y Radioprogramma Het Undbouwhuis. Geheime distilleerderijen. Het neutrale ziekenhuis te Alkmaar. Het mond- en klauwzeer neemt een gevaarlijk karakter aan. Ernstige brand. De wereldvlucht van Van Lear Black. Ontzettend ongeluk bij Hummelo. en Gasdirecteur van Wemeldingen veroordeeld. Destructie van afgekeurd vee en vleesch. Verkeersongelukken. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Autobus door den trein gegrepen. Het geschil tusschen Joego-Slavië en Italf,6, Boos weer in Noord- en Zuid-Amerili sterke nachtvorst voor. In het Noorden van het land lag op sommige plaatsen Ijs op het water. De neerslag was over het grootste deel van het land 40 tot 70 in het midden van het land 30 boven normaal. In den achterhoek en in Zuid-Lim burg ongeveer 10 -beneden normaal. Sneeuwval kwam voor op den Oen en lOen, hagel vooral op 9, 10 en 11. Te De Bilt werden 181 uren zonneschijn waarge nomen tegen 203 normaal, Vrijdag j.1. hield de Vereenigjng „Het Landbouw- huia" haar jaarlijiksche algemeen# vergadering, on der voorzitterschap van den heer G. Nobel. 'Uit de mededeelingen van den secretaris, den heer J. Dokter, bleek, dat er voor de verkiezingen voor de Kamer van 'Koophandel geen aanleiding was ge bonden om actie te voeren, aangezien door de be noeming van den heer 'Volkering voldoende met het landbouw-elament rekening was gehouden. In het district Hoorn evenwel werd het gewenscht gevonden om in samenwerking met de midden- standsv ereenigingen te Hoorn en Enkhuizen een ac tie op touw te zetten tot behoud van de zetels der landbouwmannen, welk streven met succes werd be kroond. (Voorts werd medegedeeld, dat de Ve-reeniging de vraag was voorgelegd, hoe er meer centralisatie te verkrijgen is betreffende de fokveedagen in deze provincie; deze fokveedagen worden thans gehouden te Hoorn, Schagen en Alkmaar, tmaar deze drie voudige versnippering werkt niet mede om ten volle de resultaten te 'bereiken, die een giroote fokvsedag met zich brengt wat betreft het samenbrengen op één punt van koopers. Het 'Bestuur is van meening» dat het beurtsysteem hier misschien in toepassing kan worden gebracht, maar heelt dit onderwerp nog niet zoo diep ingaande besproken om met een be paalde conclusie voor den dag te komen. Het jaarverslag, eveneens uitgebracht door den secretaris, vermeldde, dat (het aantal leden per 1 Januari 1927 verminderd was met den Goop. Bond van Goop. landbouwvereenigdngen en het aantal huurders van kantoren vermeerderd met 1. Be financieel© commissie bracht bil monde van den heer G. van der Sluij'S verslag uit over hare bevindingen en adviseerde tot goedkeuring der Re kening en Verantwoording, waartoe besloten werd. (Hierna volgde de benoeming van een bestuurslid in de plaats van den. heer G. Nobel, niet herkies baar ;bij; de gehouden stemming werd de heer H. K. Koster met op 5 na algemeene stemmen gekozen, die -verklaarde de benoeming, gaarne te aanvaarden. Nadat de voorzitter in 'korte woorden de wording, van het Landbouwhuis 'heeft nagegaan, waartoe hij gaarne had medegewerkt, en dat hiji verder het voorzitterschap met genoegen gedurende 10 jaren heeft waargenomen, dankt de heer Van der Sluijs den heer Nobel namens de vergadering voor de goede leiding, die er steeds van hem ia uitgegaan. [Daarna sluiting. ken landsbelangen, in de wet gelegd is tusschen om een eigen destructie te stichten het algemeen eenerzijds de uitvoering van de voor die afsluiting en hygiënisch, sociaal en economisch belang, van oe droogmaking noodige waterstaatswerken, en ander- meeste gemeenten in noordelijk N.-Hoiland, aantast, zijds de uitvoering van de maatregelen die getroffen, aangezien ten gevolge van zulk een besluit de Ned. en de werken, die verricht worden ter voorziening in Thermo-chemiscbe fabrieken geen om rendahiliteits- de belangen van de landsverdediging, door de voor- redenen, contract meer zal kunnen afsluiten met gestelde wetswijziging niet zal worden gewijzigd of de overige gemeenten, zoodat deze alsdan zelf cmaaic verbroken. Derhalve kan de regeering gereedelijk, regelen zullen moeten nemen, hetwelk met hoog# verklaren, dat de landsverdediging door het gevraagde uitstel geen schade zal kunnen ondervinden. Te Groningen. Ambtenaren van de belastingen hebben Zondag in het café van R. J. W. B. aan den Heerenweg te Gro ningen een geheime distilleerderij ontdekt in een kel der, welke de caféhouder zelf had gegraven. Dit on- deraardsche vertrek, waarvan de ingang op zeer ver dekte wijze in een vloer van tegels was verborgen, was gemaakt onder een der woonvertrekken. Toen de ambtenaren hun inval deden, was het toestel in volle werking. Tevens werd ontdekt, dat het gas voor deze stokerij benoodigd, op frauduleuze wijze werd betrok ken door den aanleg van buizen, die niet in verbin ding stonden met de hoofdkraan. 'De installatie is door de politie in beslag genomen en B. is gearresteerd. Opnieuw te Schermerhorn. Opnieuw is te Schermerhorn een geheime distilleer derij ontdekt, thans bij den landbouwer M. B. Het. toestel is door de politie in beslag genomen. DE OPLOSSING THANS VERKREGEN. Een nieuwe stichting zal worden opgericht. BEZORGDHEID ONDER DE BOEREN. Het mond- en klauwzeer te Zoeterwoude neemt steeds toe, terwijl de gevolgen ervan ook ernstiger worden. Er zijn namelijk een paar gevallen met doo- delijken afloop geconstateerd. Vermoed wordt dat de ziekte in de weide wordt ge bracht door beesten, die op de markt zijn aangekocht en de besmetting hebben opgedaan in de stallen, waar zij enkele dagen voordat de markt -begint, worden ge stald. Inmiddels is het voor de betrokken landbou wers een strop. Onder het vee van ernkele veehouders zoowel In de gemeente Mijdrecht als in de gemeenten Wilnis en Vinkeveen in de provincie Utrecht, doen zich thans opnieuw gevallen voor van mond- en klauwzeer. On der de boeren verwekt dit groote bezorgdheid, daar el ders in deze streek, n.1. onder Nieuwkoop en Zeven hoven, de ziekte in de meeste gevallen een ernstig karakter draagt. Tot heden waren -de boeren er daar goed afgeko men; zelfs waren momenteel alle gevallen reeds ge weken, thans echter doen zich opnieuw gevallen voor, welke van ernstiger aard zijn dan de vorige maal. In een druk bezochte vergadering van het bestuur der Stichting „Alkmaarsch Neutraal Ziekenhuis", met de leden van het voormalige Hoofdcomité tot geldin zameling ten bate van de totstandkoming van een Centraal ziekenhuis te Alkmaar op neutralen grond slag, heeft de voorzitter, mr. A. M. Ledeboer, Zater dag mededeeling gedaan van hetgeen er sedert de laatstgehouden vergadering van 1 October 1927, waar op de Stichtingsakte werd vastgesteld en het bestuur werd gemachtigd de Stichting in het leven te roe pen, was geschied. De vergadering heeft zich ten volle kunnen yer- eenigen met het beleid van het be9tuur der Stichting. Mededeeling werd gedaan, dat volle overeenstem ming met het gemeentebestuur is verkregen en dat een nieuwe stichting zal worden opgericht. Alkm. Ct. EEN BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD. Vele koeien en varken-s en 100 kippen ln de vlammen omgekomen. Zaterdag heeft een groote brand de -hoeve met stal ling en schrüur van den landbouwer G. Teunissen, oo het Zand. onder Eisbeek geheel in de asch gelegd. Een oude vrouw en drie kinderen konden slechts met moeite worden gered. De geheele inboedel, benevens f200 aan geld én eenige gouden sieraden, gingen verloren. Van den veestapel kwamen 30 koeien en varkens en 100 kippen en kuikens in de vlammen om. Oorzaak onbekend. HET AFBREKEN VAN DE REIS. EEN WAGEN DOOR DE TRAM GEGREPEN. Twee dooden en een zwaargewonde. Zondagavond had te Hummelo een ontzettend on geluk plaats. Toen de tram Zutphen-Emmerik even voorbij het dorp was, kwam uit een zijweg van de boerderij „Priesterinikhof" een Geldersch karretje, waarin geze ten waren de 36-jarige landbouwer H. W. Lubber, uit Elderik met zijn echtgenoote en een vierjarig zoontje. De kar werd precies in de as door de tram gegrepen en op zij geworpen. De onmiddellijk toegeschoten fa- milileden, die het ongeluk zagen gebeuren, vonden alle inzittenden ernstig gewond op den grintweg. Lubbers en het kind waren er het ergst aan toe; bei den hadden een zware schedelbreuk en hun toestand is absoluut hopeloos te noemen. Er bestaat een flauwe hoop, de vrouw die eveneens een schedelbreuk be kwam, in het leven te houden. De kar was grooten- deels vernield; het paard bleef ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is onbegrijpelijk. Lub bers was ter plaatse volkomen met de situatie be kend, want de boerderij „iPriesterinkhof", waar zij een bezoek hadden gebracht, is het ouderlijk huis van zijn vrouw. Het uitzicht op de lijn, is naar de zijde vanwaar de tram kwam, over een afstand van circa een kilometer, geheel vrij. L. heeft de tram vermoe delijk niet gezien, omdat hij aan die zijde de kap van den wagen had gesloten. Het uitzicht van den ma chinist was belemmerd door de ondergaande zon. Toen hij op het laatste moment het ongeval zag aan komen, gaf hij nog tegen-stoom maar het was reeds te laat. De familie der vrouw stond op eenige meters af stand, vast overtuigd, dat L. de tram zou zien en wel vóór de lijn zou stoppen. Omtrent het ongeluk te Hummelo wordt nog nader -gemeld, dat vader en kind inmiddels aan de bekomen verwondingen zijn overleden. De vrouw is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. DE LANDSVERDEDIGING DOOR DEZE WEBKEN NIET IN GEVAAR. In e«n Nota naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de wet van den 14den Juni 1918 tot afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, merkt de regeering op, dat het verband, dat van meet af aan, ter wille van alle bij de af sluiting en de droogmaking van de Zuiderzee betrok- Vanwege de K.L.M. wordt het volgende medegedeeld: De heer Geijssendorffer, nauwelijks met den heer Van Lear Black naar Londen teruggekeerd, is door de directie der K. L. M. naar Nederland ontboden, ten einde met deze een bespreking te voeren over de sto ringen, welke tot het afbreken der Kaapstad-vlucht te Khartoem hebben geleid. Deze bespreking heeft geleid tot het volgende: Uit voorloopige waarnemingen is gebleken, dat drie uur voordat het vliegtuig Khartoem bereikte, zich nu en dan korte trillingen voordeden in den linkervleugel. Bij onderzoek bleek er een barst te zijn gesprongen ln de vleugelbedekking, terwijl de kabel van het linker evenwiohtsroer slap was. Vermoedelijk heeft zich hier een verschijnsel voorgedaan, dat wel bij andere maat schappijen voorgekomen is, doch bij de K.L.M. nog nim mer, n.1. dat tengevolge van de slapte van den kabel het evenwichtsroer is gaan trillen en tenslotte den vleu gel mede in trilling heeft gebracht. Dit euvel kan ver holpen worden door den kabel ln te korten. Echter kon, doordat in Khartoem een onderzoek door den techni- schen dienst der K.L.M. onmogelijk was, niet worden vastgesteld in hoeverre de op zichzelf beschouwd on schuldige trillingen de sterkte van den 'vleugel hadden beïnvloed, d.wa. in hoeverre de. inwendige bouw van den vleugel daardoor schade had geleden. Daarom is het zekere voor het onzekere genomen en de vlucht afge broken. Definitief kan het geval pas beoordeeld worden, wan neer de vleugel in Nederland is teruggekomen en wan neer deze door den technischen dienst der K.LM. en door den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart aan een nauwkeurig onderzoek kan worden onderworpen. TOT EEN MAAND GEVANGENISSTRAF. De officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg eischte Vrijdag tegen den gasdirecteur te Wemel- dinge een maand gevangenisstraf, wegens het ln strijd met zijn instructies als ambtenaar aannemen van steek penningen tot een bedrag van ongeveer 700 gulden in 1924, '25, '26 en '27. De officier van justitie bij de rechtbank te Middel burg eischte tegen den opzichter bij de gemeentebedrij ven te Middelburg een geldboete van f 50 of 25 dagen hechtenis wegens het in strijd met zijn instructies als ambtenaar aannemen van steekpenningen tot een be drag van ongeveer f 200 in 1925, '26 en '27. ACTIE IN DIE' VLEES CHKEURINGSKRINGENv Alkmaar en Hoorn tegen de houding van den kring Barsingerhorn. Naar hét Hsbl. -verneemt, heeft het college van B. en iW. van Castricum tot -de -dagelijksche besturen van alle tot den vleeschkeuringsk-ring Alkmaar be- willen overwegen, steun te verieenen, aan een doocr willen overwegen, steun te verleeenen aan een doo-r Castricum aan Ged. Staten van Noord-Holland ge richt adres inzake de destructie van afgekeurd vee- en vleesch in de -provincie benoorden het IJ. In dit adres wordt betoogd, dat het plan der ge meenten, foehoorende tot den kring Barsingerhorn, kosten gepaard zal gaan. In het algemeen belang worden aan Ged. Staten -daarom verzocht, hunne goedkeuring, aan het besluit te onthouden. Bovendien zal da burgemeester van Gaatricumi het bezwaarschrift zoo mogelijk in openbare zitting van Ged. Staten en namens de kringgemeenten ver dedigen. In den kring Hoorn.. J Voorts verneemt genoemd blad, dat de Commissie van Toezicht voor den Vileeschkeuringsdienst Hoorn, waarin zitting hebben de gemeenten Hoorn, Berk hout, Wegnam, Blokker, Wij-denes. Avenhorn, Schellinkhout, Zwaag, en Oudendijk, besloten heeit. om er bij Ged. Staten op aan te dringen, het Plan. om in den kring Barsingerhoi'n een destructor te bouwen, niet goed te keuren, evenmin als een even tueel besluit van den Amsterdamschen gemeente raad, om overeenkomstig de -voordracht van B. en W. der hoofdstad het stelsel van eigen destructie te handhaven en op grond van principieele redenen geen contract te sluiten met de N. T. F. Van dit adres zullen afdrukken worden gezonden aan de Amsterdams-che raadsleden. Ver. van Ned. Gemeenten. Tenslotte wordt nog vernomen, dat in de op 11 Juni a.s. te houden vergadering der afdeeling Noord Holland van de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten de houding van Amsterdam en den kring Barsingerhorn eveneens in behandeling zal komen. Auto teg-en een boom gereden. Drie gewonden. Zaterdagmiddag is te Alphen aan den Rijn een auto uit Ameteruam, waarin zes personen waren ge zeten, op een gevaarlijke bocht in den weg in voue vaart tegen een boom gereden. Drie der inzittenden liepen zeer ernstige verwondingen op, zooüat zij onmiddellijk onder geneeskundige behandeling moes ten worden gesteld. Zij werden later per auto naar Amsterdam vervoerd. De drie overige personen kon den na verbonden te zijn per eigen gelegenheid hun reis vervolgen. De auto werd zwaar beschadigd. On bekendheid met den weg schijnt de corzaak te zijn van het ongeluk. Door de tram aangereden. Op den hoek van de Laan van Meerdevoort en Rozenstraat te Den Haag, is Zaterdagmiddag de j heer D„ die op een motorrijwiel reed, door een tram aangereden. De heer D. werd tegen de straat ge- slingerd en brak een linker sleutelbeenfractuur. Doodelijk motorongeluk. Zondagavond czn^treeks 11 uur kwam de ongeveer 22-jarige jonge ongehuwde zoon van den heer van den Band uit Nieuw Helvoet op zijn mlotorfiets in groote vaart aangereden om huiswaarts te keeren. Op den Brièlschen Straatweg gekomen bij den heer 't Mannetje, daar waar de weg een bocht neemt schijnt hij in aanraking gekomen te zijn met paard en wagen van den ijskoopman Fred. van den Burg te Brielle, niet het treurige gevolg, dat hij van zijn motor werd geslingerd en met zijn hoofd zoo ern stig 'met den straatweg in aanraking kwam, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. De uit 'Brielle ontbo den geneesheer kou slechts den dood constateeren. Het verschrikte paard sloeg op hol, onderweg viel de bestuurder van den wagen, echter zonder letsel te bekomen. De politie nam motorfiets en wagen in beslag. Vrouw doodgereden. Zaterdagavond is op weg naar de Axelsc'he Sas sing door een handelsreiziger uit Terneuzen met een motorrijwiel aangereden de 5ö-jarige vrouw Dieleman Jansen. Met een hersenschudding werd zij binnengedragen -bij haar juist ter plaatse wonende dochter. Daar is zij Zondagavond overleden. Het I ongeval is te wijten aan het verkeerd uitwijken der vrouw. Twee meisjes door een autobus overre den en gedood. Gisterenmiddag zijn door een autobus te Essen, twee meisjes overreden en gedood. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Juni. Schotsche muizen f 23.6025.50, JrbiMivgen f 1516.00, kleine f 4.70---5 per 100 Kg. Aanvoer 500 Kg. ALKMAAR, 4 Juni. Postelein f 0.370.61 per dubb. bakje, komkommers f 4—16, bloemkool I f 21—31, n f 12—18 per 100 stuks, wortelen f 8.4013.50, raapstelen f 1.201.90 per 100 bos, spinazie f 0.541.44 per dubb. bakje, kropsla f 1.303.50 per 100 stuks, rabarber f 210, radijs f 86.60 per 100 bos. ALKMAAR, 2 Juni. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aangevoerd 145000 kipeieren, 5658 Kg. f 5.205.50, 58—60 Kg. f 5.40—5.70, 60—62 Kg. f 5.60—6, 62—64 Kg. f 5.906.20, bruine 6066 Kg. f 66.80, 50.000 eendeieren f 5—5.20. ALKMAAR, 2 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 27 paarden f 120350, 24 melkkoeien f 250340, pinken (stieren) f 230285, 96 nuchtere kalv. (slacht) f 8—26, nuchtere kalveren (fok) f 14—21, 87 sohapen f 3547, overhouders f 3440, 171 lammeren f 1622, 82 schrammen f 3036, 146 biggen (10 weken) f 12—17, 9 bokken en gelten f 8—14, kleine bokjes f 1.50 —2. ALKMAAR, 2 Juni. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor: fabrleksboter le soort f 0.921.02%, 2e soort f 0.80 0.90, boerenboter le soort f 11.10, 2e soort f 0.850.95, eieren (groothandel) f 55.60, (kleinhandel f 56, eend- eieren f 4.80. AMSTERDAM, 4 Juni. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 535 vette koeien le kw. f 1.041.12, 2e kw. f 0.90—1.05, 3e kw. f 0.8O—0.90, en f 0.64—0.80 per Kg. slachtgewicht, 100 melk- en kalfkoeien f 300 400, 125 vette kalveren le kw. f 0.800.90, 2e kw. f 0.70—0.80, 8e kw. f 0.64—0.70, per Kg. levend gowlcht; 80 nuchtere kalveren f 917, 70 schapen f 3340, 150 lammeren f 16—23, 880 varkens Holl. le kw. f 0.79 0.80, 2e kw. f 0.78—0.79, Overz. en Geld. le kw. f 0.79— 0.80, 2e kw. f 0.780.79, vette varkens f 0.77—0.79 per Kg. Blachtgewicht, 83 paarden f 100—240. ALKMAAR, 4 Juni. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 33 vette koelen f 200460, 7 vette kal veren f 70—160, vette kalveren p. ned. pond f 1—1.40, 72 nuchtere kalv. (slacht) f 824, 897 vette varkens (zware) per ned. pond 0.62—0.68, zouters p. ned. pond f 0.67—0.68. AMSTERDAM, 4 Juni. Roode tarwe f 12.50—13.50, nieuwe tarwe f 1314.60, rogge, chevaliergerat en haver f 14—15, duiveboonen f 14—17, aller per 100 Kg., karwljzaad f 10—20, blauw- maanzaad 18—19 per 50 Kg, Voor Woensdag 0 Juni. 12.00 HILVERSUM (1060 M.) Politieberichten. 12.80 HILVERSUM Lunchmuziek door het tricj Verhey. 12.30 HUIZEN (1875 M.) Middag-concert. 12.50 DAVENTRY (1600 M.) &et B.B.C. Dansorkest 12.30 PARIJS (R. 1750 M.) Concert. 1.20 DAVENTRY (1600 M.) Orkest uit het Frasc^ Restaurant. 1.25 LANGENBERG (469 M.) Middag-concert 2.25 HAMBURG (395 M.) Concert uit Bremen. 3.00 HILVERSUM (1060 M.) Maak het zelf; uurtfj door Mevr. C. SchaakeVerkozen. 3.00 KOPENHAGEN (337 M.) Namiddag-concert 4.05 PARIJS (R. 1750 M.) Concert 4.30 DAVENTRY (1600 M.) Concert. 4.30 FRANKFURT (429 M.) Concert door het omroi orkest 5.00 HUIZEN (431 M.) Kinderuurtje. 6.00 HILVERSUM (1060 M.) Dlnermuzlek door hi trio Rentmeester. Solist Piet Meershoek. 6.20 LANGENBERG (469 M.) Vesper-concert. 6.20 DAVENTRY (1600 M.) Het B.B.C. Dansorkest 6.20 HAMBURG (395 M.) Concert door het omroi j( orkest. 6.50 BRUSSEL (509 M.) Kamermuziek. 7.15 HILVERSUM (1060 M.) Pianorecital door Ren Regnard. 7.25 SCHEVENINGEN (1875 M.) Uitzending van Amsterdamsche beursoverzicht door het Fin. Weekblad De Mijlpaal. 7.30 HUIZEN (1875 M.) Causerie door den heer K. Spijkman. 7.45 HAMBURG (395 M.) Opera ln 4 acten Othello. 7.45 HILVERSUM (1060 M. Politieberichten. 8.00 HUIZEN (1875 M.) Uitzendavond. Spr. Mr. (frs- van Rij, onderwerp: De organisatie van den M denstand. 8.00 HILVERSUM (1060 M.) Avondconcert door lh omroeporkest o. .1 v, Nico Treep. Soliste: Motn MuskensSleurs (sopraan), Herman Leydendoi (viool.) 8.20 BERN (411 M.) Harmonicamuzlek. 8.35 BRUSSEL (509 M.) Concert door het omroe orkest. 8.50 PARIJS (R. 1750 M.) Concert 9.50 BERN (411 M.) Concert van de Kurzaal. 9.55 DAVENTRY ,1600 M.) Muziekfeest. 10.05 KOPENHAGEN (337 M.) Concert door het rad Symphonieconcert 10.00 HUIZEN (1875 M.) Persberichten van Vaz Dl 10.15 HILVERSUM (1060 M.) Idem. 10.15 HILVERSUM Programma op verzoek. 10.20 BERN (411 M.) Cencert van de Kurzaal. 11.05 KOPENHAGEN (337 M.) Dansmuziek. 11.20 DAVENTRY (1600 M.) Dansmuziek. S' Pc OP EEN OVERWEG IN TSJECHO-SLOWAKIJ1 4 dooden en 10 gewonden. Gistermorgen is bij een overweg van de spoorba bij Bienendorf (bij Budweis), in Tsjecho-Slowaki een groote autobus met 14 -personen door den sneltre Linz—-Praag gegrepen en vernield. Drie personen w< den gedood en 11 gewond; één der gewonden ia i middels reeds overleden. De chauffeur bleef als da een wonder ongedeerd. Do dienstdoende baanwachter, die vergeten had j hoornen te sluiten, is gearresteerd. u BEN VERZOENINGSGEZINDE TE BELGRADO. 1 d. Schadevergoeding toegezegd. Naar Belga uit Belgrado meldt, zijn veertig manifi ten gearresteerd bij de jongste botsingen tusschen litie en studenten, zijn veroordeeld tot twee weken vangenlsstraf. Zooals gemeld, heeft de regeering geantwoord op Italiaansche nota's inzake de incidenten te Sebenico Belgrado verklaart deze incidenten te betreuren. 1^,] autoriteiten waren verrast, aldus heet het verder ln Joegoslavische nota, door de snelle ontwikkeling vi de betoogingen, welke waren uitgelokt door die te Za I waar van het belang werd overdreven. De Joegoslavische autoriteiten deden echter al mogelijke, om ze tegen te gaan. De Italiaansche onderdanen, die schade hebben flts leden, zullen die schade vergoed krijgen. Ten slotte spreekt de Joegoslavische regeering hoop uit, dat de vriendschapsbetrekking niet door dl relletjes worden vertroebeld. Uit Laibach wordt gemeld, dat de studenten daar plaatse Vrijdagavond een demonstratie hebben geoi niseerd tegen het optreden van de politie te Belgradi j tegen de voorgenomen ratificatie van het verdrag I Nettuno. I Toen de politie de universiteit wilde blnnendringi werd zij door de studenten met een bombardement u steenen ontvangen. Zaterdag is een proteststaking van de studenten vo G drie dagen begonnen. I In Italië acht men het incident geeloti I De Romelnsche pers publiceert met groote koppen nota van antwoord, die Joegoslavië in verband met jongste incidenten aan de Italiaansche regeering gericht. In hun commentaren leggen alle bladen er d nad-ruk op, dat het Italiaansche volk door den inhoi 0 der nota bevredigd kan zijn. De „Tribuna" vestigt er de aandacht op, dat Ital in zijn eischen maat heeft weten te houden en dat b rekening heeft gehouden met de moeilijkheden, waal de Joegoslavische regeering zich ten gevolge van partijmanoeuvres bevindt. De Italiaansche regeering b geen grooter bewijs van haar gematigdheid kunn geven, meent het blad. Volgens de „Glornale d'Italia" kan het Incident als sloten worden beschouwd, aangezien niet slechts Roi doch ook Belgrado loyaal opgetreden is. TORNADO IN CANADA. Een dood o, tien gewaad Uit Montreal wordt gemeld: Zaterdag heeft tusschen Stanbridge en Bedford Que-bec 'n tornado gewoed. Ben trein werd gegrep Drie wagons ontspoorden en stortten van den spo< dijk. Een persoon werd gedood, en tien werden wond GEWELDIGE ORKAAN IN GRILT. Een 'B.T.A.-telegram uit Parijs meldt: Het „Journal" ontving het volgende telegram Santiago Chili): Een vreeselijke orkaan heeft in de streek van «1 paraiso en andere havens verwoestingen aangenwi

Schager Courant | 1928 | | pagina 2