er Courant itaad St. Maarten. RONDOM DE GROENE TAFEL. Tweede Blad. Uit onze Omgeving. HARENKARSPEL. SÏNT MAARTEN. ANNA PAUL0WNA. Dinsdag 21 Augustus 1928. 71ste Jaargang. No. 8308. Vergadering op Zaterdag 18 Augustus 1928, des 0 eorgens 10 uur. 11 Voorzitter de heer A. Klerk, Burgemeester, tevens B iecretaris. ^Aanwezig alle leden, behalve de heer Brak. N'a opening der vergadering met een hartelijk wel- ,m deelt voorzitter mee, dat de hoer Brak afwezig I wegens ongesteldheid. HIJ uit den wensch, dat hij reer spoedig hersteld moge zijn. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. Van God. Staten is bericht ingekomen, dat de Iksuitkeering bedraagt f2064.22, De wijziging be- .'ootingen 1927 en 1928 zijn door God. Staten goed- !ek6U'd" Waterleiding R«p|e. Er is thans een schrijven ingekomen van het Prov. Waterleiding Bedrijf, dat de aanleg van de water leiding in het Rijpje zal moeten kosten f15000. Aan rater wordt ontvangen f580, dat is 38 van de koe- en, zoodat nog f7000 wordt tekortgekomen. Als dit jedrag wordt bijgepast, kan het Rijpje water krijgen. Voorzitter stelt voor, het maar voor kennisgeving aan te nemen, daar er op deze wijze toch niemen- i dal van komen kan. De heer Glas uit zijn bevreemding over zulk een f beslissing. Als men de verslagen leest van de Prov. - Staten, dan is het of men heel Noordholland van Iwater wil voorzien en wat moet er op deze wijze van berecht komen? Als men wil afwachten dat ook de andere 62 gedekt is, komt het er nooit. Voorzitter meent ook, dat het zoo nooit tot stand komt, want noch door bijhouwen, noch door het op voeren van het gemiddeld gebruik komt men tot folie rentabiliteit. De heer Glas wijst ook nog op een school die daar 8 en waarvoor goed water noodig is. De heer Stoop vraagt zich af, welke rente en1 af schrijving men toepast bij het Waterleidingbedrijf, om bij f 580 ontvangst aan water nog 62 ongedekt te hebben. Op deze wijze is er nog over geen 25 jaar aan te denken en spr. meent, dat het geen ruim standpunt is om alleen de rendeerende deelen te nemen. In hooger beroep. De kinderen van Nic. Mulder aan de Grootven zul len, volgens raadsbesluit 50 cent per maand1 ver- jgoeding ontvangen voor de onkosten om hen naar 'school te vervoeren (zij wonen te ver af), mits dit niet per schuit geschiedt, daar dan de afstand min- j der ie dan door de wet geëischt. De heer Mulder gaat met deze tegenvoorwaarde niet accoord en is in beroep gegaan bij GecL Staten. Hierover is echter nog niets bekend. Kasverificatie en nog wat. Bij de laatste kasverificatie was in.kas en moest zijn f3670.53. Meegedeeld is, dat door het rijk aan inkomsten belasting der gemeente een voorschot zal worden i verleend van f 15000, in 10 termijnen te betalen, dit was vorig jaar f 1300, dus de belastingopbrengst zal dit jaar wel hooger zijn. De openbare school te Eenigenburg. 1 Voorzitter zegt, dat Ged. Staten, zooals bekend, hebben besloten de openbare school te Eenigenburg «net op te heffen. H.et aantal kinderen is gestegen <an 14 op 17. Maar nu is bericht ontvangen, dat de Hoofdinspecteur van onderwijs tegen deze beslissing van Ged. Staten in beroep is gegaan. B. en W. is ge vraagd of zij nog opmerkingen hadden te maken te gen dit beroep. Zij hebben dat gedaan en tot nu is er nog niets van gehoord. Eenige verslagen. Is ingekomen een verslag der Noorderstoomtram; van de vereeniging tot zedelijke verbetering van ge vangenen; van het P.E.N.; van den toestand der provincie Noordholland; van de vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten; van den Warendienst, waarbij een uittreksel van de gemeente St. Maarten alleen, Al deze verslagen liggen ter inzage. Een dankbetuiging is ingekomen voor de f 10 sub sidie gegeven voor de bevordering der cultureel© en economische belangen van ons land, ter gelegenheid der Olympiade. Meegedeeld wordt, dat de eindrekening van de school aan de Stroet er nu is, hl. f20085.43, de be grooting was f20257.50. Voorzitter deelt mee, dat het plan was om te Scha- gen een applicatiecursus te geven voor het onder wijs van het vak lichamelijke oefeningen, dat 1930 op de scholen wordt ingevoerd. De onkosten zouden zijn f1000, door de gemeente per deelnemer te be talen. Aan de onderwijzers in deze gemeente is ge vraagd of zij wenschten deel te nemen. Er was er één die wenschte deel te nemen, ofschoon deze nog jbezwaren had. Ook de schoolbesturen aan Rijpje en Stroet deelden mee, dat er niet aan zou worden ïelgenomen. B. en W. hebben nu besloten, geen voorstellen !aanhangig te maken, om mee te doen. Het wordt goedgevonden om het maar eens af te wachten. Het P.E.N. doet eenige mededeelingen over het verbruik van electrischen stroom in de gemeente St. Maarten in het jaar 1927. De gemiddelde prijs bij vastrechttarief was 28.16 cent, bij enkel tarief 35 ct. Er is verbruikt ongeveer 136 K.W.U. per aangeslo tene, dit getal was 117. Meegedeeld wordt, dat voor de geldleening zijn uitgeloot no. 26 en 34 f 500 en no. 4 k f300. De Dijkparken zijn nu allen verhuurd, te zamen voor f1505, dit was vorig jaar f1481. De heer J. van Schoorl te Valkoog vestigt de aan dacht op zijn naar de eisohen d©3 tijds ingericht café met het oog als straks een vergunning kan worden uitgereikt. Voorzitter zegt, dat dit stuk is gericht ook aau den Raad, maar alleen behoort tot de competentie van B. en W. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen op net raadsbesluit, bepalende het vermenigvuldi- gingscijfer op 2. BIJ de begrooting. iïnkele subsidie-aanvragen zijn ingekomen voor de politieschool te Hilversum; voor de gymnastiekver- voor <*e malariabestrijding. Verder vraagt de veldwachter om zijn salaris als Dode op te heffen en bij dat van den veldwachter te voegen. Hiij zal dan het bodenschap gratis vervul- vraagt dit, omdat hij op 55-jarigen leeftijd uittrekken kan als gemeenteveldwachter en ook een «rooter pensioengrondslag als zoodanig dan kan ueooen. Als gemeentebode kan hij pas pensioen jaar °P ^ari'®en loef tijd, als veldwachter op den1 t^lfandeld00^611 zullen ^e,8roo^n^ wor' iJP® ^aa,d heeft indertijd besloten om f 500 rente- e aandeelen te nemen van het Veilingsgebouw te Warmenhuizen. Voorgesteld wordt hiervoor .een geldleening aan te gaan met 10 jaar af te lossen, tegen een rente van hoogstens 5 Allen voor. Voor het Schoorlsche rijwielpad wordt een bij drage gevraagd, maar algemeen is de Raad hier niet voor. Op de gomeenterekoning van 1920 hebben Ged. Staten nog een paar kleine aanmerkingen. Mot al- gemeone stemmen wordt besloten, daaraan te vol doen, waardoor hot saldo met f 01.26 wordt gewijzigd. De rekeningen van Gemeente en Armbt- stuur. De rekening van het Algem. Armbestuur sluit met een onvangst van f 13837.23 en uitgaaf van f 16744.83, dus een nadeelig saldo van f2307.60. Dit nadeelig saldo was vorig jaar f2886.29, dus is men met een kleine f600 vooruitgegaan. De gemeenterekening had een ontvangst op den gewonen dienst van f48305.66, een uitgaaf van f46069.55, dus een batig saldo van f2236.11. Het ba tig saldo op den kapitaalsdienst was f48.55. Voor zitter zegt, dat dit geen slechte uitkomst is. De heeren K. Wit en Blom hebben al deze reke ningen nagezien en in volkomen orde bevonden, zoo dat de Raad ze goedkeurt. Voorzitter brengt dank aan de commissie en aan den administrateur van het Armbestuur en nog in 't bijzonder aan den gemeente-ontvanger voor hun accurate en keurige administratie. De begrootingen. Aangeboden worden de begrootingen van Armbe stuur en Gemeente. De eerste sluit met een vermoe delijk nadeelig saldo van f 1250, met een subsidie der gemeente van f2400. De gemeentebegrooting heeft een vermoedelijke ontvangst en uitgaaf van f42693.26, een onvoorzien van f374.62. De inkomstenbelasting wordt begroot op f17000, tegen f17600 vorig jaar. De rondvraag levert niets op, zoodat sluiting volgt. mog»l$k ertdlet U fcemea, wijl de Ysrteniglng daa veel voordeellger kan w«rk«n. Wat de uitgetreden leden betreft, deze «ljn hun verplichtingen nagekomen. Wie daar uit eigen beweging niet toe overgingen, zijn daar gerechtelijk toe gedwongen. Uit de winst- en verlies rekening blijkt, dat in 't afgeloopen boekjaar een netto winst is gemaakt van ruim 4000 gulden. Met de winst van het vorige jaar wordt dat tezamen f 6954.03%, Do winst van 2 Jaar geleden had men onder de ledGn verdeeld, naar verhouding der afname, Hot doel eener coöperatie is eohter niet bepaald, om winBt te maken, a zoo gewd «n eoo voordeel!# mogelijk giw> menlijk lnkoopen te doen. Besloten wordt daarom, de winst over de 2 laatste Jaar niet geheel te verenen, maar daarvan 3000 gulden te reserveeren voor ï~:t Centraal Bureau. Na eenige bespreking wordt verder besloten, cm niet afnemende leden te royeeren, waar bij ze als ulttreêgeld 100 gulden hebben te betalen. Doen zij dit niet, dan zullen z0 gerechtelijk gedwongen worden, hun verpllohtlngen Jegens de vereeniging na te komen. De heer D. Blaauboer vraagt, of er ook nog nieuwe IE DIRKSHORN. Vergadering van de commissie voor het Zangconcours, benevens feestelijkheden op 8, 9 en 10 September aa., onder leiding van den heer G. Schoorl, ten huize van den heer D. Bruin. Openbaarde zich de laatste dagen onder de burgerij eenige ongerustheid aangaande den voortgang der voor bereidselen voor het concours, op deze vergadering van het geheele comité bleek wel, dat voor die ongerust heid geen grond bestond. Het kleine comité had n.1. onder leiding van den voort varenden voorzitter en den ijverigen secretaris en dito penningmeester reeds verschillende maatregelen getrof fen, andere goed voorbereid, zoodat slechts de com missie in haar geheel had te sanetioneeren, om alle» uitstekend voor mekaar te doen komen. Bij de opening der vergadering verwelkomt de voor zitter in het bizonder den burgemeester en de pers. Even later kan ook nog worden begroet de heer Hovenier, directeur van „Excelsior." De secretaris, de heer S. J. de Vries, leest de notulen der vorige vergadering, welke worden goedgekeurd. Voorzitter deelt nu mede, dat is gehuurd van den heer Benema een tent met inventaris. Het buffet daarin is verpacht aan den heer T. IJff. De heer C. Dam levert thans in een teekening met begrooting van onkosten voor het in orde brengen van het feestterrein. Uit een en ander bleek ons, dat een flink en gezellig ingericht terrein zal worden verkregen met fraaie poort aan den ingang, welke des avonds zal worden verlicht. In de begrooting, door den heer J. Smit ingediend, wordt een bedrag van f 2450 aan ikkomsten en uit gaven geraamd. Het bedrag voor de prijzen van het concours is geheel geschonken door gemeentebestuur, vereenigingen en particulieren. 'De prijzen-commissie kan zeer mooie prijzen beschikbaar stellen. De burgemeester deelt de vergadering mee, dat het Gemeentebestuur, het Hoofdbestuur en de deelnemende Vereenigingen officieel zal ontvangen. (Applaus.) Voorts wil de burgemeester ook ln andere opzichten gaarne meewerken om het concours goed te doen sla gen. Voor de kinder- en volksspelen op Maandag zijn ver schillende subscommissiën benoemd, terwijl de com missie voor het gemaskerd bal reeds vrij wat voorbe reidend werk heeft verricht. De zaak is dus al weder goed in elkander gezet, en we twijfelen dan ook niet, of bij gunstig weer zal te Dirkshorn prettig en gezellig worden feestgevierd. Zaterdagavond passeerde alhier een auto, welke op een gegeven oogenblik een defect aan het licht kreeg met gevolg, dat de auto te water geraakte met 4 passagiers. Dit geval liep gelukkig goed af, doch de auto kon eerst Zondagmorgen uit het water gelicht wor den, zoodat de toeristen voor den nacht een goed on derkomen moesten zoeken. VALKKOOG. Zaterdag j.1. hebben enkele Ingezetenen van Valkkoog en Groenveld een bijeenkomst gehad in het café „de j Driehoek" om, ook net als meerdere plaatsen, met onze a-s. kermis eenige Volksspelen te houden. I (Het resultaat was, dat er besloten werd om 's Maan dags voor de schoolkinderen en voor de jongens en I meisjes van 14 tot en met 10 jaar onderlinge wedstrij den te houden om prijsjes enz.. Voor deze te houden wedstrijden zal een lijst ter teekening bij de lngeze- I tenen rondgaan. Verder zijn er Dinsdags wedstrijden voor dames en heeren. Wat er uitgevoerd zal worden, wordt ln den I loop van de week bekend gemaakt Ter zelfder tijd werd er meteen een bestuur geko- i zen en wel: Jn. Boontjes, voorzitter, R. Brouwer, pen ningmeester en K- Wit Dz., secretaris. Onze plaatsgenoot, de heer Joh. Pennekamp, behaal de j.1. Zondag op de atletiekwedstrijden te Alkmaar, het Kampioenschap van den NJELAJ3. over 800 M. hard loop. Zijn broer, Jan Pennekamp, behaalde in de 5000 M. een derden prijs. BREEZAND. Zaterdagavond 18 Augustus hield de Coöperatieve Land- en Tuinbouw-aankoopvereenlging een algemeene vergadering in de zaal van den heer Jb. Borst De voorzitter, de heer K. Daalder, heette de aanwezi gen welkom, waarna de secretaris, de heer C. Schil derman, de notulen leest, welke zonder op- of aaa- i merkingen worden goedgekeurd. j Op een vraag omtrent den nieuwen motor wordt ge- antwoord, dat deze uitstekend voldoet Verder wordt medegedeeld, dat bij volledige contante betaling do vereeniging zich 50 gulden zou kunnen bevoordeelen, waarom eenige bestuursleden besloten, dit bedrag voor te schieten tegen slechts 5 pet Deze handelwijze is de coöperatie dus zeer ten goede gekomen, j Hierna leest de secretaris het schriftelijk rapport voor, dat door den accountant Oosterbeek is uitge- I bracht en waarin deze verklaart, de boekhouding in de beste orde te hebben bevonden. Vervolgens wordt de balans, met winst- en verliesrekening voorgelezen, 1 waaruit blijkt, dat de coöperatie er steeds gezonder begint vóór te staan. Niettemin drukt het Bestuur de leden op 't hart, om bij hun lnkoopen liefst zoo kort Het besluit van onzen Raad om voor den Gasdi- recteur een nieuwe woning te bouwen is in onze gemeente en daarbuiten met bevreemding ontvan gen en van het noodige, niet altijd steeds vriende lijk commentaar voorzien. Nog versch ligt in ieders geheugen al datgene wat in de gaswereld zoo'n roering en beweging heeft ge maakt en dat ook in onze gemeente heel wat stof heeft opgejaagd ook in onzen Raad. Ook daar is de staf gebroken over den „handel" van onzen gas- directeur en hem een „boete-betaling" opgelegd van idem-zooveel per jaar, opdat het teveel genotene weer in de gemeentekas zou terugvloeien. En nu vlakdaarop het raadsbesluit om voor de zen zelfden ambtenaar te bouwen een nieuw huis zeker als belooning voor bewezen diensten, luidt het algemeen oordeel. Te meer wekt dit besluit de bevreemding, omdat, al mag het tegenwoordig ,gas- huis" niet modern zijn, bet nog heel geschikt is voor bewoning. Dit laatste wordt duidelijk genoeg ge ïllustreerd doordat de buurman en bewoner van het tweelinghuis, direct gegadigd was voor den koop van dit directeurshuis, omdat het beter is dan het door hem bewoonde, dat hij! indertijd voor een hoo ger prijs van de hand 'heeft gedaan en thans huurt. En geen wonder is het, dat, toen bekend werd, dat onze Raad zoo met duizenden strooide, en dat de gasfabriek zóó lucratief ging, dat het nieuwe huis zoo maar kon worden betaald, dat de burgerij sprak over gasprijsverlaging en in de Middenstands- vereeniging dit idéé in een voorstel werd belichaamd en daar met algemeene stemmen werd aangenomen. En ziet, jl. Vrijdagavond was dit verzoek de hoofd schotel van het edelachtbaar festijn dat gegeven werd. Gasprijsverlaging, men zou zoo zeggen, nadat men wethouder Schoorl in de vorige zitting zoo had hoo- ren „ophakkeü" over den rooskleurigen toestand onzer fabriek, dat er tenminste van den kant van B. en W. geen vuiltje aan de lucht zou zijn. Maar dat pakte heel anders uit. Zelfs een scherp afwij zend advies en sprak het college van onvoorzich tige politiek als daartoe werd overgegaan. Men kreeg een berekening met een winstcijfer van f 2711.84)4 over het jaar 1927, dat een gasprijsver- mindering van 1 cent, dus van f3252, niet gedoogde, enz. enz. Ja, zoo op het eerste gezicht zag dat er nogal don ker uit en men vroeg zich onwillekeurig af: hoe kwam Wethouder Schoorl dan toch de vorige maal aan zulk een optimistische beschouwing, zoozeer dat hij met zijn afschrijvingen aanstonds bijna geen raad meer weet, omdat er behalve op de ovens, niet meer af te schrijven was. Maar je moet zeker accountant zijn om zóó met cijfers te kunnen werken 't bleek alras dat dit winstcijfer van f 2711.84% niet juist was. Men had maar eventjes f4000, die reeds aan de gemeente, in den vorm van recognitie, waren uitgekeerd, huiten beschouwing gelaten; en ook bij de berekening van de winst over 1928, dat het uit te keeren bedrag aan de gemeente niet f4000 zou bedragen, doch slechts f2600, dus alweer een verschil van f1400. En zoo kwam het, dat de heel© 'berekening van ons college van B. en W. met een paar enkele woorden van de sokken was te redeneeren en duidelijk bleek, dat de 1 cent gasprijsverlaging zelfs zeer gemakkelijk kon. Zoo gemakkelijk, dat, zooals de heer De Vries, die hier zijn mede-Vrijzinnig-Democratische wethouders den das om deed, nog wel een aangename verras sing voor de toekomst beloofde, wat de bedrijfs winsten betrof. En wij zijn dat volkomen met hem eens. Wg.nt als wij in oogenschouw houden dat over 1927 en 1928 nog uitkeeringen van f4000 en f2600 uit het gasbe drijf aan de gemeente zijn gegeven en dit voor 1929 niet meer zal behoeven, spreekt het vanzelf dat als er geen gekke dingen gebeuren, het bedrijf over 1929 nog betere finantieele uitkomsten zal moeten geven, en er voldoende voor reserve voor eventueele vernieuwingen kan worden gezorgd. Is dan die recognitie voor 1929 aan de gemeente kas niet meer noodig? Kan de gemeentebegrooting dat cijfer dan missen? O.i. zeer geschikt. Als wij de begrooting van 1927 en 1929 eens tegen over elkaar stellen, dan zien wij dat de begrootin^ van 1927 begon met een nadeelig saldo van f 13809.18 j terwijl de begrooting van 1929 zal kunnen beginnen 1 met een voordeelig saldo van f884.04, een verschil dus ten goede van f 14693.22/4. Wij zullen hiervan aftrekken de voordeelen die het jaar 1927 gehad heeft van gasbedrijf en electriciteitsbedrijf, tezamen f4000, f100 en f 1571.65% f 5671.65%. En dan blijft er voor de begrooting 1929 zonder eenige recognitie uit die bedrijven, nog een voordeeliger positie van ruim f 9000.een bedrag van zoo groote beteekenis op een begrooting van een gemeente als de onze, dat finan tieele hulp vanuit de bedrijven niet meer noodig is. Wij herinneren ons nog goed dat deze hulp alleen is verstrekt geworden om al te sterke belastingver- hooging te voorkomen en dat bijv. bij de be3prekin- gen der begrooting van 1928 wethouder Schoorl, als woordvoerder van B. en W., die toen een recognitie voorstelden uit het gasbedrijf van f2600 en uit het electriciteitsbedrijf van f1500, aldus redeneerde: Ik 1 ben geen bewonderaar van recognitiën en dit jaar I zijn deze bedragen op de begrooting gebracht, om dat anders de belastingschroef nog meer zou moeten worden aangedraaid. Spr. ziet in deze recognitie niets anders dan belasting op de gasverbruikers en daarom zal bet, hoopt hij, dit Jaar voor het laatst zijn. 1 Wij hadden mogen verwachten, dat iemand die zich namens B. en W. zóó durft uitdrukken, thans dat woord in toepassing had gebracht, door, nu hij wist dat gasprijsverlaging mogelijk was, dit ook j te bevorderen. Of kwam de drang daartoe misschien uit den wet houder tegenwoordig niet sympathieken hoek? Wij stellen deze vraag, omdat uit een electriciteitsbedrijf, dat dezelfde winstcijfers over b.v. 1927 geeft, ongeveer als het gasbedrijf, maar op een heel wat zwakkere finantieele basis stELat, door de schuldenlast die er nog op drukt en de uitbreidingen die het nog vraagt, op voorstel van B. en W. wel een verlaging van den K.W.U.-prijs was te halen. Ja het is eenmaal een oud spreekwoord: het scheelt veel in het leven, wie er poep zegt. Maar welke motieven B. en W. ook mogen heb ben gebracht tot hun advies, misleidend bleef het en het verbaast ons wel, dat hierover in den Raad geen harder woorden van afkeuring zijn gesproken. Als een college tot zulke middelen zijn toevlucht moet nemen, om door zoogenaamde handigheidjes zijn zin te krijgen, dan begeeft men zich op een heel gevaarlijk terrein en dergelijke praktijken straffen zoo spoedig zich zelf, in dezen zin, dat het ver trouwen weg raakt en men aly .leidend" college van B. en W. wordt het „lijdend" college. Deze laatste raadszitting heeft daarvan al een heel duidelijk bewijs geleverd. Het voorstel van B. en W. om geen gasprijsverlaging te geven, werd afgewezen met den heelen Raad tegen. Een sprekender demon stratie, dat het vertrouwen in de becijferingen van het college en van den wethouder, die zichzelf zoo gaarne als de deskundige van dat college aandient, totaal weg was, kan moeilijker gegeven worden, fin als men dan geen betere verdediging van eigen standpunt kan geven, dan wat gepraat in de ruimte, dan spreekt het vanzelf, dat men aanmerkingen hooren moet, als: U is bezig uw draai te nemen. Het klonk niet vriendelijk, maar ditmaal volkomen verdiend. De Raad was gelukkig bij dit agendapunt ge heel zichzelf. Mede ai. een gevolg van het feit, dat er ditmaal door de „zes van de meerderheid" geen fractievergadering was gehouden. Wij hebben er al eens meer op gewezen, hoe gevaarlijk wij deze frac tiebijeenkomsten van een uit-nood-ge'boren-meer- derheid vinden. Men vergadert zoogenaamd zoo kameraadschappelijk, men zegt in die onder-onsjea zoo gauw dingen die men in een openbare vergade ring niet gaarne zou durven herhalen en voor zijn rekening nemen. Men wiegt op deze wijze de weder- zijdsche critiek in slaap, men is zoo graag geneigd om van beide kanten wat water in den wijn te doen en de gevolgen, de nadeelen in vele gevallen blijven niet uit. Wij voor ons geven de voorkeur aan een behan deling vrij van die zoogenaamde „vriendschappelijke overwegingen", die de zelfstandigheid van de verte genwoordigers van deze of gene partij, die ter wille van den lieven vrede maar mee gaan, aantasten en tenslotte van een principieel© behandeling van zaken geen sprake meer is. Wij kregen in deze zitting nog andere „gas-zaken", n.L in de eerste plaats het verkoopen van het oude huis van den gasdirecteur. B. en W. hadden dezen verkoop ter afwikkeling in handen gekregen, hadden een bod gehad van f 3000. en waren toen zóó voldaan, dat ze het al lang welle tjes vonden en van verdere pogingen om meer te krij gen, maar afzagen. Van eenige publicatie van den verkoop was geen sprake en zoo kwam hun voorstel in den Raad. En, daar hadt je de poppen aan het dansen, want het raadslid-makelaar Gorter had een hooger bod en deze bracht dat ter tafel. En nu wil len wij gaarne met nadruk zeggen, dat wij het beter hadden gevonden als de heer Gorter dit bod aan B. en W. had meegedeeld, maar dat neemt niet weg, dat op deze wijze toch zeer duidelijk werd uitgesproken, dat B. en W. in deze al zeer laks en gemakzuchtig waren geweest. En nu dat bod van die f 100, al was dat dan niet gekomen op een B. en W. welgevallige wijze, er eenmaal was, nu bracht het finantieel be lang der gemeente toch mee, daar alle aandacht aan te wijden en niet het gemeentebelang op te offeren aan eigen gepikeerdheid, zoo ver zelfs, dat de wet houders botweg stemden tegen het voorstel van hun partijgenoot De Vries, die hen nog heel vriendschap pelijk een reddingsplankje toestak om hun-figuur te redden. Enlin, de kwestie wordt nu verder uitgewerkt, door een nieuwe gelegenheid te scheppen tot het inzenden van hooger aanbiedingen. Maar o.i. was een publieke verkoopinig de aangewezen weg geweest, van den be ginne af. En nog meer last bracht de aanbesteding van het nieuwe huis voor den gasdirecteur. Er was publieke aanbesteding geweest en deze had tot uitslag, dat f 450 boven de begrooting het laagste inschrijvingsbe drag was. En nu was het raadslid Bakker zei dat tenminste onomwonden er wat opgelegd, m.a.w. al de inschrijvers zoud'en een zeker bedrag voor hun „tijdverlies en moeite" genieten, zooals dat in de aan nemerswereld 'heet Dat was de reden dat het werk niet kon worden gemaakt voor het begrootingsbedrag. En nu zou men zoo meenen, dat B. en W., nadat zij deze onder vinding hadden opgedaan, zich hadden losgemaakt van deze mislukte aanbesteding en het laken hadden stuk gesneden tusschen zich en deze negen inschrij vers, of tenminste hadden gepoogd iets te doen om een eind te maken aan deze praktijk. Wij zien eohter juist het tegenovergestelde, n.1.: het voorstel om het werk aan den laagsten inschrijver, f 450 boven do (begrooting, te gunnen en dus een totale 'miskenning van htm eigen deskundige en diens be- grootingscijfer. Maar 'het zou nog erger worden. Een vakman uit onze gemeente had nog een nader aanbod ingezonden en verklaarde zich bereid om nog eyen beneden het begrootingscijfer het werk te maken. Dit schrijven bij B. en W. ingekomen, wordt niet in den Raad gebracht, wordt verzwegen en B. en W. zouden, als de heer Bakker niet tusschenheiden geko men was, dus den Raad een beslissing hebben laten nemen, die de gemeente f 450 had kunnen kosten.. Men onthield den Raad een stuk, waarop dat col lege volkomen 'het recht had kennis van te nemen, alleen onder het motief, omdat het op zoo eigen aardige manier was ingekomen en men de publieke aanbesteding niet kon loslaten. Wij zullen volstrekt niet zeggen, dat B. en W. maar zonder meer hadden moeten voorstellen om het werk nfl.r> den later ingekomen inschrijver te gunnen, daar voor ontbraken b.v. de borgen, enz., maar toch had den B. en W. dit ibehooren te doen: aanhouden van de kwestie, nadat mededeeling van het ingekomen schrijven was gedaan, opdat allen, zoowel B. en W. als raadscollege, met volkomen kennis van zaken een oor deel zouden kunnen uitspreken en een beslissing ne men. Nog eens: wij bewonderen zulk soort praktijken niet, als door JB. en W. ditmaal in toepassing zijn gebracht, niet overeen te brengen als ze o.i. zijn met de waardig heid van een college van B. en W. en de te eischen be trouwbaarheid. Maar ook practisch gesproken, begrij pen wij niet hoe een college, dat even te voren (helaas f 100 beknibbeld had op de winkelweekfeesten, omdat er op de kleintjes moet worden gepast), zoo maar f 100 en f 450 over den balk wil gooien, omdatja, om dat de heeren nu eenmaal hun zin wilden doorzetten, het gaat dan hoe het gaat! Wij hopen dat het leergeld dat in deze zitting Is betaald, in den vorm, van een volkomen echec over de geiheele linie, ons college van B. en W. zal terug brengen van de dwalingen huns weegs.

Schager Courant | 1928 | | pagina 5