De STUDIEBOEKEN voor Hoogere Burgerschool, Gymnasium, Handelsschool, Kweekscholen enz. enz. - Boekhandel v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Raad OudkarspeL ren* Ongeluk op het meer van Genève. Touring car in een ravijn gestort Opnieuw brand in het krankzinnigen- Mysterieuze ziekte onder de Londensche Gebouw ingestort in Polen. Een bende internalionale knoeiers aan het werk. De vacandereis van de Kon. Familie. „Hulp in Nood" te OudkarspeL worden zonder prljsverhooglng prompt en accuraat geleverd door mand «en hand uit om fcvfc touw veel1« maken, too- dat een man van bet schip aan iand moest springen. Aan boord van de „Citta dl Milano" bevonden clcb behalve do geredde Italianen ook drie Zweden, die aan do slede-expeditie op soek naar de „La tham" haddon deelgonomen. Toen de bemanning bemorkto dat de bezoekers van het schip door hot bovenlicht naar binnon keken, word dit haastig af gedekt. Van de geredden vertoonde zich niemand. Terstond na het neerlaten van do valreep werd een matroos met de bajonet op het geweer daarbij op post gezet, hetgeen algemeene verwondoring wekte. Hedenavond zullen de Italianen do roia voortzet ten met den Lofoton-spoorwog, die hun op Zweodach grondgebied 011 vorder Zuidwaarts zal hrongon. lir is een spoorwagon dicht bij de landingsplaats go- bracht, zoodat de Italianen slechts behoeven over te stappen. Het Italiaanscho vliogtutg „Marina I" ls gister avond uit Tromsö aangekomen met een doel van de y leden der Zweodsche expeditie, o.w do leider kapi tein Tornberg. De Zweedscho vliegers werdon door een dichte menigte mot geestdriftig gejuich begroet. Do „Marina I" zal heden naar Tromsö terugkeo- Dank aan de „Krassln". Naar uit Moskou gemeld wordt, 'heeft de kapitein van het Duitsche motorschip „Monte Cervantes" de bemanning van de „Krossiü" zijn dank betuigd voor de hulpverjeoning. De kapitein van de „Krassin" heeft daarop geant- woord', dat de plicht van een zeeman, is een zich In nood bevindend schip ter hulp te komen. De overlevenden der „Italia" uit Narvik vertrokken. Nobiie zag ar slecht uit» Waar is Mariano? Reuter verneemt uit Narvik, dat de overlevenden van de „Italia" den geheelen dag aan boord van de „Citta di Milano" (hebben doorgebracht; alleen de ka pitein ia aan land gegaan om met de autoriteiten een bespreking te hebben. Hedenavond zijn de overlevenden vertrokken. Zij gaan met een gewonen trein door Zweden, Een wa gon werd tot aan de kade gebracht, een loopbrug werd van de „Citta di Milano" naar den wagen uit gelegd on na hartelijk van de officieren cn de beman ning van de „Citta di Milano" afscheid te hebben ge nomen, gingen de overlevenden in den wagen. Allen .zagen er best uit, behalve Nobile, die blijk baar vermoeid was. Cecioni liep op krukken. Niemand zag, dat de gewonde Mariano in den wa gon werd .gebracht De groote menigte, die bijeen was, sloeg het ver- trek stilzwijgend gade. De ^Braganza* wil tot Frans Jozefland doordringen. Steun bij het onderzoek van de robbenvangers-booten. Het W. B. verneemt uit Koningsbaai, dat het stoomschip de „Braganza" de nasporingen naar de groepen van Alessandri en Amundsen in Oostelijke richting zal hervatten, zoodra de „Citta di Milano" uit Narvik is teruggekeerd. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat de „Braganza zal trachten om tot Frans Jozefsland door te drin gen. In Oslo is men, naar reeds gemeld werd, in des kundige kringen van meening, dat het doelloos is de !„Latham" ten Oosten van Spitsbergen te zoeken en «dat nasporingen langs de kust van Frans Jozefsland, jals gevolg van den toestand van het ijs, niet vóór mid den Augustus kunnen worden begonnen. De Noorsche robbenvangers-booten, die zich in die wateren bevinden, zullen zeker hun best doen om de öpsporingspogingen te steunen, vooral daar van parti culiere Zweedsche zijde een belooning van 10.000 kro nen is uitgeloofd voor het vinden van het lijk van Malmgren en van Noorsche zijde een «elfde beloo- ii'ing is uitgeloofd voor het vinden van de „Latham". Mariano achtergebleven in het zieken huis te Narvik. Het W.B. meldt uit Lulea, dat Mariano, naar de bladen mededeelen, niet met de overige leden van de bemanning der „Italia" uit Narvik is vertrokken, om dat hij nog te «wak is. Hij ligt nog in het ziekenhuis. VIER PEEBONEN VERDRONKEN. Naar uit Vevey gemeld wordt, lijn Woonsdag op het meer van Genève vier personen van achttien tot twin tig Jaar bij een boottocht verongelukt. De lijken der slachtoffers konden nog niet worden geborgen. EEN DOODE EN ZES ERNSTIG GEWONDEN. Naar telegrafrisch uit Parijs wordt meegedold, ls een touring car van don gewonen dienst dor Midi- spoorwegon tusscfoan Cormre en Banyuls-sur-Mer, departement Pyronóes Orientales, in een ravijn go- stort. Een der inzittenden werd gedood, zes andoren ernstig gewond. Bij het afdalen van oen atoilo hel ling verloor de chauffeur de macht over zijn stuur, mot het gevolg, dat het zware voortuig 15 moter om laag stortte in de droge bedding van oen rivier. EENIGE KRANKZINNIGEN OMGEKOMEN. Men meldt uit Brussel: Vrijdagmiddag om 5 uur is de overgebleven vleu gel van het krankzinnengesticht Ghislain te Gent eveneens door brand geheel vernield. In den loop van den avond was het vuur nog niet gebluscht, maar het heel gebouw ia reddeloos verloren. De meeste krankzinnigen, die zloh daar bevonden, kon den gered worden, maar eenigen onder hen, die bij het reddingswerk de hulpzame hand boden, worden vermist en zouden in den brand zijn omgekomen. Onder «ede had de uioUuesme verzekerd, dat stuik* niet het geval geweest was. Kunert, die bij een Fraa- sohe bank in betreklng was, werd eenlge weken gele den geconfronteerd met den procuratiehouder van daas bank. Desa bank, dia met een kapitaal van 0 a 10 mll- liocn francs werkte bevindt zich in liquidatie. De pro curatiehouder was door Kunert ersttg beschuldigd. Ku nert verzekerde 'echter inmmer mot dezen procuratie- houder te hebben onderhandeld en de curator van de bank, Oio de liquidatie leidde, heeft ook verklaard, dat de procuratiehouder onbetrouwbaar was. Voort* ver klaarde Kunert vroeger sterk geïnteresseerd te zijn ge weest in do Nederlandscho Grondcredlotbank; tlinna ia hij er maar in zooverre bij geinterosuoord, dat hU voor bopaaldo bedrogen borg ataiit en dat de door hem be stuurde Innlansbank tot do betrekking met de Grond» credletbank heeft geleid. MEER DAN 100 MAN AANGETAST. I DOODEN. Men meldifc uit Berlijn; Te Myslawitsj i» op eon terrein van hot abattoir ecu nieuw dertig meter lang gebouw met zes be tonnen zuilen van twaalf meter hoogte plotseling 1 ingestort,. Twee arbeiders werdon onder het puin .bedolven*; één hunner werd op slag gedood', do tweo- do stierf bij hot vervoer naar het ziokenhuia. Vier andere werdon zwaar gewond. Er heerscht onder het Londensch politiecorps een raadselachtige riekte. In een week tljds zijn meer dan honderd leden van het corps door de ziekte aangetast. Het eerst openbaarde de ziekte zich In Bowstreet, waar 42 politiemannen aan de ziekte ten prooi vielen, daarna deelde zij zich mede aan twee andere politiebureaux, in Hunter street en Notting HM, en Woensdag werd Harrowroad aangetast De medici hebben den aard der ziekte niet kunnen vaststellen, doch vermoed wordt dat men hier te doen heeft met een soort vergiftiging, ver oorzaakt door bultenlandsch pek, dat In de politlocan- tlnes wordt versterkt en ten gevolge van de warmte be dorven zou zijn. Scotland Yard heeft een onderzoek ge- lascht HAAR ZETEL TE AMSTERDAM? DE KONTNGIN EN PRINSES JULÏANA BEOEFE NEN DB SKI-SPORT TB FINSB. Naar het Nosk. Tel. Ag, uit Oslo mededeelt zullen de Koningin en de Prinses waarschijnlijk Maandag uit Finse vertrekken. De Prinses beoefent eiken dag de ski-sport, terwijl ook de Koningin gedurende haar verblijf te Finse akl-loopen heeft geleerd. Do Koningin maakte gisteren met haar gevolg een bergtocht Zij zal morgen een tocht ondernemen over de Hardanger- gletcher. De Koningin betuigde haar opgetogenheid over het begachtige landschap van Finse. «til» »lc »i« «Im» -»*• ->»* ketting worden beuoimd de heereu Zweed en W. Bibs- boer. Reserve S. Jonkor. Bestuursvoorstel. - Het bestuur stelt voor om geen vrouwelijke leden meer toe te laten. Het aantal bedraagt nu 8. Voor*, zegt dat er geen of weinig voreenlglngoa zijn die vrouwelijke leden toelaten, bovendien loert de praktijk dat er zeer weinig gebruik van wordt gemaakt Boven de 40 Jaar worden ze toch al niet toegelaten, ter wijl er de laatste 15 of 20 Jaar toch al geen vrouwelijk 1id ls bijgekomen. Zweed vindt dat al wordt er weinig gebruik van ge maakt, men er ook weinig last van beeft HIJ zou het voorstel niet willen behandelen op deze kleine verga dering, Voorzitter wil met plezier het voorstel tot de Jaarver gadering aanhouden. Het wordt dan op de convocatie geplaatst Door loting worden voor vrijstelling contributie aan gewezen de heeren K. Dekker on E. Sloovos. Rondvraag. De heer J. de Jong bespreekt oen kwes tie, waarbij een bestuurslid tegen een ziek Ud gezegd zou hebben: „we moesten Je maar beter vorklaren," ter wijl do dokter de patiënt nog in behandeling had. Hfl vindt dat dit te ver gaat. Voorzitter: Het maakt veel uit wie er ziek ls. Er zijn enkele loden die heel moeilijk te controleeren zijn. Wan neer dit geval echter zoo is, dan vindt Voorz. hot ook niet goed. Er wordt echter over het algemeen niet krap gecontroleerd. Enkele leden van het bestuur dringen er sterk op aan, namen te noemen. De heer De Jong verklaart, dat het is het bestuurslid de Geus, en bet lid Br&keboer. De heer de Geus spreekt het geval tegen en denkt aan «en verkeerde opvatting. Na nog eenlge discussies wordt besloten de heeren Brakeboer en de Jong op een bestuursvergadering uit te noodigen. Het bestuur had voordien aangedrongen om 'bierbij nog 8 leden toe te laten, de vergadering «telt echter het volle vertrouwen in het bestuur. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging ge sloten, Knoeierijen met oorlogsleenlngen» Deze dagen is in Duatschland een groot valuta- schandaal ontdekt, waaromtrent uit Berlijn het vol gende 'gemold wordt: De in verband met de knoeierijen met oorlogslee- ningen gearresteerde Woldow, was reeds sinds 1H jaar niet meer in dienst van Hugo Stinnes, maar vertoefde sinds dien in Nederland. Hij zou to Amster dam in verbinding hebben gestaan met een bende internationale knoeiers, die aldaar haar zetel heeft. De aangelegenheid van den bankier Kunert zou met die van Waldow niets te maken hebben. Kunert en Waldow kennen elkander nlot eens. Waldow, die vermoedde, dat hij door de politie werd gezocht, zou zich reeds vier wekon geleden ter beschikking van de autoriteiten hebben gesteld. De bankier Kunert, die mot vacentio in de bad plaats Westerland vertoeft, verklaarde aan eon mo dewerker van de Vossische Zeitung pas veertien da gen geleden don naam Stinnes te hebben vernomon in verband met de zaak van de oorlogslooningen. Men bad toen zijn secretaresse gevraagd of tus- schon hem en Hugo Stinnes betrokkingen hebben bestaan. De vereeniging „Hulp in Nood" hield j.1. Donderdag •en halfja&rlijkeche ledenvergadering, ten huize ven den heer O. Vla Aanwezig 28 leden. Voorzitter opent met een woord van welkom vindt, gezien de omstandigheden, de opkomst nogal vrij goed. alhoewel het aantal leden nog lang niet ls, zooals het moest wezen. De notulen worden goedgekeurd. Mededeellngen: Voorzitter spreekt zijn leedwezen uit over het ziek zijn van den bode en hoopt op spoedig herstel. Als vervanger heeft het bestuur aangesteld mej. wed. Dissel. De heer Bruin vraagt of mej. Dissel lid is, daar Bij liever had, dat het bestuur iemand uit de leden had genomen. Ook de voorzitter vindt hier wel wat voor te zeggen, al zou hij het nu zoo willen laten. Allen gaan verder met deze regeling accoord. Verder keelt voorzitter mede, dat het Bestuur voor de vrouwelijke leden een nieuwe regeling heeft vast gesteld. Op de jaarvergadering ls do ultkeerlng voor de leden verhoogd. De vrouwelijke leden betaalde de heele oontrlbutio, tegen halve ultkeerlng. Het Bestuur wil nu geven 8 weken heele ultkeerlng en 8 wekon halve. Er wordt gevraagd, waarom weduwen met min der toe moeten. Voorzitter: art 11 luidt 4 wekon heele, en 4 weken halve ultkeerlng; nu gesteld op 8 weken heele en 8 weken half. Wo hebben met de en kele vrouwen, die lid rijn, altijd al heel wat moeilijk heden gehad. De vereeniging is meer voor mannelijke kostwinnera De vrouwen worden er het liefst buiten gehouden. Het is een hard artikel, doch het kan niet anders. Aangaande de fedoratievergadering valt volgens voorzitter niet veel bijzonders mede te deelon. Door onze vereeniging is aangedrongen om de Koninklijke goed keuring op federatie te krijgen en om de afgescheiden vereeniglngen te bewegon, terug te komen. Het eerste werd niet veel voor gevoeld; het laatste «al gebeuron. Verder was or niet veel. Voorzitter vindt over het al gemeen de federatie nog wat zwak staan. Ingekomen was oen schrijven van het N.V.Z., aan gaande de in behandeling komende Ziektewet. In dit schrijven wordt geconstatoenf de moeilijkheid ora bij aanneming der wet de ziekenkas te laten erkennom Hierdoor wordt aangedrongon op aansluiting bij het NT V.Z., waardoor deze moeilijkheid wordt ondervangen. Voorzitter zegt, dat het zelfde schrijven op de fedo ratievergadering voor kennisgeving is aangenomen. Over het algomcon wordt er niet voor gevoeld, tot den bond terug te keeren. Op de vergadering gaan toch nog stemmen op voor den bond. Het schrijven wordt echter voor kennisgeving aangenomon. De rokonlng van den penningmeester is in orde be vonden. Hieruit blijkt, dat de ontvangen contributie t 11527.45 bedraagt. De uitgaven aan uitkeeringen f TOB. De totale uitgaven f 1045.41%, Ontvangsten f 1527.45, Saldo f 481.0%. Het totale saldo bodraagt nu f 0087.85. Er werden gedaan 08 uitkeeringen aan 20 personen met 494 ziektedagen. Voorzitter dankt den penningmees ter en constateert, trotsch het besluit voor de ver hoogde ultkeering, tooh eon goeden vooruitgang. Voor de commissie voor het nazien der volgende ra De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond te aèht uur, onder voo>z t+orarhap van den Edelacht- baren Heer A. J. Wijnveldt. Aanwezig waren alle leden uitgezonderd de heer C. Paarlberg. rx Opening. De Voorzitter heet alle leden, alsmede de pers, har telijk welkom aan dozo plaats. Hij deelt mede, dat van wethouder Paarlberg bericht van verhindering is ingekomen. Zooals de heoren wel bekond zal zijn, is de heer Paarlborg ongesteld; hij hoopt dat hij spoedig weer zijn zetel zal innemen om do belangen van do gemeente, waarvoor hij «ich steeds veel moeite heeft gegeven, wederom te behartigen. Als stemmingftcijfer wordt getrpkkon no. 5, zijnde de heer P. Groen. 1. Vaststelling notulen van de vorgadering van 22 Mei 1928. Deze worden «onder op- of aanmerkingen vastge steld. Mededeellngen. Do Voorzitter doet de navolgende medodoeüngen: van Gedeputeerde Staten zijn goedgekeurd terug ontvangen: a. raadsbesluit tot onderhandsohe verhuur van ge meentegrond aan H. Stenneberg; b. wijzigingsbegrooting dienstjaar 1927; c. wijzigingsbogrooting dienstjaar 1928; d. raadsbesluit tot hot aangaan van oen geldlas- nlng, groot f3200.—; 0. raadsbesluit tot verhoog! ng van de jaarwedde van den hulpkeunneegter van den vleeschkeurlngs- dlenet; f. mededeeiing van den Commissaris der Koningin, dat aan don burgemeester verlof ls* verleend van 7 tot en met 23 Juni 1928; g. medédeellng van den directeur van den Rijks dienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, dat hij accoord gaat mot den Inhoud van ver ordening en instructie voor hot correspondentschap en van de samenstelling van do commissie, met be langstelling kennis heeft genomen; h. dankbetuiging van den hulpkeurmeMter van den Vlooschkeuringsdienst voor verhooging zij nor jaarwedde; 1. bericht van aanneming van benoeming van de leden der commissie van toezicht op het correspon dentschap der arbeidsbemiddeling. Ingekomen slakken. De Voorzitter zegt, dat de volgende stukken zijn in gekomen:

Schager Courant | 1928 | | pagina 14