hebben ontvangen dat de verpleging is, wat van het eerste geval wel zoo is, stellen voor om reeds in beginsel te besluiten om ook tiënten te helpen. >er De Groot zegt, dat het noodig is, dat ook vallen onder de oogen worden gezien. Als men a zegt, zal b wel moeten volgen, hoe bezwaar ook is voor de gemeentefinantiën. lor De Vries acht deze kwestie moeilijk te he in, als de dokter zegt dat het moet is het niet eren. Spreker echter voelt blijkbaar niet veel natoriumverpleging. Eerst waren de tentjes de, nu weer het sanatorium, later naar Zwit- en zoo gaat het maar door. En wat de finan- reft, gaat het op een gevaarlijk terrein, er Dekker wijst er op, hoe of B. en W. op het van den dokter en het consultatiebureau moe- ian. En al is het waar, dat men in deze wel ar men begint, maar niet weet waar men ein de hulp der gemeente niet te weigeren, er Bakker onderschrijft dit oordeel en spr. wil ilk geval op zjchzelf behandelen en, terdege elen of de betrokkenen zelf de uitzending niet bekostigen. litter zegt, dat B. en W. wel degelijk gevoeld de gevolgen voor de gemeentefinantiën. De uilen groot zijn, maar er is van de provincie als de kosten f1500 beloopen een maximum i te verkrijgen van f750., dat is al een heele In als het consultatiebureau nu zegt, dat de Ing der patiënten noodzakelijk is, kan de hulp leente niet worden geweigerd. Het is voor de enen de laatste hoop. En dit is toch waar, dat iumverpleging beter is als verpleging thuis, de heer De Vries nog verklaard heeft dat de verantwoordelijkheid van weigeren niet ft, wordt het voorstel van B. en W. aangeno- De vaststelling van het gin gsc ijler. vermenlgvuldi- Ferzekerd te zijn, dat over de maanden Juli tot December 1928 wegens plaatselijke inkomsten ig wordt uitgekeerd het bij de begrooting ge- j bedrag van f 15400, is een heffing noodig van het belastingjaar 1927—1928 werd bij een hef- rsentage van 1.10 een opbrengst verkregen 4000.Wanneer de inkomens over 19281929 varen aan die van het vorige jaar zou, oan een gst van f25600.te verkrijgen, het vermenig- ngscijfer moeten worden vastgesteld op X 1.10 is 2. Met het oog op de zeer goede uitkomsten van het tuinbouwbedrijf, blijkende uit een verdubbelden om zet aan de veilingen, wordt aangenomen dat met 0.90 kan worden volstaan. Voorzitter licht nog toe dat de omzet aan de veiling te Warmen-huizen, waar veel bouwers uit deze ge meente aanvoeren, is verdubbeld van f 750.000 tot iy2 millioen, te Noordscharwoude van 2ya op 4y2 milli- oen. Spr. wijst nog op de sterke progressie in de hef fing wat bij een goed Jaar veel in de gemeentekas brengt. De heer De Vries acht secuurder om een verme- nigvuldigingscijfer te nemen van 1. De meerderheid der bevolking zal de belasting gemakkelijker kunnen opbrengen dan die van vorig jaar en op deze wijze is men veiliger. Ook de heer Bakker acht het twijfelachtig of de redeneering over de dubbele omzet geheel zal opgaan wat de inkomsten der bouwers betreft en meent dat ook de verliezen van vorig jaar haar invloed nog zullen doen gelden. Voorzitter beredeneert nogmaals, dat 0.90 B. en W. zeker genoeg is om aan het noodige belastingbedrag te komen. De landbouw heeft een zelfde jaar gehad als vorig jaar, de middenstand profiteert van den al gemeen beteren toestand, de bouwer heeft een best jaar gehad en de omzet aan de veilingen is een vei lige basis. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. met al- gemeene stemmen aangenomen. Voorstellen van B. en W. Aansluiting bl| de Thenmochemische fabrieken. a. Tot aansluiting der gemeente bij de Nederland- sche Thermochemische fabrieken voor de onschade- lijkmaking van afgekeurd vee en vleesch. •B. en W. zijn van oordeel dat aansluiting bij de Nederl. Thermochemische fabrieken de voorkeur ver dient boven aansluiting bij den kring Barsingerhorn, wat betreft de verwerking van afgekeurd vee en vleesch. Voorzitter leest alle hierop betrekking hebbende ln- Sekomen stukken voor, waaronder van Ged. Staten, ie de aansluiting bij de Thermochemische fabrieken aanraden. Deze aansluiting kost geen geld, brengt geen risico mee, terwijl de algemeene vergadering van den keuringskring LangendijkHarenkarspel zich voor aansluiting bij de Thermochemische fabrieken heeft uitgesproken. B. en W. meenen dat ook met het oog op verbrokkeling, het niet goed is dat onze ge meente zich zou aansluiten bij Barsingerhorn. Im mers komen er bij de Thermochemische fabrieken niet voldoende gemeenten, dan kan de zaak niet doorgaan. En dan zou Harenkarspel wel naar de ver- •werkingsinrichting te Schagen kunnen gaan, maar voor tal van andere gemeenten is dat onmogelijk en zouden deze nergens terecht kunnen. Bovendien heeft de Vereen, van Nederland9che Gemeenten de contrac ten voor de aansluiting bij de Thermochemische fa brieken klaar gemaakt, dus is er alle zekerheid, dat het goed is. Finantieele risico is er niets, alles gaat gratis, behalve bij de cadavers van dieren die aan de in de wet genoemde besmettelijke ziekten zijn gestorven. Algemeen Juicht de Raad toe, dat de cadavers niet meer begraven worden en wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Weg verbreedingen. b. Tot het verleenen een bijdrage van f 1000.— aan de banne Harenkarspel, zijnde 50 der kosten van voorgenomen wegverbreedingen. Door de Banne Harenkarspel zijn in den laatsten tijd verschillende wegverbreedingen tot stand ge bracht, terwijl het voornemen bestaat daarmede in den loop van dit jaar voort te gaan te Kalverdijk en te Dirkshorn. De totale kosten worden geraamd op f2000.Het bestuur der Banne verzoekt, waar door die verbreedingen de veiligheid van het verkeer wordt bevorderd, voor 50 in de kosten bij te dragen. B, en W. stellen voor daartoe te besluiten. Voorzitter deelt mee, hoe het de bedoeling is is, aan het Westereind van Dirkshorn bij den watermolen de weg te verbroeden en aan den Kalverdijk aan het smalste deel, waar spr. vroeger gewoond heeft De •kosten zijn respectievelijk f850 en f1000. Van harte steunt de Raad blijkbaar dit voorstel, een groote noodzakelijkheid als het is, dat de wegsn worden verbeterd. OsmMntMtsua voer sohoolbttoek. fc. Tot het verleenen ingevolge art. 13 der L. O. w'et eener tegemoetkoming van f25.per kind en per jaar aan G. Jonker te Tuitjenhorn, voor het bezoe ken van de o.l. school te Dirkshorn. Jonker te Tuitjenhorn wenscht zijn kinderen openbaar onderwijs te doen geven aan de school te Dirkshorn en verzoekt, aangezien de afstand meer dan 4 KM. bedraagt, een tegemoetkoming ingevolge art 13 der L. O. Wet. Voorgesteld wordt f25 per jaar en per kind uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. d. Idem tot gelijk bedrag aan J. A. Wagenaar te Tuitjenhorn voor het bezoeken van de bijz. school te Stroet. Een zelfde voorstel wordt gedaan met betrekking tot de kinderen van J. A. Wagenaar te Tuitjenhorn, die voor zijn kinderen bijzonder onderwijs verlangt op de school te Stroet Voorzitter zegt, dat dit voor Harenkarspel iets nieuws is. De wet geeft het recht op vergoeding, de hoegrootheid wordt niet genoemd. De vraag is f25 per maand voor het eerste geval, voor het tweede geval twee nieuwe fietsen en bijdrage in het onder houd. B. en W. achten dat overdreven en stellen voor f25 per jaar en per kind. De heer De Vries acht dit wat heel weinig f25.—, de heer Bakker wil echter persé niet hooger. Ala de wet het niet voorschreef, was ftpr. er tegen. Nadat voorzitter nog heeft meegedeeld dat het voor beide gevallen voor twee »n drie kinderen is, dus de bijdrage f 50 en f 75 zal zijn, verklaren allen zich voor het voorstel van B. en W. Steun aan het nieuw» veüingsgebonw te W armenhuizen. e. tot afwijzende beschikking op het verzo3k van de Veilingavereeniging Warmenhuisen en Omstreken om rentelooze aandoelea te nemen in een geldlee- ning voor de stichting van een nieuw veilingsge bouw. Door het Bestuur der veilingsvereemging Warmen- huizen en Omstreken Is tot de gemeente het ver zoek gericht rentelooze aandeelen te nemen in een geldleening voor de stichting van een nieuw vei? lingsgebouw. De meerderheid van B. en W. stelt voor op dat verzoek afwijzend te beschikken. Voorzitter deelt mee, dat voor de stichting van het veilingsgebouw noodig is f60000 en men dit be^ drag wil plaatsen in rentelooze aandeelen van f50. In 10 termijnen, ieder jaar één, wordt het bedrag afgelost. De beide wethouders zijn tegen bijdrage, omdat zij meenen dat de leden der organisatie de kosten zelf moeten dragen, Bovendien is het maar een klein gedeelte van Harenkarspel dat bij deze veiling betrokken is. De andere veiling voor de bou wers in Harenkarspel is te Noordscharwoude en daar is f90000 besteed aan uitbreiding en geheel door de betrokkenen betaald. Waar dit, het geval is, achiten zij het verkeerd thans voor Warmenhui- zen bij de gemeente aan te kloppen. Voorzitter, ala minderheid, wijst op de beschei den hulp die gevraagd wordt, nl. f2000 rentelooze aandeelen, is een gemiddeld renteverlies van f50 per jaar. Dat is geen finantieel offer voor de ge meente van eenige beteekenis. Het geld komt terug. Wij allen stellen hier toch prijs op de veiling te Warmenhuizen en een groot deel der gemeentena ren heeft daar belang bij en door zoo iets te steu nen dient men toch het algemeen belang, Dat niet de geheele gemeente profiteert, komt bijl allerlei din gen voor, die spr. met voorbeelden noemt, nL toe voerlijn Noordscharwoude, wegverbetering, scholen bouw, enz. Dat is geen motief. En dat Noordschar woude zijn f90000 zelf betaalt, kan, omdat daar het veilingspercentage laag is, 1.4 Doet Warmenhui zen dat ook, dan moet het reeds hooge veilingsper centage nog meer verhoogd en het is nu al 7.5 Wij moeten hier mieehelpen om het veilingswezen, op hooger peil te brengen. Er ligt nog veel land groen in onze gemeente, dat nog zwart gemaakt kan worden. De leden te Warmenhuizen geven reeds f20000 rentelooze aandeelen, een groote opoffering voor particulieren. De heer Bakker wljet er ep, dat de Banne ook reede f2000 aandeelen heeft genomen. Spr. wil nu niet verder gaan. Op die wijze souden de aanvoer- dere naar Noordscharwoude uit deze gemeente te veel moeten bijdragen. Eerst in de f90000 voor Noordscharwoude, dan voor de Banne en d*n nog voor de gemeente. Do heer Be Groot uit zich in dergelljken geest, spr. oordeelt dat men ln Warmenhuizen het zelf moet betalen. Ook de heer Dekker wijst uitvoerig op het onbil lijke om de leden van den Noordermarktbond uit ueze gemeente te zwaar te belasten. In Noordschar woude is de f90000 bij een Bank geleend en de le den zijn persoonlijk borg voor 10 van den omzet van vorig jaar. Dat had men in Warmenhuizen ook kunnen doen, zij behooren ook zelf de finan tieele risico te dragen. Nadat voorzitter nog eens had gewezen óp het feit, dat de particulieren grooter opoffering dragen voor de verbetering te Warmenhuizen, dan dat men dat doet voor Noordscharwoude, omdat men hier direct rentederving zich getroost en te Noordschar woude nog maar moet blijken of er risico is, vraagt de heer De Vries of een voorstel om f1000 rentelooze aandeelen, al is het dan heel weinig, nog kans van slagen heeft. Ook dit blijkt niet het geval en wordt het voorstel van de meerderheid van B. en W., om niets te geven, aangenomen. Tegen de heeren De Vries en Duijves. De school Waarland f. tot afwijzende beschikking op een verzoek van het R.K. schoolbestuur te Waarland om gelden, be schikbaar te stellen voor leesboekjes voor de le en 2e'klasse. Het R.K. schoolbestuur te Waarland heeft verzocht voor gemeenterekening te mogen aanschaffen lees boekjes voor het le en 2e leerjaar. B. en W. zijn van oordeel, dat deze uitgaaf be streden behoort te worden uit de vergoeding inge volge art. 101 der L.O.-wet uit te keeren en stellen derhalve voor afwijzend op dit verzoek te beschik ken. De Inspecteur van het L. O. in de Inspectie Hel der, wiens advies in dezen is ingewonnen, adviseert in gelijken geest. Algemeen wordt dit afwijzend voorstel goedge vonden. Men twijfelt er niet aan, of als het school bestuur dit had -geweten, dat de wet het verbood, het niet was aangevraagd. Voorzitter deelt nog mee, dat is gebleken, dat het schoolbestuur in de 3 jaar f300 minder heeft verbruikt dan waarop het recht had, wel een bewijs dat er ruinig wordt gehuishoud, Spr. brengt daarvoor hulde. g. tot gunstige beschikking op een verzoek van hetzelfde schoolbestuur om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen en leermiddelen met het oog op de uitbreiding van die school en invoering van het 7e leerjaar. Met het oog op de uitbreiding van de school te Wa arlancT en de invoering van het 7e leerjaar ver zoekt hetzelfde schoolbestuur beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van schoolmeubelen en leermiddelen. B. en W. stellen voor, gezien het door den Inspec teur uitgebracht advies, hetgeen met fret oog op die uitbreiding noodzakelijk is, aan te schaffen. Voorzitter deelt nog mee, dat enkele aangevraagde artikelen, alB 5 lessenaars, schoolklokken, een trap, wat natuurkundige instrumenten wel zullen worden geschrapt, als niet direct noodig. De heer De Vries vraagt, waarom of èhet lokaal dat alleen gebruikt wordt om de overblijvende kinderen hun boterham in te laten opeten, geheel intact wordt gehouden. Kunnen de borden, banken, etc. daaruit niet ge bruikt? Voorzitter zegt, dat dit alles zeer primitief is en verouderd en de banken noodig zijn voor de onge veer 50 kinderen die overblijven. Het voorstel wordt nu met algemeene s-temmen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer De VrieB naar de borden van den A.N.W.B. De gemeente had bij plaatsing aangeboden deze voor gemeentereke- uing te onderhouden, zij moeten noodig geschilderd. Voorzitter deelt mee, dat de A.N.W.B. een der schilders reeds opdracht daartoe heeft gegeven Hierna sluiting.

Schager Courant | 1928 | | pagina 3