SchagerCourant De schrik van Parijs. VOOR DE KINDEREN. WAT PIM EN PUK OVERKWAM. Zaterdag 9 Juni 1928. 71ste Jaargang. No. 8267. CARTOUCHE, DE' VERMETELE UIT HET HUK DIER MISDADEN. Door zijn getrouwen verraden, werd hij veroordeeld tot het rad. Louis Domlnque Cartouche, een der vermotelate gauwdieven in Frankrijk, werd als zoon van brave, vlijtige oudere (zijn vader was kuiper) in 1693 te Parijis in de wijki la -CourtiHe geboren. Hoewel zijn vader arm was, gelukte het dezen toch, door groo- ten ijlver zooveel te verdienen, dat hij' zijn zoon goed onderwijs kon doen genieten. De jongen leer de zoo flink, dat zijn onderwijzer moeite deed, om hem o,p de Jezuïetenschool geplaatst te krijgen, het geen gelukte. De leerlingen van deze school kwamen uit goede zelfs aristocratische kringen. Hun rijke Weeding, hun welgemanierd optreden maakten den jongen jaloersch1 en hijl besloot zich de middelen te verschaffen om te worden als izijn mede-leerlingen. Jammer genoeg voerde hij dit besluit niet op de meest eervolle wijze uit. .Hij: begon imet allerlei kleinigheden van .zijn klas- se-genooten te stelen, éénmaal zelfs honderd kronen van een jongen markies. Door een toeval werd ontdekt dat hij) de schuldigg was; hij vluchtte met het gestolen geld uit de inrichting, keerde Parijs en het, ouderlijk' huis den rug toe en begaf zich op weg naar Rouaan. In de buurt van deze stad sloot hij zich bij een troep Zigeuners aan. Gedurende drie jaar leefde hij het Zigeunerleven mede en toonde zich op het terrein der misdaad een even Ijverig en begaafd leerling als vroeger op school. Nadat de Zie-eune-troep door de politie uit elkaar gejaagd was, moest Cartouche weer alleen zijn heil 'zoeken. Een oom van hem vond hem te Rouaan, in lompen gehuld. Hij nam den jongen mee naar zijn huis, verschafte hem kleeding en voeding en wist een verzoening, met den ouden Cartouche, te Parijs, te bewerken. Louis Domoinique werkte bij zijn vader in de zaak met grooten ijver en eerlijkheid. Totdat de vrouw in het spel kwam. Om zich de blijvende ge negenheid van een naaister, die in dezelfde straat als hijl woonde en zeer op sieraden gesteld was, te Als ik het vraag, mag ik het nM. verwerven, werd hij zakkenroller. Toen zijn vader die bemerkte' trachtte hijl den jongen door een list een soort tuchthui» bdnnen te loodsen. Louis rook evenwel lont en ontvluchtte de ouderlijke woning, met medeneming van zooveel geld al» hij maar vijl den kon. In de nu volgende Jaren viel hij van da eene mis daad in de andere. Hijl bezocht geregeld de kerken en rolde de zakken der kerkgangers, 'bijl „verdiende" veel geld met valsch spelen (weelderig gekleed be zocht hij alle speelholen in Parij») en als werver van recruten. Tenslotte stelde hij izich aan het hoofd van een bende, die leden had. in alle kringen der maatschap pij. Deze bende werd de schrik van Parijs. Er waren vrouwelijke lokvogels bij' aangesloten en misdadi gers, die met de grootste kalmte een medemensch vermoordden als die hun in den weg trad; valsche munters en giftmengers gehoorzaamden de bevelen van Cartouche, kamermeisjes, koks en huisknechts waren altijd bereid, een „collega" wien de politie op de hielen zat, onderdak te verschaffen. Over die allen heerschte Cartouche door zijn in tellectueel© meerderheid en door de vrees: elk lid der bende dat hij ook maar eenigazins verdacht van verraad of verraderlijke bedoelingen werd. onver biddelijk uit den weg geruimd. Spoedig begon men te Parijs te bemerken dat een even geheimzinnige als misdadige macht in de stad aan het werk was. In de Seine werden vaak drijven de lijken gevonden; op een mesthoop vond men het lijk van een koninklijken page; de postwagen naar Chdlons werd aangehouden en de passagiers wer den van 80.000 livres beroofd. Vergeefs werd de Parijsche politie op dubbele sterkte gebracht en de omgeving van de stad dodr dragonders bewaakt: zoowel bij' de politie als in het leger waren leden van de bende van Cartouche en zoo stonden de autoriteiten voor onoplosbare moei lijkheden. De misdaden van de bende werden steeds talrij ker. Vervalschte cheques werden geïnd; nog weer oena werd een postwagen aangehouden. Cartouche deed dit met twee anderen en toen de buit niet groot genoog was. om in drieën te verdeden, loste Cartouche de moeilijkheid op door zijn twee „com pagnons" neer te schieten. Door verraad van een lid der bende kwam de po litie hem eindelijk op het spoor. Op de trap van aijn woning schoot hijl vijf politiemannen neer. Daarna trok' hij: ,zijm Jas uit, kroop in den schoorsteen, ontsnapte over de daken der hulzen en kwam door een andere woning, weer op etra&t. Hij verdween uit Parijs zonder dat iemand Iets wist van zijn verblijfplaat». Na een half jaar dook hij! weer op in de wereld der misdaad. Hij had gedurende dien tijd rustig ge leefd te Barla-Seine, onder den naam Louis Bour- glgnon, als zoon eener oude dame, die hJJi had we ten te overtuigen, dat hij1 haar reed» Jaren dood gewaande zoon uit We»t-Indië was. Cartouche was, WJ zijn tweede „optreden" te Pa rijs, vermeteler en brutaler dan ooit. De bende had bemerkt hoe onontbeerlijk hij was en zijn despotis me kende nu geen grenzen meer. Hijl gaf de onP zinnigste bevelen maar dit brutale optreden bracht hem juist ten val. Hijl maakt zijn organisatie al door grooter, steeds meer leden traden toe en dit werd op den duur een groot gevaar, want de leider had nu de leden niet meer zoo onder zijn persoon lijken invloed. Dit werd hem noodlottig. Door de gruwelijke wijze waarop hijl tegenover de bende leden optrad maakte hijl zich bijl hen gehaat en zoo Poincaré is nu al 'n paar jaar de boel aan het itabiliseeren, beweert-ie en iederen avona als ik naar tuis ga slaan de huizen en de lantaarns weer te lansen! Ik heb niet voor den opschepper gestemd» Hoorn': Handen omhoog! /onsen, haastigPieterse, hier heb je die twin tig pop, die je nog van me krijgt! (Passing Show, Londen). verried een gai*de-soldaat, ook lid der bende, zijn verblijfplaats die hiji telken» weer veranderde aan de politie. Hij werd gearresteerd op den zolder van een huis tusschen Belleville en Menitoontant waar hij zich verborgen hield. Uitbundige vreugde heerschte te Parijs. Nu Car touche veilg achter slot en grendel zat maakten de iDonschen plotseling een „held" van hem. De cou ranten stonden vol met verhalen over zijn daden, zijn portret werd te koop aangeboden en grif ge kocht. Een spotlied: „Harlequin Cartouche" werd overal gezongen en een klucht „Cartouche" trok in het Huis van Molière avond aan avond een talrijk publiek. Nla miBlukte -pogingen tot ontvluchting en zelf moord werd hiji ter dood veroordeeld. Tot het laat- Bte oogenblik hoopte hiji dat zijn bendegenooten hem, zooals zij gezworen hadden, zouden bevrijden. Toen dit niet gebeurde zeide hijop de gerechts plaats aangekomen, dat hij een volledig» bekente nis wilde afleggen. Een geheelen nacht en een dag lang- duurde deze bekentenis. Het was een biecht, zooals menechenooren nog nooit gehoord hadden en de man die tot op dat oogenblik niemand van zijn medeplichtigen had verraden noemde thans, nu zij hem in den steek gelaten hadden, de namen van allen die met hem' in het rijk der misdaad werk zaam waren geweest. Eh in het nachtelijk uur door kruisten de agenten Parijs en arresteerden den een na den ander van de bende van Cartouche. O.p 28 November 1791 ging deze buitengewone misdadiger den dood in. Hij werd geradbraakt. 465. Stom van verbazing keek vader Ko nijn naar de vier o zoo kleine diertjes daar vlak voor hem op de tafel. Wat zijn dat dan toch wel voor beest jes, vroeg hij verwonderd? Hij kwam nog een beetje dichterbij en bekeek ze aandachtig. Even stonden ze stil, toen gaven de konijntjes elkaar een pootje en begonnen nu vlak voor vader te dansen. Hup, hup, hup! 466. Vader en moeder wisten 'werkelijk niet wat ze zagen en begrijpen deden ze er heelemaal niets meer van. *t Is net of 't hier betooverd is alle maal, riep vader uit. De vier konijntjes lachten dansten nog vroolijker Toen opeens zag moeder onder de tafel iets bewegen. Ze bukt.e zich en zag Wide- wik die haar lachend aankeek. 467. Moeder Konijn schrok en gaf een gil letje. Toen ze opkeek, zag ze plotseling het heel kleine Pukje op de uiterste punt van de tafel staan. Daar kreeg moeder toen zoo'n schrik van, dat ze achterover viel. w-w-w-wat is d-d-d-dat toch, zei va der, die moeder nog net kon opvangen. 't Is hier heelemaal mis. Wat rare diertjes toch! 468. De vier konijntjes begrepen maar niet, dat vader en moeder niet zagen wie ze daar voor zich hadden. Schrik maar niet, hoor moeder, riep Puk, met een heel fijn, dun piepstemme tje.. Wij zijn het immers! Maar daar schrok moeder weer van en vader., liet van schrik) zijn mooie stee- nen pijp op den grond vallen. 469. Och, och, och, wat jammer! 't Was toch zoo'n mooie pijp. Vader bukte zich en keek bedroefd naar de stukjes. Maar wat was er aan te doen? Niets! Voorzichtig wilde vader de stukjes op pakken om ze weg te gooien, toen hij wat hoorde. Een heel fijn stemmetje zei tegen hem, maar hij hoorde niet precies wat! Het was ook zoo'n vreemd stemmetje, 't Was allemaal zoo gek! 470. Vader keek om, maar zag niets. Toen keek hiji weer omlaag, naar den grond en daar zag hij opeens den dwerg staan, die vroolijk lachte. Is de pijp stuk, vader? vroeg Wide- wik. Dat spijt je natuurlijk heel erg, hè? Maar zoo verschrikkelijk is dat niet, hoor! Wacht maar es een heel klein oogenblikje! Dan zal je wat zien! 471. Eerst keek vader Konijn het kleine manneke heel verwonderd aan. Hij be greep niet, wat de dwerg wou. Widewik echter keek hem nog eens lachend aan en stapte toen naar de stukken van de pijp. H(ij hield even zijn staf tegen den kop en toen....... neede stukken vlogen van zelf naar elkaar toe. Vader wist niet wat hij zag en moeder evenmin. De kleintjes dansten van blijdschap weer rond over de tafeL 472. Het duurde maar heel kort, toen waren al de stukken weer naar hun oude plaats gevlogen. Je kan niet eens meer zien, dat de pijp ooit stuk was ge weest. Geen enkel scheurtje was er over gebleven. Widewik pakte de pijp op en droeg hem hoog boven 't hoofd. Vader tuimelde bij hem neer en sloeg de handen ineen van verbazing. Zooiets had hij nog nooit ge- tien.

Schager Courant | 1928 | | pagina 15