ScbagerCourant WIE K I RAAD ANNA PAULOWNA. Tweede Blad. GRATIS. Ms-9 ejeripïdwG- Qiq/2£bcfi& &uji£pn 6arvd Voor Allen die Sukkelen Plaatselijk Nieuws. Donderdag 14 Juni 1928. 71ste Jaargang. No. 8270 ZICH MET INGANG VAN 1 JULI 1928 OPGEEFT ALS LEZER VAN DE SCHAGER COURANT, ONTVANGT DE NOG VERSCHIJ NENDE NUMMERS VAN JUNI Vergadering van den Raad op Woensdag 13 Juni 1928, des middags 3 uur. Afwezig is de heer Stammes. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secretaris de heer C. Keijzer, De voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat van den heer Stammes bericht is ontvangen dat hij verhinderd is de vergadering bij te wonen. De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging aan den secretaris goedgekeurd. Voor de .mededeelingen verwijzen we naar ons num mer van Dinsdag j.1. De daarin genoemde verslagen zullen circuleeren. Alweer het adviesbureau voor bouwont werpen- Wat de mededeeling betreft over de bespreking met de aannemers met den leider van het adviesbureau, zegt de Voorzitter nog dat van enkele zijden zelfs tevredenheid over het bureau werd uitgesproken en dat de opmerking van den heer Kuiken, over een raam ook ter sprake was gebracht en er een misver stand bleek te bestaan. De heer Kuiken is zeer verbaasd over de mededeelin gen van den Voorzitter, want hij spreekt geen aan nemer of bouwer of ze hebben klachten. De Voorzitter zegt dat ze die klachten dan bij de bespreking te berde hebben kunnen brengen, maar dat hebben ze niet gedaan. De hèer Kuiken vindt dat kras en deelt mede, hoe iemand tegen hem heeft geklaagd dat een advies f 30 had gekost. Spr. vraagt wat het bureau het afgeloo- pen jaar aan de gemeente heeft gekost. De Voorzitter zegt dat dit wel eens zal worden me degedeeld. Spr. herhaalt dat de kosten over 't alge meen niet meer bedragen en spr. weet wel dat het er hier om één gaat, en bij de bespreking dan ook door spr. geprobeerd is hem uit de tent te lokken, H] maar hij wilde niet komen. Wanneer de bouwer zelf j zegt dat de kosten zooveel meer moeten bedragen, moeten de menschen zich maar eens tot B. en W. J wenden. Alle aannemers en architecten waren tevre- den en zelfs werd dank en hulde gebracht aan het advies-bureau en werd gezegd dat er wat door was geleerd. i De heer Kuiken zegt paf te staan, ij De Voorzitter zegt dat dit wel meer zal gebeuren, als de lieer Kuiken zich stoort aan praatjes van den weg. De heer Kuiken zegt, dat het geen praatjes betrof, er werden voorbeelden genoemd. Het gaat spr.'s ver stand te boven, want er werd verschrikkelijk over ge jankt. Nu uit een brief van den Minister van Waterstaat blijkt, dat niet opnieuw zal worden overgegaan tot verbetering van den toestand van den spoorput op kosten van het Rijk, hebben B. en W. besloten zich tot den polder te wenden met verzoek, den put door het leggen van een buis, in verbinding te brengen met ander water. De heer Komen dankt B. en W. voor hunne be moeiingen. Spr. hoopt voor de omwonenden dat ver betering van den toestand zal ontstaan. De winst van het G.E.B. bedroeg over 1927 f 3240.10^, ondanks het feit dat gedurende een tijdvak van 9 maanden de verlaging van het vastrecht-tarief had gegolden. Thans zullen de resultaten van de aanslui ting van den Oostpolder worden afgewacht. De muziekvereniging „Concordia" betuigde dank voor de beschikbaarstelling van een prijs, die was jtoegekend aan „Onder Ons" van Dirkshorn. ©ij de kasverificatie op 12 Juni 1.1. was en moest in kas zijn f5196.43. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Een verkocht erfdeeL Een der 9 erven van wijlen wed. C. R. Waiboer was in staat van faillissement verklaard en had tevoren zijn betrokken erfdeel verkocht. Zoowel de curator van het faillissement als de kooper van het betrokken erf deel verlangen nu van de gemeente de betaling van 1/9 gedeelte der koopsom voor de eigendommen van de erven Waiboer. B. en W. stellen voor om te besluiten tot het berus ten in een tegen de gemeente ingestelde rechtsvorde ring tot betaling van dit 1/9 gedeelte en voorts om een overeenkomst aan te gaan met de procedeerenden omtrent de betaling. De gemeente zal daarbij het nog niet betaalde gedeelte betalen en daarvoor de qui- tantie doo'r kooper van de erfenis en door den cura tor laten teekenen. De beide partijen moeten het dan maar verder uitvechten. Nadat nog opgemerkt is dat de kwestie de gemeente niet meer dan eenig renteverschil kan kosten, wordt overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. Gunstig wordt beschikt op een aanvrage van J. H. Noorden tot verkrijlginKi van een voorschot ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. Het te stich ten plaatsje ligt aan den Stoomweg, de grond ia te koop voor f 800, terwijl de bouwkosten voor het huisje worden geraamd op f 2700. Geen kinderachtigheden. In verband met ingekomen schriftuur van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten, stellen B. en W. voor tot vaststelling van eene verordening met verbodsbe paling om geschenken of steekpenningen aan te ne men. De heer Jonker vraagt of het betrekkelijke artikel geen aanleiding zal geven tot kinderachtigheden, het is spr. een beetje te grootsteedsch. De Voorzitter: Wat is kinderachtigheid? De heer Jonker: Bijv. als een sigaar wordt aange boden. vDe heer Keuris meent dat het aanbieden van een sieaar tot de beleefdheden behoort. De Voorzitter zegt dat de heer Jonker in dat op zicht niet bang behoeft te wezen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke ■temming aangenomen. sohoolkisdoron en da gemeentekas. In behandeling komt een lijst van aanvragen om vergoeding of tegemoetkoming ingevolge art. 18 der Lager Onderwijswet 1920. Nadat de Voorzitter een serie namen heeft voor gelezen, benevens de diverse vergoedingen, die aan de hand van de verordening zullen dienen te worden toegekend, zegt spr,, dat dit zoo zachtjes aan een aardige rekening wordt. De heer Keuris vraagt, of hij het goed verstond, dat in een bepaald geval geen vergoeding wordt ge geven, hoewel de kinderen^op grooter afstand dan 4 K.M. van de school wonen. De Voorzitter beaamt dit. Het betreft hier een ge val, waarbij de kindpren. van de bijzondere school naar de openbare school werden overgeplaatst, om op die wijze aanspraak op vergoeding te maken. In zulke gevallen wordt geen vergoeding toegekend; wel voor een kind, dat voorbeen nog geen andere school bezocht. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De woningen der wethouders telefonisch aangesloten. Aan de orde komt het voorstel van den Voorzitter tot het aanvragen voor rekoning der gemleente van aansluiting aan het rijkstelefoonnet van de wonin gen der wethouders. Deze zijn bereid 'de helft der hieraan verbonden kosten aan de gemeente te be talen. De Voorzitter licht toe, dat de werkzaamheden steeds drukker worden en daardoor steeds meer on dervonden wordt, de moelijkheid dat de woningen der wethouders niet zijn aangesloten. De wethouders hebben zich bereid verklaard de helft der koeten te betalen en spr. vindt dat een bijzonder royaal aan bod. Met het oog op de eventueele wisseling in de waarneming van het wethoudersambt vraagt de heer Rezelman, of het niet beter is dat de wethou ders de aansluitinig aanvragen en de gemeente dan de helft der kosten betaalt. Ook de heer Koorn vindt dat beter. De Voorzitter meent, dat dit op 't oogenblik net zoo lang als breed ie, maar zal het met de wethouders bespreken. Nadat nog is medegedeeld, dat de kosten der ge sprekken alleen door de gemeente worden betaald, wanneer de gesprekken ten behoeve van de ge meente werden gevoerd., wordt, behoudens nader overleg met de wethouders, het voorstel van der. voorzitter aanvaard. Na gymnastiek dansen? Van de Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in het Kanton Schagen is ingekomen een schrijven otfer een te Schagen te houden applicatie- cursus in lichamelijke oefening. De totaalkosten worden geraamd op f 1000, welke over de deelne mende gemeenten naar het aantal onderwijzers, het welk uit elke gemeente deelneemt, zullen worden omgeslagen. B. en W. stellen voor, tot het betalen van een evenredig deel der kosten en hebben aan de huofden der scholen medegedeeld, dat het hunne bedoeling was de reiskosten voor rekening der gemeente (te nemen. Uit de mededeelingen van de hoofden der scho len blijkt, dat een 3-tal onderwijskrachten den cur sus willen volgen, de overige onderwijskrachten waren of reeds in bezit van bedoelde bevoegdheid of wenschten geen gebruik te maken van de gele genheid. Van school II bijv. wil niemand aan den cursus deelnemten. De heer Kuiken: Ziezoo, nog dansen erbij Dan zijn ze net rijp voor de maatschappij en werken is bijzaak. I De heer Keuris is het met die opmerking niet eens, gymnastiek is heilzaam voor den lichaam»- opbouw. Maar spr. vraagt hoe het nu bijv. moet1 met school II (waar niemand aan den cursus wil1 deelnemen en niemand de bevoegdheid bezit) wan neer de gemeente volgend jaar verplicht wordt het onderwijs in lachamelijke oefening te doen geven. De Voorzitter zegt, dat de onderwijzers(essen) niet verplicht kunnen worden den cursus te volgen. De heer Kuiken: Komt tijd, komt raad. De heer Keuris vraagt, of geen speciale onderwij zers voor dat vak kunnen worden aangesteld. De Voorzitter zegt, dat dit m'oeliijk gaat. De kos ten worden veel te hoog. In onze gemeente zou het al voor 5 scholen zijn, dat is al een stuk werk. Overigens is de vraag van den heer Keuris een zaak van later. De heer Komen wil er zijn waardeering over uit spreken, dat er onderwijskrachten zijn, die bereid zijn zich te schikken naar de nieuwe eischen. Spr. meent, dat dit op prijis mjoet worden gesteld. De Voorzitter is blij, dat de heeren Keuris en Ko men zich aldus uiten en wat de opmerking van den heer Kuiken betreft, wij weten allen dat nie mand der onderwijzers zijn taak zoekt in dansen enz. De heer Kuiken zegt, dat het toch te var voert, het is niet meer te bekostigen voor de gemeente. Er wordt toch al gymnastiekonderwijs gegeven. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Besloten wordt, in heroep te gaan van het besluit van Ged. Staten dezer provincie, waarbij' de forens aanslag, opgelegd aan H. M. Ruijsenaars, te Heem stede, over het belastingjaar 19251926 is vernie tigd, De gemeente heeft gelijk gekregen waar het den aanslag 1924—1925 betrof. Gordijnen of geen stofnesten. Van het Bestuur der R.K. school is een aanvraag ingekomten om geiden (beschikbaar te stellen tot ver vanging van gordijnen met toebehooren in de oude lokalen dier school, door nieuwe. De kosten worden geraamld op f250. B. en W. waren het er mee eens, dat nieuwe gor dijnen noodig waren, maar zij dachten dat f180 voldoende was. De heer Koorn vraagt, of het niet wenschelijk was dat boompjes werden geplant. Hier in de school zijn ook geen gordijnen. De heer Lubbert zegt, dat het de vraag is of er ruimte is voor hoornen. De heer Keuris zegt, dat boomen soms hinderlijk zijn, als de zon noodig is. De heer Van der Ham beroept zich op een ver klaring van Dr. Olree, te zorgen voor zoo weinig mogelijk gordijnen, dat stofnesten zijn. Aan de aanvraag zal worden voldaan en nader over het te verleenen bedrag overleg worden ge pleegd. Aan een 2-tal bezwaarschriften tegen aanslagen in het schoolgeld wordt tegemoet gekomen. Het zwemonderricht aan de schoolkin deren. B. en W. ©tellen voor, om voor rekening: der ge meente de kinderen van school II 'te vervoeren naar het zwembad te Kleinesluis, teneinde hen in de gelegenheid te stellen, zwemonderricht te ontvan gen. Het betreft hder de kinderen van het zesde en zevende leerjaar en hoewel nog nadere offerten zul len worden gevraagd, vragen B. en W. een crediet van f 150. De heer Koorn vreest, dat, er voor het onderwijs zelf weinig tilldi meer beschikbaar zal blijven, eerst gymnastiek, en nu weer zwemmen. De Voorzitter zegt dat dit nogal mee zal vallen, de inspecteur van het L. O. noemde de lichamelijke oefening een goede afwisseling. De heer Kuiken vindt zwemmen een nuttig ding, VERKRIJGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN want als Je te water valt. Is het vtan groot belang te kunnen zwemmen. Het voorstel ven B. en W. wordt zonder hoofde lijke stemming: aangenomen. De subsidie voor de bewaarschool te BreezantL Geen bedelarij meer. Aan de orde komt het adres van de vereeniging „Bewaarschool" te Breezand, om de In de vorige vergadering geweigerde subsidie atonog toe te> ken nen. Waar de subsidie voor dit jaar werd gevraagd, hadden B. en W. gevraagd', op welke wijize de ver eeniging dan voor de volgende %-ren aan de ver- eischte middelen dacht te komen. Indien immers zou blijken, dat alleen over dit jaar een subsidie noodig zou zijn, zouden B. enfW. geen bezwaar maken de gevraagde subsidie te verleenen. Uit het ant woord evenwel, dat op de vraag van B. en W. ia ingekomen, blijkt echter dat de vereeniging geen zekerheid' kan geven voor volgende jaren een .slui tende exploitatierekening te hebben. In het antwoord toch wordt gezegd, dat wellicht het schoolgeld voor enkele ouders verhoogd kan worden, dat gevraagd zal worden aan een vereeniging ten bate van de bewaarschool een uitvoering te willen geven en voorts zal getracht worden door verkoop van bloe metjes aan geld te komen. Dé Voorzitter licht nader toe, dat reeds een paar maal toestemming gevraagd werd tot verkoop van bloemetjes en sp-r. gezegd heeft, dat men nu moest ophouden met die bedelarij;. De heer Keuris meent ook, dat men eerst voor de volgende jaren met een sluitende rekening moet komen, eerst dan -zou. apr. bereid zijn. dit tekort, voor de eeiste proef voor rekening der gemeente te nemen. Ook de heer Van den erg is bij een onderhoud met den voorzitter van de „Bewaarschool" wel ge bleken, dat er gden voldoende zekerheid kan worden gegeven, dat voor volgende iaren geen gemeente- subsidie noodig is. En spr. meent dat 't schoolgeld voor sommigen wel aanmerkelijk kan worden ver hoogd en dan zal de bewaarschool wel kunnen blij ven bestaan. De Voorzitter vreest met groote vreeze. dat als de ouders moeten betalen, wat ze kunnen betalen, ze zullen zeggen, dan de kinderen maar thuis te hou den. Met algemeen» stemmen wordt afwijzend1 op het verzoek beschikt. Wegenis ambtsbezigheden is de (burgemeester thans genoodzaakt de vergadering, te verlaten en wordt het presidium aan den heer Lubbert over gedragen. Een geldleening. Volgt het voorstel van B. en W., tot het aangaan van een geldleening tot een bedrag van.f 55500 (zie het nummer van Dinsdag j.1.), af te lossen in 30 jaren ten hoogste en tegen een rente van ten hoogste 5 pot. per jaar. JDe heer Keuris vindt een leeningsduiur van 30 jaren voor vaste goederen wel goed, maar voor de overdekte 'Speelplaatsen en de uitbreiding van het laagspanningsnet in den Oostpolder zag spr. liever een duur van 20 jaren bepaald. Waar het echter moeilijk is een leening te sluiten, gedeeltelijk voor 30 jaren en gedeeltelijk) voor 20 jaar, wil spr. de ge- heele leening sluiten voor 25 jaar. De secretaris wijst 3r op, dat vorige leeningen voor het G.E.B. vpor 33 jaren werden gesloten, en 30 aren voor land en gebouwen kort is. De annuïteiten voor den woningbouw liepen, voor den grond over 75 jaren, voor de huizen over 50 jiaren. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. de heer Keuris verlangde geen hoofdelijke stemming. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting. dienst 1927. tot een bedrag van f 4665754. en goedkeuring gehecht aan af- en overschrijvingen tot een geza menlijk bedrag van 4268.52H. Wijziging der verordening tot heffing van begrafenisrechten. B. en W. ©tellen thans voor. onder intrekking van een eerder genomen besluit, te besluiten tot aanvulling van de verordening op de heffing van begraieniarechten en wel met de bepaling, dat wan neer een houder van een eigen graf verlangt, da thet graf niet wordt geroerd en voor onbepaalden tijd in «tand wordt gehouden, aan dat verlangen zal wor den voldaan tegen voldoening van een bedrag in eens van f 40. De rechten voor laarlijksch onderhoud van ge- denkteeken moeten dan worden afgekocht voor 1 50. Algemeen gaat de raad met deze voorgestelde wijr ziging der verordening accoord. De rondvraag. Waar blijven de plannen voor de stichting van het Tehuis voor Ouden van Dagen De heer Koorn vraagt of B. en W. Inlichtingen kun nen verstrekken over de plannen tot stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen. Aan de voorbereiding Is door de commissie, waar spr. zelf lid van was, met spoed gewerkt en nu zijn er reeds 2 vergaderingen ge houden maar er staat nog niets van op de agenda ver meld. Spr. Is nieuwsgierig naar deze zaak, en ook de heele burgerij mag spr. wel zeggen. De Voorzitter kan niet meer meedeelen, dan dat er eerdaags wel een rapport zal komen. Door den Secretaris wordt medegedeeld, dat het rap port der door den heer Koorn bedoelde commissie ln handen van het Armbestuur Is gesteld om advies. Vo rige week Vrijdag is het rapport door het Armbestuur behandeld, maar het rapport is nog niet bij B. en W. Ingekomen. De Voorzitter zegt, dat dit dus wel ln de eerstvol gende raadsvergadering ter sprake zal komen. De heer Rezelman zegt nog wel mededeelingen te kunnen doen, maar spr. doet dat liever straks ln co mité. De heer Kuiken deelt mede hoe de Doggerevaart ln den polder Xoegra* geteerd Ie, en er prachtig uitziet. D® kosten, verbonden aan het teren der wegen, schij nen ontzettend mee te vallen, je., zijn misschien nog minder dan bij het gebruik van &rlnt. Spr. zou willen dat door den raad aan het polderbestuur werd gevraagd ook dien kant te willen uitgaan, want spr. acht. het vooral voor de bebouwde kommen van groote beteeke- nls. De dijkgraaf van polder Het Koegrae wil alle in lichtingen verstrekken. Ook onbereide teer van de gas fabrieken is goed bruikbaar en grof rivierzand kan er overheen. Het eenigste dat er op het teren tegen ls, ls het spatten tegen de auto's als er per auto snel over gereden wordt. De Voorzitter heeft meermalen gehoord dat bij warm weer de fietsrijders(sters) veel hinder ondervinden van deze teerwegen. De heer Kuiken merkt op, dat de polder niet behoeft te zorgen voor het doorgaand verkeer; dat is het werk voor het Rijk, dat ook de belastinggelden opstrijkt. De heer Raven wijst op de proeven, die in Wlerlnger- waard en Waard- en Groetpolder zijn genomen. Teren over grintwegen ls niet afdoende, wel op de wijze als door het Hoogheemraadschap wordt gedaan, maar dat kost heel^ wat duurder. Het teren over den grintweg is voor de fietsrijders niet te doen; het betonnen pad in den Kerkweg rijdt slecht, maar zoo'n geteerde weg ook. De heer Kuiken: Nou, mijne maar half vol. De heer Van der Ham zegt dat de heer Kuiken nu ongeveer de richting gaat die spr. wilde. B. en W. heb ben een conferentie met dijkgraaf en heemraden gehad en om er nu weer mee aan te komen, vindt spr. niet zoo noodig. Als er proeven worden genomen, dan zul len die ook wel de aandacht van het polderbestuur heb ben. De Secretaris deelt mede, dat de polder door bemid deling van den Ingenieur van het Hoogheemraadschap een geschrift heeft ontvangen, waarin verschillende be handelingen van wegdekken werden beschreven. Het allerminste bleek toch nog heel kostbaar, en daarom heeft het Polderbestuur er verder geen aandacht aan geschonken. De heer Koorn wijst toch op do verklaring van don dijkgraaf van Poldor Het Koegras. De Voorzitter wijst er op dat het verkeer ln Koegraz niet zoo druk is als hier. De heer Kuiken deelt nog mede, dat er bij het be stuur van polder Het Koegras eerst veel tegenkanting bestond tegen de teerbehandeling, en hoewel ze daar toch ook erg voor bezuiniging zijn, zijn ze nu zeer voor de teerbehandeling. De afgifte van water. De heer Van der Ham brengt nog eens ter sprake de afgifte van. water aan personen, wier perceelen niet aan het waterleidingbuizennet zijn aangesloten. Niet alleen dat de aftapkraan te Van Ewijcksluls op een ver keerde plaats is, men kan er met een rijtuig niet ko men, ook de afgifte te Kleinesluis vordert te veel tijd. Om een tank te vullen duurt anderhalf uur en daarom betrekken de menschen het water liever van het vliegt kamp. Door den Secretaris wordt medegedeeld, dat de ge meente dan een standpijp zou moeten aanschaffen en die kosten f 180 f 200, plus de kosten van onderhoud. Spr. deelt voorts mede dat aan de aftapkraan een half- duihabula is en die kan worden veranderd ln een 3/4 duims, waartoe reeds opdracht ls gegeven. De heer Bel achtte dat dan reeds een flinke verbetering. Spr. deelt verder mede, dat er vroeger hier een standpijp ls ge weest, maar deze voldeed niet wanneer emmers of bus sen gevuld moesten worden. B. en W. zullen aan deze zaak hun aandacht schen ken. Hierna sluiting. met Verstopping of moeilijken, trageii en onregelmatigen Stoelgang' (rijm Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlu« ronder krarop of pijn. Bij; apotheker» en 'Drogisten. Doos 60 ct. *WHAT PRIOE GLORY". Zoo heet het oorlogsdrama, vrij' vertaald: Tot welken' prijis wordt deze roem gekocht?, die gedu rende onze Kermis in het Theater Royal zal draaien. Deze oorlogsfilm ia voor de eerste maal te 'a-Gra- venhage opgevoerd, in tegenwoordigheid van den Franschen Gezant en leden der Fransche, Engeleche en Amerikoansche legaties. „Het Vaderland" zegt; Het is een film, met mach tige, aangrijpende momenten, vrijwel niet 'heele- maal) gezuiverd wan die cinematographiache over drijvingen, 'die zoo hinderlijk kunnen zijn. We ma ken er den oorlog in mee, in al zijm verschrikkin gen. De verdieriijikiDg van den mensch, we zien haar worden, onder da verbijsterende werking van staal en lood. Vroolijke momenten onder de troepen ontbreken gelukkig niet in deze film, anders zou ziji niet te verdragen zijn tot het einde toe. Zeer mooi wordt in de film, door de hoofdpersonen, uit gebeeld die wonderlijke, in het 'leed, het medelijden» wortelende liefde tusachen den krijgsman, die ten strijide trekt, en' ihet meisje, dat' hem ontmoet in de plaats van inkwartiering. 'Menigeen zal in dit meis je niet meer dan een vrouw zonder moraal willen zien, maar ten onrechte, want zij geeft, aangegrepen door de ellende van den oorlog, eerlijke, zuivere liefde als een troost en verkwikking' den man, die wankelt ondier de verruwing van den strijd'. Ook. die verruwing, ver-uiterlijking van inwendige wor steling (tweede deel) over de wreedheid, de zinne loosheid' van den oorlog, ook die verruwing wordt prachtig, aangrijlpend uitgeheeld. Deze film is dus een anti-oorlogsfilm, maar in den besten zin des woords. een film, die de more el e ontwapening, waarvan minister Beelaerts «prak, krachtig zal bevorderen. Zi.ii P'ledt niet voor rede- looze ontwapening, zonder verantwoordelijkheid voor de veiligheid de» land®, ziti schreeuwt de redeloosheid van, den krijg, den waanzin van den oorlog uit waardoor in het rechtsbewustzijn der volkeren het besef moet gewekt worden, dat „elke aanval op een ander land een misdaad is". Op welk besef dan een geleidelijke ontwapening kan worden gegrond'. Zoo zal deze filim een optbouwenden invloed hebben. Als filmwerk is dit oorlogsdrama een van de bastgeölaagde, die we totnutoe gezien hebben. „HOERA OLYMPIADE". Het revuegezelschap Schakel» geeft met de kermis in Gérès twee avonden de revue: Hoera Olympiade. Wat dit voor een revue i9, vertellen ons de vee- schillende persheooideelingen, die ons gezonden zijn ter introductie van dit gezelschap. Het is volstrekt niet te veel gezegd, alsi wij. neer schrijven. dat het succes van deze revue overal zeer uitbundig ls. „De Komeet" vertelt o.a. van een voorstelling te Groningen: Al direct werden de verschillende wel geslaagde scènes en zangnummers uit deze revue door de talrijke toeschouwers toegejuicht. In deze revue wordt de Olympiade bezongen en verschillen de tafereelen aan de sport gewijd. Ook de fraaie slotapotheose die geestdriftige bijval vond. is een hulde-aan het grootsche sportfestijn. De scènes volgden elkaar in vlot tempo op en vol afwisseling waren de humoristische scènes, waarin vooral Frits Schakels zeer uitblonk, eenige dansmimmers van het danspaar Rettichlnl, twee fraaie finales, ter wijl ook het sentimenteels element niet ontbrak. De

Schager Courant | 1928 | | pagina 5