ANNA PAULOWNA- POLDER. KORTE BERICHTEN, Tweede Blad. Dinsdag 5 Juni 1928 71ste Jaargang. No. 8264. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd- fjelanden van den Anna Paulownapolder, op Za- rclag 2 Juni 1928, des morgens elf uuir in h.et pol- irhuls. Afwezi-g is de'Tieer C. Tijsen, 'heemraad. Voorzitter de heer C. Wijdenes Spaans Jr., dijk- ^aaf, secretaris de heer C. Keijzer. Nadat de Vooizitter de vergadering heeft geopend, elt hij mede, dat de heer C. Tijsen reeds enkele eken door ongesteldheid verhinderd is deel te ne- ien aan de bestuurswerkzaamheden. Evenwel bij in bezoek dat spr. hean gister bracht, kon worden ioon9tateerd, dat zijn toestand vooruitgaande is er dus verwacht mag worden, dat weldra de ler Tijsen wederom hersteld in ons midden zal innen zijn. Rust schijnt het eenige geneesmiddel zijn. Het spreekt vanizelf, dat wij allen hexn van irte het beste toewen9chen. Voo*rt9 moet spr. de droeve mededeeling doen van ''oorlb aak van den duiker in de Van Ewijcks- teart. waardoor de polder belangrijke schadie heeft gll&den en veel onrust bij ingelanden en veidere ïlanghebbenden is gewekt. We hebben ons heel wat tgaven moeten getroosten, maar als lichtzijde kan orden aangevoerd, het gevaar dat dreigde, n.1. het ide loopen van een groot gedeelte van onzen pol- bezworen geacht kan worden. Straks wordt der op deze zaak teruggekomen, maar spr. meen- toch reeds nu deze mededeeling te moeten doen. >e notulen worden gelezen, waarna ze onveran- erd wo.den vastgesteld. De beer Smit zegt, dat de Molensloot nog niet vrij »p dammen is. De Voonzitter zal er opnieuw den opzichter mede i kennis stellen. Mededeelingen. Het maken van de overlaat 'Boezemkade is voor 2740 opgedragen aan den heer J. Keesman Cl. te chagen en oplevering van het werk heeft plaats svonden. De slootwerken zijn aanbesteed, ongeveer tegen bedragen die waien geraamd. De overeenkomst met de firma Blaauboer en [ossen, voor de verplaatsing van den opzichter, is :lengd, nadat aan andere personen prijsopgaaf was evraagd en die aanbiedingen hooger bleken te zijn. Ingevolge de hinderwet is door Ged. Staten ver- unning verleend tot het stichten van een elec- risch gemaal. De ondeibouw voor gemaal II is voor f 15900 opge- ragen aan den heer P. Doom te St. Maartensbrug. Tot tijdelijk opzichter is benoemd de heer De Boer, «en een belooning van f 35 ,per week en met het mot van vrije woning in het huis 'bewoond door en voormalig,en machinist. Van de in 1924 geplante sneeuwklokjes, waarvan e aanschaffingskosten toen f 150 bedroegen, is oor f 350 verkocht, terwijl de overgebleven voor- aad nog voldoende is om het geheele terrein te be- lanten. De Lagedijk is ter lengte van 1670 meter, n.1. 'anaf Oudesluis tot Boermansweg, opgenomen in iet Prov. Wegenplan en geplaatst op de Wegenlijst, oodat over 1927 een (bijidrage uit het wegenfonds al worden verkregen. De hoegrootheid der bijdrage s nog niet bekend. Aan A. H. v. d. Berg is verlof verleend tot het lanbrengen van beplanting op den berm van den Ileiweg. ter lengte van diens eigendom, tegen een ergoeding van f 6 per jaar. Van de familie Kaan is bericht ingekomen van het overlijden van den heer J. Kz. Kaan, oud-secre taris van den polder.. Een schrijven van deelneming ia aan de familie verzonden. Aan den arbeider J. de Waad is wegens ongesteld heid eervol ontslag verleend en hem pensioen toe gekend. Als zijn gezondheid het toelaat, zal hiji verder der bij den .polder werkzaam zijn, wat èn voor den older èn voor De Waal een goede oplossing is. Op verzoek van de Middenstandsvereeniging is ttn het eind van de huizenrij aan den Noorder Mo- itayaarts-weg een gelegenheid gemaakt voor de voer- ftjfeen om te keeren. De verhuring, van het grasgewas aam. den Zeedijk heeft opgebracht f 1166, vorig jaar f 774. Door den Minister van Waterstaat is vergunning verleend tot het hebben van een losinrichting aan bet Noordhollandsch Kanaal, te Westeinde. De in richting is voor rekening van Munitjewerf e.a. Bij de op 17 Maart j.1. gehouden kasopname bij den penningmeester, bleek alles in orde te wezen. Al deze mededeelingen worden voor 'kennisgeving aangenomen. De drukke scheepvaart (Door het Dag Bestuur wordt voorgesteld aan den sluiswachter J. F. Polet een gratificatie toe te ken nen voor extra diensten in 1927 en wel ten bedrage van f 150. De Voorzitter licht toe, dat in verband met de toegenomen werkzaamheden besloten is, aan den sluiswachter hulp te verleenen en de instructie zoo danig te wijzigen, dat hij gedurende den nacht niet IMhoeft te schutten. Als bewijs hoe de werkizatfinhe- den zijn toegenomen, kan dienen dat over 1920. 1921 «ii 1922 gemiddeld f 296 aan sluisgelden werd ont vangen, in 1926 f 362, maar in 1927 f 684. Het Dag. IBestuur meende niet te kunnen ingaan op het ver- ïoek van den sluiswachter, om zijn vast loon te ver hoeden, omdat het verwacht, dat, wanneer de Zui derzeewerken geëindigd zullen zijn, wederom een plubiele toestand zal ontstaan. Wel was het, naar 'bot oordeel van het Dag. Bestuur, billijk, den heer Puiet een extra-vergoeding toe te kennen. Zander bespreking wo:dt o-vereenkomstig het vourstel van het -Dag. Bestuur besloten. Evenzoo geschiedt met het voorstel om een over eenkomst aan te gaan met de N.V. Bloembollen- kweekeriji en Expoit-Maatschappij Gebr. Bergman Je Sassenheim en de firma W. van Lierop en Zn. w B'ennebroe'k, tot het maken van een railbaan over «en weg voor hunne pereeelen. Voor dit recht zal per i'inma worden betaald f 150, terwijl de bestiating dan voor rekening van den Polder komt. Besloten wordt tot verlenging van den termijn, daarvoor aan nu wijlen den heer J. Kz. Kaan grond 'P erfpacht is uitgegeven en wel gedurende 30 Ja- T®n, tegen een vergoeding van 7M cents per M2. Na toelichting door den Voorzitter gaat de verga* wering acooord met hot voorstel tot onderh&ndacha vtrircttr iut2 9 perowlvs OoatiRtfe $8CQ mrtvr) tt&a G. Boerman, voor 5 Jaren, in te gaan 1929, voor f 175 per jaar. Ondersoek geloofsbrieven. Aan de orde ia het onderzoek van de geloofsbrie- ven van de met 1 Juli a.s. benoemde hoofdingelan den G. J. Lovink en J, Tijsen. De heeren Stammes en Simit hebben' de geloof»- i brieven nagezien en bij monde van den heer Stammes wordt tot toelating geadviseerd. De vergadering vereenigt zich met het rapport. De Voorzitter feliciteert den heer Tijeen met zijne herbenoeming, die zoo schitterend mogelijk was, want geen enkele stem heeft de heer Tijsen gemist, hoewel het nogal dikwijl» voorkomt, dat wanneer er strijd is, de strijd ook naar elders wordt overge plaatst. Spr. hoopt, dat de heer Tijsen de gezond heid en de kracht moge hebben, om zich wederom aan de belangen van den polder te wijden. Hoe de rekening over 1027 sluit Door -den Voorzitter wordt medegedeeld, dat de rekening over 1927 sluit in ontvangst op f 162671.89, in uitgaaf op f 189077.39H, nadeelig, saldo alzoo f 6405.50K. De rekening blijkt dus niet zoo nadee lig te sliten, als was verwacht, want het nadeelig saldo was geraamd op f 7200. Tot leden der commissie belast met het nazien dezer rekening worden aangewezen de heeren J. Nannis, J. Smit Az. en D. Stammes. De betaling der lasten. Het kohiier van polderlaBteni voor 1926 wordt vast gesteld, n.1. ter grootte van 452167.67 H.A. ad f 27 per H.A. is f 122082.57. De lasten zullen wederom in 3 termijnen betaalbaar zijn en wel op 14 Juli, 8 September en 27 October. De gesprongen duiker en de getroffen maat regelen. Aan de orde is nu het volgende P<unt van de agenda, n.1. heretelling van den gespiongen duiker door de Van Ewijcksvaart hij gemaal II. De Voorzitter zogit, bij den aanvang der vergadering hierover reeds enkele mededeelingen te hebben ge daan. Voor de 'beteugeling, van een mogelijke ramp is veel medewerking ondervonden, zoowel van der polder Zijpe als van Zuiderzeewerken. Door de Zijp< werd goedgevonden, de sluis te Oudesluis met de ebdeur te sluiten, opdat geen water uiit den Scher merboezem zou binnenkomen. Spr. heeft voorts de vrijheid genomen den sluispachter te Oudesluis mede te deelen, dat de Anna Paulownapolder garant zou zijn voor het gemis aan onstvangsten, dat de sluis pachter zou lijden door de sluiting van de sluis. Het Bestuur zal naderhand aan de algemeene vergade ring een voorstel doen tot het geven van een billij ke vergoeding. Voorts is door het Dag. Bestuur naar zijn beate weten datgene gedaan, wat gedaan diende te worden. Voor het maken van een contract voor het 9laan van dammen is de medewerking verkregen van hee ren technici van den Provincialen Waterstaat, ter wijl ook het Hoogheemraadschap zijn ingenieur met zijn staf beschikbaar heeft gesteld. Deze technici zijn thans bezig met het bepalen van den prijs voor de te maken voo zieningen. Spr. wijst er op, dat het eon haastgeval betrof en door den Hoofdingenieur- directeur van den Prov. Waterstaat is In ovei weging gegeven zich te verzekeren van de hulp van den aannemer Boltje. omdat die voldoende materiaal beschikbaar had en er zich krachtig zou voorspan nen. 'Het bedrag voor de te verrichten werkzaamheden wa9 nog niet te noemen en wijs hebben toen gezegd: de ,pomp komt onmiddellijk, er wordt direct aan- gepakt en de prijs zal door den Prov. Waterstaat i worden bepaald. De P. W. izal als arbiter worden beschouwd; en de aannemer zal zich aan de be slissing van den P. W. hebben te onderwerpen. De heer Reigersman heeft dit aangenomen, maar vond j het beter, dat de prijs werd berekend naar een bil- i lijken norm en mocht er dan verschil over ont staan. dan zou men de <zaaik aan zijn oordeel onder werpen. De technisch ambtenaar van den Prov. Wa terstaat en de Ingenieur van het Hoogheemraad schap zijn dan nu met den aannemer over de kos ten in onderhandeling. Spr. hoopt, dat deze bande - delingen van het Dag. Bestuur de goedkeuring, van de vergadering zullen wegdragen. Wat er na den noodmaatregel moet gebeu.- De Voorzitter vervolgt zijp. mededeelingen en zegt dat dit dus is over den getroffen noodmaatre- g e 1, maar dat er nog meer moet gebeuren. Het Dag, Bestuur vraagt nu de machtiging tot het ma- i ken van een nieuwen duiker op de plaats van den gesprongen duiker, een duiker van gewapend beton, 1 die enorm meer weerstand heeft dan een van hout. I Wat de capaciteit van den duiker betreft, bij do bemalingsveranderingen aan de Kleineslui» is deze reeds geducht in bespreking geweest. De nu gespron gen duiker was 1.30 meter op den bodem en 0.80 meter boog en het is nu de bedoeling, den nieuwen duiker te maken opi 2 meter op den bodem en 1 meter hoog. Ook nu wordt voorkeur gegeven aan 2 duikers en do constructie zal zoo worden, dat men er bij eventueel© breuk schotbalken in kan laten zakken. Op deze wijze is de grootst mogelijke zeker heid verkregen, dat niet meer kan gebeuren, wat nu is gebeurd. De nieuwe duiker zal een groot door- stroomingsprofiel hebben, de capaciteit van de bema- lingswerktuigen is 165 M3. en 85 M3., tezamen du® 250 ,M3. per minuut, terwijl de duiker 240 M3. door laat. Het is natuurlijk heel jammer, dat dit gebeurd I is, en het zal duurder kosten dan bijl gewone ver nieuwing. Maar toch kunnen we in 't oog houden, dat vernieuwen van den duiker toch zou moeten hebben plaats vinden, waarbij d,e vaart ook aan 2 zijden afgedamd imoest worden. (Nu echter heeft men bovendien de angst gehad en de onverwachte voorziening moeten treffen. Het Dag, Bestuur vraagt voorts machtiging aan de ver gadering tot aanbesteding voor het maken van den nieuwen duiker te mogen overgaan, hetzij een pu blieke of een onderhandsche aanbesteding, dat weet het Dag. Bestuur niet. En dan wordt machtiging ge vraagd tot het aangaan van een tweede kaageld- leening ad f 60 000. Het Dag. Bestuur hoopt het bedrag niet noodig te hebben, maar het is goed als het geld er kan zijn. De heer Van den Berg vraagt of er reeds een ra ming van de kosten van den duiker is gemaakt. De Voorzitter antwoordt van eenigsizins, de duiker, huiten de vleugels, f 11.000. De heer Stammes heeft zich afgevaagd of we het niet zonder den duiker zouden kunnen blijven stel len en dan den Oostpolder een eigen bemaling te geven. De Voorzitter wij'st er op, dat dit niet kan, want dat dit gemaal dan niet voldoende water zou krijr geen, Spr. vindt het prettig, dat de heer Stammes deze deze opmerking maakt, want er blijkt uit, dat de zaak de aandacht van den heer Stammes heeft. De heer Langereis vraagt of voor dit werk een geldleening kan worden aangegaan, want ander» zullen de lasten zeer hoog worden. De Voorzitter antwoordt bevestigend. (Elvenals dit met het machinegebouw is gedaan, zuilen de kosten van dezen duiker ten laste van meerdere dienst jaren gebracht worden. Later zullen we utlmaken, over hoeveel dienstjaren dat zal wezen. Het Prov. Best g ur ixrJ/SX gficö CafcrfKJ ua ma 2fep«al$ aantal jaren, maar de grens ie ruim genoeg bepaald. Had het Dag. Bestuur rijn zorgen gedeelte lijk moeten overdragen? De' heer J. C. Geerlig» spreekt er artjn verwonde ring over uit, dat het zoo lang heeft geduurd, voor het polderbestuur bijeen is geroepen. Aan de hoofd- ingelanden worden door ingelanden verschillende vragen gesteld, maar de hoofdingelanden weten van den toestand niets af. Er wordt zooveel geld (be steed en daarvoor heeft men toch de hoofdingelan den noodig. Spr. vindt de uitvoering alle» behalve sympathiek. (Den Voorzitter apdjlt het. dit te moeten hooren. De heer J. C. Geerligs vervolgt, dat het toch een j kleine kunst was geweest, de hoofdingelanden bij elkaar te roepen. Er zijn verschillende dingen ge beurd. waarover spr. zich geërgerd heeft. De Voorzitter: Drukt U zich niet wat heel erg uit? De heer J. C. Geerligs: Ik neem er niets van terug. Den Voorzitter spijt dit dan, om den persoon die het zegt. Het was Donderdagavond, toen spr. mede- i deeltng over den duiker ontving, en dus vanavond 9 'dagen geleden. Spr. wijst er met nadruk op, dat er j op zulke oogenblikken gehandeld; moot worden en wat het Dag. Bestuur gedaan heeft, achtte het in het belang van den polder. Wij vragen daarvoor geen lof, het Bestuur is ertoe verplicht, maar dat men de handelingen van het Dag. Bestuur dan niet- sympathiek noemt, dat men er zich aan geërgsrd heeft, het spijt spr. voor de menschen die dit denken en zeggen, want ze laten zich zelf daardoor niet goed zien. En dat het Dag. Bestuur de plicht heeft in te grijpen, blijkt wel uit artikel 84 van het re glement, dat den dijkgraaf, hier is zelfs nog geen sprake van het Dag. Bestuur, de bevoegdheid geeft, zoonoodig op eigen gezag handelend op te treden. Spr. wijst erop, dat het Dag. Bestuur had te zorgen dat aangevoerd werd wat we noodig hadden en wel met de meest mogelijke vlugheid. En hadden we bier dan kalm met dit college de izaak moeten gaan bepraten? Zeker, er zullen wel eens fouten zijn gemaakt, maar spr. beroept zich dan nog altijd op h.et gezegde, dat degeen die arbeidt, zal fouten I rr.aken, en hij die niet arbeidt, maakt geen fouten. Alleen 'hij, die in dit geval heelemaal niet arbeidt. maakt een zeer groote fout. En spr. deelt mede, dat de ingenieur Biezeveld die de getroffen nood maatregelen heeft gezien, verklaarde, wat hier ge daan was. goed gehandeld en flink gehandeld was. Spr. meent zich gerust achter een dergelijke ver klaring te mogen verschuilen. De heer J. C. Geerligs blijft het niet goed vinden, dat de hoofdingelanden niet op de hoogte waren van de plannen van het Dag. Bestuur. Thans kunnen we niet anders doen dan de ideeën van het Dag. Bestuur goedkeuren. De Voonzitter zegt. dat Dijkgraaf en Heemraden die dagen veel in beraad zijn geweest en moesten han delen. Spr. vraagt welk gebod dan is overtreden en welke fouten zijn .gemaakt, (De heer J. C. Geerligs erkent, dat het Dag. Bestuur wul het recht had te handelen, maar de hoofdinge landen kunnen nu niet ander» doen, dan er hun sanctie aan geven. De Vooizitter zegt. dat er op, het werk gelegen heid bestond voor het vragen van inlichtingen. De heer Nannis had ook graag gewild, dat we verleden week bij elkaar waren gekomen, om de we kzoamheden te verdeelen. De leden van het Dag. Bestuur hebben nu, alles gedaan en de hoofdinge landen niets. Spr. wil buiten beschouwing laten, of wat gedaan is, goed is gedaan. De Voorzitter zegt. dat evengoed de gelegenheid bestond zijn hulp aan te bieden en die hulp was dan dankbaar aanvaard. Maar hebben we hier bij elkaar te komen, als het Dag. Bestuur het kan rege len? De heer Nannis meent, dat het hier de plaats was geweest, de werkzaamheden te regelen. De Voonzitter: Mdar de tijd moet er voor wezen. De heer Nannis: We waren hier allemaal. Mijn heer Geerligs is wel wat te ver gegaan, maar wat hij opgemerkt heeft, is een gezond motief. Spr. wil het Dag. Bestuur ook niet betichten, dat het werk niet goed is gedaan. Als wij het hadden gedaan, was het misschien slechter geweest. De Vooizitter zegt, voor eiken wenk te vinden te zijn en met de opmerking rekening te zullen hou den, al hoopt spr., dat de polder in de toekomst voor een herhaling gespaard moge blijven. Maar dat sluit nog niet in. dat uitdrukkingen als onsympathiek en geërgerd gebezigd moeten worden; dat strekt te ver. De heer Nannis .meent, dat de Voorzitter dat een beetje moet vergoeilijken. Wij kunnen, zegt spr., het niet zoo netjes naar voren brengen als U. De heer J. C. Geerligs informeert daarna naar de overeenkomst voor het slaan van de dammen. De Voozitter zegt, dat er een accoord is gemaakt met de firma Boltje, die de dammen zal slaan. De prijs zal door een ander worden bepaald. De heer J. C Geerlig» voelt dat het nu niet meer kan. maar had imen te voren niet een prija kun nen overeenkomen. De Voorzitter: U zegt het, maar naar onze mee ning niet. De heer J. C. Geerliga zegt dat hij1 niet op de hoogte is, en dat juist grieft hem. De Voorzitter zegt, dat dit altijd zoo zal zijn bij een bestuurslichaam. Als er een noodtoestand is, moet de bestuurder handelend optreden en daarna mededeelingen van zijn handelingen doen. Het is niet vooruit te formuleeren, wat er moet gebeuren. Ook spr. had graag gewild, dat de firma Boltje ver der met haar werk was gekomen. Maar de in lichtingen. die spr. door den Prov. Waterstaat wer den verstrekt, hebben er toe geleid, dat we de hulp van die firma inriepen. De heer J. C Geerligs dacht dat voldoende bekend was. wat 'het slaan van die dammen kost. De Voorzitter zegt, dat het veel te lang is geleden, dat dergelijke dammen zijn geslagen, om die kosten tot maatstaf te nemen. De verzekering dat de firma alle materialen in voorraad had, een mededeeling, die op spr.'» vraag, door de firma zelf werd beves tigd, is oorzaak geweest dat met de firma Boltje is begonnen. Elr moest op korten termijn gehandeld worden en het Dag. Bestuur heeft dat naar zijn beste weten en met de beste bedoelingen gedaan. De heer Smit wi.|9t er op. dat dus de inlichtingen over de firma Boltje niet juist waren. De Voorzitter zegt dat ook de' heer Biezeveld de firma Boltje aanbeveelt als een vlotte werker. Dat niet meer is gebeurd, is voor het Dag. Bestuur een groote teleurstelling. De heer J. C. Geerlig® zegt, dat al» het geheele polderbestuur op de hoogte was geweest, er niet zooveel praatje» zouden zijn gehoord. De Voorzitter meent, dat men de praatjes toch niet keert. Zoolang er menschen zijn, zullen er praatjes zijn. Spr. merkt verder op, dat de heer J. C. Geer ligs de zaak ook met zijn broer, den heemraad, had kunnen bespreken en toen spr. met den heer Geer lig» op het werk stond, htll heel wat vriendelijker was dan nu. Er is toen ook niet door hem gezegd, dat het wenschelijk was, bijl elkaar te komen en ■spr. begrijpt dan ook1 de houding van den heer Geerligs niet. De heer C Geerligs oordeelt, dat de zaak maar als gepasseerd moet worden beschouwd. De heer J. C Geerligs zegt evenwel, dat men zijm meening niet onder stoelon en banken behoeft te steken. De Voorzitter, tot den heer J. C. Geerligs: Spreek uw hart maar gerust uit, ik doe het ook. Spr. wil nu terugkomen op de eigenlijke kwestie, de mach- tltfnff tot «aaZWfïsQizJB rwa ma nJewwen dntter «9 het aangaan van een kasgeldleening. De heer Kaan vraagt of het de bedoeling ia het werk onderhands aan te besteden. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur nog niet een bepaalde bedoeling heeft, maar dat gehandeld zal worden in 'het belang van den polder. Het zal van de omstandigheden afhangen. D'e heer Stammes vraagt, of missehen met de hoofdingelanden samen gekomen kan worden, voor dat de opdracht wordt gegeven. Ook spr.'s idéé is dat in spoedgevallen het Dag. Bestuur dient te handelen. De heer Lindenbergh wijst erop, dat de zaak a.s. herfst dicht moet wezen en spr. wijst op den hinder dien de scheepvaart al ondervindt. De heer Stammes erkent dit. spr. zou een verga dering alleen wenschen, wanneer het mogelijk blijkt. De Vooizitter heeft or ook niets op tegen, maar het wordt nooit gedaan. Ook al wordt het een onder handsche aanbesteding, dan behoeft het zich nog niet te bepalen tot één fiima. We moeten zeilen op het compas der technici. Als na een aanbesteding de al gemeene vergadering moet beslissen, dan wordt de bestuursfunctie niet anders dan één va voorberei ding en dat lijkt spr. toch niet juist. De heer Van den Berg vraagt of door den polder toezicht op het werk wordt gehouden. De Voorzitter antwoordt bevestigend, or zal iemand voor aangesteld worden. De heer J. C. Geerligs vraagt, of Is te zeggen, wanneer het schut er zal kunnen instaan. De Voorzitter zegt, dat door de technici eraan ge werkt wordt. Er is spr. meegedeeld, dat men thans aan het inladen van materiaal is on toegezegd, dat Maandag met inheien wordt begonnen, met 2 ma chines. De heer Van Balen Blanken informeert of de nieu we duiker iets lager komt te liggen. De Voorziter zegt, van wel op dezelfde diepte, maar de duiker komt nu geheel vlak te liggen. Met een enkel woord werd nog genoemd het ge rucht, al» zou een cementschuit oorzaak' kunnen zijn van het springen van den duiker, maar dat wordt onmogelijk geacht, een schiuit kan geen 75 c.'M, door de modder. Zonder hoofdelijke stemming wordt de gevraagde machtiging aan het Dag.. Bestuur verleend. De aanbeveling voor heemraad. Aan de orde is het opmaken van een aanbeve ling voor heemraad, wegens periodieke aftreding op 1 Juli a.s. van den heer C. Geerlig». Als eerste candidaat wordt gekozen, met alge meen-O stemmen, de heer C. Geerligs, die de verga dering dankt voor het in hem- gestelde vertrouwen, Tweede candidaat wordt de heer D. Stammes. Bij de stemming voor den 3en candidaat wordt aller eerst gekozen de heer C. Dz. Rezelman, maar deze is feitelijk niet benoembaar, wegens bloedverwant schap met den heer P. J. Waiboer en de heer Rezel man neemt de benoeming dan ook niet aan. Daar na wordt de heer A. van der Berg als 3e candi daat gekozen. De rondvraag. De heer K. A. Kaan informeert naar de bemalings- zaak met de Wieiingerwaaxd. De Voorzitter deelt mede. dat deze zaak door het ■droevig overlijden van den heer Kaan is getraineeid. De heer Kaan was zeer goed in deze zaken thuis en wist er leiding aan te geven. Het was een moeilijke taak om over te nemen en er was dan ook blijkbaar eenige weifeling. Spr. 'heeft gehoord, dat men dacht aan een 2e electrisch gemaal, mits op gunstiger voorwaarden, want de Wieringerwaard schijnt ten opzichte van het stoomgemaal nogal sterk inge bonden. Volgens het P. E. N. mag alleen in nood gevallen worden gemalen, maar de kwestie is nu maar, wat is een noodgeval. Er moet nu nog heel wat besprekingworden gehouden,, een ontwerp is gereed, daarbij rekenende op een stoomhulpbema- ling, maar men schijnt nog wel genegen te zijn tot plaatsing van een electrisch gemaal. Met de tech nische commissie wordt overleg gepleegd. De heer De Boer zegt. dat hij vandaag voor de laatste maal deze vergadering bijwoont. Spr. dankt voor de aangename wijze waarop is vergaderd en wenscht het bestuur veel goeds toe en den polder een voortdurende vooruitgang. De heer Smit deelt mede, dat de motorschepen bij den heer Van der Berg te snel varen en ook in de sluis dikwijls volop liggen te draaien en te slaan. De Vooizitter dankt den heer Smit voor deze mededeeling en zal er de politie en den sluiswach ter op wijzen. Aan het einde van de rondvraag gekomen zijnde, richt spr. zich vervolgens tot den heer De Boer, die Ju-li as. 6 jaar geleden als hoofdingeland hier zit ting heeft genomen en nu, door het verlies van zijn radicaal uit dit bestuur treedt. Spr. wijst erop, dat de oorzaak hiervan is een omstandigheid door den- hoe De iBoer zelf gewild, een handel die den heer De Boer heeft bekoord. Spr. hoopt dat de opbrengst voor den heer De Boer zal zijn een voortdurende bron van genoegen. Spr. betreurt het, dat wij het gezelschap van den heer De Boer zullen moeten missen en dankt hem voor de betoonde welwil lendheid, hem en zij-n familie het goede toewen- schende. Wiji zijn, zegt spr.. overtuigd van uw ver dere belangstelling in onzen polder en hopen, dat uw verderen levensweg, een aangename zal mogen zijn en danken U voor Uw medewerking. Teeke nen van instemming* (Hierna sluiting. GEHEEL ZWEEDSCH DORP IN ASCH GELEGD. Het dorp Lövbo in Smalan-d is door een geweldigen brand m asch gelegd. Het vuur ontstond ten gevolge van kortsluiting in een molen, die terstond in vlammen opging, waarna het oversloeg naar de electriclteltscen- fcrale, om zich vervolgens over het geheele dorp en het aangrenzende bosch uit te breiden. NOODLOTTIGE AANVARING. Zes dooden. Wolff meldt uit Moskou, dat twee stoomschepen op de Amoer, dicht bij Chabarowsk, met elkaar in aanvaring gekomen zijn, tengevolge waarvan zes passagiers om het leven zijn gekomen. Een der booten werd lek ge slagen. EEN HEVIGE STORM. Een hevige storm, die met korte tusschenpoozn drie dagen lang over een groot deel van Japan gewoed heeft, heeft in het bijzonder te Kagoshima enorme schade aan gericht. Acht honderd huizen zijn onder water geloo- pen en gedeeltelijk verwoest. Het hoofdbureau van po litie en het postkantoor moesten worden ontruimd en zijn 's nachts daarna ingestort. DE MOORDAANSLAG TE AUGUSTINASGA. Het slachtoffer overleden. Het slachtoffer van de ernstige mishandeling op de kermis te Augustinusga, de ongehuwde arbeider H. Abma, is aan de bekomen verwondingen in Diacones- senhuis te Leeuwarden overleden. De dader is in het Huis van Bewaring opgesloten. TRAGISCH. Zekere H. uit Bom, die onlangs, te Obblcht door een auto levensgevaarlijk werd gewond, hoeft hersteld het ziekenhuis kunnen verlaten. Eenige dagen later ver toonden zich teekenen van verstandsverbijstering en thans is de ongelukkige naar het krankzinnigengesticht te Venraay overgebracht.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5