Courant EijpeenHazepolder. Ver eeniging van Oudleerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen. Tweede Blad. Het geval-Loewenstein. Een nieuwe Engelsche kruiser. De vrouw van de 54 frank. Zomerhitte Gemengd Nieuws. Na de phosgeenramp te Hamburg. Mijnwerkerscongres in Engeland. Stillegging van Duitsche kolenmijnen. Donderdag 19 Juli 1928. 71ste Jaargang. No. 8289. yergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdin- janden van het Waterschap de Zijpe en Hazepolder, 1^ Woensdag 18 Juli 1928, des namiddags te half iee ure, in het logemeent Het Wapen van de Zijpe f "jschagerbrug. k Ijkgraaf de heer C. Hooij, secretaris-penningmeester j heer Bleek. ia opening der vergadering volgt de goedkeuring notulen. lijkgraaf had de heeren welkom geheeten, vooral nieuwgekozen lid, de heer Tiel, met wien hij ipte met genoegen te zullen samenwerken in het IPÊang van den polder. I ÜQÏeegedeeld wordt, dat de heeren Jimmink en Bruin hinderd zijn de vergadering bij te wonen. 'an lied. Staten was bericht ingekomen, dat de lacht van een perceeltje grond aan Langeveld d goedgekeurd, mits met de bepaling, dat deze lacht kon worden opgezegd zoodra het belang van polder dit meebracht. Allen voor. ïljkgraaf deelt mee, dat het Dagelijksch Bestuur j uen polder met het bestuur van üe Zoetfabriek Ein t Zand haaden besloten een stukje sloot voor l fabriek te dempen. Ged. Staten keurden dit mjed, mits ook van B. en W. der gemeente daar- or de goedkeuring werd gevraagd. Ged. Staten wezen er op, aat door de demping I helft van de gedempte sloot aan den polder, de uere heift aan de Zoetfabriek behoorde, maar dat U dit college zeer gewenscht voorkwam, met het g op het verkeer etc., dat de polder van het ge- ele gedempte gedeelte eigenaar werd. )aar deze brief eerst heden was ingekomen, zal «over met het bestuur der Zoetfabriek worden confereerd en kreeg het Dag. Bestuur daarvoor vrij- id van nanue*en. Dt ttwr jfc—ana fesprwftt xru «f dit nu na «DB* periodieke aftreding nooalg le, wat epr. nogal een rompelomp vindt. Dijkgraaf segt, dat de Molenmeeetere niet perio diek aftreden. Ook epr. vindt deze verkiezing nogal omslachtig en belooft overweging om tot de noodige vereenvoudiging in deze te komen. S00 M. weg teren. Dijkgraaf zegt, dat de toestand der wegen niet slecht is, maar dat de wegen toch onder handen dienen te worden genomen, wil er geen achterstand komen. Het verkeer neemt toe en de toestand der wegen neemt af, hoe goed of er ook voor gezorgd wordt. Hoe dit te bereiken dat er verbetering komt is voor het Dag. Bestuur nog een raadsel. Er zijn allerlei middelen en om nu eenige voorlichting ie krijgen had het polderbestuur zich gewend tot den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat. Een con ferentie met den Hoofdopzichter iB gevolgd en deze wist maar één procédé uat goed was, maar dat kostte van f 2 tot f 2.50 per M2., wat voor een weg van 1500 M. op een behoorlijke breedte f7000 zou worden. Dat is een bedrag, gezien het feit dat Zijpe onge veer 80 K.M. weg heeft, niet om te betalen, dus ook niet om mee te beginnen. Want het mag dan waar znn dat niet alle wegen op een dusdanige manier te behandelen behoefde, maar velen ervan toch wel. Maar er moest in de toekomst toch iets gebeuren en daarom was het Dag. Bestuur met het voorstel geko men om 500 M. weg van den Sint Maartensweg mek J. Qoott to vWSafltt mot do <2«mq door bot elgo- meen bestuur van bot vekvereeninglngscoagres inge brachte beschuldigingen. Verder sullen er plannen wor den besproken tot reorganisatie van de federatie en het vormen van één groote unie van alle arbeiders in de mijnen. EEN ANONIEME BRIEF. Naar de „Solr" meldt, heeft de commissaris van po litie te Duinkerken een anonlemen brief van een dame te Parijs ontvangen, waarin deze mededeelt, dat do bankier Loewenstein voor zijn vertrek naar Londen haar een brief had gedicteerd met de opdracht om dezen, indien hem een ongeluk overkwam, aan me vrouw Loewenstein te overhandigen. De commissaris van politieheeft dit schrijven met den ingesloten brief voor mevrouw Loewenstein aan den procureur-generaal te Brussel toegezonden, die zich met mevrouw Loewenstein in verbinding zal stellen.. Volgens het genoemde blad hechten de familieleden van Loewenstein niet veel beteekenl3 aan deze zaak. DINSDAGMIDDAG TE WATER GELATEN. De kruiser ..York" een der drie groote schepen, in de teer te besproeien. Dat was na den bchagerweg, die marine-begrooting voor 1926 toegestaan i. Dinsdag- F i t. minnn.p' r.f> Ynrrnw nn Tvrifl nnnr rin hf»rrne,ln vnri York middag te Yarrow on Tyne door de hertogin van York te water gelaten. Integenstelllng met de vroegere kruisers, sedert de conferentie van Washington gebouwd die 10.000 ton groot waren, zal de „York" slechts een waterverplaat sing van 8.000 ton hebben. Hij wordt als een zeer nut tig type voor de bescherming van de handelswegen be schouwd. In verband met de klelnee tonnenmaat was het noo- Electrlsche bemaling polder E. Dijkgraaf doet uitvoerig medeueelingi van de in komen berichten van het gemeentebestuur over eiectrische bemalingskosten voor polder E. Zoo- 8 bekena is de stroomprijs verlaagd na de eerste igaaf en als gevolg daarvan zou er een electrische am maling komen. Dijkgraaf leest de verschillende gekomen brieven voor, waarin volgens het Dag. stuur nogal wat tegenstrijdigheid, met als gevolg at Dijkgaaf en de heer Francis met den heer Smit üeine van het P.E.N. een conferentie hebben ge- iü. Daarbij is gesproken over een lager tarief, ook or de kleine polders en wat of beteekende de fusuie in de brieven der gemeente tot wederop- [gings toe. Wat het eerste betreft, bestond er is op lager tarief, vooral als het electrische be- Jf der gemeente door de Provincie werd overge- imen, waarover onderhandeld werd. Wat het twee punt betrof, wat dat een gevolg van de zelfde Oiausule in de overeenkomst tusschen gemeente en wov. Bedrijf, iets wat echter wel nooit zou worden "gepast. dijkgraaf deelde nog mee, dat de stroomprijs voor kleine polders te hoog was en noemde polder de iel aan Oudesluis, waar het bedroeg f123 per jaar pi to K.A. Dat de stroomprijs berekend werd naar I c oote en kleine motoren, noemde hij een groot be- /aar. 5 Reglement Weeshuis. 111 Dijkgraaf deelde mee, dat zooals bekend was door 0D emeente en Polderbestuur in het reglement van het eeshuis de benaling was gemaakt, dat bij uitzen- ng van een bestedeling, het gezin waarin deze be- edeling werd opgenomen, geneeskundig moest wor- "Jjien onderzocht. Ged. Staten hadden nu bericht, dat cFCiiet alleen het gezin waar de bestedeling werd op- llenomen, maar ook de bestedeling geneeskundig, Hnoest worden onderzocht. Aldus werd nu het reglement gewijzigd. raq De laatste kasopname gaf aan, dat in kas was en el oeaglijn fl856.99y2« Het Schilderwegje was nu gereed en goedgekeurd. Aan Van Eeten was verlof verleend om een deel Nol n af te graven. Dat te doen volgens aanwijzing van in opzichter en vooral een vlak terrein te maken, sta Ged. Staten hadden een geldleening van f 10.000 5 goedgekeurd. d« De goedkeuring van de Keur was nog niet afgeko men, wel hadden Ged. Staten de termijn nu weer tot December a.s. verlengd. Het nieuwe archief. anL?e Diik&raaf deelde mee, dat het archief van den BD|plder dat naar Haarlem was gezonden om geregeld Ingebonden te worden, terug was in het Polder- Is te St. Maartensbrug in de daarvoor gemaakte uis. Spr. gaf een uitvoerig relaas over het maken i de inrichting van de kluis, die nu voor een jaren- nge aanvulling ruimte bood. Alles zag er keurig etjes uit en de kluis door den opzichter gemaakt, as uitstekend in orde, waarover de Rijksingenieur jelis zijn goedkeuring had uitgesproken. Dijkgraaf re! racht den polderbaas alle hulde voor zijn werk, een eraad als deze inrichting voor den polder was. Verzekering ambtenaren en beambten. Van de Nationale Bankvereeniging te Schagen was tn aanbieding ingekomen om ambtenaren, beamb te en werklieden van den Polder te verzekeren tegen .igelukken hen overkomen, ook wanneer zij niet in 1 ffictie waren. De premie f2.40 per f1000 loon was >o gering, dat men er algemeen voor was het te &en. De heer Rezelman achtte het noodig dat ook eens - taformeerd werd naar de kosten van een Jkteverzekering, iets wat meer voor zou komen n het bovengenoemde. Dit zal worden onderzocht De eluls aan de Oudesluis. in de toekomst primaire weg werd, de drukst bere den weg, dus was de weg daar op zijn plaats. De Hoofdopzichter had er ook nog over gesproken om de paarüenpaden te verwijderen, omdat de aan te brengen beharding dan niet zoo gemakkelijk op de aanhechtingsplaats naast het paardenpad zou weg- vriezen. Door Dijkgraaf en opzichter was ook nog eens na gegaan, hoeveel de kosten voor de wegen met grint bedroegen en hoeveel grint er dan op de we^en kon worden geworpen, voor men kwam aan het onkosten- bedrag voor de andere behardingsprocedé's noodig.. j De beer Francis wees er op, uat er naar gezocht j moest worden om de wegen stofvrij te maken en be stand tegen het verkeer, f7 betalen per strekkenden meter, was voor den Polder niet te dragen. En spr. wees op een procédé te Warmenhuizen en Tuitje- hora gebruikt, dat 40 ct. kostte per M2., buiten het arbeidsloon. Spr. becijferde nu, dat dit zou kosten f 1 De 54ste algemeene vergadering van deze vereeniglng oer M2. De straatjes wilde spr. behouden en daarnaast Werd Woensdag 18 Juli '1928, des morgens half elf In aan elke zijde 1 M. besproeien en kwam dan voor i „Het Wapen van Medemblik" te Medemblik gehouden. 500 M. weg op f 5Ó0. Daarmede wilde spr. op den Voorzitter, de heer P. Blaauboer Gz., Kolhorn, secre- St. Maartensweg een proef nemen,^ en als men dan 1 taris de heer J. Sijp Jr., Alkmaar, weet dat dit deel van den weg f 450 kostte aan ge- j De Voorzitter heet ln zijn openingswoord de aanwezl- woon onderhoud met grint, was dat te probeeren. gen hartelijk welkom, ln het bijzonder den heer Ir. S. Over dit voorstel ontsuon zich een heel lange dis- Smeding, rijkslandbouwconsulent, eerelid onzer vereeni- cussie en daarna nog over de vraag of het paarden- ging. Zijn tegenwoordigheid wordt steeds zeer op prijs nad moest worden uitgebroken of niet. Verschillende gesteld. Spr. wijst er op, dat in de Decembervergadering meeningen kwamen tegenover elkaar te staan, met te Schagen was besloten deze voorjaarsvergadering te het vOigende einlresultaat: houden te Andijk, maar het bestuur oordeelde het beter Met aigemeene stemmen werd aangenomen het haar te Medemblik te houden, omdat deze plaats beter voorstel om een proef te nemen met den St. Maartens- te bereiken is. Vanmiddag zal dan per autobus en eigen weg en eveneens verder te doen op de wijze, zooals auto's een bezoek worden gebracht aan den de heer Francis had aangegeven. proefpolder te Andijk. Met den wensch, dat de vergade- Het voorstel om van dienzelfden weg het overblij- ring en de te nemen besluiten in het belang der ver vende gedeelte het paardenpad uit te lichten en dan eeniging mogen zijn, verklaart spr. de vergadering voor grintweg te laten, om te zien hoe dit deel zich dan geopend. zou houden, werd aangenomen met de heeren Schil-1 Door den Secretaris worden de uitvoerige notulen ge- der, Rezelman, Tiel en Rademaker tegen. De heer lezen. Ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Rezelman bepleitte vooral het behoud der paarden-1 paden als het deel van den weg dat het minst afnam,Gerstemeel en cocosmeel. waar tegenover de meening van den Hoofdopzichter Op een in de vorige vergadering gestelde vraag is van den Prov. Waterstaat dat door het wegnemen door het veevoederbureau geantwoord, dat gerstemeel van het paardenpad het verkeer meer verdeeld werd een geschikt voedermeel voor melkvee is, maar dat het over het geheele wegdek en de diepe wielslagen zou- weinig verteerbaar zuiver eiwit bevat, en zeer weinig den vervallen. kalk. Cocosmeel bevat meer eiwitgehalte en meer kalk De heer Zeeman oordeelde het nog noodig om ook dan gerstemeel, en beiden hebben een goeden invloed op dlg do bovmpgetog, welke op do oc&epea ven d« Ken*» klasse uit aoht kanonnen van 8-inch bestaat to vermin deren. De „York" zal slechts zes dezer kanonnen heb ben, doch aangezien de nieuwe 8-inchkanonnen een wa pen van buitengewone draagkracht zijn, waarmede pro jectielen van 280 pond afgeschoten kunnen worden, ver tegenwoordigt de nieuwe kruiser ondanks de verminde ring van hot aantal kanonnen een zeer formidabele ge- vechtswaarde. De kruiser zal waarschijnlijk iets sneller dan de Kent- Bchepen zijn, die 31% knoop loopen. EEN NIEUWE VORM VAN OPLICHTERIJ. Het gelaat van tranen overstroomd. Een Parijsch blad weet van een nieuwen vorm van oplichterij te vertellen. Hot is deze: Op een heel druk punt van een der boulevards te Pa rijs stapt plotseling een vrouw ln rouw gekleed, het ge laat van tranen overstroomd, op den treeplank van een taxi, waarin een meneer Is gezeten. Zij smeekt hem haar mee te nemen tot het Republiek-plein en weet haar zaak, het gelaat steeds van nieuwe tranen over stroomd, zoo wel voor te dragen, dat de meneer natuur lijk ja zegt. Ondewog hangt de vrouw In rouwkloeren een allertreurigst relaas van haar toestand op. Zij heeft pas haar vader verloren, haar eenigen steun, zij is heel arm, heel ongelukkig en om nu een kwestie te regelen, waarvan haar toekomst afhangt, ontbreken haar 64 frank. Waarop versche tranen opnieuw haar gelaat over- stroomen.. Natuurlijk biedt de meneer haar de 54 frank aan, die niet dan na heel veel moeite zijnerzijds worden aangenomen en wanneer inmiddels het Republiek-plein is bereikt, stapt de vrouw in haar zwarte kleeren uit. Het gelaat van tranen overstroomd. Van dankbaarheid. De meneer vertelt bij het afrekenen het geval aan den chauffeur; deze helpt hom uit den droom. Had ik het gezien, zegt de chauffeur, dan had ik dit Juffertje in deze proef nog in tweeën te deelen, n.1. geteerd en ongeteerd. Het kohier van omslag werd ongewijzigd vastge steld. de kwaliteit van het Blachtproduct. Mededeelingen. Van de Ingekomen stukken en mededeelingen vermel den we dat wegens wanbetaling enkele leden van de rondvraafl. ledenlijst zouden worden geschrapt, terwijl ook enkele De heer De Boer wees op de grinthopen en gaten leden bedankten die voor het autoverkeer zeer gevaarlijk waren. j Voor dat tot ;oyeeren van bovenbedoelde leden Hiervoor zegde Dijkgraaf verbetering toe. wordt overgegaan, zullen ze nog eens worden aange- De heer Brak wees op den toestand van de Egale- 8Chreven. 'ment langs J. Keizer, terwijl de heer Rademakeri Als afgevaardigde voor de algemeene vergadering van vroeg wanneer de electrische bemaling van polder E den algemeenen Bond wordt aangewezen de heer J. kwam. x Best Nz., Berkhout. Dijkgraaf zeide dat dit laatste was getraineerd nu Ingekomen is het verzoek van Noorderkwartier om een een van de Molenmeesters bang was dat het werk bijdrage van f 50 te mogen ontvangen ten behoeve van niet klaar kon voor het seizoen. Een electrische be- bet veevoederbureau. Besloten wordt een bijdrage te ver maling echter komt er. - Hierna gaat men in comité-zitting. BS Si al leenen tot een maximum van f 50. De stations voor melkonderzoek. Door den heer J. Buis wordt rapport uitgebracht over het station van melkonderzoek te Schagen. Er werden genomen 14813 monsters van melk op vetgehalte, waar onder een 2000 tal op soortelijk gewicht. Een teruggang van 2225 monsters viel te constateeren, doordat een paar kaasfabrieken een eigen controleur hadden aange steld. Op deugdelijkheid werden 148 monsters genomen. Het gistingtoestel werd 0 maal geplaatst Aan het re servefonds kon van het afgeloopen jaar f 22.90% wor den toegevoegd, waardoor dit fonds steeg tot f 452.14. Het station had wederom alle reden van bestaan en aan DE SLACHTOFFERS DOEN DE STAD EEN PROCES den controleur wordt dank gebracht, voor zijn accu- AAN. raat werk. Ongeveer driehonderd menschen, wier gezondheid door Door den heer Sijp wordt rapport uitgebracht over de bekende phosgeenontsnapping te Hamburg is aange- het Station te Hoorn. Op gehalte en soortelijk gewicht tast, of die bloedverwanten bij die ramp hebben verloren, werden 2470 monsters genomen, op deugdelijkheid 1665 hebben tegen de stad Hamburg een proces aangespan- monsters. Een 10-tal veehouders zorgden voor een 4- veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. nen ter verkrijging van schadevergoeding. HET BEDRIJF NIET LOONEND GENOEG. Ruim 1500 man zonder werk. Pljkgraaf deelde mede, dat zooals men weet de lui te Oudesluis is gesloten tengevolge van het p lorbreken van den duiker in den Anna Paulow- iploüer. De schade voor den sluiswachter zal door *n Anna Paulownapolder worden betaald. De heer Rezelman ziet hierin de erkenning van rechten van de Zijpe op deze sluis, nl. dat Zijpe *r meer recht op heeft dan de Anna Paulowna- Wir. Dijkgraaf deelt mee, dat van de 6500 M3. bestelde fint nu reeds 2789 M3. is aangekomen. Geloofsbrieven van Molenmeesters. j?8? ka-nlöidinig van een gedane vraag door den w Zeeman over het tijdstip waarop Molenmeesters l! J lunctie traden, hadden Ged. Staten bericht dat "- geschiedde zoodra hun geloofsbrieven waren !5!!!??cht" Als sevolg daarvan waren nu 66 ge- jf PiBbrieven opgemaakt en hadden de Hoofdingelan- i-FJo en Heemraden dus te beoordeelen of deze in rasWaren. Er was een aparte commissie benoemd tut na te gaan en- deze adviseerde bij monde van "w* neer Zeeman dat alles in orde was, wekelijksche controle, anderen voor een controle, die zoo nu en dan plaats vond. Een geregelde controle wordt wenschelijk geoordeeld. Na ruime afschrijving was hier het finantieel resultaat een verlies van 12 centen. De controle op aangekochte partijen vee voeder en kunstmest Nadat reeds eenigen tijd geleden de mijn Schleswig Door den heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, wordt bij Wlckede-Asseln stilgelegd was, hebben de Vereinlgte rapport uitgebracht voor de commissie te Schagen. De Stahlwerke nu bij de betrokken autoriteit een verzoek monsternemer werd 24 maal ontboden, en wel 15 maal ingediend om toestemming tot het buiten werking stel- voor partijen kunstmeststoffen en 9 maal voor de con- len van de mijn Holstein. Hierdoor zullen 950 man ge- trole van voederstoffen. Het verwekte eenige verwon- troffen worden. Ook op de mijn Adolph van Hausemann dering bij de commissie dat meer controle op kunst- zullen een 600 man ontslagen moeten worden. De re- meststoffen werd verlangd dan op voederstoffen, ter den is te geringe rentabiliteit wijl de laatste controle toch noodzakelijk is. Bij den aankoop van een partij mals bleek de controle weder om nuttig en noodig en korting op den aankoopprijs kon in dat geval na de controle werden verkregen. De rekening gaf een voordeelig saldo van f 10.03. De rap porteur wees op de groote activiteit van den controleur, den heer Klare. Voor de commissie te Hoorn rapporteerde de heer HET AANTAL AANGESLOTEN LEDEN MET 160.000 GEDAALD. In zijn openingsrede op het mijnwerkerscongres te Llandudno in Wales heeft Herbert Smlth, de voorzitter, Sijp. Hier werden gecontroleerd 15 partijen veevoeder allereerst medegedeeld, dat het aantal aangesloten le den ln het afgeloopen vereenlgingsjaar van 784 tot 625 duizend gedaald was. Van deze 160 duizend was onge veer de helft door werkeloosheid getrffen, maar de an dere 80.000 hadden door slechte organisatie, laksheid en andere oorzaken de federatie verlaten. Hij Bpoorde de en 16 partijen kunstmest. Twee partijen lijnzaadkoeken werden beneden de gestelde garantie bevonden en kor ting op den koopprijs kon worden verkregen. Hier was het batig saldo f 14.40. Tot Ietjen der finantieele commissie 19271928, wor- afdeelingen dus in de eerste plaats aan hun organl- den benoemd de heeren C. Wijdenes Pz., J. Vethman Sz., satie te herzien en de verloren leden terug te winnen. j A. Stlns en S. Buis. Dan deelde hij nog mee, dat het bestuur besloten Van het veevoederbureau, heeft om een motie ln te dienen, waarin het beleid en Door den heer Ir. L. de Vries worden mededeelingen de houding van den Algemeenen Raad van het Vakver- gedaan van het Veevoederbureau van Hollands Noor- eeniglngscongres om vriendschappelijke besprekingen derkwartier. Behalve de mondelinge adviezen, werden met den patroonsbond van Sir Alfred Mond in te lei- ook nog een 30-tal schriftelijke adviezen verstrekt, in den, goedgekeurd werd, daar ook voor de mijnwerkers hoofdzaak betrekking hebbende op de voeding van melk- van deze besprekingen gunstige resultaten verwacht vee. Van de ervaring die door de verstrekte adviezen mochten worden. De reden van Smith werd enkele malen zijn ondervonden, hoort de commissie weinig en ver door protestkreten onderbroken, maar de groote meer- ondersteld wordt, dat de resultaten goed zijn, want in derheid der afgevaardigden juichte hem na afloop harte- het tegenovergestelde geval hoort men het wel. Thans lijk toe. hebben een 5-tal coöperatieve aankoopvereenigingen een Het congres is dit jaar ook speciaal van belang daar collectief abonnement voor onderzoek, met 167 bepa- de positie ter sprake zal komen van den secretaris A. llngen. Een 4000 kaartjes zijn verstrekt, waarop ver meld prijzen en samenstelling van veevoederartlkelen. Door omstandigheden kon een voorgenomen proef over de stabiliteit van stikstofbemesting op grasland in 1927 niet plaats vinden, maar in 1929 zal een weiderijproef met schapen worden genomen, waarbij gelet zal worden: op: a. grasbloei; b. gewicht der schapen. Bestuursvoorstellen. Zonder bespreking wordt goedgekeurd het voorstel om art. 1, tweede lid, der statuten als volgt te redigeeren: De vereeniglng, oorspronkelijk opgericht 29 Deecember 1898, is, te rekenen van den 29 December 1927, aange gaan voor den tijd van 29 jaren, alzoo eindigende 28 December 1956. Ook het voorstel van het bestuur, om opnieuw de koninklijke goedkeuring op de, den 23 De cember 1927, gewijzigde statuten, aan te vragen, wordt zonder bespreking geaccepteerd. Door het bestuur wordt voorts voorgesteld, om den heer Ir. L. de Vries, adjunct-rijksveeteeltconsulent voor Noord-Holland, te benoemen tot eerelid der vereeniglng. Door applaus hecht de vergadering haar goedkeu ring aan dit voorstel. De heer De Vries ziet in deze benoeming de bedoe ling, om een hechtere band te krijgen tusschen de ver eeniglng en consulenten en in dat opzicht opgevat, dankt hij het bestuur voor het voorstel en de leden met de betuigde instemming en zal gaarne meewerken om den landbouw in het algemeen en de veeteelt in het bij zonder te bevorderen. Applaus. De Voorzitter hoopt, dat de vereeniglng veel steun en samenwerking van den heer De Vries zal onder vinden. De cultuurproeven ln verband met de droogmaking van de Zuiderzee. In verband met het bezoek dat de vergadering straks aan den proefpolder te Andijk zal brengen, worden door den heer Ir. S. Smeding mededeelingen gedaan aan gaande de cultuurproeven in verband met de droogma king der Zuiderzee. Voor het overzicht der proefpolders verwijzen we naar het nummer van 24 Mei j.L, waarin voorkwam de inlei ding van denzelfden spreker, gehouden in de vergadering van de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Land bouw in Hollands Noorderkwartier. Ook nu weer wer den de mededeelingen aan de hand van diverse kaarten verduidelijkt. De inleider wees er op, dat voor en aleer een bezoek aan den proefpolder wordt gebracht, het goed is over de proefvelden mededeelingen te ontvangen, want waar het tegenwoordig mode is, den proefpolder te bezoeken, hoort men maar al te vaak zijn indruk weergeven, met „niks waard." Nadat spr. dan een interéssante uiteenzetting heeft ge geven over de aangelegde proefvelden, deelt hij ons mede, dat men bezig is met het zopken naar methodes van ontwatering en dat van de aangelegde proefvelden het gewas boven verwachting is. Maar al is de com missie dan wat deze proefvelden betreft, vrij goed ge slaagd, dit man nog niet direct overgebracht wor den op den geheelen Wieringermeer. Ook de voerbieten staan er vrij goed bij. Wat de klaverproeven betreft, de totaal Indruk is, dat het er niet ongunstig voor staat. Maar we hebben ook een gunstige voorzomer gehad. De ontzilting van den grond wordt gecontroleerd en uit een paar analyses die bekend zijn, blijkt, dat in de z.g. stuif- vrije strook het met de ontzilting vrij goed geloopen is. De heer Smeding deelt ook nog enkele bijzonderheden mede over den Balgzandpolder, waar vrij matige ge wassen zijn verkregen, maar waar de opgespoten grond een paar jaar onverzorgd heeft gelegen en geen vol doende maatregelen voor ontwatering zijn genomen. Men houdt zich bezig met zoute-grond-onderzoek over 't algemeen, wat weer van groot belang is voor het in cul tuur brengen van grond hier. Spr. wijst er tenslotte op, dat voor de aangelegde proefvelden we hebben gehad een goeden winter (doorvriezen van den grond) een goede voorzomer, en ten 3e dat men er wel op heeft te letten, dat de proefvelden ln de vrij dichte nabijheid van de maalsloot liggen. Met het toekennen van de waarde aan de verkregen resultaten dlene men dit in 't oog te hou den. De bedoeling van den aanleg dezer proefvelden is, om meer inzicht te verkrijgen op de cultuur op de zoute gronden. Door den heer Sijp wordt gevraagd of het welwater in den Wieringermeerpolder zoet of zout zal zijn. De heer Smeding antwoordt, dat in den proefpolder 5 gram zout per liter werd gevonden, dus zout wa3 het niet. Door den Voorzitter wordt geinformeerd naar de duurte van gipsbemesting. De heer Smeding zegt, dat gips f 20 per 1000 Kg. kost en dus bij een middelmatig gebruik de kosten f 100 zul len zijn. Wel een tamelijk bedrag, maar als men door de gipsbemesting één of twee jaar eerder kan beginnen, is dat de gemaakte kosten wel waard. De Voorzitter dankt tenslotte den heer Smeding voor zijn uitvoerige toelichting. Bij de rondvraag geeft de heer van der Oord, Barsin- gerhorn, nog de wenschelijkheid te kennen om de zomer- vergadéring voortaan niet meer in den hooitijd te hou den, maar tusschen hooi- en oogsttijd of vroeger dan hooitijd. Het Bestuur zal hierop letten, maar met het oog op de Haagsche tentoonstelling en het bezoek aan den proef polder was het niet gewenscht deze vergadering nog later te houden. In zijn sluitingswoord brengt de Voorzitter nog dank aan de pers en aan do heeren Smeding en Waiboer, voor het aanwerven van nieuwe leden der vereeniging. Hierna sluiting.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5