ANNA PAULOWNA. HARENKARSPEL. BARSINGERHORN. LANGENDIJK. NIEUWE NIED0RP. WINKEL. Binnenlandsch Nieuws. Gemeentebegrootingen en personeele belasting. Overproductie van tulpen. Omvang en ontwikkeling van den tuinbouw. Gemengd Nieuws. De vliegers van de Bremen. Het lot van de „Italia". De moord op den Parïjschen juwelier. Aanslag op het Italiaansche gezant schapsgebouw te Berlijn. Bandieten-overval te Detroit. Verduistering van f49.000.— Herhaling van de anti-Italiaansche betoogingen. Tsjang Tso-lin nog in leven? Wegens afwezigheid van den secretaris krijgen we geen notulen te hooren. De voorzitter brengt ver der financieel verslag uit. Het totaal beschikbare bedrag is f458.10. HieriMJ is ook al bilgerekend de gemeentesubsidie van dit jaar. Voorgesteld wordt om met de kinderen van de 5de klas en hoogere en de kinderen welke ouder zijn dan 11 jaar, in totaal 55, op 19 Juni a.s. naar Amsterdam te gaan. 's Mor gens om 6 uur zullen 3 bussen van den Oever voor deze gelegenheid vertrekken, en de kinderen met Seleiders naar v. Ewijckshiis (brengen. Vandaat gaat e reis per tram en spoor verder. Om 9 uur hoopt rr/an in Amsterdam te zijn. Eerst wordt de Bijen korf bezichtigd, en om ongeveer 11 uur hoopt men in Artis aan te komen. Na deze te hebben bezichtigd, wordt per tram gereden naar een der 'havenbooten achter Centraal Station, om daarna varende naar de Javakade te gaan en daar de aldaar liggende Oceaan stoomer „De Prinses Juliana" te bezichtigen. Dan hoopt men om 5.51 weer van Centraal Station huis waarts te keeren., om dan te 9 uur 's avonds te den Oever weer aan te komen. Verder wordt besloten om op elke 8 kinderen een geleider mede te nemen. Dit zal dan zijn 7 gelei ders. Bij verkiezing worden de meeste stemmlen uitgebracht op de dames De Wit en Dekker en de heeren Spaander, Kuiper, G-odefroy, Verkerk, den secretaris, welke inmiddels ter vergadering is ge komen en Jn. Hegeman. Behalve deze geleiders zal ook de penningmeester mdegaan voor de finan- cieele regelingen. De penningmeester zou echter lie ver niet medegaan en wordt besloten om den heer P. Kaleveld alsnog aan de geleiders toe te voegen. Uit deze geleiders zal dan voor dien dag een pen ningmeester worden benoemd. Er is nog een verzoek ingekomten van ouders om hun twee kinderen, welke 1 April jl. de school heb ben verlaten, aan het schoolfeest te laten deelne men. Dit voorstel wordt in stemming gebracht en niet aangenomen en ook niet afgewezen. Er zal worden onderzocht of die kinderen hetzij hier of elders wel eens een schoolfeest hebben medegemaakt Als dit niet het geval is, mogen zij mede voor den kostenden prijs per kind van f3.50. Vsrder wordt besloten, geen ouders met het feest mede te nemen. Niets meer aan de orde zijne, sluit voorzitter de vergadering. De postduivenvereeniiglng „Altijd Verder" hield Zondag 3 Juni twee wedvluchten. De eerste vanuit Roosendaal (<pl.m. 153 K.M.) met den volgenden uit slag: 1. Gebr. Van Steijn, 2, 3 en 4 R, v. d. Burg; De duiven waren om 8 uur ivoorm, opgelaten. De eerste duif werd geconstateerd 10.38.—, de laatste 10.40.48 voorin. De tweede vlucht ging, vanuit Point-St. Meaxence (ploot. 427 K.M.) Tijd van oplating 6.50 voorm. Uit slag: 1, 8 en 12 G. de Boe; 2 en 10 Gebr. De Vries; 3. 13 en 14 Gebr. Hogewoning; 4, 5 en 7 Gebr. Spigt; 6 W. Blaauboer; 9 Göbr. Van Steijn; 11 Jb. Corne- ÜS9en. De eerste duif kwam aan 2.35.19, de laatste 4.07.21 nam. Zondagavond omstreeks een uur of tien, zochten nabij de ophaalbrug te Kleine Sluis, een drietal Drentsche arbeiders, die misschien van de kermis te Wieringerwaard terugkwamen, twist met eenige opgeschoten jongens van hier, die daar langs den weg liepen. Een van die ruwe klanten stak P. Smit Jz., nadat» deze door een anderen Drentenaar was vastgegrepen, tot tweemaal toe vrij ernstig in den hals. Nadat de helden ook nog de fiets van den ge troffene in elkaar hadden getrapt, namen ze de vlucht. De veldwachter Teutelink zette ze weldra achterna, maar helaas, aan de Van Ewijcksvaartweg kwam hij door het losse grint te vallen, en liep daar bij een ernstige beenwond op, waarom hij, naar wij vernamen, thans buiten dienst is gesteld. Zondagmiddag had op het voetbalterrein aan de Spoorbuurt een voetbalspeotakel plaats, dat in ieder opzicht aan den beruchten wedstrijd Dultschland- yruguay deed denken. Breezand speelde tegen de R.K. voetbalvereni ging „Anna Paulowna" voor de zomercompetitie en won met 4—3, wat stellig wel niet verwacht was, maar even weinig zal men van te voren hebben ver wacht, dat niet minder dan drie spelers tijdens de zen strijd uit het veld zouden worden gezonden. Zoowel het publiek als sommige spelers konden zich niet met de leiding vereenigen en wierpen den scheidsrechter allerlei beleedigingen toe, terwijl een der supporters van „Anna Paulowna" zich zelfs niet ontzag, om zijn spelers op te hitsen tot wat wij nu haar euphemistisch „een onsportieve daad" zullen noemen. Zeer terecht werd ook hij van het terrein gestuurd. Maar of de heeren voetballers en voetbal liefhebbers op die manier nu wel de juiste propa ganda voor hun sport betrachten, mogen wij toch zeker met recht betwijfelen. GEMEENTE HAMENKAHSPEI*, Ingeschreven gedurende de maand Mei 1928. Geboren: Catharina Cornelia, dochter van Antho- niiis Pankras en Adriana Laan. Petrus, zoon van van Lambertus Stoop en Agatha Zut. Ondertrouwd: Cornelia Kramer en Catharina B-uin. Adrianus Cornelis Nicolaas Put en Sijtje Glas. Gerardus Groen en Anthonia Schouten. Cor-, nel is de Waal en Guurtje Schuijt. Hulbert Ooster man en Hiltje 'Kant. Martinus Dekker en Elizabeth Kaandorp. Gehuwd: Johannes Blankl en Elisabeth Dekker. Wilhelmus Dekker en Maria Zutt. Adrianus KruiJ*r en Guurtje Maria Boon. Pieter Groot en Grietje Mijsberg, Gerardus Smit en Maria Groen. Adrianus Cornelis Nicolaas Put en Sijtje Glas. Cornelis Kra mer en Catharina Bruin. Gerardus Groen en An thonia Schouten. Cornelis de. Waal en Guurtje Schuijit. Overleden: Catharina Marie Elsabein Schümacher, oud 78 jaar, weduwe van Johann Hermann Diederich Stöve. Johanna Bruin, oud 39 jaar, echtgenoote van Gerardus Jonker. Levenl. aangegeven kindi van Cornelia Catharina ter PI egt. ongehuwd. Aatje Eli- sabeth Tuinman, oud 28 jaar, echtgenoote van Heer tje Cornelis Kooij. KOLHORN. De ansjovisvangst was Woensdagmorgen min der dan den vorigen dag. De laagste was nu 15 Kg., de hoogste 134 K.G.. de prijs per Kg. 77 cent. Bijl Medemblik, Wieringen, en Ürk werd bijna niets gevangen. Heel wat visschers waren onder de kust van Kolhora gekomen uit Medemblik, Urk en Wieringen, om daar eens met hun collega's van Kolhorn op de plaats te beproeven, wat tot nog toe hun nog geen voordeel opleverde. De vangst is hier gemiddeld dan ook maar matig. GEMEENTE BARSINGERHORN. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1928. Geboren: Hendrik, zoon van Adriaan Spaans en van Ariaantje Vethman. Ondertrouwd: Arend Bosscha, oud 25 jaar, arbeider, wonende te Wieringerwaard en Lutjen Zlwiers, oud 20 jaar, zonder beroep, wonende te Barsingerhorn. Jan Pieter Spaans, oud 25 jaar, veehouder, en Maar- tje Koopraans, oud 23 jaar, beiden te Barsdngerhorn. Getrouwd: Arend Bosscha en Lutjen Zwier». Jan Pieter Spaans en Maart ie Koopman». Overleden: Johanna Pruimhoom. oud 80 Jaar, we duwe van Marinua van de Klooster. Ailke Wester- dijk, oud 80 jaar, echtgenoot van Hesterdina Kwant. Pieter de Graaf, oud 79 jaar, weduwnaar van Trijn tje Rood. Gerrit Smit, oud 72 jaar, weduwnaar van Jansje Smit. Dieuwertje Porteglj», oud 78 Jaar, wed. van Jan Timmeiman. Maartje Kooij. oud 76 Jaar, wed. van Jan van Dompselaar. Jacob Kuijfper, oud 16 Jaar, zoon van Cornelis Kuijiper en van Aaltje Smit. Rinske Stelginga, oud 72 jaar, wed. van Geert Vijifschaft. OUDKARSPEI*. Wegens vertrek van den heer Jn. Kok naar Den Helder, is benoemd tot bode van de Banne Oud karspel, de heer W. Boon. Gemeente-politie, alhier. OUDKARSPEU Door het bestuur van de begrafenisvereeniiging is wegens vertrek van den heer J. Kok) tot klokluiden benoemd de heer D. Kist. De herijk van maten 8n gewichten zal dit jaar worden gehouden op 13 Juni a.a. van 19—12 uur en van 14 uur in de Bodekamer van het Raadhuis alhier. Onze pas opgerichte middenstandsvereeniging zal met het 10 Juni te houden Zangersfeest een etalagewedstrijd houdsn. De beoordeeling is voot het publiek, waarvoor stembiljetten zijn in de tekst boekjes. Ook bevinden zich in iedere etalage één of meer letters, om daar gezamenlijk een dn van te maken, waarvoor voor de goede oplossers prijzen worden uitgeloofd. Wij; gelooven, al zijn wij: niet in een stad, inet haar groote winkel», het wel de moeite waard zal zijn, een» een kijkje te nemen. (Zie advertentie). gemeente nieuwe ntedorp. Ingeschreven gedurende de maand Mei 1923. Geboren: Pieter Terkild, zoon van Bernard Peraljn en Ane Katine Terklldsen. Martha IMlargaretha Cor nelia, dochter van Nicolaas iWit en Wilhelmina Jo hanna (Maria Rohde, Ondertrouwd: Theodorus Nicolaas Schipper, oud 24 jaren, wonende te Harenkarspel en Wilhelmina Helena Pauline Maria Stroet, oud 19 jaren, alhier. Johannes Gerardus Impink, oud 25 Jaren en Elisa- beth Korver, oud 24 jaar, beiden alhier. Hendrik Bakker, oud 23 laren, won. te Winkel en Dieuwer tje Arts, oud 22 Jaren, won. alhier. Maarten van RooiJ, oud 28 Jaren, won. te Ti el en NelliJ1 Butter, oud 26 jaren, alhier. Getrouwd: Hendrik Bakker en Dieuwertje Arts. Johannes Gerardus Impink) en - Elisabeth Korver. Theodorus Nicolaas (Schipper, en Wilhelmina Helena Pauline Maria Stroet. Overleden: Geene. Door het R i jikainkoopbureau der Zuiderzeewerken te Hippolytushoef is de levering van brandstoffen voor alle Rijksinstellingen aldaar opgedragen aan de coöperatieve broodbakkerij1 en veibruiksvereeni- ging „de Tijdgeest" alhier. De herijik van maten en gewichten zal in deze gemeente gehouden worden op Vrijidag 15 Juni a in de school voor handwerkonderwijs. Men schrijft aan het Hdbld.: Zooals men weet zijn voor de heffing der perso neele belasting de gemeenten in klassen gerangschikt, wat practisch hierop neerkomt, dat de huurwaarden, dienende als grondslag voor de heffing der belasting, eer de berekening daarvan plaats vindt, niet overal •met even groote bedragen worden verminderd. De gedachte, die bij het scheppen dezer regeling voor zat, was deze, dat men gelijksoortige woningen, onverschillig waar ze lagen, overal even zwaar wilde treffen: in de groote steden, waar het peil der huren hoog is, wordt dus een groote aftrek toegepast, op het platteland is die veel kleiner. In den loop der jaren had van verschillende ge meenten een nieuwe klassificatie plaats, opdat onbil lijkheden, die door bijzondere omstandigheden waren ontstaan b.v.b. een sterke rijzing van het gemid delde peil der huren door sterken bevolkingsaanwas zooveel mogelijk zouden worden opgeheven, doch een algemeene herklasseering bleeft totnutoe achter wege. Thans zal die echter haar beslag krijgen en opdat de zaak van meer dan een zijde overwogen zal wor den, werd aan de Inspecteurs der belastingen op dracht gegeven om met de gemeentebesturen in over leg te treden over de vraag in welke klasse de ver schillende gemeenten in de toekomst gerangschikt behooren te worden, m.a.w. welke .bedragen er van de huurwaarden zullen moeten worden afgetrokken om de grondslagen te krijgen, dienende voor de hef fing;. Nu is het buiten kijf dat de gemeentebesturen in dezen over 't algemeen ten volle bevoegd zijn, maar het gevaar Is niet denkbeeldig dat ze, lettende op den toestand der gemeentelijke schatkist, in hun oordeel niet geheel objectief blijven. Immers, het geval kan zich voordoen en doet zich inderdaad op verschil lende plaatsen voor dat het peil waarop de huren gekomen zijn, de wenschelijkheid meebrengt, om een gemeente te rangschikkén in een klasse met hooge- ren aftrek dan waarin ze op 't oogenblik gerangschikt is. Gebeurt dit inderdaad, dan zal daarvan 't gevolg zijn, dat verschillende perceelen, waarvoor nu belas ting moet worden betaald, buiten de heffing komen te vallen, terwijl voor de woningen, die belastingplich tig blijven, het bedrag, op te brengen wegens den grondslag huurwaarde, belangrijk lager wordt. Nu heffen de gemeenten bijna zonder uitzondering opcenten op de personeele belasting, zoodat, wor den de grondslagen der heffing lager gesteld, ook het bedrag, dat in de gemeentelijke schatkist vloeit, ge ringer wordt. Tenzij natuurlijk het aantal te heffen opcenten belangrijk wordt verhoogd, maar de meeste gemeentebesturen beginnen daaraan om verschil lende redenen liever niet te tornen zoolang het niet hoogst noodzakelijk is. Echter, wat er thans in den vorm van opcenten binnenkomt, zien ze ook niet graag verminderen en 't gevolg van deze overweging is. dat er hder en daar gepoogd wordt de klassen wijziging tegen te houden, ofschoon het peil der huren aanleiding geeft om daartoe wel over te gaan. Indien de vertegenwoordigers van den fiscus hun taak goed opvatten, dan zullen ze, 't spreekt van zelf, in zulke gevallen al het mogelijke in het werk stellen om de betrokken gemleente in die klasse ge rangschikt te krijgen, waar ze volgens het algemeene peil der huur. het meest thuis behoort. Niettemin onder hen schuilt er ook een zeker percentage dat zijn verantwoordelijkheid in dezen niet voldoende beseft, waarom het, naar 't ons voorkomt, in 't be lang van de zaak zou zijn, indien nog een» zeer uitdrukkelijk aan de ambtenaren werd meegedeeld dat alleen maar uit het peil der huren beoordeeld mag worden of er herklateeering dient plaat» te vinden en dat de vraag of de gemeentekas daar door zou worden gedupeerd, in geen geval ooit eenig gewicht in de schaal mag leggen. EEN PLAN TOT BETEUGELING. De te Haarlem gehouden ledenvergadering van de vereeniging de Tulp, groep van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, heeft in de sta tuten verschillende bepalingen opgenomen, waardoor het o.a. mogelijk zal zijn binnenkort, wanneer de daarvoor vereischte meerderheid van 75 pet., der stemmen zich er voor uitspreekt, voor de leden bin dende besluiten te nemen, die ten doel hebben een stabilisatie der binnenlandsche prijzen op een ni veau, waarbij de teelt van de hoofdsoorten weder loonend zou zijn. De daarvoor ontworpen kweek- regeling omvat een voor alle deelnemers verplichte inlevering van kleine tulpenbollen, en deelneming aan een garantiefonds, dat dienen moet om zoo er nog overschotten eerste kwaliteit leverbaar zijn, deze van de leden op te koopen, en voor onpersoonlijke reclame te besteden. De vergadering aanvaardde de statutaire bepalin gen die voor het plan .den grondslag vormen met al gemeene stemmen en besloot tot het voeren van een krachtige propaganda onder- alle tulpenkwee kers. om voor het plan de noodzakelijke ruime deel neming te verkrijgen. Begin Juli zal een tweede vergadering plaat» heb ben, waarop het definitieve besluit zal worden ge nomen. DE OPPERVLAKTE, BETEELD MET GROENTEN EN FRÜITOEWAttSEN, SEDERT 1013 MET 40 UITGEBREID. Met medewerking van de directie van den Land bouw heeft het Centraal Bureau der Veilingen in Nederland een onderzoek ingesteld naar den tegen- woordigen omvang van het tuinbouwbedrijf. Sedert 1912 toch heeft geen nauwkeurige tuinbouwtelling plaats gehad. Uit dat onderzoek, dat cijfers geeft over het jaar 1927, en waarvan de uitkomsten zijn publiceerd in het eerste Jaarboek der veilingsorganisatie, blijkt, dat in de afgeloopen 15 Jaar de oppervlakte, beteeld met groenten en fruitgewassen met bijna 40 is ^itg(f/reid, namelijk van 46.863 op 65.520 H.A. In Gel derland nam die oppervlakte toe met 5907 H.A., in Noor d-H o 11 a n d met 4135, in Zuid-Holland met 1852, in Noord-Brabant met 1124, in Limburg rivet 3940, ln Groningen-Drente met 132, in Friesland met 293, in Oiverijisel met 410, in Utrecht met 53 en in Zeeland 811 H.A. Terwijl, in 1912 nog slechts 1.898.915 M2. was be zet met groente- on vruchtenkassen cn warenhuizen, was die oppervlakte in 1927 reeds gestegen tot ruim 10 millioen' M2. of eene toeneming van meer dan 8 millioen M2. of ongeveer 425 Van deze geweldige toenemiing komt ruim 6^ mlillioen M2. voor reke ning der provincie Zuid-Holland. De uitbreiding van de groente-cultuur onder z.g. plat glas heeft 75 bedragen, namelijk van 4.769.020 op 8.329.428 H.A. Van die meerdere 3% millioen M2. plat glas cultuur kwam ruim 3M millioen M2. voor rekening der pro vincie Zuid-Hblland, en een half millioen M2. voor Noord-Holland. In Groningen-Drente steeg de op pervlakte met 163.500 M2. en in Friesland met 103.410 M2. Bijzonder groot is tenslotte de uitbreiding van de oppervlakte, bezet met druivenkassen. De met drui- venkassen bezette oppervlakte, welke in 1912 673.989 M2. bedroeg, was in '27 bijna 4 millioen M2., of een toeneming van 3.3 millioen M2. In Zui-Holland na.m de oppervlakte druivenkassen toe met 2225.402 M2. en in Noord-Holland met 735.515 M2. INGESCHEEPT NAAR EUROPA. De vliegers van de Bremen hebben aan boord van' het stoomsohlp Columbus aan het New Yorksohe co mité van ontvangst en de pers een afscheidsmaaltijd aangeboden, waarbij ze de hoop uitspraken, dat hun vlucht de vriendschap tusschen de volkeren bevorderd heeft. Zij hoopten, dat het hun eens mogelijk zou zijn gis particulier naar de Ver. Staten terug te keeren. de geheimzinnige seinen. Naar Reuter uit Moskou imeldt. heeft men van het bericht omtrent de ontvangst te Moermansk ivan een radiobericht, dat de Italia op Frans Jozefland gedaald tzou zijn, bijl nader onderzoek geen beves tiging kunnen krijgen. 'Zij. die van den beginne of sceptisch tegenover deze berichten hebben gestaan, schijnen dus gelijk te krijgen, en de sluier, die over het verdwijnen van de Italia ligt en even opgeslagen scheen, blijft voor alsnog gesloten. Na deze mededeeling, wordt de waarde van de pogingen, die op en om Spitsbergen worden ondernomen, om het luchtschip op te spo ren, weer zooveel te grooter. Lützow Holm heeft Dinsdagmiddag een onderzoe- kingavlucht van vier uren gemaakt; hij heeft geen spoor van de „Italia" kunnen ontdekken. Een SrO.S.-sein te Hnizen opgevangen. Het secretariaat van de Nederl. Vereeniging voor Internationaal radio-amateurisme deelt ons mede^ dat de heer G. Werkema te Huizum op 3 Juni J.l. de volgende signalen heeft opgevangen, welke mo gelijk van de Italia afkomstig zijn: 16.50 gmt. (mid del b. tijd van Greenwich. Red.) 4 maal S.OB, ebdKD eb4KD viermaal $X>.S. Italia Italia driemaal S.O.S. Italia Italia(storing)demandez demandez se- cours demandez secours morts restorES.saut envoyer secours secours eb4KD 4KD4KD vvv Italia 'Italia kl7.09 gmt. 12 maal S.O.S. 4 maal Ita lia kkk. j Het secetariaat der vereeniging voegt hieraan toe, dat eb4KD een adresaanduiding is n.1. van ,mr. A. Blanquer 'Rue de Rome 20 Lokeren (België.) De tele grammen werden gezonden op een lengte van 45 en 46 meter. Naar aanleiding van deze noodseinen, welke moge lijk van de „Italia" afkomstig zijn, en in verband met het in deze seinen genoemde adres, heeft de cor respondent van he t Persbureau Vaz Dias te Brussel zich in verbinding gesteld met den heer A. Blanquert te Lokeren in België. Deze deelde den correspondent mede, dat hij op 3 Juni inderdaad met proefuitzendin- gen bezig was en dat hij eenzelfde radiotelegram heeft ontvangen als de Nederlandsche amateur te Hui- rum. Tu»»ch«n de woorden mrts rwtr had WJi even wel nog een „C" opgenomen, terwijl hij meende een ander cijfer gemist te hebben. Indien het telegram dus werkelijk van de opvarenden van de „Italia" af komstig is, dan kan worden aangenomen, dat een gedeelte der bemanning van het luchtschip is om gekomen. EEN SENSATIONEELE DAG VOOR DE JURY. Het proces van den diamanthandelaar Mestorino, •die vier maanden geleden den Juwelier Truphème heeft vermoord en het lijk naar de Parijsche ban- lieue heeft weten over te brengen om het daar te verbranden, heeft den eersten dag wel het meest dramatisch verloop gehad, dat processen sinds lang gehad hebben. Van de misdaad zou misschien nooit iets uitgeko men zijn, wanneer een plas de kleeren van het slachtoffer niet gedrenkt had en daardoor een chè- queboekje onverbrand bleef. Achtereenvolgens wist de president van de recht bank aan den misdadiger de bekentenis te ontlok ken, dat in deze week alle getuigen voor den rechter commissaris gelogen hadden, dat de bedienden bij den moord tegenwoordig waren geweest, doch „ge stopt" waren en hadden gezwegen, dat zelfs de ga ragehouder en diens knecht waar de auto met het lijk des nachts bewaard was geworden, gezwegen hadden en beloond waren geworden, dat die knecht zelfs juweelen had gestolen, enz. enz. Het talrijke publiek ging van sensatie in sensatie en het bleek al spoedig dat men met den meest schandelijken en cynisch volbrachten roofmoord had te doen. Mestorino, die een Italiaan is, heeft klaarblijke lijk den moord vooraf beraamd en van de bedien den, die de deken en het touw hebben gekocht om het lijk te binden, hebben drie thans verklaard, dat het in den val gelokte slachtoffer geroepen heeft: „Neem alles, vermoord mij niet, dat is het geld toch niet waard!" en dat hij tot de schaar gasten van den moordenaar heeft geroepen: „Ik heb ook een zus ter, als hij, laat hij toch medelijden met haar heb bent" Zijn verdediger heeft wel de meest wanhopige taak, die een advocaat kan hebben, en er is dan ook niemand, die niet overtuigd is, dat Mestorino onder de valbijl zal sterven. SuzanneCharnaux zakt Ineen. De tweede zittingsdag in het proces bracht een der meest pathetische tafereelen, die men voor de Assi- zen van de Seine ooit heeft meegemaakt. Het wa» toen Suzanne Charnaux, de jongere zus ter van mevrouw Mestorino werd gehoord. Gelijk men weet, had zij aan- den vooravond van de be handeling verklaard, te hebben gelogen toen zij zei dat ziji de geliefde van haar zwagor was geweost, en dat de nu vermoorde Truphóme het haar had lastig gemlaakt. Zij is, evenals het personeel, hij de worsteling tusscho.n do tweo mannon aanwezig ge weest cn toen alles voorbij was vroog Mestorino haar om ter wille van zijn vrouw haar zuster niets te zoggen. Zij zorgde voor bedekking van hot lijk. Onder eon vroesclijk snikken bekende zij nu Dinsdag, dat zij gelogen had op aandringen van haar zwagor. Haar was door vrienden, wier naam zij niet wilde noemen, verzocht te verklaren dat zij Mestrino's geliefde was. Op dit punt van haar verklaring gekomen, ver loor de jonge vrouw alle kracht en zakte ineen. Een tijdlang bleef zij buiten staat een woor uit te bren gen. Toen zij weer wa-s bijgekomen, zeide zij den moordenaar niet te hebben geholpen bij het ver voer van het lijk uit de kast in het kantoor naar don auto. Hij alleen sleepte den doode de trap af en in den wagen. Hierop werd de ontroering Suzanne Charnaux op nieuw te machtig. Luid kermende en volslagen bo- zinningloos viel zij achterover van getuigen- estrade op den bodem der rechtzaal. Zij werd buiten de zaal gedragen. DE RUITEN INGEWORPEN. Wolff seint uit Berlijn: Gister om 9.25 zijn van het huis ln de Vlctorlastrasse te Berlijn, waarin de Italiaansche ambassade Is geves tigd, door onbekende personen, die ln een auto voor reden, vijf vensterruiten Ingeworpen. Het gezantschap en het consulaat zijn direct onder bescherming gesteld. De politie stélt een onderzoek ln. HET GEBOUW VAN EEN DAGBLAD BINNEN GEDRONGEN. Circa 85000 dollar buitgemaakt. Reuter seint uit Detroit: Zes bandieten, gewapend met Jachtgèweren, waarmede zij ongeveer 150 personen, meest leden van het perso neel, ln bedwang hielden, zijn een gebouw van Detroit binnengedrongen, waarin de bureaux van een dagblad gevestigd zijn. De bandieten wisten te ontsnappen met een bult van 65.000 dollar, doch lieten tijdens hun vlucht wat geld vallen en eveneens gedurende het vuur gevecht met de politie op straat, waarbij een politie agent werd gewond. De roovers, die zich tusschen het verkeer een weg baanden, werden niet gewond. ADMINISTRATEUR GEARRESTEERD TE AMOENTAN. Aneta seint uit Bandjermasln: De administrateur van de afdeellngsbank te Amoen- tan, de heer L., Is gearresteerd, wegens verduistering van f 49.000. THANS IN HET ZUIDEN VAN JOEGOSLAVIë. Ter gelegenheid van de viering van het orthodoxe Pinksterfeest zijn te Oeskjoeb en Stroemitza (in het Zuiden van Joegoslavië) anti-Itallaansche betoogingen georganiseerd. In eerstgenoemde plaats trok een me nigte van naar schatting 7000 personen door de strar ten onder het uiten van vijandige kreten jegens Italië; een aantal demonstranten werd gearresteerd. Ook te Stroemitza vonden botsingen plaats, doch daar wer den de betoogers spoedig door de politie verstoord. STEEDS TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Naar Reuter uit Tokio meldt, heeft de Japansche mi nister van oorlog meegedeeld, dat de toestand van Tsjang Tso-ln ernstig is. Hij is echter nog ln leven. Tsjang Tso-lin reeds overleden? Volgens een bericht van den Moekeden-correspon dent van de „Asahl" zou Tsjang Tso-lin reeds overle den zijn. Hij meldt verder, dat niemand, die ln het pa leis van Tsjang is geweest, het weer mag verlaten en dat groote hoeveelheden reukwater naar binnen worden gebracht.

Schager Courant | 1928 | | pagina 6