Alieicn Nims- Adminiit- LaiiMii. Tutti Frutti. Hypotheek op Landerijen a 4'|, °|0 rente. „Sursum Corda" Zaterdag 25 Augustus 1928. 71ste Jaargairag No. 8311. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. PROVINCIAAL WATERLEIDINGSBEDRIJF NOORD-HOLLAND. Gemengd Nieuws. Het anti-oorlogsverdrag van Kellogg. Bij Scheren Boom- en Bloemkweekerij te Schoorl. PU ROL P* van Bodegraven. Probeert het eens ÏZH U niet ZeteSuf" SCHAEER COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentlën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.05. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bowijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN, ENKELE MEDEDEELINGEN UIT HET JAAR VERSLAG OVER 1927. Aan bet verslag over 1928 van het P. W. N. ontlee- nen wij, dat de algemeene gang van zaiken in 1927 ((achtste boekjaar) wederom tot tevredenheid mag stemmen. Weliswaar gelukte het nog niet, alle Noordhollandsche gemeenten, die voor opneming in het verzorgingsgebied in aanmerking komen, tot aansluiting te bewegen, maar van de vier, die bij het einde van het vorige boekjaar nog oveige- bleven waren, hebben er in den loop van 1JI27 zich nog twee bekeerd, terwijl één der gemeenten, welke tot dusver een eigen distributie-bedrijf beheerd bad, n.1. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, dat bedrijf aan de Provincie overdeed. De uitbreiding van bet buizennet, hoewel mede als gevolg van den ver deren uitleg van het net in reeds aangesloten ge meenten nog belangrijk (112 K.M.), bleef dan ook aanmerkelijk achter bij dat in 1926 (302 K.M.). De waterwinplaatsen konden de benoodigde hoe veelheid water, (hoewel als gevolg van de meerdere aansluitingen belangrijk meer dan in het vorige jaar), volop leveren. Trouwens, de natte zomer van 1927 maakte, dat de gewone klimatologische factor, die tot verhooging van bet waterverbruik aanleiding geeft, weinig of geen invloed bad. Het boogst merkwaardige verschijnsel deed' zich dan ook voor, dat de maxi male belasting der waterwinplaats te Bergen en bij Wijk aan Zee tijdens de periode van strenge vorst in het einde van December viel, zoodat thans bij dit bedrijf de uitwerking van de groote koude die van de warmte overtrof. Hinderlijke storingen in de waterleiding hadden niet, plaats. Waar deze tengevolge van reparatie of van voorzieningen aan bet buizennet moest worden onderbroken, werd steeds vooraf daarvan aan de be trokken afnemers kennis gegeven. Als gevolg van het feit, dat, in bet belang der be volking, reeds met de waterleiding begonnen was, vóórdat de torens, die in bet gebied den druk moesten regelen en opvoeren, voltooid waren, was bier en daar (Uithoorn, Wieringen), althans gedurende en kele uren van het etmaal, de druk nog niet wat hij wezen moest, doch dit was den betrokken autoritei ten vooraf bekend gemaakt. Ernstige hinderlijke ge volgen beeft deze tijdelijke toestand voor bet publiek niet gehad. De aansluitingen. Het verloop der aansluiting in de reed3 aange sloten gemeenten gaf, op enkele uitzonderingen na, reden tot tevredenheid. Aan vier gemeenten, in het vorige jaarverslag ge noemd, nl. Ankeveen, Beverwijk, Noordsoharwouda en Zluidscharwoudo, waarin het practisch bereik bare aantal aansluitingen was verkregen, kunnen over 1927 nog 13 worden toegevoegd, nl. Alkmaar, Koog aan de Zaan, Krommenie, Wormerveer, Zaan dam, Kortenhoef, Bennebroek, Purmerend, Broek op Langend ij k, Schagen, Petten, Haarl- lemmerliede en Spaarnwoude (overgenomen in 1927) en Uithoorn. In 31 van de overige gemeenten werd het aanslui tingspercentage tot 90 en daarboven opgevoerd. Te leurstellend daarentegen is de gang van «zaken in de gemieenten Heemskerk en Zwaag. Op 31 Dec. 1927 waren in het toenmalig verzor gingsgebied aanwezig 77.075 (v. j. 72.968) aansluit- plichtige perceelen. Daarvan waren er op dat tijd stip aangesloten 64.936 (v. j. 58.956), zijnde rond 84 (v. j. 80# Bovendien waren toen 2.683 fv. j. 2.089) niet aansluitplichtige perceelen aangesloten. Het aantal aansluitingen steeg van 61.045 tot 67.619,, dus met 6.574. Hiet aantal op 31 Dec. 1927 aan het lei dingnet aangesloten zuivelfabrieken bedroeg 85 tegen 7Ï in het vorige jaar. Slechts twee gemeenten (op het vasteland van Noord-Holland gelegen), nL Warder en Katwoude, zijn thans nog niet aan het leidingnet aangesloten. De stand van zaken is thans als volgt: Noord- j Holland telt 127 gemeenten, waarvan op de eilan- den 5 en dus op het vaste land 122 gemeenten. Daarvan zorgen voor zichzelf: geheel 15 gemeen- ten, gedeeltelijk 2. Het verzorgingsgebied van het P. W. B. kan zich dus uitstrekken over geheel 105 gemeenten, gedeelt.i-1 lijk 2. Daarvan waren op 31 Dec. 1927 aangesloten 103 gemeenten, gedeeltelijk 2, zoodat op 1 Jan. 1928 te voorzien blijven 2 gemeenten. De finantieela resultaten zijn bevredigend. Behalve de gewone bedrijfslasten, konden rente en afschrijvingen (deze laatste naar het annuiteiten- stelsel berekend) worden opgebracht, terwijl nog, nadat het noodige was terzijde gelegd voor extra- afschrijving van bulten gebruik gestelde activa en van bij de conversie der leeningen gemaakte zegel- kosten, gereserveerd kon worden voor vernieuwing van brandkranen en voor pensioen en pensioenpre- miën, waarna nog een bedrag van rond f 146259 aan de exploitatie-reserve kon worden toegevoegd. Deze is daarmede tot een bedrag van rond f 369.309 op gevoerd. Bovendien kon nog een begin gemaakt worden met de vorming van een bijzondere reserve, met de bedoeling om daaruit t-z.t. de op de balans voor komende fictieve activa in een versneld tempo af te schrijven. Dit laatste bedrag terstond tot gedeeltelijke af schrijving dier activa aan te wenden, werd niet raadzaam geacht, omdat het voorshands niet vast staat, dat te een of anderen dag het bedrijf nog niet eens op andere wijze over deze reserve zou moeten beschikken. Verlaging tarief. Dit resultaat is bereikt ondanks een over het laat ste halfjaar van 1927 werkende vermindering van ontvangst, die het gevolg was van een correctie van het tot dusver gegolden hebbende metertarief, waar bij., al naar gelang van de minimumafneming, waarvoor men gecontracteerd had, het m'eerverbruik tegen verschillende eenheidsprijzen werd berekend. Thans bestaat slechts één eenheidsprijs, nl. die van f0.25 per M3. Voor velen beteekende dit een be langrijke kostenverlaging, ondanks het feit, dat thans meterhuur wordt berekend, die vroe ger in den abonnementsprijs begrepen was. Met bovenvermelde correctie werd een door ve len, o.a. door verschillende Landbouworganisaties, bij herhaling als een grove onbillijkheid van het ta rief naar voren gebrachte „steen des aanstoots", uit het tarief verwijderd. Afgewacht moet thans worden of zij, die bij hun aandrang, om tot deze tariefsver laging over te gaan, een minstens daaraan ge- evenredigde toeneming van het gebruik, vooral on der de veehouderijen, in uitzicht meenden te kunnon stellen, de situatie juist beoordeeld hebben. Grage aanslulters en trage aanslulters. Groot was de aandrang, die op den directeur werd geoefend, om over te gaan tot uitbreidingen, waar van de lasten niet door de daaraan verbonden op brengst gedekt konden worden. Klaarblijkelijk doet zich in verschillende Noord* Hollandsöhe gemeenten het merkwaardige ver schijnsel voor, dat de behoefte aan leidingwater het sterkst wordt gevoeld daar, waar geen leidingen De Firma HEIJER PELS, Administrateurs-Rentmeesters te ALKMAAR, hebben gelden beschikbaar voor le hypotheken op landerijen vanal V/t rente en op hulzen vanal 4% rente. Sluiten alle verzekeringen. Honden eiken Donderdag van 911 y2 uur zitting ln Café „Cérès" te SCHAGEN. zijn gelegd, want, terwijl in de kommen dier gemeen ten, ondanks de daar reeds tal van jaren bestaande verplichting en gelegenheid tot aansluiting, eenige tientallen procenten der bewoners nog geen water leiding in huis hebben, komien steeds aanvragen tot uitbreiding in, zelfs voor de meest afgelegen en dunst bevolkte deelen der gemeenten. Tegenover •deze aanvragen wordt steeds aan het van den aan vang af ingenomen standpunt vastgehouden, dat buiten het eenmaal vastgestelde werkplan geen andere uitbreidingen worden gemaakt, dan die, welker rentabiliteit op een of andere wijze verze kerd is, tenzij het bedrijfsbelang aanleiding geeft om een doel der jaarlasten voor eigen rekening te nemen. Intusschcn wordt bij de desbetreffende be rekeningen niet het onderste uit de kan gevraagd. De cijfers. De exploitatie-rekening vermeldt aan uit gaven: Kosten van den algemeenen dien9t f 119.812.68, kosten van waterwinning en opvoer f 192.910.99, di- stributiekosten f248.996.51, saldo f 1.232.532.11. Aan ontvangsten: Opbrengst waterverkoop f 1.727.975.74, diverse baten f66.276.56. De verlis- en winstrekening sluit: Ver liezen: Interest f691.173.01, afschrijving f259.647.98, afschrijving zegelkosten f13.452, reserve voor ver nieuwing brandkranen f7000, reserve voor pensioe nen en premiën f 15.000, exploitatie-reserve f 146.259.12 reserve voor bijzondere afschrijvingen f 100.000, to taal f 1232.532.11. Winsten: Saldo exploitatierekening f 1.232.532.11. De Balans sluit in activa en passiva op ruim 18 mi'llioen. De schuld van het bedrijf aan de Provincie Noordholland is bijna 15 inillioen. DE ONDERTEEEENING. De dag nadert dat te Parijs het verdrag van Kellogg, dat bedoelt den oorlog uit te bannen, door de toege treden rijken zal worden geteekend. Dit gewichtige feit zal Maandag to Parijs plaats hebben en het ls de bedoeling om hieraan zooveel mo gelijk luister bij te zetten. De volgorde der onderteekenlng kostte nogal wat hoofdbrekens aan de Fransche autoriteiten, want het gaat ln alfabetische volgorde, in de Fransche taal, en nu komt Dultschland bovenaan, omdat dit in 't Fransch Bezoekt tbans de géén Pijn en naschrijnen oi stukgaan der hnid, indien men vóór het lnzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Vrije wandeling zonder verplichting. Massa-voorraden. Uiterste prijzen. Vraagt prijscourant. Aanbevelend, Doos 30, Tube 80 ct. HET HOTEL ZONDER KAMER. Natuurlijk alleen op de Broadway in New York. Voor den nieuw- aangekomene beteekent het de eerste groote ge beurtenis van de Amerikaansche duizend-wonde- renwereld, wanneer hij 's avonds in het theater- kwartier aan de Broadway een wandeling gaat maken en mlllloenen kilowatts van vonkelende en flikkerende electrische energie van de hel ver lichte reclameborden zijn oogen verblinden. ,Do groote witte weg" ls een bezienswaardigheid van New York, waarmee geen enkel andere metropool op het Amerikaansche contingent kan concurree- ren. Toch is er ook nog een nadeel aan deze ge weldige lichtreclames verbonden. Enkele van de hotels in dat theaterkwartier, die van rondom en tegenover gelegen helle lichtreclames van de rus- j tig aandoende duisternis van den nacht versto ken blijven, klagen steen en been. De gasten be zweren bij kris en kras dat zij geen oog kunnen toedoen, zoolang trots alle gordijnen en rolluiken, j het schijnsel der duizenden electrische gloeilamp jes door alle naden en kieren blijft dringen. Een j van de hoteleigenaars heeft zich dezen toestand i echter aangepast. Hij heeft namelijk zijn hotel gesloten en verhuurt nu alleen de buitenmuren en het dak voorlichtreclames. Binnen in het gebouw heerscht thans sedert een paar weken j reeds een gapende leegte. Alle liftjongens, keil- j ners, en huisknechts zijn ontslagen geworden. En inplaats daarvan zijn de apartementen een rustig verblijf geworden voor ratten en muizen. Voor den eigenaar was dit radikale besluit echter een winstgevend zaakje geworden. Met zijn lichtre clame-bedrijf verdient hij thans belangrijk meer geld dan voorheen met zijn hotel. Bovendien heeft hij hier niets voor te doen en kan buiten op het land de intrest van zijn geld, ver van het drukke stadsgewoel, als vreedzame aardappelboer desnoods, verteren. Zijn voormalig hotel ls zes verdiepingen hoog. Een cigarettenfirma was de eerste, die een van de breede muren voor reclame- vlakte afhuurde, welke grap haar maandelijks duizend dollars kost. Negen andere zaken, die de overige beschikbare ruimte genomen hebben, brengen hem wekelijks elk 50 dollars in het laadje, zoodat hij maandelijks vast op 3000 dol lars kan rekenen. En binnenkort zal ook het dak voor hetzelfde doeleinde worden gebruikt. Inder daad, het hotelbedrijf kan zooveel niet opbrengen. JAZZ-MUZIEK. In een danslokaal te Berlijn was een kapel geëngageerd, waarvan de slagwerker de bi- zondere aandacht van het zeer gemengde pu bliek trok door zijn rare fratsen. Hij wist de oor- verscheurendste geluiden aan auto-hoorns, seinflui- ten, en andere moderne instrumenten als tafels en stoelen te ontlokken. De bezoekers waren verrast over deze nieuw kunst en daarom was ook de eigenaar van de inrichting tevreden. Hij wekte den kunstenaar zelfs op, nog wat dwazer te doen en deze jb toen de hoofden van zijn mede-spelers u als klankbodems, waarop hij dreunende slagen gaf. Het gevolg was een algemeen gevecht op he po dium en het publiek dat hierin het allernieuwste op muzikaal gebied zag, was geestdriftiger dan ooit. De slagwerker, die er geducht van langs kreeg, wapende zloh ten slotte met een stoelpoot, sloeg daarmee als een dolleman om zich heen en verbrijzelde een spiegel van 180 mark. Toen had de waard ineens genoeg van zijn kunstverrich tingen en ontsloeg hem op staanden voet. De ar- tist wendde zidh tot de arbeidsrechtbank, die hem nu echter, ongevoelig voor de nieuwste muziek, in het ongelijk heeft gesteld* SPORT IS GEEN NAASTELIEFDE. Toen Gustaaf Wasa, een telg van een oud Zweedsch geslacht uit de 16de eeuw in het Jaar 1521 trachtte de boe ren van Dalekarlien tegen den Deenschen ko ning op te ruien had hij in den beginne weinig succes, daar zij die voortdurende gevechten reeds lang moe waren. .Na vele vergeefsohe pogingen gaf de jonge edelman tenslotte vertwijfeld, alle hoop op. waarna hij in een overhaaste vlucht op A-schoenen de Noorweegsche grens trachtte te ««reiken om aan de wraak van den Denen koning te ontkomen. Toen echter kwamen de boe ren van Dalekarlien op hun weigering terug en stuurden hem twee ski-loopers achterna, om hem weer terug te halen. Gustaaf Wasa vormde dies een boerenleger, verjoeg de Denen uit het land en werd koning van Zweden. Tot aandenken van dezen historischen ski-loop vindt nu jaarlijks te Dalekarlien een wedstrijd in het skiën plaats, de zoogenaamde Wasa-loop, die wordt gehouden op de baan, welke eens on geveer Gustaaf gegaan was, om de Noorsche grens te bereiken. De winnaar van dezen wedstrijd wordt met een gouden medaille bekroond. Dit jaar vermoohten zelfs de beste vaklieden niet te zeggen, wie de medaille zou winnen. Want de fa vorieten, Utterströn en Hedlung, waren vrijwel van dezelfde kracht De spanning in de Zweed- sche sportwereld, ja, in het gansche land, was Allevoordeelenvan dure tabak voor den halven Roode Gele „Allemagne" heet. Men is over dit bezwaar echter wij selijk heengestapt. Zoo waren er nog meer van die peni bele kwesties over de volgorde, maar tenslotte levert dit toch geen moeilijkheden op. Het verdrag wordt aangeduid als „algemeen hand vest van afzien van den oorlog". De plechtigheid der onderteekenlng zal plaats hebben in de zaal van hot departement van buitenlandsche zaken, waar in 1919 de voltallige zittingen van de vredesconferentie gehou den wei'den. Zij heet „salon de 1'horloge", naar hot groote uurwerk op den schoorsteen. In deze zaal ia ook in '20 het vredesverdrag van Versailles door do be trokkenen bekrachtigd. De vertegenwoordigers van de 15 landen, die Maan dag het handvest zullen onderteekenen, nemen plaata aan een hoefijzervormige tafel. In het midden zal de tekst op een klein tafeltje worden neergelegd. Briand zal de zitting openen met oen korte toespraak. Alle te Parijs geaccrediteerde gezanten zullen tot de plech tigheid uitgenoodlgd worden. Mon denkt, dat Kellogg en Stresemann ook iets zullen zeggen. Do bedoeling is in een aangrenzende zaal zooveel mogelijk menschen van de plechtigheid getuige te laten zijn. In hot alge meen wil de overheid aan de onderteekenlng en aan do komst van Kellogg zooveel mogelijk luister bijzetten. Men hoopt, dat vele particulieren do Fransche on Amerikaansche vlag zullen uitsteken. De openbare ge bouwen zijn hiermede begonnen. Verder zullen do star dia van de plechtigheid op de film en in de gramofoon worden vastgelegd. De bedoeling is onder anderen een sprekende film biervan te ontwerpen. Men wacht nu het initiatief van de Ver. Staten af om alle andere landen die nog niet tootradon, tot de on derteekenlng uit te noodigon. Kellogg in Europa gearriveerd. De Isle de France met staatssecretaris Kellogg en den Canadeeschen premier, Mackenzie King, aan boord is te Cherbourg blnnengeloopen. De Amerikaansche staatslieden werden officieel door den burgemeester welkom geheeten. Een stem tegen het verdrag van Kellogg. Geen uitbanning, maar sanctie van oorlog. In een rede voor het Instituut voor Politiek heeft prof. Edwin Borchard, hoogleeraar in het internatio- zeer groot, en het verloop van den wedstrijd werd door middel van de radio over heel Zweden be kend gemaakt. Na een langen, harden strijd, kwamen de fa vorieten, zooals te verwachten was, aan den kop. Maar geen van de twee wist het klaar te spelen, een voorsprong op zijn tegenstander te krijgen. Meer en meer naderden zij het doel, de een naast den ander, bijna schouder aan schouder. Nog slechts weinige meters waren ze van de eind streep verwijderd; toen, blijkbaar door dezelfde gedachte bezield, reikten ze elkander do hand en arm in arm gingen zij, onder de bruisende jubel tonen van de, over zooveel edelmoedigheid, geest- driftige, duizendkoppige menigte, door het doel. Maar de prijsrechters deelden ganrchelijk niet in dit enthousiasme. Sport is sport! Wanneer alle tegenstanders zich in de sportwereld zouden ver broederen, dan zou de sport geen sport meer zijn, maar veelmeer een instelling tot bevorde ring van naastenliefde. Dies kregen de edelmoe dige jongelieden geen gouden medaille, noch werd deze in tweeën gedeeld, opdat ze elk de helft zou den krijgen, doch elk van hen moest zich te vreden stellen met den tweeden prijs en een zil veren medaille. DE STOMME PAPAGAAL De Britlsh Broadcasting Company had een papegaai als medewerkend ar- tist voor het kinderuurtje aangeschaft, in de hoop dat hij zou spreken en de kinderen verma ken. Maar sedert het dier bij de microfoon ls ge zet, heeft het geen bek meer opengedaan. Zoo dat de Britsche radio-omroep thans heeft moeten besluiten, hem zijn congé te geven.

Schager Courant | 1928 | | pagina 1